Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kinesisk og kinesisk stil. En samling samling sølv (7)
En samling sølv og sølvholdigt materiale bestående af: Vase af sølv/sølvholdigt materiale med kinesiske stempler H. 17 cm samt 6 teskeer af sterlingsølv prydet med kinesiske skrifttegn, vifte, buddha m.fl. L. 6 cm. Vægt 115 g. Æske til teskeer medfølger (7)
Varenr: 5438605
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
13:49:00
Cocktailkanna sterlingsilver
COCKTAILKANNA, sterlingsilver, Mexico, 1900-talets mitt, Conquistador, uppsvängd hänkel, höjd ca 30 cm, vikt exkl. lock ca 983 g
Varenr: 5441820
DKK 3.475 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
17:44:00
Se mere
Dosor börs silver
DOSA, Holland, LUKTDOSA, BÖRS, PILLERDOSA, silver, 1800-tal, luktdosan stämplad Nils Hendeberg, Helsingborg 1844, börsens mått 7x5,5 cm
Varenr: 5441840
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
18:32:00
Se mere
Georg Jensen, Smithy kuglepen i hammerslået sterling sølv
Georg Jensen kuglepen udført i hammerslaet sterling sølv, Georg Jensen bort samt GJ logo i sort emalje i top. Ligger i org. æske. Vejl. udsalgspris er 8.190,-. Fremstår ubrugt.
Varenr: 5426679
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
18:45:00
DKK 1.300
Neglesæt af sølv i org. æske fra juveler Louis Hahn KBH (5)
Neglesæt af sølv i org. æske fra juveler Louis Hahn KBH, stemplet 830S SJ, L. 8-12 cm & Ø 2,5 cm. Brugsspor. Samlet vægt for dele m/ sølv & stål / glas ca. 58 gr. (5)
Varenr: 5441155
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
19:31:00
DKK 450
Sing Fat, Canton m.m. Samling orientalsk sølv bl.a. salt/pebersæt m.m. (10)
Sing Fat, Canton m.m. Samling orientalsk sølv bl.a. salt/pebersæt m.m. Bestående af kinesisk export sølv, stemplet SF for Sing Fat, Canton, salt (m/ indsatser af glas) / pebersæt H. 3-4 cm, kinesisk export sølv, stemplet SF for Sing Fat, Canton, lille skål m/ hank Ø 12 cm, 6 skeer - 1 stk m/ Hong...
Varenr: 5434869
19:38:00
William Hutton & Sons m.m. Samling sølv & sterling (28)
William Hutton & Sons m.m. Samling sølv & sterling. Bestående af William Hutton & Sons Ltd lille sukker & flødesæt af sterling, A. Michelsen målebæger af sterlingsølv, WW orkide kande fra 1959 af sølv, lille kande af sølv m.m., L. 4,5-12,5 cm & H. 2,5-13 cm. Tang af plet medfølger. Brugsspor. ...
Varenr: 5434868
19:49:00
DKK 850
Samling div. sølvgenstande (35)
Samling div. sølvgenstande flere dele med indgraveringer. samt to knive med montering af rustfrit stål.Samlet ren sølvvægt 1505 g.(35)
Varenr: 5441419
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:56:00
Indische Kanne
Indische Kanne gefertigt aus Silber (geprüft), der Korpus verziert mit floralem Motiv und Akanthusblätter, Maße ca.: H. 33 cm, D. 13 cm, Gewicht ca.: 630 g, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 5401627
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
20:20:00
DKK 298
Senapskanna Harald Nielsen för Georg Jensen
HARALD NIELSEN, senapskanna med sked, sterlingsilver, Georg Jensen, Köpenhamn 1940-tal, designnr 632, modell pyramid, klotformade, på rund fotkant, invändigt med blå emaljdekor, kannans höjd 6,5 cm
Varenr: 5441936
DKK 1.737 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
20:26:00
Se mere
Plunta i silver
PLUNTA samt SALTKAR i silver, plunta C G Hallberg, salktkarets höjd ca 4,5, pluntan 13,5 cm, vikt ca 193 g
Varenr: 5441983
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22-09-2019
21:13:00
Se mere
Samuel Lyberg bägare
SAMUEL LYBERG, bägare, Borås, 1783, koniskt form, delvis förgylld, liv med tremblerad dekor av blomsterrankor, höjd 6 cm.
Varenr: 5443029
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23-09-2019
10:38:00
Se mere
Samuel Lyberg bägare
SAMUEL LYBERG, bägare, silver, Borås, 1783, koniskt form, delvis förgylld, liv med tremblerad dekor av blomsterrankor, höjd 6 cm.
Varenr: 5443054
12:04:00
Se mere
Georg Jensen, Masterpiece kuglepen af sterling sølv og sort emalje
Georg Jensen, Masterpiece kuglepen af sterling sølv og sort emalje. Fremstår ubrugt. Ligger i gaveæske fra GJ.
