Vurdering
1234»   Varer pr. side   109 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tallrikar, 4 st, Kina 1700-tal
TALLRIKAR, 4 st, porslin, Kina, 1700-tal, 3 st Kangxi, 1 st Qianlong, olika dekorer i underglasyrblått med figurscener, diameter ca 22,5-23 cm

Varenr: 5633829
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
10:16
Se mere
Bojaner Kina
BOJANER, 2 st, Kina, 1800-tal, porslin, dekor av "double happiness" i underglasyrblått, höjd 21 och 22 cm.

Varenr: 5633877
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 07-04-2020
11:52
Se mere
Terrin Kina 1700-tal
TERRIN med lock, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor i underglasyrblått, höjd ca 13, längd 32 cm

Varenr: 5633889
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
12:16
Se mere
Bålskål porslin Kanton Kina 1900-tal
BÅLSKÅL, porslin, Kina, Kanton, 1900-tal, dekor av fjärilar, geishor och blommor, diameter ca 37, höjd ca 16 cm

Varenr: 5633902
DKK 2.405 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
12:42
Se mere
Armring Kina jade
ARMRING, jade, Kina, 1900-tal, ristad dekor, innermått ca 6 cm

Varenr: 5633973
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
15:04
Se mere
Et par asiatiske skæringer af træ, 1900-tallet (2)
Et par asiatiske skæringer af forgyldt træ, 1900-tallet. 47 x 30 cm. (2)

Varenr: 5634721
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
15:11
DKK 450
Et par kinesiske skåle af sølv, 1900-tallet (2)
Et par kinesiske skåle af sølv, 1900-tallet. H. 4,5, Ø 9,3 cm. Vægt 176 gr. (2)

Varenr: 5634730
15:13
Parfymflaskor samt skål i lackarbete
PARFYMFLASKOR, SKÅL, 3 dlr, 1900-tal, Kina, höjd på skål ca 6, diamater 17, flaskor höjd ca 7-8 cm

Varenr: 5633991
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
15:40
Se mere
Et par kinesiske hatstands, 1900 tallet. (2)
Par Kinesiske hatstands af porcelæn,1900-tallet. H. 29 cm (uden montering). Senere monteret til bordlampe. (2)

Varenr: 5633719
17:34
Bojaner och vas Kina
BOJANER, VAS, 4 dlr., porslin, Kina, 16/17/18-tal, varierande dekor, höjd ca 15-27 cm

Varenr: 5634077
18:32
Se mere
Vas porslin Kina
VAS, porslin, Kina, clair de lune glasyr, med Qianlongs märke undertill, 1900-tal, höjd 53 cm.

Varenr: 5634130
DKK 3.436 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 07-04-2020
19:39
Se mere
Vase, Porzellan, China
Vase, Porzellan, China. Weiße Porzellanvase mit rundem Fuß und schmalem Hals, blau bemalt mit floralen Darstellungen, H.20,5cm, D.18,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell geringfügige Kratzer.

Varenr: 5568132
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
19:42
DKK 298
Kinesisk vase af porcelæn
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret i emaljefarver med figurer i landskab. H. 30 cm.

Varenr: 5593105
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 07-04-2020
19:45
To store kinesiske gravvogterfigurer, Ming (2)
To store kinesiske gravvogter figurer af hhv. kvinde og mand, delvist bemalet og glaseret lertøj, tre-delt korpus. Fremstår som sædvane med originale løst monterede hoveder. Kina, Ming, 1368-1644. H. 84 og 80 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor, mindre afslag. (2)

Varenr: 5531131
DKK 24.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
19:56
DKK 4.400
Bojan bricka skedar Kina
BOJAN, BRICKA, 2 SKEDAR, porslin, Kina, 1900-talets första hälft, dekor med drakar, brickans längd 21,5x18 cm

Varenr: 5634165
20:14
Se mere
Two vases / cloisonné vases, copper, China, 19th century (2)
Two vases / cloisonné vases, copper, China, 19th century (2) A pair of thin-walled vases in blue glaze with Chinese ornaments in cloisonné technique, with four enamelled depictions of two Chinese lions in red and blue colouring each, underside of each marked '11', each: H 27cm, W 14cm, D 14cm, ...

Varenr: 5553873
DKK 6.332 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:15
DKK 335
Thailandske stående buddhaer på lotustrone (2)
Thailandske stående buddhaer på lotustrone med indlagte flusser af forgyldt bronze med indlagte flusser. 1800-tallet. H. 49 cm. Aldersrelateret stand med en patina montage en smule løs.

