Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Fransk diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med akvamarin, 0.85 ct.
Fransk diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med en større briolettesleben akvamarin på 1,6 x 1,2 cm, flankeret på ringskinnen af 14 old cut- og enkelslebne diamanter på tilsammen ca. 0.85 ct. Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I), klarhed: VS-SI og to P. Ringstr. 45/14,25. Vægt 8 g.
Varenr: 5313530
DKK 6.200 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
19:47:00
Mads Ziegler, Square ring med cubic zirkonia, 8 kt. guld
Mads Ziegler, Square ring udført i 8 kt. guld, prydet med en princess-cut cubic zirkonia. Ringstr. Ø 17,75 mm. = str. 56.
Varenr: 5351296

DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 18-06-2019
19:50:00
DKK 650
Mads Ziegler, 2 ringe af sterling sølv med diamanter, 2in1 ring samt 3in1 ring, str. 54
Mads Ziegler, 2 ringe str. 54, udført i sterling sølv, begge med diamanter: 2in1 ring er prydet med ialt ca. 0.025 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Vejl pris er 1.250,- samt 3in1 ring, prydet med ialt ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton/H. klarhed: SI. Vejl. pris er 2.450,-.
Varenr: 5348918

19:52:00
Smaragdring i 14 kt. guld
Femdelt ring i 14 kt. guld prydet med talrige facetslebne smaragder. Ringstr. 50/15,9. Vægt 5,6 g. Brugsspor, én sten mangler, én ring med lodning på bagsiden.
Varenr: 5356097
DKK 1.600 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:00:00
DKK 1.300
Brillantring, 9 kt hvidguld, 0.14 ct
Brillantring, 9 kt udført af hvidguld, prydet med brillanter på tilsammen ca. 0.14 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Ringstr. ca. 17,5 mm/ 55. Stemplet FHP /375.
Varenr: 5357596

DKK 1.300 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-06-2019
20:01:00
Ole Lynggaard. 'Forever love' ring af 18 kt. guld med brillanter, 0.44 ct.
Ole Lynggaard. 'Forever love' ring af 18 kt. guld prydet med brillanter på i alt ca. 0.44 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Klarhed: VS. Ringstr. 52 ø 16,6 mm. Vægt ca. 4,7 g. Fremstår som ny.
Varenr: 5337874
DKK 7.800 DK, Herlev, Dynamovej 18-06-2019
20:01:00
DKK 5.800
Engelsk vintage diamantring af 22 kt. guld. Birmingham 1963
Engelsk vintage diamantring af 22 kt. guld, front med detaljer af hvidguld sat med brillantsleben diamant på ca. 0.07 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Flankeret af 4 små rosenslebne diamanter. Stemplet H.S med Birmingham gold Hallmarks for 1963. Vægt ca. 7,3 g. B. 0,77 cm. Ringstr. 53/17. ...
Varenr: 5323668
DKK 3.800 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:04:00
Brillant Pavéring, 14 kt hvidguld, Diamanter ca. 0.80 ct. Ringstr. 64.
Brillantring udført af 14 kt hvidguld prydet med talrige små brillantslebne diamanter, samlet ca. 0.80 ct. Farve: Wesselton- Top Cape (H-K). Klarhed: SI/P.Ringstr. ca. 20,5 mm/ 64. Vægt ca. 3,8 gram.
Varenr: 5313424

DKK 5.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-06-2019
20:06:00
DKK 2.800
Hvidguldsring m/ brillanter, 0.16 ct
Hvidguldsring med diamanter, rhombe-formet. Udført af 9 kt hvidguld prydet med talrige små brillanter på tilsammen ca. 0.16 ct. Farve: Wesselton (H). Farve: P1. Ringstr. 16,75 mm/ 52,5. Stemplet 375/ FHP for Diamonds by Frisenholm.
Varenr: 5352930

