Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Assietter
ASSIETTER, 12 st., porslin, Karlsbad, ca 1850, floral dekor, delvis förgylld, diameter 18,5 cm
Varenr: 5469045
DKK 1.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-10-2019
14:04:00
Se mere
Hollandsk håndmalet porcelæn (31)
Hollandsk håndmalet porcelæn bl.a Delfts bl.a Lågskål "Specially made fore Sigma Goating 1989" sko, møller vaser, julekugler m.m. enkelte dele fremstår med mindre krakeleringer/afslag (31)
Varenr: 5453274
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-10-2019
16:33:27
Bjørn Wiinblad, opsats af karamik model V40
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Vase af keramik dekoreret i farver. Signeret BW 75, model V40. H. 20 cm.
Varenr: 5450752
DKK 2.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-10-2019
19:35:00
Samling div. Kähler keramik (4)
Samling div. Kähler keramik, bestående af, Vase H: 23,5 cm. Urtepotteskjuler Ø 11,5 cm, lille saltkar Ø 8,3 cm, aflangt fad L. 24,5 cm. (4)
Varenr: 5422274
DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-10-2019
19:38:00
Sammelteller, Baudenkmäler aus der Heimat des Diebels Alt, Fürstenberg
Sammelteller, Baudenkmäler aus der Heimat des Diebels Alt, Fürstenberg bemaltes Porzellan der Manufaktur Fürstenberg. Maße: Ø 19 cm. altersgemäßer Zustand, Verunreinigungen vorhanden.
Varenr: 5430984
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2019
19:47:00
DKK 298
Ubekendt keramiker. Et par lampefødder af keramik (2)
Ubekendt keramiker, 1900-tallet. Et par lampefødder af glaseret keramik, i form af kanellerede søjler. Sign. monogram JS og dat. 1920. H. 31 cm. Fremstår med flere mindre afslag og reparationer i glasur. (2)
Varenr: 5434777
DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-10-2019
19:50:00
En samling budding- og postej/patéforme af lertøj (9)
En samling budding- og postej/patéforme af lertøj bestående af to bornholmske gulglaserede forme med hhv. løve og drueklase, L. 24 og 21 cm, to forme med rødbrun glaser med hhv. krebs og 'Velbekomme', to forme med mørkebrun glasur med hhv. frugtklase og fisk, en dobbeltform ud- og indvendigt ...
Varenr: 5443575
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2019
20:17:00
Suppeterrin, Royal Copenhagen, Musselmalet riflet (3)
'Musselmalet riflet' suppeterrin med låg og oval underskål fra Royal Copenhagen, 2 l, håndbemalet porcelæn.
Varenr: 5465017
DKK 6.705 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2019
20:32:00
DKK 1.192
Emile Gallé vas
EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, överfång i grönt och lila, signerad Gallé, höjd ca 20,5
Varenr: 5469216
20:46:00
Se mere
Lockurnor Rörstand
LOCKURNOR, 2 st, Rörstand, 1900-talets början början, Rörstand, Nils Emil Lundström, höjd ca 18-25 cm
Varenr: 5469217
20:48:00
Se mere
Lockurnor Rörstand
LOCKURNOR,3 st, Rörstand, 1900-talets början början, Rörstand, Nils Emil Lundström, höjd ca 19-35 cm
Varenr: 5469218
DKK 2.095 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-10-2019
20:50:00
Se mere
Diverse Deko Objekte/Windlichte (12)
Diverse Deko Objekte/Windlichte, gefertigt aus Messing und Keramik, staffiert, Maße ca.: D. 8-12 cm, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen. (12)
Varenr: 5445580
20:59:00
DKK 298
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, biskviporslin, 1800-tal, sevresliknande märke, dekor av puttis hållande ljuspipor i form av ymnighetshorn, höjd ca 23 cm
Varenr: 5469233
21:20:00
Se mere
Vaser
VASER, 1 par, 1900-tal, glas, med hänklar, påklippt dekor, höjd ca 22 cm
Varenr: 5469236
21:26:00
Se mere
Meissen. Paar Wandteller/ Sammelteller. (2)
Meissen. Paar Wandteller/ Sammelteller. Porzellan mit unterglasurblauer Darstellung, jeweils mit Schwert-/Blumenmotiv. Unterseitig mit Manufakturmarke. ca. Dm. 25/31 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 5424956
