Vurdering
12345...10»   Varer pr. side   276 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Poul Hundevad. Kommode, palisander
Poul Hundevad. Kommode af fineret palisander, front med fire skuffer, senere monteret uoriginale ben af massiv teaktræ. 1960'erne. H. 76 L. 70 D. 43 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, nuanceforskel på topplade, enkelte minimale finerafslag.

Varenr: 6232683
DKK 2.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
13:58
Dansk snedkermester. Lav skænk, palisander
Dansk snedkermester. Lav skænk af fineret palisander med indlæg, front med seks låger bag hvilke hylder og udtræksbakker. 1960'erne. H. 88 L. 225 D. 46 cm. Fremstår med brugsspor, lettere ujævnheder i finer samt svage skjolder på topplade, låger går stramt, udskæringer nederst på bagben. To ...

Varenr: 6241658
DKK 20.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
14:36
DKK 8.000
Indiske møbler af træ og jern (5)
Indiske møbler af træ og jern bestående af stort rektangulært sofabord h.47 x 199 x 100 cm, 2 små lampe / sengebord h.40 x 45 x 46 cm, lille bænk med tre gennembrudte låger h.34 x 40 x 34 cm og et lille skrin h.17 x 30 x 17 cm. Med opbevaringsspor og småskader / afslag.

Varenr: 6253500
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-10-2022
15:43
Reoval. Kommode / chatol, palisander
Reoval. Kommode / chatol af fineret palisander, front med nedfældelig klap, bag hvilken små rum og skuffer, herunder tre skuffer, greb af metal, senere monteret uoriginale runde tilspidsede ben. 1960/70'erne. H. 102 B. 88 D. 40 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 6280316
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
16:04
Dansk møbelproducent. Skænk, egetræ
Dansk møbelproducent. Skænk af fineret egetræ med front af par skydelåger bag hvilke åbne rum, monteret på stel med massive runde tilspidsede ben. H. 82 B. 120 D. 40 cm. Fremstår med lettere brugsspor foruden nuanceforskel på topplade, manglende hylder.

Varenr: 6256019
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
16:22
Overskab af egetræ 20.årh.
Overskab af egetræ. Front med to låger med sprosser bag hvilke hylder. Nøgle medfølger h. 101 cm B. 95 cm D. 28 cm. 20. årh. midte

Varenr: 6280032
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-10-2022
16:51
Dansk møbelproducent. Todelt skænk, teaktræ, 1960'erne
Dansk møbelproducent. Todelt skænk af fineret teaktræ, underdel med front af to låger samt fire skuffer, overdel med front af to låger samt to skydelåger bag hvilke hylder samt skuffer, ben af massivt egetræ. 1960'erne. H. 134 L. 180 D. 50 cm. Fremstår med brugsspor, flere ridser på topplade af ...

Varenr: 6219416
DKK 4.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
17:52
Lav skænk af mørkbejdset og lakeret træ. Rustiklook
Lav skænk af mørkbejdset og lakeret træ. Front med i midten en vitrinesektion med 2 sprossede glaslåger, 2 hylder og 2 skuffer. Greb af patineret metal. Rustiklook. H. 56. L. 170. D. 51 cm. Denne møbelserie er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse samt småmærker...

Varenr: 6266842

DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
18:00
DKK 3.200
Kommode / tegningeskab af patineret træ, stel af metal. Rustiklook
Kommode / tegningeskab af patineret, bemalet træ, stel af sortlakeret metal. Rustiklook. Front med 7 smalle skuffer. H. 99. B. 91. D. 40 cm. Denne møbelserie er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse samt småmærker kan forekomme.

Varenr: 6265089

DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
18:05
DKK 5.000
Aage Hundevad for Hundevad & Co. Reolsystem af palisander, 1960'erne (3)
Aage Hundevad. Reolsystem af finéret palisander, bestående af; Et par underdele / skænk med to låger bag hvilke hylder og udtræksbakker. H. 67, 139 x 43 cm. samt én overdel med front af hylder. H. 129, B. 139, D. 31 cm. Nøgler medfølger. Fremstår med aldersrelateret brugspræg, samt ene låge på ...

Varenr: 6275338
DKK 3.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-10-2022
18:16
Henning Koch for Silkeborg Møbelfabrik. Kommode af paliander, 1960'erne
Henning Koch. Kommode af finéret palisander, front med skuffer med greb af messing. Udført hos Silkeborg Møbelfabrik. H. 60, B. 45, D. 30 cm. Fremstår med lettere brugspræg.

Varenr: 6278807
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-10-2022
18:27
Dansk møbeldesign. Kommode af teaktræ, 1950/60'erne
Kommode af finéret teaktræ. H. 120, 70 x 40 cm. Fremstår med alders- og brugspræg.

Varenr: 6279380
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-10-2022
18:27
DKK 900
Johannes Sorth. 'Bornholmer-reolen' af teak, 1960'erne
Johannes Sorth. 'Bornholmer-reolen' / sekretær af finéret teak. H. 182 cm. B. 100 cm. D. 43 cm. Fremstillet hos Bornholms Møbelfabrik, Nexø, 1960'erne. Fremstår med almindelige brugsspor i form af skrammer og ridser mm. Hul i bagklædning.

Varenr: 6267689
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-10-2022
18:37
DKK 2.800
Omann Junior. Skænk, egetræ, model 21
Omann Junior. Lav skænk fineret med egetræ, front med to skydelåger bag hvilke hylder og en udtræksbakke. Fremstillet hos Omann Jun. Møbelfabrik. 1960'erne. H. 78 L. 210 B. 47 cm. Fremstår med skjolder/kraftig slitage på top samt brugsspor, finerafslag på top og sokkel, åbne samlinger på hjørne, ...

