Vurdering
123»   Varer pr. side   65 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Peruviansk smykke, samt double ring og broche, samt broche med granater
Peruviansk smykke, halskæde med vedhæng, en reproduktion af et Precolumbiansk smykke, ant. af messing. Dertil en Double ankerkæde. L. 60 cm. Samt en vintage double herrering med carneol. Fremstår med brugsslid og reperationer. Ringstr. 60. Samt en broche af double 1800-tallets slutning, ...

Varenr: 6118693
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-12-2021
14:15
Samling vintagesmykker af sølv mm
Samling vintagesmykker af sølv mm, bestående af Manchetknapper af sterling sølv, stemplet Sterling A&K. Samt et Filigran armbånd af 830 sølv, er knækket flere steder. L.19 cm. Filigranbroche, ej stemplet, ant. pletsølv dia. Ø 4,7 cm. e Vomer Bahner vedhæng keramisk stjernetegn, ej sølv er ...

Varenr: 6117513
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 09-12-2021
15:45
Broche og vedhæng af 14 kt guld (2)
Broche og vedhæng af 14 kt guld bestående af et vedhæng prydet med en ametyst og en akoya saltvandskulturperle. b. 5,0 cm. Et vedhæng L. 2,5 cm. samlet vægt 7,6 g.

Varenr: 6091546
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
16:21
DKK 1.800
Toftegaard. Fire moderne ringe og vedhæng af oxideret sterlingsølv (5)
Toftegaard. Vedhæng af sterlingsølv i snor af sort kautschuk gummi afsluttet med sølvlås. Snor L 53 cm. Vedhæng H. 3,8 x 3,8 cm. Vægt ca. 13,5 g. Samt fire moderne ringe af oxideret sterlingsølv. Samlet vægt ca. 27,2 g. Ringstr. 54/17, to ringe 56/18 og 59/19. Fremstår med håndteringsspor. (5)

Varenr: 6123847

DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
18:23
Toftegaard. Diverse moderne smykker af delvis oxideret sterlingsølv (4)
Toftegaard. Diverse moderne smykker af delvis oxideret sterlingsølv bestående af lille spiral vedhæng sat på snor af sort kautschuk gummi afsluttet med sølvlås. Samt vedhæng og to ringe den ene med kugledetaljer af guld. Ringstr. 56/18 og Snor L. 46,5 cm. Fremstår med håndteringsspor. (4)

Varenr: 6123838

DKK 2.200 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
18:31
Toftegaard. Nøglering og broche af sterlingsølv. (2)
Toftegaard. Nøglering og broche af sterlingsølv bestående af oval broche med sjippende 'Sarah' samt en delvis oxideret nøglering med sikkerhedslukke, vedhæng i form af let forgyldt bjørn. Samlet vægt ca. 28,7 g. Broche 3,5 x 3,8 cm. Nøglering L. 7 cm. Fremstår med håndteringsspor. (2)

Varenr: 6123874

DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
18:39
Toftegaard. Broche og armbånd af delvis oxideret sterlingsølv. (2)
Toftegaard. Broche og armbånd af delvis oxideret sterlingsølv bestående af stor blomsterbroche samt armring med åben front af poleret og oxideret sterlingsølv. Samlet vægt ca. 35,6 g. Broche Ø. 5 cm. Armbånd front B. 1,85 cm. Omkreds ca. 19 cm. Fremstår med håndteringsspor.

Varenr: 6123807

DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
18:47
DKK 900
X by Trollbeads / Troldekugler. Samling led / charms af sterlingsølv (ca. 68 stk.)
X by Trollbeads / Troldekugler. Samling led/ charms af sterlingsølv, bestående af led med bl.a. kinesiske stjernetegn, her i blandt Grisen, Hanen, Tigeren, Aben, Tyren m. fl.,foruden samleled af varierende form. Samlet vægt: ca. 338 g. Fremstår med brugsspor. Modelfotos. (ca. 68 stk.)

Varenr: 6127495
20:08
DKK 1.800
LYKKEPOSE - Aage Weimar, Horsens Sølvvarefabrik m. fl. Et halvt kilo vintage smykker mm. af sterlingsølv og sølv, ca. 504 gr.
LYKKEPOSE - Aage Weimar, Horsens Sølvvarefabrik m. fl. En samling smykker mm. af sterlingsølv og sølv bestående af assorterede øreklips, armringe, brocher, halskæder og halsring i varierende former, foruden to saltskeer og juleornament-ophæng. Samlet vægt: ca. 504 gr. Samlingen fremstår med ...

