Vurdering
   Varer pr. side   25 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Pontus Kjerrman. 'Effert Commun' skulptur af keramik. (cd)
Pontus Kjerrman (f. 1954). 'Effert Commun'. Skulptur af glaseret keramik i grønne, gyldne og blå farver. Sign. Pontus Kj 08 samt Effert Commun'. H. 66 cm. B. 47 cm. D. 32 cm.

Varenr: 6083316
DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
12:16
DKK 40.000
Juan Carlos Fierro. Skulptur / buste, 'Little Prince'
Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia). Skulptur / buste, 'Little Prince', gips og lim modelleret på metalstruktur og bemalet med akryl, monteret på plade, sign. under bunden Fierro 2021. H. 39 cm. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6117389
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
Otto Pedersen, relief, nøgen kvinde. (cd)
Otto Pedersen (1902-1995), Relief i form af nøgen kvinde, udskåret træ i relief, sign. Otto P. 48 x 27 cm.

Varenr: 6101848
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:35
Vasily Yakovlevich Grachev. Russisk skulptur af bronze forestillende hestetrukken slæde
Vasily Yakovlevich Grachev (1831-1905, Rusland). Lille skulptur af patineret bronze forestillende hestetrukken slæde med kosak i fart, sign. med kyrilliske bogstaver samt med bronzestøberstempel for C.F. Woerffel, Skt. Petersborg omkr. 1900. L. 24 cm. Fremstår med løst seletøj, en skrue mangler i...

Varenr: 6120817
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2021
13:23
DKK 7.000
Anna Marie Junker. Skulptur i stentøj, B. 24 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i halvcirkel formet, bronze-glaseret stentøj med figur af par, der kysser / danser i front, H. 15,5 cm, B. 24 cm. Kunstnerens mærke på bagside. Kan både stå og hænge på væg. Se alle værkerne her

Varenr: 6100858
DKK 1.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-12-2021
14:02
Graham Dolphin. Skulptur. 'Jim Morrison 1986'. (cd)
Graham Dolphin (f. 1972). 'Jim Morrison 1986', skulptur forestillende Jim Morrison. Denne skulptur er nr. 4 i en serie med 6 unikke variationer. Tusch, maling og blæk på gips, marmormateriale og kunstmateriale. 2010. H. 60 B. 27 cm. Fremstår med enkelt lille afslag. Denne vare er en del af en ...

Varenr: 6108353
DKK 48.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-12-2021
20:03
DKK 35.000
Marmorskulptur efter Venus fra Milo / Afrodite fra Milos
To-delt skulptur af marmor, efter Venus fra Milo / Afrodite fra Milos. H. 165 cm. Obs. Læsses for egen hånd (2)

Varenr: 6074080

DKK 38.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-12-2021
21:16
DKK 28.000
Harald Isenstein, ler portrætbuste af dreng (cd)
Harald Isenstein (1898-1980). Ler portrætbuste af dreng, signeret. H.28 cm. Brugsspor.

Varenr: 6129486
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2021
14:44
Henrik Horst, relief af patineret jern opsat i ramme
Henrik Horst, relief af patineret jern opsat i ramme med bejdset fyrretræ og hessian. 32 x 62 x D. 8-10 cm.

Varenr: 6115497
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2021
15:27
Christian Lymann Hansen. Abstrakt skulptur.
Christian Lymann Hansen (1927-2000). Abstrakt skulptur af bemalet metal. Usign. H. 40 B. 22 cm. Denne vare er en del af en større temaauktion bestående af unikke effekter udvalgt og indhentet hos Christian Lymann Hansens arvinger. Se alle auktionerne her

Varenr: 6104874
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-12-2021
18:47
Otto Pedersen, relief, nøgen kvinde i profil. (cd)
Otto Pedersen (1902-1995), Relief i form af nøgen kvinde i profil, udskåret og laseret træ, usign. 25 x 19 cm.

Varenr: 6101850
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2021
20:30
DKK 1.800
Louis-Simon Boizot, efter. 'Proserpinas rov', skulptur i bronze
'Proserpinas rov', Bortførelsen af Proserpina, ført til underverden af guden Pluto. Model efter Louis-Simon Boizot (f. 1743, d. 1809) af patineret bronze. 19. århundrede. H. 50 cm, B. 25 cm. Fremstår med patina.

Varenr: 6083985
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2021
20:35
DKK 9.000
Øivind Nygård. Skulptur
Øivind Nygård. Skulptur Øivind Nygård (1948-2010). Skulptur af gips iform af Mickey Mouse i relief. H. 77 cm, B. 39,5 cm, D. 22 cm. Usign. Bogen om billedhuggeren 'Øivind Nygård - Værker og tekster medfølger'

Varenr: 6102271
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2021
08:00
Kunstnersammenslutningen 'Igen Igen' v. Karen T. og Quentin Wendt. Skulptur 'Molekuglen'
Molekuglen er skabt af skrottede stole fra Sydhavns Genbrugscenter som et upcycled kunstværk af genbrugsmateriale til den udsolgte bæredygtighedsfestival TOMORROW. På hjul. H. ca. 195 cm. B. ca. 200 cm. D. 185 cm. NB. Nye billeder fremgår da revner og små defekter er udbedret. Kunstnerne ...

