Vurdering
12»   Varer pr. side   42 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl juleplatter (37)
Royal Copenhagen. Samling juleplatter bestående af følgende år: 1948,1949,1950, 1951,1952,1953,1954,1955, 1956,1957,1958,1959,1960,1961,1962,1964,1965,1966,1967,1968,1969,1970,1971,1972,1973,1974,1975,1976,1977,1981,1982,1983, 2x1985. Samt Bing & Grøndahl. To platter: 'Olympiade München 1972'. En...

Varenr: 6125661
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
14:26
Bjørn Wiinblad. 'Othello'. 23 dele glaceret stentøj (23)
Bjørn Wiinblad. 'Othello'. 23 dele glaceret stentøj bestående af:4 krus med 4 underkopper. 4 dybe tallerkner / skåle. 1 vase. 1 bojan / lågkrukke. 2 skåle; ene med afslag. 5 tallerkner. 2 fade.Stellet var udført i begrænset eksemplarer til illums bolighus, Bjørn Wiinblaads udstilling i 1961. (23)

Varenr: 6121051
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-12-2021
19:35
Aluminia 4 julefigurer/stager af fajance (4+1)
Aluminia. Fire4 julefigurer/stager af fajance, i form af 2 hellige konger H. 12,5 cm, engel H. 12,5 cm. og Juleprinsessen H. 13,5 cm. Fremstår med krakelering i glasuren og med brugsspor. 1 ekstra defekt engel med limet vinge medfølger. (4+1)

Varenr: 6117960
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-12-2021
19:57
Royal Copenhagen. Par musselmalet stager (2+2)
Et par "Musselmalet Riflet" lysestager af porcelæn, dekorerede i underglasur, firsidede stammer prydet med løvemaskaroner i biskuit. 1/15. 1. og 2. sort. H. 22,5 cm. (4)

Varenr: 6124785
DKK 3.600 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:23
Royal Copenhagen musselmalet skrivesæt (3)
Royal Copenhagen musselmalet skrivesæt af porcelæn. Nr. 1/47, H.9 cm. 1. sort

Varenr: 6125193
DKK 1.200 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:29
DKK 850
Royal Copenhagen. Par 'Musselmalede Helblonde' lysestager (2)
Royal Copenhagen. Par 'Musselmalede Helblonde' lysestager af porcelæn, nr. 1138. H. 10 cm. 1. sortering. (2)

Varenr: 6126673
DKK 1.800 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:44
DKK 1.300
Axel Salomonsen 1933-1977. Sølv, par vaser i barokstil (2)

Varenr: 6125199
DKK 8.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:50
DKK 6.000
Kunstglas. Fade af glas i form af konkylie. (4)
Kunstglas. Fade af glas i form af konkylie. L. 19 til 47 cm. H. 6 til 15 cm. (4)

Varenr: 6112424
DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-12-2021
11:59
DKK 500
Bing & Grøndahl. Skrivesæt af hvidt porcelæn, 1800 tallet (4)
Bing & Grøndahl. Skrivesæt af porcelæn bestående af to bakker med sandbøsse og blækhus. L. 23 cm. 1800-tallet. Den ene bakke med brændingsrevne under bunden. (4)

Varenr: 6099028
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-12-2021
12:02
Christina Præstgaard. Keramik skål.
Christina Præstgaard. keramik skål med blå glasur, med mønster i bunden. Signeret CP i øverste udvendige kant Ca. L. 24 cm.

Varenr: 6113351
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-12-2021
14:24
L. Hjorth mfl (4)
L. Hjorth terracotta skål nr 756 Ø 28 samt runesten H 24 cm. Derudover to usignerede 'karsemænd' H 9/12 cm. Brugsspor. (4)

Varenr: 6129832
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2021
12:32
Kastrup / Holmegaard Glasværk. Otto Brauer. Gulvvaser, blåt glas (3)
Kastrup / Holmegaard Glasværk. Otto Bauer standflasker el. gulv vaser m/ høj hals, fladt mundstykke, blåt glas, H. 38-45(m/ chip)-50 cm. Brugsspor bl.a. ridser m.m. (3)

Varenr: 6116699
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2021
14:06
DKK 1.300
Jacob E. Bang: Vase samt glas (10)
Jacob E. Bang: Vase H 26 cm samt 9 røgfarvede glas H 9 cm. (10)

Varenr: 6129657
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2021
17:49
Arnold Krogh for Royal Copenhagen. Mindeplatte 1849-1899
Royal Copenhagen. Mindeplatte. Fredericia 6. Juli 1849-1899, 'Frem Gik De Danske Drenge Til Sejr Og Til Død'. Formgivet af Arnold Krogh. Fremstillet i oplag af 200 eksemplarer til 50 årsdagen for Fredericiaslaget den 6. juli 1849. Ø 32 cm, 1. sort.

Varenr: 6122795
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2021
19:21
Royal Copenhagen. To porcelænsbilleder fra J.L. Jensen serien 'Drømmen om Italien' (2)
Royal Copenhagen. To porcelænsbilleder fra J.L. Jensen serien 'Drømmen om Italien'. 'Farverne og Duftene (1833), nr. 805/7.500. 'Frugterne (1833)', nr. 1187/7.500. 21 x 27 (34 x 40 cm). Rammerne med enkelte afskalninger. Proveniens: Kongsdal Gods.

