Vurdering
1234»   Varer pr. side   117 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skulptur
SKULPTUR, samtida, manlig torso, brons, höjd ca 40 cm

Varenr: 5633851
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
11:00
Se mere
Mikko Hovi skulptur
MIKKO HOVI (1879-1962) Kvinna med lamm, signerad, glaserad terracotta, höjd ca 23 cm

Varenr: 5633870
DKK 1.118 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
11:38
Se mere
Einar Nerman skulptur figurin
EINAR NERMAN (1888-1983): Skulptur föreställande naken modell iförd rock, terracotta, signerad E. Nerman, daterad 1944, höjd ca 39, sockelns mått ca 15x12 cm

Varenr: 5633873
DKK 1.718 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
11:44
Se mere
Kjell Engman
KJELL ENGMAN, vägghängd skulptur, signerad och daterad Kjell Engman -76, keramik, glas och trä, rammått 76x76 cm

Varenr: 5633921
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
13:20
Se mere
Carl Fredrik Reuterswärd
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (född 1934): Non Violence, monogramsignerad CFR, brons, höjd ca 4,5, längd ca 7,5 cm

Varenr: 5634035
DKK 1.718 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
17:08
Se mere
Steen Christensen. 'Gammel bog' (cd)
Steen Christensen (f.1953). 'Gammel bog'. Skulptur af granit. Sign. og dat. på undersiden monogram SC 07. H. 28 cm.

Varenr: 5629632
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
19:30
Steen Christensen. 'Bænkebider' (cd)
Steen Christensen (f.1953). 'Bænkebider'. Skulptur af granit. Sign. og dat. på undersiden monogram SC 08. H. 29 cm.

Varenr: 5629634
19:34
DKK 1.900
Steen Christensen. 'Flodhest' (cd)
Steen Christensen (f.1953). 'Flodhest'. Skulptur af granit. Usign. H. 85 cm. Fremstår med limet sokkel.

Varenr: 5629635
19:38
DKK 850
Skulptur, buste, apostlen Peter, træ, formentlig 1600-/1700-tallet
Skulptur, buste, apostlen Peter, træ, formentlig 1600-/1700-tallet. Buste, der forestiller Peter med blikket rettet stift frontalt fremad, krøllet hår og med guldfarvet bemalet klædedragt, på bagsiden er der anbragt et skruehul til holderen, H. 39 cm, B. 32 cm, D. 19 cm, fremstår med ...

Varenr: 5585282
DKK 12.665 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:31
DKK 335
Andreas Wargenbrant
ANDREAS WARGENBRANT (född 1967): "My First Dollar", brons, skyltmärkt samt numrerad 10/50, 42x89 cm

Varenr: 5634190
20:39
Se mere
Kay Bojesen. Postbud samt garder (2)
Kay Bojesen (1886-1958). To figurer af bemalet træ i form af postbud og garder m. gevær, postbuddets ben stemplet 'Kay Bojesen Copyright Denmark'. H. 20-23 cm. Fremstår med afskalninger, stedvise reparationer/retoucheringer. (2)

Varenr: 5601563
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:41
Martin Smida, Skulpturen, 'The curious rose'
Martin Smida, Skulpturen, 'The curious rose'. Der universal Künstler Martin Smida fertigt jede Skulptur in aufwendiger und liebevoller Handarbeit aus Resin. Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter, Maße ca.: H. 8-13 cm.

Varenr: 5501089
DKK 2.608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
20:46
DKK 372
Unbekannter Künstler, Reliefplatte, Bronze, 1959
Unbekannter Künstler, Reliefplatte, Bronze, 1959. Darstellung einer liegenden Frau, einen Arm auf ihr Gesicht gestützt und den anderen Arm an ihr angewinkeltes Bein haltend, unten links mit 'HS' monogrammiert, sowie oben rechts datiert, rückseitig gestempelt und mit Hängevorrichtung versehen, ...

Varenr: 5625031
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:53
DKK 410
Efter Louis Auguste Moreau 'Poesie printanière' ca. år 1900
Efter Louis Auguste Moreau (1855-1919), 'Poésie printanière' Kvinde skulptur af guldbemalet zink, betitlet i rokoko cartouche samt stemplet fabrication francaise, Paris made in France på bagsiden, ca. år 1900. H. 59 cm. Fremstår med løshed og aldersrelateret slitage på overflade samt flere ...

Varenr: 5628306
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
20:53
Martin Smida, ADS (autonomic diving system), Modell: 'walking qube'
Der Universal Künstler Martin Smida fertigt jede ADS (autonomic diving system) in aufwendiger und liebevoller Handarbeit aus Resin. Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter, Maße ca.: H. 28 cm.

Varenr: 5363490
DKK 1.862 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
20:57
DKK 298
Unbekannter Künstler, Figur, Bär, Bronze
Unbekannter Künstler, Figur, Bär, Bronze. Darstellung eines sitzenden Braunbären aus Bronze, braun gefasst, rückseitig sowie unterseitig unleserlich signiert, H.8,5cm, B.8,5cm, T.9,5cm, geringfügiger Farbabrieb.

