Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skulptur i form av fågel
SKULPTUR i form av fågel, 1900-talets andra hälft, oidentifierad konstnär, ben i rödbemålat järn, kropp i gipsbinder, näbb i trä, totalhöjd ca 100, bredd ca 100 cm
Varenr: 5474418
DKK 1.746 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-10-2019
10:23:00
Se mere
Sam Arsenius oljemålning
SAM ARSENIUS (1857-1912): Hästporträtt, monogramsignerad och daterad SG 1910, 1887, olja på duk uppklistrad på pannå, ca 14,5x11 cm
Varenr: 5474511
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-10-2019
13:26:00
Se mere
Erik Höglund glasskulptur
ERIK HÖGLUND (1932-1998): "Vädur", skulptur, Boda, gjutet glas på järnställning, höjd ca 25, längd 32 cm
Varenr: 5474535
DKK 1.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-10-2019
14:20:00
Se mere
Poul Winther. To skulpturer af drivtømmer (2)(cd)
Poul Winther (f. 1939), Uden titel. Skulptur af drivtømmer monteret på sokkel af kunsten. Betegnet på sokkel Poul Winther, Skagen. H. incl. sokkel 21 cm. L. 17 cm. Pjece medfølger. (2)
Varenr: 5472053
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-10-2019
14:42:00
Veikko Haukkavaara skulptur
VEIKKO HAUKKAVAARA (1921-2004) Glad fågel, signerad samt daterad -89, metallskulptur, höjd 30 cm
Varenr: 5474555
DKK 2.235 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 24-10-2019
15:10:00
Se mere
Dansk billedhugger. Busteportræt af bronze, kunstnerens datter
Dansk billedhugger. Busteportræt af patineret bronze forestillende kunstnerens datter. Utydelig sign. H. 36 cm.
Varenr: 5470109
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24-10-2019
15:24:00
Komposition
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (samtida): Komposition, grönpatinerad brons och kromad metall, höjd ca 30 cm
Varenr: 5474614
17:07:00
Se mere
Erik Vitcetz. 'Grisehandleren'
Erik Vitcetz (f.1939) .'Grisehandleren'. Skulptur af bronze, unika. Sign. EV. H. 13,5 cm. Læs mere om auktionen her
Varenr: 5459962
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-10-2019
19:20:00
DKK 1.700
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung stående kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. P.Collinet h. 37 cm. Modelfoto.
Varenr: 5390050

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-10-2019
20:00:00
DKK 450
Per Eli. Skulptur af patineret bronze
Per Eli (f. 1957). Skulptur af patineret massiv bronze, monteret på gråmalet sokkel, sign. Per Eli. H. ekskl. sokkel 9 cm. H. i alt 11 cm. Fremstår med småpletter på sokkel. Læs kunstnerprofil her
Varenr: 5446203
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 24-10-2019
20:22:00
Tyrehoved/skulptur/trofæ/ LED (4)
Tyrehoved/skulptur/trofæ, naturlig størrelse, resin på træplade til fastgørelse på væg, med polykromt LED-bånd, aftagelige horn. Mål på pladen: H. 80, B. 90, D. 36 cm. Styreelement til farvevalg på LED-båndet medfølger, dog ikke testet på alle funktioner. (4)
Varenr: 5443853
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-10-2019
20:30:00
DKK 484
Hannes D'Haese. 'English Bull Dog' skulptur, L. 57 cm
Hannes D'Haese f. 1965. 'English Bull Dog' skulptur, bemalet polyester resin. Bemalet med figurativ kompostion på ryg. Signeret på ene side: D'Haese H. 35 cm. L. 57 cm. Nevø af Reinhoud D'Haese Cobra kunstner som arbejdede med Alechinsky. Nevø af Roel D'Haese en af Belgiens største ...
Varenr: 5476182
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-10-2019
20:46:00
Carl Einar Borgström skulptur
CARL EINAR BORGSTRÖM (1914-1981): Sittande flicka, signerad CEB, patinerad metall, höjd 14 cm inklusive träsockel.
Varenr: 5474784
20:56:00
Se mere
Schaukasten / Schiffsmodell / Schnitzerei , Drachenboot aus Elfenbein, Asien, Anfang 20.Jahrhundert
Schaukasten / Schiffsmodell / Schnitzerei, Drachenboot aus Elfenbein, Asien, Anfang 20. Jahrhundert. Konstruktion eines asiatischen Drachenbootes aus Elfenbein mit Figuren im Schaukasten, H.32cm, B.50cm, T.20cm, altersgemäße Reibespuren, Schiff teilweise beschädigt, Figuren teilweise abgebrochen....
