Vurdering
12»   Varer pr. side   49 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Grundtvig skulptur af gips, samt piedestal, 20 årh (2)
N. F. S. Grundtvig skulptur af patineret gips, samt piedestal af støbt kunstmateriale, 20 årh. Støbt ornamentik med nicher og figurer, m.m. Brugsspor. Enkelte små afslag. H. 100. Plade 25 x 25 cm. og skulptur H. 36 cm.(2)

Varenr: 6208335
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-05-2022
14:39
Anna Marie Junker. 'Isolator'. Unika skulptur, H. 28 cm
Anna Marie Junker f. 1952. Skulptur. 'Isolator' udført af stentøj og isolator fra Gørding Mølle, signeret med kunstnerens mærke samt etikette under bund. H. 28 cm, B. 38 cm.

Varenr: 6213243
DKK 3.600 DK, Kolding, Platinvej 29-05-2022
15:05
Peter Nyborg. Keramisk fad.
Peter Nyborg født 1937. Keramisk fad dekoreret med polykrom glasur i abstrakt mønster. Sign. Nyborg 83. Ø.30 cm. Fremstår med glasurafslag på kant.

Varenr: 6204954
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2022
16:26
H.Henjes 20.årh. Bronzeskulptur forestillende vildsvin
H.Henjes. Skulptur i patineret bronze forestillende et vildsvin. Sign. H.Henjes. H. 16 cm L. 30.5 cm. 20. årh. beg.

Varenr: 6213809
DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2022
18:14
Elna Borch. Skulptur af bronze i form af munk (cd)
Elna Borch (1869-1950). Skulptur af bronze i form af stående munk med foldede hænder. Sign. E. Borch. H. 44 cm.

Varenr: 6207453
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2022
19:11
DKK 6.000
Svend Aage Madsen cd. Par relieffer/ikoner i træ (2)
Svend Aage Madsen. Par relieffer/ikoner i træ . Begge sign. S.Aa.M. 2016 Staby. 44x24 og 43x30 cm. (2)

Varenr: 6208343
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2022
19:21
Leif Sylvester Petersen, skulptur (CD)
Leif Sylvester Petersen (f. 1940), skulptur el. figur - betitlet: 'HJUL-MANDEN', signeret & dateret LS 117 / 150, H. 6 cm.

Varenr: 6203510
DKK 1.600 DK, Odense, Kratholmvej 29-05-2022
19:49
DKK 1.800
Bente Polano 'Badende Kvinde' (cd)
Bente Polano (f. 1953). 'Badende kvinde'. Skulptur af blankpoleret stål monteret på træsokkel. Sign. og dat. Polano 2016. H. 35 cm.

Varenr: 6208787
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2022
20:04
Gerhard Henning. Amor og Psyche, figurgruppe af terrakotta, 1918 (cd)

Varenr: 6065967
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2022
20:53
DKK 12.000
Søren Kongstrand. Barnebuste af glaseret keramik

Varenr: 6065979
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2022
20:55
DKK 6.000
Dimitri Chiparus (1886-1947) 'Le petit joueur d'accordeon' bronzefigur
Demetre Haralamb Chiparus (1886-1947) 'Le petit joueur d'accordeon' Harmonika spiller bronzefigur på rund sten sokkel, signeret og stemplet fra støberi « D.H. Chiparus. J.B. Deposée. Bronze Garanti Paris » H. 24 cm.

Varenr: 6203548
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2022
20:57
Sylvester. Skulptur af marmor cd
Leif Sylvester (f. 1940). Maskeskulptur af marmor, sign. Sylvester. H. 33,5, B. 18,5, D. 15 cm. Med hårrevne langs fod og med afslag. Afslag med chip medfølger.

Varenr: 6202003
DKK 20.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-05-2022
21:27
DKK 14.000
Ubekendt kunstner. To vægrelieffer i form af ildfuglen (2)
Ubekendt kunstner, 1900-tallet. To vægrelieffer af flammeskåret jern i form af ildfuglen. Utydelig sign. og dat. Seppo ? 74. H. 33,5 B. 35 cm. (2)

Varenr: 6213436
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-05-2022
17:33
Erik Werner. Statuette, 'Jeppe-Prisen' (cd)
Erik Werner (1930-2011). Statuette, 'Jeppe-Prisen', af uglaseret lertøj i form af 'Jeppe på Bjerget'. Sign. og dat. 1985. H. 33,5 cm. 'Jeppe-prisen' / 'Teaterprisen Jeppe' blev indstiftet 1983 på initiativ af Den Storkøbenhavnske Landsdelsscene (DSL), landsdelsscenerne og Det Kongelige Teater. ...

Varenr: 6213442
17:39
Ubekendt kunstner. Jesusfigur Bronze
Ubekendt kunstner. Jesusfigur Bronze. 1900-tallets sidste del. H 16,5 cm.

Varenr: 6213550
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2022
19:00
Markan Christensen. Relief, træ. cd
Markan Christensen (1927-2014). Relief af træ "Fragmenter i splittet bevægelse". Sign. Markan 85. 93 x 50 cm.

