Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Carin Nilson bronsskulptur
CARIN NILSON (1884-1973): "Kvinna och mus", skulptur, brons, signerad och daterad Carin Nilson 1933, gjutare Otto Meyer, höjd ca 27 cm
Varenr: 5003405
DKK 10.038 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22-05-2018
15:24:00
Se mere
Fågelskulptur
SKULPTUR, samtida, föreställande trana, tillverkad i gjutjärn med ben i armeringsjärn, höjd ca 66 cm
Varenr: 5003416
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
15:54:00
Se mere
Byst föreställande Augustus
HANS-CHRISTIAN BRIX (1831-1907) byst, efter Augustus Primaporta, 1800-tal, märkt Eneret HC Brix,. gips med glansig ytbehandling, höjd ca 34 cm
Varenr: 5003441
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
17:15:00
Se mere
Gunnar Finne
GUNNAR FINNE (1886-1952): Mannerheim. Signerad och daterad 1942. Bemålad gips, höjd ca 50 cm.
Varenr: 5003456
DKK 5.955 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 22-05-2018
18:03:00
Se mere
Colinet. Tänzerin. Bronze signiert.
Nach Claire Jeanne Roberte Colinet (Brussel 1880–1950). Tänzerin. Bronze auf Marmorsockel. Signatur auf der Plinzthe gerietz. Mit GießerstempelMaße ca. 31 cm. Sockelmaße 8 x 13, 8 x 2,5 cm. Minimalste gebrauchsspuren.
Varenr: 4970048
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
18:52:00
DKK 335
Hund af kunstmateriale
Hund af kunstmateriale forestillende en Bulldog, naturlig størrelse. H. 70 B. 40 cm. Dekoreret med farver, lakeret med vejrbestandig autolak
Varenr: 4956264

DKK 3.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2018
19:05:00
Porslinsskulptur i form av boxer
SKULPTUR, 1900-talets andra hälft, i form av sittande boxer, bemålad porslin, höjd 66 cm
Varenr: 5003477
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
19:06:00
Se mere
Robbi Jones: Skulptur af poleret messing, model Victoria
Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Victoria' udført i poleret messing, Sign. Robbi Jones. L. ca. 49 cm. Robbi Jones, tysk-amerikansk kunstner f.1961 i New York. Uddannet i moderne litteratur og kunsthistorie, siden 1980 etableret som billedhugger og maler.
Varenr: 5003146
DKK 4.800 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:11:00
DKK 1.900
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor h. 26 cm. Af nyere dato
Varenr: 4973856

DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
19:30:00
Joachim Bang. cd Figurgruppe, Skulptur af bronze
Joachim Bang. Figurgruppe, skulptur af bronze, sign. monogram JB, H. 12 cm, D. 8 cm og B. 6,5 cm.
Varenr: 5003275
DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
19:38:00
Andrzej Danielski, Figur auf Postament, 'Nashorn'
Andrzej Danielski, Figur auf Postament, 'Nashorn', gefertigt aus Keramik mit einem Postament aus Holz, rückseitig monogrammiert: 'A.D'. Maße ca.: H.19 cm, D. 10 cm.
Varenr: 4942493
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2018
19:50:00
DKK 298
Stiig Kalsing Skulptur af bronze
Skulptur af bronze af Stiig Kalsing f. 1945, sign. forneden. H. 31 m.
Varenr: 5003247
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
20:10:00
Klaus Kanstrup cd. Skulptur
Klaus Kanstrup f. 1936. Skulptur af gråbejdset træ, plexiglas, aluminium og natursten. Sign. Kanstrup 92. H. 180 cm.
Varenr: 4989128
DKK 5.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22-05-2018
20:30:00
Preben Boye cd . Skulptur af patineret bronze
Preben Boye (1944-2014). Skulptur af patineret bronze i form af stående figur. Sign. monogram. H. 28,5 cm.
Varenr: 5003259
DKK 2.400 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
20:30:00
DKK 1.300
H.M., Skulptur / Relief, Bronze
Skulptur / Relief, Bronze. Bronzerelief mit drei teilweise floralen Frauendarstellungen, auf Platte montiert und gerahmt, seitlich monogrammiert 'H.M.'und nummeriert '5/10', Maße mit Rahmen: H. 56,5 cm, B. 48 cm, Maße des Reliefs: H. 30,5 cm, B. 20 cm, Abnutzungsspuren, Kratzer, Verschmutzungen ...
Varenr: 4944621
DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:32:00
DKK 298
Figur/skulptur, helgenfigur, Johannes Døberen med får
Figur/skulptur, helgenfigur, Johannes Døberen i kamelhårsklædning og med et får/lam på armen, som han peger på med højre hånd (= Se, guds lam, som bærer Verdens synd), farvet bemalet i gyldne, grønne og brune nuancer, selvstående, figurmål uden sokkel 63 cm x 21 cm x 17 cm, objektmål med sokkel ...
Varenr: 4975385
DKK 4.094 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:50:00
DKK 1.191
Ørn
Efter Archibald Thorburn 1860-1935, formstøbt i hånden. Højde: 17 cm, bredde: 12 cm, dybde: 10 cm, vægt: 3,7 kg.
