Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Probably Eugène Barillot, figure / sculpture, bronze, ivory, mercenary / flautist
Probably Eugène Barillot (1841-1900), figure / sculpture, bronze, patina, ivory, mercenary / flautist. Depiction of a man playing traverse flute, wearing coat of arms with sword and shield, head, hands and flute of ivory, on an onyx marble plinth, H 26cm, W 11cm, D 10cm, scuffing commensurate ...
Varenr: 5220394
DKK 5.960 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:11:00
DKK 2.980
Figurer/skulpturer, bronze, 1800-tallet (6)
Seks figurer/skulpturer, bronze, delvist med polykrom bemaling, 1800-tallet. Samling bestående af seks figurer, gravhund, æsel, hankat/page, hunkat/tjenestepige, vædder, H. 3,5-7 cm, B. 2-7 cm, D. 1,5-3 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor, afslag, ridser. (6)
Varenr: 5220389
DKK 2.980 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:12:00
DKK 1.490
Wohl Joseph Cormier, Figur / Skulptur, Terrakotta, Pietà
Wohl Joseph Cormier (1869-1950), Figur / Skulptur, Terrakotta, Pietà. Darstellung Marias als Mater Dolorosa mit dem Leichnam des vom Kreuz genommenen Jesus Christus, auf einer Plinthe, auf der Plinthe signiert, H.24cm, B.38cm, T.17cm, leichte Reibespuren.
Varenr: 5220431
DKK 1.266 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:15:00
DKK 298
Torgny Larsson
TORGNY LARSSON (född 1957): Kompositon, osignerad prototyp, patinerad brons, höjd stensockel 30 cm
Varenr: 5280179
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:41:00
Se mere
Emil Näsvall skulptur
EMIL NÄSVALL (1908-1965), skulptur föreställande rävfångare, signerad samt daterad Emil Näsvall -52, konstmassa, höjd 43 cm
Varenr: 5281890
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
15:34:00
Se mere
Bronzeskulptur, guddommen Shiva med trefork og tromle
Skulptur, den hinduistiske guddom Shiva med trefork (Trishul) og tromle (Damaru). Fremstillet i bronze, mørk patina. Shiva er en af de vigtigste hinduistiske guder. Abhayamudra-gestus. Treforken kan tages af. Mål ca.: 54,5 x 34 x 28 cm. Skulpturen fremstår i aldersrelateret stand med få ...
Varenr: 5256954
DKK 5.588 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
16:00:00
DKK 2.794
Friedrich Engels, stor bronzebuste
Stor buste af den tyske samfundsteoretiker og kommunistiske revolutionær Friedrich Engels (1820-1895) af patineret bronze. H. ca. 63 cm.
Varenr: 5272291
DKK 7.450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
17:45:38
DKK 3.725
R. Tait McKenzie - Bronzeskulptur af kuglestøder
Skulptur af kuglestøder Robert Tait McKenzie (1867-1938) udført i bronze. Signeret på oversiden af soklen 'R.TaitMckenzie' samt indgraveret årstallet 1923. På siden indgravering fra Roman Bronze Works. Fremstår med aldersrelaterede spor.
Varenr: 5277276
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
19:03:00
Roberto Bucacio. 'Lady's' lysestage / skulptur (cd)
Roberto Bucacio. 'Lady's' lysestage / skulptur af bronze på fod af marmor. Sign, nr. 94. H. 42 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5274923
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:44:00
Aldo Vitaleh. Bronzeskulptur,
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde i blank patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Aldo Vitaleh" i bronzen. Af nyere dato. H. 19 cm. B. 13 cm.
Varenr: 5278385
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:52:00
Träskulptur
SKULPTUR, trä, 18/1900-tal, Maria och Jesusbarnet, skuren i ek, höjd 52 cm
Varenr: 5282028
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
20:03:00
Se mere
Peter Evald Madsen. Skulptur oxideret jern. Kompistion
Peter Evald Madsen (1951-) 'Kompostion skulptur af bronze, messing og oxuderet jern. Sign 'PEM' H 75 cm.
Varenr: 5283819
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
20:04:00
DKK 450
Don Alberto Carlos. 'Erotic Dragon' cd.
Don Alberto Carlos. 'Erotic Dragon' skulptur af bronze. Signeret og nummeret 28/699 H. 92 cm. B. 56 cm. Vægt ca. 28 kg. Certifikat fra februar 2017 .Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5232481
DKK 22.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
20:08:00
DKK 11.000
Christian Lemmerz. 'Bodybuilder Jesus Christ' (cd)
Christian Lemmerz (f. 1959). 'Bodybuilder Jesus Christ', figur af forgyldt bronze, sign. CL og nummereret 25/25. H. 30. B. 21,5 cm. Proveniens: Privat kunstsamling.
Varenr: 5278782
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:13:00
DKK 16.500
Martin Smida, wooden sculpture (unique), title: Die ersten Schritte
Sculpture from the studio of Martin Smida (Manufaktur Steamfish). Universal artist Martin Smida lovingly hand-carves every sculpture of wood and various everyday materials. Each copy therefore has its own, unique, charming and whimsical character. Title: Die ersten Schritte. Made of wood,...
Varenr: 5276348
DKK 12.665 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
20:15:00
DKK 6.332
Corneille. Skulptur i form af kat (cd)
Corneille (1922-2010). Skulptur i form af kat, bemalet terragrafi på metal, sign. Corneille samt nummereret 1/1. H. 70 cm.
