Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 26  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ring 18 k guld
RING, 18 k guld, odlad saltvattenspärla, bekransad av fasettslipade safirer, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt 3,4 g
Varenr: 5280178
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:40:00
Se mere
Keld Olsen. Brillantring - ca. 0.30 ct.
Keld Olsen, København 1994-. Brillantring af massivt 14 kt. guld og hvidguld prydet med en brillantslebet diamant på ca. 0.18 ct. flankeret af seks brillanter på tilsammen ca. 0.12 ct. I alt ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI. Ringstr. 51/Ø16,3 mm. Vægt: 11,9 g. Fremstår med indvendig...
Varenr: 5252176
DKK 3.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27-03-2019
11:35:00
DKK 1.700
Klassisk brillant- solitairering af platin med brillant på 0.82 ct. H/VS2. GIA Certifikat
Klassisk brillant- solitairering af platin prydet med brillantsleben diamant på 0.82 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS2. Mål: 5,97 x 5,99 x 3,75 mm. Vægt ca. 4,8 g.. Ringstr. 48,5/15,5. GIA certifikat, dateret 17 oktober. 2014. Rapport nr. 1189288810. Etui medfølger.
Varenr: 5281080
DKK 23.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
11:46:00
DKK 11.500
Brillant-solitairering af 18 kt. hvidguld på 0.81 ct
Brillant-solitairering af 18 kt. hvidguld prydet med større brillantsleben diamant på ca. 0.81 ct. Farve: Lys Champagne. Klarhed: SI. Stemplet med London gold Hallmarks for 2014. Vægt ca. 3,8 g. Ø incl. fatning 0.76 cm. Ringstr. 52/16,75.
Varenr: 5260343
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
11:56:00
DKK 9.000
Engelsk retro rubin- og diamantring af 18 kt. guld og hvidguld i alt 0.87 ct
Retro rubin- og diamantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet 5 carréslebne safirer på ca. 0.80 ct. Flankeret af 2 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.07 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI. 1900-tallets anden halvdel. Senere godkendte stempler for guld med engelske gold Hallmarks London ...
Varenr: 5271394
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
12:13:00
Moderne brillant-solitairering af 18 kt. guld med brillant på 0.21 ct
Brillant-solitairering af 18 kt. guld prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.21 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI. Stemplet på yderside af ringskinnen med logo CC 750 samt senere godkendte stempler for guld London 2019. Vægt ca. 4,9 g. Front B. 0,72 cm. Ringstr. 53/17.
Varenr: 5262275
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
12:14:00
Riing with brilliant cut diamonds 0.40ct
Ring in 14kt white rhod gold with brilliant cut diamonds 0.40ct Colour: (H) wesselton Clarity: VS
Varenr: 5240377

DKK 8.195 BE, Antwerpen 27-03-2019
12:19:00
DKK 4.098
Vigselringar 20 k guld
VIGSELRINGAR, 4 st, 20 k guld, vikt 18,9 g
Varenr: 5281819
DKK 4.986 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
12:24:00
Se mere
Halskedja
HALSKEDJA, dubbelradig, 14 k guld, lås i form av mötande händer, längd 43 cm, vikt 9 g, RING, med gömma, möjligen Adolf Fredrik Ekeberg (1795-1841), Göteborg, årsstämpel saknas, otydlig mästarstämpel, lock i form av brev, ringstorlek 18 mm, KRÅSNÅL, 18 k guld, dekor med orientpärlor, 1900-talets början, jugend, total vikt ca 3,2 g
Varenr: 5281824
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
12:34:00
Se mere
Ring in 14k set with brilliant cut diamonds 0.32ct
Ring in 14k white rhod gold set with brilliant cut diamonds . Central diamond 0.22 ct Colour: (J) Crystal Clarity: SI Surrounding diamonds 0.10 ct Colour: (F-G) Top Wessselton Clarity : SI Ringize: 54/17.25 mm weight: 2.3 g r0482
Varenr: 5235303

DKK 6.705 BE, Antwerpen 27-03-2019
13:06:00
DKK 3.166
Abelstedt, ring af forgyldt sterling sølv med krystaller
Abelstedt, Newton ring udført i 18 kt. forgyldt sterling sølv, prydet med krystaller. Ringstr. Ø 17,25 mm = str. 54. Vejl. pris er 1.695,-. Ligger i en gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Varenr: 5271491

DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
13:21:02
Vigselringar 23 k guld
VIGSELRINGAR, 4 st, 23 k guld, vikt ca 26 g
Varenr: 5281850
DKK 7.122 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
13:42:00
Se mere
Christina Watches, 4 ringe af forgyldt sterling sølv, str. 57
Christina Watches, 4 ringe udført i forgyldt sterling sølv, nogle prydet med topazer, alle str.18,25 = str. 57 Samlede vejl. pris er 1.896,-. ( Display medfølger ikke.) Ligger i én gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Varenr: 5274580

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
13:48:00
Diamantring af 9 kt. hvidguld
Diamantring af 9 kt. hvidguld, prydet med svungne bånd sat med 14 enkeltslebne sorte diamanter flankeret af 10 meget små hvide diamanter, i alt ca. 0.15 ct. Stemplet GO med engelske Birmingham import gold Hallmarks. Vægt ca. 2,6 g. Front B. 0,75 cm. Ringstr. 57/18.
Varenr: 5258884
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
13:55:00
DKK 1.300
Aagaard. Topasring af 8 kt. guld
Aagaard. Topasring af 8 kt. guld prydet med en oval facteslebet topas. Ringstr. 56/Ø17,8 mm. Vægt: 4,4 g.
Varenr: 5272117

