Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Paar Dosen / Kästchen, Achat, 18. bis 19. Jahrhundert, Deutschland (2)
Zwei Dosen / Kästchen, Achat, 18. bis 19. Jahrhundert, Deutschland. Kastenförmige Konstruktion aus Achat und Metall auf vier kugelförmigen Füßen, H. 4-5cm, B. 7-8cm, T. 4,5-5,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell minimale Kratzer. (2)
Varenr: 5220401
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:14:00
DKK 298
Box / shell box, silver-plated, depiction of heaven
Box / shell box, silver-plated, mother-of-pearl, depiction of heaven. Box with slightly concave cover of mother-of-pearl with a depiction of heaven with trinity and members of the order of St. Francis. H 7cm, W 20cm, D 18cm, wear and scuffing commensurate with age, chips, scratches, ...
Varenr: 5220428
DKK 8.195 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:15:00
DKK 4.098
Paar Dosen / Perlmuttdosen / Behälter / Tabatieren, Silber (2)
Zwei Dosen / Perlmuttdosen / Behälter / Tabatieren. Eine Dose aus getriebenem und gegossenem Silber mit Boden und Deckel aus Perlmutt, mit der Darstellung einer jungen Frau mit Papagei und einem Mann, im Deckel punziert, Niederlande, um 1770, und eine Dose aus Perlmutt, unterseitig mit ...
Varenr: 5220399
DKK 1.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:16:00
DKK 372
Reklame, neonbogstaver, Tyskland, ca. 1970 ( 11)
Sæt reklame-/neonbogstaver, Tyskland ca. 1970. Todelt konstruktion af plademetal med kulørt lakering. Oprindelig fremstillet til en udendørs reklame med neonrør. Mål maks. ca. H. 70/40 cm, B. 92 cm, D. 15 cm. Fremstår med enkelte aldersrelaterede brugsspor, urenset, delvist med rust, ...
Varenr: 5275874
DKK 5.588 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
21:33:00
DKK 2.421
2 Vintage Schreibmaschinen (2)
2 Vintage Schreibmaschinen mit Etui. Maße ca.: 35 x 35 cm, T.15 cm, 30 x 40 cm. Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 5219659
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
21:37:00
DKK 298
Hylla för lanthandel,
HYLLA för lanthadel, "Findus soppor läcker och färdig mat" omkring 1950-tal, höjd 78, 38x23 cm
Varenr: 5280196
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
21:58:00
Se mere
Sköld
SKÖLD, 1900-talets första hälft, "Tors strid med jättarna" (efter M E Winges målning), i gjutningen märkt G E samt 1890, patinerad brons, ca 70x50 cm
Varenr: 5281780
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
10:34:00
Se mere
Snöskor
SNÖSKOR, 1 par, böjträ samt råhud, 1900-talets början, etikettmärkta LL. Bean, längd ca 125 cm
Varenr: 5281786
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
11:02:00
Se mere
Et par vognlygter af lakeret metal (2)
Et par vognlygter af lakeret metal og messing med kantet lampehus og facetslebne glas. 1900-tallets begyndelse. Senere omlakeret og monteret til el, H. 66 cm. To nyere monteringsholdere medfølger.(2)
Varenr: 5282435
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
11:14:21
Lysskilt, BG Bank, 20 årh
Lysskilt, BG Bank, 20 årh. Brugsspor, bl.a. pletter og mindre skrammer. H. 67. B. 67. D. 11 cm.
Varenr: 5278562
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
12:50:00
Tratt till fonograf
TRATT TILL FONOGRAF, 1900-talets början, mässing, längd 75 cm
Varenr: 5281843
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
13:28:00
Se mere
En samling elefanter og næsehorn af udskåret træ og keramik. (12)
En samling elefanter og næsehorn af udskåret træ samt siddende elefant af keramik. 1900-tallet. H. 5-16 cm. Afslag/mangler på stødtænder. (12)
Varenr: 5240132
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
13:45:00
Marokkanische Kamelknochen Vase
Marokkanische Vase gefertigt aus Kupfer und Messing, besetzt mit Mosaiken aus Kamelknochen. Mitte 20. Jahrhundert. Maße ca.: 51 x 22 cm. In einer Kartusche fehlen die Mosaike. Die Vase befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 5249238
DKK 1.862 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
16:15:00
DKK 298
Stor Buddha af bronze, 1900-tallets 2. Halvdel
Stor Buddha af forgyldt og patineret bronze, 1900-tallets 2. Halvdel. H. 64 cm.
