Vurdering
12345»   Varer pr. side   131 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Legetøjsbil, Cawa bronzefad & figur af metal (3)
Legetøjsbil af sortmalet blik, 'Cawa' bronzefad, forgyldt bronze & figur i form af stående dreng, bronzeret zink eller andet metal. 20 årh, dreng muligvist omkr. 1900. Stedvise brugsspor & patina. Drengefigur antageligt oprindeligt med sokkel, mont. på rund plade. Mål: bil 29 cm. Dreng H. 30. Fad...

Varenr: 6123402
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
09:19
Kay Bojesen, Garder, Fanebærer samt fløjtespiller (stor model) (2)
Kay Bojesen (1886-1958). Gardere i form af fanebærer samt fløjtespiller af bemalet træ. Designet i 1942. H. 152 og 102 cm. Fremstår med minimal slitage i form af enkelte afskalninger. (2)

Varenr: 6100826
DKK 40.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
10:17
DKK 30.000
Kosta Boda, Holmegaard, mfl. Samling glas (5)
Kosta Boda, Holmegaard, mfl. Samling glas bestående af to flasker H. 25-34 cm. Lille vase H. 7 cm. Skål H. 9, Ø. 12 cm. Firkantet fad H. 6, 22 x 22 cm. Fremstår med brugsspor. (5)

Varenr: 6124570
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
10:37
DKK 700
Tre ældre radioer, Philips m.m. (3)
Tre ældre radioer bestående af en Philips Sonate i kabinet af teaktræ h.33 x 50,5 x d.26 cm samt to ældre radioer fra 1920'erne i kasser af egetræ h.23 x 58 x d.25 cm og h.21,5 x 36,5 x d.24 cm, den ene med glasfront mærket 'Unica', begge med kraftige brugsspor, skader og mangler. Lauritz.com ...

Varenr: 6126385
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
14:40
Stor samling julepynt, herunder en ældre nisser mm.
Stor samling julepynt i fire flyttekasser herunder diverse julekugler, halvkugler, trompet, fugle, julemand i kane, lysestager, elstager, nisser/ julemænd i stof mv, enkelt gammel nisse ca 1940, H. 48 cm, øvrige fra 1900-tallets anden halvdel, et par ældre keramiske nisser, H. ca. 20 cm fra ca. ...

Varenr: 6116044
DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
15:41
Samling fyldepenne (14)
Samling fyldepenne, stiftblyanter fra Parker mfl. 1 med 14 karat guldspids, andre med iridium. Brugsspor samt enkelte skader. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (14)

Varenr: 6124811
16:39
To modelskibe. 'Cutty Sark' og 'Constitution' (2)
To modelskibe. 'Cutty Sark' (L. 93 cm.) og 'Constitution' (L. 82 cm.). Begge skibe er udført i plast. Fremstår med defekter og mangler. (2)

Varenr: 6124424
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-12-2021
17:23
Carl Zeiss refraktometer
Carl Zeiss, refraktometer, mrk. nr. 13689 i original trækasse mrk. Brock & Michelsen - København. H. 22,5 cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten

Varenr: 6118258
DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
17:26
DKK 1.200
Samling LP'er. Udenlandsk rock. (49)
Samling på 49 LP'er. Udenlandsk rock bestående af: The Sisters of Mercy, Death Angel, Patti Smith Group og mange flere. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6126327
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
18:05
DKK 1.800
Russiske skåle af træ ca 17-1800 tallet (3)
Russiske skåle af træ med dekoration med ca 17-1800 tallet Stor skål H. 16, Ø 31 cm. mindre skål H. 10, Ø 20 cm, krukke med låg. H. 8,5 Ø 17 cm (3)

Varenr: 6108662
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-12-2021
18:08
DKK 500
Fransk blækhus af marmor og forgyldt bronze (2)
Fransk dobbelt blækhus med brevvægt, marmor og forgyldt bronze, 2 indsatse af glas. Sejlsportspræmie fra 1936 meg gravert tekst i ene låg: 'En hommage à Preben Møller pour sa belle victoire le 9 Aout 1936 aux Regates de Skovshoved R.G. De Cardonne'. H.12,5 x 42 x 13 cm. Aldersrelateret stand med ...

Varenr: 6119820
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
18:37
Italiensk figur af sølv i form af italiensk grenader, 20. årh.
Italiensk figur fremstillende italiensk grenader, i anno 1805, udført i sølv med emalje. H. 14 cm. Vægt 256 g. Fremstår med spredte emaljeafslag.

Varenr: 6108434
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
18:42
DKK 1.800
Airsoft Guns. Pistoler og geværer (ca. 40)
Diverse Airsoft Guns bestående af pistoler, geværer og diverse kugler. Alle manuelle, enkeltskud. Fremstår nye og ubrugte og overvejende i original emballage. Kan købes af alle over 18 år

Varenr: 6111932

DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
19:00
Samling LP'er. Udenlandsk rock. (40)
Samling på 40 LP'er. Udenlandsk rock bestående af: Metallica, Alice Cooper, SLayer, Michael Jackson, Rock In Deutschland og mange flere.Fremstår med brugsspor. (40)

Varenr: 6126325
19:04
Montblanc 'Starwalker Midnight' fineliner pen i rhuteniumbelagt metal
Montblanc 'Starwalker Midnight' fineliner pen i rhuteniumbelagt metal med diamantskårede omløbende linjer, top med flydende Montblanc-logo. L. 14 cm. Original æske medfølger. Fremstår med alm. til lettere brugsspor.