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-06-2019
20:06:00
Georg Jensen. Hans Hansen. Moderne ring af sterlingsølv
Georg Jensen. Hans Hansen, moderne ring af sterlingsølv. Ringstr. 50. Vægt ca. 8,3 g. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5361075
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:07:00
DKK 650
Ring af 9 kt. guld med syntetiske rosafarvede safirer
Ring af 9 kt. guld prydet med 24 syntetiske rosafarvede safirer. Stemplet med Birmingham import gold Hallmarks. Vægt ca. 4,1 g. Front B. 1,02 cm. Ringstr. 57,5/18,25.
Varenr: 5353489
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:09:00
Opalring. Håndlavet, guldbelagt sterlingsølv.
Håndlavet ring af guldbelagt sterlingsølv prydet med større cabochon sleben opal med orange-grønt brillans. Ring str.18,25mm/ 57,5. Vægt ca. 5,2 gram
Varenr: 5347842

20:09:00
Safirring, sort rhodineret og guldbelagt sterling sølv.
Håndfremstillet unika ring udført i guld- og sortrhodineret sterlingsølv fattet med cabochonsleben blå safir på ca. 1.55 ct samt 4 mindre, intense gule safirer. Ringstr. ca. 18,5 mm/ 58. Vægt ca. 8 gram
Varenr: 5347538

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-06-2019
20:09:00
Håndlavet Opalring, guldbelagt sterlingsølv, 6,2 gram
Håndlavet ring udført af guldbelagt sterlingsølv prydet med cabochon sleben opal. Ring str. 55
Varenr: 5347778

20:10:00
Brillantring, 9 kt hvidguld. Diamanter ca. 0.18 ct
Diamantring udført af 9 kt hvidguld prydet med mindre brillanter på tilsammen ca. 0.18 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Ringstr. ca. 17 mm/ 53. Stemplet 375/ FHP for Diamonds by Frisenholm.
Varenr: 5347581

DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-06-2019
20:10:00
Moderne brillantring af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 1.25 ct
Moderne brillantring af 14 kt. hvidguld prydet med større brillantsleben diamant på ca. 0.77 ct. Farve: Cape (N) Klarhed: VS. Flankeret af mindre 16 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.48 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 4,2 g. Front Ø 0,58 cm. Ringstr. 60,5/19,2.
Varenr: 5327429
DKK 16.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:10:00
DKK 13.500
Safirring. Sort rhodineret sterling sølv, 7,5 gram
Safirring udført af sort rhodineret sterling sølv prydet med facetslebet safir, H. ca. 19 mm/ Str. 18,5 mm/ 58. Vægt ca. 7,5 gram.
Varenr: 5327521

20:10:00
Mads Ziegler, Victorian ring, 14 kt. guld, str. 54
Mads Ziegler, Victorian ring, massiv ringskinne udført i 14 kt. guld, cirkulær front. Ringstr. 54. Vægt ca. 7,4 gram. Vejl. pris er 6.750,-. Ligger i gaveæske.
Varenr: 5358101

DKK 3.800 DK, Odense, Kratholmvej 18-06-2019
20:10:48
DKK 1.900
Piaget. Brillant- alliancering af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.59 ct
Piaget. Brillant- alliancering af 18 kt. hvidguld prydet med 34 brillantslebne diamanter hele vejen rundt med drejlig midterskinne, i alt ca. 0.59 ct. Farve:Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Indvendigt stemplet Piaget B64314, 750. 59. Vægt ca. 7,3 g. B. 0,51 cm. Ringstr. 53/17.
Varenr: 5348575
DKK 12.500 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:11:00
DKK 6.200
Brillant- alliancering af platin, i alt 0.57 ct.
Brillant- alliancering af platin front prydet med 15 brillantslebne diamanter i chanell -setting, i alt ca. 0.57 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS SI. Vægt ca. 3,8 g. Front B. 0,30 cm. Ringstr. 49/15,75. Stemplet HM med Birmingham gold Hallmarks samt gravering. Fremstår med aldersrelateret ...
Varenr: 5325948
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:12:00
RETURNED 'Midnight'. Unika ring, 14 kt m/ sort opal fra Lightning Ridge (Australien)
'Midnight'. Unika ring udført af 14 kt guld/ hvidguld prydet med dybblå/ sort opal fra Lightning Ridge i Australien. Ringstr. ca. 17,5 mm/ 55. Håndsmedet. Stemplet 585/ JAM for Arbuckle Design (2002-2015). Vægt ca. 5,3 gram. Leveres i original ringetui.
Varenr: 5302905

