Vurdering
12345...48»   Varer pr. side   1424 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Diamonds by Frisenholm. Et par creoler øreringe med brillanter af 9 kt. hvidguld (2)
Diamonds by Frisenholm. Et par creoler øreringe med brillanter af 9 kt. hvidguld, ialt ca. 0.36 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed SI. H. 1,8 cm. Samlet vægt ca. 3,8 g. (2)

Varenr: 5948959

DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-06-2021
08:03
DKK 500
Rubin- og brillanthalssmykke af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.72 ct
Rubin- og brillanthalssmykke af 18 kt. hvidguld, vedhæng prydet med større og mindre oval og dråbesleben rubin, i alt ca. 1.50 ct., flankeret af 22 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.22 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1., i faceteret Starlink kæde af 18 kt. hvidguld afsluttet med...

Varenr: 6037830
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2021
08:05
DKK 500
Retro brillantcocktailring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.55 ct
Retro brillantcocktailring af 18 kt. hvidguld oval front prydet med 103 større og mindre brillant- og baguetteslebne diamanter, i alt ca. 1.55 ct. Farve: Wesselton - Top Crystal (H-I). Klarhed/ VS-SI. Vægt ca. 10,5 g. Frontmål 2 x 1,75 cm. Ringstr. 50/16. Fremstår omlavet i ringstørelsen, ...

Varenr: 5985529
DKK 17.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2021
08:07
Brillant-alliancering af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.56 ct
Brillant-alliancering af 18 kt. hvidguld front prydet med 7 brillantslebne diamanter, i alt 0.56 ct. Farve: Crystal- Top Cape (J-K). Klarhed: VS. 1900-tallets anden halvdel.Vægt ca. 4,4 g. Front B. 0,35 cm. Ringstr. 58,5/18,75. Aldersrelateret brugsspor.

Varenr: 6023781
DKK 5.600 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2021
08:12
Brillantring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.90 ct
Brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med 3 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.90 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: SI-P1. Stemplet med engelske Birmingham import gold Hallmarks Vægt ca. 3,2 g. Ringstr. 53/17. Front B. 0,46 cm. Lettere brugsspor.

Varenr: 6037468
DKK 12.500 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2021
08:13
Et par brillantørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.66 ct. (2)
Et par brillant- rosetørestikker af 18 kt. hvidguld prydet med 48 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.66 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Stemplet på stikker med engelske London import gold Hallmarks. Vægt ca. 2,5 g. Ø 0,75 cm. Minimale brugsspor. (2)

Varenr: 6038523
DKK 4.800 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2021
08:19
DKK 650
Brillant- og diamantkors af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.50 ct
Brillant- og diamantkors af 18 kt. hvidguld prydet med 4 større carréslebne diamanter, i alt ca. 0.60 ct., flankeret af 62 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.90 ct., i alt ca. 1.50 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VVS-VS. Vægt ca. 7,7 g. H. 4,37 cm. Lettere brugsspor.

Varenr: 6028283
DKK 16.500 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2021
08:21
Brillantring af 18 kt. guld og hvidguld, i alt 0.15 ct
Brillantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med 3 brillantslebne diamanter, i alt 0.15 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: P1. Stemplet 750 samt ovalt logo på ydersiden af ringskinnen Vægt ca. 2,6 g. Front B. 0,35 cm. Ringstr. 52/16,5. Brugsspor på guld.

Varenr: 6009639
DKK 3.400 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2021
08:28
Italiensk rosetkædering af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.70 ct
Italiensk rosetkædering af 18 kt. hvidguld front med syv rosetter prydet med 42 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.70 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS- SI. Stemplet med italienske gold Hallmarks. Vægt ca. 4,7 g. Front B. 0,7 cm. Ringstr. 50/16. Lettere brugsspor.

Varenr: 6037624
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2021
08:29
Murstensarmlænke af 14 kt. guld, 16,7 g.
Murstensarmlænke af 14 kt. guld monteret med kasselås og dobbelt sikkerhedshaspe. L. 20,0 cm. B. 0,7 cm. Stemplet 585. Vægt 16,8 g.

Varenr: 6039267
DKK 4.800 DK, Herlev, Dynamovej 18-06-2021
08:36
DKK 4.600
Halsmykke med cabochonsleben rav af 9 kt. guld, kæde af 18 kt. guld. (2)
Vedhæng prydet med større oval varmebehandlet cabochonsleben rav i ramme af af 9 kt. guld med tilhørende kæde af 18 kt. guld. Vægt i alt 3,6 g. Vedhæng H inkl. øsken 3,5 cm. Rammemål 2,45 x 1,7 cm. Kæde L. 45 cm.