Varenr: 6279530
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
18:42
DKK 1.700
Skænk af bøgetræ
Lav skænk af bøgetræ, front med skuffer samt låger, bag hvilke hylder. H. 91, L. 198, D. 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 6279388
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-10-2022
18:48
Peter J. Lassen for Montana. Reolmoduler af lakeret MDF (3+1)
Peter J. Lassen for Montana. Reolmoduler af lakeret MDF, bestående af; 3 x H. 70, 70 x 38 cm. Tilhørende sokkel, medfølger. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (3+1)

Varenr: 6278377
18:50
DKK 950
Johannes Sorth. 'Bornholmer-reolen' af teaktræ, 1960'erne
Johannes Sorth. 'Bornholmer-reolen' af finéret teaktræ, front med to skydelåger, bag hvilke hylder, herover flytbare hylder, stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. Fremstillet hos Bornholms Møbelfabrik, Nexø. H. 182, L. 101, D. 43 cm. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, ...

Varenr: 6279914
DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-10-2022
18:50
Mindre samling af ''the box'' væghængte moduler (6)
Mindre samling af ''the box'' væghængte moduler. Består af: 4 stk. Mål. 39,5x34x20 cm . 2 stk. 39,5x34x37 cm. Udstillingsmodeller. (6)

Varenr: 6278025

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-10-2022
18:55
Omann Junior. Model 19. Fritstående skænk af fineret teak
Omann Junior. Model 19. S Fritstående skænk af fineret teak, front med fire skydelåger, bag hvilke udtræksbakker og hylder, stel med runde tilspidsede ben af massivt teak. Fremstillet hos Omann Juniors Møbelfabrik. Model 19. H. 110, B. 200, D. 46 cm. Fremstår med brugsspor herunder tomærker på ...

Varenr: 6278880
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-10-2022
19:00
DKK 3.400
Dansk møbelproducent. Sybord, mahogni
Dansk møbelproducent. Sybord af fineret og massiv mahogni, front med skuffe, kurv af flet. H. 46 L. 54 D. 35 cm. 1960/70'erne. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6241776
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
19:03
Skuffedarium / arkivskab af egetræ, 1900-tallets 1. halvdel
Skuffedarium / arkivskab af egetræ, front med tredive skuffer samt to udtrækkelige skriveplader. H. 120, 60 x 36 cm. 28 stk. løse greb medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varenr: 6279525
19:08
Vitrineskab, udført i lysegrå lakeret træ
Stort vitrineskab, udført i lysegrå lakeret træ. Overdel med to låger med greb og lås i metal. Bag låger hvidlakerede hylder samt hvid bagside. Underdel med skuffer monteret med greb i metal. H. 175. B. 130. D. 45 cm. Modelfoto.

Varenr: 6230685

DKK 7.200 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
19:10
DKK 4.400
Kommode tilvirket af patineret genbrugstræ. Rustiklook
Kommode tilvirket af patineret genbrugstræ. Rustiklook, barokstil. Rigt svungen front med 3 skuffer, runde greb/beslag af metal. 4 lave, drejede ben. H. 91. B. 110. D. 50 cm. Denne møbelserie er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse samt småmærker kan forekomme.

Varenr: 6265538

19:10
DKK 5.600
Empirestil kommode af mahogni, 19/20 årh.
Empirestil kommode af mahogni, buet front med skuffer, 1 nøgler medfølger, H. 78 B. 70 D. 45 cm. alderrelateret brugsspor. 19/20 årh.

Varenr: 6279889
19:12
Skab / vitrine af laseret træ, 6 glaslåger med metal. Rustiklook
Skab / vitrine af patineret og laseret genbrugstræ, front med 6 glaslåger med sorte metalrammer. Rustiklook. H. 103. B. 110. D. 50 cm. Denne møbelserie er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse samt småmærker kan forekomme.

Varenr: 6266506

DKK 7.400 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
19:20
DKK 5.200
Peter J. Lassen for Montana. Reolmoduler af lakeret MDF, bestående af; 2 x H. 70, 70 x 30 cm. 1 x H. 70, 35 x 30 cm. Tilhørende sokkel, medfølger. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (3+1)

Varenr: 6278376
19:23
Kommode af teaktræ, 1960'erne
Kommode af finéret teaktræ. H. 101, 70 x 41 cm. Fremstår med alders- og brugspræg.

Varenr: 6279373
19:31
DKK 500
Væghængt vitrineskab i egetræ
Væghængt vitrineskab i egetræ, profileret top, front med to låger,hvorbag 2 hylder med Greb i jern. Mærke. Dane line. Ophængsliste medfølger. B. 100 cm. D. 28 cm. H. 60 cm. Modelfoto.

Varenr: 6190409

DKK 1.600 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
19:35
To skænke af nød (2)
To skænke af lakeret nød. En skænk med tre skydelåger bag hvilke hylder og skuffer. H. 85 cm. B. 150 cm. D. 30 cm. En skænk med tre skydelåger bag hvilke hylder. H. 79 cm. B. 150 cm. D. 47 cm. En skænk monteret med senere ben. Fremstår med brugsspor og en skænk med blændede huller i top.

Varenr: 6279622
DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 05-10-2022
19:38
Skab tilvirket af patineret genbrugstræ. Rustiklook
Skab tilvirket af patineret og laseret genbrugstræ. Rustiklook. Front med to smalle lamel-låger, bag hvilke justérbare hylder. Runde greb af metal. Profileret top. H. 200. B. 64. D. 49/43 cm. Denne møbelserie er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse samt ...

Varenr: 6266532

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
19:40
12345...10»