Vurdering
12345...7»   Varer pr. side   199 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bardisk
BARDISK, 1960/70-tal, laminat med marmorering, glashylla, skodda ben, med belysning, höjd ca 103, stösrta djup 40 samt längd 118 cm

Varenr: 5633836
DKK 1.718 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
10:30
Se mere
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788, Hvidt 'Ice' knapsyet læder. (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788. Betrukket med hvidt 'Ice' knapsyet læder. Polstret på koldskum. Bestående af en siddehynde samt en ryghynde. (2)

Varenr: 5425397

DKK 3.200 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
11:35
Skrivbord
SKRIVBORD med hurtsar, engelsk til, 1900-talets andra hälft, läderklädd skiva, höjd 77 cm, 137x76 cm

Varenr: 5633901
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
12:40
Se mere
Monterskåp
MONTERSKÅP, 1900-talets andra hälft, stomme i aluminum, 2 hyllplan i glas, skjutdörrar, höjd 91, 92x37 cm

Varenr: 5633905
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
12:48
Se mere
Bord med kakelplattor till Hotell Carlton 1920-tal
BORD MED KAKELPLATTOR, specialbeställning till Carlton Hotell, Stockholm 1927, svärtat trä klädd i blåvita kakelplattor från 17/1800-tal, höjd 69, 79x52 cm . . PROVENIENS. Inköpt till öppnandet av Carlton Hotell Stockholm 1927

Varenr: 5633910
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
12:58
Se mere
Bord med låda
BORD, allmoge, 1800-tal, med låda på långsidan, raka ben, senare bemålning i vitt, höjd ca 74, 70x135

Varenr: 5633914
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
13:06
Se mere
Glas & Trä pegel och konsolbord
GLAS & TRÄ, spegel och konolbord, rokokostil, bronserade och förgyllda stommar, konstolbordsskiva av sten, spegel mått 158x52 cm, konsolbord bredd 66, djup 27, höjd 70 cm

Varenr: 5633930
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 07-04-2020
13:38
Se mere
Monterskåp

Varenr: 5633946
14:10
Se mere
Piedestal
PIEDESTAL, samtida, plexi, höjd ca 101, 26x27 cm

Varenr: 5634007
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
16:12
Se mere
Sofabord samt spejl af teak (2)
Sofabord samt spejl af teak. Spejl i ramme af massiv teak. Mr. E.S. 42. H. 104 B. 38,5 cm. Kvadratisk sofabord af finéret teak, bordpladen ilagt med 9 fliser. H. 52,5 B. 72 x 72 cm. Brugsspor. (2)

Varenr: 5631665
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
16:23
DKK 650
Entremøbel. Rustikt design.
Entremøbel i Rustikt design udført af genbrugstræ og metal. Mål. H. 82 B. 77 D. 25 cm.

Varenr: 5616992

DKK 2.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
16:27
DKK 450
Sekretär
SEKRETÄR, 1930-tal, chippendale-stil, England, stomme i bonad björk, fällklaff invändigt med lådor och lönnfack, , fotavslut i form av claw and ball, nyckel finns, höjd ca 101, 85x41 cm

Varenr: 5634037
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
17:12
Se mere
Skrivbord
SKRIVBORD, 1950/60-tal, 4 lådor, teak, nyckel finns, höjd ca 72 samt 95x40 cm

Varenr: 5634066
18:10
Se mere
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Dark Brown' behandlet og olieret egetræ, L. 42 cm
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Dark Brown' behandlet og olieret egetræ. H. 45 cm., L. 42 cm., D. 45 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. PremiumOak er dansk produceret af bæredygtigt PEFC-certificeret egetræ fra danske skove.

Varenr: 5395969

DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
19:04
Sidse Werner, Fritz Hansen, Garderobenständer, Modell 'Coat Tree', verchromtes Stahlrohr, Dänemark
Sidse Werner für Fritz Hansen, Garderobenständer, Modell 'Coat Tree', verchromtes Stahlrohr, Dänemark. Garderobenständer in Baumoptik aus acht Elementen aus verchromtem Stahlrohr, mit acht Armen und Kunststoffkugeln zur Aufhängung versehen, H.192cm, D.67cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...

Varenr: 5621678
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
19:18
DKK 335
Martin Åberg, Servex, Mülleimer, Teak, Schweden, 1950er Jahre
Martin Åberg für Servex, Mülleimer, Teak, Schweden, 1950er Jahre. Runder Mülleimer aus Teakholz, unterseitig mit Herstellerbezeichnung versehen, H.33cm, D.26cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.

