Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kaffeservis sterlingsilver USA
KAFFESERVIS, 7 dlr., sterlingsilver, The Loring Andrews Co, Cincinatti, USA, 1900-tal, bestående av: kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, saltkar 1 par, ströare 1 par, höjd ca 4-26 cm, 1683 g
Varenr: 5467900
DKK 5.586 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-10-2019
11:06:00
Se mere
Koppar i porslin med silverhållare
VODKAKOPPAR, 11 st., porslin, märkta Kuznetsov (1887-1917), diameter 5,5 cm, höjd 3,8 cm, HÅLLARE, 12 st., på fot, förgyllt silver troligen underhaltigt, genombruten dekor, varav 6 st., stämplade med tughramärke, ottomanska riket före 1923, höjd 4,5 cm, etui
Varenr: 5467903
DKK 1.396 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-10-2019
11:15:00
Se mere
Vinprovarkoppar
VINPROVARKOPPAR, 2+1 st, silver, troligen Spanien, 1900-tal, längd ca 10 cm, total vikt ca 204 g
Varenr: 5467905
DKK 1.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-10-2019
11:21:00
Se mere
Miniatyrer 9 st silver
MINIATYRER, 9 st., silver, "Den svenska silverskatten" Erik Löfman, GAB, Eskilstuna, 1980-tal, olikformade miniatyrer i form av kalk, stop, kanna mm, höjd ca 30-65 mm, vikt ca 396 g
Varenr: 5467909
DKK 2.095 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-10-2019
11:33:00
Se mere
Samling servietringe samt knive, sølv (24)
12 diverse små knive, frugtknive, med skæfter af 830 sølv monteret med stålblade L. 12,5 cm. 12 diverse sølvservietringe , nogle med indskriptioner. Samlet vægt. ca 518g.
Varenr: 5464803
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 17-10-2019
15:49:00
DKK 1.200
Tekanna silver
TEKANNA, silver, Danmark, I Paulsen, ca 1930-tal, vikt ca 575 gram, H ca 16 cm
Varenr: 5468013
DKK 1.257 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 17-10-2019
16:54:00
Se mere
Bägare silver 1773
BÄGARE, silver, Berndt Halck, Halmstad (mästare 1736-1791), 1767, ciselerad dekor, höjd ca 9 cm, vikt ca 80 gram
Varenr: 5468060
19:05:00
Se mere
Toilettegarnityr och ljusstake
TOILETTEGARNITYR, LJUSSTAKE, 6 dlr., silver, 18/1900-tal, höjd ca 5-9 cm
Varenr: 5468092
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-10-2019
19:37:00
Se mere
Senapskar silver C. G. Hallberg
SENAPSKAR, silver, C. G. Hallberg, Stockholm 1900, barockstil, förggylld, ciselerad dekor, på fötter i form av lejon, udda sked förgyllt silver medföljer, höjd ca 9,5 cm, vikt 146 g
Varenr: 5468181
21:06:00
Se mere
Sockerruska silver
SOCKERRUSKA, silver, svensk importstämpel, märkt Italien, Milano, Ditta Messulam Enrico di Alberto, höjd ca 19 cm, vikt ca 277 g
Varenr: 5468209
21:34:00
Se mere
Silverbägare
BÄGARE, silver, höjd 8 cm, Anders Törnqvist d.ä., Åbo 1765-1804.
