Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kakeltavla
KAKELTAVLA, 1900-tal, signerad, glaserat kakel, ca 81x57 cm
Varenr: 5439467
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
15:30:00
Se mere
Gianni Versace, vas, Archimede Seguso
GIANNI VERSACE, vas, Archimede Seguso, Italien, delvis blå glasmassa, signerad Gianni Versace by Archimede Seguso Murano, höjd 26 cm
Varenr: 5439474
DKK 2.085 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
16:03:00
Se mere
Murano Glasflakon
Murano Glasflakon, gefertigt aus transparentem Glas, mit Aufkleber: 'F&M Ballarin. Murano' versehen, Maße ca.: H. 33 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 5402762
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
19:03:00
DKK 298
Tre relieffer af stentøj, Søholm og Jie (3)
Tre relieffer af stentøj, ét Søholm og to fra Jie (svenske) 1960'erne. H.43 x 19 cm, 30 x 30 og 23 x 21 cm.
Varenr: 5440674
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:08:00
Konvolut Kerzenständer, Silber, Glas (4)
Konvolut Kerzenständer, Silber, Glas (4) punziert, florales Dekor Maße große Kerzenständer: H. 7 cm.
Varenr: 5410011
19:12:00
DKK 298
Collin Newman für Franklin, Porzellan, Vogelteller
Collin Newman für Franklin, Porzellan, Vogelteller Wandteller mit Vogelart und Pflanzendekor, rückseitig beschriftet, Limitierte Auflage, 1982/83. Bestandteile: 'The European Golderest', The Mountain Bluebird' and 'The European Blue Tit' Maße: ca. H. 21 cm, B. 17 cm, T. 5-7 cm. ...
Varenr: 5380029
19:32:00
DKK 298
Sammelteller, Baudenkmäler aus der Heimat des Diebels Alt, Fürstenberg
Sammelteller, Baudenkmäler aus der Heimat des Diebels Alt, Fürstenberg bemaltes Porzellan der Manufaktur Fürstenberg. Maße: Ø 19 cm. altersgemäßer Zustand, Verunreinigungen vorhanden.
Varenr: 5430984
19:45:00
DKK 298
Samling kinesiske porcelæns krukker , vaser og lamper. (5)
Samling kinesisk porcelæn bestående af to fade, to lågkrukker og lampe. H. 22-55 cm. Fremstår med brugsspor. Låg på en lågkrukke med limning.
Varenr: 5438765
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
19:49:00
Samling div. Kähler keramik (4)
Samling div. Kähler keramik, bestående af, Vase H: 23,5 cm. Urtepotteskjuler Ø 11,5 cm, lille saltkar Ø 8,3 cm, aflangt fad L. 24,5 cm. (4)
Varenr: 5422274
DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:53:00
Konvolut Teller aus der Manufaktur La Casa delle Cose di Vetro (6)
Konvolut Teller aus der Manufaktur La Casa delle Cose di Vetro, handgefertigt aus transparentem Glas, Ränder in roter Farbe. Maße ca.: D. 33 cm. (6)
Varenr: 5442233

DKK 1.862 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
20:04:00
DKK 298
Hammershøj for Kahler. To dele keramik, grøn (2)
Svend Hammershøi (1873-1948) for Kähler. To vaser af blågrøn glasur. Sign. HAK. H. 14,5-19 cm. Fremstår med flere reparationer. (2)
Varenr: 5434784
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
20:13:00
Hammershøj for Kahler. Fire dele keramik, grå lustre glasur (4)
Svend Hammershøi (1873-1948) for Kähler. To fade i grå lustre glasur. sign. HAK. Ø 23-28,5 cm. Vase, sign HAK. H. 7 Ø 15 cm. Pokal, usign. H. 9,5 cm. (4)
Varenr: 5434786
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
20:13:00
DKK 500
Fire franske siphonflasker mm. 1900 tallet (4)
Tre franske siphonflasker og en fransk karafel, farvet glas og metal. 1900-tallet første halvdel. H. 24-32 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor (4).
Varenr: 5438475
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
20:22:00
DKK 1.200
Vas Vicke Lindstrand
VICKE LINDSTRAND, Vas, klarglas, invändig dekor av sjögräs, signerad: Lindstrand, höjd ca 27 cm
Varenr: 5441687
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
12:34:00
Se mere
Jens H. Quistgaard for Bing & Grøndahl/Nissen/Kronjyden. 'Relief' (41)
Jens H. Quistgaard for Bing & Grøndahl/Nissen/Kronjyden. 'Relief' servicedele, bestående af: 6 dybe tallerkener, Ø. 21,5 cm. 3 frokosttallerkener, Ø. 21 cm. 3 kaffekopper med hank Ø. 8 cm. 1 mælkekande H. 11 cm. 1 kaffekande med hank 1 låg til sukkerkål Ø. 9,5 cm. 1 smørkrukke med ...