Varenr: 5278785
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:19:00
Hans Christian Rylander. 'Hareportræt med knækket øre', skulptur af bronze, cd
Hans Christian Rylander (f. 1934). 'Hareportræt med knækket øre', skulptur af bronze, monteret på sokkel af sortpoleret sten. Usign. H. 17,5 cm. Sokkel 20x14 cm. Den originale kvittering fra Den Frie Udstilling medfølger.
Varenr: 5280276
DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
20:20:00
DKK 10.500
Corneille (1922-2010). Skulptur i form af kat, bemalet terragrafi på metal, sign. Corneille. H. 70 cm.
Varenr: 5278787
20:51:00
DKK 1.900
Skulptur / Figur, Satyr mit Hund, Metall
Skulptur / Figur, Satyr mit Hund, Metall. Figur eines Satyrs im Ausfallschritt begleitend von einem Hund, auf einem zugehörigen Sockel montiert, H.41cm, B.44cm, T.11cm, altersgemäße Reibespuren, Kratzer, Oxidation und Patina.
Varenr: 5283746
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:03:00
DKK 447
I. Mestrovic, Skulptur / Figur, Gipsguss
I. Mestrovic (1883-1962), Skulptur / Figur, Gipsguss. Darstellung einer musizierenden Frau mit Laute auf einem Felsen, rückseitig signiert und bezeichnet, H.24cm, B.12cm, T.6cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 5281653
DKK 3.352 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:04:00
DKK 1.676
Claude Michel Clodion, kandelabre/lysestager, marmor og bronze, rokoko, slutningen af 1700-tallet (2)
Claude Michel Clodion (1738-1814), kandelabre/lysestager, marmor og bronze, rokoko, slutningen af 1700-tallet. Putto på forsiret marmorsokkel, læner sig op ad træstamme, lysestager i hænderne med blomsterpynt, signeret på figurens bund, H. 37 cm, B. 27 cm, D. 15 cm, fremstår med aldersrelaterede ...
Varenr: 5232499
DKK 3.725 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:05:00
DKK 2.049
Nach Auguste Rodin, Statuette / Figur / Skulptur, 'Denker' / 'Le penseur', Bronze, Anfang des 20. Jahrhunderts
Nach Auguste Rodin (1840-1917), Statuette / figur / Skulptur, 'Denker' / 'Le penseur', Bronze, Anfang des 20. Jahrhunderts. Kleinformatiger Nachguss der Statue 'Denker', auf einem steinernen Sockel montiert, rückseitig signiert, rückseitig Herstellermarke 'J.B. Deposee bronze guaranti Paris', H....
Varenr: 5281734
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:07:00
DKK 335
José Cardona, skulptur/figur, bronze
José Cardona (1878-1923), skulptur/figur, bronze, forestiller en dreng, der spiller harmonika, anbragt på sokkel, soklens overflade er signeret, sokkelkant med prægning, H. 30,5 cm, B. 122,5 cm, D. 10 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, grønne farveskjolder, som kan vaskes ...
Varenr: 5281645
DKK 6.332 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:11:00
DKK 3.166
Arnold Bergere, Skulptur / Figur / Plastik, 'Lovers Embrace', Gips, 1960er Jahre
Arnold Bergere, Skulptur / Figur / Plastik, 'Lovers Embrace', Gips, 1960er Jahre. Darstellung einer Liebespaars aus goldfarbig bemaltem Gips, rückseitig mit Künstlersignatur und Herstellermarke, H.34cm, B.42cm, T.36cm, altersgemäße Reibespuren, Kratzer, Bestoßungen.
Varenr: 5283742
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:12:00
DKK 298
Figur / Büste, Bronze, Marmor
Figur / Büste, Bronze, Marmor. Weibliche Büste aus Bronzeguss auf einem quadratischen Marmorsockel, H.41cm, B.20,5cm, T.18cm, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Klebereste und Kreidespuren.
Varenr: 5281654
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:16:00
DKK 335
Lisa Larson
LISA LARSON, fågel, ur serien Fenix, Gustavsberg, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Lisa Larson höjd ink sockel 24 cm
Varenr: 5282109
21:24:00
Se mere
Figur / Skulptur, 'Prometheus am Felsen', Stein und Metall
Figur / Skulptur, 'Prometheus am Felsen', Stein und Metall. Eiserne Figur des Prometheus an einen Fels aus Naturstein gekettet, H.17cm, B.20cm, T.11cm, altersgemäße Reibespurens owie partiell kleine Kratzer.
Varenr: 5261539
DKK 1.043 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:30:00
DKK 335
Ubekendt kunstner. Kvindefigur. Bronze på marmorsokkel
Ubekendt kunstner. Kvindefigur. Omkring 2000. Bronze på marmorsokkel. Signeret med ’J.P. Alioth’ på plinten. Mål ca. H. 100 cm, 16 x 18 cm. Fremstår med tidsrelaterede brugsspor.
Varenr: 5257286
DKK 8.940 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
12:46:54
DKK 4.470
Heinrich Trost (Hamm 1930 - Lippstadt 2004). Relief auf Holz.
Heinrich Trost (Hamm 1930 - Lippstadt 2004). Ohne Titel. Ohne Jahr. Relief aus Holz. Unsigniert. Maße ca. 50 x 50 cm.
Varenr: 5100717
DKK 2.608 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
13:17:05
DKK 298
Beck & Ljung objekt
BECK & JUNG (Holger Bäckström 1939-1997 - Bo Ljungberg 1939-2000): "Förvandlingsvägg i plastlaminat" form av läggspelstavla, låda med skjutlock i akrylglas, signerad och daterad 1970 samt numrerad 10/10, ca 32x23 cm. . Proveniens: Utställd på Galleri Prisma II.
Varenr: 5283490
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
15:40:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6  >>