Vurdering
12»   Varer pr. side   55 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bägare mm i silver
BÄGARE, 5 st, ÄGGKOPP, SUPKOPP, silver, supkopp, 1700-tal, stämplad HLB, höjd 3-10,5 cm, vikt ca 290 g

Varenr: 5912851
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
10:30
Se mere
Skål
SKÅL, silver, 1900-tal, svenska importstämplar, vikt exkl. glasinsats med slipad dekor, vikt ca 306 g

Varenr: 5912876
11:32
Se mere
Skål samt fat i silver
SKÅL, FAT, silver, MGAB, Uppsala 1933, höjd 7,5, diameter 17-22 cm, vikt ca 353 g

Varenr: 5912896
12:24
Se mere
Silverbägare
BÄGARE, 2 st, silver, GAB resp C.G Hallberg, Stockholm, 1900-tal, höjd 15 resp 20 cm, vikt ca 542 g

Varenr: 5912913
13:10
Se mere
Skålar 2 st
SKÅLAR, 2 st, silver, GAB resp C.G HALLBERG, höjd 6, diameter 12 cm, vikt ca 233 g

Varenr: 5912939
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
14:14
Se mere
Bägare / supkoppar silver 11 st
BÄGARE / SUPKOPPAR, silver, 11 st, Sverige, 8 st invändigt förgyllda, 1960-/70-tal, höjd ca 4-10,5 cm, totalvikt ca 425 g

Varenr: 5912961
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 25-01-2021
15:08
Se mere
Marcus & Co fat
MARCUS & CO, fat, sterlingsilver, USA, New York, numrerad 2858, diameter ca 31 cm, vikt ca 717 g

Varenr: 5912991
DKK 2.924 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
16:18
Se mere
Moccaservis
MOCCASERVIS, 3 dlr, silver 800, omkring år 1900, nyrokoko, vikt ca 344 g

Varenr: 5913035
18:06
Se mere
Absolut Vodka sterlingsilver
FLASKA, sterlingsilver, ""Absolut Vodka"", Per Agendis AB (Cris), Stockholm, 1993. Vikt ca 487 g.

Varenr: 5913057
DKK 7.311 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-01-2021
19:00
Se mere
Silversked
SILVERSKED, Lorens Stabeus, Stockholm, 1752, längd ca 20,5 cm, vikt ca 53 g

Varenr: 5913126
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
20:09
Se mere
Kandisskål og flødekande af sølv prydet med B. Thorvaldsens 'De fire årstider', anno 1883. (2)
Ukendt mester. Kandisskål og flødekande af sølv prydet med graverede motiver i græsk-klassicistisk stil i form af Thorvaldsens 'De fire årstider'. København, anno 1883. Kandisskål: H. 12 cm. Ø. 10 cm. Flødekande: H. 12,5 cm. Fremstår med brugsspor samt mindre buler og trykket bund. Flødekande ...

Varenr: 5894718
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:26
Bernard Buffet, tallerkener/vægplatter, løve, giraf, gazelle, panda, sterlingsølv, ætset gravering, Frankrig, 1973-1976 (4)
Bernard Buffet (1928-1999), fire tallerkener/vægplatter, løve, giraf, gazelle, panda, sterlingsølv, ætset gravering, Frankrig, 1973-1976. Fire tallerkener i sterlingsølv med dyremotiver af Bernard Buffet, signeret og betegnet, med datering, editions- og producentbetegnelse på bagsiden, H. 2 cm, Ø...

Varenr: 5875329
DKK 5.960 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:33
DKK 335
Bottle holder / bottle bucket, silver-plated, France
Bottle holder / bottle bucket, silver-plated, France. Two-part bottle holder with a silver-plated foot with ornamental décor with four legs with paws and ram heads, as well as a round bucket, hallmark on underside, placed on a plinth of glazed wood, base: H 72cm, D 30cm, plinth: H 31cm, L 34cm, W...

Varenr: 5818370
DKK 12.665 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:42
DKK 298
Goblet / vessel, 875 silver, Russia
Goblet / vessel, 875 silver, Russia. Octagonal goblet of silver with handles in the shape of horses' heads at side, front and back engraved, underside stamped, H 14.5cm, W 14.5cm, D 14.5cm, weight: 860.95g, wear and scuffing commensurate with age.

