Kategori
Tid
Vurdering
Showroom
Nyproducerede varer
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
   Varer pr. side   29 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen m.m. Samling vaser, skåle m.m. (5)
Royal Copenhagen m.m. Samling vaser, skåle m.m., bl.a. RC Per Lütken Provence skål i glas Ø 32 cm, 2 dele kunstglas H. 22 & Ø 26 cm, osteklokke Ø 25 cm, skål m/ hank Ø 16 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor. (5)

Varenr: 6135943
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2022
19:13
DKK 300
Samling hyacinth glas mm. bl.a. Holmegaard (23)
Samling hyacinth glas mm. bl.a. Holmegaard. 12 Hyacinthglas H. 13-18 cm. Per Lütken for Holmegaard fem orkidé vaser med luftbobler H. 15-21 cm. Samt seks vaser H. 10-23 cm. Fremstår med brugsspor. (23)

Varenr: 6148984
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2022
19:46
DKK 1.200
Italiensk Fajance af San Marco med hestemotiv (3)
Italiensk Fajance af San Marco med hestemotiv Et kvadratisk fad 32 x 32 cm, samt en oval skål med låg ca 16 x 11 cm og en "Cavallo" oval lampe 20,5 cm uden fatning og 31,5 cm med fatning. (3)

Varenr: 6145313
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25-01-2022
19:53
DKK 1.100
Italiensk Fajance af San Marco med hestemotiv (6)
Italiensk Fajance af San Marco med hestemotiv. Fire tallerkner med hestemotiver Ø: ca 21,5 cm og et kvadratisk fad 32 x 32 cm og en "Dressur" Dual lampe. Fremstår nyt. (6)

Varenr: 6145309
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25-01-2022
20:55
DKK 1.100
Samlet porcelæn og fajance. Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl samt Aluminia. (Ca. 100 dele)
Samlet porcelæn og fajance. Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl samt Aluminia. Fremstår med brugsslitage; enkelte skrammer mm. (Ca. 100 dele)

Varenr: 6149879
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2022
17:02
DKK 1.500
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Baca & Tenera (7)
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. 7 dele Baca & Tenera. (7)

Varenr: 6149895
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2022
18:01
DKK 700
Michael Andersen og L. Hjorth. Fire Bornholmske døbefonte.
Michael Andersen og L. Hjorth. Fire Bornholmske døbefonte H. 12 cm, 13 cm og 15. cmFremstår med alm. brugsspor.(4)

Varenr: 6123754
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2022
18:41
DKK 350
Finske bronze smykker bl.a. Pentti Sarpaneva (7)
Pentti Sarpaneva (1925-1978). Armlænke i bronze med kasselås og sikkerhedskæde L. 20 cm. Samt fingerring str. 53 Ø 16,8 mm. med justerbar størrelse. I original æske. Fire halskæder med vedhæng ligeledes i finsk bronze L. 58-66 cm. Vedhæng Ø 4 cm. og L. 3 - 11 cm. Plakette af sølv medfølger (7)

Varenr: 6148986
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2022
19:14
DKK 450
Flemming Siefert. Relieffad af stentøj
Flemming Seifert (1930-). Relieffad af delvist glaseret stentøj. Sign. FS Ø 47 cm

Varenr: 6149743
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2022
19:22
DKK 300
Bing & Grøndahl m.m. Samling skrivesæt m.m. (38)
Bing & Grøndahl m.m. Samling skrivesæt m.m., bl.a. 3 stk. B&G skrivesæt dekor. m/ blomster / egeløv m.m. - tre bakker med sandbøsse og blækhus uden låg & glasindsats - L. 20-20,5 cm, 2 stk. B&G runde smørkopper på fad m/ låg - det ene m/ chip m.m. - Ø 15 cm, B&G bonbonniere m/ rep. Ø 8,5 cm, B&G ...

Varenr: 6142748
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2022
19:25
DKK 600
Fraureuth, Royal Porzellan m.m. Samling blandet keramik / porcelæn (91)
Samling blandet keramik / porcelæn bl.a. Fraureuth oval terring m/ låg L. 40 cm 2 Jasperware platter m/ putto & kvinde L. 19 cm 2 Royal Porzellan vaser m/ blomster nr. 75 / 3 H. 31 cm Heinrich hjemmemalet vase H. 21 cm 2 lågvaser i ældre stil m/ landskabsscenerier m/ personer & chip H. 27 ...

Varenr: 6139898
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2022
19:30
DKK 350
Aluminia. Fire Tuborg platketter af fajance. (4)
Aluminia. Fire Tuborg platketter af fajance, bestående af følgende årgange: 1903- 2.stk. 1904-1905. Fremstår med brugsspor, begge årgang 1904 med glasurafslag. (4)

Varenr: 6151042
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2022
19:46
DKK 800
Majolica urtepotteskjuler
Majolica skål/urtepotteskjuler dekoreret med engle. H. 25 cm. Ø. 32 cm. Fremstår med brugsspor og flere mindre glasurafslag.

Varenr: 6150318
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2022
19:49
DKK 300
Porcelæn, glas, skåle og kopper lagerparti (11)
Porcelæn, glas, skåle m.v.parti fra nedlagt forretning. Alt forekommer i fin tilstand. Fylder 11 banankasser.

Varenr: 6151018
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2022
20:00
DKK 350
Royal Copenhagen/Bing og Grøndahl. Samling vaser og skåle (8)
Royal Copenhagen/Bing og Grøndahl. Samling vaser og skåle bestående af: skål m. hummer nr. 3498 (1. sort), to skåle m. krabbe nr. 3131 (en 1 sort., en 2. sort.), vase nr. 343 (1. sort.), vase nr. 654 (1.sort.), vase nr. 3644 (1. sort.), vase nr 1138 2289 (1. sort.) (8)

Varenr: 6149494
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2022
20:04
DKK 550
Royal. Copenhagen Flora danica skål
Royal Copenhagen. Flora Danica skål nr. 20/3503 af porcelæn med takket fane, dekoreret i farver og guld. Motiv 'Ranunculus altaicus L.'. Ø 20,5 cm. 1. sort.

