Vurdering
12345»   Varer pr. side   122 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tallrikar vaser Kina 1800-tal
TALLRIKAR, VASER, 4 dlr, porslin, bestående av två tallrikar, diam ca 22,5 cm, urna med lock, famille rose, höjd 11 cm, vas med dekor av blommor, höjd 10 cm, Kina, 1800-tal

Proveniens: Samlare och majoren Carl Johansson, Härnösand

Varenr: 5912839
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
10:06
Se mere
Japansk imari vase
Japansk vase af imari porcelæn. dekoreret med rager og blomster. H. 50 cm.

Varenr: 5906632
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
12:46
DKK 500
Vas Kina
VAS, porslin, Kina, 1900-tal, blåvit dekor, höjd ca 32 cm

Varenr: 5912914
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-01-2021
13:12
Se mere
Väggtextil Kina
TEXTIL, Kina, 1900-tal, ca 104x34 cm

Varenr: 5912966
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
15:18
Se mere
Broderi Kina
BRODERI, Kina, 1900-talets början, ca 62x32 cm

Varenr: 5912985
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
16:06
Se mere
Kinesisk vase af porcelæn
Løgformet kinesisk vase af porcelæn dekoreret med fisk og skrifttegn. H.33 cm. Af nyere dato.

Varenr: 5896068
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
16:27
Thailandsk tempelfigur af bronze samt kinesisk figur af fedtsten (2)
Thailandsk tempelfigur af bronze i form af musikant h.19 cm samt kinesisk figur af fedtsten i form af ældre mand med fisk, sokkel af træ h.26 cm, lille afslag kurv.

Varenr: 5906137
16:32
skål, agat, Kina.
skål, agat, Kina. Diameter 9 cm, höjd 4 cm. Gott skick.

Varenr: 5915633
DKK 4.387 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 25-01-2021
16:33
DKK 475
Kinesisk gulvvase
Kinesisk gulvvase Motiv med figurer i i båd med landskab, 1900 tallets anden halvdel. H. ca. 41,5 cm. B 33 cm Fremstår med revne i toppen

Varenr: 5904333
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-01-2021
18:35
Samling orientalske effekter (3)
Samling orientalske effekter. Æske med 6 skåle af glaseret stentøj. Gardinstof bemalet med figurscene H. 232 B. 43 cm. To indrammede miniatureportrætter, Shah Jahan med hustru Izz-un-Nissa, beg. 1900-tallet, oval ramme, rammemål 15 x 19,5 cm. (3)

Varenr: 5848129
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2021
19:03
Kakimon, signeret. 1800-tallet
Kakimon, signeret, 1800-tallet. Motiv af arbejdere på skibsværft. L. 180 cm. B. 91 cm. Fremstår med almindelige alders relaterede brugsspor.

Varenr: 5846475
DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-01-2021
19:20
Vas porslin Kina 1900-tal
VAS, porslin, Kina, 1900-tal, maskaronhänklar i form av fohundar, dekor av prunusblom samt pioner, kalligrafi, höjd ca 44 cm

Varenr: 5913080
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 25-01-2021
19:23
Se mere
Japansk figur af bronzeret zinkmetal
Japansk figur i form af læsende dreng af bronzeret zinkmetal. H. 30 cm. Fremstår med stedvise brugsspor, herunder små mærker, samt en lille revne basen.

Varenr: 5891221
DKK 3.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
19:27
Kinesisk vase af porcelæn, 1800-tallet
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret i blåt med blomster og insekter, firekarakters mærke i bund. 1800-tallet. H. 37 cm. Store reparationer.

Varenr: 5816578
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
19:48
Chinesischer Fischanhänger Erotica
Chinesischer Anhänger in der form eines Fisches, von Innen mit erotischen Schnitzerreien versehen. Der Anhänger ist aus Resin gefertigt und pateniert. Maße ca.: 57 x 28 x 23 mm.

Varenr: 5893218
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-01-2021
19:50
DKK 559
Stort kinesisk 'Phoenix' fad i Ming stil, ant. 1900-tallet
Stort kinesisk 'Phoenix' fad i Ming stil dekoreret i blå underglasur, Seks karakters Jiajing mærke men, ant. 1900-tallet. Ø 55, H. 10 cm. Enkelte brændningsfejl og ridser.

Varenr: 5855529
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
19:50
Cupboard / wedding cupboard, wood, China
Cupboard / wedding cupboard, wood, China. Cupboard of wood varnished in black with ornamental gold colour decoration in relief, front with two double doors with brass fittings, doors with polychrome bird motifs, H 150cm, L 103cm, W 56cm, wear and scuffing commensurate with age, reverse side with ...

