Kategori  Vurdering
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kinesisk bordlampe af porcelæn, 1900-tallet
Kinesisk bordlampe af porcelæn, 1900-tallet. H. 28/60 cm. Gennemboret til ledning.
Varenr: 5460243
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-10-2019
10:28:00
DKK 500
Et par kinesiske tallerkner af bronze, 1900-tallets 1. halvdel (2)
Et par kinesiske tallerkner af bronze, 1900-tallets 1. halvdel. Stands af hardwood. Ø 25 cm. (2)
Varenr: 5453156
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-10-2019
11:01:00
Ganesh, tempelfigur & 2 Buddha-figurer, 20 årh (6)
Ganesh, tempelfigur & 2 Buddha-figurer, m.m. 20 årh. Udskåret og patineret træ, messing, samt støbt kunstmateriale. Stedvis, alm. brugspræg; stedvist nogen smuds. H. 16, 21, 30, 33 og 45 cm. (6)
Varenr: 5461457
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 15-10-2019
11:40:22
DKK 500
Et par kinesiske vaser, 1800-tallet (2)
Et par kinesiske vaser af krakelé porcelæn, dekoreret i emaljefarver. 1800-tallet. H. 30,5 cm. En vase med reparation. (2)
Varenr: 5466292
12:17:00
Kinesisk figur af hardwood, ca. 1900
Kinesisk figur af udskåret hardwood på tilhørende base, ca. 1900. H. 15, L. 25 cm. Enkelte revner.
Varenr: 5460241
13:01:00
Samling kinesiske vaser og bordlampe, 20 årh (4)
Samling kinesiske vaser og bordlampe af porcelæn, 20 årh. Firesidede. Famille rose/Canton-dekorerede i farver. Bordlampe (ældste heraf) med reparation i bund. Hvorudover alm. brugspræg & alderspatina. Bordlampe med senere/nyere messingmont. og træfod. H. 26, 36, 41 og 41 cm. Bordlampe incl. stand...
Varenr: 5463457
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 15-10-2019
14:00:00
Kinesisk lågskål af porcelæn, 20 årh
Kinesisk lågskål/madspand af porcelæn, 20 årh. Bund med stempel. Famille rose dekoreret i farver. Låg modelleret med kilin. Alm. stedvis brugs- og alderspatina. H. 22,5, Ø 18,5 cm.
Varenr: 5464656
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 15-10-2019
15:47:57
Kinesisk vase af porcelæn, 1900-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i blåt med forskellige symboler på baggrund af celadonglasur. H. 37,5 cm. Fremstår med lille reparation på hals, samt tre mindre hårrevner.
Varenr: 5461363
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 15-10-2019
16:07:00
Kinesisk Bojan
Kinesisk Bojan dekoreret med skrifttegn samt personer i havesceneri. H 30 cm. Fremstår med nyere låg af lakeret træ.
Varenr: 5431454
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 15-10-2019
16:07:18
Samling kinesisk porcelæn (4)
Samling kinesisk porcelæn bestående af: Figur af kat H 15 cm. Figur af hare H 10 cm., Vase H 23 cm. og lågkrukke H 13 cm. 1900'tallet (4)
Varenr: 5451929
16:18:01
To kinesiske hatstands monteret som lamper
To kinesiske hatstands monteret som lamper. dekoreret med Havescenerier og skrifttegn. 1900'tallet. H uden montage 28 cm. Den ene fremstår med brud på fatning. (2)
Varenr: 5451957
16:20:46
Samling kinesisk porcelæn (3)
Samling kinesisk porcelæn bestående af: Vase dekoreret med blomster fugle og sommerfugle. H 32 cm. Hatstand monteret som lampe H uden montering 27 cm. Skål dekoreret med blomstermotiver. H 11 cm. Ø 25 cm. 1900'tallet. (3)
Varenr: 5442890
17:16:14
Fire japanske serveringsskåle blå underglasur (4)
Fire japanske serveringsskåle blå underglasur dekoreret med naturscenerier. 1900'tallets midte. L 15 cm. B 11 cm. En skål fremstår med clip ved randen. (4)
Varenr: 5451179
17:16:24
Oval kinesisk serveringsskål. Republik perioden.
Oval kinesisk serveringsskål indvendigt udsmykket med grøn glasur. på fodstykket dekoreret med havets bølger. kummen dekoreret med blomsterranker på gul bund. Stemplet 'China'. Republik perioden 1912-1947. H 7 cm. L 20 cm.
Varenr: 5451153
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 15-10-2019
17:21:23
Kinesisk penselbæger republik perioden
Kinesisk penselbæger dekoreret med fugle og blomstermotiv. Stemplet med kejserstempel. Republik perioden 1912-1947. H 13 cm.