Varenr: 5433639
DKK 1.043 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-10-2019
21:24:00
DKK 894
Carl Elmberg relief
CARL ELMBERG (1889-1955): Relief, kvinna, signerad Elmberg, lergods, höjd ca 32x18 cm
Varenr: 5474893
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-10-2019
12:04:00
Se mere
Figur Evolution, mandens udvikling.
Figur evolution, figur der viser mandens udvikling, udfør i kunstig sten,Bronzefarvet. L 33 cm B 9/6 cm H. 9,5/26 cm.
Varenr: 5478945

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-10-2019
18:41:00
Skulptur patinerad koppar modern tillverkning
SKULPTUR, patinerad koppar, modern tillverkning, man med hund, sockel av marmor, höjd ca 34 cm
Varenr: 5475059
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 25-10-2019
19:07:00
Se mere
Timo Solin
TIMO SOLIN (född 1947): Hörnrelief, signerad och daterad -86, mixed media, höjd 93 cm
Varenr: 5475065
DKK 2.793 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-10-2019
19:13:00
Se mere
Lars Larsson skulptur
LARS LARSSON, skulptur, järn, signerad, tjur, längd 22 cm, höjd 9,5 cm
Varenr: 5475091
DKK 2.793 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 25-10-2019
19:39:00
Se mere
Skulptur gjutjärn
SKULPTUR, "St Barbara", gjutjärn, Boliden, höjd 27,5 cm.
Varenr: 5475101
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 25-10-2019
19:49:00
Se mere
W. Green. 'Putto' skulptur at bronzepatineret metal, 1900-tallets begyndelse
W. Green. 'Putto' skulptur at bronzepatineret metal, 1900-tallets begyndelse Stemplet W. Green, H. 19 cm. Fremstår med aldersrelateret patina.
Varenr: 5448194
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-10-2019
20:17:00
Ole Mynster Herold. 'Formia'
Ole Mynster Herold (f. 1946). 'Formia'. Skulptur af lys granit, usign. H. 25 cm.
Varenr: 5472790
DKK 4.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-10-2019
20:30:00
DKK 650
Jan Naliwajko objekt
JAN NALIWAJKO (1939-2017): Väggrelief, plexiglas delvis silverfolierat, daterad och signerad 1989 J Naliwajko, ca 61x51 cm
Varenr: 5475166
DKK 1.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-10-2019
20:54:00
Se mere
Skultur bemålat trä
SKULPTUR, skulpterat trä, bemålad, föreställande en av Sten Stures män, höjd ca 205 cm. PROVENIENS: Stopalo
Varenr: 5475231
DKK 4.189 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-10-2019
10:00:00
Se mere
Gunnel Frieberg brons
GUNNEL FRIEBERG (1919-2010): "Min son Stefan", signerad Gunnel Frieberg, patinerad brons, längd ca 28 cm. PROVENIENS: Stopalo
Varenr: 5475260
DKK 1.396 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-10-2019
10:29:00
Se mere
Victor Heinrich Seifert brons
VICTOR HEINRICH SEIFERT (1870-1953): Satyr med gäss, signerad Prof V Seifert, patinerad brons, sockel i sten, total höjd ca 25, längd 37 cm. PROVENIENS: Stopalo
Varenr: 5475268
DKK 1.746 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-10-2019
10:37:00
Se mere
Alef gips
THORWALD ALEF (1896-1974): Liggande modell, gips, längd ca 51 cm. PROVENIENS: Stopalo
Varenr: 5475302
DKK 1.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-10-2019
11:15:00
Se mere
Moretti brons
ALESSANDRO MORETTI (1870-1953): Byst, signerad A Moretti, brons, höjd ca 28 cm. PROVENIENS: Stopalo
Varenr: 5475327
11:40:00
Se mere
Abstrakte Menschenfigur
Abstrakte Menschenfigur , beschlagener Steinkorpus. Maße: L. 10, B. 7 cm. Abbruchkante vorhanden.
Varenr: 5419911
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-10-2019
11:52:17
DKK 298
Unbekannter Künstler, Vogel
Vollplastisch ausgeformter Bronze Vogel/ Schwalbe Bronzeguss mit Standfläche Maße: H. 5, L. 13, B. 6 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 5420551
11:52:31
DKK 298
 1 2 3 4 5 6 7  >>