Varenr: 5468538
DKK 2.235 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 18-10-2019
10:12:00
Se mere
Tang bestik af sølvplet (81)
12 stk. gafler, 12 skeer, 13 stk. kagegafler, 13 dessertknive, 11 kaffe- teskeer, 10 pålægsgafler 10 dele diverse tatøj. (81). P
Varenr: 5457710
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2019
14:07:00
Soppslev silver och kokosnöt
JAKOB HALLARD, soppslev, silver, Stockholm, märkt 1811, svarvat träskaft samt kupa av kokosnöt, längd 38 cm
Varenr: 5468758
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18-10-2019
18:36:00
Se mere
Skedar och slev
SKEDAR, SÅSLEV, silver, 1900-tal, vikt ca 590 g
Varenr: 5468842
DKK 1.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18-10-2019
20:15:00
Se mere
Bo Klevert ett par ljuskuber
BO KLEVERT, ljuskuber, ett par, sten, insats i sterlingsilver (925), insatsernas vikt ca 55 g, höjd ca 5 cm
Varenr: 5468930
DKK 2.095 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 18-10-2019
21:43:00
Se mere
Supkoppar och karaff
SUPKOPPAR, 6 st, MGAB, Stockholm 1976, invändgt förgyllda, dekor av mynt, höjd ca 4 cm. Kanna, silver, Ryssland, höjd 20 cm
Varenr: 5468958
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 19-10-2019
10:22:00
Se mere
Kaffeservis i silver
KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, sannolikt inköpt från Tyskland av firma Gustaf Möllenborg, Stockholm 1889, bestående av kaffekanna, gräddkanna och sockerskål, kaffekannans höjd 18,5 cm, total vikt 493 g
Varenr: 5469041
DKK 1.396 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-10-2019
13:44:00
Se mere
Kaffeservis 3 delar silver
KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1889, höjd ca 10,5-25,5 cm, vikt ca 1285 g
Varenr: 5469042
DKK 2.793 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-10-2019
13:46:00
Se mere
Knivar silver
KNIVAR, 3+6+2+3, 18/1900-tal, silver, längd 20-27 cm
Varenr: 5469044
DKK 1.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-10-2019
14:02:00
Se mere
Kaffeservis sterlingsilver
KAFFESERVIS, Guld- Och Silversmedjan H Svensson, stämplade Stockholm 1967-69, sterlingsilver, 3 dlr bestående av bricka, gräddkanna samt. sockerskål, vikt ca 511 g
Varenr: 5469062
DKK 1.746 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 19-10-2019
14:38:00
Se mere
Georg Jensen samt Dansk Guldsmede-Håndværk (4)
Flemming Eskildsen for Georg Jensen. Moderne bestik af sterlingsølv i form af gaffel L. 18cm og ske L. 17cm. Salt & Pebersæt fra Dansk Guldsmede Håndværk stemplet DGH sterling H. 4cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 5461804
DKK 1.600 DK, Aalborg, Nibevej 19-10-2019
18:41:00
Små sølvbægre af sølv (7)
Samling sølv, bestående af fem sølvbægre, æggebæger samt målebæger af sølv. H. 3,5 til 6 cm. Stemplet 830S. Samlet vægt 157 gram. Fremstår med almindelig brugsspor.
Varenr: 5461806
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 19-10-2019
19:22:00
DKK 850
Konvolut Messing (6)
Konvolut bestehend aus Dose, Tablett, Aschenbecher. Maße ca. Durchmesser 13 cm - 29 cm, Länge 12 cm - 13 cm. Gebrauchsspuren (6)
Varenr: 5450853
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-10-2019
20:00:00
DKK 298
Såsskål silver
SÅSSKÅL, silver, Österrike-Ungern, 1800-talets andra hälft, med hänklar, höjd ca 14, längd 23,5 cm, vikt ca 670 g
Varenr: 5469231
DKK 3.491 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-10-2019
21:16:00
Se mere
Bägare silver
BÄGARE, silver, Ottomanska riket, före 1923, höjd ca 8,5 cm, vikt 99 g
Varenr: 5469234
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-10-2019
21:22:00
Se mere
Goblet, silver, gilded
Goblet, silver, gilded with enamel application, cup and foot with relief décor, frame with floral elements and sacral motifs, band bearing motif with Latin inscription, dark red, round garnet jewels included, with altogether six depictions of Christ and saints, H 25cm, D 16cm, wear and scuffing ...
Varenr: 5427125
DKK 20.488 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2019
21:32:00
DKK 335
Chalice, Holy Grail, 19th century, 950 silver
Chalice, sacral Baroque, in silver with relief depiction of Saint Clemens, Mary - Mother of God with children, Saint Barbara with chalice, Saint Peter with keys, Jesus with Crown of Thorns on the Stains of the Cross, Jesus on the Cross. Framed by floral elements. Hallmarked with Minerva head ...
Varenr: 5310819
DKK 16.018 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2019
21:35:00
DKK 447
Vas i silver
VAS, silver, GAB, Stockholm, 1956, fotring med godronner, höjd ca 21 cm, vikt ca 599 g
Varenr: 5469246
DKK 1.746 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-10-2019
21:46:00
Se mere
Tumlare silver
TUMLARE, silver, Johan Leffler, Falun 1778, svisselerad blom-och bladdekor, invändigt med spår av förgyllning, diameter 5,7 cm, höjd 3 cm, vikt ca 18,2 g
Varenr: 5470215
DKK 1.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-10-2019
12:36:00
Se mere
Saltkar senapskar Danmark 1800-tal
SALTKAR, SENAPSKAR med SKED, silver, Danmark, 1800-talets andra kvartal respektive oidentifierad mästarstämpel RP Köpenhamn 1828, saltkar med invändig förgyllning, dekor av lejonmaskaroner, höjd ca 7-11,5 cm, total vikt ca 165 g
Varenr: 5470218
12:42:00
Se mere
 1 2  >>