Varenr: 4970075
DKK 4.094 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
20:51:00
DKK 1.042
Flemming Holm. cd Skulptur af bronze
Flemming Holm. Skulptur af bronze i form af tre figurer monteret på sort skiferbase. Sign. Flemming Holm 1994. H: 30 cm. Basemål: 13,3 x, 26 cm.
Varenr: 5003241
DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
20:52:00
Renato Bertelli, 'Profilo continuo', 1933, keramik
'Profilo continuo di Mussolini', Renato Giuseppe Bertelli,(1900-1974). 1933, keramik, sort bemaling, futuristisk, abstrakt portræt af diktatoren Mussolini. Mål: H. 30 cm. Ø 25 cm. Betegnet og dateret ved underkanten: Bertelli R.A.XI. Litteratur: 'Sprachen des Futurismus'. Hovedet er holdt i ...
Varenr: 4997374
DKK 23.819 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:55:00
DKK 893
Andrzej Danielski, Figur auf Holzpostament 'Nashorn'
Andrzej Danielski, Figur auf Holzpostament, 'Nashorn', gefertigt aus Keramik, weiß gefasst, glasiert, unterseitg monogrammiert: 'A.D', signiert und datiert: '2017'. Gesamtmaße ca.: H. 34 cm, B. 17 cm.
Varenr: 4954249
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2018
21:05:00
DKK 819
Skulptur i form af en gyngehest, af nyere dato
Skulptur i form af en gyngehest(kan ej bruges som gyngehest), patineret bronze(ej massiv), af nyere dato, H. 74 cm. B. 26 cm. D. 120 cm. Brugsspor.
Varenr: 4998149
DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2018
21:09:00
DKK 1.200
Marco Evaristti, skulptur i form af blender med fisk & låg (cd)
Marco Evaristti (f. 1963), skulptur i form af blender m. guldfisk & låg(aftageligt låg), bronze, usign., H. 37 B. 15 D. 18 cm.
Varenr: 5002457
DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2018
21:24:00
DKK 4.600
Skulptur/figur Skt. Leonhard, træ
Skulptur/figur, træskulptur af Skt. Leonhard (Leonhard af Limoges eller de Noblet), her vist med attributterne bog og kæde, farvet bemalet, med gyldent-grønt tøj og guldfarvede skospidser, stående på en lav plint, der er forbundet med skulpturen, H. 55 cm, B. 23 cm, D. 24 cm, fremstår delvist med...
Varenr: 4975384
DKK 5.955 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
21:36:00
DKK 298
Konvolut Skulpturen, moderne Keramiken (3)
Konvolut aus drei Skulpturen, modernen Keramiken, farbig gefasst. Ein halbplastischer Frauenkopf, filigranes, mädchenhaftes Gesicht, eingerahmt durch Kopfschmuck und Kleidung, farbig gefasst in grau und grün, matte Lasur mit strukturbildender, metallener Optik und glatte, grüne Lasur, ...
Varenr: 4975392
21:39:00
DKK 298
Lladró, samling figurer, enhjørning og heste, porcelæn (4)
Lladró, samling figurer/dyrefigurer af porcelæn. En enhjørningefigur med en krans af spinkle blomster rundt om hornet, bærer seletøj med mønster af geometriske former og stiliserede liljer, lille fugl siddende på halen, hvidt og delvist farvet bemalet, stemplet på undersiden, H. 25 cm, B. 20 cm, ...
Varenr: 4975393
DKK 3.722 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
21:40:00
DKK 298
Irénée Rochard bronsskulptur
IRÉNÉE ROCHARD (Frankrike, 1906-1984): Skulptur, brons, art déco, i form av fiskmås, signerad I. Rochard, höjd ca 62 cm, bredd ca 68 cm
Varenr: 5003562
DKK 6.950 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22-05-2018
21:56:00
Se mere
2 väggplattor signerade SN
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1940-tal, (2), väggplattor av patinerad gips ramade med ramar av teak, motiv med byggnadsarbetare, kyrka, präst, livets träd och bröllopspar, en monogramsignerad SN, troligen utförda för offentlig utsmyckning, vardera ca 24,5x55,5 cm
Varenr: 5004423
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-05-2018
11:40:00
Se mere
Carl Einar Borgström väggrelief
CARL EINAR BORGSTRÖM, väggrelief, skuret och bemålat trä, motiv av kvinna sedd bakifrån, signerad och daterad CE Borgström -48, 85x35 cm
Varenr: 5004432
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
12:24:00
Se mere
Gustaf Nordahl brons
GUSTAF NORDAHL (1903-1992): Modell, signerad Nordahl Herman Bergman fud, patinerad brons, höjd inkl sockel ca 77 cm
Varenr: 5004450
DKK 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
13:44:00
Se mere
Linda Lasson blandteknik väggskulptur
LINDA LASSON (född 1975): "Sealoe", blandteknik med blyerts samt stygn på papper, monterat på barkträ och planka, signerad LL, höjd 12,5x59, total höjd 17x67 cm. . Med de jämtländska fjällen som utgångspunkt skildras den uppenbart vackra naturen med en underton av vanmakt. Efter att en mångårigt ...
Varenr: 5004477
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
15:44:00
Se mere
 1 2 3 4 5  >>