Vurdering
123»   Varer pr. side   78 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Henrik Allert plakett väggrelief
HENRIK ALLERT (född 1937): Väggrelief, med motiv av duva med ägg, Pentik, Finland, delvis glaserad vit stengods, ca 23,5x27 cm

Varenr: 5633866
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
11:30
Se mere
Miniatyrer glas Bertil samt Ulrika Hydman Vallien
BERTIL VALLIEN (f. 1938) samt ULRIKA HYDMAN-VALLIEN (1963-2018), miniatyrer, 2+4 dlr, glas, Kosta Boda, bestående av: 1 skål, signerad Boda Artist Col UH Vallien 78013, 2 st skålar B Vallien 58214 samt 58010, 1 vas, signerad Boda Artist Col UH Vallien 48013, 4 vaser/skålar/flaska, signerade Boda Artist Col B Vallien 48214, 48008 samt 48014 (flaskan), höjder mellan 22-2,5 cm

Varenr: 5633974
15:06
Se mere
Royal Copenhagen Flora Danica fat
ROYAL COPENHAGEN, "Flora Danica", fat, porslin, Danmark, 1900-tal, målad dekor av "Primula officinalis L", nr 3509, höjd ca 26 cm

Varenr: 5633980
DKK 3.436 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
15:18
Se mere
Ingegerd Råman, vaser 2 st, Orrefors
INGEGERD RÅMAN (född 1943), vaser, 2 st, modellerna "Zvizz" och "Pond", Orrefors, Zviss i klar glasmassa, dekor i rött, märkt undertill samt etikettmärkt, höjd ca 27 cm, Pond i svart, vit dekor, märkt undertill, höjd ca 23,5 cm

Varenr: 5634006
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
16:10
Se mere
Scan Lekven Design. Telefonplatter fra 1976-1983, porcelæn (8)
Scan Lekven Design. Telefonplatter fra 1976-1983, porcelæn, Ø 19,5 cm. Brugsspor. (8)

Varenr: 5612185
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
16:34
Vas murano
MURANO, vas, etikettmäkrt, höjd ca 10 cm

Varenr: 5634042
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
17:22
Se mere
Gjørvik karaffel med flasker og glas. Blå krystal
Gjøvik karaffel med prop formet som drikkebæger, og seks flasker dertil af dybblå krystalglas , lavet i begrænset antal i perioden 1990 til år 2000.Karaffel nr. 289/300 H. ca. 25 cm. Flasker H. ca. 15,5 cm. Komplet samling. (7)

Varenr: 5602614
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
18:45
Samling div. Kähler keramik (4)
Samling div. Kähler keramik, bestående af, Vase H: 23,5 cm. Urtepotteskjuler Ø 11,5 cm, lille saltkar Ø 8,3 cm, aflangt fad L. 24,5 cm. (4)

Varenr: 5634280
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
18:50
DKK 500
Hjorth, Bornholm. Vase og skål i stentøj (2)
Hjorth Bornholm. Vase med hvid glasur dekoreret med personer model nr. 653 h. 15.5 cm. Skål med lys og brun glasur h. 5.5 cm Ø17 cm (2)

Varenr: 5629331
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
18:54
DKK 450
Lisa Larson plakett solros gustavsberg
LISA LARSON, plakett, solros, Gustavsberg,glaserat lergods. mått ca 28x17 cm

Varenr: 5634108
19:17
Se mere
Höganäs
HÖGANÄS, 9 dlr från 1800/1900-talet, bland annat askfat, vaser mm, högst höjd ca 14 cm

Varenr: 5634141
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
19:50
Se mere
Oiva Toikka, Paar Krüge Modell Flora + Set Schalen Modell Tauperle / Kastehelmi für Nuutajärvi, Finland ( 19)
Paar Krüge Modell Flora und Set Schalen Modell Tauperle / Kastehelmi. Finnisches Design von Oiva Toikka für Iittala/ Arabia /Nuutajärvi - unbezeichnet. Krüge aus klarem, modelgeblasenem Glas mit Reliefdekoration, Schalen und Teller aus klarem Pressglas mit Reliefdekor.. Maße ca. Krüge: H. 25 / ...

Varenr: 5625175
DKK 1.862 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
19:51
DKK 298
Alessandro Pianon, "Pulcino", Veteria Vistosi
ALESSANDRO PIANON, "Pulcino", skulptur, Veteria Vistosi, Italien omkring 1962, orange glasmassa, ögon i murrin, ben i koppar, modellnummer S 193, höjd ca 21 cm. . HISTORIK:. Alessandro Pianons glasskulptur Pulcino (som betyder kyckling) visades första gången i ett nummer av "Domus" i april 1962. Serien består av fem olika modeller.. . LITTERATUR:. Jämför Marc Heiremans Art Glass from Murano 1910-1970, Arnoldsche 1993, s. 300. Jämför Marc Heiremans, 20 th century Murano Glass, Arnoldsche 1996, s. 163. . Ingår i temaauktionen Décoratif

Varenr: 5634156
DKK 17.182 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
20:05
Se mere
Höganäs
HÖGANÄS, 6 dlr från 1800/1900-talet, bland annat vaser, kanna mm, höjd 6-26 cm

