Vurdering
123»   Varer pr. side   63 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kinesisk tallerken samt skål i porcelæn (2)
Kinesisk tallerken i porcelæn, Ø. 25,7 cm, dekoreret med figurer på balancebom, med sjippetov og siddende i gynge samt med blomster og bladranker på orange bund. Mærket på bagsiden. Nyere skål i hvid procelæn med guldkanter og skrifttegn, mærket i bund. H. 6 cm, Ø. 11,6 cm, ant. Kina ...

Varenr: 6108627
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
12:42
Kinesisk hatstand / bordlampe
Kinesisk hatstand / bordlampe af porcelæn, polykrom dekoreret med figurscene og skrifttegn, Montage / fatning af messing med ledningsgennemføring. Sign. i bund. H. 28/57 cm. Fremstår med skævhed på bund.

Varenr: 6116032
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
13:30
Orientalsk Buddha på lotustrone, 20.årh.
Orientalsk Buddha siddende på lotustrone, af patineret messing, 1900-tallet. H. 40 cm

Varenr: 6121246
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
16:17
Guangxu. Porcelænskål dekoreret med drage.
Guangxu(1871-1908). Porcelænskål dekoreret med grøn femkloet drage. Under bunden Guangu's mærke. ca. 1900. Ø 19 cm.

Varenr: 6117762
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
18:15
DKK 1.300
To kinesiske urtepotter (2)
To kinesiske urtepotter af dekoreret af porcelæn. H. 13,5 cm. B. 21 cm. D. 13,5 cm. (2)

Varenr: 6113277
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
18:20
F.W. Margrett, Craftsman Bangkok. Stor samling sølvbestik (133)
F.W. Margrett, Craftsman Bangkok. Stor samling sølvbestik. Bestående af: 12 knive á 21 cm, 12 gafler á 21 cm, 12 skeer á 20 cm, 12 skeer á 18 cm, 12 gafler á 20 cm, 12 gafler á 18 cm, 12 knive med rustfrie stålblade á 25 cm, 12 knive med rustfrie stålblade á 20,5 cm, 1 stor serveringsske á 30 ...

Varenr: 6085813
DKK 28.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
18:50
DKK 20.000
Thailandsk skrin af sølv, 1900-tallet
Thailandsk skrin af sølv, 1900-tallet første halvdel. Rigt dekoreret i relief med blomster og kartoucher med mytologiske figurfremstillinger, inderside beklædt med træ. Mål: 10 x 24 x 14 cm. Vægt ca. 1000g.

Varenr: 6091194
18:55
Japanske erotiske tryk på silke (12)
Japanske erotiske tryk på silke af ældre dato. 15,5 x 22,5 cm ( 22,5 x 31,5cm ( indrammet i nyere rammer ) (12)

Varenr: 6106670
DKK 5.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
19:40
DKK 3.200
Fire japanske akvareller (4)
Fire japanske akvareller med fugle og blomstermotiver. dekoreret med kalligrafi og kunstnersignatur. 1900-tallet. Lysmål 31x31 cm. (4)

Varenr: 6118999
DKK 1.600 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
19:50
Unyusei. Kinesisk landskab, koloreret litografi, 1800-tallets slutning
Kinesisk landskab, koloreret litografi, sign. Unyusei, 1800-tallets slutning. 119 x 32 cm. Uden ramme. Fremstår restaureret, monteret på støttepapir, pletter, små huller.

Varenr: 6090595
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:03
DKK 900
Kinesisk landskab, koloreret litografi, sign. Unyusei, 1800-tallets slutning. 119 x 32 cm. Uden ramme. Fremstår restaureret, monteret på støttepapir, pletter, små huller og revner.

Varenr: 6090589
20:06
DKK 900
Vishnu figur af patineret bronze, Indien 1800-tallet
Vishnu figur af patineret bronze med fire hoveder og otte arme, Indien 1800-tallet. H. 12 cm. Udfyldt. Fremstår med patina.

