Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling kinesisk porcelæn, 1700-1900-tallet (8)
Samling kinesisk porcelæn, best. af: Bojan, Canton bordlampe, to lågkrukker, tre asietter samt stabelkrukke. 1700-1900-tallet. H. 2-22 cm. Bojan, lågkrukke og stabelkrukke med defekter.
Varenr: 5441061
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
11:57:00
Siddende Buddha af bronze, 1900-tallet
Siddende Buddha af bronze, 1900-tallet. H. 41 cm.
Varenr: 5434813
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
13:23:00
DKK 1.200
Orientalske Træskulpturer (3)
Orientalske træskulpturer. Fremstår med slitage og enkelte defekter. (3)
Varenr: 5441014
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
14:04:35
Tekanna, fat, Kina, 17/1900-tal
TEKANNA, FAT, porslin, Kina, 1700-tal resp. 1900-tal, dekorer i famille rose av blommor och växter, fatets diameter 24 cm, kannans höjd 13 cm
Varenr: 5441735
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
14:26:00
Se mere
Kinesisk sidebord
Kinesisk sidebord i lakeret træ H. 52, B. 102, D. 28 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.
Varenr: 5429593
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
14:38:00
Japansk cloisonné vase og røgelseskar af bronze (2)
Japansk cloisonné vase dekoreret med blomster og fgule på grøn grund samt japansk røgelseskar af bronze, med to hanke og prydet med drager i relief H. 13 - 16 cm. Vase med brud på cloisonné (2)
Varenr: 5440987
15:06:00
Kinesiske potteskjulere og skål af porcelæn, 20/21 årh (4)
Kinesiske potteskjulere og skål af porcelæn, 20/21 årh. Dekorerede i farver med blomster og fugle, m.m. H. 12. B. 15 cm. Skål: H. 6, Ø 19 cm. Stedvise brugsspor (4)
Varenr: 5420540
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
15:29:00
To kinesiske tallerkner og japansk fad af porcelæn, 1700-1800-tallet
To kinesiske 'Qianlong' tallerkner og japansk Imari fad af porcelæn, 1700- 1800-tallet. Ø 22-32 cm. Kinesiske tallerkner med revner.
Varenr: 5438241
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
15:31:00
Japansk testel (35)
Japansk testel af porcelæn, betående af 8 tekopper, 13 underkopper, 2 større sidetallerkner, 13 mindre sidetallerkner, Tekande samt sukkerskål, 1900-tallets midte. Japan (35)
Varenr: 5371111
15:40:00
Kinesisk papirsrulle
Kinesisk papirsrulle. Fremstår sammenrullet.
Varenr: 5441007
15:45:03
Skulptur, Buddha, marmor
Skulptur, Buddha, marmor, fra Gujarat, Indien, formentlig 1900-tallet. Mål: H. 30 cm, B. 18 cm, D. 9 cm, fremstår næsten uden brugsspor.
Varenr: 5401610
DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
17:15:00
DKK 335
Kinesisk vase af porcelæn, 20 årh
Kinesisk vase af porcelæn, 20 årh. Dekoreret i farver med borter, påfugl, blomster, m.m. Transferprint, overglasur. Bund med sekskaraktermærke. H. 28 cm. Lette brugsspor.
Varenr: 5415928
18:22:00
Et par løve brevpressere af grøn stenart (2)
Et par brevpressere i form af fantasi løve af grøn og sortbroget stenart H. 7,5 L. 11,5 cm. fremstår med stødmærker og små afslag. (2)
Varenr: 5442474
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2019
19:12:00
Fire sider fra japansk shunga-bog med erotiske træsnit (2)
Fire sider fra japansk shunga-bog med erotiske træsnit i farver. De danner parvist et motiv, ca. 1840. 18 x 12 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor. Indrammet. (2)
Varenr: 5438747
DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
19:20:00
DKK 650
Skulptur, Ganesha, marmor
Skulptur, Ganesha, marmor, fra Gujarat, Indien, formentlig 1900-tallet. Mål: H. 22 cm, B. 12 cm, D. 7 cm, fremstår med en afbrækket finger på en af hænderne.
Varenr: 5401608
DKK 4.842 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
19:20:00
DKK 335
Paar Holzreliefs, Indien (2)
Paar Holzreliefs, Indien (2) wohl aus dem 19. Jahrhundert, halbseitig ausgeformt, zur Anbringung an der Wand. Maß jeweils: H. 15, B. 13, T. 10 cm altersgemäßer Zustand.
Varenr: 5401628
DKK 2.980 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
19:25:00
DKK 298
Bronzefigur einer Kobra, Indische Mythologie, um 20 Jh.
