Vurdering
12345...6»   Varer pr. side   179 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Fotpall 1800-talets mitt
FOTPALL, skuren valnöt, svarvade fötter, 1800-talets mitt, höjd ca 13, 33x25 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Varenr: 5911735
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
15:04
Se mere
Gungstol Gemla
KARL-AXEL ADOLFSSON, Gemla, gungstol, 'Isabella', svartlacerad stomme, 1900-talets mitt, höjd ca 114 cm

Varenr: 5911756
DKK 1.828 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-01-2021
15:46
Se mere
Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på fire stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på fire stk. Betrækket er fremstillet af sort semi-anilin læder, indvendigt med 60 kg/kvm. koldskum. Patenteret design med front i ét ubrudt stykke læder. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form og samtidig gør det nemt at montere. Alle ...

Varenr: 5901061

DKK 2.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2021
15:47
Fire hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 Syveren (4)
Fire hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) af brunt læder. Bagside med skridsikret materiale. 2. sortering. (4)

Varenr: 5903330
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2021
16:23
Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på seks stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på seks stk. Betrækket er fremstillet af cognacfarvet semi-anilin læder, indvendigt med 60 kg/kvm. koldskum. Patenteret design med front i ét ubrudt stykke læder. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form og samtidig gør det nemt at montere. Alle...

Varenr: 5901051

DKK 3.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2021
17:22
DKK 1.200
Art Déco-Standascher, Rauchtisch, Frankreich
Art Déco-Standascher, Rauchtisch, Metall verchromt, Polymer in Schwarz, Frankreich. Auf getrepptem Rundfuß gegliederter tlw. gekanteter Schaft mit Kugelknauf. Davon abgehehend je ein Arm mit Ascher und Streichholzhalter sowie Rundplatte, konzentrisch gerillt. Je mit korrespondierender Zierstrebe....

Varenr: 5907559
DKK 1.192 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-01-2021
17:34
DKK 372
Severin Hansen
SEVERIN HANSEN, sidobord, Haslev Møbelfabrik, Danmark 1950/60-tal, delvis fanerat med palisander, sarglåda samt flätad tidningshylla, märkt med etikett, bredd 50 cm, djup 35 cm, höjd 50 cm.

CITES intyg inom EU medföljer.

Varenr: 5911807
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24-01-2021
18:00
Se mere
Sæt på fire hynder til Hans. J. Wegners CH24 stol (4)
Sæt på fire hynder til Hans. J. Wegners (1914-2007), 'Y-stolen'/CH24, betrukket med cognacfarvet læder. 2. sort. Stol medfølger ikke. (4)

Varenr: 5896714

DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2021
18:03

Varenr: 5896716

18:05
Howe, legetøjskiste på hjul med låg i læder
Howe, legetøjskiste på hjul, inddelt i fire rum. Kasse i kraftig konstruktion af lamineret plade samt 2 låg i plade med farvet læder. H. 44 cm. B. 70 cm. L. 90 cm. Fremstår usamlet i original emballage.

Varenr: 5627454

DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2021
19:00

Varenr: 5896717

19:05
Skrin karvsnitt 1700-tal
SKRIN, på benställning, 1700-tal, karvsnittsdekor, smidesbeslag, höjd 17, 34x25 cm, inkl senare benställning höjd 85 cm

Varenr: 5911848
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
19:16
Se mere
Howe, legetøjskiste på hjul inddelt i fire rum. Kasse i kraftig konstruktion af lamineret plade samt 2 låg i plade med farvet læder. H. 44 cm. B. 70 cm. L. 90 cm. Fremstår usamlet i original emballage.

Varenr: 5625280

19:20
Entresæt af palisander, kommode og spejl, 1960'erne (2)
Entresæt af palisander bestående af spejl og kommode, monteret med kakler. 1960'erne.112 x 59 cm, enkelte skrammer på rammen. H 44, 91 x 41 cm. (2)

Varenr: 5910805
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2021
19:52
Spegel med konsolbord
SPEGEL med konsolbord, 1920-tal, bonad bjök, spegelns mått 109x50, höjd 70, 72x32 cm

Varenr: 5911888
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
19:56
Se mere
Blomsterkumme af bøg
Blomsterkumme med stel af massivt bøgetræ, kumme af sortlakeret metal. H. 38, B. 54, D. 40 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5905964
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
19:59
Teewagen / Servierwagen / Tea Trolley der 1960/70er Jahre
Teewagen / Servierwagen / Tea Trolley der 1960/70er Jahre. Falt- und klappbare Konstruktion mit Gestell aus verchromtem Metall, Platten aus Pagholz / Pagwood in Nussbaumdekor.Maße ca. H. 82 cm, B. 65 cm, T. 42 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, leichte Verschmutzungen, teilweise kleine ...