Varenr: 6108795
DKK 2.800 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
19:04
Italiensk figur af sølv i form af husar fra Baden, 20. årh.
Italiensk figur fremstillende husar fra Baden i anno 1812, udført i sølv med emalje. H. 14 cm. Vægt 241 g. Fremstår med spredte emaljeafslag.

Varenr: 6108465
DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
19:15
Italiensk figur af sølv i form af engelsk officer fra de kongelige irske husarer, 20. årh.
Italiensk figur fremstillende engelsk officer fra de kongelige irske husarer i anno 1833, udført i sølv med emalje. H. 15 cm. Vægt 297 g. Fremstår med spredte emaljeafslag.

Varenr: 6108450
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
19:22
Montegrappa 'Extra 1930' fyldepen med detaljer af sterlingsølv og 18 kt. guld
Montegrappa 'Extra 1930' fyldepen af skildpaddefarvet celluloid med monteringer på hætte og pen af sterlingsølv, pennehovedet med detaljer af 18 kt. guld. L. 13,5 cm. Medfølges af æske i træ indeholdende blækflaske og pudseklud (til sølvdelene). Fremstår med lette brugsspor, spredte slidmærker på...

Varenr: 6108633
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
19:26
DKK 5.200
Italiensk figur af sølv i form af engelsk kaptain fra 18. husarregiment, 20. årh.
Italiensk figur fremstillende engelsk kaptain fra 18. husarregiment i anno 1815, udført i sølv med emalje. H. 15 cm. Vægt 292 g. Fremstår med spredte emaljeafslag.

Varenr: 6108493
19:28
Kobberstukne spil fra 1600 tallet (7)
Kobberstukne spil fra 1600 tallet bestående af hollandske 'Ghanse-Spel', 'Het Nieuw Slange Spel' samt 6 tyske spil. Arkstørrelse fra 18,5 x 27 cm op til 41 x 46,5 cm. Aldersrelateret stand med mindre skader på enkelte og tilskårede.

Varenr: 6123152
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
19:30
DKK 3.200
Dupont 'Olympio' fyldepen af sterlingsølv med spids af 14 kt. guld
Dupont 'Olympio' fyldepen af sterlingsølv med linjemønster, pennehoved af 14 kt. guld. L. 13,5 cm. Original æske medfølger. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 6108701
19:36
Kasse med nisser og julepynt
Kasse med nisser og julepynt. Stor kasse med nisser i mange størrelser og i forskellige materialer H 4-46 cm, samt lidt andre ting.

Varenr: 6120710
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-12-2021
19:42
Georg Jensen. En samling julepynt af forgyldt metal (12)
En samling julepynt i forgyldt metal fra Georg Jensen, alle med forskellige motiver. Georg Jensen-opbevaringspose medfølger. Fremstår med alm. brugsspor. (12)

Varenr: 6125575
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
19:44
Kondenseringsanlæg / Laboratorieudstyr med tilbehør.
Kondenseringsanlæg / Laboratorieudstyr: Heraeus, Electrothermal MS 9505, JP Selecta, Büchi Glasapparatefabrik Flawil 142947. Medfølger glaskobler samt mere udstyr.

Varenr: 6118270
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:50
Georg Jensen. Bo Bonfils. Fyldepen og stiftblyant, sterling, i org. æsker (2)
Georg Jensen. Bo Bonfils. Fyldepen el. fountain pen af sterlingsølv / kinesisk lak i farven bordeaux / spids af 18 kt guld / i ubrudt plast og stiftblyant el. pencil af sterlingsølv / kinesisk lak i farven bordeaux, stemplet Georg Jensen 925S, i org. gaveæsker m.m., L. 14,6-15,5 cm. Fremstår 1 ...

Varenr: 6125434
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
19:52
Italiensk figur fremstillende engelsk officer fra de kongelige irske husarer i anno 1830, udført i sølv med emalje. H. 15 cm. Vægt 318 g. Fremstår med enkelte emaljeafslag.

Varenr: 6108790
19:57
S.T. Dupont 'Churchill' cigaretui af læder med etui
S.T. Dupont 'Churchill' cigaretui af læder med plads til to cigarer, L. ca. 17,5 cm. Medfølges af etui samt uudfyldt certifikat.

Varenr: 6108682
DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
19:59
DKK 950
5 ældre langpiber på pibebrædt samt jagttaske læder (7)
5 ældre langpiber af træ, én af porcelæn med tilhørende pibebrædt, piber l.22-53 cm, pibebrædt h.58,5 x 45,5 cm samt en ældre jagttaske af læder med 3 rum og plads til patroner h.30 x 35 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor, pibebrædt med ormstukne områder. samt jagttaske læder (7)

Varenr: 6122498
Mazzettil d'Altavilla. Skakspil med brikker i venetiansk mundblæst glas (33)
Mazzettil d'Altavilla. Skakspil med brikker i venetiansk mundblæst glas, skakbræt af glas. De "hvide brikker" er fyldt med grappa fra GRIGNOLINO, de "sorte brikker" er fyldt med GRASPANERA. 50x50 cm. Fremstår med få brugsspor, skakbræt dog med ridse. (33)

Varenr: 6047938
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:03
DKK 4.800
Fritz Heimbürger Eftf. Massivt etui af 14 kt. guld med syntetisk safir, ca. 1960
Fritz Heimbürger Eftf. Massivt etui af 14 kt. guld, prydet med syntetisk safir, "sun-ray" design, udført ca. 1960. Mål: 9 x 8,5 x 1,8 cm. Vægt: ca. 227,4 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6105220
DKK 70.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:10
DKK 56.000