Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Franklin mint. Tre potteskjulere af porcelæn (3)
Franklin mint. Tre potteskjulere af porcelæn dekoreret med fabeldyr og blomster. H. 19 cm. (3)
Varenr: 4995365
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
13:30:56
Egon Fischer. Relief (cd)
Egon Fischer født 1935. Relief af polykrom lakeret jern. H. 51 B. 51 D. 16 cm. Fremstår med rustspor og lakskader.
Varenr: 5001588
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
15:52:00
Aluminia. Ølplatte Tuborg øl fra fad. Ca. 1900.
Aluminia. Ølplatte Tuborg øl fra fad. Ca. 1900. Ø 14,5 cm.
Varenr: 5002827
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-05-2018
19:00:00
DKK 500
Kerzenständer (3)
Kerzenständer (3) Versilbert 1 x Chippendale-Kerzenleuchter 4armig, Maße ca.Höhe ca. 18 cm x Durchmesser ca. 23 cm 1 x Leuchter für 4 Kerzen, Maße: Höhe ca. 21 cm x Durchmesser ca. 23,5 cm 1 x Leuchter, länglich 4armig, Maße: Höhe ca. 14,6 cm x Länge ca. 33 cm Altersgemäße Gebrauchsspuren
Varenr: 4977495
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
19:25:00
DKK 335
Kinesiskt gravfynd
GRAVFYND, gris, lergods, Kina, Han dynastin (206 f.Kr-220 e.Kr). Höjd 29 cm, Längd 50 cm.
Varenr: 5000699
DKK 7.443 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
19:46:00
Se mere
Michael Andersen & Søn. Kander, ananasform & fisk, keramik, nr. 44610 & 4621-2 (2)
Michael Andersen & Søn. Kander, ananasform & fisk, keramik, nr. 44610 (ujævnhed & afstød i bunden) & 4621-2, H. 10,5-14.5 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 5001578
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-05-2018
19:53:00
DKK 700
Konvolut Aschenbecher (2)
Konvolut Aschenbecher bestehend aus 1 Aschenbecher Gucci, ovale Form mit Bemalungen innen und am Rand außen, D. ca.15cm, 1 Aschenbecher Limoges France, quadratisch mit grün gefärbtem Rand und Pferd, B. ca. 13cm, Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 4972519
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:04:00
DKK 298
André Fayt, Keramikbilder (3)
André Fayt, Keramikbilder, je vegetative Formen, in verschiedenen Blau-, Braun- und Grüntönen gefasst, je mit Holzrahmen, ein Keramikbild für eine Ausstellung von 4711 im Jahre 1979, mit original Karton und Beiheft, Maße: H. 14 cm, B. 17 cm, Abnutzungsspuren, je mit partiellen Kratzern. (3)
Varenr: 4913695
DKK 1.489 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:11:00
DKK 335
Vier Apotheker Flasche (4)
Vier Apotheker Flaschen. Glasflaschen / Apothekerflaschen, braunes Glas mit Glasdeckeln. H. 28 cm. Teilweise Bestoßungen am Glas. (4)
Varenr: 4973761
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
20:16:00
DKK 298
Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen DDR, Plakette '300. Geburtstsag Johann Friedrich Böttger', 1982, in Originalverpackung
Meissner Porzellan-Plakette '300. Geburtstag Johann Friedrich Böttger', 1982, zeigt reliefiertes Schulterporträt Böttgers im Profil, rückseitig mit dem Meissen-Emblem geprägt sowie mit dem Schriftzug 'Johann Friedrich Böttger/ 300. Geburtstag 1982', mit rückseitig angebrachtem Aufhänger, in ...
Varenr: 4978570
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:22:00
DKK 298
Sæt Karlsruher Majolika vægplader med middelaldermotiver, begyndelsen af 1900-tallet (4)
Sæt Karlsruher Majolika vægplader med middelaldermotiver, begyndelsen af 1900-tallet, håndstafferet og glaseret, overfladen fremstår med krakelering. Mål ca.: 23 x 34 cm, Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. (4)
Varenr: 5002231
DKK 3.722 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-05-2018
20:30:00
DKK 298
Schale und Dose, Porzellan, China (2)
Schale und Dose aus Porzellan, China. Eine Schale, bauchiger Korpus auf Standring, polychrome Malerei in Gold, Rot und Grün, mit figürlichem Motiv und floralem Dekor, unterseitig gestempelt, H.12cm-D.25,5cm. Eine Dose mit Deckel, eckig geschwungener Korpus mit polychromer Malerei und Goldrand, ...
Varenr: 4924281
DKK 1.861 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:40:00
DKK 298
Brottopf / Dose, Westerwald, Steinzeug, Salzglasur
Brottopf, Westerwald, salzglasiertes Steinzeug, blau und braun dekoriert, H. ca. 26 cm, Durchmesser ca. 32 cm, minimal berieben.
