Vurdering
12»   Varer pr. side   50 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Kurt Nielsen, Par manchetknapper af sterling sølv

Varenr: 6279075

DKK 1.100 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
14:24
Georg Jensen, Splash øreclips samt led af sterling sølv
Georg Jensen, Par Splash øreclips, dessin nr. 118, Samt et Splash Led/charm, af sterling sølv, beregnet for læder armbånd, dessin nr. 88B, kan evt. bruges som vedhæng.

Varenr: 6279721
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
14:30
DKK 850
Georg Jensen, 2 sæt manchetknapper af sterling sølv
Georg Jensen, 2 sæt manchetknapper af sterling sølv, ene par et par "Fiskefads" manchetknapper, dessin nr 83B. andet par er prydet med hæmatit, dessin nr. 44B. Ligger i én Gj gaveæske.

Varenr: 6279714
DKK 1.600 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
14:58
2 par manchetknapper og 2 slipseclips af 835
2 par manchetknapper ene par af sterling sølv, andet par af 835 sølv. samt og 2 slipseclips ene af sterling sølv, anden er forsølvet. Samlet sølvvægt er ca. 30 gram.

Varenr: 6269776
19:04
Samling smykker med vedhæng i form af sølvmønter (3)
GIFA armbånd af sterlingsølv med vedhæng i form af amerikanske og marokkanske sølvmønter. To vedhæng af forsølvet metal, indfattet med 2 marokkanske sølvmønter. (3)

Varenr: 6253412
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-10-2022
19:08
DKK 500
En samling halskæder og manchetknapper af sølv. (23)
Seks par manchetknapper af sterlingsølv, bl.a. Hermann Siersbøl og A. Michelsen. Samt 11 halskæder af sølv og sterlingsølv, delvist prydet med vedhæng. L. 42-58 cm. Vægt i alt ca. 180 gr. Fremstår med brugsspor. (23)

Varenr: 6237932
DKK 3.000 DK, Kolding, Platinvej 05-10-2022
19:12
Samling smykker af sterlingsølv (19)
Samling smykker af sterlingsølv, bestående af: fire halskæder med vedhæng, fire par ørering samt to ringe, str. 54 / 17,25 56 / 17,75 mm.Stemplet: 925, samt diverse mesterstempler. Samlet vægt 55 gram. Fremstår med brugsspor. (19)

Varenr: 6278038
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-10-2022
19:15
Samling smykker af sølv med rav (7)
Samling smykker af sterlingsølv prydet med rav, bestående af: Tre ringe, str. 52-56 / 16,5-17,5 mm. Et par ørestikke, et vedhæng samt kæde med vedhæng. Diverse mesterstempel. Samlet vægt 22 gram. Fremstår med brugsspor (7)

Varenr: 6278041
19:18
DKK 700
Halskæde med safir- og diamantvedhæng og diamantring (3)
Halskæde af 14 kt. hvidguld med safir- og diamant med brillantslebne diamanter, ialt ca 0.16 ct. vedhæng L. 4,1 cm. Vedhæng L. 1,7 cm. Diamantring med brillantsleben diamanter, ialt ca 0.10 ct. Top Crystal (I). Klarhed VS. Ringstr. 52. Samlet vægt 9,4 gr. (3)

Varenr: 6254700
DKK 3.400 DK, Herlev, Dynamovej 06-10-2022
09:26
Ole Lynggaard. Et par diamant manchetknapper af 18 kt. guld (2)
Ole Lynggaard. Et par diamant manchetknapper af 18 kt. satineret guld, prydet med hver en old cut diamant, tilsammen ialt, ca. 0.08 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed SI. Samlet vægt 11,7 g. Fremstår som nye. (2)

Varenr: 6244701
DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-10-2022
11:37
DKK 5.000
Diverse smykker i form af tre sæt ørestikkere/øreskruer og ring (4)
Diverse smykker bestående af et par svenske bladformede øreskruer af 18 kt. guld og hvidguld prydet med 6 små enkeltslebne hvide diamanter, i alt ca. 0.05 ct. L. 2,1 cm. Vægt ca. 2,9 g. Et par øreskruer af 9 kt. guld med dråbeformede similiperler. Vægt ca. 2,1 g. kt. Samt ring af 8 kt. guld ...

