Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Per Hasselberg Skulptur Snöklockan
PER HASSELBERG, skulptur, "Snöklockan", lergods, signerad P. Hasselberg Paris, stämpelmärkt J P Jörgensen, höjd ca 50 cm
Varenr: 5276475
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-03-2019
13:20:00
Se mere
Bronzeskulptur, guddommen Shiva med trefork og tromle
Skulptur, den hinduistiske guddom Shiva med trefork (Trishul) og tromle (Damaru). Fremstillet i bronze, mørk patina. Shiva er en af de vigtigste hinduistiske guder. Abhayamudra-gestus. Treforken kan tages af. Mål ca.: 54,5 x 34 x 28 cm. Skulpturen fremstår i aldersrelateret stand med få ...
Varenr: 5256954
DKK 5.588 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-03-2019
14:30:00
DKK 2.794
Ubekendt kunstner. Kvindefigur. Bronze på marmorsokkel
Ubekendt kunstner. Kvindefigur. Omkring 2000. Bronze på marmorsokkel. Signeret med ’J.P. Alioth’ på plinten. Mål ca. H. 100 cm, 16 x 18 cm. Fremstår med tidsrelaterede brugsspor.
Varenr: 5257286
DKK 8.940 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-03-2019
18:50:00
DKK 4.470
Martin Smida (*1960), ADS (autonomic diving system), Modell: Aquanaut red
Skulptur aus dem Atelier Martin Smida ( Manufaktur Steamfish ). Der Universal Künstler Martin Smida fertigt jedes ADS (autonomic diving system) in aufwendiger und liebevoller Handarbeit aus Resin. Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter. ...
Varenr: 5261966
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-03-2019
19:26:00
DKK 1.862
Girandoles in Empire style (2)
Girandoles in Empire style (2) Metal/gilded, 6 flames. Approx. H 90 cm. Wear commensurate with age. (2)
Varenr: 5233043
DKK 16.018 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-03-2019
20:04:00
DKK 7.450
Figur af patineret bronze.
Figur af patineret bronze på sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 51 cm incl. sokkel.
Varenr: 5260019

DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-03-2019
20:30:00
Girandoles, metal, gilded (2).
Girandoles (2), metal, gilded, 7 flames. Antique style depiction of two Roman ladies in Chiton dress, carrying the branches on their heads. Empire style design, new work.Top candle edge with pearl edge detachable. Dimensions: height approx. 81 cm, Wear commensurate with age.
Varenr: 5257296
DKK 20.488 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-03-2019
20:49:00
DKK 9.685
Rolf Overberg (1933-1993), Wandrelief, Diptychon
Rolf Overberg (1933-1993), keramisches Wandrelief, Diptychon, mit Stempel versehen, rückseitig mit Label versehen. Maße ca.: L. 40 cm, H. 23 cm, T, 7 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 5278592
DKK 2.235 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-03-2019
20:50:00
DKK 298
Ebba Hedqvist brons
EBBA HEDQVIST (1909-2001): Utan titel, signerad E Hedqvist, grönpatinerad brons och glas, total höjd inkl sockel ca 15, längd 24 cm
Varenr: 5276704
21:50:00
Se mere
Axel Olsson Utvandrarna
AXEL OLSSON (1919-2001): "Utvandrarna", signerad Axel Olsson, brons på stensockel, totalhöjd ca 23 cm
Varenr: 5277891
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23-03-2019
10:28:00
Se mere
Carl Milles relief i terracotta
CARL MILLES (1875-1955): Relief föreställande Melpomene, terracotta, stämpelsignerad C Milles, otydligt numrerad 53/200?, ca 41x27 cm. . Orginalet finns på sockeln tll Milles´Solsångaren, Strömparterren, Stockholm.
Varenr: 5277901
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-03-2019
11:00:00
Se mere
Trärelifer
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): (2) Trärelifer, Flicka med brevduva samt flygare med flygplan, monogramsignerade BL, ca 83x29 cm vardera
Varenr: 5277915
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-03-2019
11:28:00
Se mere
Curtis Jere 'Sputnik' 1960erne
Curtis Jere. (Curtis Freiler (1910-2013) og Jerry Fels (1918-2008) 'Sputnik'. Skulptur af stål. Ø 69 cm. Fremstår med brugsspor, samt smuds
Varenr: 5247145
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-03-2019
13:20:26
Italiensk hesteskulptur af glaseret keramik
Italiensk skulptur af glaseret keramik i form af et hestehoved med renæssancerustning, mærket 'Sicania Roma'. H.52 cm. 1900 tallets anden halvdel.
Varenr: 5244990
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-03-2019
18:45:00
Ubekendt kunstner. Tænkeren
Ubekendt kunstner. Skulptur af forsølvet messing, i form af siddende mand, efter Rodin. H. 31 cm.
Varenr: 5261038
DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-03-2019
19:02:00
Robert Jacobsen skulptur . Mandefigur.
