Kategori  Vurdering
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Wilhelm Kåge Argenta
WILHELM KÅGE (1889-1960), "Argenta", jardinière, stengods, för Gustavsberg, grön glasyr, dekor i silver av reserv med blommor, rutmönster, längd ca 27 cm
Varenr: 5279947
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
16:22:00
Se mere
Glaskande, ant. Fyens Glasværk
Glaskande af klart og dekoreret glas, blæst med optik, påsat hank, prydet med emalje dekoration. H. 23,5 cm. Ant. Fyens Glasværk.
Varenr: 5284509
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 26-03-2019
17:03:13
Eva Stæhr-Nielsen for Saxbo. Spaltekande, nr. 64
Eva Stæhr-Nielsen 1911-1976. Spaltekande / vase af stentøj dekoreret med brunlig glasur. Sign. monogram E.ST.N. H. 26,5 cm. Fremstillet hos Saxbo, nr. 64. Reparation på tud. 1. Sort. NB: Tekst rettet 08/03.
Varenr: 5284681
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
17:08:46
Åke Holm Väggrelief
ÅKE HOLM (1900-1980), väggrelief, figur, glaserat stengods, signerad Åke Holm, ca 47x31 cm
Varenr: 5279973
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
17:17:00
Se mere
Gino Cenedese, Murano. Kerzenständer aus opaques Glas.
Gino Cenedese für Kerzenständer "vetro a scavo" (opaques Glas). 1970er Jahre. Farbig und opaques Glas. Unterseite mit Signatur und Etikett. Maße ca. H. 37 x D. am Boden 13,5 cm und 31,5 x 12 cm. Die Technik wurde in den 1950er Jahre von Gino Cenedese und Alfredo Barbini erfunden.
Varenr: 5224321
DKK 3.352 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2019
17:26:22
DKK 1.676
Skulptur Kjell Engman
KJELL ENGMAN (född 1946), väggskulptur, "Ken Face", Kosta Boda, i form av ansiktsprofil, polykrom dekor mot blå glasmassa, märkt 005993 Kosta Boda K. Engman, höjd ca 12, från vägg 8 cm
Varenr: 5279997
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
18:10:00
Se mere
Samling div. dele Kähler keramik mm (11)
Samling div. dele Kähler keramik mm. Svend Hammershøj for Kähler, vase dekoreret med uranglasur, sign. HAK. H. 20,5 cm. Fremstår med afslag på kant. Diverse dele dekoreret med kohornglasur og dyremotiver mm: Fad Ø 31,5 cm, 6 askebægre (2 stk. limet), skål med låg (afslag), lysestager. Flere dele ...
Varenr: 5278746
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-03-2019
19:06:00
DKK 850
Kähler. Dele til kaffestel af fajance (5)
Samling div. dele Kähler keramik, dekoreret med kohornglasur og blomsytermotiver, bestående af tekande (hårrevne og afslag på underkanten af låget), mælkekande, sukkerskål samt fad. Alle sign. HAK og stemplet Danmark. Medfølger kaffekande, ej sign. Alle dele med kant og glasurafslag- I alt 5 ...
Varenr: 5276155
DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-03-2019
19:18:00
Gino Cenedese, flakoner
Gino Cenedese, flakoner 'vetro a scavo'. 1970'erne, farvet og opakt glas. Med signatur og del af etiket på undersiden. Mål ca. H. 27 x Ø ved bund 9 cm til H. 30 cm x Ø 12 cm. Uden skår i glasset. Teknikken blev opfundet af Gino Cenedese og Alfredo Barbini i 1950'erne. (4)
Varenr: 5224315
DKK 4.470 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2019
19:39:00
DKK 2.235
Kaffeekanne mit Schwan Henkel aus der Manufaktur Meissen
Kaffeekanne mit Schwan Henkel aus der Manufaktur Meissen, gefertigt aus weißem Porzellan, handstaffiert und glasiert, 3. Wahl, unterseitig, unterseitig mit Schwertermarke versehen. Maße ca.: H. 30 cm, D. 11 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, Haarrisse vorhanden.
Varenr: 5262191
DKK 2.235 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
19:47:00
DKK 298
Konvolut Keramiken, u.a. Siegburger (7)
Konvolut Keramiken, u.a. Siegburger, bestehend aus 7 Kannen, diverse Größen. Maße ca.: H. 24-48 cm, D. 10-24 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (7)
Varenr: 5281705
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
20:00:00
DKK 1.862
Rørstrand. Majolika pedestal
Rørstrand. Majolika pedestal dekoreret med blomster motiv i svungen keramik. H. 117 cm. Søjle dekoreret med blomsterornamenter. Stemplet Rørstrand i bund. Fremstår med flere afslag.
Varenr: 5280968
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
20:12:00
Francesca Lindh, vægrelief for Arabia
Francesca Lindh (f. 1931). Vægrelief af delvist glaseret stentøj. Signeret Lindh. 42 x 42 cm.