Varenr: 6124142
DKK 3.800 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:54
Bernhard Hertz, Vagn Sebber Larsen. To par manchetknapper af 14 kt. guld (4)
Bernhard Hertz, Vagn Sebber Larsen. To par manchetknapper af 14 kt. guld. Samlet vægt ca. 10,9 g. Fremstår med brugsspor. (4)

Varenr: 5959654
DKK 2.800 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:59
Hermann Siersbøl, Jos. Kahn. Tre par manchetknapper af 8 kt. guld (6)
Hermann Siersbøl, Jos. Kahn. Tre par manchetknapper af 8 kt. guld. Samlet vægt ca. 16,1 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varenr: 5959658
21:00
Montblanc. Et par manchetknapper af sterlingsølv - boks + cert. (2)
Montblanc. Et par manchetknapper af sterlingsølv, prydet med navn og logo. Medfølges af boks, serviceguide samt uudfyldt certifikat. Fremstår med minimale håndteringsspor. (2)

Varenr: 6108686
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
21:26
DKK 1.800
Haouse of Amber. 10 par ravstykker til smykker, ca. (20)
House of Amber. 20 stk. facetslebne, cognacfarvede ravstykker til smykkefremstilling. Sat sammen i matchende par. H. ca. 1,7-1,8 cm. (20) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her. Varelageret ...

Varenr: 6110713

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-12-2021
12:13
House of Amber. Vedhæng af rav, sølv samt emalje, ca. 8 g.
House of Amber. Vedhæng af guldbelagt sølv, emalje samt cabochonslebet cognacfarvet rav. H. ca. 2,7 cm. Vægt ca. 8 g. Modelfoto. Vejl. udsalgspris 3.600 DKK/483 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs ...

Varenr: 5919198

13:48
DKK 450
Samling diverse guldsmykker (5)
En samling smykker af guld, bestående af: Ring af 14 kt. guld, front med cabochonsleben ametyst. Stemplet SCF for S. Chr. Fogh. Ringstr. 57/Ø 18 mm. Vægt ca. 4,1 gr. Ring af 14 kt. guld, front med oval lyseblå syntetisk sten. Utydeligt mesterstempel. Ringstr. 49/Ø15,5 mm. Vægt ca. 2,4 ...

Varenr: 6117889
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-12-2021
17:21
DKK 2.800
Toftegaard. Moderne vedhæng og armring af sterlingsølv. (2)
Toftegaard. Moderne vedhæng og armring af sterlingsølv bestående af vedhæng i form af engel sat på snor af sort kautschuk gummi afsluttet med sølvlås. Samt armring af delvis oxideret sterlingsølv. Vedhæng H. 2,15 cm. Snor L. 40 cm. Armbånd: Front B. 1,4 cm. Omkreds 14,5 plus åbning på 2,7 cm., ...

Varenr: 6123836

DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2021
18:31
Brocher/nåle af 14 kt. guld (2)
To brocher/nåle udført i 14 kt. guld prydet med hhv. lys ferskvandskulturperle og agat. Bredde: 55-63 mm. Højde: 10-19 mm. Vægt: 9.9 gram. (2)

Varenr: 6117131
DKK 2.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-12-2021
19:11
DKK 1.800
Ole Lynggaard. Pin med logo, 18 kt. guld
Ole Lynggaard. Pin med logo udført i 18 kt. guld Lukke af forgyldt metal. Vægt, ekskl. lukke: 1.1 gram.

Varenr: 6078121
DKK 1.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-12-2021
19:12
LYKKEPOSE - Lund, Herman Siersbøl m. fl. En samling smykker af sterlingsølv og sølv (6)
LYKKEPOSE - Lund, Herman Siersbøl m. fl. En samling smykker af sterlingsølv og sølv bestående af: Kraftig anker arm- og halslænke, snoet kæde og armring, samt leddelt halskæde med matchende armlænke. Halskæder: L. 39-48 cm. Samlet vægt: ca. 284 gr. Samlingen fremstår med brugsspor, i form af ...

