Vurdering
   Varer pr. side   6 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Georg Jensen. Art Déco cigaret etui af sterlingssølv.
Georg Jensen. Art Déco cigaret etui af sterlingsølv, stemplet GJ (før 1945), dessin nr. 203, Sterling Denmark, ca. 10 x 8 cm. Vægt ca. 141 g. Aldersrelateret ridser samt graveret initialer indvendigt.

Varenr: 6122826
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
15:04
Carl M. Cohr m.m. Skål samt bestik af sølv (3)
Carl M. Cohr skål el. opsats på lav fod samt bestik af sølv fra 1933 m/ gravering H. 7,5 cm Ø 25 cm samt to dele bestik af sølv bl.a. Hugo Grün m.m. L. 10,5-11,5 cm. Brugsspor. Vægt for del m/ sølv & stål ca. 19 gr. Samlet vægt for dele m/ sølv ca. 371 gr. (3)

Varenr: 6112836
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
19:42
Tura broncestøberi. Samling bronze. (8)
Tura broncestøberi. Par lysestager H. 10 cm. figur af spydkaster H. 12 cm. bordskåner med Danmarks kort Ø 9,5 cm. Tre platter med fiksermotiver, samt havmand og havfrue. En blæksuger B. 23 cm. H. 9 cm. Fremstår med brugsspor og patina.(8)

Varenr: 6121999
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-11-2021
12:00
To klædebørste af tretårnet/830 sølv (2)
To dekoreret klædebørste, enkelt tretårnet stemplet fra 1917, den anden stemplet 830 HJ. L. 12-13 cm B. 7,5 - 8,5 cm. Fremstår med aldersrelateret spor. (2)

Varenr: 6122405
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-11-2021
19:57
Bjørn Wiinblad. for Hans Hansen. 'De Fire Årstider' (4)
Bjørn Wiinblad 1918-2006 for Hans Hansen. Tallerkener af sterlingsølv 925 og guld 14 kt. guld fra serien - 'De Fire Årstider'. Hans Hansen Sølvsmedie, nr. 25, fremstillet i et oplag på 199 stk, Fremstillet hos Karl Gustav Hansen, Kolding. L. 15,7 B. 15,7 cm. Vægt ca 314 gram. pr. stk. i originale...

Varenr: 6122888
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2021
19:08
DKK 16.500
J.H. Quistgaard for Aage Weimar, 'Champagne', hank af sterlingsølv til isspand
Aage Weimar, 'Champagne', hank af sterlingsølv til isspand, tegnet af Jens Harald Quistgaard. H. 9,5. L. 12 cm. Vægt ca. 82 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6123820
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-12-2021
19:48
DKK 650