Varenr: 6085356
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:09

Varenr: 6090588
20:12
DKK 900

Varenr: 6090590
20:15
DKK 900

Varenr: 6085295
20:18
DKK 900
Tre asiatiske figurer (3)
Tre asiatiske figurer i form af en thailandsk tempeldanserinde af patineret metal h.49 cm, Buddhafigur af hardwood h.18,5 cm og lille Buddhahoved af kunststen på sokkel af træ samlet h.23 cm.

Varenr: 6123100
20:19

Varenr: 6090594
20:21
DKK 900

Varenr: 6090593
20:24
DKK 900
Kinesisk alterbord, rosentræ, 19. århundredes begyndelse
Kinesisk alterbord, 19. århundredes begyndelse. Rosentræ med skæringer, 183 x 50, H. 91 cm. Fremstår med lette brugsspor henset til alder.

Varenr: 6122332
DKK 15.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
20:30
DKK 37.000
Kina / Japan & Tyskland. Fade & tallerken (3)
Kina / Japan & Tyskland. Fade & tallerken. Emaljedekor, forgyldning, samt underglasur blåt. Brugs- og aldersspor. Enkelte små/minimale kantafslag. Ø 37, 23 og 24 cm. (3)

Varenr: 6120717
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
20:36
Tre kinesiske bojaner, 1800-tallet (3)
Tre kinesiske bojaner, 1800-tallet. Dekoreret med drager og blomster i blåt, låg af træ. H. 17-20 cm. Brændingsfejl. (3)

Varenr: 6115219
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-11-2021
08:35
Kinesisk vase/lampe, 1900-tallet
Kinesisk vase/lampe, 1900-tallet. Dekoreret i emaljefarver med figurscener med legende børn. H. 35 cm. Gennemboring til strøm.

Varenr: 6113281
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-11-2021
09:04
Havfrue og amulet af jade, Kina 1800-1900 tallet (2)
Havfruefigur og amulet / bi-skive af jade, Kina 1800-1900 tallet. L. 8 og 6 cm. (2)

Varenr: 6085364
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-11-2021
10:20
To gudefigurer af bronze, Nepal eller Tibet 1800-1900 tallet (2)
To figurer af bronze i form Yamantaka og vred guddom omkranset af mandorla, Nepal eller Tibel, 1800-1900-tallet. H. 13 cm. (2)

Varenr: 6085371
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-11-2021
10:23
Siam Buddha af brændt og forgyldt ler, 1800 tallet (2)
Siam Buddha af brændt og forgyldt ler med bemalede øjne, 1800 tallet. Figuren sidder løst på sokkel. H. 49 cm. Fremstår med patina, afslag på en øreflip og en finger, reparation på spidsen af hovedtøj. (2)

Varenr: 6085302
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-11-2021
10:35
Tre asiatiske møbler skåret i hardwood. 20 årh. (3)
Tre asiatiske møbler skåret i hardwood. 20 årh. Tempelhund H. 47 cm. Lille bord med glasplade H. 40 cm. Bord/skammel H. 58 cm. Fremstår med brugsspor, tørrevner.(3)

Varenr: 6120188
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-11-2021
10:38
DKK 450
Par hardwood paneler(2)
Par asiatiske paneler i bejdset træ med blomster relief. Mål: H.115 B. 64 cm. H. 76 B. 64 cm. Fremstår med lille afslag.

Varenr: 6122642
11:55
Burmesisk Buddha i bronze, o. 1900
Burmesisk Buddha i bronze, siddende på dobbelt lotustrone med hænderne i dhyana mudra, kjortel malet i rødt og guld, o. 1900. H. 16,5 cm. Fremstår med aldersrelateret patina.

Varenr: 6114917
14:12
Par bordlamper af cloisonné, 20 årh. Med skærme (2)
Par bordlamper af cloisonné, 20 årh. Patinerede messingmonteringer. Medfølgende stofskærme. Dekorerede med kinesiske drager og skybånd. Stedvise brugsspor & patina. H. 39 / 67 cm. (2)

Varenr: 6122490
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 30-11-2021
15:15
DKK 450
Orientalsk fad
Orientalsk fad dekoreret med fabeldyr og figurer i landskab, blå glasur. Ø. 37,5 cm. Fremstår med små glasurafslag.

Varenr: 6117376
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-11-2021
17:15
123»