Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skål med lock silver
SKÅL med lock, sterlingsilver, Tyskland 1900-talets andra hälft, empirestil, hamrad dekor, lockknopp i form av psykopomp, fot med nollgaller, höjd ca 16 cm, vikt ca 422 g
Varenr: 5281805
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:40:00
Se mere
Sigvard Bernadotte puderdosa
SIGVARD BERNADOTTE, puderdosa, sterlingsilver, för Georg Jensen, signerad, design nr 278, diamater 8 cm, total vikt 117 g
Varenr: 5281853
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
14:04:00
Se mere
Sahnegießer und Zuckerdose (2)
Sahnegießer und Zuckerdose gefertigt aus 800 Silber (punziert). Auf der Unterseite punziert: MR. Maße ca.: Zuckerdose H. 9 cm, D. 8 cm, Sahnegießer H. 8 cm, L. 8,5 cm, B. 7,5 cm. Gewicht ca.: 255 g. (2)
Varenr: 5248006
DKK 2.235 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
16:15:00
DKK 410
Karaffe
Karaffe gefertigt aus facettierten und gravierten Bleikristall sowie mit einem Deckel und einem Stand aus 800 Silber (punziert). Das Glas ist mit einem Weinlaubdekor versehen, die Silberelemente sind verziert mit C-Schwüngen und Ro­caille. Maße ca.: H. 25 cm, B. 26 cm, 13,5 cm.
Varenr: 5244400
DKK 2.421 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
17:55:00
DKK 1.676
Sahnegießer und Zuckerdose, gefertigt aus 830 Silber (punziert). Verziert mit einem Eierstab-Dekor. Modellnummern: 285011, 285010. Maße ca.: Zuckerdose H. 10 cm, D. 11,5 cm (ohne Henkel), Sahnegießer H. 11,7 cm, L. 13,5 cm, B. 8,5 cm. Gewicht ca.: 488 g. (2)
Varenr: 5248001
DKK 2.608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
18:35:00
DKK 894
Axel Salomonsen. Stor serveringsfad, kaffekande, sukker og fløde af sterling sølv (4)
Axel Salomonsen , Copenhagen 1933-1977. Stor serveringsfad, rigt udsmykket. L. 64 cm., B. 38,5 cm. Håndtag af ben. Kaffekande H. 21 cm., sukker H. 13 cm. og flødekande H. 10,5 cm. ligeledes rigt udsmykket og håndtag af ben. Alle dele stemplet : Sterling 925s Ax.s. Fremstår med alm. brugsspor. ...
Varenr: 5251419
DKK 18.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-03-2019
20:11:00
DKK 9.000
Robbe & Berking, Jahreslöffel 1999
Jahreslöffel aus der Manufaktur Robbe & Berking, Modell: Sonnenblume aus dem Jahr 1999. Der Löffel ist aus 925 Silber gefertigt und vergoldet, am ende des Griff befindet sich eine Emaillearbeit in der Form einer Sonnenblume. Länge ca.: 13,4 cm. Gewicht ca.: 31 g. Der Löffel ist unbenutzt ...
Varenr: 5238119
DKK 1.118 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
11:00:00
DKK 298
Silberkanne und Teller (2)
Kanne in 835er Silber gefertigt. punziert. Teller in 800er Silber gefertigt, punziert. Maße: ca. Kanne H. 22 cm, Teller L. 22 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 5259105
DKK 1.490 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
11:48:38
DKK 559
Konvolut versilberte / silberne Gegenstände (11)
Konvolut versilberte / silberne Gegenstände. Das Konvolut besteht aus folgenden Positionen: 1 x Ausschenkhilfe, 1 Kuchenheber, 3 Löffel, 2 Vorlegebesteck von WMF, 1 Brieföffner mit silbernen Griff (925), 1 x Serviettenring Silber (800), 2 kleine Becher Silber (925). Silber Gewicht ca.: 59 ...
Varenr: 5247990
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
17:30:00
DKK 298
Levi & Salaman bordsutensiler
BORDSUTENSILIER, 3 dlr, silver, bestående av senapskar, pepparströare och saltkällare, stämplade Levi & Salaman, 1897 resp. 1899, Birmingham, England, insatser i coboltblå glasmassa, höjd ca 5-7 cm
Varenr: 5283559
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
18:22:00
Se mere
Sockerfat silver J E Torsk 1860
J. E. TORSK, sockerfat, silver, Stockholm 1860, rund form, vriden dekor med reliefblommor, fylld fot, diameter 19 cm, höjd 17 cm
Varenr: 5283576
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
19:02:00
Se mere
Gräddkanna i silver
LARS BJUGG, gräddkanna i silver, förgylld inuti, verksam i Jönköping i slutet av 1700- och början av 1800-talet, gräddkanna, 1801, med graverade monogram på hänkeln samt på själva kannan, höjd ca 15 cm, vikt ca 46 g
Varenr: 5283602
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
19:54:00
Se mere
Kurv med hank, 800 sølv, formentlig Holland, formentlig 1800-tallet, 285 g
Kurv med hank, formentlig Holland, i barokstil, gennembrud med vegetabilske elementer og fuglerelieffer, 800 sølv, vægt ca. 285 g, hank med gravering udført i hånden 'Maria', H. ca. 150 mm (uden hank), B. 142 mm, D. 120 mm, stemplet med '800' og ulæseligt mestertegn, fremstår med lette brugsspor,...