Varenr: 5623628
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
20:27
Tekanna Kina 1700-tal Imar
TEKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), imari, klotformad, dekor av pion och krysantemum i järnoxid, underglasyrblått, emaljfärger samt guld, höjd ca 10 cm

Varenr: 5634206
20:55
Se mere
Imari Kanton
FAT, 3 st och VASER, 2 st, porslin, Imari och Kanton, Japan och Kina, faten diam 21-30 cm, vaserna höjd 17-26 cm

Varenr: 5634228
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 07-04-2020
21:17
Se mere
Konvolut Asiatika, ein Siegel, eine Buddhafigur, zwei Löwenfiguren, Holz, Bergkristallglas, Stein (4)
Konvolut Asiatika, ein Siegel, eine Buddhafigur, zwei Löwenfiguren, Holz, Bergkristallglas, Stein. Konvolut bestehend aus einem Siegel aus Stein mit chinesischem Zeichen, von einem Chimpansen bekrönt, zwei Löwenfiguren mit jeweils aufgerissenem Maul aus Holz, farbig lasiert, sowie einer lachenden...

Varenr: 5614182
DKK 2.421 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:25
DKK 335
Bowl with dragon, bronze, China
Bowl with dragon, bronze, China. Chinese round bowl with high, straight sides and two handles, inside with relief depictions of water-spouting dragons, round seal in centre, also characters on top edge, H 15cm, D 30.5cm, wear and scuffing commensurate with age, partial signs of oxidation in the ...

Varenr: 5609861
DKK 8.195 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:33
DKK 335
Skulptur, Genesha på en tyr, bronze, Indien
Skulptur, Genesha på en tyr, bronze, Indien. Hinduistisk figur, Genesha siddende på en tyr, der ligger ned, monteret på en sokkel, H. 16,5 cm, B. 15 cm, D. 8 cm, fremstår med stedvise aldersrelaterede slitagespor, små huller og to revner i bronzen.

Varenr: 5609854
DKK 4.842 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:35
DKK 820
Skulptur, buddha, messing
Skulptur, buddha, messing. Siddende thailandsk buddha på en oval lotustrone, med bøjet ben og løftet hånd, H. 31,5 cm, B. 21 cm, D. 11 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor, stedvist med små oxidationsspor.

Varenr: 5609858
DKK 5.215 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:36
DKK 298
Sculpture, Guanyin, bronze, China
Sculpture, Guanyin, bronze, China. Large, seated Guanyin sculpture with one bent leg, sitting on a lotus throne, gold paint, Chinese signature at top on throne, H 49cm, W 35cm, D 22cm, scuffing commensurate with age, partial patina as well as some signs of oxidation.

Varenr: 5580632
DKK 27.192 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:44
DKK 13.410
Vas porslin Kina 1800-tal
VAS, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av figurer i landskap, dekorhänklar, höjd ca 59 cm

Varenr: 5634269
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
21:58
Se mere
Broderi på siden Kina
BRODERI, på siden, Kina, 1900-talets början, motiv av figurscen med qilin, ca 40x25 cm

Varenr: 5635018
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
11:04
Se mere
Golvvas Kina
GOLVVAS, Kina, sent 1800-tal, dekor med blommor, fåglar och kinesiska tecekn, höjd ca 42 cm

Varenr: 5635021
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08-04-2020
11:10
Se mere
Budai figur af porcelæn, 1900-tallet
Budai figur af porcelæn, stempel i bund. 1900-tallet. H. 19 cm.

Varenr: 5623297
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-04-2020
12:40
Par kinesiske hatstands af porcelæn, samt bordlampe, 20 årh. & 1800-tallet (3)
Par kinesiske hatstands af porcelæn, samt bordlampe/hatstand med messingmontering. 1800-tallet & 20 årh. Motiver med figurer i landskab, polykrome farver. Medfølgende certifikat fra Hong Kong 1977. Stedvise brugs- og alderstegn. Bordlampe med revner, ene hatstand med hårrevne. Stedvist slid. H. ...

Varenr: 5631832
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-04-2020
12:45
Par kinesiske vaser af porcelæn, 20 årh (2)
Par kinesiske vaser af porcelæn, 20 årh. Brunglaserede samt dekorerede i polykrome emaljefarver med krigsscener. Felter med relief, samt skuldre med modellerede chilong, m.m. H. 39 cm. Brugsspor med kantafslag og limede reparationer. (2)

Varenr: 5631834
12:55