Varenr: 4938823
20:50:00
DKK 298
Sissi Westerberg vas
SISSI WESTERBERG, "Skogsbruk, Gryning I, ", vas, Reijmyre glasbruk 2016, överfång i grönt med blästrad dekor, signerad Reijmyre -16 3149 Sissi Westerberg, höjd 24 cm
Varenr: 5003332
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
11:30:00
Se mere
Holmegaard, Iittala m.fl. Div. glas (5)
Holmegaard, Iittala m.fl. Vaser, skål samt fad af klart og farvet glas. H. 6-13 cm. Fremstår med brugsspor, største skål med små kantafslag. (5)
Varenr: 4965361
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
13:18:21
Tallrikar fajans Frankrike
TALLRIKAR, 3+1+1+1, 1700/1800-tal, fajans, troligen La Rochelle, handmålade, diameter ca 23-24 cm
Varenr: 5003366
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
13:21:00
Se mere
Obelisk, glas
OBELISK, glasskulptur, etikettmärkt Venini Murano, höjd 35 cm.
Varenr: 5003387
14:27:00
Se mere
Kosta Boda och Orrefors
KOSTA BODA och ORREFORS, glas, 3 dlr, Monica Backström, flaska med propp, Kosta Boda, signerad, höjd ca 25 cm, Erika Lagerbielke, vas, Orrefors, signerad, höjd 42,5 cm, Helen Bergström, vas, Orrefors Expo, signerad, höjd 30 cm
Varenr: 5003413
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22-05-2018
15:45:00
Se mere
Stor glasbakke/fad med emaljedekoration
Rund bakke / bordfad i røgfarvet glas med guldkant rigt dekoreret med emalje i form af blomster og dyr. Monteret med ophæng Ø49 cm h. 3.7 cm, 20.årh. beg.
Varenr: 5003662
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
16:36:00
Flaska Satellite B. Vallien för Kosta Boda Artist
BERTIL VALLIEN, flaska, glas, "Satellite", Kosta Boda, Artist coll, B Vallien, 89253, höjd 30,5 cm
Varenr: 5003429
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
16:36:00
Se mere
Aluminia og Bing & Grøndahl. Bryggeriplatter (11)
Aluminia og Bing & Grøndahl. Bryggeriplatter Tuborg platte 1902 Nr. 10 til ophæng. Tuborg platte 1905, Nr. 25. til ophæng Tuborg platte 1898, Nr. 617. med enkelte skår.Tuborg platte 1903, Tuborg platte 1904, Nr. 15. Tuborg platte 1873-1908. Carlsberg porter 1891. 2 De forenede bryggerier, 1904 og...
Varenr: 5004285
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
18:27:00
DKK 700
Skål med fat i glas Simon Gate för Orrefors
SIMON GATE, skål med fat, glas, Orrefors, rund nedåt avsmalnande, ametistfärgad glasmassa, slipad dekor, osignerad, skålens höjd 13, diameter 21, fatets diameter 21 cm
Varenr: 5003472
18:51:00
Se mere
Flaskor design Bertil Vallien
BERTIL VALLIEN, flaskor, 2 st, "Satellite", Kosta Boda, signerade Kosta Boda B. Vallien 7089725 och 7089253, höjd 30 cm
Varenr: 5003484
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22-05-2018
19:20:00
Se mere
Reliefer Lisa Larson
LISA LARSON, reliefer, 2 st, Gustavsberg, stengods, polykromt glaserade, föreställande elefantryttare respektive katt, signerade Lisa L, ca 23x23 cm
Varenr: 5003485
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
19:22:00
Se mere
Holmegaard glas (6)
Holmegaard glassæt, bestående af fire karafler samt større og mindre fad i mørkegrønt, røgfarvet og blåt glas, formstøbt , Ø. 29-36 cm. H. 21-22 cm. (6)
Varenr: 5000874
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
19:23:00
Søholm kakler (11)
Samling Søholm kakler i brunt stentøj, delvis glaseret på forsiden, forskellige motiver, stemplet Søholm samt produktions/ serienummer, ophæng i messing, Brugsslitage (11)
Varenr: 5000877
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
19:34:00
DKK 450
Rosenthal, Konvolut Porzellan, Teller / Sammelteller (8)
Rosenthal, Porzellan, Konvolut bestehend aus drei Tellern aus der Serie 'Aladin und die Wunderlampe', D.16,5cm; ein Weihnachtsteller aus dem Jahr 1979, D.29cm; ein dreieckiger Jubiläumsteller, D. 20cm; eine Schale mit goldfarbener Bemalung, D.18cm; ein Kerzenständer mit polychromer Bemalung, ...
Varenr: 4994748
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
19:37:00
DKK 298
Samling Royal Worcester m.m. (20)
Samling Royal Worcester, Langenthal, Resista m.m. bestående af diverse terriner, skåle, fade, thekande, saucekande m.fl. Forgyldt porcelæn. Brugsslitage. Enkelt afslag på krone (20)
Varenr: 5002948
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
19:47:00
Fayence Service mit floralem Motiv aus Italien (16)
Fayence Service mit floralem Motiv aus Italien, handstaffiert und glasiert, teilweise mit Craquelé, bestehend aus: 6 Dessertteller, 1 Teekanne, 1 Schale, 2 Teller, Salz und Pfefferstreuer, 1 Zuckerdose, 1 Deckeldose, 1 Schale, 1 kleine Platte, Maße ca.: D. 2-15 cm, ...
Varenr: 4995428
DKK 1.117 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2018
19:49:00
DKK 298
Karaffe / Glaskaraffe mit Stopfen, Glas, geschliffen
Geschliffene Glaskaraffe mit Stopfen, Maße ca.: L. 17 x B. 8 x H. 24cm.
Varenr: 4998103
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:00:00
DKK 298
 1 2 3  >>