Vurdering
12»   Varer pr. side   40 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Otto Pedersen, relief, nøgen kvinde. (cd)
Otto Pedersen (1902-1995), Relief i form af nøgen kvinde, udskåret træ i relief, sign. Otto P. 48 x 27 cm.

Varenr: 6101848
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
11:24
Anna Marie Junker. Skulptur i stentøj, B. 24 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i halvcirkel formet, bronze-glaseret stentøj med figur af par, der kysser / danser i front, H. 15,5 cm, B. 24 cm. Kunstnerens mærke på bagside. Kan både stå og hænge på væg. Se alle værkerne her

Varenr: 6100858
DKK 1.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
13:46
P. Ipsen. Skulptur af terracotta i form af jagthund
P. Ipsen. Skulptur af terracotta i form af hund på sokkel. Signeret Lauritz Jensen 1904. Stempler P. IpsenKjøbenhavn 786 L. 34 cm.

Varenr: 6122495
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
18:40
DKK 3.400
Gustav Vigeland 'Sinnatagen' Skulptur af arring dreng. Bronze.
Gustav Vigeland (1869-1943). 'Sinnatagen' Skulptur af arring dreng. Bronze. Kopi i str. 1:2 af Vigelands mest berømte skulptur. H 50 cm.

Varenr: 6126329
DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-12-2021
19:14
DKK 4.400
Peter Müller Larsen. 'Brunbjørn', skulptur af patineret bronze. (cd)
Peter Müller Larsen. (født 1949). 'Brunbjørn', skulptur af patineret bronze. Sign. monogram. H. 48 cm. B. 40 cm. H. incl. sokkel 105 cm.

Varenr: 6113861
DKK 13.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:07
DKK 10.500
Leif Sylvester Petersen. 'Grinende dreng'
Leif Sylvester Petersen (f. 1940), 'Grinende Dreng'. Håndmalet resinskulptur. Sign. Sylvester 10/97. I tilhørende kasse af sortbejdset træ. H. 40 cm. Nummereret og signeret certifikat medfølger.

Varenr: 6126470
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:07
DKK 4.200
Flemming Holm født 1948. Stor Skulptur af granit
Flemming Holm cd født 1948. Stor Skulptur af granit i form af figur. H 46 cm ex. sokkel x 104 x 18 x 18 cm. Fuld højde H 150 cm Håndtering ved udlevering påhviler køber.

Varenr: 6112416
DKK 16.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-12-2021
20:11
DKK 8.200
Leif Sylvester Petersen. 'Hovedperson'
Leif Sylvester Petersen (f. 1940). 'Hovedperson', håndmalet skulptur af resin, sign. Sylvester og nummereret 19/97, med tilhørende kasse af sortbejdset træ. H. 40 cm. Nummereret og signeret certifikat medfølger.

Varenr: 6126471
20:14
DKK 3.800
Valerie La Verne Nielsen (f. 1968) - Skulptur af bronze patineret cement
Valerie La Verne Nielsen (f. 1968) - Skulptur af bronze patineret cement, monteret på marmorsokkel. Højde 59 cm.

Varenr: 6126246
DKK 2.600 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
20:20
DKK 1.200
Leif Sylvester Petersen. 'Marmelademund'
Leif Sylvester Petersen (f. 1940). 'Marmelademund', håndmalet skulptur af resin, sign. Sylvester og nummereret 6/97, med tilhørende kasse af sortbejdset træ. H. 42 cm. Nummereret og signeret certifikat medfølger.

Varenr: 6126469
20:25
DKK 3.800
Juan Carlos Fierro. Skulptur / buste, 'Little Prince'
Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia). Skulptur / buste, 'Little Prince', gips og lim modelleret på metalstruktur og bemalet med akryl, monteret på plade, sign. under bunden Fierro 2021. H. 39 cm. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6117389
20:40
Anna Marie Junker. Blæksprutte i bronze på sten, L. 17 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i patineret bronze i form af blæksprutte på sten med kugle af hvid lava, Længde på sten ca. 17 cm, blæksprutte ca. 12,5 cm. Vendbar. Blæksprutten kan ligge og hænge (u/ sten). https://www.lauritz.com/da/auktioner/?themeId=7126&aid=17883

Varenr: 6101834
DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2021
10:44
DKK 1.800
Anna Marie Junker. Skulptur i patineret bronze, L. 16,5 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i delvis poleret og patineret bronze, H. 15,5 cm, L. ca. 16,5 cm på fod af sortmalet jern, 8 x 8 cm. Skulpturen er justebar, kan sættes i forskellige stillinger. Se alle værkerne her

Varenr: 6072971
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2021
10:50
Christian Lymann Hansen. Abstrakt skulptur.
Christian Lymann Hansen (1927-2000). Abstrakt skulptur af bemalet metal. Usign. H. 40 B. 22 cm. Denne vare er en del af en større temaauktion bestående af unikke effekter udvalgt og indhentet hos Christian Lymann Hansens arvinger. Se alle auktionerne her

Varenr: 6104874
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-12-2021
15:10
Bernhard Lipsøe, jernskulptur i form af hest Cd)
Bernhard Lipsøe f. 1950. Jernskulptur i form af hest signeret B. Lipsøe. H. 23 L. 24 cm.

Varenr: 6107641
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-12-2021
16:32
DKK 1.200
Peter Brandes. Skulptur af bronze 'Kristus' (cd)
'Kristus' af Peter Brandes (f. 1944), skulptur af bronze. Nr. 6/8. H. 35 B, 29cm, D. 19cm. (cd).

Varenr: 6093610
DKK 30.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-12-2021
19:25
DKK 21.000
Otto Pedersen, relief, nøgen kvinde i profil. (cd)
Otto Pedersen (1902-1995), Relief i form af nøgen kvinde i profil, udskåret og laseret træ, usign. 25 x 19 cm.