Varenr: 6127037
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2021
20:20
Fad samt konsolur, fajance (2)
Fad samt konsolur af fajance med blåt dekoreret med figurer og landskab. Mrk. henholdsvis "Rhein" og "Medina T.G." H. 7-25 L. 23-56 D. 12-45 cm. Fad med enkelte hårrevner. (2)

Varenr: 6128707
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-12-2021
21:29
Kastrup / Holmegaard. Klukflasker, blåt, grønt & klart glas (8)
Kastrup / Holmegaard. Klukflasker i blåt, grønt & klart glas, H. 15-27 cm. Brugsspor. (8)

Varenr: 6130186
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-12-2021
11:14
DKK 450
To dele Kähler keramik (2)
To dele Kähler keramik bestående af: Fad med kohornsglasur Ø 30 cm samt lille fad Ø 23 cm. Begge med afslag (2)

Varenr: 6113352
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-12-2021
13:01
Eigil hinrichsen, L. Hjort. To vaser (2)
Eigil hinrichsen. Vase af stentøj dekoreret med mørkeblå glasur, H. 10 cm. Signeret i bunden med monogram EH og mærket Denmark. Samt L. Hjort vase af sort terracotta med dekoration i form af fisk, H. 14 cm. Signeret i bunden med L. Hjort Bornholm 732. Ene vase fremstår med brændingsfejl på hals. ...

Varenr: 6120573
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-12-2021
16:23
Michael Andersen og L. Hjorth. Fire Bornholmske døbefonte.

Varenr: 6123754
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-12-2021
16:46
Søholm. Samling diverse blåglaseret stentøj (ca. 42)
Søholm. Samling diverse blåglaseret stentøj, lysestager, diverse fade og lamper samt vaser og 1 kande, ej efterset , mangler og defekter kan forkomme (ca. 42)

Varenr: 6129400
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2021
18:40
DKK 1.800
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl m.fl. Mindeplatter samt juleplatter af porcelæn (16)
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl m.fl. Mindeplatter samt juleplatter af porcelæn. Ø. 18,5 - 24 cm. Mindeplatte; '1947-1972 Frederik d. 9. 25 års jubilæum', fremstår med skår. Se billeder for oversigt. (16)

Varenr: 6119073
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2021
19:24
DKK 500
Holmegaard m.m. Samling vaser m.m. (4)
Holmegaard m.m. Samling vaser m.m., bl.a. HG Michael Bang MB Serien vase H. 18 cm, HG Per Lütken Carnaby blå vase H. 21 cm, Strömberg skål sign. L. 18 cm, Skruf Glasbruk Lars Hellsten skål Ø 26 cm. Brugsspor bl.a. ridser m.m. (4)

Varenr: 6124192
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2021
19:32
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn m.m. Samling platter m.m. (6)
Royal Copenhagen / Kgl. P. m.m. Samling platter m.m., bl.a. RC 73 / 1117 1. sort. Ø 17,5 cm, RC 1087 / 1122 2. sort. Ø 22 cm, RC juleplatte fra 1970 2. sort. Ø 18 cm, RC 457 / 2559 2. sort. Ø 17 cm, RC Musselmalet Riflet Hotel nr. 329 1. sort. Ø 22 cm samt 1 karaffel m/ musik & prop (chip) H. 23 ...

Varenr: 6121518
19:33
Bing & Grøndahl. Samling juleplatter fra 1959-1985 (27)
Bing & Grøndahl. Samling juleplatter fra 1959-1985, porcelæn & 1. sort. Ø 18 cm. Brugsspor. (27)

Varenr: 6122187
19:38
Meissen & Bing & Grøndahl. Vaseformet lågkrukke samt div. dele stel (5)
Meissen vaseformet lågkrukke af porcelæn, rigt modelleret m/ putto, guirlander, roser m.m. i farver & guld, stemplet F 48 73, H. 25, B. 19 cm - m/ rep. & enkelte chip. Samt Bing & Grøndahl diverse dele stel m/ hjemme bemaling - 2 stk. stager nr. 249 2. sort. Ø 10 cm, 1 flødekande nr. 189 2. sort....

Varenr: 6122189
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2021
19:43
Royal Copenhagen, Bing og Grøndahl, Rosenthal m.fl. Stor samling platter (ca. 140)
Royal Copenhagen, Bing og Grøndahl, Rosenthal m.fl. Stor samling platter best. af bla.: Royal Copenhagen juleplatter, Bing og Grøndahl mors dags platter, heriblandt 2 fra 1969, Famous Artists Denmark platter, Bjørn Wiinblad for Rosenthal platter mm. Ø. 13-24,5 cm. Fremstår assorterede, skår kan ...

Varenr: 6129615
DKK 1.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-12-2021
20:28
DKK 500
Royal Copenhagen. Hjertevaser / lysestager, fajance (4)
Royal Copenhagen. Hjertevaser / lysestager af fajance dekoreret med rødt julehjerte nr. 2-2231, H. 7,5 cm. Fremstår med brugsspor, krakeleringer samt enkelte mindre afslag, en vase med reperation ved kant. (4)

Varenr: 6129880
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-12-2021
20:45
Paul Fischer for Bing & Grøndahl. Par porcelænsbilleder.(2)
Par porcelænsbilleder Poul Fischer for Bing & Grøndahl bestående afFiskerkonerne på Gammel Strand 1917. " Nr. 1110/1750, 24 cm x 30 cm. (36cm x42 cm)Ildløs i Skindergade. 1896', 1574/1750. 21 cm x 27 cm (33,5 cm x 39 cm)Minimale afslag på guldramme.(2)

Varenr: 6130794
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-12-2021
11:15
Par porcelænsbilleder Poul Fischer for Bing & Grøndahl bestående af'Vinterdag på Gammeltorv 1919', 1195/1750, 21 cm x 35,5 cm((33 cm x 47 cm)Højbro Plads set mod Amagertorv ca. 1920", 1469/1750. 24 cm x 30 cm. (35,5 cm x 42 cm)Minimale afslag på guldramme.(2)

Varenr: 6130781
16:18
12»