Varenr: 6127902
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2021
20:29
DKK 1.800
Kurt Nielsen, Par manchetknapper af sterling sølv

Varenr: 6093274

DKK 1.100 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2021
12:28
DKK 500
Samling vintagesmykker af sølv, 8 kt. guld mm
Samling vintagesmykker af sølv mm. bestående af 3 Kranz & Ziegler Story armbånd af læder, ene margueritcharm af forgyldt sterling sølv. Samt armring af sterling sølvmed omviklet forgyldt bånd. Omkreds ca. 19 cm. Halskæde med shell-perler. L. 52 cm. Mangler perle i lås Halskæde med Hæmatitperler,...

Varenr: 6127636
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2021
12:28
Samling vintagesmykker af sølv, norsk Sølje, Broche samt ring
Samling vintage smykker af sølv, bestående af norsk dragtsmykke en Sølje, af 830sølv med forgyldte vedhæng. Diam. Ø 25 mm. Samt en Herman Siersbøl broche af sterling sølv med cabochonsleben lyseblå carneol. Samt en Ring af forgyldt sterling sølv, prydet med en cabochonsleben lys gul smykkesten. ...

Varenr: 6128626
14:35
Armring og halskæde af doublè (2)- M156/21
Armring og halskæde af doublè. Halskæde L. 43 cm. Armring, indvendig mål: 6,3x5,4 cm. Samlet vægt 24,0 g. Armring fremstår med buler og defekt lås (2) Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Nordsjællands Politi Se alle auktionerne her

Varenr: 6129616
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2021
15:33
Armlænke med ferskvands kulturperler, ring samt 2 par creoler af sterling sølv
Samling smykker af sølv, bestående af: armlænke med 5 ferskvands kulturperler, længde ca. 18 cm. Samt ring, ringstr. Ø 17 mm. samt 2 par creoler, ene par med cubic zirkonia.

Varenr: 6109139

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2021
18:37
Herman Siersbøl m. fl. Samling smykker af 14 kt. guld, ca. 24 g. (6)
Herman Siersbøl m. fl. Samling smykker af 14 kt. guld bestående af to brocher med kulturperler.B. 4 cm og 5,5 cm. To par perleørerimge, klips og øreskruer. Alle perler er akoya kulturperler. To ringe med perle og similisten. Ringstr. 54 og 56, Ø 17,1-17,8 mm. Samlet vægt 24 g. (6)

Varenr: 6123551
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2021
18:55
Samling vintagesmykker af 8 og 14 kt. guld
Samling vintagesamykker af guld, bestående af ring af 14 kt. guld prydet med synt. blå spinel ( sten med ridser) Ringstr. Ø 17,75 mm. Samt flg. af 8 kt. guld, armlænke med 10 charms. Længde ca. 19 cm. 3 Spinning ringe str. L ( 18,25 mm. ) Samt Scrouples ring, str. Ø 55, Samt ring med 2 cubic ...

Varenr: 6127633
DKK 2.800 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2021
19:10
DKK 1.900
House of Amber. Vedhæng af rav, sølv samt emalje, ca. 7 g.
House of Amber. Vedhæng af guldbelagt sterling sølv og emalje, prydet med cabochonslebet mælkerav. Mål, 1,9 x 1,9 cm. Vægt ca. 7 g. Modelfoto. Vejl. udsalgspris 2.695 DKK / 362 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under ...

Varenr: 5918943

DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2021
19:17
Manchetknapper og kraveknapper af guld (6)
Bernhard Hertz m.fl. Et par knudeformede manchetknapper og et par kraveknapper i sammen design udført i 14 kt. guld. Vægt: 11 gram. Et par knudeformede kraveknapper af forgyldt metal. Fremstår med brugspræg. (6)

Varenr: 6129237
DKK 2.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-12-2021
19:19
House of Amber. Manchetknapper af sølv og rav, ca. 8 g
House of Amber. Et sæt manchetknapper af sterling sølv og rav. 1,7 x 1,2 cm. Vægt ca. 8 g. Vejl. udsalgspris 1.295 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her. Varelageret består af ca. ...

Varenr: 6075981

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2021
19:19
House of Amber. Manchetknapper af sølv og rav, ca. 7 g
House of Amber. Et par manchetknapper af sterlingsølv prydet med sherryfarvet ravstykker. Mål ca. 1,7 cm x 1,3 cm. Vægt ca. 7 g. Modelfoto. Vejl. udsalgspris 1.295 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs ...

Varenr: 6116426

19:22
123»