Varenr: 5818376
DKK 18.252 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:42
DKK 2.421
Soppslev silver England
SOPPSLEV, silver, England, GW, längd ca 30 cm, ca 250 gram

Varenr: 5914417
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 26-01-2021
10:26
Se mere
Silver kaffekanna
KAFFEKANNA, silver, Christian Hammer, Stockholm 1856, höjd 25 cm, vikt 686g

Varenr: 5914450
DKK 2.980 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 26-01-2021
12:04
Se mere
Silver Georg Jensen
GUNDORPH ALBERTUS, saltkar, 4 st, sterlingsilver, Georg Jensen, märkt 355 A, handtag i form av snäckformationer, längd ca 7,5 cm, total vikt ca 91 g, medföljande schatull

Varenr: 5914453
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2021
12:10
Se mere
Borstar spegel silver
BORSTAR, 2 st, HANDSPEGEL, silver, England, spegelns längd ca 24 cm

Varenr: 5914498
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2021
14:12
Se mere
Stop silver
STOP, silver, invändigt förgyllt, CGH, Stockholm 1938, vikt ca 310 g, märkt M8 7,dekorerad bård och infälld medaljong av Gustav Sveriges Konung på lock, botten graverad "minne av svärfar" höjd ca 13 cm, diameter ca 10 cm

Varenr: 5914526
DKK 1.828 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2021
15:24
Se mere
En samling div. pletsølv (41)
En diverse pletsølv bestående af lysestager, kiksespand, servietringe, flødekande, kander, opsats, skåle, spejl og tilhørende børste mm. (41)

Varenr: 5911284
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
15:30
Skål silver
SKÅL, silver, GAB, 2006, höjd ca 8, diameter 13 cm, vikt ca 299 gram

Varenr: 5914531
15:34
Se mere
Oneida, kaffeservis, pläterat silver, USA (3)
Oneida, kaffeservis, pläterat silver, USA (3) Kanna höjd 27,5 sockerskål 7,5 gräddkanna ca 13 cm inkl lock Smärre bruksslitage.Limmad knopp på kannan (3)

Varenr: 5691851
DKK < 1.000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 26-01-2021
15:51
DKK 219
Punchmuggar silver
PUNCHMUGGAR, 9 st., silver, Ceson, 1900-talets andra hälft, invändigt föryllda, hamrad dekor, höjd ca 5,5 cm, vikt ca 282 g

Varenr: 5914558
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2021
17:00
Se mere
Burk med lock jaspis
BURK med LOCK, jaspis, medaljong sterlingsilver i form av ängel, höjd ca 4, diameter ca 7,5 cm

Varenr: 5914631
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2021
19:54
Se mere
Silver saltkar av Henrik August Lang
SALTKAR, 84 silver, Henrik August Lang, S:t Petersburg 1836, invändigt förgyllda, höjd 5,5 cm, bredd 9,5 cm, vikt 116g

Varenr: 5915770
DKK 1.862 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 27-01-2021
12:14
Se mere
Skål silver Köpenhamn
SKÅL, silver, CF Heise, Kjöbenhavn 1915, höjd ca 7,5, diameter 17 cm, vikt ca 268g

Varenr: 5915776
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 27-01-2021
12:26
Se mere
Ostrongafflar i silver
OSTRONGAFFLAR, 10 st, silver, 1900-talets första hälft, Frankrike, stämplade Minerva, Paris, längd ca 14,5 cm, total vikt ca 243 g

Varenr: 5915850
DKK 2.924 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 27-01-2021
15:06
Se mere
Ströare silver
STRÖARE, 8 st, silver, 830s, märkta Norsk, höjder ca 4 cm, vikt ca 111g

Varenr: 5915913
17:16
Se mere
Björn Wiinblad, 1 Löffel und 1 Gabel, A. Michelsen, 1 Löffel (3)
Björn Wiinblad, 1 Löffel und 1 Gabel (1972), A. Michelsen (3 Februar 1968), 1 Löffel, gefertigt aus Sterling Silber (punziert), der Koprus verziert mit Emaille Dekor, Maße ca.: L. 16 cm, Gewicht ca.: 148 g, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, teils angelaufen. (3)

Varenr: 5887026
DKK 1.490 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-01-2021
19:55
DKK 298
Bålslev silver
BÅLSLEV, silver, MGAB Uppsala 1975 svarvat träskaft, längd ca 41 cm, totalvikt 168 g

Varenr: 5916013
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 27-01-2021
20:40
Se mere
12»