Varenr: 5621704
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
19:20
DKK 410
Klaffbord
KLAFFBORD, 1800-talets andra hälft, Karl Johan stil, fanerat i bl.a. bjök, masurbjörk, läda i sargen, höjd ca 76, 96x67, totallängd ca 135 cm

Varenr: 5634113
19:22
Se mere
Pallar
TABURETTER, 1 par, 1800-talets mitt, betsat lövträ, svarva dekor, blått tyg, hopfällbara, höjd 42, längd ca 53 cm

Varenr: 5634119
DKK 1.718 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
19:28
Se mere
H. P. Hansen's Møbelindustri. Fritstående skrivebord, palisander
H. P. Hansen's Møbelindustri. Fritstående skrivebord af fineret og massiv palisander, plade med kehlet kant, front med skuffer og hylde; bagside med hylde samt låge. Fremstillet hos H. P. Hansen's Møbelindustri. L. 153 cm. B. 75 cm H. 72 cm. Fremstår med alm. lettere brugsspor. Nøgle medfølger.

Varenr: 5597009
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
19:29
DKK 4.200
Bord 1800-tal
BORD, 1800-tal, sarg med 2 lådor, bemålad, höjd ca 72, 99x65 cm

Varenr: 5634122
19:31
Se mere
Le Corbusier
LE CORBUSIER, vilstol, "LC4", Cassina, Italien, formgiven 1928, benställning i kromat stål, dyna och kudde klädd i svart skinn, märkt i godset LC/4 87472, höjd ca 72, längd ca 165 cm. . Ingår i temaauktionen möbeldesign

Varenr: 5634127
DKK 10.309 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
19:36
Se mere
N.O. Møller. To armstole af teak, model 55 (2)
Niels O. Møller 1920-1982. To armstole model 55, stel af teak, monteret med cognacfarvet læder og møbelstof. Formgivet 1951. Fremstillet hos J.L. Møllers Møbelfabrik. Fremstår med lettere alm. brugsspor. Sædehøjde ca. 45 cm. (2)

Varenr: 5622737
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
19:48
DKK 1.300
Minibar af teak
Minibar/barskab af finéret teaktræ, med indbygget Atlas køleskab, stel af sortbemalet træ. H. 65 B. 112 D. 53,5 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor, herunder mærker samt afskalninger på understel. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5631663
19:49
DKK 850
Zwei barocke Säulen, Holz (2)
Zwei barocke Säulen, Holz. Paar barocke Säulen mit jeweils einem skulptural ausgearbeiteten Schaft mit Schnitzereien in Form von Weinreben, mit einer quadratischer Basis und korinthischem Kapitell, H.112cm, B.19cm, T.19cm, altersgemäße Reibespuren, starke Spannungsrisse, Bestoßungen und ...

Varenr: 5621643
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
19:59
DKK 596
Set Kleiderbügel der 1960/70er Jahre (7)
Set aus sieben Kleiderbügeln der 1960/70er Jahre. Konstruktion aus formgebogenem, hochglanzverchromtem, ca. 7 mm starkem Stahldraht. Maße ca. H. 22,5 cm, B. 44 cm. Sehr leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren (7)

Varenr: 5627415
DKK 1.118 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
20:07
DKK 298
Tom Stepp for MakeNordic. Ubænk af eg
Tom Stepp for MakeNordic. Ubænk i formspændt FSC-certificeret egetræsfiner, matlak. Formgivet i 2006. H. 47 L. 68 D. 32 cm. Udstillingsmodel med minimal/ingen brugsspor.

Varenr: 5628548
DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
20:10
Fritstående skrivebord af mahogni, 1900-tallets midte, dansk snedkermester
Fritstående skrivebord af fineret mahogni, front med 5 skuffer med greb af messing, profileret stel. 1900-tallets midte, Dansk snedkermester. H 75, 155 x 82 cm. Plade med lakslitage.

Varenr: 5631409
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
20:10
DKK 450
Empire' bestikdele af sølv (69)
Empire' bestikdele af sølv bestående af : 10 middagsskeer L. 19,7 cm 18 dessertskeer L 18-19 cm. 9 frokostgafler L18 cm 29 theskeer L.13-13,7 cm 1 kagespade L 30 cm 1 flødeske. 1 pålægske. Samlet sølvvægt ca. 1870 gr. Størstedelen er graveret med forskellige monogrammer. (69)

Varenr: 5547187
DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:11
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Dark Brown' behandlet og olieret egetræ, L. 90 cm
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Dark Brown' behandlet og olieret egetræ. H. 45 cm., L. 90 cm., D. 45 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. PremiumOak er dansk produceret af bæredygtigt PEFC-certificeret egetræ fra danske skove.

Varenr: 5536139

DKK 1.700 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
20:19
Läsko, große Stahlrohr Element Garderobe / Wandgarderobe der 1960/70er Jahre (2)
Große Stahlrohr Element Garderobe / Wandgarderobe der 1960/70er Jahre.Design von Läsko, Germany. Rückseitig mit Etikett bezeichnet. Konstruktion mit Rahmen aus verchromtem Stahlrohr und textil bespannter Grundplatte, jeweils ausgestattet mit einer Ablage aus weiß laminierter Spanplatte. Maße ...

Varenr: 5617189
DKK 2.235 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
20:21
DKK 298
12345...7»