Vurdering
   Varer pr. side   28 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kastrup / Holmegaard Glasværk. Otto Brauer. Gulvvaser, blåt glas (3)
Kastrup / Holmegaard Glasværk. Otto Bauer standflasker el. gulv vaser m/ høj hals, fladt mundstykke, blåt glas, H. 38-45(m/ chip)-50 cm. Brugsspor bl.a. ridser m.m. (3)

Varenr: 6116699
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-12-2021
19:31
DKK 1.300
To vinkander 1900 tallet (2)
To vinkander af glas med montering af tin og forniklet metal h.23,5 cm og 31,5 cm. 1900 tallet. Brugsspor.

Varenr: 6125673
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-12-2021
19:46
Royal Copenhagen 'Flora Danica' tesidet cremekop, nr 3575
Royal Copenhagen. Flora Danica, tresidet cremekop med låg, 'Medicago minima Lam', 1. sort. Fremstår med manglende underkop samt låg med minimalt skår ved blomst.

Varenr: 6124986
DKK 2.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-12-2021
19:53
Kähler. Fire dele keramik (4)
Nils Kähler. Vase af lertøj glaseret med askeglasur, sign. HAK Nils Denmark, H. 23 cm. Flere chipafslag. Kähler. Vase af lertøj glaseret med askeglasur, sign. HAK, H. 12,5 cm. Skål Ø 14,5 cm. Fremstår med chipafslag på kant. Kuvertaskebæger Ø 8 cm. (4)

Varenr: 6124100
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-12-2021
19:56
Bing & Grøndahl. Skrivesæt af hvidt porcelæn, 1800 tallet (4)
Bing & Grøndahl. Skrivesæt af porcelæn bestående af to bakker med sandbøsse og blækhus. L. 23 cm. 1800-tallet. Den ene bakke med brændingsrevne under bunden. (4)

Varenr: 6099028
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
09:17
Christina Præstgaard. Keramik skål.
Christina Præstgaard. keramik skål med blå glasur, med mønster i bunden. Signeret CP i øverste udvendige kant Ca. L. 24 cm.

Varenr: 6113351
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
12:51
Kähler, fad og kande af lertøj med uranglasur (2)

Varenr: 6104284
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-12-2021
18:36
Bing og Grøndahl. Juleplatter (46)
Bing og Grøndahl. Juleplatter fra årene 1913, 1921, 1924, 1927, 1931-1933, 1953, 1970-1988. 1. sort. (46)

Varenr: 6124516
DKK 1.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-12-2021
19:21
DKK 500
Arnold Krogh for Royal Copenhagen. Mindeplatte 1849-1899
Royal Copenhagen. Mindeplatte. Fredericia 6. Juli 1849-1899, 'Frem Gik De Danske Drenge Til Sejr Og Til Død'. Formgivet af Arnold Krogh. Fremstillet i oplag af 200 eksemplarer til 50 årsdagen for Fredericiaslaget den 6. juli 1849. Ø 32 cm, 1. sort.

Varenr: 6122795
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-12-2021
20:51
Michael Andersen og L. Hjorth. Fire Bornholmske døbefonte.

Varenr: 6123754
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-12-2021
18:19
Ubekendt kunstner. Stor sparebøsse - skulptur af stentøj
Ubekendt kunstner. Stor sparebøsse - skulptur af stentøj i form af fugl. Usign. H. 64 cm.

Varenr: 6075585
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-12-2021
18:43
Eigil hinrichsen, L. Hjort. To vaser (2)
Eigil hinrichsen. Vase af stentøj dekoreret med mørkeblå glasur, H. 10 cm. Signeret i bunden med monogram EH og mærket Denmark. Samt L. Hjort vase af sort terracotta med dekoration i form af fisk, H. 14 cm. Signeret i bunden med L. Hjort Bornholm 732. Ene vase fremstår med brændingsfejl på hals. ...

Varenr: 6120573
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-12-2021
19:25
Royal Copenhagen. Par 'Musselmalede Helblonde' lysestager (2)
Royal Copenhagen. Par 'Musselmalede Helblonde' lysestager af porcelæn nr 502 H 10 cm. 1 sort.

