Vurdering
   Varer pr. side   5 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling stenyxor och redskap
STENYXOR, 10 dlr, samling bestående av tjocknackiga flintyxor, trindyxa, bergartsyxor, pilspets, skrapa och sänke, stenålder ca 6000-2300 f kr, största L ca 17 cm

Varenr: 5634064
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
18:06
Se mere
Danmarks oldtid. Tyknakket økse og segl af flint (2)
Danmarks oldtid. To redskaber af flint fra yngre stenalder. En tyknakket økse med opslebet æg af hvid/brun flint, L.13 cm. Et fladhugget halvmåneformet segl af hvid flint, L. 17 cm. (2)

Varenr: 5634590
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-04-2020
19:58
Kanna
KANNA Cypern, ca 700-600, arkaisk tid, lergods med enklare geometrisk dekor, höjd ca 25 cm. . Proveniens: Ernst Nathorst-Böös (1918-1988) samlingar. . Ingår i temaauktionen "Grand Tour"

Varenr: 5636398
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 09-04-2020
20:21
Se mere
Torso
TORSO (5) samt oljelampa och huvuden, torson hellenistisk, ca 300 f Kr-0, romersk oljelampa ca 0-400 e Kr, figurfragment i form av huvuden, möjligen cypriska, lergods, torsons höjd ca 7, oljelampans största vidd 8,5 cm. . Proveniens: Förvärvat och infört till Sverige i slutet av 1960-talet och sedan i arv till nuvarande ägaren. . Ingår i temaauktionen "Grand Tour"

Varenr: 5636435
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 09-04-2020
20:58
Se mere
Torshammare
TORSHAMMARE, vikingatid, ca 800-1100, brons, höjd ca 9, största vidd 8 cm. . Proveniens: Från Doktor Jacques Chapeyrou, samling Agen, Frankrike, förvärvad mellan ca 1950-1970 och senare i svensk samling

Varenr: 5636587
DKK 3.436 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-04-2020
15:09
Se mere