Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Par svenske kagedåser 'Örebro Kex' (2)
Par svenske kagedåser 'Örebro Kex' af blik med reklametryk og glasruder i front h.24 x 23 x 22 cm. fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Varenr: 5002661
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
13:35:00
DKK 1.800
Flyttekasse med samlerting
Flyttekasse med alverdens ældre samlerting bl.a. samlermærker (Exlibis), billetter, øl og sodavandsetiketter, plumber, bankbøger, rationeringsmærker, rabatmærkebøger m.m. Eftersyn tilrådes da standen er MEGET blandet
Varenr: 4982822
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
13:49:11
Christgau kaffedåse
Christgau kaffedåse med låg h.43 cm. Starten af 1900 tallet. Alm. aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5002659
14:36:00
Sparebøsse af bemalet støbejern udført hos Shepard Hardware
Sparebøsse af bemalet støbejern udført hos Shepard Hardware "Jolly Nigger Bank" H. 16 cm. Fremstår med brugsspor, afskalninger, men fungerer umiddelbart mekanisk. Beholder til mønter mangler.
Varenr: 5003698
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
15:34:00
DKK 450
Hawkes & Spinks brevpresse 'Honningbjørn'
Hawkes & Spinks brevpresse 'Honningbjørn' af bronze, stemplet i bund. 1930'erne. H.8 cm.
Varenr: 5002665
15:36:00
Träskulptur
SKULPTUR av sakral karaktär, 1700-tal, skuren i trä, mindre rester av kredering, senare bronsering, höjd ca 50 cm.
Varenr: 5003415
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
15:51:00
Se mere
Skylt Kungliga Danska Automobilklubben
SKYLT, glas, 1900-tal, märkt Kgl Dansk Automobil Klubb, K.D.A.K, med vapendekor, 39,5x29 cm
Varenr: 5003427
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
16:30:00
Se mere
Skønvirke boghandlerskilt af kobber
Skønvirke boghandlerskilt af kobber i form af en Ugle med øjne af glas h.28,5 cm. Starten af 1900 tallet.
Varenr: 5002658
16:37:00
DKK 850
Stor håndbygget skibsmodel af skoleskibet 'København'
Stor håndbygget skibsmodel af skoleskibet 'København' (en femmastet bark), udført af bemalet træ, med fuld rigning. Mange detaljer som rebstiger, redningsbåde m.m. Fribord lakeret i hvid og sort, grøn under vandlinjen. Selve skibet størrelse er: L. 168 cm, H. 86 cm(med stand). Specielbygget ...
Varenr: 5004377
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
17:08:02
DKK 2.800
Fickurställ Bonna-Janne
JAN PETTER JANSSON, "Bonna-Janne", fickurställ, 1800-talets andra hälft, stomme av svärtat trä, skuren dekor av ben, höjd ca 25 cm
Varenr: 5003445
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22-05-2018
17:27:00
Se mere
Samling af sommerfugle samt insekter (10)
Samling af sommerfugle samt insekter (næsehornsbille og skorpion). Mål: 12x12 cm.- 32,5x47,5 cm. (10)
Varenr: 4999469
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
18:13:00
DKK 1.200
Spegellampetter
SPEGELLAMPETTER, 1 par, "Regnaholm", Ikeas 1700-talsserie, 1 ljusarm vardera, krön med delvis genombruten dekor, förgyllda, brännmärkta, höjd ca 58 cm
Varenr: 5003465
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
18:30:00
Se mere
Sybaron med spegel Bonna-Janne
JAN PETTER JANSSON, "Bonna-Janne", sybaron med spegel, 1800-talets andra hälft, snidat ben och spegelglas, stoppad nåldyna, med skruvfunktion, höjd ca 17 cm
Varenr: 5003467
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22-05-2018
18:36:00
Se mere
Hugo Boss, Sophisticated Gold Diamond Rollerpoint & Grid nøglering i org. æske (2)
Hugo Boss, Sophisticated Gold Diamond Rollerpoint af messing i æske, L. 13,5 cm. Samt Grid nøglering af rustfrit stål i org. æske, L. 8 cm. medfølger Hugo Boss ballpoint refills metal blue m.m. Udstillingsmodeller - enkelte brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2) Vejl. ...
Varenr: 5003655

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2018
19:12:00
DKK 450
Arne Jacobsen m.fl. Isspand med istang, messing og teak (2)
Arne Jacobsen. Istang af messing. Endvidere af ukendt formgiver isspand af messing med låg af stavlimet teaktræ, H. 22 inkl. hank. Fremstillet hos Stelton, i begrænset antal. Fremstår med brugspræg og patina. (2)
Varenr: 5004187
DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2018
19:25:00
DKK 1.200
Marilyn Monroe buste
Buste af Marilyn Monroe, fremstillet i kunstmateriale, Slitage, revnet bundstykke. H. 63 cm.