Varenr: 5425170
DKK 2.600 DK, Odense, Kratholmvej 23-09-2019
18:32:00
Brevknivar 3 st
BREVKNIVAR, 3 st, en med handtag i silver med dekor av lejon samt en med handtag i nysilver med dekor av ekollon och hund, båda tidigt 1900-tal, en i brons med dekor av ansikte, sent 1900-tal, längd 24,5- 32 cm.
Varenr: 5443209
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23-09-2019
19:28:00
Se mere
Schale, Metall, versilbert
Schale, Metall, versilbert. Schale mit bauchigem Korpus und rundem Standfuß, außen reliefartig mit ornamentalem Traubenmotiv verziert, mit abnehmbarer Flaschenhaltung aus Metall mit fünf Ringen, H.26cm, D.42,5cm, alterbedingte Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 5433638
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-09-2019
20:25:00
DKK 335
Gräddsnäcka och sockerskål
GRÄDDSNÄCKA, SOCKERSKÅL, silver, Auran Kultaseppä, Åbo 1950, gräddsnäckans höjd 13 cm, sockerskålens höjd 10 cm, invändigt förgyllda, vikt totalt ca 596 g
Varenr: 5443242
DKK 2.980 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23-09-2019
20:34:00
Se mere
Bägare silver 1930 tal
BÄGARE, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1938, ciselerad rocaille-och akantusdekor, vågband i relief, fot med vridna knäckar, höjd 24 cm, vikt 755 g
Varenr: 5444331
DKK 2.780 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-09-2019
10:18:00
Se mere
Soppslev Ericson Malmö 1860
SOPPSLEV, silver med trähandtag, Ericson, Malmö 1860, längd ca 44 cm
Varenr: 5444343
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-09-2019
11:00:00
Se mere
Salladsbestick Ryssland
SALLADSBESTICK, 1 par, björk samt handtag i silver med cloisonne, Ryssland, omkring 1900, otydliga stämplar, mästarstämpel AP, längd ca 27-29,5 cm
Varenr: 5444394
DKK 1.737 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-09-2019
13:18:00
Se mere
Sockerskrin silver
HJALMAR NICKLAS MATSSON, sockerskrin, silver, Stockholm 1952, rokokostil, med låsbart lock, på fyra fötter, höjd 12, längd ca 13, vikt ca 455 g
Varenr: 5444403
DKK 1.737 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-09-2019
13:36:00
Se mere
Silverstop, Svea Svensson
SVEA SVENSSON, stop, silver, Stockholm 1914, cylindrisk form med insvängd midja, handtag i form av vildsvinsbete, invändigt förgyllt, höjd 15,5 cm, total vikt ink bete ca 437 g
Varenr: 5444415
14:18:00
Se mere
Punschmuggar 5 st
PUNSCHMUGGAR, 5 st, silver, GAB, förgyllda inuti, vikt ca 154 g
Varenr: 5444420
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-09-2019
14:28:00
Se mere
Snusdosa silverinfattad snäcka
SNUSDOSA, kaurisnäcka med lock och infattning i silver med förgylld insida, stämplad Stockholm, 1823, ca 6 x 3, höjd 3 cm
Varenr: 5444433
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24-09-2019
15:12:00
Se mere
Tekanna silver 1801
TEKANNA, silver, Solomon Houghman, London, 1801, oval, graverad dekor, lockknopp och hänkel av svärtat trä, höjd 15,5, längd inkl hänkel 29 cm,
Varenr: 5444439
DKK 1.737 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24-09-2019
15:24:00
Se mere
Såssnipor silver Sheffield
SÅSSNIPOR, 1 par, silver, stämplade E Viners, Sheffield, 1936 respektive 1963, höjd ca 6,5, 15,5 x 9 cm, vikt ca 218 g
Varenr: 5444453
16:08:00
Se mere
Skål i silver
SILVERSKÅL Skål på fot, empirestil, silver, troligen Polen, 1900-tal, höjd ca 10,5 cm, längd ca 17 cm, vikt ca 240 gram
Varenr: 5444466
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-09-2019
16:34:00
Se mere
Kaffeservis
KAFFESERVIS, kanna 25 cm, gräddsnäcka 10 cm, sockerskål 10 cm, vikt total ca 1288 g, Finland 1929-32.
Varenr: 5444487
DKK 5.215 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 24-09-2019
17:32:00
Se mere
Saltkar silver Moskva
SALTKAR, 2 stkn, silver, delvis förgyllda, stämplade Moskva, 1800-talets mitt respektive senare del, det mindre av Andrej Antonovich Kovalsky, höjd ca 4,5, 8 - 9 x 6,5 cm, vikt ca 95 g
Varenr: 5444530
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24-09-2019
19:30:00
Se mere
Lars Larsson & co
LARS LARSSON & CO, silver, 3 dlr, 1881, Stockholm, nyrenässans, bestående av 1 kaffekanna, 1 kanna, 1 skål, samtliga stämplade Lars Larsson & Co, Stockholm 1881 total vikt ink pärlemorsinlägg vid hänkeln på kaffekannan ca 1161 g
Varenr: 5444550
DKK 3.475 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-09-2019
20:10:00
Se mere
 1 2 3  >>