Vurdering
12»   Varer pr. side   32 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Truus Menger, 2 mindre bronze skulpturer (cd)(2)
Truus Menger (1923-2016). To mindre skulpturer af bronze, den ene på løs fod af granit, begge usignerede. Mål inkl. sokkel14 x 15 x 12 cm, liggende skulptur h.7,5 x 25,5 x 4,5 cm (denne med manglende hånd samt bagpå monteret med skrue til montering)

Varenr: 6275953
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-10-2022
16:20
Anna Marie Junker. Stentøjsskulptur på granitsokkel, B. 39 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur udfør i stentøj med bobleglasur, B. ca. 39 cm monteret på fod af sort, poleret granit, samlet højde ca. 30 cm. Mærkat under bund fra kunstneren.

Varenr: 6236381
DKK 3.000 DK, Kolding, Platinvej 05-10-2022
18:02
Stiig Kalsing. Bronzefigur (cd)
Stiig Kalsing (f. 1945). Figur af patineret bronze og messing. Stemplet Stiig Kalsing. H. 16 cm.

Varenr: 6280242
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-10-2022
19:27
Britta Madsen og Søren Gøttrup. Skulptur af farvet glas (cd)
Britta Madsen og Søren Gøttrup (begge f. 1948). Glasskulptur i form af revolver, sign. monogram BM SG. Mål. 20 x 32 x 5 cm. Fremstår med afslag på kolbe v. signatur. (cd)

Varenr: 6280020
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-10-2022
19:29
Leif Tingkær. Rundt fad, glaseret keramik (cd)
Leif Tingkær (f. 1946). Rundt fad prydet m/ abstrakt ornamentik, glaseret keramik, sign. Leif Tingkær 1988 m.m., Ø 42 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. m/ afstød el. chip m.m.

Varenr: 6275591
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
19:50
DKK 450
William Peter Larsen. Knælende kvinde og Amor skulptur i forgyldt bronce. (cd)
William Peter Larsen (1884-1961). Knælende kvinde og Amor skulptur i forgyldt bronze. Sign. monogram PL. Højde 18 cm. Under bund broncestøbermærke T.B.M. William P. Larsen dyrkede især bronzestatuetten, fortrinsvis i form af en naturalistisk kvindefigur. Han var en fremragende bronzetekniker og...

Varenr: 6273840
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-10-2022
08:29
Auguste Louis Mathurin Moreau. 'La Rentontre', skulptur af bronzepatineret metal
Auguste Louis Mathurin Moreau (1834-1917). 'La Rentontre', skulptur af bronzepatineret metal, monteret på sokkel af marmorimiteret træ. Sign. Le F. Moreau. H. incl. sokkel 57 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, sokkel med revne.

Varenr: 6274319
10:16
DKK 2.800
C. Blum. 'Apostel', skulptur af udskåret træ, 1700-1800-tallet
'Apostel', skulptur af udskåret træ, sign. C. Blum. 1700-1800-tallet. H. 79 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, tørhedsrevner, mindre afslag.

Varenr: 6274209
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-10-2022
12:36
DKK 7.000
Andrzej Lemiszewski. Figur af bronze cd
Andrzej Lemiszewski (f. 1952). Figur af bronze 995/6, sign. Lemi H. 6, L. 15,5, D. 3 cm.

Varenr: 6277543
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-10-2022
20:44
Tobias Henningsen, skulptur, 'Den standhaftige Tinsoldat'
Tobias Henningsen (f. 1986), skulpturen er inspireret af HCA 's eventyr 'Den standhaftige Tinsoldat', bemalet bronze & granit, signeret TH, H. inkl. 20 / uden 15 cm, B. 6 cm. Tobias Henningsen er uddannet rustfast klejnsmed. Har tidligere arbejdet hos Keld Moseholm samt været i praktik hos ...

Varenr: 6268965
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-10-2022
15:21
Tobias Henningsen, skulptur, 'Den grimme ælling' m/ kaviar
Tobias Henningsen (f. 1986), skulpturen er inspireret af HCA 's eventyr 'Den grimme ælling' m/ kaviar, bemalet bivoks på rustfri plade, signeret TH, H. 10, 20 x 25 cm. Tobias Henningsen er uddannet rustfast klejnsmed. Har tidligere arbejdet hos Keld Moseholm samt været i praktik hos Jens ...

Varenr: 6268978
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-10-2022
15:25
Alf Ekberg. Kvindeskulptur af stentøj. (cd)
Alf Ekberg. Kvindeskulptur af stentøj. H. 68,5cm. Sign. Ekberg. Fremstår med enkelte brændingsfejl. (cd)

Varenr: 6273823
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 07-10-2022
18:10
Krestine Harboe. 'Slam Nærer' , Uro
Krestine Harboe. 'Slam Nærer'. Uro af keramik. H. 50. Fremstår med enkelte mindre afslag. (cd)

Varenr: 6273789
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-10-2022
18:40
Leif Sylvester Petersen 'Bilisten',
Leif Sylvester Petersen f. 1940. 'Bilisten', figur af forsølvet tin. Sign LS, nr. 21/28. H. 6,5 cm. Sokkel medfølger. (2)

Varenr: 6260135
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
19:50
Preben Boye. Skulptur af bronze. cd
Preben Boye (født 1945). Skulptur af patineret bronze. Signeret med monogram på base og mærket: 8/19. H. 36,5 cm.

