Vurdering
12345...6»   Varer pr. side   175 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Roller Pen Cross
Roller Pen der Marke Crosss mit Originaletuie, 12Kt Gold rolled, exclusiv Modell, DAF truck graviert.

Varenr: 5596946
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
10:28
DKK 484
Parkeringsautomat Duncan Meter
PARKERINGSAUTOMAT, 1900-tal, Duncan meter, AB Maskinteknik Solna, metall, höjd 47 cm, medföljer poletter i koppar.

Varenr: 5633883
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
12:04
Se mere
Sypuff, 1960-tal
SYPUFF, 1960-tal, med lock, stoppad och klädd med syntetiskt tyg, djuphäftad, handtag i metall, ben i björk höjd ca 43, samt 60x48 cm

Varenr: 5633935
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
13:48
Se mere
Stor samling knappar mössmärken mm
KNAPPAR, mössmärken, knappar mm, SJ, Televerket samt militära, olika metaller mm

Varenr: 5633966
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
14:50
Se mere
Ytterfoder Amor Näfveqvarns bruk
NÄFVEQVARNS BRUK, ytterfoder, "Amor", gjutjärn, dekor av amoriner och girlander, höjd ca 22, diameter 31,5 cm

Varenr: 5633988
DKK 3.436 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
15:34
Se mere
Filmaffisch
FILMAFFISCH "Blodets begär", blandteknik/gouache på papper, signerad samt daterad 1925, bladmått ca 89x64 cm

Varenr: 5634025
16:48
Se mere
Samling dosor
DOSOR, 8 st, 1800/1900-tal; rund tenndosa Just Andersen Danmark, ovan tenndosa med dekor i relief, lackask med dekor av ballerina (diam 7 cm), orientalisk lackask, tennask Ollers, snäckask/börs, porslinsdosa, rektangulär tenndosa med lockknopp av ben

Varenr: 5634044
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
17:26
Se mere
Jordglob
JORDGLOB "Die Erdkugel", C. Adami, Berlin, 1856, glob klädd i papper, fotställning av metall, höjd ca 44 cm

Varenr: 5634096
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
19:05
Se mere
Globus / Standglobus, Metall
Globus / Standglobus, Metall. Globus mit einer Weltkarte auf silberfarbenem Grund, mit einem runden, verchromten Stand, dreh- und schwenkbar, H.130cm, D.46cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.

Varenr: 5621711
19:10
DKK 633
Diverse fingerbøl i porcelæn, sølv og guld (16)
Bing & Grøndahl. Diverse fingerbøl i porcelæn heraf fire med blomsterdekorationer, seks med årstal (et monteret med kæde) et dekoreret med "Måge" og et med "Empire" mønster. Et fingerbøl i sterlingsølv med emalje fra D.Andersen Norway, et fingerbøl i sterlingsølv og et fingerbøl i guld ...

Varenr: 5629323
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
19:18
DKK 450
Russisk krucifiks af messing med emalje
Russisk krucifiks af messing med emalje forestillende Kristus på korset flankeret af soldat samt sørgende, øverst velsignende gud samt par engle, nederst Adams kranie. Bagside dekoreret med blomster og bladværk. Rusland 1800-tallet. H. 22,5 cm.

Varenr: 5620094
DKK 2.800 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
19:29
Rökbord
RÖKBORD, Orienten, 1900-talets andra hälft, ihopfällbart underrede, skoda ben samt bricka i mässing, höjd 42, längd 91 cm

Varenr: 5634120
19:29
Se mere
Jul- och påskpynt
JUL- OCH PÅSKPYNT 6 dlr, omkring 1900-talets mitt, butiksdekor från bageri, höjd ca 15-38 cm

Varenr: 5634134
19:43
Se mere
Per Knutsson Sunna
PER KNUTSSON SUNNA (Jukkasjärvi 1861-), samekniv, horn, metall och träinläggnignar, läderm signerad, daterad -29, knivens längd 22,5 (28 cm inkl balja)

Varenr: 5634139
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 07-04-2020
19:48
Se mere
5 grillemblem
GRILLEMBLEM, 3 st., SMF 'Rattens Mästare...' två märkta 'A. Ritter Stockholm, 1 st ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) märkt 'S. Demmel OHG München 25', 1 st 'Monaco', brons och vitmetall med emaljdekor största H ca 10 cm

Varenr: 5634146
19:55
Se mere
Ronson bordlighter samt anden gaslighter (2)
Ronson Varaflame bordlighter af emailleret metal i riflet, bådformet korpus med bundskrue. L. ca. 11 cm. 20 årh. samt gaslighter. Fremstår med alm. aldersrelaterede brugsspor. (2)

Varenr: 5633776
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
19:56
Lastwagenmodell, Modell, Holz, Kunststoff
Lastwagenmodell, Modell, Holz, Modell eines Lastwagens aus blau lackiertem Holz mit blauer Stoffplane und der Aufschrift Thora Spedition mit T.I.R Plakette, mit Schaukasten aus Kunststoff und Holz, H.25cm, L.76cm, B.23cm, altersgemäße Reibespuren, eine Kunststoffplatte lose anliegend.

