Vurdering
12345...7»   Varer pr. side   189 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Båtmodell
BÅTMODELL, merpart målat trä, laminerad sockel, märkt med plakett 'Svea Elfhem 1876', höjd 78 cm, sockelns mått 100x20 cm

Varenr: 5733083
DKK 1.438 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 07-08-2020
17:08
Se mere
Bente Polano (cd) . 'Badende Kvinde', Skulptur af stål
Bente Polano (f. 1953). 'Badende kvinde'. Skulptur af stål monteret på træsokkel. sign. Bente Polano 2016 H 35 cm.

Varenr: 5728779
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 07-08-2020
19:48
DKK 850
Bronzeskulptur, Frihedsgudinden
Bronzeskulptur forestillende Frihedsgudinden i patineret bronze monteret på sokkel af lys broget marmor. Sign. på basen h. 60 cm

Varenr: 5704453

DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-08-2020
20:36
Mirian Gomeli. Standing man.
Mirian Gomeli (b 1969). Standing man. 2008. Bronze with black patina. Artist certificate included. Approx. dimensions: H 55 x W 25 cm.

Varenr: 5720145
DKK 55.130 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07-08-2020
20:52
DKK 27.192
Mirian Gomeli. Large Sculpture.
Mirian Gomeli (b 1969). Balance. 2019. Bronze with black patina. Monogram and date at bottom. Approx. dimensions: H 85 x W 30 cm.

Varenr: 5717931
DKK 70.030 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07-08-2020
20:54
DKK 35.015
Mirian Gomeli. Vanitas.
Mirian Gomeli (b 1969). Vanitas. 2007. Bronze with black patina. Approx. dimensions: L 85 x H 65 x W 30 cm. Artist certificate included.

Varenr: 5720144
21:09
DKK 35.015
Markan Christensen, kvindetorso af bronze (cd)(3)
Markan Christensen (1927-2014). Skulptur af bronze i form af nøgen kvindetorso med sokkel af sort træ og originale emballage. Figuren signeret. H.15 cm, inkl. sokkel 21,5 cm.

Varenr: 5732433
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-08-2020
15:49
DKK 450
Berto Marklund
BERTO MARKLUND (född 1931): "Kvinnligt landskap", signerad Berto Marklund på baksidan, väggskulptur i trä/furu, ca 158,5x86,5 cm

Varenr: 5733253
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-08-2020
17:04
Se mere
Spiro Schwatenberg, Skulptur, 'Schuhmacher'
Spiro Schwatenberg 1898-1922), Skulptur, 'Schuhmacher', Gefertigt aus Bronze, vollplastisch ausgeformt, dunkel patiniert, signiert auf dem Marmorsockel. Maße ca.: H. 20 cm, B. 6 cm, T. 6 cm, Gesamtgewicht ca.: 0,7 kg, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

Varenr: 5554913
DKK 1.118 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08-08-2020
18:38
DKK 335
Badende Frau mit Schwan, nach Étienne Maurice Falconet
Badende Frau mit Schwan nach Étienne Maurice Falconet (1716 Paris - 1791 ebenda) aus dem Jahre 1762, Kunstmarmor. Stehender weiblicher Akt auf runder Plinthe vor vasenbestandener Felsensäule. H: 86 cm. Auf Sockel in Form eines ionischen Kapitells.HxBxT: 18 x 40 x 32 cm. Minimale Gebrauchsspruren....

Varenr: 5730782
DKK 3.725 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08-08-2020
18:47
DKK 335
Martin Smida, ADS (autonomic diving system), Modell:R
Martin Smida, ADS (autonomic diving system), Modell:R. Der universal Künstler Martin Smida fertigt jede Skulptur in aufwendiger und liebevoller Handarbeit aus Resin, Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter, Maße ca.: H. 27 cm, D. 7 cm.

Varenr: 5639242
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08-08-2020
18:58
DKK 447
Johan P Jonsson skulptur
JOHAN P JONSSON (född 1966), figurer, skulptur, metall, signerad BY. JOHAN, längd ca 62 cm och höjd ca 23 cm

Varenr: 5733278
DKK 1.438 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 08-08-2020
19:00
Se mere
Figur der Schutzgöttin Isis
Figur der Schutzgöttin Isis. Kunstguss, vergoldet. Museumsreplikat nach dem Vorbild der 4 Begleitfiguren zum Schutz der munifizierten Innereien des Tutanchamun aus dem Ägyptischen Museum in Kairo. Auf Holzsockel. HXBxT: 96,6 (mit Sockel) x 61 x 19 cm. Leichte Gebrauchsspuren.

Varenr: 5730786
DKK 2.980 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08-08-2020
19:47
DKK 372
Bedende efeb efter attisk forbillede
Bedende efeb efter forbilledet fra den attiske billedhugger Leochares (375 -310 f.Kr.), kunstmarmor. Idealiseret fremstilling af en gudlignende sportsudøver med hævede arme, som besværger udødeligheden. Originalen befinder sig på Pergamonmuseet i Berlin. H x b x d: 142 x 35 x 30 cm. Fremstår med ...

Varenr: 5730790
DKK 4.470 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08-08-2020
19:48
DKK 3.539
Andrzej Danielski, skulptur, 'Chair'
Andrzej Danielski, skulptur, 'Chair', massiv konstruktion, som er betrukket med læder, stemplet på undersiden, mål ca.: H. 21 cm, B. 13 cm, D. 15 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.

