Vurdering
123»   Varer pr. side   69 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kaffeservis Eric Råström
ERIC RÅSTRÖM, 3 dlr kaffeservis, bestående av 1 kaffekanna, 1 gräddkanna, 1 sockerskål, stämplade E. Råström, Stockholm 1943, kanna med handtag i bakelit, runt fotkanterna vågband i relief, höjder mellan 20-10 cm, totalvikt ca 549 g

Varenr: 5633861
DKK 5.498 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
11:20
Se mere
Rosenholm
JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", moccaskedar, silver, 13+3 st, vikt ca 195 g

Varenr: 5633863
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
11:24
Se mere
Parti silverbägare 6 st
BÄGARE, 6 st., silver, varierande ålder samt silverhalt, bl.a. Sverige, Italien m.m. högsta höjd ca 12-5,5 cm, totalvikt ca 584 g

Varenr: 5633896
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
12:30
Se mere
Bricka silver
BRICKA, sterlingsilver, Spanien, 1900-tal, med hänklar, spanska stämplar, längd ca 44 cm, vikt ca 725 g

Varenr: 5633943
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
14:04
Se mere
Bestick
BESTICK, silver, variende modeller, mästare och länder, 18/1900-tal, bestående av: kaffeskedar, bordskedar, gafflar, vikt ca 1655 g

Varenr: 5634008
DKK 3.436 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
16:14
Se mere
Askfat mm i silver
ASKFAT, 7 st, SALTKAR, 1 par, 12 salt/pepparströare, silver, saltkarens längd 5, fatens diameter 7,5 cm

Varenr: 5634067
18:12
Se mere
Silver
ETUIER, COASTERS, 5 dlr., silver, Danmark, Sverige samt oidentifierbart land, 1900-tal, ca 9-10 cm, 343 g

Varenr: 5634072
18:22
Se mere
Saltkar empire
SALTKAR, silver, 1-par empire, tidigt 1800-tal, oiditifierade stämplar, oval form med uppsvängda hänklar samt godronnerad dekor, höjd ca 6, bredd 14 cm, total vikt ca 227 g

Varenr: 5634085
18:48
Se mere
Miniatyrbil och motorcykel silver
MINIATYRER, 2 st., silver, i form av Porsche 356 samt motorcykel, längd på bil ca 11, motorcykel ca 6 cm, total vikt 111 g

Varenr: 5634125
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
19:34
Se mere
Bordsskedar
MATSKEDAR, 4+2+2+1+1, silver, varierande mästare, 1800-tal, längd ca 21,5 cm, vikt ca 450 g

Varenr: 5634135
19:44
Se mere
En samling diverse bestikdele, kande, kammerstage mm. af pletsølv mm. (80)
Kammerstage, et par lave lysestager og kande samt diverse bestikdele af pletsølv, bl.a. 'Diplomat'. Endvidere diverse bestikdele og souvenirskeer af pletsølv samt dele med skafter af bl.a. teak. I alt 80 dele. Fremstår med brugsspor. (80)

Varenr: 5605312
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 07-04-2020
19:46
bägare och koppar i silver
BÄGARE, silver, MEMA/GAB, omkring mitten av 1900-talet, höjd ca 5-7 cm, total vikt ca 233 g

Varenr: 5634155
20:04
Se mere
Bestick
BESTICK, 18 dlr, silver, varierande mästare, modell Gammal Fransk, bestående av: 8+4 matskedar, 6 bordsgafflar, längd 20,5-21,5 cm, vikt ca 1240 g

Varenr: 5634161
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
20:10
Se mere
Soppslev
SOPPSLEV, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1895, spår av invändigt förgyllning, längd ca 37 cm, vikt ca 243 g

Varenr: 5634178
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
20:27
Se mere
Vas i silver, mema
VAS, silver, Mema, svenska importstämplar, delvis hamrad dekor, höjd ca 21, vikt ca 291 g

Varenr: 5634199
20:48
Se mere
Bricka i silver och trä Mema
BRICKA, silver samt trä, Mema, Uppsala 1976, ca 29x21 cm

Varenr: 5634226
21:15
Se mere
Kaffeservis i silver Köpenhamn
KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, Köpenhamn, Danmark, rokokostil, omkring mitten av 1900-talet, bestående av: kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, total vikt ca 1140 g

Varenr: 5634229
DKK 3.436 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
21:18
Se mere
Dosor m.m silver
DOSOR, 10 st., silver, mestadels Mema, Uppsala omkring 1970-tal, mått ca 8x6-4x3 cm, total vikt ca 245 g