Varenr: 6280107
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
19:01
DKK 650
Frances Grimes (USA) barnefigur af lys alabast
Frances Grimes (USA, 1869-1963) Siddende barnefigur af lys alabast på lav ottekantet sokkel af brunlig marmor. Signeret ved sokkel Fr. Grimes, samt dateret 28. Brugs- og aldersspor; afslag på tæer. H. 20, B. 16 cm.

Varenr: 6272666
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-10-2022
19:15
Teodor Madsen, barnefigur af kunststen (cd)
Teodor Madsen (1880-1965). Barnefigur af kunststen, signeret. H.20,5 cm. 1940-50'erne.

Varenr: 6281297
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-10-2022
18:02
Anna Marie Junker. Skulptur i stentøj, H. 30 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur udført i glaseret stentøj på sokkel af sort, poleret granit, H. ca. 30 cm, B. ca. 33 cm, Mærkat under bund fra kunstneren, signatur.

Varenr: 6236386
DKK 2.400 DK, Kolding, Platinvej 09-10-2022
19:26
DKK 1.800
Vibeke Skov. Hoved, skulptur af keramik og glas

Varenr: 6142085
DKK 3.400 DK, Vejle, Dandyvej 09-10-2022
19:36
Juan Carlos Fierro. Skulptur / buste
Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia). Skulptur / buste, 2022, gips modelleret på stålstruktur og bemalet med akryl, monteret på træplade, under bunden sign. Fierro 22 DK. H. 26 cm. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6274258
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-10-2022
19:42
Vibeke Skov. 'Hovsa', skulptur af glaseret stentøj
Vibeke Skov (f. 1954). 'Hovsa', skulptur af glaseret stentøj i form af kvinde, under bunden sign. V. Skov 2021. H. 34 cm. Fremstår med brændingsrevne på siden af hovedet. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6142080
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-10-2022
19:44
DKK 5.000
Juan Carlos Fierro. Skulptur
Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia). Skulptur, 2022, gips modelleret på stålstruktur og bemalet med akryl, monteret på træplade, sign. Fierro 22 DK. H. 24. L. 38 cm. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6274257
19:57
Napoleon Abueva. Skulptur af træ, 'Take all' (cd)
Napoleon Abueva (1930-2018). Skulptur af træ i form af kuglespillet 'Take all'. Signeret Abueva '68'.Udstillet og erhvervet på Honjo Gallery, Tokyo i 1972. B. 50 cm, H. 125 cm, D. 20 cm. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 6279877
DKK 13.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-10-2022
19:58
DKK 10.000
Juan Carlos Fierro. Skulptur, frakke
Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia). Skulptur, 2022, gips modelleret på skrumpet uldfrakke og bemalet med akryl, skelet af træ løst monteret på stålstativ, drejbar, sign. Fierro 22 DK. H. 65 cm. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6274256
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-10-2022
20:17
DKK 7.000
Robert Jacobsen, cd. Maske/ Skulptur, H. 47 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Skulptur/ vægophæng af delvis forgyldt jern med bevægelige dele. Længde ca. 47 cm (74 cm i udfoldet stand), bredde ca. 35 cm. Usigneret. Certifikat medfølger. Proveniens: Værket stammer fra Robert Jacobsens atelier/ private samling. Lignende figurer kan ses i ...

Varenr: 6212345
DKK 48.000 DK, Kolding, Platinvej 09-10-2022
20:29
DKK 30.000
Anna Marie Junker. Skulptur i stentøj, H. 36 cm
Ann Marie Junker, f. 1952. Skulptur i rillet stentøj på fod af sort jern, H. 36 cm, B. 14 cm. Unika. Sign. med kunstnerens mærke samt etikette på bund.

Varenr: 6213228
DKK 3.000 DK, Kolding, Platinvej 09-10-2022
20:39
Et par traner af bronze (2)
Et par traner af delvist patineret bronze. H. 65-86 cm. Fremstår med små mindre ridser. (2)

Varenr: 6281121
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-10-2022
20:51
DKK 1.200
Anna Marie Junker. Unika skulptur, H. 28 cm
Anna Marie Junker f. 1952. Skulptur/ fad på fod: 'Isolator' udført af stentøj og isolator fra Gørding Mølle, signeret med kunstnerens mærke samt etikette under bund. H. 28 cm, B. 38 cm.

Varenr: 6213243
DKK 2.600 DK, Kolding, Platinvej 10-10-2022
17:00
Bjarne Leth Nielsen, CD. Fire figurkompositioner af mørkpatineret materiale. (4)
Bjarne Leth Nielsen (f. 1942), CD. Fire figurkompositioner af støbt mørkpatineret materiale. Alle sign. H. 6,5-22,5 cm. (4)

Varenr: 6257505
DKK 3.600 DK, Kolding, Platinvej 11-10-2022
16:34
Otto Pedersen. Træskulptur. H. 75 cm. (cd)
Otto Pedersen (1902-1995). Skulptur udskåret af træ med naturlige revner. Mand og kvinde tæt omslynget, sign. Otto P. H. 75 cm.

Varenr: 6269489
DKK 10.000 DK, Kolding, Platinvej 11-10-2022
19:15
DKK 6.400
12»