Vurdering
123»   Varer pr. side   62 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Marmorskulptur - hoved
Marmorskulptur af hoved. H 27 cm, D 11 cm, B 12 cm. Brugsspor. Vægt 4,3 kg.

Varenr: 6085495
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2021
16:44
DKK 500
Trine Güld. To skulpturer af patineret bronze. (2)
Trine Guld, CD. Figurkompositioner. To skulpturer af patineret bronze. Begge sign. Trine Guld 2013. H. 15-16 cm. (2)

Varenr: 6081475
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 19-09-2021
17:15
Marmorskulptur - hoved
Marmorskulptur af hoved. H 18 cm, D 18 cm, B 7 cm. Brugsspor. Vægt 3,2 kg.

Varenr: 6085491
17:44
DKK 1.300
Anna Marie Junker. Skulptur i patineret bronze, L. 16,5 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i delvis poleret og delvis patineret bronze, H. 15,5 cm, L. ca. 16,5 cm på fod af sortmalet jern, 8 x 8 cm. Skulpturen er justebar, kan sættes i forskellige stillinger. https://www.lauritz.com/da/auktioner/?themeId=7126&aid=17883

Varenr: 6072971
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2021
18:29
Marmorskulptur - hoved
Marmorskulptur af hoved. H 22 cm, D 24 cm, B 14 cm. Brugsspor. Vægt 7,9 kg.

Varenr: 6085496
18:45
DKK 1.300
Ubekendt kunstner. To børn med kyser. Figur af alabast
Ubekendt kunstner. To børn med kyser. Figur af alabast på sokkel af stenart. Ej signeret. H. 18 cm.

Varenr: 6081937
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2021
18:46
DKK 500
Alf Becker, CD. Skulptur af patineret bronze og messing
Alf Becker (f- 1953), CD. Skulptur af patineret bronze og messing. Sign. Alf Becker. H. 38 cm. B. 57 cm.

Varenr: 6084384
DKK 1.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 19-09-2021
18:55
DKK 700
Anna Marie Junker. Bronzeskulptur, H. 20 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952.. Bronzekulptur af poleret og delvis patineret bronze, H. 20 cm, B. ca. 14 cm monteret på sokkel af granit. vægt ca. 2,5 kg. https://www.lauritz.com/da/auktioner/?themeId=7126&aid=17883

Varenr: 6038670
19:11
Anna Marie Junker. Blæksprutte i bronze på sten, L. 17 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i patineret bronze i form af blæksprutte på sten med kugle af hvid lava, Længde på sten ca. 17 cm, blæksprutte ca. 12,5 cm. Vendbar. Blæksprutten kan ligge og hænge (u/ sten). https://www.lauritz.com/da/auktioner/?themeId=7126&aid=17883

Varenr: 6072970
DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2021
19:17
DKK 1.800
Ubekendt kunstner, organisk relief
Ubekendt kunstner, relief af patineret kobber sat op på plade, usign., Ø 39 cm, ramme mål 50 x 50 cm. Enkelte brugsspor.

Varenr: 6077736
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-09-2021
19:37
Marmorskulptur - hoved
Marmorskulptur af hoved. H 23 cm, D 14 cm, B 18 cm. Brugsspor. Vægt 8,3 kg.

Varenr: 6085503
19:46
DKK 650
Flemming Holm født 1948. cd Stor Skulptur af granit
Flemming Holm født 1948. Stor Skulptur af granit i form af fugl. H.111 cm incl. sokkel 41 x 65 x 40 cm.

Varenr: 6064256
DKK 20.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 19-09-2021
20:15
DKK 15.000
Søren Kongstrand. Barnebuste af glaseret keramik

Varenr: 6065979
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
20:25
DKK 6.000
Yanni Souvatzoglou. Surrealistisk skulptur i form af kvinde af bronze og glas
Yanni Souvatzoglou. Surrealistisk skulptur i form af kvinde af bronze og glas, sokkel af poleret sten. Sign. på soklen. H. i alt 57 cm. H. ekskl. sokkel 52 cm.

Varenr: 6083330
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
20:28
Gerhard Henning. Amor og Psyche, figurgruppe af terrakotta, 1918 (cd)

Varenr: 6065967
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
20:28
Søren Kongstrand. Kattefigur af glaseret keramik
Søren Kongstrand (1872-1951). Figur i form af kat af keramik med sort-grøn lustreglasur, usign. H. 18 cm.

Varenr: 6065966
20:34
Anna Marie Junker. Skulptur i stentøj, B. 24 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i halvcirkel formet, bronze-glaseret stentøj med figur af par, der kysser / danser i front, H. 15,5 cm, B. 24 cm. Kunstnerens mærke på bagside. Kan både stå og hænge på væg. https://www.lauritz.com/da/auktioner/?themeId=7126&aid=17883

Varenr: 6072968
DKK 1.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-09-2021
11:12
Just Andersen. Figur i sandsten nr. 40. Pige med bog, H. 27,5 cm
Just Andersen. Figur i sandsten nr. 40. Pige med bog, H. 27,5 cm, signeret med monogram SF på bagside.

