Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12»   Varer pr. side   52 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kinesisk røgelseskar af jade, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Kinesisk røgelseskar med håndtag og låg af brunlig jade, udskåret i relief med Chilong drager, monteret på fire ben i form af dyre poter, udskåret med taoistiske masker. Vægt 5.625 gram. Højde 24,5 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i ...

Varenr: 6062257
DKK 16.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
19:30
DKK 8.000
Kina og England. 3 tallerkener og et fad, porcelæn og fajance (4)
Kina og England. 3 tallerkener og et fad i 'Blue Willow' stil, porcelæn og fad af fajance. Alle antageligt fra 1800-tallet. Underglasur blådekorerede. Ornamentik bl.a. med landskaber og borter. Stedvise brugs- og alderspræg; herunder flere kantafslag. 44 x 34 cm. og Ø 24 cm. (4)

Varenr: 6144617
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
19:50
Thailandsk skrin af sølv, 1900-tallet
Thailandsk skrin af sølv, 1900-tallet første halvdel. Rigt dekoreret i relief med blomster og kartoucher med mytologiske figurfremstillinger, inderside beklædt med træ. Mål: 10 x 24 x 14 cm. Vægt ca. 1000g.

Varenr: 6091194
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2022
09:01
Tre thailandske tempelfigurer (3)
Tre thailandske tempelfigurer af delvist patineret bronze H 14-20 cm. 1900-tallets anden halvdel. (3)

Varenr: 6145806
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2022
16:32
Lille orientalsk bemalet stol, 1900-tallet
Lille orientalsk bemalet stol, 1900-tallet. Kraftig slitage.

Varenr: 6149277
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2022
18:23
Stort Imari fad samt tallerken ca.1880-1900 (2)
Stort Imari fad af porcelæn samt mindre Imari tallerken. Ca.1880-1900. Ø 24,5 cm og 46 cm.

Varenr: 6148758
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2022
19:28
Afrikansk Bening, figur af patineret bronze
Afrikansk (Benin) figur af patineret bronze, 20. årh. Højde 62,5 cm.

Varenr: 6146816
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2022
20:19
John Derian f. 1968, New York, Peint á la main Chine flaskevase
John Derian (1968) - New York, peint à la main en Chine - Flaskevase af porcelæn, dekoreret i farver. Højde 30,5 cm.

Varenr: 6146814
20:37
Buddha fra Burma, udsmykket med glasstykker
Buddha fra Burma (Thailand), forgyldt træ, udsmykket med glasstykker, 1900-tallet. Højde 145 cm. Fremstår med svindrevne.

Varenr: 6146802
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2022
20:49
Fem kinesiske hatstands, 1900-tallet (5)
Fem kinesiske hatstands, 1900-tallet. H op til 30 cm. (5)

Varenr: 6148886
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2022
20:52
DKK 500
Samling kinesisk, japansk og asiatisk porcelæn, 20 årh
Samling blandet kinesisk, japansk og asiatisk porcelæn, 20 årh. Herunder thestel, skåle, vase m.m. Stedvise brugs- og aldersspor; herunder små/minimale afstød kan forekomme.

Varenr: 6139899
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2022
21:01
Thailand Sawankalok to skåle heraf en med celadon glasur (2)
Thailand Sawankalok to skåle, en med celadon glasur Ø 22 cm. 13-1400- tallet og en en med fiske dekoration Ø 31 cm 15-1600-tallet. Fremstår med en del bristede glasurbobler. (2)

Varenr: 6150470
DKK 3.200 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2022
18:20
Kinesisk jadefigurer, Par løver (2)
Kinesisk jadefigurer. 'Guardian lions' / Par løver stående på sokler. Grønbroget jade. 20 årh. Alm. brugs- og aldersspor, enkelte ganske minimale kantafslag på sokkel. H. 16. L. 13 x 7 cm. (2)

Varenr: 6113474
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2022
18:36
Kina, 20 årh. Bordlampe & lille skål (2)
Kina, 20 årh.s første halvdel. Bordlampe & lille skål af porcelæn. Dekorationer i jernrødt og farver i form af bl.a. kvinde i have, sommerfugle, flagermus m.m. H. 22/52 cm. og H.4,5. Ø 9 cm. Stedvise brugsspor & alderspatina, slid og brændingsfejl (2)

Varenr: 6126977
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2022
18:41
Ottekantet kinesisk lågkrukke, 20 årh. midte
Ottekantet kinesisk lågkrukke, dekoreret i blåt med skrift under glasur med digter og kejser historier, 20 årh. midte. 1 certifikat medfølger. H. 12 Ø 10 cm.

Varenr: 6150017
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2022
19:11
Grand Tour souvenirs 6 stk. Ægyptiske figurer (6)
Grand Tour souvenirs 6 stk. Ægyptiske figurer : To scarabæer af hvidt keramisk materiale på undersiden udsmykket med hieroglyffer L 7,3 og 7,5 cm. Bemalet terrakotta figur forestillende knælende tjener i faraonisk stil H 35 cm., Siddende figur udskåret i hvis marmor H 11,5 cm. bemalet ...

