Vurdering
12»   Varer pr. side   46 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling smykker af forgyldt sølv og sterlingsølv med flourit, perler m.fl.
Samling smykker af forgyldt sølv og sterlingsølv med flourit og ferskvandsperler m.fl. En armlænke med amvamarin med grå månesten og kvarts trukket på sort silkesnor med fleksibel længde. Et par øreringe med ferskvandsperler og flourit. En halskæde af forguld sterlingsølv med cubisk zirkonia. L. ...

Varenr: 6211784

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
12:00
3 vedhæng samt en armlænke af sterling sølv
3 vedhæng bestående af et Dagmarkors, en Heriing fjervedhæng sat et Hering Sadelvedhæng. Samt en armlænke af oxideret sterling sølv. Længde justerbar mellem 15-16½ cm. Udstillingsmodeller. Denne vare hidrører et konkursbo over smykker, ure, brillestel mm.

Varenr: 6219384

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2022
15:51
Frimurer kugle 9 kt guld og sølv, 12,9 gram
Frimurerkugle udført med udvendig skal i 9 karat guld, indvendigt sølvpyramider prydet med detaljerede frimurersymboler. Kuglen kan foldes ud som et kors. Diameter på kugle: ca. 16 mm Ø. Udfoldet: 45 x 28 mm. Vægt 12,9 gram.

Varenr: 6244839
DKK 2.600 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
15:52
Hans Hansen, Volmer Banner m.fl. En samling vintage smykker af sølv og sterlingsølv (19)
Hans Hansen, Volmer Banner m.fl. En samling vintage smykker af sølv og sterlingsølv bestående af: Hans Hansen. Et par manchetknapper af sterlingsølv. L. 2 cm. Volmer Banner. Leddelt armlænke af sølv med stiliserede blomster. L. 19 cm. Diverse mestre: Tre brocher af sølv, heraf en burnad ...

Varenr: 6252588
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:10
Rabinovich og Støvring design. m. fl. Samling smykker af sterlingsølv og forgyldt sølv (4)
Samling smykker af sterlingsølv og forgyldt sterlingsølv. To ringe, en ring af forgyldt sølv med røgkvarts og en ring med lyserød kvarts To halskæder med hver en brillantsleben diamant på hver ca. 0.01 ct., tilsammen ialt ca. 0.02 ct. Farve: Wesselton-Top crystal (H-I). Klarhed SI-P1. Halskæde L....

Varenr: 6255422

DKK 1.100 DK, Herlev, Dynamovej 18-08-2022
17:11
DKK 850
Par manchetknapper i 14 kt. guld 6.8 gr.
Par manchetknapper i delvis blankt og satireret guld mål front 2.0 x 1.0 cm. Vægt 6.8 gr. Alm. brugsspor

Varenr: 6244667
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
17:47
Samling vintagesmykker af 8 kt. guld
Samling vintagesmykker af 8 kt. guld, bestående broche (nål ej guld), Ankelkæde med lille hjertecharm. L. 26 cm. 2 vedhæng i form a kors, et vedhæng med Tigerøjeperle, hjertevedhæng og "Tro, håb & kærlighedsvedhæng", samt moderne vedhæng. Samlet vægt ca. 14,9 gram.

Varenr: 6190333
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-08-2022
18:25
6 Slipseclips af sterling sølv (6)
6 forskellige slipseclips udfrøt i sterling sølv. Samlet vægt ca. 37,7 gram.

Varenr: 6197896
DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 18-08-2022
18:25
DKK 500
Par øreskruer og vedhæng med kulturperle, 14 kt. og 18 kt. guld
Par øreskruer udført i 14 kt. guld, hver prydet med en Akoya Saltvands Kulturperle, perlediam. Ø 7 mm. Samt et vedhæng af 18 kt. guld, prydet med en Akoya Saltvands Kulturperle, perlediam. Ø 6,5 mm. Samlet vægt ca. 5,2 gram.

