Kategori  Vurdering
12345» ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Martin Smida, Skulpturen, 'The curious rose'
Martin Smida, Skulpturen, 'The curious rose'. Der universal Künstler Martin Smida fertigt jede Skulptur in aufwendiger und liebevoller Handarbeit aus Resin. Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter, Maße ca.: H. 8-13 cm.
Varenr: 5501089
DKK 2.608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2020
20:48:00
DKK 372
Otmar Alt (1940), Der Malbär, ars mundi, 2004
Otmar Alt (1940), Der Malbär, ars mundi, 2004 Steiff-Stofftier nach Entwurf von Otmar Alt, inklusive Zertifikat, Staffelei, Spielkreisel und Künstlerpinsel, Limitierung 36/2004 Maße: H. 31 cm. Geringe Gebrauchsspuren.
Varenr: 5542187
DKK 2.980 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2020
20:48:00
DKK 335
Carl Eldh skulptur gips Mor
CARL ELDH (1873-1954): "Mor", signerad C. J. Eldh Paris, gips, höjd ca 32 cm
Varenr: 5556996
DKK 1.069 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18-01-2020
21:12:00
Se mere
Hannes D'Haese. 'English Bull Dog' skulptur, L. 57 cm
Hannes D'Haese f. 1965. 'English Bull Dog' skulptur, bemalet polyester resin. Bemalet med figurativ kompostion på ryg. Signeret på ene side: D'Haese H. 35 cm. L. 57 cm. Nevø af Reinhoud D'Haese Cobra kunstner som arbejdede med Alechinsky. Nevø af Roel D'Haese en af Belgiens største ...
Varenr: 5476182
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2020
21:17:49
Vibeke Skov. Unika-skulptur i form af kat, glaseret stentøj
Vibeke Skov (f. 1954). Unika-skulptur i form af kat, glaseret stentøj, sign. under bunden V. Skov 18. H. 58 cm. Fremstår med brændingsrevne. Læs kunstnerprofil her
Varenr: 5507436
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2020
21:18:47
DKK 3.200
Ulf Ekberg skulptur
ULF EKBERG, skulptur, stengods, svart glaserad, signerad Ulf Ekberg -93, höjd 31 cm
Varenr: 5558123
DKK 1.069 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-01-2020
10:04:00
Se mere
Le corbusier "La Main Ouverte"
LE CORBUSIER (1887-1965), "La Main Ouverte", brons, skulptur, signerad, gjutarstämpel "F.L.C.", höjd (inklusive sockel) 18,5 cm.
Varenr: 5558209
DKK 17.823 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 19-01-2020
13:14:00
Se mere
Bronsskulptur Alice Nordin
ALICE NORDIN, skulptur föerställande viking, signerad Alice Nordin, brons, gjutarstämpel H Bergman, tillverkad inför Söderberg & Haaks 50-årsjubileum 1916, höjd ca 18 cm
Varenr: 5558211
13:18:00
Se mere
Burton Morris . Tre vægrelieffer 'Cherry', ' Strawberry' 'Raspberry', Pop Art-motiv af porcelæn (3)
Burton Morris (f. 1964, USA). Tre vægrelieffer 'Cherry', ' Strawberry' 'Raspberry', Pop Art-motiv af porcelæn fra serien Artis Orbis fremstillet hos Goebel, Tyskland. Mål uden stilk: 34 x 34 cm. I original emballage og medfølges af certifikat. Modelfotos. (3)
Varenr: 5555907
DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2020
14:44:00
Jan Nliwajkoo skulptur
JAN NALIWAJKO (1939-2017): Skulptur i form av behuvat ansikte, plexiglas delvis silverfolierat och guldfolierad, daterad och signerad 1994 J Naliwajko, ca 62 cm
Varenr: 5558270
DKK 2.852 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 19-01-2020
15:26:00
Se mere
Burton Morris, 'Strawberry', Pop Art-figur af porcelæn, begrænset oplag 22/500
Burton Morris (f. 1964, USA). 'Strawberry', Pop Art-figur fra serien Artis Orbis, fremstillet hos Goebel, Tyskland, af porcelæn i et begrænset oplag på 500 stk., nr. 22/500. H. 25 cm. I original emballage og medfølges af nummereret certifikat. Modelfotos.
Varenr: 5555997
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2020
15:35:00
A. Heinze, abstrakt træskulptur
A. Heinze, abstrakt træskulptur Lyst træ, helplastisk udformning, glattet overflade. Mål: H. 97, Ø 40 cm. Vægt: 29 kg. Fremstår med svage brugsspor.
Varenr: 5519532
DKK 7.450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2020
17:40:00
DKK 1.676
Skulptur brons
DEKORATIV SKULPTUR, 1900-tal, på stensockel, stående man, patinerad brons, höjd med sockel 31 cm
Varenr: 5558335
DKK 2.139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-01-2020
17:44:00
Se mere
Ricardo Feldmann, Kunstobjekt / Tischlampe, 2018
Ricardo Feldmann, Kunstobjekt / Tischlampe, 2018 Vollplastisch ausgeformte Keramik, farbig glasiert, am Boden signiert und datiert, 2019. Maße: H. 28, B. 9, T. 9 cm. Funktionstätig, geringe Gebrauchsspuren.
Varenr: 5531242
DKK 1.862 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2020
18:15:00
DKK 298
Burton Morris, 'Strawberry', Pop Art-figur af porcelæn, begrænset oplag 27/500
Burton Morris (f. 1964, USA). 'Strawberry', Pop Art-figur fra serien Artis Orbis, fremstillet hos Goebel, Tyskland, af porcelæn i et begrænset oplag på 500 stk., nr. 27/500. H. 25 cm. I original emballage og medfølges af nummereret certifikat. Modelfotos.
