Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Cloisonné Wasserkanne
Asiatische Cloisonné Wasserkanne, polychrome verziert mit Fabelwesen und Schweifwerk. Maße ca.: H. 32 cm, T. 30 cm, B. 20 cm. Die Wasserkanne befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 5221771
DKK 2.608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
21:15:00
DKK 372
Bojaner Kina 1700-tal
BOJANER, 2 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), ovoid form, dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, höjd ca 15-20 cm
Varenr: 5280176
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:38:00
Se mere
Lille kinesisk skål af porcelæn, 1800/1900-tallet
Lille kinesisk skål af porcelæn, 1800/1900-tallet. H. 5, B. 11 cm. Hårrevne på side. Brændningsfejl.
Varenr: 5278874
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:50:00
Schatull Japan
SCHATULL, lackarbete, Japan, omkring år 1900, med askar i etage samt två flaskor i tenn, dekor av krysantemum i guld, med hänkel, höjd ca 31, 30x19 cm
Varenr: 5281764
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
10:02:00
Se mere
Skulptur Kina trä
SKULPTUR, trä, Kina, 1900-talets början/första hälft, i form av sittande Buddha med tiger, polykromt bemålad, höjd ca 112 cm
Varenr: 5281822
DKK 5.698 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
12:30:00
Se mere
Tre kinesiske 'Famille rose' tallerkner, Qianlong
Tre kinesiske 'Famille rose' tallerkner, med 'Double peacock' dekoration. Qianlong 1736-1795. Ø 22-23 cm. En med rep. en med slibning på kant.
Varenr: 5258272
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
12:39:55
En samling kinesisk porcelæn. (9)
En samling kinesisk porcelæn, bestående af større og mindre vaser og lågskåle, dekoreret i farver. Flere stemplede, bl.a. Chinese Republic (1912-1949). Overvejende 1900-tallet. H. 6-33 cm. Samt hovedpude/nakkestøtte af lak, dekoreret med landskab og fugl. L. 25 cm. B. 13 cm.. Fremstår med ...
Varenr: 5225368
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
14:12:00
Kinesisk 'Famille rose', 'Double Peacock' fad, 1736-1795
Kinesisk 'Famille rose', 'Double Peacock' fad af porcelæn, 1736-1795. L.35 cm. Slitage på dekoration.
Varenr: 5274491
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
14:33:00
Et par japanske vaser af bronze, 1900-tallet (2)
Et par japanske vaser af bronze, 1900-tallet. H. 28 cm. Stearin og sølvpapir rester indvendigt. (2)
Varenr: 5283938
16:24:00
DKK 500
Et par kinesiske lågkrukker af porcelæn, 1800-tallet (2)
Et par kinesiske lågkrukker af porcelæn med tøndeformet, riflet korpus, dekoreret i farver og emaljefarver med blomster og sommerfugle. H. 20, Ø 19 cm. Seneret monteret med metalgreb på låg.
Varenr: 5258260
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
16:30:00
Buddhor Thailand
SKULPTURER, 1 par, trä, Thailand, 1900-talets början, i form av buddhor, bemålade i rött och guld, i sattvasanaställning, händerna i bhumisparsa och dhyana mudras, sittande på lotus samt sockel, höjd ca 40 cm
Varenr: 5281913
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
16:34:00
Se mere
Kinesisk 'Famille rose', 'Double Peacock' fad af porcelæn, 1736-1795. L. 41 cm. Lidt slitage på dekoration.
Varenr: 5285527
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
17:43:00
Stor filipinsk jægerfigur, 1900-tallet
Stor filipinsk jægerfigur af udskåret hardwood, 1900-tallet. H. 168 cm. Enkelte smårevner.
Varenr: 5278530
DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:32:00
DKK 1.800
Samling orientalske effekter m.fl. (20)
Samling orientalske effekter m.fl. To krukker / 'Fishbowls' på stand af træ H. 34-38 cm. Et par lågkrukker H. 33 cm. Fire vaser H. 9-25 cm. Gulvvase H. 59 cm. To cloisonné vaser H. 15 cm. Te varmer af stentøj. Tekande. Oval fad L. 41,5 cm. Staffordshire, tallerken og fad i orientalsk stil. Tre ...
Varenr: 5260830
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
19:56:00
DKK 450
Shosai Ginko. Tredelt japansk træsnit fra 'En kort biografi over Murasaki Shikibu', 1891 (3)
Shosai Ginko (aktiv 1874-1897). Tredelt japansk træsnit fra 'En kort biografi over Murasaki Shikibu', 1891. Billedet viser digteren Murasaki Shikibu, der læser højt fra en skriftrulle for kejserinden, som har en hofdame på hver side af sig. Murasaki Shikibu levede omkr. år 1000 i heianperioden og...
