Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skulptur brons Look at my legs
SKULPTUR, "Look at my legs", design RR Sweden, Helsingborg, grönpatinerad brons, i form av gymnastiserande groda, signerad RR, total höjd inkl sockel ca 26, bredd 42 cm
Varenr: 5439189
DKK 2.085 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-09-2019
12:24:00
Se mere
Figur af patineret bronze iform af kvinde
Figur af patineret bronze. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee L. 23 cm. Sign. Nick Modelfoto
Varenr: 5383929

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-09-2019
15:30:00
Skulptur af patineret bronze
Skulptur af grøn patineret bronze i form af stående kvinde der skuler sig. H. ca. 46 cm. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée sign. Rodin
Varenr: 5408962

DKK 4.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-09-2019
16:25:00
DKK 500
Figur gips afstøbning Atlas
Gips afstøbning i form af Atlas'. H 67 cm. Sokkel 25 x19,5 cm.
Varenr: 5419853

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-09-2019
16:26:00
Martin Smida, Skulpturen, 'Wegwerfartikel'
Gefertigt aus Beton, vollplastisch ausgeformt. Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter. Maße ca.: H. 12 cm, D. 4 cm.
Varenr: 5402760
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-09-2019
19:25:00
DKK 298
Dan Richter-Levin, 3D Wandrelief/Skulptur
Dan Richter-Levin (1926), 3D Wandrelief/Skulptur, gefertigt aus Metall, dunkel patiniert, Maße ca.: H. 23 cm, B.16 cm, T.15 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 5410150
19:34:00
DKK 298
Sigge Berggren brons
SIGGE BERGGREN (1911-68): Stående modell, signerad Berggren, brons, höjd ca 38 cm
Varenr: 5439320
DKK 2.085 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 20-09-2019
19:54:00
Se mere
Ottmar Hörl, diverse Skulpturen (4)
Ottmar Hörl (1950), diverse Skulpturen, vollplastisch ausgeformt, gefertigt aus Resin, bestehend aus: 2 'Berlin-Bären', 'Hase, nach Dürer', 'Frosch', Maße ca.: H.11-36 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 5438837
DKK 2.235 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-09-2019
19:59:00
DKK 298
Martin Smida, ADS (autonomic diving system), 'mushroom'
Der Universal Künstler Martin Smida fertigt jede ADS (autonomic diving system) in aufwendiger und liebevoller Handarbeit aus Resin. Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter. Die Figur hat eine Lichtfunktion. Maße ca.: H. 24 cm, T.14 cm, B. 17 cm,
Varenr: 5401858
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-09-2019
20:04:00
DKK 298
Konvolut diverse WWF Tierfiguren (16)
Konvolut diverse WWF Tierfiguren, vollplastisch ausgeformt, gefertigt aus Metall, montiert auf einer Holzplatte, Maße ca.: L. 3-6 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen. (16)
Varenr: 5428905
20:07:00
DKK 335
Per Arnoldi cd. Installation, relief, træ
Per Arnoldi født 1941. Installation, relief, træ. Unika relief, bemalet træ, 30 x 30 cm. Usigneret.
Varenr: 5421805
DKK 3.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 20-09-2019
20:41:00
DKK 500
Skulptur porfyr
SKULPTUR, porfyr, i form av fyr, höjd 17 cm
Varenr: 5439394
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-09-2019
10:36:00
Se mere
Tina Lindström Frausin cd. Indrammet glaskunst
Tina Lindström Frausin, 2000-tallet. Skulptur af farvet glas. Monteret i ramme af hvidbemalet træ. Ramme måler: H. 24 B. 24 D. 6 cm.
Varenr: 5422922
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
14:31:00
Else Bøgeskov. Relief af stentøj
Else Bøgeskov. Relief af stentøj monteret i træramme. Sign. på bagsiden. 63 x 63 cm. (71 x 71 cm.)
Varenr: 5441444
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
15:15:34
Figur af udskåret træ
Figur af udskåret og bemalet træ i form af ældre dansende par. H.31 cm. Midten af 1900 tallet.
Varenr: 5422857
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
16:20:00
Bronzefigur, liegender Mann
Vollplastisch ausgeformte Bronzefigur, liegender Mann Bronzeguss. Maße: H. 10, L. 22 cm altersgemäßer Zustand, angelaufene und gerostete Stellen.
Varenr: 5419913
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
17:05:00
DKK 335
Unbekannter Künstler, Kohlestück
Unbekannter Künstler, Kohlestück Kohlestück auf hölzerner Plinthe, Befestigung/ Kleber hat sich gelöst, nicht fixiert. Maße: H. 15, Sockel: 28 x 14 cm. Kratzer und Bestoßungen am Sockel vorhanden.
Varenr: 5397811
18:12:00
DKK 298
Maria Wojtiuk skulptur
MARIA WOJTIUK(född 1953 Polen): Skulptur, granit, patinerad brons, monogramsignerad och daterad MW 89, höjd 40 cm
Varenr: 5439514
DKK 2.085 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
18:27:00
Se mere
Bronzefigur angreifeneder Löwe
Bronzefigur angreifeneder Löwe Maße: H. 36, B. 21, T. 24 cm altersgemäßer Zustand, stellenweise angelaufen, Beschädigung an der rechten Seite.
Varenr: 5419885
DKK 1.192 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
18:35:00
DKK 298
Maria Wojtiuk skulptur
MARIA WOJTIUK(född 1953 Polen): Skulptur, patinerad brons, monogramsignerad och daterad MW 89, höjd 59 cm
Varenr: 5439521
DKK 5.560 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
19:00:00
Se mere
Bronzefigur stehendes Pferd
Bronzefigur stehendes Pferd Bronze, Oberfläche reliefiert. Maße: H. 15, L. 11 cm altersgemäßer Zustand stellenweise angelaufen.
Varenr: 5440881
19:00:00
DKK 298
Unknown artist, bucking horse
Unknown artist, bucking horse Soldered bronze plastic inserted into black wooden plinth, unsigned. Dimensions: approx. H 98 (88 without plinth) cm, approx. plinth 92 x 32 cm. Hardly any wear, minor colour abrasion on plinth.
Varenr: 5351469
DKK 13.410 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
19:05:00
DKK 298
Paul John Ballard. 'Bondage Girl Ella on Stool' cd.
Paul John Ballard. 'Bondage Girl Ella on Stool' af forgyldt bronze. Beviklet med snor. Sign. nr. B9/99. H. 25 cm. B. 11 cm. Vægt ca. 3 kg. Fremstår med minimale brugsspor. Certifikat medfølger.
Varenr: 5441439
DKK 4.400 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
19:14:00
Sonja Zeltner-Müller, female nude
Sonja Zeltner-Müller, female nude Bronze sculpture, relief style model Approx. weight: 12.1 kg, Dimensions: approx. H 45 cm, W 23 cm, D 9 cm Minor wear.
Varenr: 5388599
DKK 11.920 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
19:32:00
DKK 484
Bronze figur af nøgen kvinde
Bronze figur af stående nøgen kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 37 cm. Nick
Varenr: 5403719

