Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Japansk samurai sværd, Yasumitsu-tanto, ant. sen Muromachi periode
Japansk samurai sværd, Yasumitsu-tanto, ant. sen Muromachi periode Odawara Soshu skole - Sen Muromachi periode (1336 - 1573) - Odawara smede signerede oftest med nijimei Soshu klinge i Aikuchi montering. Tidssvarende montering, med flot rødlakeret Saya, fittings i horn, den originale ...
Varenr: 5004286
DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
14:28:00
DKK 3.600
Japansk træsnit, 1900-tallet
Japansk træsnit, 1900-tallet. Rammemål 55 x 43 cm.
Varenr: 4941279
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
14:38:00
Vas Kina 1800-tal
VAS, porslin, 1800-talets andra hälft, Kina, dekor i underglasyr i powder blue, dekor i underglasyr av figurscen respektive blomster, höjd ca 22 cm
Varenr: 5003406
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
15:27:00
Se mere
Guanyin
FIGURIN, i form av Guanyin, sent 1900-tal, celadonglasyr, höjd ca 61 cm
Varenr: 5003432
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
16:45:00
Se mere
Japanisches Katabori Netsuke
Japanisches Katabori Netsuke mit der Abbildung eines Kürbis und einer kleinen Maus die an dem selben nagt. Gefertigt ist das Netsuke aus Steatit. Maße ca.: 42,5 x 33,8 x 13 mm. Gewicht ca.: 32 g.
Varenr: 4964127
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2018
16:54:39
DKK 298
Kinesisk Bojan. 1800-tallet første del
Kinesisk Bojan med aftagelig lampemontering . Blå underglasur med landskabsmotiv. 1800-tallets første del. H. 20 cm. Som lampe H. 48 cm Fremstår med alders relateret brugsspor, herunder hårrevne.
Varenr: 5003584
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
18:51:00
Par vaser med polykrom dekoration, Kina (2)
Par vaser af porcelæn dekoreret med polykrom glasur i form af Foo-hunde. Kina, af nyere dato. H. 39 cm. (2)
Varenr: 4993258
19:05:00
Kinesisk lerskål. 20årh.
Kinesisk lerskål dekoreret med bladværk og fisk. Ø23 cm.
Varenr: 4925661
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
19:25:00
Stor kinesisk vase Yuan stil
Stor kinesisk vase Yuan stil - fra 1300'tallet med blomstermotiver af senere dato 1900'tallet. H 68 cm.. Proveniens: Havfund fra det sydkinesiske hav.
Varenr: 4983931
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
19:41:00
Kompass, Asien
Antiker Kompass aus dem Asiatischen Raum. Rotes Holzkästchen mit goldenen Vögeln, herausnehmbarer quadratischer Kompass mit Inschriften, Maße des Kästchen 4x14x14cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 4993405
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
19:50:00
DKK 335
Japansk skærm
Japansk skærm. Motiv i form af fugle i blad- og blomsterværk i grønt og blåt. Grund af bladguld, signeret og seglstemplet, monteret i mørklakeret træramme med messingbeslag, senere orientalsk ophæng, mindre hul i billedfelt og ramme. Meiji H.88 B. 46 cm.
Varenr: 5003759
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
19:59:00
Kinesisk gulvvase, 1900-tallet
Kolossal kinesisk gulvvase dekoreret med solsikker i polykron glasur, fra 1900-tallet. H 79 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4990620
20:00:00
Figur/skulptur, Buddha, fra Cambodia, træ
Buddha-figur fra Cambodia, udskåret i træ, figur på rektangulær sokkel samt ekstra sokkel med blomsterpynt, figur med velsignelsesgestus og ornamentale klæder, mål ca. H. 196 cm B. maks. 55 cm, fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4991543
DKK 14.887 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:00:00
DKK 335
Vægdekoration/trærelief/træfigurer, Krishna, 1700-/1800-tallet, Indien
Vægdekoration/trærelief med helplastisk figur af den hinduistiske gud Krishna, som spiller på en fløjte, med ekstra menneskelige figurer og dyr, 1700-/1800-tallet, Indien, H. 67 cm, B. 42 cm, D. 11 cm, fremstår delvist med afslag og revner i materialet, to kroge på bagsiden til ophængning.
Varenr: 4999366
DKK 7.071 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:00:00
DKK 409
Vægdekoration/trærelief/træfigur, Ganesha, 1700-/1800-tallet
Vægdekoration/trærelief/træfigur, helplastisk figur af den hinduistiske gud Ganesha med forskellige attributter (våben, slanger), 1700-/1800-tallet, Indien, H. 80 cm, B. 38 cm, D. 13 cm, fremstår delvist med afslag og revner i materialet, en stødtang mangler, to kroge på bagsiden til ophængning.
