Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
   Varer pr. side   20 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Japanske sakekopper af porcelæn i æske (12)
Japanske 11 sake kopper af porcelæn i polykrome farver H 3 cm Ø 4,7 cm i lakæske H. 7 x 10 x 13,5 cm (12)

Varenr: 6138366
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20-01-2022
19:38
DKK 500
Michael Andersen og L. Hjorth. Fire Bornholmske døbefonte.
Michael Andersen og L. Hjorth. Fire Bornholmske døbefonte H. 12 cm, 13 cm og 15. cmFremstår med alm. brugsspor.(4)

Varenr: 6123754
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-01-2022
19:24
Salvador Dali efter. Fem 'Spanische Impressionen', keramiske fliser (5)
Salvador Dali (1904 - 1989) efter. Fem 'Spanische Impressionen' keramiske fliser. 20 x 20 cm. Indrammet.

Varenr: 6147571
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21-01-2022
19:44
DKK 450
Michael Andersen. Fire Bornholmske døbefonte.(4)
Michael Andersen. Fire Bornholmske døbefonte H. 11 cm og 13. cmFremstår med alm. brugsspor.(4)

Varenr: 6123758
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-01-2022
15:38
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Fem bjørne af stentøj samt 3 dele Aluminia mm. (10)
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Bjørnemor og fire unger af glaseret stentøj, nr. 21520, 21435, 21434, 21452 og 21435. Nr. 21435 er 2. sortering, øvrige dele er 1. sortering. Aluminia vase og to fade af fajance, nr. 719/3121 og 719/2884 og 168/2884. Michael Andersen & søn. Relief af glaseret ...

Varenr: 6139931
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
18:29
Jacob E. Bang for Holmegaard. 'Ida' med guldkant (68)
Jacob E. Bang for Holmegaard. 'Ida' med guldkant glasbesætning bestående af, 13grønne hvidvinsglas 10 øl/vandglas, 10 Rødvinsglas 16 snapseglas 17 likør glas, Fremstår med brugsspor (68)

Varenr: 6147966
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 22-01-2022
18:39
Karaffel og to vaser af 'krystalglas' (3)
Karaffel og to vaser af slebet 'krystalglas'. H. 14 - 22 cm. (3)

Varenr: 6125663
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-01-2022
19:42
Heiberg lamper, Lyngbyvase mm. (5)
Heiberg lamper, vaser mm. Heiberg lamper H. 38 cm. Den ene med revne. Lyngbyvase i lysegrøn H. 20 cm. Ø 11 cm. Holmegaard vase H. 17 cm. Ø 10 cm. B&G vase med gulddetaljer. H. 11 cm. B. 16 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6148858
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2022
16:37
Kähler, fad og kande af lertøj med uranglasur (2)
Herman A. Kähler, fad og kande af lertøj med uranglasur. Fremstillet hos Kähler, sign. i bund HAK. Ø. 31 cm. H. 15 cm.

Varenr: 6141521
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23-01-2022
16:40
Samling div porcelæn og stentøj (5)
Samling div porcelæn: Kinesisk bojan H ca 25 cm, Tysk figurgruppe af porcelæn ( små afslag kan forkomme). Jørgen Mogensen for Royal Copenhagen fad nr 21871, 21 x 15 og skåle nr 21943 og 21942 Ø 9,5 og 11,5 cm af stentøj (5)

Varenr: 6137841
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23-01-2022
18:18
Ege Porcelæn. Europamestre 1992 Det Danske Landshold platte nr. 49
Ege Porcelæn. Europamestre 1992 Det Danske Landshold DANMARK - TYSKLAND 2-0 nr. 49 platte af porcelæn, 1. sort., Ø 24 cm. Æske medfølger.

Varenr: 6125344
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2022
18:47
Duralex, Bodum m.m. Samling glas bl.a. skåle, asietter, vase m.m. (66)
Duralex, Bodum m.m. Samling glas bl.a. skåle, asietter, vase m.m., bl.a. 9 ovale asietter af presset glas L. 26 cm, 4 skåle bl.a. Bodum m.m. Ø 15-26 cm, bowle m/ låg H. 25 cm, kandisskål på høj fod m/ låg H. 23 cm, bonbonniere H. 16 cm, 6 skåle Ø 12-16 cm, 3 vaser H. 16-21 cm, 8 dessertglas el. ...

Varenr: 6148844
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2022
19:04
Axel Salomonsen 1933-1977. Sølv, par vaser i barokstil (2)
Axel Salomonsen 1933-1977. Sølv, par vaser i barokstil med indsatser i kraftigt glas. Stemplet Ax.S. 830. H. 14 cm. Samlet vægt uden glasindsatser ca. 1050 gram (2)

Varenr: 6125199
DKK 8.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23-01-2022
20:39
DKK 6.000
Bing & Grøndahl. Skrin af porcelæn ca. 1910-15
Bing & Grøndahl. Skrin af porcelæn dekoreret i blåt og guld, låg med landskab motiv nr. 1060/5 stemplet B & G ca. 1910-15, H.5 L. 11,5 B. 9 cm, i tilhørende org. æske.

Varenr: 6145159
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-01-2022
20:45
Royal Copenhagen og Bing Grøndahl Samling.(11)
Royal Copenhagen og Bing Grøndahl Samling bestående af: Royal Copenhagen 1 stk. fajance vase nr. 2942, 1 sortering 1 stk. fajance fad nr. 7885, 1 sortering 1 stk. fajance fad nr. 7885, 1 sortering 1 stk. fajance års krus 1986, 1 sortering 2 stk. fajance års krus, 1977-86 1 sortering 1 ...

Varenr: 6147643
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2022
14:24
Fad samt konsolur, fajance (2)
Fad samt konsolur af fajance med blåt dekoreret med figurer og landskab. Mrk. henholdsvis "Rhein" og "Medina T.G." H. 7-25 L. 23-56 D. 12-45 cm. Fad med enkelte hårrevner. (2)

Varenr: 6146466
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2022
15:45
Murano, Hadeland m.m. Samling vaser, figur m.m. (7)
Murano, Hadeland m.m. Samling Murano grøn vase m/ guld, Sia blå vase m/ hanke, svane figur i farvet glas (m/ rep.), lille Hadeland opsats, vase & oval skål i bøhmisk krystal (chip), kurv m/ rep., H. 5-24 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. ridser m.m. (7)

Varenr: 6122196
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
15:49
Grammofonskab af teaktræ
Grammofonskab af fineret teaktræ med skuffe og skab med hul til ledning, H. 67 L. 65,5 B. 33 cm, fremstår med brugsspor, herunder ridser, mærker og skrammer.

Varenr: 6148987
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
19:51
Oiva Toikka for Iitala To glasfigurer af fugle (2)
Oiva Toikka for Iittala. To figurer af glas i form af fugle. Sign. i bund L. ca. 15,5 cm.

Varenr: 6148804
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
19:57
Nils Thorsson for Royal Copenhagen. Bakke, 1. sort
Nils Thorsson for Royal Copenhagen. Bakke af porcelæn, dekoreret med skovmotiv, 29,5 x 22 cm. 1. sort.

Varenr: 6147672
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2022
19:59