Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bernhard Hertz. Sæt manchetknapper og smokingknapper 14 kt. guld (5)
Bernhard Hertz: Et sæt knudeformede manchetknapper og et par smokingknapper af 14 kt. guld, diam. 12 og 8 mm. Stemplet BH 585. En manchetknap fremstår med lette trykmærker. Samt en ekstra smokingknap af 14 kt. guld, diam. 8 mm. Stemplet HF 585. Samlet vægt: 8,9 g. (5)
Varenr: 5267366
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
11:40:00
Klockkedja guld
KLOCKKEDJA, 18 k guld, fantasilänk, 1908, längd 27,5 cm, vikt ca 14,7 g
Varenr: 5281860
DKK 3.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
14:18:00
Se mere
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, 2 halskæder med vedhæng, samt par ørestikker
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, bestående af halskæde med vedhæng model Flash og model Faith, begge med justerbar længde på halskæde. Samt par ørestikker model Faith.
Varenr: 5250613

DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
15:21:00
Just A. N.E.Fromm og Georg Jensen sølvsmykker (4)
Just Andersen broche i sterlingsølv l. 5.7 cm. N.E.From. Rundt vedhæng i sterlingsølv prydet med cabochonslebet ravstykke Ø4 cm. Georg Jensen. Par øreskruer i sterlingsølv dessin nr. 39 mål 1.8x1.4 cm. Georg Jensen. Broche/nål i sterlingsølv prydet med en grøn cabochonslebt sten dessin nr. 227,...
Varenr: 5283996
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
16:17:00
Armband broscher hängen
DOSA, hjärtformad, Birmingham 1897, räfflad kantdekor, RINGAR, 3 st., ÖRHÄNGEN, 2 par, ARMBAND, BROSCHER, 3 st., HÄNGEN, 6 st., i form av kors, kedjor, 3 st., delvis med markasiter, silver/sterlingsilver; armband, halskedja, kråsnålar, 2 st., ej i silver medföljer
Varenr: 5281915
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
16:38:00
Se mere
Silversmycken
BENGT LILJEDAHL, pillerburk, hamrad dekor, Stockholm 1978, diameter 4,2 cm, vikt 38 g. JAN LUNDGREN, armring, Stockholm 1979, stämplad namnsignatur, innerdiameter 6,5 cm, vikt ca 28,7 g. N E FROM, örhängen, 1 par, hängande droppar, Denmark, skruvsystem, höjd 5,3 cm, vikt 11,6 g. THERESIA HVORSLEV, hänge, Mema, årsstämpel saknas, höjd inkl ögla 2 cm, vikt 1,2 g, samtliga delar i sterlingsilver
Varenr: 5281923
DKK 1.282 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
17:08:00
Se mere
Par manchetknapper af 14 kt. guld.
Par manchetknapper af 14 kt. guld. Mål: 2,0x1,6 cm. Vægt ca. 12 g.
Varenr: 5247020
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:21:00
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, halskæde med vedhæng, ring samt par ørestikker
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, halskæde med vedhæng model Faith, justerbar længde, samt ring model bean, str. 56, samt par ørestikker model Treasure med Ferskvands Kulturperler. Vejl. priser er 450,- og 485,- samt 750,-.
Varenr: 5255988

19:30:00
Kedja med Frimurarhänge guld
KEDJA med hänge, 18 k guld, hänget med frimurartecken, längd 18 cm, vikt ca 12 g
Varenr: 5282018
19:53:00
Se mere
Karim Rashid m.fl. for Georg Jensen. Moderne smykker af sterlingsølv
Karim Rashid m.fl. for Georg Jensen. Moderne smykker af sterlingsølv, bestående af et par øreclips, 2006, vedhæng samt to ringe, dessin nr. 309 og 448, str. 53 og 54. Samlet vægt: ca. 28,6 gr. Fremstår med lette/alm. brugsspor. (5)
Varenr: 5268559
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:04:00
Pandora. Samling smykker af sterlingsølv, bl.a. med detaljer af guld (13)
Pandora. Samling smykker af sterlingsølv, bl.a. med detaljer af guld, bestående af armlænke med fire charms, L. 17 cm., armring, indvendige mål: ca. 55 x 65 mm., vedhæng i form af blad, L. 47 mm., et par ørestikker med perler samt fire ringe, str. 50, 53, 55 og 56. Samlet vægt inkl. halskæde af ...
Varenr: 5242270
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:11:00
Mads Ziegler, 2 halskæder med vedhæng samt en ring af sterling sølv (3)
Mads Ziegler, smykker af sterling sølv, bestående af halskæde med vedhæng model Flash og model Claw. Begge med justerbare længder på 40-42 og 45 cm. Samt en ring model Crescent Bull med cubic zirkonia, str. 18½ mm. = str. 56. Vejl. priser er henholdsvis 450,- og 675,- og 750,-. (3)
Varenr: 5275694

DKK 1.100 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
20:46:00
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, halskæde med vedhæng model Faith, kæden er med justerbar længde, samt ring model Bean, ringstr. 56, samt et par ørestikker model Treasure som er prydet med Ferskvands Kulturperler. Vejl. priser er 450,- og 485,- samt 750,-.
Varenr: 5249209

DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 28-03-2019
12:23:00
En samling smykker af bl.a. 8 og 14 kt. guld. (8)
Hermann Siersbøl hjerteformet vedhæng af 8 kt. guld, front med ciseleringer, monteret i kæde af 8 kt. guld. Vægt ca. 6,9 gr. Henning Ulrichsen bladformet broche af 14 kt. guld. B. 3,6 cm. Vægt ca. 3,4 gr. Tre ringe af 14 kt. guld, front med cabochonsleben koral og syntetiske sten. Ringstr. ...
Varenr: 5283813
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 28-03-2019
14:07:00
Slipsenål af guld og sølv med brillant
Slipsenål af 14 kt. guld og sterlingsølv prydet med en brillantslebet diamant på ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI2. L. 6,2 cm.
Varenr: 5264181
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 28-03-2019
15:00:00
DKK 450
Chatelaine guld
CHATELAINE, 14 k guld, Österrike-Ungern (1872-1922), Pest, med sigillstamp, graverad floral dekor, karbinhake, längd 14 cm, vikt ca 17,1 g
Varenr: 5283474
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
15:08:00
Se mere
Hermann Siersbøl mfl. Smykkesæt af 14 kt. guld med ametyst, ring og to par øreringe. (6)
Hermann Siersbøl mfl. Smykkesæt af 14 kt. guld bestående af leddelt halskæde prydet med ametyster af Hermann Siersbøl. L. 40 cm. Ring prydet med cabochon ametyst. Ringsstr. 55 ø 17,44 mm. Et par ørestikker med ametyster og et par øreskruer med feskvandsperler. L. 1,4 cm. Samlet vægt 23 g.(6)
Varenr: 5282803
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-03-2019
16:01:00
Granatsmycken 4 dlr
ARMRING, COLLIER, ÖRHÄNGEN, 1 par, förgyllt silver samt fasettslipade granater, RING, 18 k guld, rosenslipade granater, stämplad GK, ringstorlek ca 15 mm, vikt 3,9 g
Varenr: 5283505
16:18:00
Se mere
Brosch/ Hänge 18 k guld
BROSCH/ HÄNGE, 18 k guld, Iduna, oval kamé med skuret kvinnoporträtt i profil, rörlig spetsögla, höjd exkl. ögla ca 25 mm, vikt ca 3,7 g
Varenr: 5283530
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 28-03-2019
17:16:00
Se mere
Modesmykker, armbånd og broche fra Ciner (2)
Modesmykker, armbånd og broche fra Ciner. Mål ca.: armbånd Ø 5,5 - 6,5 cm, broche: H. 6 cm, B. 9 cm. (2)
Varenr: 5278535
DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
18:04:00
DKK 2.980
Art deco vanity box af 18 kt. guld.1930'erne
Art deco vanity box af 18 kt. guld og hvidguld, lås prydet med sort emalje og tre meget små rosenslebne diamanter bag hvilken større og mindre rum samt facetsleben spejl. Slidt uidentificeret stemplet med mand i profil samt RNG med lyre 7.1930'erne. Vægt ca. 83 g.6,1 x 3,8 x 1 cm.
Varenr: 5281586
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:04:00
DKK 15.000
Vintage Schmuckset von Coro Duette (3)
Vintage Schmuckset von Coro Duette. Maße ca.: Brosche: H. 4 cm, B. 5 cm. Ohrclips: Durchm. 2,5 cm. Das Schmuckset befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Tragespuren. (3)
Varenr: 5278534
DKK 4.098 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
20:04:00
DKK 2.049
Modeschmuck aus der Manufaktur Weiss (4)
Modeschmuck aus der Manufaktur Weiss. Maße ca.: Kette: L. 40,5 cm. Ohrclips: Durchm. 3 cm. Brosche: H. 4,5 cm, B. 6 cm. Der Schmuck besitzt sehr geringfügige Tragespuren. (4)
Varenr: 5256956
DKK 2.980 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
20:05:00
DKK 1.490
Et par manchetknapper af 14 kt. guld med bl.a. citriner og granater. (2)
Et par manchetknapper af 14 kt. guld i moderne design, monteret med diverse facetslebne sten, bl.a. granat, citrin og kvarts. Stemplet Sv.K. for Sv.Kjeldals Eftf. ApS. Front 1,3 x 2,2 cm. Vægt ca. 27,1 gr. (2)
Varenr: 5283318
DKK 3.400 DK, Kolding, Trianglen 28-03-2019
20:26:00
DKK 1.800
Henry Heerup for Georg Jensen. Pengeclips af sterlingsølv, dessin 390
Henry Heerup for Georg Jensen. Pengeclips af sterlingsølv, dessin nr. 390. Ø. ca. 4,8 cm. Vægt: ca. 15,7 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5261371
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:47:00
Georg Jensen. Fusionssmykker af 18 kt. guld (3)
Georg Jensen. Fusionssmykker bestående af en ring af trefarvet guld prydet med otte brillanter, ca. 0.12 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS. Model: ikke tredelt.. Ringsstr. 54 ø 17,1 mm. B. 0,8 cm. En ring af hvidguld, model ikke tredelt. Ringsstr. 40. B. 0,8 cm. Et vedhæng af rød,- hvid- og ...
Varenr: 5257301
DKK 11.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-03-2019
20:50:00
DKK 5.600
Broche med rubiner, 750 guld, antik
Broche i 750 guld: ca. 6 g, med rubiner og diamanter, mål: 50 x 14 mm.
Varenr: 5210245
DKK 4.842 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-03-2019
21:02:00
DKK 2.421
Brosche, Antik, 585er Gold
Brosche, Antik, in 585er Gold: 6,5g, Maße: 50 x 20 mm.
Varenr: 5210244
DKK 2.794 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-03-2019
21:03:00
DKK 298
Brillantring
Ring i 585 guld: 4 g, prydet med 23 diamanter, i alt ca. 1.03 ct., Wesselton (H)-VSI. Ringstr.: 54.
Varenr: 5210259
DKK 5.588 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-03-2019
21:03:00
DKK 2.794
Ohrstecker, 585er Gold
Ohrstecker Tricolor, in 585er Gold: 6,4g. Durchmesser: 15mm.
Varenr: 5210247
21:04:00
DKK 447
 1 2 3  >>