Varenr: 4999370
DKK 8.932 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:00:00
DKK 372
Tempelfigur/skulptur/træfigur, kvinde med fugl, træ, formentlig Indien, formentlig 1800-tallet
Tempelfigur, halvnøgen tempelvogter med fugl, turban og kropssmykker, træfigur, bemalet, formentlig Indien, formentlig 1800-tallet, kan stå af sig selv, to sokler med ornamentale udskæringer, en af soklerne er fast forbundet med figuren, den anden er monteret løst under figuren, mål i alt (inkl. ...
Varenr: 4999488
DKK 9.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:00:00
DKK 372
Kinesisk vase, cloisonne
Kinesisk vase i cloisonne, med kirsebærtræer og fugle på blå grund, Indvendig lyseblå emalje. Ca 1900. Løs bund. H. 149 cm. Fremstår med enkelte trykmærker/buler samt afskalninger.
Varenr: 4996594
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
20:09:00
DKK 3.200
Kinesisk vase, blå underglasur 1900-tallet.
Kinesisk vase dekoreret med blå underglasur med vaser og blomster. Kina 1900-tallet. H. 20 cm.
Varenr: 4928635
20:26:00
Gefäß, Räucherstäbchengefäß, Asien
Gefäß, Räucherstäbchengefäß, Asien. Drei-teilige Konstruktion aus Speckstein, polychrome Bemalung mit Figurenrelief, Deckel durchbrochen gearbeitet mit kuppelartigem Aufbau, bekrönt von aufsitzender Figur. Wandung dekoriert mit reliefierten Figuren in zwei Kartuschen, stilisierte Figuren als ...
Varenr: 4993400
20:30:00
DKK 484
Konvolut Figuren / Skulpturen, asiatische Mönche, Holz (5)
Konvolut geschnitzer asiatischer Holzfiguren, jeweils auf hölzernem Sockel mit vier Füßen montiert, figürliche Darstellungen von Mönchen mit unterschiedlichen Gegenständen in den Händen, H.15-19cm, B.5,5-7,5cm, T.4,5-6cm, altersgemäße Gebrauchsspuren, teilweise vom Sockel gelöste Figuren, ein ...
Varenr: 5002833
20:42:00
DKK 335
Vase, Bodenvase, Asien, Porzellan, Anfang 20. Jahrhundert,
Vase, Bodenvase, Asien, Anfang 20.Jahrhundert, Porzellan, polychrome Bemalung mit floralem Motiv und Figurendarstellungen, H.60cm, D.23cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, leichter Farabbrieb und Kratzer.
Varenr: 4993408
20:48:00
DKK 335
Chinesische Dekelvase
Chinesische Dekelvase, bauchiger Korpus auf rundem Fuß, handstaffiert und glasiert, verziert mit Räuchergefäße und geometrischem Dekor. Maße ca.: H. 43 cm, D. 25 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen am Rand.
Varenr: 4973006
20:50:00
DKK 298
A Blue and White Jar with Cover Asian Sale
A BLUE AND WHITE JAR WITH COVER, decorated with ladies and children at leisure in a garden setting, Kangxi period (1662-1722), height c. 23 cm
Varenr: 5003542
DKK 9.266 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
21:16:00
Se mere
Fiskbassäng Kina Kanton
FISKBASSÄNG, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, Kanton, dekor av reserver med figurscener i emaljfärger, järnoxid samt guld, botten med sex karaktärers märke, höjd ca 30, diameter 36 cm
Varenr: 5003545
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
21:22:00
Se mere
To elfenbensfigurer/udskårne figurer, musikanter, på træsokkel
To udskårne elfenbensfigurer fra Augsburg, forestiller musikanter, stammer formentlig fra 1600-tallet, monteret på træsokkel, H. i alt 25,5 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor, urenheder, misfarvninger og små ridser.
Varenr: 4944570
DKK 43.172 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
21:41:00
DKK 5.210
Fat Kina 1700-tal
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, diameter ca 37 cm
Varenr: 5004427
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
12:04:00
Se mere
Ingefärsljus Kina 1800-tal
INGEFÄRSKRUS, 1 par, porslin, Kina, 1800-talets första hälft, dekor av flodlandskap med hyddor, höjd ca 16 cm
Varenr: 5004429
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
12:12:00
Se mere
Fat Kina 1700-tal
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av trädgårdsklippa med tårpil samt krysantemum i underglasyrblått, brättet med rutbård, diameter ca 28,5 cm
Varenr: 5004436
12:40:00
Se mere
Tallrikar Kina 1700-tal
TALLRIKAR, 6 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder underglasyrblått, diameter ca 23 cm
Varenr: 5004453
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
14:04:00
Se mere
Bläckställ Japan
BLÄCKSTÄLL, porslin, Japan, Meiji (1868-1912), dekor i form av slingrade drakar, vit samt blå glasyr, längd ca 20 cm, höjd ca 8 cm
Varenr: 5004459
14:28:00
Se mere
 1 2 3 4 5  >>