Varenr: 6190310
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-10-2022
12:57
Par manchetknapper med månestene, 14 kt. guld
Par manchetknapper udført i 14 kt. guld, hver prydet med en oval cabochonsleben månesten. Mål ca. 18x12 mm. Vægt ca. 7,6 gram. Denne vare hidrører fra en ophørt smykkeforretning.

Varenr: 6267481

DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-10-2022
13:28
DKK 5.000
Georg Jensen, 2 ringe af sterling sølv
Georg Jensen, 2 ringe udført i sterling sølv, ene Dessin 28D, str. 48 og Dessin nr. 426, str. 53. (2)

Varenr: 6279731
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-10-2022
14:10
Par manchetknapper af 8 kt. guld
Par manchetknapper udført i 8 kt. guld. front måler ca. 17x12 mm. Vægt ca. 4,2 gram. Vejl. pris er 4.995,-. Denne vare hidrører en ophørt smykkeforretning.

Varenr: 6273786

DKK 2.200 DK, Odense, Kratholmvej 06-10-2022
14:16
Ole Lynggaard. To nøglevedhæng i 18 kt. guld med rosenquartz og onyx (2)
Ole Lynggaard. Nøglevedhæng af 18 kt. guld, prydet med en stor facetsleben perle af rosenquartz Ø1.5 cm samt en brillantsleben diamant på 0.05 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS Nøglevedhæng af 18 kt. hvidguld med stor facetsleben perle af onyx Ø1.5 cm samt en brillantsleben diamant på ...

Varenr: 6235861
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-10-2022
15:08
Hans Hansen. Slipsenåle, sterling sølv (4)
Hans Hansen. Fire slipsenåle af sterlingsølv, ene med oxyderede riller. Alle stemplet Hans Hansen. Med brugsspor. Samlet vægt 42 gr. (4)

Varenr: 6218288
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-10-2022
15:48
Par manchetknapper af 14 kt. guld (2)
Par manchetknapper af 14 kt. guld, rektangulær front med delvis rustik overflade. Mål på front 10x17 mm. Vægt 6,8 g.

Varenr: 6267611
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-10-2022
19:28
En samling smykker af 8, 14 og 18 kt. guld (9)
En samling smykker af 8, 14 kt. og 18 kt guld bestående af: 8 kt.: To vedhæng med klare sten, ring med klar sten, ringstr. 55, en Hermann Siersbøl-broche. Vægt 6 g. 14 kt.: Ring fra Jørgen Larsen med rød sten, ringstr. 58,5 g, et par ørehængere med røde sten. Vægt 5 g. 18 kt.: Et par ...

Varenr: 6255860
DKK 3.400 DK, Vejle, Dandyvej 06-10-2022
20:34
Par manchetknapper udført i 8 kt. guld. Cirkulær front. Diam. Ø på front er 16 mm. Vægt ca. 9,6 gram. Denne vare hidrører en ophørt smykkeforretning.

Varenr: 6273783

DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-10-2022
20:38
Georg Jensen, del af broche samt et nøglering med vedhæng
Georg Jensen, øverste del af broche ( mangler drueklasen). Dessin nr. 217B. samt et nøglering med vedhæng, dessinnr. 46.