Robert Jacobsen 1912-1993. Mandefigur. Relief. Signeret R.J. Skulptur af jern. H. 93 cm. B. 37 cm. Antagelige tidlig værk fra Galleri Denise Rene, Paris ca 1962.
Varenr: 5252575
DKK 50.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-03-2019
19:20:00
DKK 25.000
Ubekendt kunstner. Fodboldspiller på marmorsokkel
Ubekendt kunstner. Fodboldspiller på marmorsokkel H.42 cm udført i metalbemalet plastmateriale.
Varenr: 5269717
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-03-2019
19:26:00
Martin Smida (*1960), ADS (autonomic diving system), Modell: Aquanaut red/white
Varenr: 5271748
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-03-2019
19:28:00
DKK 1.862
Per Hillo cd. Kvinde skulptur af bemalet gips (cd)
Per Hillo født 1957. Skulptur af bemalet gips i form af kvinde, signeret i bund og dateret 2007. Monteret på plade af metal. H.56 cm. Enkelte mindre afslag.
Varenr: 5244574
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-03-2019
19:33:00
Skulptur i form af afklædt danserinde
Bronzefigur i form af dansende afklædt kvinde. Af nyere dato. H. 20 L. 30,5 cm.
Varenr: 5279681
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-03-2019
19:41:00
Bjørn Nørgaard: Skulptur af bronze (cd)
Bjørn Nørgaard f. 1947. Skulptur af patineret bronze h.21,5 cm. Stemplet BN og nummereret 3/6.
Varenr: 5260225
DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-03-2019
19:44:00
DKK 7.400
Kasper Holten cd. Stor figurativ skulptur i stentøj.
Kasper Holten ( f. 1967). Stor figurativ skulptur i stentøj. Unika. H. 42 D. 50 B. 50 cm. Der medfølger podie på 60x60x15 cm.
Varenr: 5235161
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-03-2019
19:55:00
Don Alberto Carlos. 'Lovely Lady' cd.
Don Alberto Carlos. 'Lovely Lady' skulptur af bronze på fod af bronze. Signeret og nummeret B3/99 H. 110 cm. Vægt ca. 32 kg. Certifikat fra december 2017 .Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5249043
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-03-2019
19:56:00
DKK 7.600
Ib Braun. Fløjtespilleren (cd)
Ib Braun (1933 - 2003). Fløjtespilleren, figur af bronze 1/3, sign. og dateret Braun 81. H. 42 cm.
Varenr: 5274079
DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-03-2019
20:00:00
DKK 9.000
Alexander Göttmann, figure / sculpture / plastic, 'Tagträumerin', metal
Alexander Göttmann (b. 1957), figure / sculpture / plastic, 'Tagträumerin', metal, female winged figure of coffee spoons with a matching plinth, H (figure) 134cm, (plinth) 82 cm, W 64cm, some scratches, some discolouration.
Varenr: 5258024
DKK 23.840 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-03-2019
20:10:00
DKK 11.920
Figur/skulptur fra videospillet 'Titan Quest Column', gipsafstøbning
Figur/skulptur fra videospillet 'Titan Quest Column', gipsafstøbning, bemalet. Tredelt konstruktion med scene fra videospillet 'Titan Quest'. Antikiseret søjle med kapitæl, antik kriger i kamp med Minotauros, H. 240 cm, Ø 80 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, ridser, delvist...
Varenr: 5260398
DKK 4.842 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-03-2019
20:10:00
DKK 2.421
Bronzeskulptur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. J.Patoue h. 25 cm. Modelfoto
Varenr: 5260028

DKK 1.900 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-03-2019
20:15:00
Alexander Göttmann, figure / sculpture, ‘Springerin‘, metal
Alexander Göttmann (b. 1957), figure / sculpture, ‘Springerin‘, metal. Depiction of a chimera / fabled creature with human legs and a horse’s head, formed of metal wire, mounted on a plinth, H 153cm, W 21cm, partial scratches and signs of oxidation.
Varenr: 5258042
DKK 17.135 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-03-2019
20:15:00
DKK 8.195
Don Alberto Carlos. 'Dali head' cd.
Don Alberto Carlos. 'Dali head' af forsølvet bronze, sign. B3/99. H. 72 cm. B. 46 cm. Vægt ca. 38 kg. Certifikat fra Juli 2017 .Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5247308
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-03-2019
20:25:00
DKK 14.500
Martin Smida, wooden sculpture, title: Flugboot
Sculpture from the studio of Martin Smida (Manufaktur Steamfish). Universal artist Martin Smida lovingly hand-carves every sculpture of wood and various everyday materials. Each copy therefore has its own, unique, charming and whimsical character. Title: Flugboot. Made of wood, green and ...
Varenr: 5280377
DKK 12.665 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-03-2019
20:25:00
DKK 6.332
 1 2 3 4 5  >>