Vurdering
12345»   Varer pr. side   135 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tre skolekort. Danmark samt Europa. (3)
Tre skolekort bestående af: Europa. 1: 3.000.000. Nordisk Korthandel. H. 290 cm. B. 210 cm. Bredde med pind 225 cm. Danmark. 1: 300.000. Nordisk Korthandel. H. 326 cm. B. 211 cm. Bredde med pind 226 cm. Danmark landskabskort. 1: 250.000. Geodætisk Institut. H. 164 cm. B. 200 cm. ...

Varenr: 5910466
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2021
10:00
Dosa emalj rokoko
DOSOR, 3 st, 17/1800-tal, emalj, dekor i form av rund dosa med pojke och djur, rund dosa med klockimitiation, samt dosa i form av ett äpple, diam ca 5-6,5 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Varenr: 5911616
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
10:06
Se mere
Krucifix argent haché 17/1800-tal
KRUCIFIX, argent haché, höjd 14 cm, 17/1800-tal

Varenr: 5911618
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
10:10
Se mere
Armring
ARMRING samt BROSCH, 2 dlr, 1800-talets slut, motiv med hjort, originaletui medföljer, armringens inre diameter ca 5,5 cm

Varenr: 5911688
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
13:06
Se mere
Gamle marcipanforme ca.1900 (6)
Gamle marcipanforme, 5 stk. af gips, én af træ. H.3 x 9 x 8 cm op til 4 x 20 x 17 cm. Forskellige motiver, rose, skinke, kødben, kurv, gulerødder, asparges m.m. Ca.1900. Brugsspor.

Varenr: 5910763
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2021
13:06
Filmaffischer
FILMAFFISCHER, 29 st, offsettryck, 1950-tal, tryckt av bla J olséns lito Stockholm, Ljunglöfs Stockholm, Borås Kliché & Litografiska AB, Twentieth Century Fox Film copr USA, mått ca 70x100, 3 st 70x50 cm, 3 st ca 100x150 cm

Varenr: 5911695
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-01-2021
13:20
Se mere
Pietra dura
PIETRA DURA, 1800-tal, Ett par, 2 dlr, plattor i svart marmor/kalksten, iläggningar i form av blommor i bl a agat, skurna och blankförgyllda ramar, ramarnas yttre mått ca 25x20 cm

Varenr: 5911713
14:08
Se mere
Kandelabrar empirestil
KANDELABRAR, 1 par, 1800-talets slut, empirestil, förgylld och patinerad brons, för fyra ljus, löstagbara kopplade ljusarmar, höjd ca 62 cm

Varenr: 5911731
DKK 3.656 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24-01-2021
14:44
Se mere
Kandelabrar
KANDELABRAR/LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets början, för två ljus, löstagbara kopplade ljusarmar, kannelerat skaft på rund fot med pärlstav och akantusblad, höjd ca 35 cm

Varenr: 5911736
DKK 3.290 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24-01-2021
15:06
Se mere
Vägghyllor
VÄGGHYLLOR, 2 dlr, 1 par, 1800/1900-tal, skivor i trä med genombruten bärande del i pastellage, blank och mattförgyllda, höjd ca 22 samt 25x17 cm

Varenr: 5911758
16:02
Se mere
Hårspännen 5 delar
HÅRSPÄNNEN, 5 delar, silver/ försilvrad vitmetall, enligt uppgift från Thailand, bestående av delar i olika storlek, utförande och dekor

Varenr: 5911791
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24-01-2021
17:18
Se mere
Spännen och Hänge 2+1 del
SPÄNNEN OCH HÄNGE, 2+1 del, silver och guldfärgade detaljer, enligt uppgift från Thailand, dekor med Foo hund alt drak liknade väsen med stenboll i munnen, höjd ca 4.5-5 cm inkl ögla, vikt ca 64.0 g

Varenr: 5911792
17:20
Se mere
Dosa emalj rokoko
DOSA, 1700-tal, rokoko, emalj, dekor av blommor samt i relief, mässingsfattning, 8x6,5x4 cm

Varenr: 5911798
DKK 1.828 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
17:32
Se mere
To opspændt lærred (2)
To opspændt lærred monteret blindramme. Fremstår ubrugt. H. 110 cm. B. 230 cm. (2)

Varenr: 5912810
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2021
18:40
Nålhus emalj 1700-tal
NÅLHUS, emalj, 1700-tal, sannolikt med silverfattning, höjd 9,5 cm

Varenr: 5911854
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
19:22
Se mere
Pennor 3 st
PENNOR, 3 st, bestående av Parker 51 resevoirpenna i burgundy färgat fodral, Cross ball point pen silverfärgat randmönstrat fodral made in Ireland samt Cross ball point pen randmönstrat förgyllt fodral 1/20 12KT gold filled made in U.S.A, längd ca 132-138 mm

Varenr: 5911860
19:28
Se mere
Visitenkarten-Page, Stummer Diener, 1930er Jahre
Visitenkarten-Page, Stummer Diener, 1930er Jahre. Mit Bleiplatte gewichtete, rechteckige Plinthe. Die flache Figur polychrom bemalt und in den Händen ein versilbertes Ovaltablett haltend. HxBxT: 93 x 27 x 15 cm. Altersspuren, kl. Defekte, Bereibungen und Retuschen.

