Vurdering
1234»   Varer pr. side   95 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Urna silver Möllenborg 1847
GUSTAV MÖLLENBORG, prakturna, Stockholm 1847, kvadratisk fot med dekor av akantus och musslor, punsad och ciselerad reliefdekor av akantus, blommor och grenverk, genombruten sida, höjd 32,5 cm, vikt 865 g; obet. bristningar, aningen sned (justeringssak)

Varenr: 5947668
DKK 8.498 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
10:03
Se mere
C. G. HALLBERG, vinkanna silver
C. G. HALLBERG, vinkanna, silver, Stockholm 1907, kvadratisk botten, rund mynning, plant fällock med kulformat tumgrepp, invändigt förgylld, höjd 26,8 cm, vikt 775 g

Varenr: 5947706
DKK 1.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
10:32
Se mere
Väska Portmonnä silver 1900-talets första hälft
VÄSKA, PORTMONNÄ, silver, 1900-talets första hälft, ringflätad väska, tyska stämplar, totalvikt ca 242,8 g

Varenr: 5947713
DKK 1.416 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
10:37
Se mere
Kovsch silver emalj G. Andreev S:t Petersburg
GRIGORIJ ANDREEV, kovsch, silver, S:t Petersburg 1880-90-tal, panslavistisk dekor och kyrillisk text i polykrom champlevéemalj, längd 8,5 cm, vikt 55 g

Varenr: 5947719
DKK 3.541 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
10:42
Se mere
Wiwen Nilsson, brevkniv, Lund
WIWEN NILSSON, brevkniv/boksprätt, sterlingsilver, Lund 1942,längd 24,5 cm, vikt 131 g, graverat monogram

Varenr: 5947749
DKK 2.125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
11:13
Se mere
Bägare, Johan Söderdahl, Söderköping
BÄGARE, silver, stämplad Johan Söderdahl, (verksam -1756-1799 i Söderköping), Söderköping 1789, fot med vågband i relief, godronnerad fot, svisselerad och stämplad dekor, höjd 9,5 cm, vikt 65 g

PROVENIENS: Östgötskt samlarhem

Varenr: 5947775
11:33
Se mere
Två teglashållare Moskva 1872/1888
TVÅ TEGLASHÅLLARE, silver, Moskva, 1872/1888, ca 234 g, graverad och genombruten dekor, höjd 7-8,5 cm

Varenr: 5947817
DKK 2.980 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 28-02-2021
12:12
Se mere
Två teglashållare Moskva 1879 St. Petersburg 1879
TVÅ TEGLASHÅLLARE, silver, Moskva 1879, St. Petersburg 1879, ca 196 g, graverad och förgylld dekor, höjd ca 9,5 cm

Varenr: 5947821
DKK 3.725 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 28-02-2021
12:15
Se mere
Silver kopp och fat Moskva
KOPP OCH FAT, silver, Moskva 1882-1899. Höjd 8 cm, diameter 12 cm, vikt 164g.

Varenr: 5947825
DKK 2.235 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 28-02-2021
12:18
Se mere
BÄGARE, silver, stämplad Johan Söderdahl, (verksam -1756-1799 i Söderköping), Söderköping 1762, fot med vågband i relief, godronnerad fot, svisselerad och stämplad dekor, åldermansranka, ägarinitialer A.O.S., höjd 10,5 cm, vikt 79 g

Varenr: 5947858
12:44
Se mere
BÄGARE, silver, stämplad Johan Söderdahl, (verksam -1756-1799 i Söderköping), Söderköping 1779, fot med vågband i relief, godronnerad fot, svisselerad och stämplad dekor, ägarinitialer F.J.S. respektive A.M.A.S. höjd 10,5 cm, vikt 82 g

Varenr: 5947970
DKK 1.770 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
14:24
Se mere
Tysk sølvskål m/ gennembrudt mønster samt putti, slut 1800- start 1900-tallet.
Tysk sølvkål med gennembrudt mønster, rosenranker samt putti. Længde 29 cm. Stemplet med halvmåne og rigskrone (benyttet i det tyske kejserriges tid ca.1870-1918). Vægt ca. 285 gram. Fremstår med lille skade.