Varenr: 5275972
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
19:59:00
Cloisonné Føniks vaser på træsokkel (2)
Cloisonné Føniks vaser på træsokkel, fremstillet med celleemaljeteknik, metal og glasstøv, med billede af en Føniks (et symbol på opstandelse og udødelighed). Mål ca.: H. 51 cm, Ø 25 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. (2)
Varenr: 5274338
DKK 8.940 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
20:24:00
DKK 4.470
Et par indiske 'tempelvogtere' af træ, 1800/1900-tallet (2)
Et par indiske 'tempelvogtere' af udskåret bemalet træ, 1800/1900-tallet. H. 99 cm. Maling med enkelte afslidninger. (2)
Varenr: 5272693
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
20:28:00
Utagawa Kuniyoshi. Tre japanske træsnit med shunga-motiver, ca. 1830 (3)
Utagawa Kuniyoshi (1797-1861). Tre japanske træsnit med erotiske shunga-motiver, ca. 1830. Bladmål ca. 26 x 37 cm. Uden rammer. De to fremstår med mindre aldersrelaterede håndteringsmærker, én er restaureret, retoucheret og monteret på støttepapir. (3)
Varenr: 5275948
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:45:00
DKK 5.200
Mahakala figur af forgyldt bronze, 1800/1900-tallet
Mahakala figur af forgyldt bronze med påsatte turkiser, stående på lotustrone. Ant. Tibet. 1800/1900-tallet. H. 17,5 cm. Vægt 1795 gr.
Varenr: 5242391
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-03-2019
11:13:00
To kinesiske lågkrukker af porcelæn, 1900/2000-tallet (2)
To kinesiske lågkrukker af porcelæn, 1900/2000-tallet. H. 29-48 cm. En med manglende låg
Varenr: 5272741
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-03-2019
12:38:00
Terrinfat Kina 1700-tal famille rose
TERRINFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oval form, europeiserande dekor av strödda blommor i emaljfärger, järnoxid samt guld, längd ca 37 cm
Varenr: 5283427
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
13:18:00
Se mere
Kina / Asien. Samling vaser m.m. af porcelæn (13 dele)
Kina / Asien. Samling vaser, bægre/kopper, flaske, samt skålsæt m. integrerede skåle i forskellige størrelser af porcelæn. Alle højst antageligt fra 20. årh. Mål ca. Sæt: Ø 18 - 5 cm.. Højeste vase 19 cm. Kop/bæger H. 10 cm. (13 dele) Een vase med revne øverst. Denne vare er en del af et større ...
Varenr: 5259237
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-03-2019
14:59:00
Urna Ming
URNA, med lock, porslin, Kina, Ming (1368-1644), dekor i underglasyrblått, höjd ca 12 cm
Varenr: 5283580
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
19:10:00
Se mere
Thailandsk buddhahoved af bronze, 1800/1900-tallet
Thailandsk buddhahoved af bronze, 1800/1900-tallet. H. 13/22 cm. Stand af teak.
Varenr: 5259696
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-03-2019
19:17:00
DKK 700
Oljelampa Indien
OLJEBRÄNNARE, Indien, brons, 5 oljebehållare, höjd ca 15 cm
Varenr: 5283592
19:34:00
Se mere
Koenig & Lengsfeld, Tyskland. Figur i form af ægyptisk kvinde, omkr. 1900
Figur i form af ægyptisk oldtidskvinde bærende på krukke og med halvt afklædt overkrop, udført af bemalet terracotta, signeret F. Koenig samt med producentstempel for Koenig & Lengsfeld, Tyskland omkr. 1900. H. 90 cm. Fremstår med mindre reparationer fx på et øjenlåg, malingsafskalninger, små ...
Varenr: 5263101
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:04:00
Kinesisk fad af porcelæn med fugle, sommerfugle og blomster, o. 1900
Kinesisk porcelænsfad dekoreret med farvestrålende fugle, sommerfugle og blomster i emaljemaling. O. 1900. Ø 25 cm. Fremstår med to afslag på kant.
Varenr: 5273978
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:05:00
Kinesisk buddha af patineret bronze, 1800/1900-tallet.
Kinesisk buddha af patineret bronze, 1800/1900-tallet. H. 18 cm. Vægt 894 gr. Afslag på overflade af overarm.
Varenr: 5284183
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-03-2019
20:15:00
Cloisonné processionselefanter (2)
Kinesiske cloisonné processionselefanter, par. Fremstillet med celleemaljeteknik, metal og glasstøv. Figurerne kan bruges som beholdere (dåser), overdelene (Howdah) kan tages af. Mål ca.: 24 x 19,5 x 9 cm. Figurerne fremstår i aldersrelateret stand med svage brugsspor. (2)
Varenr: 5257124
DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
21:00:00
DKK 2.980
Cloisonné Taubenpaar (2)
Chinesisches Cloisonné Taubenpaar. Gefertigt in der Zellenschmelz-Technik aus Metall und Glasstaub. Die Figuren dienen als Behältnisse (Flakons), der Köpfe sind aufgesetzt und lassen sich abnehmen. Maße je ca.: 18,5 x 11 x 15 cm. Die Figuren befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit ...
Varenr: 5257127
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
21:15:00
DKK 1.862
 1 2 3 4 5  >>