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-10-2019
10:09:16
DKK 298
Lalique flakong
LALIQUE, flakong med propp i form av blommor, signerad Lalique France, höjd ca 15,5 cm
Varenr: 5470148
DKK 1.396 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-10-2019
10:10:00
Se mere
Miniatyrkaraff med glas 1800-tal
MINIATYRKARAFF MED GLAS, grönt glas, handmålad sk Mary Gregory dekor, 1800-tal, höjd ca 11 cm
Varenr: 5470155
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 20-10-2019
10:24:00
Se mere
Skulpturer 2 st Monika Backström Kosta Boda
SKULPTURER, 2 st, glas, Monika Backström, Kosta boda, svampar, höjd ca 27 resp ca 18 cm
Varenr: 5470189
11:38:00
Se mere
Limoges
LIMOGES, dosor, 2 st, 1900-talets första hälft, bemålat porslin, höjd 6, längd 11 resp 11 cm diameter
Varenr: 5470217
DKK 1.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-10-2019
12:40:00
Se mere
Vicke Lindstrand vaser 6 st
VICKE LINDSTRAND (1904-1983), vaser, 6 st, glas, 1900-talets andra hälft, Kosta Boda, klar,- och blå glasmassa med underfång i blått, lila samt rött, signerade med undantaget av den röda, höjd ca 17.5-20.5 cm
Varenr: 5470234
DKK 1.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20-10-2019
13:20:00
Se mere
Stop 12 st
STOP, 12 st, flintgods, bl.a Gustavsberg, höjd 13-15 cm
Varenr: 5470239
DKK 2.095 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-10-2019
13:30:00
Se mere
Sara Hopea vas
SAARA HOPEA, vas "Pantteri", Nuutajärvi Notsjö, glas, rundlar i röt och luftbubblor, signerad S. Hopea Nuutajärvi Notsjö -53, höjd ca 16 c
Varenr: 5470240
DKK 2.793 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20-10-2019
13:32:00
Se mere
Karin Björquist ytterfoder
KARIN BJÖRQUIST, ytterfoder, keramik, singerade undertill, höjd ca 48 cm, diameter 60 cm
Varenr: 5470243
DKK 6.982 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-10-2019
13:38:00
Se mere
Keramisk fad
Keramisk fad dekoreret med fantasifigur i landskab . Sign. samt RAS og JGT for Jens Gaarde Thomsen . Ø 42 cm.
Varenr: 5448234
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 20-10-2019
14:17:17
Holmegaard. Div. (5)
Michael Bang for Holmegaard. Fire vaser af glas. (4). 1 vase af glas med farvet mønster. H:16-31 (5)
Varenr: 5407119
DKK 3.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-10-2019
14:23:42
DKK 500
Meissen Konvolut. (6)
Meissen Konvolut. Kaffee-/Restservice mit einer Tischlampe. Weißporzellan mit unterglasurer Malerei, Phönix-/ Blumenmotiv. Bestehend aus: 1 Tischlampe mit Weinlaub-Motiv H. ca. 28 cm 2 Tassen mit Untertassen. Dm. ca.12 cm1 Teller Dm ca.19 cm Unterseitig mit Manufakturmarke. Gebrauchsspuren, ...
Varenr: 5471164
14:45:26
DKK 298
Rosenthal Bjørn Wiinblad porcelæn vase, fad (2)
Rosenthal Bjørn Wiinblad porcelæns vase og fad. Fremstår med brugsspor. (2).
Varenr: 5469822
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-10-2019
17:08:00
Bjørn Wiinblad - keramisk relief med kvinde
Bjørn Wiinblad - keramisk relieffer med kvinder - sign. Bjørn Wiinblad 54 - 39 x 28 cm. (2)
Varenr: 5448283
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 20-10-2019
17:35:00
Ipsens Enke. Samling keramik (5)
Ipsens Enke. Samling keramik Vindruevase, vase nr. 790. Dekoreret med druer og bladværk. H. 33 cm. (chip) Vase nr 470 H. 25 cm, med rep. i kant 2 Stager nr. 169 H. 17 cm Frugtskål nr. 128 Ø 25 H 9,5 cm
Varenr: 5436715
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 20-10-2019
18:07:00
Skulptur Fogelberg skulpturer
KAJ FOGELBERG (född 1944): Skulpturer, 2 st, stengods, i form av päron och plommen, glaserade i grönt och blått, signerade Fogelberg, numrerade 108/250 resp. 113/500höjd ca 26 resp. 11 cm
Varenr: 5470370
18:20:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6  >>