Varenr: 6112827
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2021
10:46
Par kinesiske tempelhunde i marmor (2)
Par kinesiske tempelhunde i hvid marmor. Mål ca. h. 100 x 60 x 43 cm. Anslået vægt pr. stk min. 300 kg. Står på paller, læsses for egen hånd. 1900/2000-tallet

Varenr: 6127590
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-12-2021
16:30
DKK 5.000
Skulptur af moseeg, opsat på metalfod
Skulptur af mose-eg. Monteret på sort sokkel af metal. H. 39 cm. Sokkel med ridser.

Varenr: 6127310
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 13-12-2021
16:56
Givemore S. Madzivanyika. Shona skulptur. Serpentin.
Givemore S. Madzivanyika. Shona skulptur af serpentin. Figuren er udhugget af serpentinsten fra Karibe minerne ved søen Karibe i Zimbabwe. H. 37 cm. Fremstår med små afslag.

Varenr: 6127534
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-12-2021
17:46
Gangadhar Mahato. 'Inner Expression' (cd)
Gangadhar Mahato (f. 1978, Indien). 'Inner Expression', grålakeret glasfiber. 2010. H. 175 cm (H. inkl. sokkel 198 cm). Historik: Udstillet og erhvervet af sælger på Sculpture by the sea, Aarhus 2011 (Udstillingskatalog og Maintenance Guide medfølger). Senere udstillet Horsens Ny Teater, Galleri...

Varenr: 6080447
DKK 25.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-12-2021
18:37
DKK 15.000
Ole Ahlberg cd . Skulptur af porcelæn i form af kvinde med musselmalet tatovering
Ole Ahlberg f. 1949. Unika skulptur af porcelæn i form af kvinde med musselmalet tatovering. Signeret Ahlberg, H. 32cm. B. 9 cm. D. 9 cm.

Varenr: 6130633
DKK 18.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-12-2021
19:20
DKK 14.000
Tobias Henningsen, unika skulptur, 'Fyrtøjet'
Tobias Henningsen (f. 1986), unika skulptur er inspireret af HCA 's eventyr 'Fyrtøjet', bemalet bronze, usign., H. 20 cm, B. 17 cm. Tobias Henningsen er uddannet rustfast klejnsmed. Har tidligere arbejdet hos Keld Moseholm samt været i praktik hos Jens Ingvard Hansen.

Varenr: 6131152
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 13-12-2021
19:43
Anna Marie Junker. Skulptur i patineret bronze, L. 16,5 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i delvis poleret og patineret bronze, H. 15,5 cm, L. ca. 16,5 cm på fod af sortmalet jern, 8 x 8 cm. Skulpturen er justebar, kan sættes i forskellige stillinger. Se alle værkerne her

Varenr: 6072971
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13-12-2021
20:44
Anna Marie Junker. Blæksprutte i bronze på sten, L. 17 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i patineret bronze i form af blæksprutte på sten med kugle af hvid lava, Længde på sten ca. 17 cm, blæksprutte ca. 12,5 cm. Vendbar. Blæksprutten kan ligge og hænge (u/ sten). https://www.lauritz.com/da/auktioner/?themeId=7126&aid=17883

Varenr: 6101834
DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13-12-2021
20:50
DKK 1.800
Paul Ludwig Kowalczewski. Arbejder bærende på sæk, figur af bronze, o. 1900
Paul Ludwig Kowalczewski (1865-1910). Arbejder bærende på sæk, figur i bronze på marmorsokkel. Sign. P.L. Kowalczewski. H. 34 cm. Paul Ludwig Kowalczewski f. 1865 i Polen, studier ved Berlins Kunstakademi, d. i Berlin 1910.

Varenr: 6128950
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 14-12-2021
20:20
Italiensk kunstner. Relief af patineret bronze
Italiensk kunstner. Relief af patineret bronze i italiensk renæssancestil, inddelt i felter med figurer og figurscenerier, centralt motiv med romerske soldater, der brænder bøger af, i bunden mænd i lænker, muligvis en allegori for en historisk begivenhed. 98 x 64,5 cm.

Varenr: 6040346
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 15-12-2021
DKK 15.000
Ubekendt kunstner. 'Madonna della Seggiola', vægrelief af marmor efter Raphael, antagelig 1700-1800-tallet
Ubekendt kunstner (antagelig 1700-1800-tallet) Vægrelief af hvid marmor udført efter maleriet 'Madonna della Seggiola' af Raphael (1483-1520). Ø 42 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, tidligere indmuret i væg. Raphaels maleri hænger på Galleria Palatina, Firenze.

Varenr: 6040354
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 15-12-2021
20:09
DKK 10.000