Varenr: 5634176
20:25
Se mere
Catti Åselius Lidbeck
CATTI ÅSELIUS LIDBECK, skulptur, glas, signerad unikat Catti Åselius Lidbeck, höjd 23, längd 41 cm

Varenr: 5634186
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
20:35
Se mere
Kjell Engmann for Kosta Boda. 'Blue People', to glasskulpturer. (2)
Kjell Engmann for Kosta Boda. 'Blue People', mand og kvinde, to skulpturer af blåt glas, monteret på sokler. H. incl. sokler: ca. 25 cm. (2)

Varenr: 5567007
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:45
DKK 500
En samling fajance, 17-1800-tallet (7)
En samling fajance fra 17-1800-tallet bestående af et par hollandske eller tyske vaser med blomsterdekoration i blåt, H. 17,5 cm, kande fra Alsace med dækkende hvid glasur hvorpå blomsterbuketter i rødt og grønt, H. 19,5 cm, bordlampe udført af hollandsk trompetvase med modellerede kartoucher og ...

Varenr: 5605550
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:55
Imari fat
FAT, porslin, Imari, Japan 1900-tal, dekor i järnrött och blått samt med förgyllningar med motiv av fåglar och blommor, diameter 45,5 cm.

Varenr: 5634249
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
21:38
Se mere
Keramikfenster, Worpswede
Keramikfenster, Worpswede. Keramikfenster im frühgotischen Maßwerk, oberseitig mit einem Okulus, mit der bildlichen Darstellung eines bäuerlichen Exterieurs in Worpswede, mit einer Blumenranke vor dem Fenster versehen, unten rechts sowie rückseitig mit 'CB' monogrammiert, rückseitig mit ...

Varenr: 5612381
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:51
DKK 298
Flakonger Lalique
FLAKONGER, sannolikt Lalique, Frankrike, tidigt 1900-tal, etsad dekor med blommor, delvis frostad, höjd 5, diamater 9 cm

Varenr: 5634999
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08-04-2020
10:22
Se mere
Stop i porslin
STOP, sannolikt Wien, 1800/1900-tal, stämpel med bikupa, bemålad med figurala motiv i form av Apollon och på locket utsida Venus och Amor och på insidan Minerva, detaljer i förgylld brons, höjd ca 17 cm

Varenr: 5635065
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08-04-2020
12:44
Se mere
Michael Andersen, Søholm mfl. Relieffer af stentøj & keramik (4)
Samling relieffer af G. Schwarz, Søholm & Michael Andersen, af stentøj og keramik, 26,5x40,5 cm. 32x16 cm. 34,5x29,5 cm. 21x28 cm. Enkelte med små afslag. (4)

Varenr: 5633349
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-04-2020
14:50
Fåglar Lalique
LALIQUE, 3 dlr, fåglar, Frankrike, glas, delvis frostat, höjder ca 8-9 cm

Varenr: 5635148
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 08-04-2020
16:04
Se mere
Nanny Still dekorationsflaska
NANNY STILL, flaska, sign. Nanny Still, Riihimäen Lasi. 1900-talets mitt, grönt färgat glas, höjd 34 cm

Varenr: 5635197
DKK 1.862 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 08-04-2020
17:46
Se mere
Bing &Gröndahl väggplaketter
BING & GRÖNDAHL, (9) Väggplaketter, biskviporslin, efter Bertel Thorvaldsen, 8 st diameter ca 14, 1 st diameter ca 33 cm,

Varenr: 5635302
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08-04-2020
20:02
Se mere
Aluminia. Fem Juleplatter (5)
Aluminia. Fem platter af fajance, polykrom glasur, 'Weihnachten', Ø 31,5 cm, årgang: 1916, 1109/977, 1. sort. 1918, 1154/1020, 2. sort. 1920, 1071/1191, 2. sort. 1925, 1291/1227, 2. sort. 1929, 1450/1393, 2. sort. (5)

Varenr: 5618436
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-04-2020
20:13
DKK 450
Lisa Larson afrikansk mask
LISA LARSON, afrikansk mask, Gustavsberg, keramik, svart, signerad Lisa L, K-studion Gustavsberg Made in Sweden, längd ca 22 cm

Varenr: 5635322
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
20:22
Se mere
Søholm, L. Hjorth, Würtz m.m. Samling keramik og stentøj. (20)
Samling keramik og stentøj, vaser, skåle urtepotteskjulere. Heriblandt Søholm, Huskvarna, L. Hjorth og Würtz. H. fra 4-36 cm. Lågkrukke med reparation/revne på låg. En skål med revne. Blandet stand. (20)

Varenr: 5634550
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-04-2020
20:44
DKK 700
Bordslampa keramik Tilgmans
MARIAN ZAWADSKY, bordsarmatur, keramik, 1950-tal, Tilgmans keramik, polykrom dekor av dansande och spelande damer, signerad och daterad Marian 1954, stämpelmärkt "Tilgmans Keramik", höjd 31cm, total höjd med skärm 69 cm

Varenr: 5635350
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
20:47
Se mere
Emile Gallé vas
VAS, Emile Gallé, Frankrike, omkring 1904-1914, art nouveau, överfång i grönt och blålila, etsad dekor av blommor mot delvis rosatonad fond, signerad Gallé, höjd ca 34 cm

Varenr: 5635388
21:20
Se mere
123»