Varenr: 6279732
20:40
Manchetknapper 14 kt. guld. (2)
Et par knudemanchetter af 14 kt. guld. Ø 1,2 cm. Vægt 5 g. (2)

Varenr: 6240459
DKK 1.700 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
11:55
DKK 1.300
Georg Jensen m. fl. Et par manchetknapper af sølv og et par med knude af 14 kt. guld (4)
Georg Jensen m. fl. Et par manchetknapper af sølv og et par i form af en knude af 14 kt. guld. Samlet vægt 14,8 g. guldvægt 5,1 g. (4)

Varenr: 6242225
DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
16:48
Skagen Jewelry. Fem halskæder samt fire vedhæng (9)
Skagen Jewelry. Fem halskæder samt fire vedhæng af stål. Tre kæder af læder. Længde 40 cm. (9) Denne vare er en del af konkursen fra guldsmeden i Humlebæk centret, der sælges hos Lauritz.com Herlev. Se og byd på alle varerne her

Varenr: 6246625

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
16:48
Bræmer Jensen. Alliancering af 14 kt hvidguld med brillanter
Bræmer Jensen. Alliancering af 14 kt hvidguld med brillanter, ialt ca.ca 0.25 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed VS. Vægt 2,4 g. Ring størrelse 50

Varenr: 6262870
DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-10-2022
18:39
Samling vintagesmykker af sølv
Samling vintagesmykker af sølv, bestående af N.E. From ring med oval onyx indsats, str. 56. Samt ring med ravindsdats. str.m 57, kolosalring med Carneol, str. 60½. Ring med opaler ( med misfarvning på stene) str. 54. Broche med lyseblå sten. Ring med monogram. Str. 66. Vedhæng med mosaik.

Varenr: 6268145
DKK 1.600 DK, Odense, Kratholmvej 08-10-2022
19:57
LYKKEPOSE - Troldekugler, Pandora, Spinning, Julie Sandlau m. fl. En samling moderne smykker af sterlingsølv (21)
LYKKEPOSE - Troldekugler, Pandora, Spinning, Julie Sandlau m. fl. En samling moderne smykker af sterlingsølv bestående af flere armbånd med charms, halskæder, vedhæng og øreringe. Heraf mange smykker prydet med facetterede og cabochonslebne farvede sten og perler. Assorterede størrelser. Samlet ...

Varenr: 6255286
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 08-10-2022
20:25
DKK 1.300
Slangekæde og to vielsesringe i 14 kt. og 18 kt. guld (3)
Slangekæde i 14 kt. guld, L. 50,5 cm, vægt 5,2 g. To vielsesringe i 18 kt. gul- og hvidguld med franske graveringer, ustemplede men syretestet til 18 kt., ringstr. hvidguld 51, gulguld 52,8, samlet vægt 3,9 g. En pilleæske i forgyldt metal med emalje medfølger. Brugsspor, graveringer i ringene. ...

Varenr: 6269630
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-10-2022
20:30
En samling smykker af sølv og sterlingsølv (32)
En samling smykker af sølv og sterlingsølv bestående af: 8 vedhæng og 2 kæder, 2 armringe og 1 armlænke, 7 ringe, str. 2 x 54, 2 x 56, 55 (ring med månesten og perler, funktionel str. 52), 58, 59, 8 brocher, to par ørestikker. Samlet vægt ca. 232 g. Et fodformet vedhæng af metal medfølger (ikke ...

Varenr: 6274365
DKK 1.900 DK, Vejle, Dandyvej 08-10-2022
20:35
Dansk guldsmed. Et par moderne manchetknapper af 14 kt. guld (2)
Dansk guldsmed. Et par moderne manchetknapper af 14 kt. guld. Samlet vægt: ca. 10,4 gr. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6257013
DKK 3.800 DK, Vejle, Dandyvej 08-10-2022
20:46
2 par manchetknapper og 2 slipseclips af sølv
Samling herresmykker, bestående af Par manchetknapper af 830 sølv, stemplet AG 830, samt par N. E. From manchetknapper af sterling sølv, Slipseclips med tværgående effektstriber er stemplet 925 S.E. Samt slipseclips stemplet A&K sterling. Samlet vægt ca. 28 gram.

Varenr: 6270146
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-10-2022
11:39
DKK 500
12»