Vurdering
1234»   Varer pr. side   91 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ionna Vautrin, Zoo Collection - Large Toucan
Ionna Vautrin for Zoo Collection, Large Toucan, bamse eller pude i Hallingdal uld fra Kvadratstoffer. H. 80 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5882875
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
09:49
DKK 450
Ionna Vautrin, Zoo Collection - Large Whale,
Ionna Vautrin for Zoo Collection, Large Whale, bamse eller pude i Hallingdal uld fra Kvadratstoffer. H: 33 x L: 108 x B: 56 cm. Fremstår med skader ved halen.

Varenr: 5882881
09:53
Skulptur
HANS-CHRISTIAN BRIX (1831-1907) skulptur, efter Thorvaldsen, "Ganymedes ger Jupiter vatten", 1800-talets sista del, märkt Eneret HC Brix, lergods, höjd inkl. sockel ca 40 cm

Varenr: 5911621
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
10:16
Se mere
Ubekendt kunstner. To balletfigurer af bronze, 1900-tallets midte (2)
Ubekendt kunstner. To balletfigurer af bronze, sign. IS. udført og stemplet hos bronzestøber Evan Jensen. 1900-tallets midte. H. 11,5-24,5 cm.

Varenr: 5845805
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
10:57
DKK 450
Edward McCartan (1879-1947) kopi efter. Skulptur, jagtgudinden Diana i patineret bronze
Edward McCartan (1879-1947) efter. Skulptur i form af jagtgudinden Diana af bronze, 2000-tallet. H. 160. B. ca. 100 cm. Obs. Tung -læsses for egen hånd. Modelfoto

Varenr: 5814024

DKK 48.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2021
18:31
DKK 24.000
Vitra C7O Virgil Abloh
VITRA C/O VIRGIL ABLOH (född 1980): "Ceramic Block", skulptur, glaserad keramik, numrerad 644 av en limiterad upplaga om 999, längd 28,5 cm, bredd 13,5 cm, höjd 10,5 cm, i originalkartong.

Varenr: 5911855
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24-01-2021
19:23
Se mere
Mogens Bøggild. Liggende bjørn, figur af patineret bronze (cd)
Mogens Bøggild (1901-1987). Liggende bjørn, figur af patineret bronze, sign. under bunden MB i støbningen. H. 18. L. 30 cm.

Varenr: 5902785
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
19:34
Martin Smida, Skulptur mit Lichtfunktion, 'robot with a bulb'
Martin Smida, Skulptur mit Lichtfunktion, 'robot with a bulb'. Der universal Künstler Martin Smida fertigt jede Skulptur in aufwendiger und liebevoller Handarbeit aus Resin. Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter, Maße ca.: H. 23 cm.

Varenr: 5875342
DKK 2.980 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-01-2021
19:43
DKK 335
Hans-Peter Wehage, unik metalskulptur lavet af værktøj, 'Satyr'
Hans-Peter Wehage (f. 1971), unik metalskulptur lavet af værktøj, 'Satyr'. Figuren består af sammensvejset metalværktøj, overfladen er sprayet med graffitifarver, derefter lakeret med klar lak. Signeret på soklen. Mål ca.: H 47 cm, Ø 23 cm, D. 23 cm.

Varenr: 5760442
DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-01-2021
19:53
DKK 298
Helmut Heinze, sculpture, high wire walker, metal, stone
Helmut Heinze (b. 1932), sculpture, high wire walker, metal, stone. Sculpture of metal depicting a high wire walker, holding a balancing rod, mounted on a square plinth of stone, H 199cm, W 36.5cm, D 76cm, wear and scuffing commensurate with age, partial chips on the plinth.

Varenr: 5874852
DKK 13.410 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:08
DKK 335
Oswaldo Pulido, skulptur/vægrelief, komposition i rød og sort
Oswaldo Pulido (f. 1955), skulptur/vægrelief, komposition i rød og sort, akryl på træ. Skulptur bestående af flere vertikale træstivere i rød og sort, med ophæng på bagsiden, H. 172 cm, B. 31 cm, D. 5 cm.

