Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12»   Varer pr. side   37 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Søren Kongstrand. Barnebuste af glaseret keramik

Varenr: 6065979
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:16
DKK 6.000
Gerhard Henning. Amor og Psyche, figurgruppe af terrakotta, 1918 (cd)

Varenr: 6065967
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:20
DKK 12.000
Marco Evaristti. Skulptur (cd)
Marco Evaristti, født 1963. Skulptur af forsølvet metal i form af baby. Usign. H. ca 21 cm. Se også varenummer 6145714

Varenr: 6145715
DKK 3.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-01-2022
19:56
Valerie La Verne Nielsen (f. 1968) - Skulptur af bronze patineret cement
Valerie La Verne Nielsen (f. 1968) - Skulptur af bronze patineret cement, monteret på marmorsokkel. Højde 59 cm.

Varenr: 6134469
DKK 2.600 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
DKK 900
Corneille, Mobile 'Women in the sky' 468/600. (cd)
Corneille (1922-2010). 'Women in the sky' Mobile af Polycrom dekoreret træ. Sign. Corneille 2004. Nummereret 468/600. H. 18 cm. Æsken fremstår med mindre håndteringsmærker. Modelfoto.

Varenr: 6149334
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
20:18
Freddy Fræk. Væghængt skulptur af træ (cd)
Freddy 'Fræk' Poulsen (1935-2016). Væghængt skulptur af hvidmalet træ, sign. på bagsiden Freddy Fræk -88. H. ca. 75. B. 48 cm.

Varenr: 6149075
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
20:22
DKK 950
Givemore S. Madzivanyika. Shona skulptur. Serpentin.
Givemore S. Madzivanyika. Shona skulptur af serpentin. Figuren er udhugget af serpentinsten fra Karibe minerne ved søen Karibe i Zimbabwe. H. 37 cm. Fremstår med små afslag.

Varenr: 6127534
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-01-2022
16:56
Tróndur Patursson (f. 1944), CD. Fugl af glas, unika
Tróndur Patursson (f. 1944, Færøerne), CD. Skulptur af glas i form af fugl, monteret på stand. Fremstillet hos Hebsgaard. Unika. H. 12 cm. vingefang 54 cm. Fremstår i original emballage.

Varenr: 6141690
18:48
DKK 3.200
Kunstnersammenslutningen 'Igen Igen' v. Karen T. og Quentin Wendt. Skulptur 'Molekuglen'
Molekuglen er skabt af skrottede stole fra Sydhavns Genbrugscenter som et upcycled kunstværk af genbrugsmateriale til den udsolgte bæredygtighedsfestival TOMORROW. På hjul. H. ca. 195 cm. B. ca. 200 cm. D. 185 cm. (Fylder 4 kubikmeter) NB. Nye billeder fremgår da revner og små defekter er ...

Varenr: 6150021
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2022
19:58
Stephan Rostrup. Bronzeskulptur. 'Eastern Informations' (cd)(2)
Stephan Rostrup (1947-1997). Bronzeskulptur. 'Eastern Informations'. Sign. og dat. Rostrup 1988. Thai - XLI. H. 23,5 cm. Betegnet på undersiden Wanted Feelings 1/1. Brochure medfølger (2)

Varenr: 6149789
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2022
18:12
Peter Brandes. Skulptur af bronze 'Kristus' (cd)
'Kristus' af Peter Brandes (f. 1944), skulptur af bronze. Nr. 6/8. H. 35 B, 29cm, D. 19cm. (cd).

Varenr: 6093610
DKK 28.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2022
18:39
DKK 19.000
Bernhard Lipsøe, jernskulptur i form af hest Cd)
Bernhard Lipsøe f. 1950. Jernskulptur i form af hest signeret B. Lipsøe. H. 23 L. 24 cm.

Varenr: 6107641
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2022
19:41
DKK 1.200
Johannes Hedegaard. 'Susanne', skulptur af bronze. (cd)
Johannes Hedegaard (1915 - 1999). 'Susanne', skulptur af patineret bronze. Sign monogram H. H. 17 cm.

Varenr: 6150712
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2022
20:03
DKK 1.900
Søren Sixpence. Samling jernskulpturer, 2017 (10)
Søren Sixpence. Samling jernskulpturer, 2017. H: ca. 40-50 cm.

Varenr: 6148284
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2022
20:04
DKK 1.200
Thomas Dam. 1915-1989. To ældre kvinder bag et plankeværk. Højt relief
Thomas Dam. 1915-1989. Træskæring med to ældre kvinder bag et plankeværk. Højt relief, Usign. 96 x 60 cm. Proveniens, Sælger, der bor på Gjøl har købt relieffet af Thomas Dam i 1961. c.d.