Varenr: 5555993
18:30:00
Ricardo Feldmann, Kunstobjekt / Tischlampe, 2018 Vollplastisch ausgeformte Keramik, farbig glasiert, am Boden signiert und datiert. Maße: H. 28, B. 9, T. 9 cm. Funktionstätig, geringe Gebrauchsspuren.
Varenr: 5531506
DKK 2.235 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2020
18:40:00
DKK 298
Marmorskulptur. Kopi af Venus fra Milo
Marmorskulptur. Kopi af Venus fra Milo, monteret på sokkel. H. 39 cm. Fremstår med skade ved fod.
Varenr: 5550018
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-01-2020
18:41:00
Don Alberto Carlos. 'Snake Lady Minou relaxed' cd.
Don Alberto Carlos. 'Snake Lady Minou relaxed' af bronze. Sign, nr. A12/99. H. 6 cm. L. 30 cm. Vægt ca. 2 kg. Fremstår med minimale brugsspor. Certifikat medfølger.
Varenr: 5342031
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2020
18:49:00
DKK 450
Leif Sylvester 'Englebarn' Cd
Leif Sylvester født 1940. 'Englebarn' Figur af forsølvet tin. Sign. L.S. Nummereret 56/198. H. 6,5 cm
Varenr: 5550194
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2020
18:54:00
DKK 700
Ricardo Feldmann, Kunstobjekt / Tischlampe, 2019
Ricardo Feldmann, Kunstobjekt / Tischlampe, 2019 Vollplastisch ausgeformte Keramik, farbig glasiert, am Boden signiert und datiert. Maße: 12 x 12 x 12 cm. Funktionstätig, geringe Gebrauchsspuren.
Varenr: 5531507
DKK 1.490 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2020
19:08:00
DKK 298
Leif Sylvester. Skulptur, forsølvet tin (cd)
Leif Sylvester Petersen født 1940. Skulptur, forsølvet tin, Sign L.S. 48/150 H. 7cm, B. 6cm. (cd)
Varenr: 5558757
DKK 2.400 DK, Aalborg, Nibevej 19-01-2020
19:15:00
DKK 850
Leif Sylvester Petersen født 1940. Skulptur, forsølvet tin, Sign L.S. 48/150 H. 6 cm, B. 6cm. (cd)
Varenr: 5558756
19:20:00
DKK 650
Ricardo Feldmann, Kunstobjekt / Tischlampe, 2019 Vollplastisch ausgeformte Keramik, farbig glasiert, am Boden signiert und datiert, Maße: H. 28, B. 9, T. 9 cm. Funktionstätig, geringe Gebrauchsspuren.
Varenr: 5531503
DKK 1.676 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2020
19:22:00
DKK 298
Ubekendt kunstner, skulpturer, to afrikanske kvinder, ler, Afrika (2)
Ubekendt kunstner, skulpturer, to afrikanske kvinder, ler, Afrika. Sort glaseret, med gylden, grå, hvid og rød farve, en af kvinderne med krukke på skuldrene, den anden med krukke ved siden, begge med salgsetiket på undersiden. H. 30 m, B. 19 cm, D. 18 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og ...
Varenr: 5539525
DKK 5.960 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2020
19:32:00
DKK 335
Martin Smida, Skulpturen, 'the courius cube'
Martin Smida, Skulpturen, 'the courius cube', Der universal Künstler Martin Smida fertigt jede Skulptur in aufwendiger und liebevoller Handarbeit aus Resin. Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter, Modell mit beweglichem Kopf. Maße ca.: H: 11-12 ...
Varenr: 5554882
19:45:00
DKK 335
Par figurer. Patineret zink (2)
Par figurer af patineret zink i form af kvinder. 1900-tallet. H. 49 cm. En figur med afbrækket arm. (2)
Varenr: 5559083
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-01-2020
19:46:00
Leif Sylvester 'Mandsling' Cd.
Leif Sylvester født 1940. 'Mandsling' Figur af forsølvet tin. Sign. L.S. Nummereret 62/198. H. 7 cm
Varenr: 5550197
19:55:00
DKK 950
Ricardo Feldmann, bordlampe/skulptur/kunstgenstand
Ricardo Feldmann, bordlampe/skulptur/kunstgenstand, sort-hvidt keramikkorpus med lyskilde i midten, E27. Mål: H. 37, B. 34, D. 11 cm. Fremstår med få brugsspor, fungerer.
Varenr: 5529451
DKK 3.352 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2020
20:10:00
DKK 298
Martin Smida, Skulpturen, 'the courius ravens'
Martin Smida, Skulpturen, 'the courius ravens'. Der universal Künstler Martin Smida fertigt jede Skulptur in aufwendiger und liebevoller Handarbeit aus Resin. Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter, Maße ca.: H. 12-13 cm.
Varenr: 5501091
20:17:00
DKK 298
Vibeke Skov. Kvindetorso, unika-skulptur af glas
Vibeke Skov (f. 1954). Kvindetorso, unika-skulptur af mat, ufarvet glas med rustrød dekoration, sign. V. Skov 18. Løst monteret på stand af metal. Mål på skulpturen 41 x 42 cm. Mål på stand: 51 x 45 cm. Læs kunstnerprofil her
Varenr: 5507402
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-01-2020
20:20:00