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-06-2019
20:13:00
Haloring m/ brillanter, 14 kt hvidguld. Diamanter ca. 0.30 ct
Brillantring udført af 14 kt hvidguld prydet med 60 mindre diamanter, tilsammen ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Ringstr. ca. 57,5. Stemplet SiSi/ 585.
Varenr: 5352925

DKK 3.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-06-2019
20:16:00
DKK 1.900
Håndlavet ring m/ topaser, sortrhodineret sterling sølv, 16 gram
Håndfremstillet ring udført af sort rhodineret sterlingsølv samt grabber i guldbelagt sterling, fattet med facetsleben topas på ca. 24.00 ct samt mindre cabochon sleben topas på ca. 5 ct. Ringsstr. ca. 17,6 mm/ 55,5. Vægt ca. 16 gram.
Varenr: 5313446

20:17:00
Diamantring 18 kt. hvidguld med brillanter, ialt ca. 0.46 ct.
Diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med brillanter, ialt ca. 0.46 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Str. 54 ø 17 mm. Vægt: 4,4 g.
Varenr: 5299595
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-06-2019
20:19:00
Safir- og diamantring af platin, i alt 1.36 ct
Safir- og diamantring af platin prydet med større oval facetsleben safir på 1.06 ct., omkranset af 6 baguette- og 12 brillantslebne diamanter, i alt 0.30 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Caraten på safir og diamanter er stemplet i ringskinnen. Vægt ca. 5 g. Front b 1,3 cm.
Varenr: 5302677
DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:20:00
DKK 5.400
Ole Lynggaard. Stor Blondering med brillanter - 1.65 ct.
Ole Lynggaard. Stor Blonde brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med 133 brillantslebne diamanter på i alt 1.65 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS. B. 1,9 cm. Ringstr. 52. Vægt: 15,5 g. Design Charlotte Lynggaard. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage, samt en revnet brillant nederst ...
Varenr: 5360136
DKK 35.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 18-06-2019
20:22:00
DKK 17.500
M.P.Christoffersen. Brillant-solitairering af 14 kt. guld på ca. 1.07 ct
M.P.Christoffersen. Brillant-solitairering af 14 kt. guld prydet med større brillantsleben diamant på ca. 1.07 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: SI. Vægt ca. 6,9 g. Front B. 1,08 cm. Ringstr. 61/19,5. Ringen er senere omlavet med design af Guldsmed Marie V Østergaard, Skive. Etui ...
Varenr: 5353053
DKK 32.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:22:00
DKK 17.000
Ring af 18 kt hvidguld med brillanter og smaragder, ialt 0.80 ct.
Ring af 18 kt hvidguld med prydet med diamanter med enkel og brillansleb, ialt ca. 0.80 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS og cabochonslebne smaragder. Ringstr. 50 ø 15,8 mm. Vægt ca. 7,2 g.
Varenr: 5316502
DKK 6.600 DK, Herlev, Dynamovej 18-06-2019
20:25:00
DKK 3.200
Engelsk safirring af 9 kt. guld prydet med ca. 3.90 ct. pink Ceylonsafirer
Engelsk safirring af 9 kt. guld prydet med talrige pink Ceylonsafirer på tilsammen ca. 3.90 ct. Ringstr. 54,5/17,4. Vægt 6,2 g. Certifikat medfølger.
Varenr: 5344678
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:26:00
DKK 2.800
Fransk akvamarin- og diamantring af 18 kt. hvidguld med akvamarin på ca. 17.50 ct
Fransk akvamarin- og diamantring af 18 kt. hvidguld, prydet med stor smaragsleben akvamarin på ca. 17.50 ct. Måler ca. 17,08 x 15,06 x 10,08 mm. Flankeret af to diamanter med ældre slibninger og to mindre rosenslebne diamanter, i alt ca. 0.50 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: P1. Yderside af ...
Varenr: 5327266
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2019
20:30:00
DKK 12.000
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >>