Vurdering
12345»   Varer pr. side   136 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Nisse med trillebør, støbt materiale, 1900-tallet
Nisse el. Garten Zwerg med trillebør, støbt materiale, 20. Årh., H. 42, B. 35 cm, D. 22 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. afskalninger, revner m.m.

Varenr: 6125270
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-12-2021
14:33
'Mickey Mouse with drum', amerikansk cookie jar af keramik
'Mickey Mouse with drum', amerikansk cookie jar af keramik, mærket 'Walt Disney Production', H. 29 cm. Fremstår med alm. brugsspor, tapemærker.

Varenr: 6122846
DKK 2.800 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:45
American Bisque 'Cheerleaders', amerikansk vintage-cookie jar af fajance, 1950'erne-1960'erne
'Cheerleaders' fra American Bisque, pigerne med refleksansigter, amerikansk vintage-cookie jar af fajance, 1950'erne-1960'erne. H. 28 cm. Fremstår med brugsspor, revne på kant.

Varenr: 6122844
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:52
'Humpty Dumpty' og 'Kids watching TV', to amerikanske vintage-cookie jars af fajance (2)
'Humpty Dumpty' fra Brush, H. 28 cm, og 'Kids watching TV' med refleksbillede fra American Bisque, H. 25 cm, to amerikanske vintage-cookie jars af fajance. Fremstår med alm. brugsspor, 'Humpty Dumpty' med lille slidmærke på glasur. (2)

Varenr: 6122910
DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:59
DKK 900
Italiensk figur af sølv i form af engelsk 'life guard' korporal, 20. årh.
Italiensk figur fremstillende engelsk 'life guard' korporal i anno 1830, udført i sølv med emalje. H. 14,5 cm. Vægt 296 g. Fremstår med spredte emaljeafslag.

Varenr: 6108491
20:03
Mazzettil d'Altavilla. Skakspil med brikker i venetiansk mundblæst glas (33)
Mazzettil d'Altavilla. Skakspil med brikker i venetiansk mundblæst glas, skakbræt af glas. De "hvide brikker" er fyldt med grappa fra GRIGNOLINO, de "sorte brikker" er fyldt med GRASPANERA. 50x50 cm. Fremstår med få brugsspor, skakbræt dog med ridse. (33)

Varenr: 6047938
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:04
DKK 4.800
Italiensk figur af sølv i form af engelsk granaderofficer, 20. årh.
Italiensk figur fremstillende engelsk granaderofficer i anno 1821, udført i sølv med emalje. H. 15 cm. Vægt 286 g. Fremstår med spredte små emaljeafslag.

Varenr: 6108532
DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:05
Tre antikke barnevogne (3)
Tre antikke barnevogne. Ene med defekt hjul. Div. tilbehør. (3)

Varenr: 6120470
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-12-2021
20:05
'Davy Crockett', amerikansk vintage-cookie jar af fajance
'Davy Crockett', amerikansk vintage-cookie jar af fajance. H. 30 cm. Fremstår med alm. brugsspor og patina.

Varenr: 6122840
20:06
Russisk ikon. 'Kristus Pantokrator', ritza af messing
Russisk ikon. 'Kristus Pantokratror', ritza af messing. 13 x 11 cm. Certifikat medfølger.

Varenr: 6127217
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:07
Italiensk figur af sølv i form af engelsk officer, 20. årh.
Italiensk figur fremstillende engelsk officer i anno1821, udført i sølv med emalje. H. 14 cm. Vægt 267 g. Fremstår med spredte emaljeafslag.

Varenr: 6108448
20:09
DKK 1.900
'Quaker Oats' og 'Donald Duck', to amerikanske vintage-cookie jars af fajance (2)
'Quaker Oats' og 'Donald Duck', to amerikanske vintage-cookie jars af fajance. 'Quaker Oats' fra Regal China, H. 24 cm, 'Donald Duck' mærket 'Walt Disney Prod' under bunden, H. 22 cm. Fremstår med alm. brugsspor, lidt afskalning på bemaling på 'Donald Duck'. (2)

Varenr: 6122904
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:13
Metlox 'Beulah, Elsie the Cow's Calf ', amerikansk vintage-cookie jar af fajance
'Beulah, Elsie the Cow's Calf ' fra Metlox, amerikansk vintage-cookie jar af fajance. H. 27 cm. Fremstår med afslag under standrand.

Varenr: 6122834
20:20
Montblanc 'Starwalker Midnight' fineliner pen i rhuteniumbelagt metal
Montblanc 'Starwalker Midnight' fineliner pen i rhuteniumbelagt metal med diamantskårede omløbende linjer, top med flydende Montblanc-logo. L. 14 cm. Original æske medfølger. Fremstår med alm. til lettere brugsspor.