Varenr: 6150820
DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2022
20:15
DKK 8.000
Søren Sixpence. Samling jernskulpturer, 2017 (6)
Søren Sixpence. Samling jernskulpturer, 2017. H: ca. 40-77 cm.

Varenr: 6148285
20:43
DKK 1.200
Anders Nyborg. Abstrakt skulptur. cd
Anders Nyborg (1934-2020). Abstrakt skulptur af metal, base af granit. H. 78 cm.

Varenr: 6137217
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2022
12:57
Anna Marie Junker. Skulptur i bronze og hvid marmor, H. 33 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i delvis poleret og patineret bronze, H. 33 cm, B. 28 cm monteret på fod af hvid marmor med rosa skær på den ene side. Signeret i bund. Se alle værkerne her

Varenr: 6072977
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2022
13:18
Pontus Kjerrman. 'Effert Commun' skulptur af keramik. (cd)
Pontus Kjerrman (f. 1954). 'Effert Commun'. Skulptur af glaseret keramik i grønne, gyldne og blå farver. Sign. Pontus Kj 08 samt Effert Commun'. H. 66 cm. B. 47 cm. D. 32 cm.

Varenr: 6083316
DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
13:25
DKK 40.000
Italiensk kunstner. Relief af patineret bronze
Italiensk kunstner. Relief af patineret bronze i italiensk renæssancestil, inddelt i felter med figurer og figurscenerier, centralt motiv med romerske soldater, der brænder bøger af, i bunden mænd i lænker, muligvis en allegori for en historisk begivenhed. 98 x 64,5 cm.

Varenr: 6040346
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
19:40
DKK 15.000
Vibeke Skov. Hoved, skulptur af keramik og glas

Varenr: 6142085
DKK 3.400 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:09
Giambologna, efter. Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af bronze, 1800-tallet
Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af patineret bronze efter model af Giambologna (Giovanni da Bologna, 1529-1608), signeret i støbningen Giovanni Bologna Florens, 1800-tallet. H. 33 cm.

Varenr: 6145334
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:23
DKK 6.200
Juan Carlos Fierro. Skulptur / buste, 'Little Prince'
Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia). Skulptur / buste, 'Little Prince', gips og lim modelleret på metalstruktur og bemalet med akryl, monteret på plade, sign. under bunden Fierro 2021. H. 39 cm. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6117389
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:54
Anna Marie Junker. 'Klogskab'. Ugle på kugle, H. 30 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur. Ugle på kugle af rakubrændt ler, fod af sortmalet jern, H. 30 cm, Ø. ca. 17 cm. Mærket under bund.

Varenr: 6135343
DKK 2.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-01-2022
10:55
Anna Marie Junker. Skulptur i delvis patineret bronze, H. 24,5 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i delvis poleret og patineret bronze, H. 24,5 cm på fod af moseeg, 6,8 x 5 cm. Se alle værkerne her

Varenr: 6072972
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-01-2022
11:40
Anna Marie Junker. Blæksprutte i bronze på sten, L. 17 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i patineret bronze i form af blæksprutte på sten med kugle af hvid lava, Længde på sten ca. 17 cm, blæksprutte ca. 12,5 cm. Vendbar. Blæksprutten kan ligge og hænge (u/ sten). https://www.lauritz.com/da/auktioner/?themeId=7126&aid=17883

Varenr: 6101834
DKK 1.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-01-2022
12:50
Anna Marie Junker. Moder Jord. Stentøj, rakubrændt kugle samt granit sokkel, H. 37 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur. 'Moder Jord'. Figur af stentøj, kugle af raku brændt ler, Ø 13 cm, fod af granit, H. 37 cm, fod ca. 25 cm. Mærket under bund.

Varenr: 6135337
13:40
Vibeke Skov. 'Hovsa', skulptur af glaseret stentøj
Vibeke Skov (f. 1954). 'Hovsa', skulptur af glaseret stentøj i form af kvinde, under bunden sign. V. Skov 2021. H. 34 cm. Fremstår med brændingsrevne på siden af hovedet. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6142080
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-01-2022
17:10
DKK 6.000
Bent Sørensen. Komposition. cd
Bent Sørensen (1923-2008). Komposition. Vægskulptur af bly sat på plade. Sign. B.S 97. 18 x 29 x 17 cm.

Varenr: 6149454
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-01-2022
19:52
DKK 10.000
Max Klinger. 'Neue Salome'
Max Klinger (1857-1920). 'Neue Salome' i brunpatineret bronze, monteret på base af sort- og grønbroget marmor. 1900-tallets begyndelse. H. 33 cm. Fremstår med patina og mindre kantafslag på basen. Skulpturen er udført på licens fra 1903 af bronzestøberiet Gladenbeck & Sohn (1851-1926) efter ...

Varenr: 6146950
DKK 50.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-01-2022
20:06
DKK 30.000
12»