Varenr: 6125293
DKK 1.800 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-12-2021
20:48
DKK 1.300
Royal Copenhagen. Par 'Musselmalede Helblonde' lysestager af porcelæn
Royal Copenhagen. Par 'Musselmalede Helblonde' lysestager af porcelæn, nr. 1138. H. 10 cm. 1. sortering. (2)

Varenr: 6125288
20:49
DKK 1.300
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl m.fl. Mindeplatter samt juleplatter af porcelæn (16)
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl m.fl. Mindeplatter samt juleplatter af porcelæn. Ø. 18,5 - 24 cm. Mindeplatte; '1947-1972 Frederik d. 9. 25 års jubilæum', fremstår med skår. Se billeder for oversigt. (16)

Varenr: 6119073
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-12-2021
20:51
DKK 500
Bing & Grøndahl m.m. Samling juleplatter m.m. (6)
Bing & Grøndahl m.m. Samling platter af porcelæn, bl.a. 3 stk. B&G juleplatter fra 1905 / 1915 / 1920 - 1. sort., Ø 18 cm, B&G Arctic Greenland platte 1. sort. Ø 15 cm, Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn Sandhed og Ret platte 1. sort. Ø 22,5 cm, Aluminia Kæmpehøj nr. 2010 1. sort. Ø 8 cm. ...

Varenr: 6102967
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-12-2021
16:39
Michael Andersen, Keramik Vaser og Kande.(4)
Michael Andersen, Keramik Vaser og Kande i turkis glasur med hvide motiver og guldkant bestående afVase m/hanke H. 26 cmVase H. 11 cmVase H. 11 cmKande H. 10 cmFremstår med mindre krakelering og enkelte kantslag.(4)

Varenr: 6123789
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-12-2021
18:15
Michael Andersen. Fire Bornholmske døbefonte.(4)
Michael Andersen. Fire Bornholmske døbefonte H. 11 cm og 13. cmFremstår med alm. brugsspor.(4)

Varenr: 6123758
18:42
Samling porcelæn fra Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl (6)
Royal Copenhagen: Opsats nr. 9046 3. sort. H. 15 cm. Kagetallerken, rifflet og blonde. Ø 17 cm. Bing og Grøndahl: Bordfad, musselmalet, halvblonde nr. 363, 2. sort. fremstår med skår. Sukkerskål, 'Dickens sommerfugl' med halvblonde, 2. sort. Tekop, Dickens sommerfugl. ...

Varenr: 6121610
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-12-2021
19:49
Samling brevpressere. (41)
Samling brevpressere af glas. Fremstår med brugsspor, kantafslag og ridser. (41)

Varenr: 6128802
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 08-12-2021
13:43
DKK 450
3 glasvaser/flasker: Bertil Vallien mfl (3)
Boda Galaxy flaske af Bertil Vallien H 27 cm, samt flaske med teaktræsprop og støvet grøn vase H 23 cm. (3)

Varenr: 6128355
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-12-2021
14:13
DKK 1.200
Bing & Grøndahl, flisebillede i træramme
Bing & Grøndahl, flisebillede i træramme. Sign. Rúna samt stempel på rammen fra B&G. Mål med ramme 49x33,5 cm.

Varenr: 6128550
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-12-2021
16:23
Royal Copenhagen. Samling 'Søværns juleplatter' af porcelæn samt fajance (36)
Royal Copenhagen. Samling 'Søværns juleplatter' af porcelæn samt fajance, beståede af; 25 stk. 'Søværns Juleplatter' af fajance, Ø. 15,5 cm. 11 stk. 'Søværns Juleplatter' af porcelæn, Ø. 12,5 cm. Fra årgang 1959 - 1979 - Ikke komplet. Fremstår med brugsspor. (36)

Varenr: 6124170
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-12-2021
20:08
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl juleplatter (37)
Royal Copenhagen. Samling juleplatter bestående af følgende år: 1948,1949,1950, 1951,1952,1953,1954,1955, 1956,1957,1958,1959,1960,1961,1962,1964,1965,1966,1967,1968,1969,1970,1971,1972,1973,1974,1975,1976,1977,1981,1982,1983, 2x1985. Samt Bing & Grøndahl. To platter: 'Olympiade München 1972'. En...

Varenr: 6125661
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
14:26
Royal Copenhagen. Par musselmalet stager (2+2)
Et par "Musselmalet Riflet" lysestager af porcelæn, dekorerede i underglasur, firsidede stammer prydet med løvemaskaroner i biskuit. 1/15. 1. og 2. sort. H. 22,5 cm. (4)

Varenr: 6124785
DKK 3.600 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:23
Royal Copenhagen musselmalet skrivesæt (3)
Royal Copenhagen musselmalet skrivesæt af porcelæn. Nr. 1/47, H.9 cm. 1. sort

Varenr: 6125193
DKK 1.200 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:29
DKK 850

Varenr: 6126673
DKK 1.800 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:44
DKK 1.300
Axel Salomonsen 1933-1977. Sølv, par vaser i barokstil (2)

Varenr: 6125199
DKK 8.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:50
DKK 6.000