Varenr: 6071169
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-09-2021
11:52
DKK 650
Anna Marie Junker. Tre relieffer/ 'Skjolde' i stentøj, L. 38 cm (3)
Anne Marie Junker f. 1952. Tre 'Skjolde'. Vægrelieffer/ ophæng i glaseret stentøj dekoreret med div. mønstre, L. hhv. 38, 38 og 39 cm, B. 8/9 cm. Monteret med vægophæng på bagside. Signeret med kunstnerens mærke. (3) https://www.lauritz.com/da/auktioner/?themeId=7126&aid=17883

Varenr: 6072980
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-09-2021
12:00
DKK 1.200
Kunstnersammenslutningen 'Igen Igen' v. Karen T. og Quentin Wendt. Skulptur 'Molekuglen'
Molekuglen er skabt af skrottede stole fra Sydhavns Genbrugscenter som et upcycled kunstværk af genbrugsmateriale til den udsolgte bæredygtighedsfestival TOMORROW Festival, der løb af stablen d. 3. til 4. september. På hjul. H. ca. 195 cm. B. ca. 200 cm. D. 185 cm. NB. Nye billeder fremgår da ...

Varenr: 6081131
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-09-2021
17:00
Lisbeth Nielsen . ' Kone med spand' Skulptur af gips
Lisbeth Nielsen f. 1952. ' Kone med spand' Skulptur af gips. Ca. 1978. Usigneret. H. 64 B. 37 D. 37 cm.

Varenr: 6086089
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-09-2021
18:30
Anton Nelson. Portrætbuste af udskåret marmor, sign. Nelson
Anton Nelson (1880-1910). Portrætbuste af ung. kvinde. Figur af udskåret marmor. Sign. Ant. V.D.K. Nelson. H. 73 cm. Fremstår med enkelte mindre afslag.

Varenr: 6081463
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20-09-2021
18:48
DKK 3.800
Eugene Barillot. Skulptur af bronze
Skulptur af patineret bronze i form af gladiator. Sign. E. Barillot. H. 35,5 cm. Fremstår med brugsspor, løs (knækket) arm og knækket medfølgende sværdklinge.

Varenr: 6084426
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-09-2021
19:26
DKK 500
Niels Helledie. Kucifiks med Jesus figur. Delvist glaseret keramik og træ
Niels Helledie (født 1927). Religiøst relief, delvist glaseret keramik og træ. Kucifiks med Jesus figur flankeret af Maria Magdalene og en discipel H. 73 cm, B. 73 cm. Kunstneren er omtalt i Weilbachs Kunstnerleksikon: "Niels Helledie voksede op i en religiøs landbofamilie i Vendsyssel. ...

Varenr: 6086569
DKK 30.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-09-2021
19:30
DKK 20.000
Bent Sørensen. 'Runde former' skulptur af bronze, 1966. (cd)
Bent Sørensen 1923-2008. 'Runde former' 1966, skulptur af patineret bronze. H. 72 cm. L. 36 cm. B 21 cm. Usign. Fremstår med håndteringsspor. Proveniens: Skulpturen var udstillet på Veksølund skulpturpark 1966 og gengivet i kataloget side 11. Kataloget medfølger.

Varenr: 6083333
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
20:11
DKK 20.000
Ubekendt kunstner. 'Madonna della Seggiola', vægrelief af marmor efter Raphael, antagelig 1700-1800-tallet
Ubekendt kunstner (antagelig 1700-1800-tallet) Vægrelief af hvid marmor udført efter maleriet 'Madonna della Seggiola' af Raphael (1483-1520). Ø 42 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, tidligere indmuret i væg. Raphaels maleri hænger på Galleria Palatina, Firenze.

Varenr: 6040354
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
20:18
DKK 1.700
Pontus Kjerrman. 'Effert Commun' skulptur af keramik. (cd)
Pontus Kjerrman (f. 1954). 'Effert Commun'. Skulptur af glaseret keramik i grønne, gyldne og blå farver. Sign. Pontus Kj 08 samt Effert Commun'. H. 66 cm. B. 47 cm. D. 32 cm.

Varenr: 6083316
DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
20:26
DKK 40.000
Kvindefigur af bronze på senere sokkel af rød granit, 1800-tallet
Lille figur af patineret bronze af knælende kvinde med amfora, antageligt bibelsk, på senere sokkel af poleret rød granit. Antageligt 1800-tallet. H. figur 8,2 cm, H. i alt 11,5 cm.

Varenr: 6040345
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
20:27
DKK 5.000
Bent Sørensen. 'Stridsvogn' skulptur af bronze, 1960erne. (cd)
Bent Sørensen (1923-2008). 'Stridsvogn', skulptur af patineret bronze, 1960erne. Usign. H. 30 cm. L. 51 cm. B. 20 cm.

Varenr: 6083338
20:28
DKK 15.000
Ubekendt kunstner (antagelig 1800-tallet). Pauline Bonaparte som Venus Victrix' efter Canova, skulptur af hvid marmor
Ubekendt kunstner (antagelig 1800-tallet). 'Pauline Bonaparte som Venus Victrix' efter Canova, skulptur af hvid marmor. H. 56 cm. L. 86 cm. Fremstår med afslag, aldersrelateret patina.

Varenr: 6040355
20:45
DKK 15.000
123»