Varenr: 5894668
DKK 26.075 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:03
DKK 16.018
Figur / Skulptur, Buddha, Andschali Mudra, Holz
Figur / Skulptur, Buddha, Andschali Mudra, Holz. Skulptur aus Holz in Form eines stehenden Buddhas in Gebetshaltung mit aneinandergelegten Händen und nach vorne gerichtetem Blick auf einem runden Stand und quadratischen Podest, schwarz und goldfarben gefasst, mit polychromen ...

Varenr: 5866813
DKK 4.098 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:27
DKK 820
Zwei Figuren, Phalli, gebeitztes Elfenbein, Kongo, Anfang 20. Jahrhundert (2)
Zwei Figuren, Phalli, gebeitztes Elfenbein, Kongo, Anfang 20. Jahrhundert. Paar Figurenaus gebeiztem Elfenbein in Form von zwei Phalli, H.8,8-11,5cm, D.3-3,7cm, altersgemäße Reibespuren, partielle Risse. (2)

Varenr: 5840119
DKK 2.421 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:28
DKK 1.192
Skulptur / Figur, Ganesha, Bronze
Skulptur / Figur, Ganesha, Bronze. Skulptur aus Bronze mit der Darstellung des Ganesha mit gebeugten Beinen und die erhobenen Armen, diverse Attribute in den Händen haltend, ornamentiert mit geometrischen Reliefs und montiert auf einem ovalen Sockel, H.31cm, L.20, B.11cm, altersgemäße ...

Varenr: 5887982
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:44
DKK 298
Tisch / Beistelltisch, Ulme, China, 19. Jahrhundert
Tisch / Beistelltisch, Ulme, China, 19. Jahrhundert. Beistelltisch aus Ulmenholz mit einer quadratischen Tischoberfläche und unterseitig mit zwei Ebenen, Korpus mit Schnitzereien verziert, H.76cm, B.39cm, T.39cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer und Holzabrieb, sowie ...

Varenr: 5906574
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:48
DKK 298
Servisporslin Shibata Japan
SERVISPORSLIN, 16 del, Shibata Japan, omfattande 8 mattallrikar, 8 assietter, brätte med förgylld dekor samt dekor av rosor, diameter ca 19,5-27 cm

Varenr: 5913180
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 25-01-2021
21:03
Se mere
Kinesisk rejsekuffert
Kinesisk rejsekuffert. Beslag af bruneret messing, beklædt med lakeret skin, samt læderbeslag. Indvendigt stofbeklædt. Alder ubekendt, antageligt 1900-tallet. Stedvise brugspræg og aldersspor. 70 x 20 x 44 cm.

Varenr: 5910737
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2021
12:37
DKK 500
Kinesisk bordlampe af porcelæn, 1900-tallet
Kinesisk bordlampe af porcelæn, 1900-tallet. H 42/68 cm.

Varenr: 5914043
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2021
12:40
Kinesisk kiste af rødmalet træ, 1900-tallet
Kinesisk kiste af rødmalet træ, antageligt elmetræ. Låg med indlagt flet. Beslag og greb af bruneret metal og messing. 1900-tallet. H. 42. 49 x 49 cm.

Varenr: 5910740
DKK 2.600 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2021
13:05
DKK 450
Mandalay Buddha fra Burma, 1800-tallet slutning
Mandalay Buddha fra Burma, 1800-tallet slutning. Indlagte glasflusser. Udskåret og forgyldt træ. H. 36. B. 25 cm. Stedvist brugs- og alderspræg. Rep. af frontstykke / isat liste på front.

Varenr: 5910750
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2021
13:42
DKK 700
Buddha af forgyldt træ fra Burma, Awa-stil, 1900-tallet
Burmesisk Buddha af udskåret og forgyldt træ, antageligt fra start 1900-tallet. Awa-stil. Sandsynligvis en nyere/yngre forgyldning. Siddende på høj sokkel med stiliseret lotus-ornamentik. Rødmalet bagside. H. 38. B. 19 cm. Stedvise brugs- og aldersspor.

Varenr: 5910745
13:50
DKK 500
Bordsarmatur Japan
BORDSARMATUR, cloisonné, Japan, 1800-tal, trumpetformad, höjd inkl. skärm ca 54 cm

Varenr: 5914492
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2021
14:00
Se mere
To asiatiske skæringer / store amuletter af nefrit jade (2)
To asiatiske skæringer / store amuletter af nefrit jade med motiv i form af fabeldyr. Gennemboret til montering af bånd. L. 7 - 8,5 cm. Ca. 218 g. Uoriginale æsker medfølger (2)

Varenr: 5835914

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
14:10
Fat, porslin, Kina.
Fat, porslin, Kina. Diameter 16 cm, höjd 3,5 cm. Bruksslitage.

Varenr: 5915631
DKK 4.387 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 26-01-2021
16:26
DKK 475