Varenr: 5256872
DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-03-2019
20:27:00
Åke Holm väggrelief
ÅKE HOLM (1900-1980), väggrelief, figur, glaserat stengods, signerad a tergo Åke Holm, ca 21x25 cm
Varenr: 5280155
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:17:00
Se mere
Ampel Edgar Böckman
EDGAR BÖCKMAN, ampel, Höganäs, lysterglasyr, elektrifierad, diameter ca 34 cm, höjd ca 62 cm
Varenr: 5280169
21:31:00
Se mere
Brevkniv Flora Danica A Michelsen
BREVKNIV, Royal Copenhagen, i etui, Flora Danica, A. Michelsen, Sterling, Denmark, längd ca 24 cm
Varenr: 5280171
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:33:00
Se mere
Ytterfoder porslin
YTTERFODER, 1 par, porslin, i form av glassköljare, blå/vitt mönster i 1700-tals stil, längd 27 cm, höjd 13 cm
Varenr: 5281773
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
10:20:00
Se mere
Jardinjär
JARDINJÄR, majolika, omkring 1900, Tyskland, dekor av putti, höjd ca 24, bredd 34 cm
Varenr: 5281857
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
14:12:00
Se mere
Porslinshund
VINTHUND, porslin, Italien, höjd 74, längd 50 cm
Varenr: 5281866
14:30:00
Se mere
En samling div. glaseret keramik og stentøj, af bl.a. Etienne van Wonterghem. (8)
En samling vaser, skåle, saltkar og kande af glaseret keramik og stentøj, bl.a. kande og vase med grøn-brun glasur, sign. E.v.W. for Etienne van Wonterghem (1923-1986). H. 22 og 13 cm. (8)
Varenr: 5225360
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
14:32:00
DKK 850
Fad fra Eslau keramik
Eslau fad i keramik. Dekoreret med grønne blade på hvid baggrund. Signeret i bunden Eslau 50, Ø 33,5 cm. Små chip på kant
Varenr: 5285160
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
15:04:00
Samling Holmegaard, Per Lütken mfl. samling glas, stor opsats, vaser, isspand mm. (10)
Samling Holmegaard, Per Lütken mfl.: stor opsats/frugtskål af klar glas med hvide snoede striber, H. 17 Ø 29 cm., opsats af grønligt glas H. 15 Ø 18, 5 cm., tre vaser af klart og grønligt glas H. 12,17,5 og 31 cm., isspand med aluminium hanke samt ølkrus af klart glas H. 16 og 14 cm., to isskåle ...
Varenr: 5282524
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
16:30:00
Helena Tynell Solflaskan
HELENA TYNELL, "Aurinkopullo/Solflaskan" av Helena Tynell för Riihimäen lasi, Finland, ljusgult glas, höjd 23 cm
Varenr: 5281963
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
18:42:00
Se mere
Porslinsställ Herend
HEREND, skrivbordsställ med två behållare med lock, handmålat porslin, dekor av blommor i relief, höjd ca 8, bredd ca 16 cm
Varenr: 5282006
19:41:00
Se mere
Samling div platter (15)
Samling platter af fajance bestående af fem stk aluminia . med 1 stk. regiment 1872-1912, 1887-1912. 1873-1913,1888-1913. 1874-1914, 1889-1914. ( glasurafslag på kant 1875-1915, 1890-1915. >br> 1876-1916, 1891-1916 Royal Copenhagen platter: Ledet er i lave 1919. Dybbøl mølle ...
Varenr: 5280906
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:49:00
DKK 700
Royal Copenhagen apotekerkrukke af porcelæn 'Semen Paeoniae', Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915
Royal Copenhagen apotekerkrukke af porcelæn, prydet med ugle i cartouche samt inskriptionen 'Semen Paeoniae', udført som original inventar til Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915. Uglen er apotekets bomærke. H. 14,5 cm.
Varenr: 5261304
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:00:00
Michael Andersen & Søn. Kande med grøn glasur
nr. 72, H. 15 cm. Michael Andersen & Søn. Buttet græskarformet kande udført af keramik med turkis glasur, H. ca.12 cm, L. ca. 16 cm. Stemplet i bund med bomærke for Michael Andersen & Søn, Bornholm.
Varenr: 5285725
20:18:00
Lisa Larson väggrelief
LISA LARSON, relief, Gustavsberg, glaserat stengods,motiv med vikingaskepp, signerad Lisa L, ca 22,5x22,5 cm
Varenr: 5282058
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
20:33:00
Se mere
Gino Cenedese, lysestager, vase (3)
Gino Cenedese, Lysestager og vase 'vetro a scavo'. 1965. Rødt glasskaft og blåt underfang. Mål lille vase ca. H. 29 cm. Lysestage hvid ca. 42 cm, lysestage kulørt ca. 49 cm. (3)
Varenr: 5224318
DKK 4.842 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
12:55:23
DKK 2.421
Terrin med lock, Tyskland
TERRIN med LOCK, möjligen Proskau, Tyskland 1700-talets andra hälft, flintgods, målad dekor av blommor i starkeldsfärger, rocailler i blått, modellerad dekor av maskaroner, lockknopp i form av putto sittande på grönsaksknippe, höjd 40, längd 68 cm. . LITTERATUR:. Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2010, nr 1765, jämför terrin från Proskau. . Greve Leopold von Proskau startade 1763 en fajansfabrik i Pruszkow (Proskau) i provinsen Schleisen, Preussen (numera delar av Tyskland, Polen och Tjeckien). 1769 förvärvades fabriken av Johann Carl von Dietrichstein som 1783 sålde fabriken till Fredrik den store av Preussen av vilken Johann Gottlieb Leopold arrenderade fabriken år 1783-1788. Produktionen lades ner år 1850. Även fajansfabriken i Stralsund tillverkade vid samma tid denna modell av terrin.
Varenr: 5283441
DKK 7.122 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
13:46:00
Se mere
 1 2 3 4  >>