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:40:00
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde udført i patineret bronze monteret på sokkel af sortmarmoreret marmor. Sign. "J. Mavchi" i bronzen. H. 11 cm.
Varenr: 5410100

DKK 1.900 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:49:00
Skulpturer/havefigurer (3)
Skulpturer/havefigurer, svejset sammen af genbrugsmetal, to fugle og en menneskefigur (politiker), brugte genstande: udstødningsrør, savblad, spændefjeder, røreelement, harve, cykelkæde, hakkejern, knallerttank, skæreblade, havesaks, møggreb. Mål: lille fugl: H. 130 cm, L. 137 cm, B. 91 cm; ...
Varenr: 5429056
DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
19:52:00
DKK 1.676
Ole Mynster Herold. 'Africano'
Ole Mynster Herold. 'Africano' fra 2004, sort granit, sign. i bund, H. 54,5 cm. Ole Mynster Herold debuterede på Kunstnernes Påskeudstilling i 1984 og har sidenhen deltaget i et større antal udstillinger i kunstforeninger og på gallerier i ind - såvel som udland.
Varenr: 5439712
DKK 12.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-09-2019
20:00:00
DKK 850
T. R. Chytka, bronzefigur, Yakima Canutts famous ride, Tipperary
T. R. Chytka, Yakima Canutts famous ride, Tipperary. Bronzefigur, eksemplar: 28/100, 1985, struktureret overflade. Mål ca. H. 53 cm, Ø 38 cm. Fremstår uden brugsspor.
Varenr: 5381339
20:10:00
DKK 2.235
Rosa Ekelund skulptur
ROSA EKELUND (f. 1933); skulptur, bemålat träbit, signerad Rosa Ekelund, motiv i form av ängsmark med blommor och stenar, monterad i plexilåda, höjd ca 16, 31x7,5 cm
Varenr: 5439556
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-09-2019
20:10:00
Se mere
 1 2 3 4 5  >>