Varenr: 6200024
DKK 2.600 DK, Odense, Kratholmvej 18-08-2022
18:27
Jørgen Smed m.fl. Et sæt manchet- og brystknapper af 14 kt. guld (4)
Jørgen Smed m.fl. Et sæt vintage manchet- og brystknapper af 14 kt. guld. Manchetknapper: L. 2 cm. Brystknapper: L. 1,2 cm. Samlet vægt: ca. 9,1 gr. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (4)

Varenr: 6252676
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-08-2022
20:02
Et par italienske manchetknapper af 18 kt. guld og perlemor, ca. 1970-80'erne (2)
Et par italienske manchetknapper af 18 kt. guld, prydet med udskåret perlemor i form af blade, udført ca. 1970-80'erne. Samlet vægt: ca. 4,5 gr. Fremstår med lettere brugsspor. (2)

Varenr: 6248410
20:56
Kolossal Cocktailring m/ jade i strling sølv, 27,4 gram
Kolossal Cocktailring udført i sterlingsølv prydet med stor jade i lys grøn omkranset af similisten, H. 3,5 cm, B. 3 cm, vægt ca. 27,4 gram. Fremstår med manglende grab.

Varenr: 6244859
DKK 1.000 DK, Kolding, Platinvej 18-08-2022
21:08
Kurt Nielsen, Par manchetknapper af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, et par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model " KNDK 78" oval blankpoleret front. Mål ca: 3,1x2,4 cm. Vægt ca. 30 gram. Vejl. udsalgspris er 1.590,-. Ligger i gaveæske.

Varenr: 6095460

DKK 1.100 DK, Odense, Kratholmvej 18-08-2022
21:18
Par manchetknapper af sterling sølv, og oxideret sterling sølv
Par manchetknapper udført i sterling sølv. Denne vare hidrører en ophørt smykkeforretning.

Varenr: 6255587

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-08-2022
15:57
4 par manchetknapper
4 par manchetknapper, bestående af: Par N. E. From som er kvadratiske med oxideret detalje udført i sterling sølv, samt par rektangulære, med rillet front af sterling sølv, stemplet A&K Samt par af 830 sølv med optisk udtryk, delvis forgyldt front. Samt par forgyldte med emalje.

Varenr: 6196092
DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 19-08-2022
16:40
Samling vintagesmykker af guld og hvidguld
Samling vintagesmykker, bestående af ring af 14 kt. hvidguld, mangler sten. Str. Ø 55. Samt ring af 14 kt. guld med granater, str. 52. En granat er revnet og mangler en granat. Smykkelås til montering på 2-radet perlekæde af 14 kt. guld, "I Love you" vedhæng af 14 kt. guld, par øreskruer af 14 ...

Varenr: 6200010
DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-08-2022
16:43
DKK 4.800
Par øreskruer og et vedhæng med kulturperle, 8 kt. guld
Par øreskruer og et vedhæng med kulturperle, udført i 8 kt. guld. Samlet vægt ca. 2,8 gram.

Varenr: 6200020
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-08-2022
16:46
Samling øreringe og armbånd af sterlingsølv og ædelstene (45)
En samling smykker bestående af: 20 par ørehængere af sterlingsølv prydet med onyx, calcedon og rosenkvarts m.fl. samt 5 armbånd af sterlingsølv prydet med onyx, calcedon og rosenkvarts m.fl. Stativ af sortlakeret metal samt 25 stofposer medfølger. Øreringe 25-80 mm, armbånd justérbar længde ...

Varenr: 6218864

DKK 4.200 DK, Nivå, Stejlepladsvej 19-08-2022
18:05
Flemming Lund, København. Et par moderne manchetknapper af 14 kt. tofarvet guld (2)
Flemming Lund, København. Et par moderne manchetknapper af 14 kt. tofarvet guld, udført som "øjne". Samlet vægt: ca. 27,1 gr. Medfølges af originale poser fra Illums Bolighus. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6240211
DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-08-2022
20:19
DKK 8.600
Rabinovich m. fl. Samling smykker af sterlingsølv (26)
Rabinovich m. fl. Samling smykker af sterlingsølv og forgyldt sterlingsølv, smykkesten m. fl. To halskæder, en halskæde er af gul glassten. Et par ferskvandskulturperleørestikker. To par ørestikker af hvide og sorte plastickugler. Ørestikker af sterlingsølv og rosaforgyldt sterlingsølv med ...