Bronzefigur einer Kobra, Indische Mythologie, vollplastisch ausgeformt aus Bronze auf einem quadratischen Sockel, dunkel patiniert, Maße ca.: 0,5 kg, Gewicht ca.: H.16,5 cm, B.7,5 cm, T. 7 cm, Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 5401626
DKK 2.608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
19:43:00
DKK 298
Spieldose mit Dominosteinen, wohl China (16)
Spieldose mit Dominosteinen, wohl China, gefertigt aus Bein, handgeschnitzt, der Korpus verziert mit floralem Motiv, Maße ca.: D. 3,5 cm, H.2 cm, Länge des Steines:1,2 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen. (16)
Varenr: 5401605
DKK 2.235 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
19:45:00
DKK 298
Konvolut Japan (4)
Konvolut Japan. Aus Porzellan, Metall. Maße max. 8 cm. Gebrauchsspuren. (4)
Varenr: 5425368
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-09-2019
19:51:00
DKK 298
Thailandsk tempelvogter.
Thailandsk tempelvogter på lotustrone. Forgyldt træ med indlagte glasflusser. 1800'tallet. Fremstår med aldersvarende brugsspor. H 60 cm.
Varenr: 5438773
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
19:55:00
Paar Cloisonné Vasen, um 1920 (2)
Paar Cloisonné Vasen, um 1920, gefertigt in der Zellenschmelz-Technik aus Metall und Glasstaub. Maße ca.: H. 28 cm, L. 14 cm, B. 10 cm, Altersgemäßerb Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 5267212
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
19:59:00
DKK 1.862
Holzrelief, Indien
Holzrelief, Indien wohl aus dem 19. Jahrhundert, Halbseitig ausgeformt, zur Anbringung an der Wand. Maße: H. 37, B. 20, T. 9 cm altersgemäßer Zustand.
Varenr: 5401629
DKK 1.862 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
20:02:00
DKK 298
Buddha Kopf, Thailand Ayutthaya, um 16 Jh.
Buddha Kopf, Herkunft:Thailand Ayutthaya, um 16 Jh., gefertigt aus Bronze, vollplastisch ausgeformt, braun patiniert. Maße ca.: H. 16 cm, B. 5 cm, Alterasgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen.
Varenr: 5267227
20:05:00
DKK 1.862
Antiker Kräuter Vorratsbehälter, China um 19 Jh.
Antiker Kräuter Vorratsbehälter, China um 19 Jh., gefertigt aus Holz, handgeschnitzt, der Korpus verziert mit Fu Hund, Maße ca.: H.7,5 cm, T. 2,5 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 5402667
20:05:00
DKK 335
Japansk vase samt kinesisk bojan ombygget til bordlamper, 1700- og 1800-tallet (2)
Japansk vase, dekoreret med blå/hvid glasur forestillende landskabscene med bjerge og båd samt skrifttegn. Monteret som bordlampe. Japan 1700-tallet. H. eksl. montering 28 cm. Kinesisk bojan, blå/hvid glasur dekoreret med kystparti med båd. Monteret som bordlampe. Kina 1800-tallet. H. eksl. ...
Varenr: 5344611
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
20:15:00
Ghanesha figur samt scepter, Nepal/Tibet, 1700/1800-tallet (2)
Ghanesha figur siddende på lotustrone, skåret af træ. H. 31 cm. Desuden medfølger scepter med skæfte af bemalet træ top prydet med figur af messing i form af siddende Buddha på lotus trone med flammekrans. L. 37 cm. Nepal/Tibet, 1700/1800-tallet. Fremstår med aldersrelaterede spor. Ghanesha ...
Varenr: 5426501
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
20:15:00
DKK 700
Kinesisk opiumspibe rigt dekoreret med cloissonéemalje, 1800-tallet
Kinesisk opiumspibe af hvidmetal og bronce rigt dekoreret med cloissonéemalje med blomster og sommerfugle på mørk bund kantet af blå/gule ornamentbånd. Kina, 1800-tallet. H. 36,5 cm. Aldersrelaterede spor, emaljeskader.
Varenr: 5437674
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
20:15:00
DKK 450
Thailandsk Buddha af bronze, 17/1800-tallet
Thailandsk Buddha i Bangkok-stil af forgyldt bronze, 17/1800-tallet. H. 16,5 cm.
Varenr: 5430907
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
20:24:00
To kinesiske bojaner af nyere dato (2)
To kinesiske lågbojaner af porcelæn dekoreret i blåt med figurer, pagode og landskab, H. 31 Ø ca. 22 cm, signeret i bunden. og dekoreret i farver med blomster og fuglemotiver. H. 24 Ø ca. 22 cm. Begge af nyere dato (2)
Varenr: 5421858
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2019
20:29:00
Fire kinesiske porcelænsplaketter med fugle i udskårne rammer af hardwood, 1900-tallet (4)
Fire kinesiske porcelænsplaketter indsat i rammer af udskåret hardwood, 1900-tallet. Plaketterne dekoreret med håndmalede motiver i form af fugle på blomstrende grene samt kinesiske skrifttegn. Hver ramme forsynet med gennembrudt ophæng i støbt bronze. Mål 98,5 x 31 cm, plaketterne 55 x 17,5 cm. ...
Varenr: 5415456
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:56:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>