Varenr: 5278406
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 28-03-2019
20:09:00
Silver
SILVER, 7 dlr, i form av skålar och bägare, 1900-tal, svenska kontrollstämplar, bl a C G Hallberg, höjd mellan ca 7-21 cm, vikt ca 1700 g
Varenr: 5283620
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
20:30:00
Se mere
Argor-Heraeus I Schweiz. Sølvbarrer 2 x 1 kg finsølv (2)
Argor-Heraeus I Schweiz. Sølvbarrer 2 x 1 kg finsølv Barren er nummereret og plomberet. Mål: Længde: 11,9 cm – Bredde: 5,4 – Højde: 1,6 cm. (2)
Varenr: 5279428
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-03-2019
13:47:00
DKK 7.200
Bägare i silver
BÄGARE, silver, 2 st, CGH, 1927 samt 1944, höjd ca 14,5-15 cm, totalvikt ca 291 g
Varenr: 5284936
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
15:02:00
Se mere
Parti silver
PARTI SILVER, bestående av: 12 kaffeskedar, 1967, MEMA, 4 punchkoppar, F Olsson, 1939, 1 gräddkanna 1857, 1 vas med svenska importstämplar, 1 liten pokal, 1900-talets första hälft, total vikt ca 776 g
Varenr: 5284947
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
15:24:00
Se mere
Toalettset silver
TOILETTESET, 6 dlr, silverfattningar, bestående av: 2 borstar, spegel, 2 flakonger, burk, spegelns längd ca 25 cm
Varenr: 5284972
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-03-2019
16:28:00
Se mere
Montblanc Meisterstück Solitair (2)
Fountain pen and biro by Montblanc, model: Solitair. Made with a case of 925 silver (hallmarked). The fountain pen has a piston mechanism. Nib: size M. Nib: 4810 M 18K Montblanc 750 Partly gilded. No.: 57317, 64428. The pens are in a condition commensurate with age with minor wear. The...
Varenr: 5257017
DKK 9.685 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2019
17:25:00
DKK 4.842
Frisierset /Toilettenset (3)
Frisierset /Toilettenset gefertigt mit einem Mantel aus 800 Silber (punziert). Das Set besteht aus einem Handspiegel, einer Haarbürste und einer Flusenbürste. Das Set befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren und müsste poliert werden. (3)
Varenr: 5261308
DKK 1.118 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2019
20:00:00
DKK 298
Tapio Wirkkala silver fat
TAPIO WIRKKALA, fat, silver, Hopeakeskus 1990, diameter 18 cm, vikt 178 g
Varenr: 5285840
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 30-03-2019
10:19:00
Se mere
Bägare silver Enköping
BÄGARE, silver, Berndt Johan Eschenburg, Enköping 1764, välvd fot med vridna knäckar, på livet punsad rocailledekor och initialer, delvis förgylld, höjd 20 cm, vikt ca 412 g
Varenr: 5285900
DKK 5.698 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-03-2019
12:20:00
Se mere
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 17/1800-tal, barockstil, otydliga stämplar, höjd ca 19 cm
Varenr: 5285903
12:24:00
Se mere
Bägare silver
BÄGARE, silver, Petter Eneroth, Stockholm 1793, ''Gifven af stillgrufe stall Bolag till Bergsmanen Per Anderson i tjernås d:1 Aug, 1793'', till invändigt med förgyllning, sicelerad dekor med rocailler, höjd 23 cm, vikt ca
Varenr: 5285965
14:24:00
Se mere
Tekanna silver Moskva 1776
TEKANNA, silver, godronera liv, trähandtag, svängd pip, oidentifierad mästare, stämplad ålderman Fyodor Petrov Moskva 1776, probör Andrei Andreev, höjd 13 cm, vikt 387 g
Varenr: 5285977
15:04:00
Se mere
Aron Wangstelius bägare
ARON WANGSTELIUS (Torshälla, aktiv 1752-1794): bägare, silver, godronnerad och konturerad fot, invändigt förgylld, höjd ca 9 cm
Varenr: 5285998
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-03-2019
15:25:00
Se mere
Sockerskrin silver 1958
N. MATTSSON, sockerskrin, silver, Stockholm 1958, rokokostil, ovalt, välvt lock, fyra tassfötter, driven och ciselerad dekor av blommor och blad, längd 11 cm, vikt 208 g
Varenr: 5286004
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-03-2019
15:31:00
Se mere
Silverbägare
BÄGARE, sterlingsilver, London 1796, invändigt förgylld, höjd ca 9 cm, vikt ca 90 g
Varenr: 5286006
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-03-2019
16:01:00
Se mere
Salz- und Pfeffer Streuer, Silber (2)
Salz- und Pfeffer Streuer gefertigt aus 925 Silber punziert. Hergestellt in England. Die Streuer sind gefüllt und besitzen einen Glaseinsatz. Gewicht ca.: 255 g. Maße je ca.: H. 11,5 cm, D. 4,5 cm. (2)
Varenr: 5247982
DKK 1.490 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30-03-2019
16:45:00
DKK 335
Dosa silver Ivan Petrovich Khlebnikov
IVAN PETROVICH KHLEBNIKOV, dosa, silver, emaljarbete, invändigt förgylld, stämplad Moskva 1883, probör Vasily Alexandrovich, höjd 2,5, 8x3,5 cm, vikt 129 g
Varenr: 5286073
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-03-2019
18:04:00
Se mere
 1 2 3  >>