Varenr: 5711705
DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08-08-2020
19:50
DKK 559
Martin Smida, skulptur, 'The curious saucer'
Martin Smida, skulptur, 'The curious saucer', helplastisk udformning i træ, hånddekoreret, mål ca.: H. 58 cm, Ø 8 cm.

Varenr: 5562571
19:58
DKK 335
Kopie nach Auguste Rodin, ´La Baigneuse`, Bronze, 21.Jh.
Kopie nach Auguste Rodin, ´La Baigneuse", Bronze, 21.Jh. H. ohne Sockel ca. 30 cm, mit Sockel ca. 34 cm. Original: Bronze, Musée Faure, Aix-les-Bains. Entstanden 1880.

Varenr: 5706256
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08-08-2020
20:05
DKK 1.192
Max Müller, bronze figure, 'Frauenakt'
Max Müller (1946-2019), bronze figure; 'Frauenakt', all-round sculptured depiction, dark patina, monogram on body, Approx. dimensions: H 45 cm, D 6 cm, W 10 cm, Approx. weight: 6 kg, Condition commensurate with age.

Varenr: 5608260
DKK 10.430 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08-08-2020
20:05
DKK 1.043
Jens Jacob Bregnø. Buste af bronze.
Jens Jacob Bregnø (1877-1946). Buste af ung mand udført i patineret bronce. Signeret med monogram. Udført hos Brødr Grage Broncestøberi. Fremstår med brugsspor. H. 14 cm.

Varenr: 5733435
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08-08-2020
20:14
Richard, Skulptur, 'Jüngling'
Richard, Jüngling Vollplastisch ausgeformte Bronze auf Steinsockel, im unteren Bereich signiert „Richard“. Maße: H. 22, Ø 8 cm. Schwert aus der Hand gelöst.

Varenr: 5474078
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08-08-2020
20:15
DKK 298
Andrzej Danielski, træskulptur, ’Egg Chair’
Andrzej Danielski, træskulptur, ’Egg Chair’, unika, håndlavet af mahognitræ, signeret og dateret på bagsiden: 'A.D. 2019'. Mål ca.: H. 14 cm, B. 13 cm, D. 11 cm.

Varenr: 5577286
DKK 7.450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08-08-2020
20:17
DKK 298
Ib Braun, skulptur af bronze (cd)
Ib Braun 1933-2003 cd. Skulptur af bronze i form af knælende mand på bedetæppe, signeret og dateret 1994, nummereret 1:6. H.26 x 31 x 18,5 cm.

Varenr: 5714653
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-08-2020
20:36
Skulpturer
SKULPTURER, 2 st., Calle Örnemark, "Jätten vist", svartmålat järn, trancherare, den senare stämplad med fransk lilja samt F B, svetsat järn, den förras höjd ca 16 och den senare 33 cm

Varenr: 5733331
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08-08-2020
20:46
Se mere
Mari Simmulson
MARI SIMMULSON, Kvinna sittande på sköldpadda, figurin, glaserad keramik, höjd 26 cm.

Varenr: 5733336
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 08-08-2020
20:56
Se mere
Martin Smida, ADS (autonomic diving system), Modell: 'walking qube'
Der Universal Künstler Martin Smida fertigt jede ADS (autonomic diving system) in aufwendiger und liebevoller Handarbeit aus Resin. Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter, Maße ca.: H. 28 cm.

Varenr: 5363490
DKK 1.862 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 08-08-2020
21:04
DKK 335
Max Müller, bronze figure; 'Frauenakt'
Max Müller (1946-2019), bronze figure; 'Frauenakt', all-round sculptured depiction, dark patina, monogram on body, Approx. dimensions: H 30 cm, D 15 cm, W 8 cm, Approx. weight: 8 kg, Condition commensurate with age.

Varenr: 5608256
21:05
DKK 894
Beverloo Corneille "Women in the sky"
BEVERLOO CORNEILLE (Holland, 1922 - 2010): "Women in the sky", kvinna med katt och fågel, mobil skulptur, signerad, daterad och numrerad Corneille 2004, 20/600, trä, stål, aluminium, certifikat, höjd ca 18,5 cm.

Varenr: 5733349
DKK 2.157 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 08-08-2020
21:22
Se mere
Skulptur mit zwei Kriegern
Skulptur mit zwei Kriegern, vollplastisch ausgeformt, gefertigt aus Metall, braun patiniert Maße ca:H. 18,5cm, B. 28cm,T. 5,5 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

Varenr: 5689431
21:38
DKK 372
Alf Ekberg skulptur "Äpple"
ALF EKBERG (född 1945): "Äpple", skulptur, träsockel med signatur Alf Ekberg, rödglaserad keramik, höjd inklusive sockel ca 16, diameter ca 12 cm

Varenr: 5733357
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 08-08-2020
21:38
Se mere
Dana Bilde bronsskulptur
DANA BILDE (1889-1975): "Hoppsa", signerad, brons, gjutarmärkt Herm Bergman fud, höjd ca 14,5 cm

Varenr: 5733362
DKK 1.798 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-08-2020
21:48
Se mere
12345...7»