Varenr: 5716654
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-02-2021
15:11
Saltkar 1 par silver Wien 1821
SALTKAR, 1 par, silver, oidentifierad mästarstämpel, Wien 1821, rund, flat skål på utsvängd fot, fasettslipade glaskar, skålarnas diameter 12,5 cm, höjd 3,5 cm, höjd inkl. glaskaren 7,5 cm, silvervikt 230 g

Varenr: 5948218
18:03
Se mere
Väska silver omkring år 1900
VÄSKA, silver, omkring år 1900, ringflätad väska, dekor av granulater, ca 15x19 cm, vikt ca 211 g

Varenr: 5948220
18:04
Se mere
Georg Jensen m.fl. Samling dåbsgaver (8)
Georg Jensen m.fl. Samling dåbsgaver bestående af fire sparebøsse, heriblandt elefant fra Georg Jensen, fremstår graveret. Hjerteformet æske, fremstår graveret. Klokke, fremstår graveret. Krus og flagstang. Alle dele alle forsølvet metal. H. 6-39 cm. (8) Denne vare er en del af en auktion ...

Varenr: 5936872

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-02-2021
18:54
DKK 900
Elsa Peretti, Tiffany & Co., eine Lupe und ein Brieföffner, 925er Silber und versilbert, Italien (2)
Elsa Peretti (geb. 1940) für Tiffany & Co., eine Lupe und ein Brieföffner, 925er Silber und versilbert, Italien. Set bestehend aus einer Lupe von Tiffany & Co. aus 925er Silber, L.12cm, D.4cm und einem versilberten Brieföffner, L.19cm, in originaler Tiffany Schatulle aufbewahrt und mit ...

Varenr: 5938241
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
19:12
DKK 484
Şener, elf Serviettenringe, 900er und 925er Silber, Türkei (11)
Şener, elf Serviettenringe, 900er und 925er Silber, Türkei. Konvolut bestehend aus elf Serviettenringen in ovaler Form mit Perlstabdekor, darunter sechs Ringe aus 900er Silber, punziert und mit Herstellerstempel versehen, sowie fünf Ringen aus 925er Silber, ebenfalls punziert, insgesamt ...

Varenr: 5938242
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
19:39
DKK 335
Grädkanna silver England
GRÄDKANNA, nyrokoko, sterlingsilver, London, England, höjd ca 15 cm, vikt ca 245g

Varenr: 5948387
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 28-02-2021
20:08
Se mere
Bægre/kalke, 835 sølv og messing (2)
To bægre/kalke, 835 sølv og messing. Sæt bestående af to bægre med kort skaft og rund fod i messing med sølvlegering, 835 sølv, stemplet på foden, H. 13 cm, Ø 8 cm, vægt: 408,49 g. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist med oxidationsspor. (2)

Varenr: 5942702
DKK 4.470 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:08
DKK 298
Feldflasche / Gürtelflasche, versilbert, Messing, Stein, Knochen
Feldflasche / Gürtelflasche, versilbert, Messing, Stein, Knochen. Versilberte Wasserflasche mit einem runden Korpus, Oberfläche mit symmetrischen Ornamenten und diversen Steinen und Knochen verziert, H.27cm, B.22cm, T.5,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ein Sprung im Flaschenhals, ...

Varenr: 5824699
DKK 2.049 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:09
DKK 298
Kalk/messekalk, forsølvet og forgyldt
Kalk/messekalk, forsølvet og forgyldt. Messekalk med perlestave og rund fod, forsiret med et ciseleret romersk kors, delvist forsølvet og forgyldt (14 karat), 524,2 g, H. 21,5 cm, Ø 15 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist med slid på forsølvningen og forgyldningen, ...

