Vurdering
12345»   Varer pr. side   124 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Tantalus af eg
Tantalus af egetræ med beslag af messing, med tre karafler, 1900-tallets første halvdel. Nøgle medfølger. H. inkl. hank 32 cm, L. 34 cm, B. 13 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor

Varenr: 6278253
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-10-2022
12:57
DKK 850
Nipesenåle(ca. 63)
En samling nipsenåle af glas, ældre og yngre, bl.a. niser, fugle og elefanter. På hjerteformet silkepude I alt 63 stk. Enkelte med reparation.

Varenr: 6279168
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 05-10-2022
15:48
Samling legetøj overvejende i træ
Samling bl. trælegetøj, nyere og ældre iform af: toge, vogne, skibe, dyr, klodser, figurer, huse mm. samt emner i andet materiale. Fremstår med mangler og def.

Varenr: 6239503
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-10-2022
15:54
DKK 500
Georg Jensen. Samling juleuroer, lysholdere og ornamenter
Georg Jensen. Samling forgyldt julepynt iform af: Juleuro årgang: 1984-1985-1986-1987-1988-1989-1990-1991-1992- 1993-1994. Med slidte og krøllede bånd. 21 lysholdere, en topstjerne og 30+ juleornamenter. Alm. brugsspor

Varenr: 6279933
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-10-2022
18:03
DKK 5.000
Georg Jensen, Trip Trap, Rosendahl mm. Samling julepynt (40)
Samling julepynt. Georg Jensen: 12 stk. lyseholdere samt juleuro 2000, 2002 og 2005. Trip Trap: Slaskenisser: Luna, Asta (2 stk), Lars, Alberte, August, Asger, Pelle, Valdemar, Viola, Trine. Årsnisser: 2005 Laurits og Line, 2008 Anja og Niels. Nisserikker 2008. Rosendahl: Karen Blixen's Jul 7 ...

Varenr: 6279928
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-10-2022
18:25
Nørding, Bjarne, Pibedan. Samling piber (5)
Samling piber. Bjarne, Pibedan, Nørding 533, Nørding 11, Nørding 113. Pibeholder medfølger. Fremstår med brugsspor; renset. (5)

Varenr: 6262957
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-10-2022
18:39
Britains Best Briars / BBB. Samling piber (10)
Britains Best Briars / BBB. Samling piber, typer: Eighty Two 403S, Minerva 106, Medina 651, Classic 653, Silver Grain 709, Silver Grain J31, Christmas 1986, Silver Grain 502, Silver Grain 268, Minerva Matt 722. Fremstår med brugsspor. Renset. (10)

Varenr: 6262947
18:40
2 albums med idolfotos og udklip/kort, ca. 164 stk
2 albums med idol fotos, enkelte kan være udklip/kort, af mange forskellige danske og udenlandske personligheder. Mapperne er ikke helt fyldte. Denne vare er en del af boet efter en af danmarks måske største idoljæger autografsamlere gennem et helt liv.

Varenr: 6259866
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
18:55
Rejsekuffert af træ og læder. hidrører Dinesen familien Lerbæk Gods
Rejsekuffert af træ og læder. Stammer fra Dinesen familien (Karen Blixens brødre) på Lerbæk Gods. Mærket D. L. 80 cm, H. 40 cm, D. 50 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6263817
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-10-2022
19:25
Vintage dansk blikdåse 'Galle & Jessen Stjerne-Cacao', primo 1900-tallet
Vintage dansk blikdåse 'Galle & Jessen Stjerne-Cacao', primo 1900-tallet. H. 24 L. 23,5 D. 22,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor, spor fra malerplet på top.

Varenr: 6279958
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
19:39
Aage Weimar, glasskål af glas med hank af sterling sølv
Lille bordskål af tykt, klart glas med dekoration, med montering af sterlingsølv, prydet med organisk ornamentik. Stemplet med mesterstempel for Aage Weimar, København. H. 7,3 cm., Ø 11 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6262465
DKK 2.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
19:49
DKK 1.200
Klaphat fra 1989, med bl.a. Michael Laudrups signatur
Klaphat fra 1989, udstyret med Michael Laudrups og Kim Vilforts signaturer samt en ukendt signatur.

Varenr: 6277071
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-10-2022
19:55
Ældre apotekervægte med div. tilbehør (10+)
Tre større apotekervægte, fire små rejsevægte, diverse lodder og andet tilbehør. Største vægt h.51 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor.

Varenr: 6278746
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-10-2022
DKK 500
Mont Blanc Meisterstück Pix rollerballpen samt stiftblyant (2)
Mont Blanc Meisterstück Pix rollerballpen samt stiftblyant. Ekstra refill til rollerballpen medfølger. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6278268
DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-10-2022
20:42
SAS. Menukort, 'First over the Pole'
SAS. Menukort, menu & vinmenu, 'First over the Pole'. Rustfrit stål, tyndvalset hos Fagersta, uddelt til passagerer på Scandinavian Airline Systems første flyvninger over Nordpolen. 14x8 cm. Fremstår med minimale håndteringsspor.

Varenr: 6278076
DKK 5.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-10-2022
20:54
En samling filmprogrammer ca 2250 stk. Primært engelske og amerikanske film 1930-1965.
En samling filmprogrammer. Primært engelske og amerikanske film 1930-1965. Ordnet alfabetisk efter den enkelte filmens hovedskuespiller. Ud over de ca 2250 filmprogrammer medfølger Peter Schepelerns store filmleksikon, udgivet på Gyldendal 2010. Pæn stand.