Varenr: 5438394
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
13:47:31
Krukke med håndtag
Krukke/ havekrukke med håndtag. Keramik, hvidpatineret rustik. H.85 cm. Brugsspor
Varenr: 5442231
DKK 2.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
14:00:18
Orientalske vase og tallerkner (7)
Orientalske vase samt tallerkner til ophæng. Motiv af blomster, dyr og planter. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (7)
Varenr: 5440964
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
14:03:00
Orientalsk krukker med træbund (2)
Orientalske krukker med låg og træbund. H. 45 cm. (2)
Varenr: 5440967
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
14:03:32
Marimekko ljustakar 8 st
LJUSSTAKAR, 8 st, etikettmärkta Marimekko, matterat glas med metall ljushållare, höjd 21, 28, 51, och 71,5 cm
Varenr: 5441813
DKK 1.118 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 22-09-2019
17:30:00
Se mere
Kgl. P Flora Danica brevkniv
Kgl. P. Flora Danica brevkniv med skæfte af Flora Danica bemalet porcelæn, blad af forgyldt sølv, stemplet på knivbladet med Michelsen Sterling sølv. L. 24 cm. Fremstår i etui og med få brugsspor.
Varenr: 5438516
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:12:00
DKK 950
Platte und Vase, Keramik (2)
Platte und Vase, Keramik. Eine bemalte Platte mit abstrakter plastischer Darstellung, Rückseite mit Prägung, zur Aufhängung geeignet, 22,5x22,5cm, eine bemalte Vase mit plastischer Darstellung einer Rose, Boden mit Prägung, H.12cm, D.13cm, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren. (2)
Varenr: 5273206
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:11:00
DKK 298
Ole Palsby for Georg Jensen. Et par karafler af glas (2)
Ole Palsby for Georg Jensen. Et par karafler af glas og sølv. H.21 cm. H 23. cm. (2)
Varenr: 5441344
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
20:15:00
Nils Thorsson for Aluminia 'Marselis' vaser og skål. (4)
Nils Thorsson for Aluminia 'Marselis' lysegul vase med glasur samt modeleret i relief. nr. 2645 H. 16 cm, lysegul skål med stiliserede bladornamenter nr. 2643 H. 8,5 cm., lysegul vase nr. 2632 H. 7 cm, vase af stentøj prydet med grønlig glasur nr. 2639. H. 11 cm. Overfladiske krakelering i ...
Varenr: 5437089
20:34:00
Keramisk bordsskiva
BORDSSKIVA, 1900-talets slut, cirkulär form, glaserat stengods, handdrejad, diameter ca 110 cm
Varenr: 5441964
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22-09-2019
20:54:00
Se mere
Gunnar Cyren Sofiero
GUNNAR CYREN (1931-2013), skål, Orrefors "Sofiero", rutslipad kristall, signerad Orrefors Gunnar Cyrén, skålens höjd 14,5, diameter 23,5 cm,
Varenr: 5441967
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22-09-2019
20:57:00
Se mere
Mona Morales
MONA MORALES, vas, rumssmycke, grönt underfång, signerad Kosta SH 196/49, höjd ca 14,5 cm
Varenr: 5441977
21:07:00
Se mere
Holmegaard. Div. (5)
Michael Bang for Holmegaard. Fire vaser af glas. (4). 1 vase af glas med farvet mønster. H:16-31 (5)
Varenr: 5407119
DKK 3.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-09-2019
09:22:50
Vicke Lindstrand Orrefors vas
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, graverad och slipad dekor av pojke som blåser såpbubblor, signerad Orrefors Lindstrand 1382 A? KR (gravör Karl Rössler), höjd ca 17,5 cm
Varenr: 5443038
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
11:16:00
Se mere
Skrin 1800-tal
SKRIN, 1800-tal, glas med mässingsfattningar och lös mässingsställning, målad och förgylld dekor, total höjd ca 11, 11 x 7 cm
Varenr: 5443082
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23-09-2019
13:18:00
Se mere
Krus Höganäs 25L
KRUS, Höganäs, 25L, saltglaserat, höjd ca 40 cm, diameter innermått ca 27 cm
Varenr: 5443084
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23-09-2019
13:22:00
Se mere
 1 2 3 4 5  >>