Varenr: 5614185
DKK 1.043 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:10
DKK 298
Unbekannter Künstler, Skulptur, Frau mit Kind, Bronze, 1994
Unbekannter Künstler, Skulptur, Frau mit Kind, Bronze, 1994. Darstellung einer liegenden Frau, ein Kind auf ihrem Schoß haltend, ihre Beine und Füße angewinkelt und zum Schaukeln angesetzt, unterseitig datiert sowie unleserlich signiert, H.11,5cm, B.18cm, T.8,5cm, altersgemäße Reibespuren.

Varenr: 5614184
DKK 2.049 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:20
DKK 298
Unbekannter Künstler, zwei Skulpturen, Ohne Titel, Keramik, 1987 (2)
Unbekannter Künstler, zwei Skulpturen, Ohne Titel, Keramik, 1987. Darstellung zweier runder Formen mit jeweils einer konvexen Seite, braun glasiert, unterseitig einmal mit 'IX' und einmal mit 'IX87' bezeichnet und datiert, 10-11,5x13-17cm, altersgemäße Reibespuren. (2)

Varenr: 5610552
21:30
DKK 298
Figur, Elefant, Ebenholz
Figur, Elefant, Ebenholz. Stilisierte Darstellung eines Elefanten aus Ebenholz, auf einem runden Holzsockel platziert und von einer Glasglocke überfangen, Figur: H.9,5cm, B.5cm, T.7cm, Gesamtmaß: H.19cm, D.10cm, altersgemäße Reibespuren, partiell minimale Kratzer und Holzabrieb.

Varenr: 5625044
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:42
DKK 298
Udo Breitenbach, Skulptur, 'Bzw.', Ton / Kunststoff
Udo Breitenbach (geb. 1959), Skulptur, 'Bzw.', Ton, Kunststoff. Darstellung zweier Händ einer weiblichen Figur aus Kunststoff, polychrom lackiert, an den Händen unterseitig mit Schrauben auf einem schwarz lackierten Tonsockel montiert, H.30cm, B.21cm, T.19cm, altersgemäße Reibespuren, minimaler ...

Varenr: 5628705
DKK 1.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:56
DKK 335
Wäinö Aaltonen skulptur
WÄINÖ AALTONEN (1894-1966) Paavo Nurmi, 1950-tal, signerad, metallegering, höjd ca 41 cm

Varenr: 5635015
DKK 4.842 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 08-04-2020
11:00
Se mere
Gipsaftøbning efter arkaisk 'boldspiller' relief
Relief af bemalet gips efter arkaisk græsk 'boldspiller relief'. Originalen fra ca. 500 f.kr. findes på Athens Nationalmuseum. 32 x 83 cm. Fremstår med slitage i form af stedvise kantafslag.

Varenr: 5635538
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-04-2020
11:20
Emil Halonen skulptur
EMIL HALONEN (1875-1950) Flicka med korg, signerad samt daterad 1921, bronsskulptur, höjd ca 40 cm

Varenr: 5635052
DKK 7.450 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 08-04-2020
12:16
Se mere
CARL MILLES
CARL MILLES (1875-1955), efter, kvinnohuvud, grönpatinerat brons, i gjutningen märkt Millesgården, höjd inklusive sockel ca 18 cm

Varenr: 5635087
DKK 3.436 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
13:38
Se mere
Arttu Halonen skulptur
ARTTU HALONEN (1885-1963) Barn på näckros, signerad, brons, höjd ca 24 cm

Varenr: 5635115
DKK 3.725 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 08-04-2020
14:44
Se mere
Josef Franz Riedl skulptur
JOSEF FRANZ RIEDL (1884-1965) skulptur i form av get som äter från tallrik, signerad samt daterad 1920 i gjutningen, patinerad brons, sockel i marmor (verde mare), höjd ca 17 cm

Varenr: 5635122
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08-04-2020
15:06
Se mere
Oidentifierad konstnär skulptur
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur i form av figur som smider plogbil av svärd, signerad samt med annan text i gjutningen (svårläst) , brons med målad bronsering, höjd ca 28 cm

Varenr: 5635159
16:26
Se mere
träskulpturer 6 st
SKULPTURER, trä, 6 st, omkring 1900-talets först hälft, bestående av bl.a. av: 1 skulptur i form av samisk man, signerad o.v.a, 1 skulptur i form av man, signerad N Wide, höjd 26 cm

Varenr: 5635176
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08-04-2020
17:10
Se mere
Barbro Bäckström mässingsplåt
BARBRO BÄCKSTRÖM (1939-1990): "Piura" - barnhänder, monogramsignerad och daterad BB -78, numr. 192/650, oxiderad mässingsplåtplåt, ca 24x28,5 cm

Varenr: 5635181
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 08-04-2020
17:18
Se mere
Lars Stocks skulptur
LARS STOCKS (1932-2018): skulptur, "Frukost på la Dauberie Ponchartrain 1978", koppar, höjd 66 cm

Varenr: 5635186
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
17:28
Se mere