Varenr: 5907556
DKK 1.676 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-01-2021
19:36
DKK 335
Kinderbett, 1950er Jahre, Rattan
Kinderbett, 1950er Jahre, Konstruktion aus Rattan, mit vier Rollen versehen. Maße ca. H. 80/34cm, L. 100 cm, B. 52 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, wackelig, eine Stahlkappe und stellenweise die Schrauben wurden erneut.

Varenr: 5908692
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-01-2021
19:39
DKK 298
Kompas og nathus af messing (2)
Kompas og nathus af messing, H. 36 cm, Ø. 33 cm. Kompas fra Kelvin White Boston. Fremstår med brugsslitage. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten(2)

Varenr: 5911500
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
19:43
DKK 650
Jacob Hermann, cd. Spurv i teak.
Jacob Hermann (1910-1995). Fugl af udskåret træ. Præget monogram JH. H.3,6 cm, L. 8,5 cm. Alm. brugsspor, herunder slid på næb og småmærker.

Varenr: 5889024
DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2021
19:47
Verner Panton. Vitra miniature fem Panton Chair (5)
Verner Panton miniature stole fra Vitra Design Museum i farverne hvid, gul, blå og rød. H. 14 cm. Fremstår med lette brugsspor. (5)

Varenr: 5912058
19:51
Vifte med håndmalede fugle, 1800-tallets anden halvdel
Vifte med sider og lameller af udskåret og gennembrudt træ med forgyldt ornamentik, fane i sort kniplingsværk med håndmalede fugle. L. (inkl. metalbøjle) ca. 36,5 cm. 1800-tallets anden halvdel. Fremstår med brugsspor, stoffet delvist løsnet fra den ene side og med revner.

Varenr: 5905009
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
19:56
Montblanc ' Writers Edition: Friedrich Schiller' fyldepen med rav og spids af 18 kt. guld
Montblanc ' Writers Edition: Friedrich Schiller' fyldepen, prydet med montering af rav og spids af 18 kt. guld, L. 13,5 cm. Produceret i kun 18.000 nummererede eksemplarer. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5892961
DKK 5.800 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
19:56
DKK 4.400
Kabinettskåp sköldpadd 1700-tal
KABINETTSKÅP, barock 1700-tal, fodrad med sköldpadd, dörrpar med bakomliggande lådor och fack, lönnfack samt en scen med skenperspektiv och med speglar, akvarell, låda på toppen med invändiga akvareller med skenperspektiv, dörrparen med totalt 8 silverbleck med figuralt motiv samt bronsramar, stående på klotfötter i mässing, höjd ca 42, bredd 39, djup 23,5 cm

LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924, sidan 149 samt bild

Varenr: 5911893
DKK 7.311 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
20:01
Se mere
Fernglas, Modell 'Echo 8092' 10x50, Metall, Leder
Fernglas, Modell 'Echo 8092' 10x50, Metall, Leder. Fernglas aus Metall mit einer achromatischen Linse und Lederriemen in einer verschließbaren Ledertasche mit orangefarbenem Stoffinterieur, H.19cm, L.22cm, B.8cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partieller Farbabrieb, minimale Kratzer im ...

Varenr: 5894690
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:03
DKK 298
Schatulle / Dose, Holz, Kerbschnitzerei, Deutschland, 1850-1920
Schatulle / Dose, Holz, Kerbschnitzerei, Deutschland, 1850-1920. Schatulle aus Holz mit einem Klappdeckel, Korpus mit Kerbschnitzereien versehen, unterseitig mit rotem Papier verkleidet, H.13cm, L.30cm, B.21cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, zwei Füße und ein Schloss fehlend, sowie ...

Varenr: 5869234
20:05
DKK 298
Skulptur Erik Höglund
ERIK HÖGLUND (1932-1998): Skulptur, vilande lejon, glas och smide, höjd ca 25, längd 34 cm

Varenr: 5911903
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-01-2021
20:11
Se mere
Målkärl jumfru 1700-tal
MÅLKÄRL, jungfru, tenn, trestämplad (ej identifierade) , krönt 1782, konisk, slät, undersidan med bomärke och ägarinitialer, höjd 7 cm

Ingår i temaauktionen Selected Antiques

Varenr: 5911906
DKK 2.924 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
20:14
Se mere
Konvolut Feuerzeuge, Metall (10)
Konvolut Feuerzeuge, Metall. Konvolut bestehend aus zehn Feuerzeugen aus Metall, teilweise mit reliefiertem Korpus, unter anderem der Hersteller Ronson, Diplomat und KW Classic, ein Feuerzeug im Etui, 4x7cm - 8x9cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer und Oxidationsspuren. ...

Varenr: 5858652
DKK 2.794 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:18
DKK 298
Konvolut Feuerzeuge, Metall. Konvolut bestehend aus zehn Feuerzeugen aus Metall, teilweise goldfarben gefasst und emailliert, unter anderem der Hersteller Ronson, Diplomat und KW Classic, ein Feuerzeug im Etui, 6,5x4cm - 8,5x10cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer und ...

Varenr: 5858658
20:18
DKK 298