Vurdering
123»   Varer pr. side   77 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
En samling kinesisk porcelæn, 1800-1900-tallet (6)
En samling kinesisk porcelæn med emaljebemaling, 1800-1900-tallet, bestående af to små opsatser, den ene dekoreret med flagermus på undersiden og bølgeornamentik på stammen, Tongzhi 1861-1875, H. 8,5, Ø 14 cm, en skål, H. 10, Ø 28,5 cm, og tre små tallerkener. Skålen og den lave opsats fremstår ...

Varenr: 6279852
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-10-2022
17:02
DKK 1.200
Kinesisk buddha med fire ansigter
Kinesisk Buddha af bronze med fire ansigter. 1900-tallet. Fremstår med kinesisk stempel under bund. H. 9 cm.

Varenr: 6280073
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-10-2022
18:27
DKK 650
Diverse kinesisk porcelæn (13)
Diverse kinesisk porcelæn bestående af skåle, vaser og tallerkener. H op til 17 cm. Brugsspor.(13)

Varenr: 6276118
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-10-2022
19:05
Kinesisk skæring af træ
Kinesisk skæring af forgyldt og rødmalet træ. 21x32 cm. Afslag.

Varenr: 6260732
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-10-2022
20:32
Bordlampe af kinesisk porcelæn og forgyldt montering, 1900-tallet
Bordlampe af kinesisk balusterformet porcelæn i blå-nisterede nuancer med forgyldt montering i form af profileret fodstykke samt ornamenteret krave og fatning. Oprindeligt udformet til petroleum, senere omgjort til el. H. 60 cm. Lampen fremstår med aldersrelaterede brugsspor, skævhed, ...

Varenr: 6274279
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-10-2022
08:26
Tamura Kinsei. Et par Kutanivaser af porcelæn med blomstrende kirsebærgrene og japansk skrift
Tamura Kinsei (1896-1987). Et par Kutanivaser af porcelæn med krakeléglasur, dekoreret med blomstrende kirsebærgrene, japanske digte bl.a. med mikroskrift samt guldstaffering. Signeret i rødt under bunden. H. 24 cm. (2)

Varenr: 6274333
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-10-2022
08:56
Kakemone, forfaderligt kinesisk anebillede, gouache, 1800-tallet
Kakemone, forfaderligt kinesisk anebillede med skrifttegn, gouache på papir, antagelig 1800-tallet. Billedet fremstår med mindre restaurerede partier samt monteret på nyere papirrulle med ophæng. 91 x 113,5 cm. (106 x 190 cm.)

Varenr: 6274332
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-10-2022
09:06
Samling på otte kinesiske billeder med fremstillinger af krigere og mytologiske scener, 1800-/1900-tallet (8)
Samling på otte kinesiske billeder med fremstillinger af krigere og mytologiske scener, gouache på papir, 1800-/1900-tallet. 106 x 45 (112 x 52) cm.Alle billeder er indrammet mellem to glaspladder i rammer af massivt mahogni.Papir fremstår med aldersrelaterede rifter og folder. Undersøgt i ...

Varenr: 6253744
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-10-2022
09:49
Stor kinesisk Buddha af støbt materiale
Stor kinesisk Buddha siddende på lotusblomst og med lotusblomst i hånden, bemalet akrylmasse. H.54 x 49 x 38 cm. Lille reparation på et blad på bagsiden. Bemærk! Tung,

Varenr: 6226393
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-10-2022
13:59
Håndskåret japansk Okimono figur af ben
Håndskåret japansk Okimono figur af ben , signeret. H.23 cm. 1900 tallet. Fremstår med afknækket stykke.

Varenr: 6225440
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-10-2022
14:09
Håndskåret japansk Okimono figur af ben i form af rytter til hest monteret på ottekantet sokkel h.30,5 x 22 x 12 cm. 1900 tallets anden halvdel.

Varenr: 6188931
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-10-2022
15:50
To japanske akvareller 1900 tallet (2)
To japanske akvareller på papir dekoreret i farver med personer i landskab samt skrifttegn, indrammet bag glas. H.84 x 37,5 cm (117 x 52 cm) og h.43 x 30 cm (62,5 x 43 cm) 1900 tallets første halvdel. Aldersrelateret stand, skjolder på passepartout med silke.

Varenr: 6274521
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-10-2022
16:48
Ren Yi, kopi efter. 'Pheasant of the springtime blossoms'
Ren Yi, kopi efter. 'Pheasant of the springtime blossoms' . Gouache på papir, monteret på silke. 64 x 17(89 x 29)cm.