Varenr: 6226125

DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2022
11:58
DKK 700
Hans Hansen. Slipsenåle, sterling sølv (4)
Hans Hansen. Fire slipsenåle af sterlingsølv, ene med oxyderede riller. Alle stemplet Hans Hansen. Med brugsspor. Samlet vægt 42 gr. (4)

Varenr: 6218288
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2022
15:15
En samling smykker af sølv. 8 halskæder og et armbånd. (9)
To kraftige Anker halskæde af sterlingsølv. L. 45-51 cm. Anker halskæde af sterlingsølv. L. 43 cm. Kongekæde af sterlingsølv. L. 81 cm. Anker armlænke af sterlingsølv. L. 20 cm. Panser halskæde af sterlingsølv. L. 50 cm. To Slange halskæder af sterlingsølv. L. 42-46 cm. Samlet vægt ca. 196 gr. ...

Varenr: 6237873
DKK 2.600 DK, Kolding, Platinvej 20-08-2022
15:18
Ole Lynggaard. To nøglevedhæng i 18 kt. guld med rosenquartz og onyx (2)
Ole Lynggaard. Nøglevedhæng af 18 kt. guld, prydet med en stor facetsleben perle af rosenquartz Ø1.5 cm samt en brillantsleben diamant på 0.05 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS Nøglevedhæng af 18 kt. hvidguld med stor facetsleben perle af onyx Ø1.5 cm samt en brillantsleben diamant på ...

Varenr: 6235861
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2022
15:56
Tre ferskvandsperlehalskæde og et vedhæng (4)
Tre ferskvandsperlehalskæder med rosakvarts. L. 44-100 cm. Marguerit vedhæng med lilla emalje. Diam. 3,6 cm. Vejl. udsalgspris 2100 KKR. Denne vare er en del af konkursen fra guldsmeden i Humlebæk centret, der sælges hos Lauritz.com Herlev. Se og byd på alle varerne her

Varenr: 6227181

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2022
16:38
Venezia Halskæde og 2 armlænker af sterling sølv (3)
Venezia Halskæde og 2 armlænker af sterling sølv. Længde henholdsvis 37½, 18 og 17½ cm. Udstillingsmodeller (3)

Varenr: 6232711
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2022
16:39
House of Amber. Vedhæng af rav og sølv
House of Amber. Vedhæng af cognacrav i kraftig ramme af sterling sølv. H. inkl. øsken ca. 60 mm. Vægt ca. 15 gram. Ny og ubrugt. Vejl. 7.500

Varenr: 6241914
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-08-2022
18:46
Samling sølvsmykker af Anton Michelsen og C.A.C (10)
Samling smykker, bestående af: Anton Michelsen 'Daisy' / 'marguerite' smykker med hvid emalje af sterlingsølv, herunder to par øreringe, tre brocher Ø. 18-40 mm. Vedhæng, armlænke med indskudslås L. 19,5 cm. Stemplet: AM, 925s. Armlænke af sterlingssølv, 6 cm. Stemplet: 925, C.a.c. for C.A. ...

Varenr: 6253166
DKK 1.400 DK, Aalborg, Nibevej 20-08-2022
19:10
Samling smykker af rav, ca. 220 g
Samling smykker af rav. Samlet vægt ca. 220 g.

Varenr: 6251848
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-08-2022
19:17
House of Amber. Halskæde af rav og sølv med sort snøre
House of Amber. Sort snøre med sølv endestykker. Længde ca. 80 cm. Stort vedhæng med cognacrav i kraftig ramme af sterling sølv, Ø 35 mm. Vægt 47 gram. Vejl. 14.400 DKK. Ny og ubrugt

Varenr: 6241906
19:57
DKK 450
Hugo Grün m.fl. En samling vintage smykker af 8, 14 og 18 kt. guld, ca. 32,1 gr. (10)
Hugo Grün m.fl. En samling vintage smykker af 8, 14 og 18 kt. guld bestående af: 8 kt.: Ring af 8 kt. guld prydet med facetslebet ametyst. Ringstr.: 51/ 16,3. Vægt: ca. 2,7 gr. 14 kt.: Finsk camé-broche med tilhørende øreskruer af 14 kt. guld. Hjertevedhæng og Venezia halskæde af 14 kt. ...

Varenr: 6240031
DKK 9.400 DK, Vejle, Dandyvej 20-08-2022
20:25
DKK 7.400
12»