Varenr: 6149484
DKK 5.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-01-2022
20:04
DKK 4.000
Samling apotekerflasker (18)
Holmegaard m.fl. Samling apotekerflasker / krukker af glas. H. 8-25 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (18)

Varenr: 6145005
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-01-2022
20:06
DKK 550
Patrick Nordström. Bordlampe af stentøj
Patrick Nordström. Bordlampe af stentøj med spættet glasur, top monteret Le Klint skærm Stemplet Kgl. P samt monogram for Patrick Nordström 7-9 1920 H. 23 ex fatning. Mindre afslag på fodrand.

Varenr: 6150079
DKK 4.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-01-2022
20:41
DKK 3.600
Michael Andersen. Fire Bornholmske døbefonte.(4)
Michael Andersen. Fire Bornholmske døbefonte H. 11 cm og 13. cmFremstår med alm. brugsspor.(4)

Varenr: 6123758
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-01-2022
20:41
DKK 300
Bing & Grøndahl, Heering Cherry / Brandy karaffel
Bing & Grøndahl, Heering Cherry / Brandy karaffel af porcelæn. H. 25,5 cm. Manglende stykke af korkprop.

Varenr: 6151139
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-01-2022
11:30
DKK 600
Ege Porcelæn. Europamestre 1992 Det Danske Landshold platte nr. 49
Ege Porcelæn. Europamestre 1992 Det Danske Landshold DANMARK - TYSKLAND 2-0 nr. 49 platte af porcelæn, 1. sort., Ø 24 cm. Æske medfølger.

Varenr: 6125344
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-01-2022
17:19
DKK 1.500
Kähler, fad og kande af lertøj med uranglasur (2)
Herman A. Kähler, fad og kande af lertøj med uranglasur. Fremstillet hos Kähler, sign. i bund HAK. Ø. 31 cm. H. 15 cm.

Varenr: 6141521
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-01-2022
18:56
DKK 1.000
Royal Copenhagen riflet musselmalet blækhus (3)
Royal Copenhagen riflet musselmalet blækhus med underbakke 22 x 15 cm., blæk- og sandbeholder samt låg. 1. sort. Fremstår med smuds samt et låg med afslag. (3)

Varenr: 6150508
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-01-2022
19:20
DKK 300
Duralex, Bodum m.m. Samling glas bl.a. skåle, asietter, vase m.m. (66)
Duralex, Bodum m.m. Samling glas bl.a. skåle, asietter, vase m.m., bl.a. 9 ovale asietter af presset glas L. 26 cm, 4 skåle bl.a. Bodum m.m. Ø 15-26 cm, bowle m/ låg H. 25 cm, kandisskål på høj fod m/ låg H. 23 cm, bonbonniere H. 16 cm, 6 skåle Ø 12-16 cm, 3 vaser H. 16-21 cm, 8 dessertglas el. ...

Varenr: 6148844
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-01-2022
19:36
DKK 300
Axel Salomonsen 1933-1977. Sølv, par vaser i barokstil (2)
Axel Salomonsen 1933-1977. Sølv, par vaser i barokstil med indsatser i kraftigt glas. Stemplet Ax.S. 830. H. 14 cm. Samlet vægt uden glasindsatser ca. 1050 gram (2)

Varenr: 6125199
DKK 8.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-01-2022
20:36
DKK 6.000
Samling bornholmske keramikrelieffer (10)
Samling bornholmske keramikrelieffer fra 1970'erne bestående af Søholm sign Simon nr. 3540, 3544, 3545, 3553, Noom nr. 3558, 3570. Tredelt reliet sign Waldorff Svaneke, Michael Andersen kande nr.5 995, Webelacker Kande, Stentøjs fad sign PF. (10)

Varenr: 6148365
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-01-2022
20:39
DKK 350
Bing og Grøndahl m.m. Samling løvekander / chokoladekander m.m., 1800 / 1900-tallet (16)
Bing og Grøndahl m.m. Samling løvekander / chokoladekander m.m., af porcelæn, dekoreret m/ blomster / bladværk & guld, 10 stk. B&G kander + 2 stk. B&G kande m/ indvendig chip m.m. - 7 stk. m/ låg samt 4 stk. kander m/ låg bl.a. KPM Germany m.m. - 2 stk. m/ chip, 19. / 20. Årh., H. 17-27 cm. ...

Varenr: 6142718
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 29-01-2022
20:46
DKK 800
Søholm. Fem vægrelieffer af stentøj (5)
Søholm. Fem vægrelieffer af glaseret samt delvist glaseret stentøj. L. 18-23 H. 18 -20 cm. Fremstår med enkelte mindre afslag. (5)

Varenr: 6151177
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-01-2022
21:09
DKK 400
Royal Copenhagen. Tre mindeplatter (3)
Royal Copenhagen. Mindeplatte 'Ledet er af lave 1919'. Ø 25,5 cm. Royal Copenhagen Valdemarsplatte, Dannebrog 750 år ' 1219 - 15 JUNI - 1969'. Ø 20,5 cm. Royal Copenhagen. Mindeplatte 'MR MCMXXI' i anledning af Prinsesse margrethe og René af Bourbon Parma´s bryllup 1921. Ø 18 cm. Alle tre ...

Varenr: 6150800
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-01-2022
19:30
DKK 300
Mine søgeagenter