Varenr: 6101850
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
20:06
DKK 1.800
Vasily Yakovlevich Grachev. Russisk skulptur af bronze forestillende hestetrukken slæde
Vasily Yakovlevich Grachev (1831-1905, Rusland). Lille skulptur af patineret bronze forestillende hestetrukken slæde med kosak i fart, sign. med kyrilliske bogstaver samt med bronzestøberstempel for C.F. Woerffel, Skt. Petersborg omkr. 1900. L. 24 cm. Fremstår med løst seletøj, en skrue mangler i...

Varenr: 6120817
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
20:23
DKK 7.000
Ubekendt kunstner. 'Madonna della Seggiola', vægrelief af marmor efter Raphael, antagelig 1700-1800-tallet
Ubekendt kunstner (antagelig 1700-1800-tallet) Vægrelief af hvid marmor udført efter maleriet 'Madonna della Seggiola' af Raphael (1483-1520). Ø 42 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, tidligere indmuret i væg. Raphaels maleri hænger på Galleria Palatina, Firenze.

Varenr: 6040354
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
20:31
DKK 10.000
Italiensk kunstner. Relief af patineret bronze
Italiensk kunstner. Relief af patineret bronze i italiensk renæssancestil, inddelt i felter med figurer og figurscenerier, centralt motiv med romerske soldater, der brænder bøger af, i bunden mænd i lænker, muligvis en allegori for en historisk begivenhed. 98 x 64,5 cm.

Varenr: 6040346
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
20:40
DKK 15.000
Skulptur af moseeg, opsat på metalfod
Skulptur af mose-eg. Monteret på sort sokkel af metal. H. 39 cm. Sokkel med ridser.

Varenr: 6127310
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-12-2021
12:38
Kunstnersammenslutningen 'Igen Igen' v. Karen T. og Quentin Wendt. Skulptur 'Molekuglen'
Molekuglen er skabt af skrottede stole fra Sydhavns Genbrugscenter som et upcycled kunstværk af genbrugsmateriale til den udsolgte bæredygtighedsfestival TOMORROW. På hjul. H. ca. 195 cm. B. ca. 200 cm. D. 185 cm. NB. Nye billeder fremgår da revner og små defekter er udbedret. Kunstnerne ...

Varenr: 6112827
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-12-2021
12:55
Øivind Nygård. Skulptur
Øivind Nygård. Skulptur Øivind Nygård (1948-2010). Skulptur af gips iform af Mickey Mouse i relief. H. 77 cm, B. 39,5 cm, D. 22 cm. Usign. Bogen om billedhuggeren 'Øivind Nygård - Værker og tekster medfølger'

Varenr: 6102271
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-12-2021
15:46
Kvinde i løse gevandter, skulptur af alabast, 19 årh.
Kvinde i løse gevandter i klassisk stil, skulptur af alabast, 19 årh. Usigneret. H, 35 L. 55 B. 18 cm. vægt over 20 kg. monteret på stensokkel. Fremstår med aldersrelateret patina nogle afslag flere limninger.

Varenr: 6125850
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-12-2021
17:22
Givemore S. Madzivanyika. Shona skulptur. Serpentin.
Givemore S. Madzivanyika. Shona skulptur af serpentin. Figuren er udhugget af serpentinsten fra Karibe minerne ved søen Karibe i Zimbabwe. H. 37 cm. Fremstår med små afslag.

Varenr: 6127534
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-12-2021
19:32
Par kinesiske tempelhunde i marmor (2)
Par kinesiske tempelhunde i hvid marmor. Mål ca. h. 100 x 60 x 43 cm. Anslået vægt pr. stk min. 300 kg. Står på paller, læsses for egen hånd. 1900/2000-tallet

Varenr: 6127590
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-12-2021
DKK 5.000
Erling Andersen, skulpturer af forkromet metal, 'Optimist' og 'Pessimist' (cd) (2)
Erling Andersen f.1937. 'Optimist' og 'Pessimist' , skulpturer af forkromet metal, sign under bund, H. ca.12 cm, vægt ca.4 kg. (2)

Varenr: 6128527
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-12-2021
13:13
Gerdine Duijsens. To figurgrupper, ‘Entre Nous’ (cd)(2)
Gerdine Duijsens (Holland, f. 1951). ‘Entre Nous’. To figurgrupper af kunstmateriale. 179/200 og 78/200. H. 21 cm. Originalemballage. (2)Varen er en del af temaauktionen "Art World ApS under konkurs" med i alt 108 auktioner med "Pop Kunst", primært udført af hollandske og europæiske ...

Varenr: 6048842
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-12-2021
16:32
Jacqueline Schäfer. ' Cactus' figurer (cd)(3)
Jacqueline Schäfer (f. 1961). Tre 'Cactus' figurer af akryl, 238/375, 297/375 og 143/375. Sign. J. Schäfer. H. 21 cm. Alle i originalemballage. (3)Varen er en del af temaauktionen "Art World ApS under konkurs" med i alt 108 auktioner med "Pop Kunst", primært udført af hollandske og europæiske ...

Varenr: 6048032
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-12-2021
17:29
Gertruud Hartog. 2 stk. 'Big Ladies' (cd)(2)
Gertruud Hartog, Holland 20./21. årh. 2 stk. 'Big Ladies'. Figurer af kunstsstof. H. 24 cm. Hvid, 13/125. Lilla, 76/125. Begge sign. GH. Udstillingsmodeller. Fremstår med håndteringsspor. (2)Varen er en del af temaauktionen "Art World ApS under konkurs" med i alt 108 auktioner med "Pop Kunst", ...

Varenr: 6045666
18:28
12»