Varenr: 5634254
21:43
Se mere
Skrivställ silver
J THOSTRUP, skrivställ, 4 dlr, silver, Norge, jugend, varierande årsschiffer bl a 1906 och 1910, dekor av gran och kottar, bestående av bläckhorn, läskvagga, vas, bricka, brickans längd ca cm, vikt exkl läskvadda ca 937 g

Varenr: 5635014
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
10:48
Se mere
Bägare servietteringar mm silver
BÄGARE, SERVIETTRINGAR, ETUI, SKEDAR, SÅSSLEV, BURKAR MED LOCK, silver, total vikt exl glasdelar, ca 512 g

Varenr: 5635022
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
11:12
Se mere
Silver
SILVER, 13 dlr, bestående av: pokal, bägare, ströare, skedar, saltkar, mm, pokalens höjd ca 15 cm vikt ca 980 g

Varenr: 5635039
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08-04-2020
11:42
Se mere
Tespindel tesil bägare mm silver
TESPINDEL, TESIL, BÄGARE, 2 st, STRÖARE, 2 st, TESKED, KNIV, mindre, klo hållandes aventurinkula, PARASOLLHANDTAG, med jugenddekor, SOPPSLEV, Uppsala 1855, silver, vikt exkl kniv o parasollskaft ca 250 g

Varenr: 5635081
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
13:26
Se mere
Silverbägere, 3 st
SILVERBÄGARE, 3 st, silver, . SILVERBÄGARE, 3 st, 1929, 1946, 1950, höjd ca 16, 15, 13 cm, samlad vikt ca 582 gram, graverade: "Jubileumsseglingen, i Kanholmsfjärd", "Neptunkryssarepokalen 1947, L.Gösta olssons hederspris" samt "Henry wallenbergs hederspris Sandhamnsregattan 1950". . . Ingår i temaauktionen Nautica

Varenr: 5635093
14:00
Se mere
Saltkar England Chester
SALTKAR, 1 par, sterlingsilver, England, Martin Hall & Co, Chester 1912, oval form, insatser i blå glasmassa, höjd 5, längd 7,5 cm, saltskedar (Stockholm) medföljer

Varenr: 5635108
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
14:30
Se mere
Cohr, Horsens sølvarefabrik mfl. Samling diverse sølv. 1400 g.
Samling diverse sølv, best. af. Cohr: sukkerskål samt flødekande, begge stemplede Kbh 1961, soliflore Stemplet H. J,. og Kbh, rokoko skål Ø 21 cm, stemplet Cohr oh Kbh, graveret i bunden Foraar i Forum 1951. Servietring af sterlingssølv stemplet Cohr sterling danmark 925, to skønvirke ...

Varenr: 5635130
DKK 3.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-04-2020
15:31
DKK 450
Pokaler silver
PRISPOKALER, 4 st, silver, med gravyr "Hederspris vårmönstringen 1945", "Hjortskyttarnas hederspris SM 1938", "Civilingenjör H. Albihns hederspris i riksmästerskapstävlingen 1937" samt "H. Albihns patentbyrå A-B:s hederspris SM Stockholm 1954", höjd ca 10-14 cm, total vikt ca 650 g. . PROVENIENS: Olof Sköldberg, OS-silvermedaljör i Hjortskytte i Helsingfors 1952 samt Melbourne 1956

Varenr: 5635161
DKK 1.237 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
16:30
Se mere
Flakong
FLAKONG, sekelskiftet 18/1900-tal, silver samt emalj,, Norge, svenska importstämplar, längd ca 6,5 cm

Varenr: 5635164
16:36
Se mere
Tapio Wirkkala silver vas
TAPIO WIRKKALA, "Tillväxt", vas, sterlingsilver, stämplad TW, Kultakeskus, Tavastehus 1990, höjd 12 cm, tillverkad för Pohjola Ab:s 100-års jubileum, vikt ca 114 g

Varenr: 5635196
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 08-04-2020
17:44
Se mere
Zwei Türgriffe, Metall (2)
Zwei Türgriffe, Metall. Konvolut bestehend aus zwei Türgriffen mit abgerundeteten Kanten und identischer Ornamentik auf den Türgriffen, H.20cm, L.10cm, B.10cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Veredelung teilweise gelöst.

Varenr: 5630838
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
19:43
DKK 298
Sauciere aus Sterlingsilber, London, 18. Jahrhundert
Klassizistische Sauciere, schiffchenförmige Sauciere mit hochgezogenem Ausguss. Ohrenförmiger Henkel mit Rillendekor. Auf der Seite befindet sich eine graviertes Monogramm „F unter der Krone“, Punzen: M&Co. für Maple & Co London, Krone für Sheffield, der lion passant mit Blick zum Betrachter als...

Varenr: 5567364
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
19:58
DKK 335
123»