Varenr: 6271682
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-10-2022
17:39
DKK 500
Kinesisk bordlampe - vase
Kinesiske vaser senere ombygget til lampe Dekoreret med guld og senerier og personer H.24 cm. excl.fatning

Varenr: 6279910
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-10-2022
17:43
Orientalske effekter (3)
Orientalske effekter. Thailandsk maske af bemalet træ H. 20 cm, Thailandsk figur af forgyldt metal H. 17 cm. Buddha figur af 'resin' H. 40 cm (3)

Varenr: 6279905
18:23
To kinesiske figurer af håndmalet porcelæn (2)
To kinesiske figurer af håndmalet porcelæn, hhv. gammel mand med krukke ved fødderne og gudinden Guan Yin. H. 21,5 cm. Guan Yin fremstår med knækket lillefinger. (2)

Varenr: 6274911
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-10-2022
19:12
Ubekendte kunstnere. Tre kinesiske kompositioner(3)
Ubekendte kunstnere. Tre kinesiske kompositioner. Tusch på silke Ø. 23 cm og gouache på papir. 22 x 26,5 cm. Et billede uden indramning3)

Varenr: 6271671
19:32
Thailandsk hoved af bemalet sten, forestillende en munk, 1800-/1900-tallet
Thailandsk hoved af bemalet sten, forestillende en munk, 1800-/1900-tallet. Løst monteret på stand. H. (ekskl. stand) 21 cm.Fremstår med aldersrelateret patinering i form af afskalninger og krakeleringer.

Varenr: 6271154
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-10-2022
Obligation de Frs. 505 Chinese Government Banque de l'Indo-Chine
Obligation de Frs. 505 Chinese Government Banque de l'Indo-Chine. Indrammet bag glas. 48 x 35 cm.

Varenr: 6271677
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-10-2022
20:02
Stor kinesisk Buddha figur af udskåret, bemalet træ, antageligt 1800-tallet
Stor kinesisk Buddha figur af udskåret, bemalet træ, antageligt 1800-tallet. H. 70 cm.Fremstår med aldersrelateret patinering i form af afskalninger og tørrevner.

Varenr: 6271151
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-10-2022
20:06
Stort kinesisk Buddha hoved af udskåret, bemalet træ, antageligt 1800-tallet
Stort kinesisk Buddha hoved af udskåret, bemalet træ, antageligt 1800-tallet. Løst monteret på stand. H. (ekskl. stand) 45 cm.Fremstår med aldersrelateret patinering i form af afskalninger og tørrevner.

Varenr: 6271152
20:14
Kinesisk vitrineskab
Kinesisk vitrineskab af sortlakeret træ dekoreret med guld og blomster, front med to vitrinedøre bg hvilke hylder i forskudte planer. Beslag og fødder af gyldent metal. Nøgle medfølger. H. 144, B. 98,5, D. 40,5 cm. Brugsspor.

Varenr: 6274834
20:55
Kinesisk skab / skænk af lakeret træ
Kinesisk skab / skænk af rødlakeret træ, front med to døre bag hvilke rum. Greb af metal. Nøgle mangler. H. 84, L. 101, D. 55,5 cm. Brugsspor og løs låge.

Varenr: 6260045
21:31
DKK 850
Skulptur af bronze, orientalsk danserinde
Stående figur, udført i bronze. H. 33 cm.

Varenr: 6266604
DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 07-10-2022
16:17
Orientalske bojanformet bordlampe, 20. årh.
Orientalske bojanformet bordlampe af glaseret stentøj, dekoreret med skrifttegn, fugle og blomster. H. ca. 26 excl. montering.

Varenr: 6273617
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
19:32
Kinesisk lågskål
Kinesisk Lågkrukke. Dekoreret med drager, røg og blomster på gul baggrund. H. 17 Ø. 27 cm. Fremstår med små bobler i glasering.

Varenr: 6277147
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
20:09
Dobbeltvase i porcelæn med gennembrudt mønster og skrifttegn, H. 31 cm
Prydvase. Dobbeltvase i porcelæn med gennembrudt mønster og blomstermotiv. Indvendige vase med fu´gl på blomstergren og skrifttegn, H. 31 cm, Ø. ca. 14,5 cm. Fremstår med limning ved fod, 1900-tallet.

Varenr: 6262243
DKK 2.000 DK, Kolding, Platinvej 07-10-2022
20:33
Indisk gudefigur 'Shiva Nataraja' af bronze
Indisk gudefigur 'Shiva Nataraja' af bronze. H.30 cm. 1900 tallets anden halvdel.

Varenr: 6280820
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-10-2022
11:21
Japansk Juichimen Kannon, Meiji 1868-1912
Japansk Juichimen Kannon af forgyldt, bronzeret og delvis bemalet metal. Siddende på Lotustrone, seks arme holdende attributter. Ottesidet trone udsmykket med dyr og ornamentik. Meiji 1868-1912. H. 73 cm.

Varenr: 6280869
DKK 12.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-10-2022
12:58
DKK 7.200
Stående Buddha figur af bronze ca.1930
Buddha figur stående i Abhaya Mudra stilling, forgyldt og patineret bronze ca.1930. H.32,5 cm. Aldersrelateret stand.

Varenr: 6281157
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-10-2022
13:55
123»