Vurdering
12345»   Varer pr. side   148 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kinesisk tallerken, 1800-tallet
Kinesisk tallerken, 1800-tallet. Dekoreret med planter og drager. Mærket under bunden. Ø. 23 cm. Kantafslag.

Varenr: 6106024
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
12:57
Buddha af forgyldt og bemalet bronze, Thailand, 1700-1800-tallet
Figur i form af siddende Buddha af forgyldt og bemalet bronze, Thailand, 1700-1800-tallet. Udfyldt. H. 17 cm. Fremstår med patina, afslag på fod.

Varenr: 6123237
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:35
DKK 3.200
Vishnu figur af patineret bronze, Indien 1800-tallet
Vishnu figur af patineret bronze med fire hoveder og otte arme, Indien 1800-tallet. H. 12 cm. Udfyldt. Fremstår med patina.

Varenr: 6085356
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:47
Par japanske bordlamper af porcelæn, omkring 1900 (2)
Par japanske bordlamper af porcelæn, omkring 1900. H 25/50 cm. (2)

Varenr: 6120937
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-12-2021
19:55
Buddha af forgyldt bronze, Thailand, 1800-tallet
Figur i form af siddende Buddha af forgyldt bronze, Thailand, 1800-tallet. Udfyldt. H. 19,5 cm. Fremstår med patina, mindre hul på bagsiden af tronen, rygornamentet sidder en smule løst.

Varenr: 6123245
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:11
Kinesiske håndskårne masker i rosentræ mm. (3)
Et par kinesiske, håndskårne masker i rosentræ, Højde 26,5cm og 27,5 cm, tænder og øjne i ben/ tand (manglende tændersamt øjne), miniaturerumdeler med malerier af hhv. landskab med bjerg og fugle og blomster, H.14,5 cm, Længde 20,5 cm.

Varenr: 6100521
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-12-2021
12:18
Thailandsk skrin af sølv, 1900-tallet
Thailandsk skrin af sølv, 1900-tallet første halvdel. Rigt dekoreret i relief med blomster og kartoucher med mytologiske figurfremstillinger, inderside beklædt med træ. Mål: 10 x 24 x 14 cm. Vægt ca. 1000g.

Varenr: 6091194
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-12-2021
14:27
Kinesiske skåle/dybe tallerkener, 1800-tallet (3)
Kinesiske skåle/dybe tallerkener, 1800-tallet. Ø. 24/27 cm. Fremstår med kantafslag og revner. (3)

Varenr: 6122893
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 10-12-2021
15:19
Kinesisk tallerken af porcelæn, 1700-tallet
Kinesisk tallerken af porcelæn, Chien-Lung 1736-1795. Dekoreret i blåt med blomster og bladværk. Fremstår med mindre afslag.

Varenr: 6127214
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 10-12-2021
15:35
Små kinesiske figurer af porcelæn m.m. (5+)
Små kinesiske figurer bestående af 2 blanc de chine figurer på podie af træ, fig. h.10-15 cm (den høje mangler del i hånd), blanc de chine Buddha stående på sæk (afslag på fod) h.15,5 cm Buddha med sæk af støbt materiale h.8 cm samt lille figur skåret i lak i form af abe siddende under svampe h.5...

Varenr: 6116646
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-12-2021
21:04
DKK 700
Kinesisk hatstand / bordlampe
Kinesisk hatstand / bordlampe af porcelæn, polykrom dekoreret med figurscene og skrifttegn, Montage / fatning af messing med ledningsgennemføring. Sign. i bund. H. 28/57 cm. Fremstår med skævhed på bund.

Varenr: 6116032
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-12-2021
14:53
To figurer af træ, sovende børn. Antagelig fra det nordlige Thailand (2)
To figurer af træ, sovende børn. Antagelig fra det nordlige Thailand. Længde 35 cm. Højde 25 cm. (2)

Varenr: 6126250
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2021
15:22
Kina, 20 årh. Bordlampe & lille skål (2)
Kina, 20 årh.s første halvdel. Bordlampe & lille skål af porcelæn. Dekorationer i jernrødt og farver i form af bl.a. kvinde i have, sommerfugle, flagermus m.m. H. 22/52 cm. og H.4,5. Ø 9 cm. Stedvise brugsspor & alderspatina, slid og brændingsfejl (2)

Varenr: 6126977
15:41
Kina, 20 årh.Tang-stil hest, samt panel/billede af porcelæn (2)
Kina, 20 årh.Tang-stil hest af keramik med glasering, samt panel/billede af porcelæn i ramme af træ. Landskab med personer ved klippekyst, huse og træer, m.v. Begge 20 årh. Stedvise brugsspor og patina. 22 x 52 cm. og H. 26 x 23 x 9 cm. (2)

Varenr: 6126976
15:44
Tre asiatiske figurer (3)
Tre asiatiske figurer i form af en thailandsk tempeldanserinde af patineret metal h.49 cm, Buddhafigur af hardwood h.18,5 cm og lille Buddhahoved af kunststen på sokkel af træ samlet h.23 cm.