Varenr: 5874851
DKK 6.705 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:09
DKK 335
Udo Breitenbach, Skulptur, 'Veteran - Hommage an Georg Grosz', Holz, Eisen, Stoff
Udo Breitenbach (geb. 1959), Skulptur, 'Veteran - Hommage an Georg Grosz', Holz, Eisen, Stoff. Skulptur mit einer Unterkonstruktion aus Eisen mit einem Standbein und einem Rad, sowie der Darstellung eines menschlichen Kopfes und einem Schulterpolster aus Stoff, H.44cm, L.59cm, B.35cm.

Varenr: 5893091
DKK 3.725 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:15
DKK 298
Helgenfigur/skulptur, Antonius den Hellige, træ
Helgenfigur/skulptur, Antonius den Hellige, træ. Farvet træskulptur, der forestiller Antonius den Hellige, figur i præsteklæder med bøjet hoved, anbragt på sokkel, H. 75 cm, B. 30 cm, D. 24 cm. Fremstår med aldersrelaterede slitagespor, stedvist med kraftige farveafskalninger, restaureringsspor ...

Varenr: 5797908
DKK 2.794 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:15
DKK 372
Ubekendt kunstner, skulptur/maske, løve, unika, epoxyharpiks, Tyskland
Ubekendt kunstner, skulptur/maske, løve, unika, epoxyharpiks, Tyskland. Modelleret maske med form som et løveansigt af UV-stabil epoxyharpiks med røde og sorte farveforløb, med tråd til ophængning på bagsiden, H. 42 cm, B. 32 cm, D. 23 cm. Fremstår med revne i venstre side.

Varenr: 5805771
DKK 2.421 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:16
DKK 298
Skulptur/figur, kongefigur, træ, Ungarn, formentlig 1600-tallet
Skulptur/figur, kongefigur, træ, Ungarn, formentlig 1600-tallet. Træskulptur, som forestiller en ungarsk konge, med ophæng på bagsiden, H. 76 cm, B. 27 cm, D. 14 cm. Fremstår med aldersrelaterede slitagespor, spændingsrevner og afslag, brud på næsen, fødderne og underarmene.

Varenr: 5874306
DKK 7.450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:18
DKK 968
Ubekendt kunstner, figur, Buderus, bison, jern, 1800-tallet
Ubekendt kunstner, figur, Buderus, bison, jern, 1800-tallet. Bisonfigur i støbt jern på kvadratisk plint, med støberistempel på siden, H. 25 cm, B. 31 cm, D. 14,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede slitagespor, afslag, stedvist med oxidationsspor.

Varenr: 5825123
DKK 3.352 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:20
DKK 372
Ubekendt kunstner, figur, løve, belgisk marmor, sten
Ubekendt kunstner, figur, løve, belgisk marmor, sten. Figur af belgisk marmor med form som en løve med glasøjne og åbent gab, anbragt på stensokkel med udseende som en klippe, H. 29 cm, L. 38 cm, B. 19 cm. Fremstår med aldersrelaterede slitagespor, stedvist med små afslag.

Varenr: 5825166
DKK 4.470 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:20
DKK 372
Drei Figuren / Skulpturen, Figurationen, Terrakotta, 1920 Jahre (3)
Drei Figuren / Skulpturen, Figurationen, Terrakotta, 1920 Jahre. Konvolut bestehend aus einer sitzenden Männerfigur, mit einem Saiteninstrument in seinen Händen, einer sitzenden Männerfigur mit nach links geneigtem Kopf und Oberkörper und einer Figur mit der Darstellung eines stehenden Mannes, ...

Varenr: 5819660
20:23
DKK 298
Figur / Skulptur, Ibis, Bronze, Ägypten
Figur / Skulptur, Ibis, Bronze, Ägypten. Bronzefigur eines ägyptischen Ibis in sitzender Haltung, stellenweise mit einer Musterung der Oberfläche versehen, grünlich patiniert, H.13,5cm, L.21cm, B.6cm, altersgemäße Reibespuren, mit einer gleichmäßigen Patina mit minimalen Abplatzungen, partiell ...