Varenr: 5451184
17:42:43
Par kinesiske figurer, 1900-tallet (2)
Par kinesiske figurer af porcelæn, knælende med fad i hænderne. H. 11 cm. Begge fremstår med reparationer på fadet (2)
Varenr: 5458426
19:35:00
Asiatisk skæring.
Asiatisk skæring udformet af træ, rød og guldbemalet 44,5 X 43 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5458411
19:58:00
To orientalske vaser af porcelæn, 1900-tallet (2)
To orientalske vaser af porcelæn dekoreret med blå / hvid maling, fugle og fiskemotiver. 1900-tallet, H. 47 cm. (2)
Varenr: 5457570
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 15-10-2019
20:30:00
Cloisonné Deckeldose, China.
Cloisonné Deckeldose, China, Emaillierter Metallkorpus, mit Blüten Motiv, innen emailliert, Maße ca. H. 6 cm B. 8 cm T. 8 cm, Gebrauchssupren, patiniert.
Varenr: 5465816
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15-10-2019
20:30:00
DKK 335
Embroidery / tapestry, textile picture, Asia
Embroidery / tapestry, Asia, silk embroidery on red felt, some gold threads, textile dimensions approx. 78.5x90.5 cm, framed behind glass, object dimensions approx. 109.5x103.5 cm, some seams minimally cracked.
Varenr: 5148827
DKK 9.685 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-10-2019
20:32:00
DKK 1.266
Figur, vismand med skæg, elfenben, Kina, begyndelsen af 1900-tallet
Figur, vismand med skæg, elfenben, Kina, begyndelsen af 1900-tallet. Forestiller en ældre mandlig figur, der holder en and i højre hånd og en dragestav i venstre hånd, på udskåret træsokkel, omløbende dekoreret med sortnet ridsemønster, H. 30 cm, B. 9,5 cm, D. 7,5 cm, fremstår med aldersbetingede...
Varenr: 5461725
DKK 7.078 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-10-2019
21:38:55
DKK 2.608
Figur / Skulptur, Shou Xing, Elfenbein, China, Anfang 20. Jahrhundert
Figur / Skulptur, Shou Xing, Elfenbein, China, Anfang 20. Jahrhundert. Darstellung des Glücksgottes Shou Xing, einen Drachenstab in der rechten und einen Pfirsich in der linken Hand haltend, auf einem Holzsockel platziert, H.23cm, B.7cm, T.5,5cm, altersbedingte Reibespuren, minimale ...
Varenr: 5462394
DKK 3.352 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-10-2019
21:49:00
DKK 2.049
1 par bordslampor Kina 1900-talets första hälft
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets första hälft, polykrom dekor av figurer i landskap, total höjd 38 cm
Varenr: 5466640
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16-10-2019
10:27:00
Se mere
Japansk vase af porcelæn, 1900-tallet
Japansk gulvvase af porcelæn, 1900-tallet. Stand af træ. H. inkl stand: 62 cm.
Varenr: 5465981
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-10-2019
12:54:00
DKK 450
Vas Kina
VAS, Kina, 1800-tal, hänklar med fabeldjur, motiv med påfåglar och blommor, porslin, underglasyrblått, med träsockel höjd (utan sockel) ca 43 cm
Varenr: 5466845
DKK 1.396 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16-10-2019
15:11:00
Se mere
Tallrikar Kina 1700-tal Famille rose
TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, europeiserande dekor i emaljfärger, diameter ca 23 cm
Varenr: 5466877
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16-10-2019
15:43:00
Se mere
Kinesisk silkemaleri 1900 tallet begyndelse
Kinesisk silkemaleri, Buddha og 9 guddommeligheder, indrammet i stof og træramme, 137 x 103 cm. 1900 tallet begyndelse nogle mærker og lette ridser midtpå billede.
Varenr: 5441153
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-10-2019
16:53:00
Par kinesiske bordlamper af porcelæn (2)
Par kinesiske bordlamper af porcelæn, hvid glasering med blå bemaling monteret med messing, lampeskærme af lyst blåt silke med lidse blå/brun. H.110 cm incl. skærm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5465851
19:10:00
Kinesisk vase, 1800/1900-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret med blå blomster. H. 26,5 cm.
Varenr: 5458412
19:33:00
Thailandsk buddha af forgyldt træ
Thailandsk buddha af forgyldt træ med dekoration af similisten. H. 130 cm. Fremstår med enkelte afslag og brugsspor.
Varenr: 5458410
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-10-2019
19:43:00
 1 2 3 4  >>