Vurdering
123»   Varer pr. side   86 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Viggo Wollny m.fl. En samling smykker af 14 og 18 kt. guld, bl.a. brillantring (5)
En samling smykker bestående af: Lille ring i 18 kt. hvidguld prydet med tre brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.10 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), klarhed: VS. Ringstr. 49,5. Vægt 1,9 g. Ring af 14 kt. guld, ringstr. 46, lås af 14 kt. guld prydet med tre med perler, et par øreskruer ...

Varenr: 5629304
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
09:23
DKK 650
Smycken 18 k guld
SMYCKEN, 4 dlr, 18 k guld, 2 st ringar, samt 2 st hängen, med briljanter samt odlade pärlor, totalvikt 9,4 g

Varenr: 5633859
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
11:16
Se mere
Samling dele til Spinningsmykker, sterling sølv, forgyldt og oxideret
Samling dele/vedhæng til Spinning smykker af sterling sølv og oxideret og forgyldt sterling sølv.

Varenr: 5633716

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
14:54
David Andersen m.fl. Samling sølvsmykker (7)
David Andersen m.fl. Samling sølvsmykker bestående af fem ringe heriblandt en ring udført af David Andersen af sterlingsølv med vikingemønster i fleksibel ringskinne. To ringe prydet med hver en bjergkrystal. En ring prydet med blomstermotiv. Ringstr. 54-55 ø 17,1-17,4 mm. Et vedhæng prydet med ...

Varenr: 5631286
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
17:41
Samling sølvsmykker (12)
Samling sølvsmykker bestående af syv ringe prydet med bl. a. rav. Ringstr. 50-54 ø 15,8-17,1. Tre halskæder af sølv, heraf en vedhæng prydet med opvarmet rav. En halskæde prydet med hjerter. En flad halskæde, lås er defekt. L. 39-44 cm. Samlet vægt ca. 59,3 g (12)

Varenr: 5631366
17:41
En samling smykker af 14 kt guld (4)
En samling smykker bestående af: Vedhæng af 14 kt guld prydet med en akoya saltvandskulturperle H. 4,5 cm, broche af 14 kt guld prydet med cubiske zirkoner L. 4,8 cm, samt vedhæng af varmebehandlet rav med øsken af gyldent metal H. 5 cm, dertil kæde af 14 kt guld L. 59,5 cm. Vægt ca. 17,4 g. ...

Varenr: 5616260
DKK 3.800 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
18:29
DKK 500
Kurt Nielsen, Par manchetknapper af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, en par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model " KNDK 78" Mål ca: 3,1x2,4 cm. Vægt ca. 31 gram. Vejl. udsalgspris er 1.590,-.

Varenr: 5557168

DKK 1.100 DK, Kolding, Trianglen 07-04-2020
18:40
Samling guldsmykker af 8 kt. guld (7)
Herman Siersbøl m.fl. Samling guldsmykker af 8 kt guld bestående af to par creoler øreringe L.1,5 og 2,9 cm. Et par creoler mangler stempel, er testet til 8 kt. guld. To vedhæng. H. 3,0-3,4 cm. En armlænke, model bismarck. L. 18 cm. Samlet vægt 10,0 g (7)

Varenr: 5631420
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
18:44
DKK 850
En samling smykker af guld, sterlingsølv m.m. (22)
En samling smykker bestående af: Guld 14 kt.: Et par ørestikker. Sterlingsølv: 2 vedhæng og 2 kæder, 2 armlænker, 1 læderarmbånd med kuglelås prydet med zirkoner, et par ørestikker med perler, et par ørestikker med zirkoner, 2 fingerringe, den ene med zirkoner, str. 52 og 65. Andet: 1 vedhæng ...

Varenr: 5607104
DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
19:20
Loose brilliant cut diamond, brilliant cut, 0.50ct
Loose diamond, brilliant cut, 0.50ct River(D)-SI.