DKK 1.200 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27-03-2019
14:10:00
Brillantring
Ring gefertigt aus 14Kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Brillanten von ca.: 0.25ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: VSI. Ringgröße ca.: 61, Durchmesser ca.: 19,6 mm. Gewicht ca.: 8,9 g. Der Ring besitzt geringfügige Gebrauchsspuren und müsste poliert werden.
Varenr: 5279294
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
14:17:18
DKK 1.862
Ring 18 k guld
RING, 18 k guld, gammalslipad diamant ca 0,23 ct, otydlig mästarstämpel, Stockholm 1911, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 1,9 g
Varenr: 5281865
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
14:28:00
Se mere
Christina Watches, 4 ringe af sterling sølv, str. 59
Christina Watches, 4 ringe udført i sterling sølv, nogle prydet med topazer, de 3 ringe med topaser, alle str.18,75 = str. 59 Samlede vejl. pris er 1.546,-. ( Display medfølger ikke.) Ligger i én gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Varenr: 5274451

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
14:42:00
DKK 500
Guldring med større syntetisk safir
Vintage ring af 14 kt. guld prydet med en ovalslebet større, pink, syntetisk safir. Bredde: 2,9 cm. Ringstr. 57/Ø18,2 mm. Vægt: 11,5 g. Ca. 1950-60erne.
Varenr: 5267385
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
14:50:00
Unisex ring in 18kt with princess cut diamonds 2.42ct
Unisex ring in 18kt yellow gold set with princess cut diamonds 2.42ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VVS Ringsize: 61/19.2 Weight: 19.5g
Varenr: 5157003
DKK 40.230 BE, Antwerpen 27-03-2019
14:55:00
DKK 19.370
Aagaard. Ametyst og brillantring
Aagaard. Ring af 14 kt. hvidguld prydet med to facetslebne ametyster samt to mindre brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.01 ct. Ringstr. 54/Ø17,2 mm.
Varenr: 5272145

DKK 1.500 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27-03-2019
14:55:00
Ole Lynggaard. Stor Blondering med brillanter - 1.65 ct.
Ole Lynggaard. Stor Blonde brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med 133 brillantslebne diamanter på i alt 1.65 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS. B. 1,9 cm. Ringstr. 52. Vægt: 15,5 g. Design Charlotte Lynggaard. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage, samt en revnet brillant nederst ...
Varenr: 5262101
DKK 35.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27-03-2019
15:05:00
DKK 24.000
Solitairering med brillant på 0.04 ct, 14 kt. hvidguld
Solitairering udført i 14 kt. hvidguld, prydet med brillant på ca. 0.04 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VVS. Ringstr. Ø 15,20 mm. Vægt ca. 2,1 gram. Vejl. pris er 3.800,-.
Varenr: 5201133

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
15:18:00
Tre stens ring af 14 kt hvidguld i alt ca. 0.50 ct
Tre stens ring af 14 kt hvidguld i alt ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton Top Crystal (H-I) Klarhed: P1. Ringstr. 52 ø 16.50 mm.
Varenr: 5251235

DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
15:18:49
Abelstedt, ring af sterling sølv med krystaller
Abelstedt, ring udført i sterling sølv, prydet med krystaller. Ringstr. Ø 18,50 mm. = str. 58. Vejl pris er 1.495,-. Ligger i gaveæske fra Abelstedt. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Varenr: 5267261

15:19:00
Større safir og diamantring, ca. 1960erne.
Større cocktailring af platin prydet med en ovalslebet ubehandlet safir på ca. 8.20 ct. omkranset af talrige brillant- og baguetteslebne diamanter på i alt ca. 3.60 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), Klarhed: VVS-VS. Ringstr. 58. Front: 2,3x2,6 cm. Ca. 1960erne. Safiren viser intakte krystaller og ...
Varenr: 5264035
DKK 22.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
15:30:00
DKK 17.000
Natascha Trolle. To ringe af sterlingsølv prydet med akvamarin og grøn facetsleben beryl.
Natascha Trolle. To ringe af sterlingsølv prydet med facetsleben akvamarin og grøn beryl. Ringstr. 55-57 Samlet vægt: 6,8 g.
Varenr: 5274770
DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
15:32:48
Ring with brilliant cut diamonds 0.50ct
Ring in 14kt rose gold set with 45 with brilliant cut diamonds 0.50ct Colour: (I) Top crystal Clarity: VS Ringsize : 54.5/17.5
Varenr: 5224093

DKK 7.450 BE, Antwerpen 27-03-2019
16:24:00
DKK 3.725
Ingenjörnsring guld
INGENJÖRSRING, 18 k guld samt järn, Silversmedjan G Andersson, Uppsala 1971, ringstorlek 19,5 mm, vikt ca 8,3 g
Varenr: 5281936
DKK 1.282 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
17:34:00
Se mere
Smaragdring med diamanter
Smaragdring udført i 14 kt. hvidguld (stemplet). Prydet med en ovalslebet, facetteret smaragd på ca. 6 x 4,6 mm. Samt med 24 enkelt- og brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.78 ct. Farve: varierende kvalitet fra Top Crystal (I) til Yellow (O), klarhed: SI-P. Ringstr. ca.: 56,5 mm, ...
Varenr: 5285182
DKK 7.450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
17:45:00
DKK 3.725
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 26  >>