Varenr: 6126631
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2021
16:42
Samling porcelæn, lågvase, skål, m.m. Kina, Japan, England & Danmark (5)
Samling porcelæn & fajance: Lågvase, skåle, engelsk Staffordshire cremeware jug / kande og vase med metalhanke fra Lyngby. Kina, Japan, England, Tyskland & Danmark. Alle fra 20 årh. Stedvise brugsspor & alderspatina; herunder slid og enkelte brændingsfejl. H. (Kina) 43, Ø (skåle) 20, 23 cm. H. ...

Varenr: 6125090
DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2021
16:52
Tre kinesiske bojaner, 1800-tallet (3)
Tre kinesiske bojaner, 1800-tallet. Dekoreret med drager og blomster i blåt, låg af træ. H. 17-20 cm. Brændingsfejl. (3)

Varenr: 6115219
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2021
18:53
Fire kinesiske tallerkner af porcelæn med personer og skrifttegn (4)
Fire kinesiske tallerkner af porcelæn med personer og skrifttegn, alle mærket under bund. Ø 13 cm. (4)

Varenr: 6116633
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2021
20:14
Par kinesiske armstole i Ming stil af massivt orientalsk palisander (2)
Par kinesiske armstole i Ming stil af massivt orientalsk palisander. Produceret i Macau. 1960'erne. Fremstår med få brugsspor og hynder betrukket med lyseblåt betræk. H 86 cm. B 61 cm. (2)

Varenr: 6129883
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2021
20:45
Tre kinesiske vaser monteret som bordlamper (3)
Tre kinesiske vaser af porcelæn monteret som bordlamper, dekoration med landskab, fugle og blomster. 1900 tallet. H.27,5 - 28 cm ex. montering af messing. Brugsspor, en top løs.

Varenr: 6129161
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2021
20:46
Orientalsk akvarel / Gouache, 20. årh.
Orientalsk akvarel / Gouache, 20. årh. 102 x 38 cm.

Varenr: 6128949
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2021
20:59
Par gourdformede kinesiske vaser af porcelæn, 1800-tallet (2)
Par gourdformede kinesiske vaser af porcelæn, 1800-tallet. H 40 cm. (2)

Varenr: 6122879
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2021
21:07
DKK 8.000
Kinesisk vase/lampe, 1900-tallet
Kinesisk vase/lampe, 1900-tallet. Dekoreret i emaljefarver med figurscener med legende børn. H. 35 cm. Gennemboring til strøm.

Varenr: 6113281
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2021
12:28
Kina. To vaser, 1800-tallet (2)
Vaser polykrom cloisonet i form af blomster på rød grund, ene fremstår med bule. Kina, 1800-tallet. H. 16 cm. (2)

Varenr: 6089868
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2021
13:24
Kinesisk gravvogter figur af delvist bemalet lertøj
Kinesisk gravvogter figur af delvist bemalet lertøj i form af kriger til hest. Fremstår som sædvanlig med originalt løst monteret hoved. Kina, H. 32 cm.

Varenr: 6119432
DKK 4.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-12-2021
15:31
Et par elefanter af udskåret grønbroget stenart. (2)
Et par elefanter af udskåret grønbroget stenart. H. 20,5 L. 15,5 cm. Fremstår med brugsspor, en elefant med gennemgående revne samt enkelte afslag. (2)

Varenr: 6118302
DKK 1.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-12-2021
17:27
Kinesisk hest af lertøj på stand
Kinesisk hest af lertøj på stand. H: 27 cm

Varenr: 6119436
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 12-12-2021
18:00
Orientalsk tekande isat med erotiske motiver
Orientalsk tekande af tin, ottesidet korpus med felter isat med erotiske figursceneri. Kinesiske tegn i bund. 1900-tallets begyndende. H. 16 cm. Fremstår med patina.

Varenr: 6117372
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-12-2021
18:15
Orientalsk Geisha figur af udskåret marmor
Orientalsk Geisha figur af udskåret marmor. 1900-tallets første halvdel. H. 80 B. 32 D. 23 cm.

Varenr: 6115150
DKK 8.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-12-2021
18:20
DKK 6.000
Buddha hoved på stand
Buddha hoved af sten. Monteret på stand af granit . H. 36 cm. ekskl. stand. 24 cm total 36 cm

Varenr: 6116995
18:27