Varenr: 6150499
19:15
Buddha hoved på stand
Buddha hoved af sten. Monteret på stand af granit . H. 36 cm. ekskl. stand. 24 cm total 36 cm

Varenr: 6116995
DKK 4.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-01-2022
19:25
Samling kinesiske antikke keramikstands af drejet af hardwood (5)
Samling antikke kinesiske keramikstands af drejet af hardwood H 4,5-5,5 cm. (5)

Varenr: 6150510
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2022
19:30
Tre kinesiske skåle (3)
Samling kinesisk keramik bestående af: Skål på fod Yuan-stil fra 12-1300-tallet Ø 11,7 cm. 2 stk penselbægre i Kangxi-stil 1900-tallet. H 16 cm. (3)

Varenr: 6150505
19:50
Thailandsk Buddha af træ 1800/1900-tallet
Thailandsk Buddha af forgyldt træ, indlagt med farvede flusser. 1800/1900-tallet. H. 166 cm. Fremstår med mærker og tørrevner.

Varenr: 6147015
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2022
20:04
DKK 8.000
Khmer dynastiet Løve i menneskeform
Khmer dynastiet, Cambodia. Løve i menneskeform. Løven som vogter de fleste templer. Udført i hård stenart. Stil fra 600 til 900-tallet. Antagelig af senere dato. H inkl. stand 70 cm.

Varenr: 6150466
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2022
20:04
DKK 3.600
To antikke Opiumspiber af bronze (2)
To antikke Opiumspiber af bronze rigt prydet med påsat ornamentik. L. 45 cm. og 29 cm. 1800-tallet. (2)

Varenr: 6149755
20:10
Buddhahoved, Stucco, Siam 16.-17. årh.
Buddhahoved af forgyldt Stucco. Siam, Ayutthaya perioden, 16.-17. århundrede. H. ekskl. stand 46 cm. Med stand: 63 cm. Fremstår med mindre afslag/afskalninger.Proveniens: Etnograf Werner Jacobsen, 1914-1979

Varenr: 6125583
DKK 18.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-01-2022
20:26
DKK 9.800
Stående Buddha af forgyldt træ 20 årh.
Stående Buddha af bemalet og forgyldt træ, dekoreret med glasflusser. 20 årh. H. ca. 142 cm. Fremstår med små defekter/mangler og revner.

Varenr: 6150144
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2022
20:27
DKK 900
Japan. Koro, bronze, Meiji 1868-1920
Japan. Koro, bronze, Meiji 1868-1920. Japansk Koro med musicerende kvinde, stiliseret ornamentik med hanke og ben i form af fabeldyr. H. 60 cm. Fremstår patineret henset til alder.

Varenr: 6128535
DKK 15.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-01-2022
20:28
DKK 9.800
Japan. Røgelseskar, bronze, Meiji 1868-1920
Japan. Røgelseskar, patineret bronze. Munke stående på klippe, Meiji 1868-1920. H. 52 cm. Fremstår med patinering henset til alder.

Varenr: 6128526
DKK 16.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-01-2022
20:32
DKK 10.500
Kinesisk aneportræt, Gouache, ca. år 1900
Kinesisk aneportræt, cirka år 1900. Gouache på papir og lærred. Fremstår med et par små huller i lærred samt afskalninger. 105 x 75 cm (138 x 104 cm) Indrammet bag passepartout og glas.

Varenr: 6125594
DKK 5.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-01-2022
20:36
Indien. Figur, 'Vishnu', 15. - 16. århundrede
Indien. Figur, 'Vishnu', 15. - 16. århundrede. Vishnu af sten, hidrører fra større fragment. H. eksklusiv sokkel 36 cm. Proveniens: Gump´s Fine Art, San Francisco 1967.

Varenr: 6142663
DKK 14.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-01-2022
21:12
DKK 6.800
Tre kinesiske figurer af fedtsten (3)
Tre kinesiske figurer af fedtsten bestående af Fisker med fisk, Leende Buddha, knælende kvinde med lotusblomst. H. hhv. 24, 19 og 16 cm. Fremstår med enkelte små afslag (fiskeren på hatten, kvinden på spids af lotusblomstblad) og spredte små stød, Buddhaen med løs sokkel.

Varenr: 6040336
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
19:19
Buddhistisk treenighed med Amitābha Buddha og bodhisattvas i bronze, Japan eller Korea
Buddhistisk treenighed i bronze med siddende Amitābha Buddha flankeret af to bodhisattvas på dobbelt lotustrone. Antageligt Japan eller Korea. H. 27 cm, B. 25 cm. Vægt 2,6 kg. Fremstår med lerrester fra støbning i den hule sokkel.

Varenr: 6040378
19:22
12»