Varenr: 5888216
DKK 1.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:26
DKK 335
Reihold Wiwiorra, Kleine Figur
Reinhold Wiwiorra (geb. 1939), Kleine Figur, Holz, dunkel gebeizt, wohl 1970er Jahre, Höhe ca. 36 cm. Reinhold Wiwiorra studierte in Berlin bei Professor Dierks, seit 1976 ist er in Hamburg ansässig.

Varenr: 5903541
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-01-2021
20:26
DKK 522
Unknown artist, sculpture / figure, male nude, wood
Unknown artist, sculpture / figure, male nude, wood. Depiction of a male nude, standing on a round plinth, H 171cm, W 41cm, D 35cm, scuffing commensurate with age, partial tension cracks and scratches in the wood, as well as remnants of glue in the genital area.

Varenr: 5830898
20:37
DKK 335
Lucienne Antoinette Heuvelmans, skulptur/figur, Vierge à l'enfant, træ, elfenben
Lucienne Antoinette Heuvelmans (1885-1944), skulptur/figur, Vierge à l'enfant, træ, elfenben. Kvindelig figur, som holder et barn og kysser det på panden, signeret, monteret på kvadratisk stensokkel, H. 37 cm, B. 12 cm, D. 11 cm. Fremstår med aldersrelaterede slitagespor, stedvist med ridser i ...

Varenr: 5895014
20:43
DKK 298
Ubekendt kunstner, skulptur/maske, gorilla, unika, epoxyharpiks, Tyskland
Ubekendt kunstner, skulptur/maske, gorilla, unika, epoxyharpiks, Tyskland. Modelleret maske med form som et gorillaansigt af mørkegrå epoxyharpiks, med tråd til ophængning på bagsiden, H. 48 cm, B. 30 cm, D. 19 cm.

Varenr: 5805790
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:47
DKK 298
Martin Smida, Skulpturen, 'blue brothers'
Der universal Künstler Martin Smida fertigt jede Skulptur in aufwendiger und liebevoller Handarbeit aus Resin. Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter, Maße ca.: H. 13,5 cm. (3)

Varenr: 5896306
21:10
DKK 596
Gunnar Kanevad reliefer
GUNNAR KANEVAD, 4 dlr., väggskulptur/relief, i form av fisk samt fåglar, furu, signerade och daterade Kanevad -1979, längd ca 32-42 cm

Varenr: 5911988
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
21:36
Se mere
Unbekannter Künstler, Skulptur, Büste der Königin Nofretete, Stein
Unbekannter Künstler, Skulptur, Büste der Königin Nofretete, Stein. Non-fini Büste der Königin Nofretete, H.21,5cm, B.14cm, T.20cm, altersgemäße Reibungsspuren, partielle Kratzer und Bestoßungen.

Varenr: 5835107
21:47
DKK 372
Gunnar Kanevad skulptur
GUNNAR KANEVAD, Skulptur, föreställande byggnader, skuret trä, höjd ca 39 cm

Varenr: 5912001
21:49
Se mere
Kaj-Ficaja skulptur
KAJ-FICAJA (Alexander Kaj Lindström och Chantal Ficaja Lindström, födda 1959); Figur, signerad Kaj-Ficaja, skulptur/blandteknik, höjd 48 cm

HISTORIA:
Alexander Kaj-Lindström är son till konstnären Bengt Lindström. Chantal och Kaj är bosatta i Paris och arbetar tillsammans under namnet Kaj-Ficaja.

Varenr: 5912948
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
14:32
Se mere
Reinhold Wiwiorra, Komposition
Reinhold Wiwiorra (geb. 1939), Komposition, Guss, bronzefarben gefasst, wohl 1960er/70er Jahre, mit Holzsockel Höhe ca. 65 cm x B/T ca. 14 cm. ZUSTAND: Schraubverbindung mit Sockel gelockert. Reinhold Wiwiorra studierte in Berlin bei Professor Dierks, seit 1976 ist er in Hamburg ansässig

Varenr: 5903503
DKK 1.862 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
17:28
DKK 1.192
Nicholas Hondrogen skulptur
NICHOLAS HONDROGEN (född 1952): skulptur, brons, trä på granitskiva, monogramsignerad -74, numr 1/1, ca 47x50 cm

Varenr: 5913040
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-01-2021
18:16
Se mere