Varenr: 5284075
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
16:25:00
Samling guld/platin plader/cder fra Elap Music (9)
Samling guld/platin plader/cder fra Elap Music, heriblandt platinplade af Laus Høybyes for Krummesangen, platinsingel af Laus Høybye, guldcd af Povl Kjøller, Kaj og Andrea guldcd m. fl. Envidere to VHS film, heriblandt Caspar og Jurassic Park. Variable mål: 48x30 cm til 57x46 cm. Kaj og Andrea ...
Varenr: 5285171
DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
18:29:00
En samling på 17 diverse strygejern af messing. (17)
En samling på 17 diverse strygejern af messing. 1800-tallet. varierende L. 14 - 18 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og mærker. (17).
Varenr: 5276960
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
18:43:00
DKK 450
Fotpall i form av Tax
DIMITRI OMERSA & CO, fotpall, inköprt på Frima Svenskt Tenn, i form av tax, längd 78, höjd 45 cm
Varenr: 5281975
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
19:10:00
Se mere
En samling på 18 diverse strygejern af messing. (18).
En samling på 18 diverse strygejern af messing. 1800-tallet. varierende L. 11.5 - 18 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og mærker. (18).
Varenr: 5276964
19:40:00
Æske af palisander, med sølv indsats,
Æske af palisander, med sølv indsats, Stemplet Sterling AS Denmark. L. 14,5 B. 10,5 H 4 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5282964
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
19:41:00
Fossil
FOSSIL i form av ammoniter, 2 st delvis frilagda samt slipade och polerade, total höjd ca 41 cm
Varenr: 5282009
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
19:44:00
Se mere
P. Wulff cigarer skilt
P. Wulff cigarer skilt. Bemalet glas i ramme. 25 x 194 cm. Med aldersrelaterede brugsspor
Varenr: 5283941
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:51:00
Russisk ikon, æggetempera på træ, Gudsmoder af Tikhvin, begyndelsen af 1800-tallet
Russisk ikon, æggetempera på træ, Gudsmoder af Tikhvin, begyndelsen af 1800-tallet. Mål ca.: 24 x 29 cm, Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor og små afslag.
Varenr: 5247067
DKK 9.685 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
20:00:00
DKK 4.842
Bricka i plåt
BRICKA, plåt, 1800-tal, bemålad i rött med motiv av man med säckpipa, mått ca 53x42 cm
Varenr: 5282053
20:28:00
Se mere
Champagnekylare
CHRISTOFLE, champagnekylare, med insats upptill, nysilver, art deco, Paris, Frankrike, med hänklar, dekor av ränder, ägarmonogram, märkt undertill 1573403, höjd ca 35, höjd 19,5, diameter 18 cm
Varenr: 5282112
21:27:00
Se mere
Chevrolet Bel Air, Figur / Kühlerfigur, Metall, 1960er Jahre
Chevrolet Bel Air, Figur / Kühlerfigur, Metall, 1960er Jahre. Kühlerfigur von Chevrolet Bel Air in Form eines Flugzeugs, L.37cm, B.27cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Kratzer.
Varenr: 5254584
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:31:00
DKK 447
George Petty, Nash, Figur / Kühlerfigur, Metall, 1950er Jahre
George Petty für Nash, Figur / Kühlerfigur, Metall, 1950er Jahre. Kühlerfigur als fliegende Göttin, auf dem rechten Flügel signiert, L.32,5cm, B.18cm, altersgemäße Gebracuhs- und Reibespuren, partiell Kratzer.
Varenr: 5254583
DKK 3.352 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:32:00
DKK 1.676
Kotronic, jukeboks, model 'J.B. 1001', træ og plast
Kotronic, jukeboks, model 'J.B. 1001', træ og plast. Trækorpus med plasticdekoration, jukeboks med cd-afspiller og radio, H. 101 cm, B. 53 cm, D. 29 cm, fremstår med lette brugs- og slitagespor, enkelte ridser og afslag. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5247414
DKK 3.725 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:41:00
DKK 1.862
Reklame/neonreklame/reklameskilt, 'Kölnisch Wasser 4711', plast og metal, 1970'erne
Reklame/neonreklame/reklameskilt, 'Kölnisch Wasser 4711', plast og metal, 1970'erne. H. 154 cm, B. 70 cm, D. 11,5 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, enkelte ridser og lakslitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5247412
DKK 6.332 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:51:00
DKK 3.166
Cross pennor
CROSS, 4 st., pennor i askar, 2 reservoarpennor och 2 kulspetspennor, silver/guld finish
Varenr: 5283365
DKK 1.282 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 28-03-2019
10:50:00
Se mere
Fältväska
PORTÖR 1900-talets första hälft, i litograferad plåt, längd ca 25 cm
Varenr: 5283371
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
11:10:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6  >>