Varenr: 6278755
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-10-2022
20:55
Mont Blanc reklameskilt af glas med bladguld
Mont Blanc reklameskilt af glas med bladguld. Fremstår knækket på midten. Ca. 240 x 45 cm.

Varenr: 6264072
20:56
To vaser i antik stil, antageligt 1800-tallet (2)
To vaser af lertøj i antik stil, den ene i sortfigursstil, den anden i rødfigursstil, antageligt 1800-tallet. H. 13 og 18 cm. Fremstår med patina, den ene med knækket hank (dele af hanken medfølger). (2)

Varenr: 6235078
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 06-10-2022
08:58
To reklamedåser og en kobbersi (3)
To reklamedåser, hhv. en stor fra 'Findus Frugtkonserves', H. 33 cm, og en mindre fra 'Norsk Fetsild', H. 10 cm, begge med hanke. Endvidere en stor kobberkande med sihuller i bunden. Fremstår med aldersrelateret patina / slitage. (3)

Varenr: 6254463
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-10-2022
08:59
Russisk skrin af mahogni med intarsia og figurativ bemaling på låg, ca 1900
Russisk skrin af mahogni, låg med intarsia og bemalet sceneri af Zaren med følge flankeret af kosakker. Zarens klædedragt endvidere med indlægninger af perlemor. Indvendigt er skrinet forsynet med tre-rums inddeling. Ca. 1900. H. 10 cm. L. 30 cm. B. 19,5 cm. Skrinet fremstår med aldersrelaterede ...

Varenr: 6274302
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-10-2022
14:16
Samling små kuriositeter 18-1900 tallet (31)
Samling småkuriositeter bestående af to æsker af bakelit, rund æske h.5 cm Ø 11 cm, sort æske med tinhund på låget h.6 x 8 x 7,5 cm, div. beslag af messing, træ og gips, lille mand skåret af træ h.15 cm samt andre småting af træ, lighter, oval ramme og proptrækker af messing, lille ægyptisk figur...

Varenr: 6243389
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-10-2022
14:35
Tre ældre barometre (3)
Tre ældre barometre. To fra Kjøbenhavn og et fra Glasgow. H op til 97 cm. Alle med kviksølv. (3)

Varenr: 6267393
14:40
Kay Bojesen mm. Stor samling trælegetøj (30)
Stor samling legetøj af træ bl.a. Kay Bojesen (1886-1958) mm. iform af: gyngehest (udskiftet mede) biler, elefanter, kanin, garder, abe, lastbil, stigevogn, lokomotiv, løsdele mm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, afslag, rep. manglende dele, manglende stempler mm. (30)

Varenr: 6258159
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-10-2022
15:10
DKK 8.000
Bænk og koran-holder i udskåret træ (2)
Bænk i rigt udskåret træ med indlægninger af perlemor h. 71 x 88 x 42 cm. Koran/bogholder (sammenklappelig) i rigt udskåret træ med indlægninger af perlemor h. 60 x 102 x 28 cm (afslag forneden) Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mangler (2)

Varenr: 6253787
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-10-2022
15:31
Fire ældre danske barometre (4)
Fire ældre danske barometre. H op til 97 cm. Brugsspor, tre med kviksølv. (4)

Varenr: 6267387
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-10-2022
15:47
DKK 500
Samling autografer mm.
Samling autografer, ene del ligger stadig i kuverterne, og nogle på fotos. Denne vare er en del af boet efter en af danmarks måske største autografsamlere gennem et helt liv. Der er autografer af mange kendte personer, danskere såvel som internationale navne forekommer. Der er autografer af ...

Varenr: 6280238
DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 06-10-2022
18:45
Mappe med idol fotos, ca. 73 stk
Mappe med idol fotos i ca. 4 str. af mange forskellige danske og udenlandske personligheder. Denne vare er en del af boet efter en af danmarks måske største idoljæger autografsamlere gennem et helt liv.

Varenr: 6259644
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-10-2022
18:50
Større samling idol og kendis fotos, kort og udklip
Større samling idol og kendis fotos, kort og udklip. Denne vare er en del af boet efter en af danmarks måske største autografsamlere gennem et helt liv. Der er autografer af mange kendte personer, danskere såvel som internationale navne forekommer. Der er autografer af skuespillere, musikere,...

Varenr: 6279997
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-10-2022
18:50
Samling danske og udenlandske autografer, ca. 91 stk.
Mappe med samling på ca. 91 autografer, at nævne: Martin, fra X-factor, Ilselill Larsen, Poul Nesgaard, Kerry Barron, Deborah Brown, Arlo Guthrie, Timothy Spall, Mikkel Bo Følsgaard, Charlie Musselwhite, Pia Rosenbaum, Luis Horna, George Segall, Uffe Elbæk, Knud Foldschack, Wenche, Anders ...

Varenr: 6257550
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-10-2022
19:00
DKK 1.800
Samling danske og udenlandske autografer, ca. 112 stk
Mappe med samling på ca. 112 stk. autografer, at nævne: Allan Botchinsky, Kees Bakels, Samantha Bond, Luke Perry, John Scofileld, Szhirley, Eva Madsen, Phil Vickery, Kjeld Wennick, Sylvia Syms, Klaus Bondam, Bill Evans, Walther Trout, Tom Arnold, Thomas Lægaard ( Kølig Kaj)Jørgen Nash, William ...

Varenr: 6257558
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-10-2022
19:05
DKK 2.800