Varenr: 5579046
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:07
DKK 335
Skulptur, Adler, Holz
Skulptur, Adler, Holz. Vollplastisch geschnitzter und glasierter Adler mit ausgebreiteten Flügeln, auf einem Felsen stehend, H.39,5cm, B.61cm, T.23,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, geringfügige Restaurationsspuren im Holz.

Varenr: 5553865
20:08
DKK 298
Mario Buccellati.Fyldepen af 18 kt. guld - etui + cert. 1991
Mario Buccellati.Fyldepen af 18 kt. guld, spids ligeledes af 18 kt. guld, L. 14 cm. Vægt inkl. indmad m.v.: ca. 32,9 gr. Medfølges af originalt etui samt certifikat fra 1991. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5618894
DKK 12.500 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:10
Engelsk skrin i nød, 1800-tallet
Engelsk skrin af fineret nøddetræ, messinghængsler i begge sider, låger i front, bag hvilke skuffer. 1800-tallet. H. 33, B. 32,5, D. 28 cm. Fremstår aldersrelaterede brugsspor herunder revner, finerskader og en skævhed i skrinnets top, samt reparationer, herunder nyere skuffer.

Varenr: 5634856
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
20:19
Samling Richs Album (36)
36 stk. Richs Album. Brugsslitage. (36)

Varenr: 5623458
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
20:22
Oertling. Analysevægt, model 62F.M
Analysevægt i kasse af mahogni og glas; vægtstander og stand af messing og indbygget lys. Mrk. Oertling, London. H. 51 B. 55 D. 25 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Små fejl og mangler kan forekomme.

Varenr: 5626721
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
20:27
Æske med sølvbestik, træ, sølv, 1800-tallet
Æske med sølvbestik, træ, sølv, 1800-tallet. Æske af træ med udskæringer og tilegnelse på oversiden samt farvet bemaling, der forestiller en ung dame i en barok kjole; polstret på indersiden og udstyret med en gaffel, en ske og en kniv, hver især stemplet med et våbenskjold, en enkelt gang ...

Varenr: 5585279
DKK 6.705 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:29
DKK 298
Behälter / Schale, Vogelform mit Muschel
Behälter / Schale, Vogelform. Korpus aus einer Kunststoffmuschel, Fuß und Kopf aus Metall, H.26cm, B.9,5cm, T.17cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleine Kratzer.

Varenr: 5370158
DKK 1.043 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:41
DKK 298
Briefwaage, Metall, Bauhaus, 1930er Jahre
Briefwaage, Metall, Bauhaus, 1930er Jahre. Briefwaage aus schwarz lackiertem Metall, mit einem rechteckigen, silberfarbenen Stand, unterseitig mit Filzschoner versehen, H.14cm, B.15cm, T.6cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer und Oxidationsspuren.

Varenr: 5625041
20:46
DKK 298
Postkort
Postkort. Ældre postkortalbum, med mange postkort, fra flere lande, (mest danske) bedre motiver er set

Varenr: 5609364
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:46
Tabatière af 18 kt guld, ca. 89,1 g
Tabatière af 18 kt. guld prydet med ornamatik. Stemplet indvendig i bund og låg med et under bunden med FC navnetræk og antagelig et dyrehoved, formentlig franske stempler. L. 8,8 cm. B. 4,0 cm. Vægt ca. 89,1 g. Ustemplet og guldtestet til 18 kt guld. Aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 5617336
DKK 27.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
20:50
DKK 22.000
Cartier. Vintage etui af 9 kt. guld prydet med safir, ca. 1940'erne
Vintage etui af 9 kt. guld fra Cartier, prydet med 'sun-ray' dekoration, lukkemekanisme monteret med cabochonsleben safir, engelske importstemplet samt 'Cartier London'. L. 7,3 cm. B. 6 cm. Vægt: ca. 58,8 gr. Fremstår med brugsspor, gravering på låg, indvendig med spor efter montering, mindre ...

Varenr: 5615356
DKK 19.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:57
DKK 3.600
Reklameskilt, 'Martinsbrau', metal, emalje, 1950'erne
Reklameskilt, 'Martinsbrau', metal, emalje, 1950'erne. Hvid skrift og gult logo på blå baggrund, med ophæng øverst, 101 x 48 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor, stedvist med rustspor, skiltet er lidt skævt.

Varenr: 5625006
DKK 4.470 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:16
DKK 1.341
Massai Konvolut, Schild, Bogen und Köcher, Afrika (3)
Massai Konvolut, Schild, Bogen und Köcher, Afrika. Konvolut bestehend aus einem Köcher aus Leder mit fünf Pfeilen, mit Deckel verschließbar und mit Umhängegurt versehen, H.60cm, D.6,5cm, einem Bogen aus Holz, L.139cm, sowie einem traditionellen Massai Kriegerschild aus Ton und Korbgeflecht, ...

Varenr: 5608624
21:38
DKK 298
12345...6»