Varenr: 5835567
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-01-2021
20:01
DKK 335
Bardisk, 1970'erne
Bardisk med flerfarvet laminat delvis fineret med mahogni, forside delvi betrukket med sort skai, indelt med rum. 1970'erne. H. 110 B. 115 D. 41 cm. Fremstår med brugsspor og pletter på laminat.

Varenr: 5576443
DKK 3.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2021
20:02
Barwagen / Servierwagen, Holz, Metall, 1950er Jahre
Barwagen / Servierwagen, Holz, Metall, 1950er Jahre. Barwagen mit einem Gestell aus schwarz lackiertem Metall, mit zwei rechteckigen Ablageflächen aus Holz, Griff mit Bastumwickelung versehen, H.78cm, L.69cm, B.41cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partieller Holz- und Lackabrieb, ...

Varenr: 5869212
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:03
DKK 447
Servierwagen / Teewagen, Kirschbaum, Glas, 1950er Jahre, Italien
Servierwagen / Teewagen, Kirschbaum, Glas, 1950er Jahre, Italien. Servierwagen mit einem Gestell aus Kirschbaumholz mit zwei rechteckigen Ebenen aus Glas, mit vier Metallrollen versehen, H.62cm, L.75,5cm, B.42,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Bestoßungen und Kratzer in Glas...

Varenr: 5893800
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:05
DKK 298

Varenr: 5896718

20:06
Pall läder
PALL, 1900-talets mitt, sits med flätat läder, höjd ca 39, 53x31 cm

Varenr: 5911905
20:13
Se mere
Bertil Fridhagen, Bodafors, Tablett, Teak, Schweden, 1960er Jahre
Bertil Fridhagen für Bodafors, Tablett, Teak, Schweden, 1960er Jahre. Rechteckiges Tablett aus Teakholz mit erhöhten Kanten, unterseitig mit Herstellerbezeichnung versehen, L.57,5cm, B.33cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer und Befleckungen, sowie ein seitlicher Riss im ...

Varenr: 5893187
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:15
DKK 298
Rumdeler, bronze, stof, 1980'erne
Rumdeler, bronze, stof, 1980'erne. Rumdeler med bronzestel og et rød-orange stofovertræk med blomstermønster, H. 190 cm, B. 56 cm, D. 28 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist med skjolder på stoffet.

Varenr: 5835732
DKK 8.940 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:18
DKK 298
Dansk snedkermester. Skrivebord i palisander
Dansk snedkermester. Skrivebord i palisander med skuffesektion og ben af messing.. Front med sektion med 4 skuffer og senere monteret stikboks. L. 180 cm, B. 90 cm, H. 74 cm. Fremstår med brugsspor, bordplade med ridser og enkelte skjolder, messingben løst.

Varenr: 5908748
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
20:24
DKK 3.200
Hocker der 1930/40er Jahre, Kordelgeflecht
Hocker der 1930/40er Jahre. Gestell aus dunkel gebeiztem Holz. Bespannung aus Kordelgeflecht. Maße ca. H. 44 cm, B. 36 cm, L. 50 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.

Varenr: 5907443
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-01-2021
20:26
DKK 410

Varenr: 5627449

20:35
Konvolut: Tischlampe, Zeitungständer und Schirmständer, Teak (3)
Konvolut: Tischlampe, Zeitungständer und Schirmständer, Dänemark 1960er Jahre. Teakholz, Fächereinsatz aus dunkelbraunem Leder. H. ca. 30-45cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (3)

Varenr: 5905057
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-01-2021
20:39
DKK 298

Varenr: 5627452

20:40
Anderssen & Voll for Muuto. 'Five Pouf XL' puf
Anderssen & Voll for Muuto. Model 'Five Pouf XL' puf. Betrukket med møbelstof. H. 45 Ø 140 cm. Udstillingsmodel.

Varenr: 5903380

DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2021
20:43
DKK 1.800
12345...6»