Varenr: 6213651
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2022
19:00
DKK 1.900
Jens Kobæk. Keramisk skulptur (cd)
Jens Kobæk (1938-2015). Keramisk unika skulptur i form af Thulemanden. Sign. og dat. monogram JK 1986 samt stempel. H. 37 cm.

Varenr: 6208730
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-05-2022
19:04
Anna Marie Junker. Unika figur i stentøj, L. 24 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Unika figur i stentøj, L. ca. 24 cm, H. 17 cm. Velegnet til såvel udendørs som indendørs brug.

Varenr: 6213232
DKK 1.800 DK, Kolding, Platinvej 30-05-2022
19:07
DKK 1.300
Ubekendt kunstner. Chellospiller. Bronze
Ubekendt kunstner. Chellospiller. Bronze. Usign. 1900-tallet. H 55 cm.

Varenr: 6213548
DKK 2.800 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2022
19:21
Vibeke Skov. 'Hovsa', skulptur af glaseret stentøj
Vibeke Skov (f. 1954). 'Hovsa', skulptur af glaseret stentøj i form af kvinde, under bunden sign. V. Skov 2021. H. 34 cm. Fremstår med brændingsrevne på siden af hovedet. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6142080
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-05-2022
20:19
DKK 5.000
Vibeke Skov. Hoved, skulptur af keramik og glas

Varenr: 6142085
DKK 3.400 DK, Vejle, Dandyvej 30-05-2022
20:29
Anna Marie Junker. Bronzeskulptur på for af granit, H. 41 cm
Anna Marie Junker f. 1952. Bronze skulptur på fod af sort granit, H. 41 cm, B. ca. 18 cm. Unika.

Varenr: 6213247
DKK 4.000 DK, Kolding, Platinvej 30-05-2022
20:32
Giambologna, efter. Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af bronze, 1800-tallet
Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af patineret bronze efter model af Giambologna (Giovanni da Bologna, 1529-1608), signeret i støbningen Giovanni Bologna Florens, 1800-tallet. H. 33 cm.

Varenr: 6154159
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-05-2022
20:43
DKK 6.000
Jan Stursa. 'Melancholy Girl' Bemalet terrakotta
Jan Stursa (Czech 1880-1925) "Melancholy Girl" Bemalet terrakotta skulptur. sign. cirka 1910. H 37 cm.

Varenr: 6204870
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2022
18:53
Anna Marie Junker. 'Familie', Unika figur i stentøj, B. 24 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Unika figur i stentøj 'Familie', glaseret, B. ca. 24 cm,H. 16 cm. Mærket under bund mede kunstnerens mærke samt etikette.

Varenr: 6213236
DKK 2.000 DK, Kolding, Platinvej 31-05-2022
19:55
Anna Marie Junker. Unika skulptur i glaseret stentøj, H. 41 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur af glaseret stentøj med to figurer, H. 41 cm, B. ca. 25 cm, signeret med kunstnerens mærke samt A. M. Junker under bund. Velegnet til såvel ude som indebrug.

Varenr: 6213216
DKK 3.800 DK, Kolding, Platinvej 31-05-2022
20:32
Anna Marie Junker. Unika skulptur i organisk form. Glaseret stentøj, H. 36 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Figur i glaseret stentøj, H. 36 cm, B. ca. 24 cm. Mærket med kunstnerens mærke samt samt etikette under bund.

Varenr: 6213241
DKK 3.400 DK, Kolding, Platinvej 01-06-2022
15:35
Ubekendt kunstner. Relief, engel
Ubekendt kunstner. Vægrelief af gips forestillende kvindelig engel med skjold og kølle. Usign. På siden monteret med plakette. Ø 115. Fremstår med fugtpletter, flere afslag, et større afslag medfølger. Proveniens: Hidrører fra det nu lukkede Herning Sygehus.

Varenr: 6214310
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 01-06-2022
20:45
Eugène Marioton. Skulptur af bronze forestillende en dreng, der fanger sommerfugle, ca. 1900
Eugène Marioton (1854-1933). Skulptur af patineret bronze forestillende en dreng, der fanger sommerfugle, sign. Marioton samt nummereret 1740. Frankrig omkr. 1900. Monteret på sokkel. H. inkl. sokkel 61 cm. Vægt ca. 12,5 kg. Fremstår med reparation på stangen til sommerfuglenettet.

Varenr: 6193445
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-06-2022
21:17
DKK 6.000
Jens Galschiøt. Skulptur, 'Fuck krigen!' - til fordel for Ungdommens Røde Kors
Jens Galschiøt (f. 1954) 'Fuck krigen!'. Skulptur af patineret kobber. H. 18 cm. Bund Ø. 7,8 cm. Nr. 38/300. Signeret af kunstneren. Jens Galschiøt er uddannet som plade- og konstruktionssmed på Odense Staalskibsværft i 1973. Selvlært sølvsmed og skulptør med eget værksted i Odense siden 1985....

Varenr: 6205738

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-06-2022
10:46
DKK 1.300
12»