Varenr: 5000876
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
19:27:00
DKK 500
METI. Simulationsdukke til undervisning
METI. Simulationsdukke til undervisning. Dukken kan simulere en række forskellige situationer til indlæring hos lægestuderende. Hertil medfølger, headset med mikrofon, kamera samt transportkasse med diverse it udstyr til drift af simulatoren. Nypris ca. 1.000.000 kr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4999567
DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
19:44:00
Vandpost og mælkejunge(2)
Vandpost i bemat metal H. 60 og mælkejunge fra Ballerup mejeri H. 68 cm. Med aldersrelaterede brugsspor.(2)
Varenr: 5002702
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:44:00
DKK 450
Tavle, vægrelief med ægyptiske guder/faraoer, støbemasse
Tavle/vægrelief af støbemasse. Polykrom bemaling med ægyptiske guder/faraoer samt omkranset af ægyptiske skrifttegn, H. 70 cm, B. 55 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist små ridser samt farveslitage.
Varenr: 4999517
DKK 3.722 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:00:00
DKK 298
Mobile
Mobile, Konstruktion aus teilweise bunt gefasstem Blech, herzförmiges Element, von welchem drei hängende Objekte abgehen, florales Design und Vogelfiguren, L.45cm, B.40cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Kratzer, Dellen und unvollständig.
Varenr: 4944673
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:00:00
DKK 298
Pailletten Doppelportrait, 'Sophia und Bert Wollersheim'
Pailletten Doppelportrait, 'Sophia und Bert Wollersheim, 60x58cm. Exklusiv aus der Privatsammlung des IT-Stars und Ex-Bordellbetreibers Bert Wollersheim. Bekannt wurde Wollersheim durch seine Betätigung im Rotlichtmilieu in Düsseldorf ab den 1970er Jahren. Durch TV-Auftritte bis hin zur eigenen ...
Varenr: 4997410
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:03:00
DKK 298
Skulptur af Rasmus klump. Højde 1.15 cm
Skulptur af Rasmus klump. Fremstillet i glasfiber. Lille hul på halen.
Varenr: 5004157
DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-05-2018
20:04:00
Aschenbecher, versteinertes Holz (2)
Paar Aschenbecher aus versteinertem Holz, Oberseite poliert, H.3-4cm, L.23-26cm, B.14-23cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren. (2)
Varenr: 4994785
20:06:00
DKK 298
Samling piber, flere håndlavede (14 + diverse)
Samling piber, flere håndlavede, af trærod bestående af: SON, Larsen, Kriswill, Comoy, Preben Holm, Fribourg & Treyer, Vauxhall, Barling m.fl. Desuden medfølger diverse pibeværktøj. Fremstår med brugsspor (14 + div.)
Varenr: 4996883
DKK 1.400 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
20:10:00
DKK 1.300
Petroleumlampe. Jahrhundertswende. Metall / Glas.
Petroleumlampe. Jahrhundertswende. Metall / Glas. Sockel mit floralem Ornamente. Maße ca. 47 x 20 cm.
Varenr: 4982945
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
20:13:00
DKK 372
Mortel mässing
MORTEL, mässing, märkt DLDM samt 1719, höjd ca 9 cm
Varenr: 5003518
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
20:28:00
Se mere
Billardstock / Queue in Spazierstock, wohl Anfang 20. Jahrhundert
Billardstock / Queue, welcher durch ein Gewinde in einen hözernen Spazierstock mit Knauf geschraubt wird, wohl Anfang 20. Jahrhundert, Hülle beschnitzt in floralem Design, Länge 82cm, altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 4989588
20:45:00
DKK 335
Figur / Skulptur, Elfenbein, Mutter und Kind
Figur / Skulptur aus Elfenbein, Darsellung einer Mutter mit Kind, auf Holzsockel montiert, mit Garantiebescheinigung des Herausgebers Tenmaya, H.16cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 4994781
20:46:00
DKK 484
Lladro, Figuren, Porzellan , Flamencotänzerinnen,
Lladro, Figurengruppe 'Flamencotänzerinnen'. Fein ausgearbeitete Porzellangruppe zweier Flamencotänerinnen auf einem Sockel, unterseitig gestempelt. H.27cm, minimale Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 4994730
20:53:00
DKK 447
Sattel / Reitsattel, Leder, dunkelbraun
Sattel / Reitsattel, Leder, dunkelbraun, H. 40 cm - B. 50 cm - T. 56 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibesspuren, stellenweise Leder berieben.
Varenr: 4962367
20:54:00
DKK 298
 1 2 3 4 5 6  >>