Varenr: 6108795
20:23
Kaj C. Rasmussen. Håndskåret pibe, ubrugt
Kaj C. Rasmussen. Håndskåret pibe, ubrugt. Mærket Kaj C. Rasmussen Svendborg. L. 14 cm

Varenr: 6060366
20:26
'Harley Davidson' og 'Saddle', to amerikanske cookie jars af fajance (2)
'Harley Davidson' og 'Saddle', to amerikanske cookie jars af fajance, sadlen med felt til at skrive noter, 1940'erne-1950'erne, Harley Davidson med label fra Harley Davidson og med årstal 1984. H. hhv. 20 og 31,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Varenr: 6122897
20:27
DKK 900
Grethe Jalk. Dansk møbelkunst gennem 40 år (4)
Grethe Jalk. Dansk møbelkunst gennem 40 år. Københavns Snedker laugs møbeludstillinger 1927-1966. 4 bd. Kbhvn. 1987, Teknologisk Instituts Forlag. Fremstår med minimale/ingen brugsspor, NOS, New Old Stock. Uhyre sjældent udbudt, original udgave (4)

Varenr: 6127073
DKK 8.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:30
McCoy 'Jack o'-Lantern', amerikansk vintage-cookie jar af fajance, ca. 1955
'Jack o'-Lantern' fra McCoy, amerikansk vintage-cookie jar af fajance, ca. 1955. H. 23 cm. Fremstår med to kantrevner og et lille afslag ved det ene øje.

Varenr: 6122827
20:34
Italiensk figur af sølv i form af engelsk officer fra de kongelige irske husarer, 20. årh.
Italiensk figur fremstillende engelsk officer fra de kongelige irske husarer i anno 1833, udført i sølv med emalje. H. 15 cm. Vægt 297 g. Fremstår med spredte emaljeafslag.

Varenr: 6108450
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:37
Italiensk figur af sølv i form af fransk officer af garden, 20. årh.
Italiensk figur fremstillende fransk officer af garden i anno 1790, udført i sølv med emalje. H. 13,5 cm. Vægt 266 g. Fremstår med enkelte små emaljeafslag.

Varenr: 6108446
20:38
DKK 1.900
McCoy 'Clown', amerikansk vintage-cookie jar af fajance, 1940'erne-1950'erne
'Clown' fra McCoy, amerikansk vintage-cookie jar af fajance, 1940'erne-1950'erne. H. 27 cm. Fremstår med reparation på toppen af tophuen, kantrevner og -afslag, lidt afskalning på bemaling.

Varenr: 6122832
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:41
'Woodsy Owl' og 'Cindarella pumpkin', to amerikanske vintage-cookie jars af fajance, 1960'erne og 1970'erne (2)
'Woodsy Owl' ca. 1973-74, H. 33 cm, og 'Cindarella pumpkin' fra Brush ca. 1967, H. 25 cm, to amerikanske vintage-cookie jars af fajance. Fremstår med alm. brugsspor, 'Cindarella pumpkin' med indv. afslag på rand og små afslag på låget. (2)

Varenr: 6122918
DKK 1.600 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:48
Arne Jacobsen og Verner Panton. Samling 'Ikoniske' miniature møbler (12)
Arne Jacobsen og Verner Panton. Samling 'Ikoniske' miniature møbler. Udført i størrelsen 1:16 samt 1:6. Fremstillet hos Minimii og Vitra Design Museum. Fremstår med alm. brugspræg. (12)

Varenr: 6110535
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-12-2021
20:51
McCoy 'Bar-B-Q Western Hat' og 'El Rancho bowl', amerikansk vintage-cookie jar af fajance, ca. 1960 (2)
'Bar-B-Q Western Hat' og 'El Rancho bowl' fra McCoy ca. 1960, amerikansk vintage-cookie jar af fajance, hatten kan bruges som serveringsbakke, ca. 1960. H. i alt 31 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Varenr: 6122852
20:55
McCoy 'World Globe', amerikansk vintage-cookie jar af fajance, 1961
'World Globe' fra McCoy, amerikansk vintage-cookie jar af fajance, ca. 1961. H. 26 cm. Fremstår med brugsspor, lidt slid på bemalingen, muligvis en reparation indv. på låget.

Varenr: 6122847
21:02
S.T. Dupont 'Churchill' cigaretui af læder med etui
S.T. Dupont 'Churchill' cigaretui af læder med plads til to cigarer, L. ca. 17,5 cm. Medfølges af etui samt uudfyldt certifikat.

Varenr: 6108682
21:05
DKK 950
Halvskib af mahogni og fyrretræ
Halvskibsmodel. Udført af mahogni på fyrretræ. L. 68/90 cm. D. 9,7 cm. Fremstår med med brugsspor og hak.

Varenr: 6119920
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-12-2021
09:55
DKK 500
Halvskibsmodel af teak
Halvskibsmodel, Udført af teak på sortlakeret træ. L. 69/84,5 cm. D. 10,7 cm. Fremstår med med brugsspor og hak.

Varenr: 6119916
10:04
DKK 450
Halvskibsmodel mahogni på fyrretræ
Halvskibsmode. Udført af mahogni på fyrretræ. L. 77,5/98 cm. D. 11,3 cm. Fremstår med med brugsspor.

Varenr: 6119919
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-12-2021
10:12
DKK 450
Halvskibsmodel af 'M/S Norge'
Halvskibsmodel af 'M/S Norge' fra 2006. Udført af mahogni på fyrretræ. L. 65,5/81 cm. D.9 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6119936
10:39
DKK 650