Varenr: 5596940
DKK 10.430 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
19:40
DKK 372
En samling smykker af guld, sterlingsølv m.m. (35)
En samling smykker bestående af: Guld 9 kt.: 1 vedhæng prydet med en klar facetsleben glassten, monteret i kæde af forgyldt sterlingsølv. Sterlingsølv: 1 collier i forgyldt sterlingsølv, 4 vedhæng bl.a. prydet med klare glassten, heraf to med kæder, 1 ankellænke med charm, L. 27 cm, 1 tro, ...

Varenr: 5607116
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
19:41
DKK 700
Kurt Nielsen, par manchetknapper af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, en par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model "KNDK 79" Mål ca: 2,4x1,7 cm. Vægt ca. 20 gram. Vejl. udsalgspris er 1.350,-.

Varenr: 5557481

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
19:42
Aagaard, bastian m.fl. En samling smykker af guld, sterlingsølv m.m. (28)
En samling smykker bestående af: Guld: Et par ørestikker af 14 kt. med små brillanter, et blomstervedhæng i 8 kt. fra Aagaard i lædersnor med sølvlås, H. vedhæng 2,3 cm. Sterlingsølv: Sæt fra bastian med kæde og armlænke, sæt fra bastian med vedhæng i kæde og ørestikker, 1 vedhæng i kæde, 1 ...

Varenr: 5607111
20:02
DKK 450
Halskæder, armlænker og ankelkæder samt charms af forgyldt sterling sølv
Samling smykker, bestående af 2 halskæder som skal bindes, 5 armlænker og 3 ankelkæder. af forgyldt sterling sølv. ass. længder, samt charms med glasdekoration, med kerne af sterling sølv.

Varenr: 5634448
20:10
Et par manchetknapper af 14 kt. guld med balletdansere (2)
Et par manchetknapper af 14 kt. guld med motiv i gennembrudt arbejde i form af balletdansere. Vægt 7,1 g. Ø front 2 cm. Alm. brugsspor. (2)

Varenr: 5615161
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:13
Christian Veilskov m.fl. Samling guldsmykker af 14 kt. guld, 19,3 g (8)
Christian Veilskov m.fl. Samling guldsmykker af 14 kt. guld bestående af tre ringe heraf en ring prydet med en akoya saltvands kulturperler omkranset af granater. En ring prydet med mindre diamanter og en ring prydet med syntetisk blå sten. Ringstr. 54-58 ø 17,1-18,4. En armring udført af ...

Varenr: 5631419
DKK 4.400 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
20:22
En samling smykker af guld, sterlingsølv m.m. (21)
En samling smykker bestående af: Guld 8 kt.: Et par ørestikker. Sterlingsølv: 2 vedhæng og 2 kæder, 2 armlænker fra Aagaard, to par ørestikker. Andet: Et par ørestikker af titanium med brillanter, tilsammen 0.02 ct., 2 vedhæng af stål - det ene med lædersnor, et par manchetknapper af forgyldt ...

Varenr: 5606689
20:35
DKK 850
Tennis bracelet, brilliant cut diamond bracelet, 585 gold
Tennis bracelet with 64 brilliant cut diamonds, in total approx. 2.24ctWesselton(H)-VS, in 585 white gold setting: 14g, bracelet length: 18cm.

Varenr: 5575051
DKK 32.780 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:41
DKK 16.018
Figur, Hase, Labradorit
Figur, Hase, Labradorit. Darstellung eines Hasen in hockender Position mit schwarzen Augen in Dunkelgrün, H.4cm, L.6cm, B.3,5cm, altersgemäße Reibespuren.

Varenr: 5612264
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:54
DKK 298
Figur, Hase, Jade
Figur, Hase, Jade. Darstellung eines Hasen in sitzender Position mit schwarzen Augen, H.5,5cm, L.6cm, B.2cm, altersgemäße Reibespuren.

Varenr: 5612265
21:20
DKK 298
Paar Manschettenknöpfe, Ford Jubiläum
Paar Manschettenknöpfe, 25 Jahre Ford Jubiläum, vergoldet / Gold Plated10Kt Weißgold: 10g, Maßen: 2 x 2cm.

Varenr: 5612215
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:32
DKK 298
Ring med gemme, 585 guld
Ring i 585 guld: 7 g, med gemme, diameter: ca. 2 cm, ringstr.: 55.

Varenr: 5575020
DKK 4.470 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:35
DKK 298
Samling dele/vedhæng til Spinning smykker, sterling sølv
Samling dele/vedhæng til Spinning smykker, udført i sterling sølv

Varenr: 5633715

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-04-2020
14:55
Royal Copenhagen og Rosenthal m.fl. To vedhæng og to brocher (2) og vedhæng mfl. (4)
Royal Copenhagen og Rosenthal m.fl. To vedhæng af porcelæn prydet med håndmalet guldmaleri. Et vedhæng med håndmalet motiv af en buk udført af Bjørn Wiinblad. Stemplet Studio-line.Baglås af gyldent metal. L. 5,4 cm. Et vedhæng med motiv af en fladfisk med udført af Royal Copenhagen med baglås af...

Varenr: 5634863
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-04-2020
18:44
Bræmer Jensen mfl. Samling guldsmykker af 8 og14 kt. guld (7)
Bræmer Jensen mfl. Samling guldsmykker af 8 og 14 kt. guld bestående af 3 ringe, ringstr. 61-63. Fire vedhæng i form af firkløvere, kugle og en klokke. Lille vintage firkøver og klokke mangler stemplel men er testet til 8 kt. guldStemplet med mesterstempel og 585. Fremstår med almindelige ...

Varenr: 5615041
DKK 3.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-04-2020
19:10
En samling diverse smykker af sølv samt div. bijouteri. (61)
Clips, fingerbøl, to ringe og et par øreclips af sølv. Clips med emalje L. 6,4 cm. Samlet vægt ca. 20 gr. 21 hajtænder, L. 0.9-2.0 mm. Broche i form af forstenet poleret ammonit. B. 4,5 cm. 'Bismarck' halskæde af gulddoublé, L. 44 cm. Halskæde af sterlingsølv med vedhæng med dråbeformet ...

Varenr: 5605314
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 08-04-2020
19:37
DKK 500
Ankelkæde /armlænke af 14 kt. guld, 25 cm
Ankelkæde / Armlænke udført i 14 kt. guld. Ankermønster. Længde ca. 25 cm. Vægt ca. 3,5 gram.

Varenr: 5576441

DKK 3.400 DK, Kolding, Trianglen 08-04-2020
19:43
B. Hertz m.fl. Samling guldsmykker af 8 og 14 kt guld (5)
B. Hertz m.fl. Samling guldsmykker af 8 og 14 kt guld bestående af en ring prydet med en akoya saltvandskulturperle og safirer udført af B. hertz. Et vedhæng med motiv af en fisk. Begge er af 14 kt. guld. En ring prydet med en lyserød sten og similiperle af 8 kt. guld. Ringstr. 54-54,5 ø17,1-17,3...

Varenr: 5634861
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 08-04-2020
19:45
Kettenverkürzer Bergkristallblüte, 585 Gold
Kettenverkürzer Blüte aus Bergkristall mit Perlen, 585er Gold: 4g. Durchmesser: ca. 2,5cm.

Varenr: 5588487
DKK 1.341 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
19:47
DKK 298
En samling smykker af guld, sterlingsølv m.m. med brillanter (29)
En samling smykker bestående af: Guld 8 kt.: Et par ørestikker. Sterlingsølv: 5 vedhæng bl.a. to prydet med en brillant på hhv. 0.02 og 0.01 ct., heraf tre med kæder og én med lædersnor, 1 armlænke forgyldt, L. 18 cm, 3 ringe hvoraf én i finsølv med brillant på 0.02 ct., str. 2 x 55 og 58, tre ...

Varenr: 5607118
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
19:50
123»