Varenr: 5942743
DKK 6.705 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:10
DKK 298
Ströare silver Kesmark 1820-50
JOHANNES GEMZA, ströare, Kesmark (Ungern), 1820-50, balusterformad, godronnerad, genombrutet trycklock, höjd 15 cm, vikt 136 g

Varenr: 5948397
20:15
Se mere
Haarpflegeset mit Spiegel, Silber, Glas, England, um 1900 (5)
Haarpflegeset mit Spiegel, Silber, Glas, England, um 1900 . Set bestehend aus einer rechteckigen Bürste, einem Handspiegel und einem Kamm, jeweils aus Sterlingsiber gefertigt und 1900 in London hergestellt, dazu eine weitere Bürste und ein Kamm von einem unbekannten Hersteller, H.16-28cm, ...

Varenr: 5914787
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:18
DKK 335
Cartier, Bilderrahmen, Metall, versilbert, 1950er Jahre, Frankreich
Cartier, Bilderrahmen, Metall, versilbert, 1950er Jahre, Frankreich. Bilderrahmen mit einem gerippten Korpus aus versilbertem Metall, in den Ecken besetzt mit Lapislazulicabochons, mit Glaseinsatz und herausschiebbarer Abdeckung mit klappbarem Ständer, seitlich signiert, 18x14cm, altersgemäße ...

Varenr: 5938243
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:26
DKK 335
Skål på fod, art deco, 800 sølv, Hanau, 1930'erne
Skål på fod, art deco, 800 sølv, H. Schmid, Hanau, 1930'erne. Flad, rund fod. Med bred kant. H x Ø: 6,5 x 32 cm, 1015 g. Fremstår med lette brugsspor. Sølvstempel med halvmåne og krone, producentens signet og betegnelse.

Varenr: 5782367
DKK 6.705 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-02-2021
20:32
DKK 2.049
Johann Stanislaus Nepomuk Kühn, E.S.J, vase og testel, sølv, Tyskland/England, 1930'erne (4)
Johann Stanislaus Nepomuk Kühn, E.S.J, vase og testel, sølv, Tyskland/England, 1930'erne. Samling bestående af en vase udført af Johann Stanislaus Nepomuk Kühn, med hvælvet korpus på rektangulær fod af krystalglas, med smal hals i sterlingsølv, en tekande fra E.S.J i sølv med omløbende ...

Varenr: 5782747
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
20:33
DKK 335
Kaffeservis 5 delar Lågkaratigt silver
KAFFESERVIS, 5 delar, lågkaratigt silver, bestående av 4 koppar samt kanna, rik dekor med blommor, bladverk, pärlband, meanderslinga mm, uppsvängd hänkel med stiliserad drake, höjd ca 4-20 cm, vikt ca 555 g

Enligt uppgift från Thailand

Varenr: 5948489
DKK 1.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 28-02-2021
21:16
Se mere
BÄGARE, silver, stämplad Johan Söderdahl, (verksam -1756-1799 i Söderköping), Söderköping 1766, fot med vågband i relief, godronnerad fot, svisselerad och stämplad dekor, åldermansranka, ägarinitialer BLPD, höjd 9 cm, vikt 45 g

Varenr: 5948499
DKK 1.275 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
21:23
Se mere
Dosa glas silverlock med emalj
DOSA, glas, 1900-talets andra hälft, klotformad, lock av silver med dekor av guillocherad, lila emalj samt ryska kejserliga dubbelörnen i relief, 1900-talets andra hälft, borttagna ryska, senare stämplar, höjd 6,5 cm, lockets vikt 76 g

Varenr: 5948500
21:24
Se mere
Tablett, 833er Silber, Niederlande, 1865
Tablett, 833er Silber, Niederlande, 1865. Quadratisches Silbertablett mit außenseitigem Ranken- und Schlaufendekor sowie einer mittigen Wappenprägung, unterseitig punziert, 581,3g, H.1,7cm, B.25,6cm, T.25,6cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer, sowie minimale ...

Varenr: 5938264
DKK 3.725 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2021
21:31
DKK 2.794