Varenr: 6035694
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2021
08:37
DKK 450
Ole Lynggaard. Lotus ring af sterlingsølv med ametyst
Ole Lynggaard. Lotus ring med kronblade af 18 kt. rødguld og guld og sterlingsølv prydet med cabochonsleben ametyst. Passer til ringstr. 49, Ø 15,5 mm. Vægt 3,1 g.

Varenr: 6038617
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-06-2021
08:42
Et par klassiske brillant-rosetørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt 1.50 ct. (2)
Et par brillant-rosetørestikker af 18 kt. hvidguld prydet med 14 brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.50 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Samlet vægt ca. 3,2 g. Ø 0,85 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2)

Varenr: 6024305
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2021
08:43
DKK 1.700
Brillantrosetring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.46 ct
Brillantrosetring af 18 kt. hvidguld prydet med større brillantsleben diamant på ca. 0.90 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS. omkranset af talrige mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.56 ct. Farve: Top Wesselton (H). Klarhed: VS-SI., i alt ca. 1.46 ct. Stemplet med London gold ...

Varenr: 6025284
DKK 40.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2021
08:45
DKK 20.000
Brillant-solitairevedhæng af 18 kt. hvidguld på 0.74 ct
Klassisk brillant-solitairevedhæng af 18 kt. hvidguld prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.74 ct. Farve:Top crystal (I). Klarhed: P1., monteret i kæde af 18 kt. hvidguld Vægt i alt 3,2 g. Vedhæng H. inkl. øsken 1,09 cm. B. inkl. fatning 0,59 cm. Kæde L. 45 cm.

Varenr: 5984645
DKK 11.500 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2021
08:52
DKK 450
Vintage opaline smykkesæt med diamanter og perler af 14 kt hvidguld (4)
Vintage opaline smykkesæt prydet med rosenslebne og enkeltslebne diamanter og akoya saltvandskulturperler. Bestående af et par øreklips med mindre diamanter. L. 2,2 cm. Et par clips af 14 kt hvidguld prydet med diamanter, ialt ca. 0.32 ct. Farve: Wesselton- Top Crystal (H-I). Klarhed VS-SI. L. ...

Varenr: 6010161
DKK 3.800 DK, Herlev, Dynamovej 18-06-2021
08:53
DKK 500
Smaragd- og brillantring af 18 kt. guld
Smaragd- og brillantring af 18 kt. guld prydet med større oval cabochonsleben smaragd, front mål ca. 9,30 x x 7,04 mm., lukket bagside. Flankeret af 2 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.66 ct. Farve: Lys Champagne. Klarhed: VVS- VS. 1900-tallets anden halvdel. Vægt ca. 3,9 g. Front B 0.93 cm. ...

Varenr: 6006964
DKK 23.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2021
08:53
Diamantring af 18 kt. hvidguld, i alt 0.40 ct
Diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med 12 baguetteslebne siamanter omkranset af 42 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.40 ct. Samlet carat er stemplet i ringskinnen. Farve: Wesselton Top Crystal (H-I). Klarhed: SI.Vægt ca. 6,8 g. B. 1 cm. Ringstr. 53/17. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

Varenr: 6027566
DKK 7.600 DK, Vejle, Dandyvej 18-06-2021
09:08
En uindfattet dråbesleben diamant på 0.70 ct.
En uindfattet dråbesleben diamant, ialt 0,70 ct. Farve: gul-grøn. Klarhed SI. Fra AIG

Varenr: 6033445
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-06-2021
09:14
Brillantring af 14 kt hvidguld, ialt ca. 0.73 ct.
Brillantring af 14 kt hvidguld, ialt ca. 0.73 ct. med en center prinsessesleben diamant på ca. 0.53 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed SI2. Ringstr. 53, Ø 16,8 mm. Vægt 1,3 g. GIA certifikat og eteui medfølger. Minimale brugsspor

Varenr: 6033539
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-06-2021
09:26
DKK 1.900
Armring med brillanter, 14 kt. guld
Armring udført i 14 kt. guld, åbent design, prydet med 2 brillanter. Samlet ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Omkreds ca. 20 cm. Bredde målt det bredeste sted er 31 mm. Vægt ca. 18,6 gram.

Varenr: 6034931

DKK 14.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-06-2021
09:46
DKK 1.800
Lady Solitiarevedhæng med brillant på ca. 0.10 ct. 14 kt. guld
Lady solitaire brillantvedhæng udført i 14 kt. guld, prydet med en brillant på ca. 0.10 ct. Farve: Top Cape/K. Klarhed: VS. Bemærk at kæde medfølger ikke.

Varenr: 5719816

DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-06-2021
09:48
DKK 850
Ring med cubic zirkonia, 8 kt. guld
Ring udført i 8 kt. guld, prydet med 4 facetslebne cubic zirkonia. Ringstr. Ø 16,75 mm. = str. 52/53. Vægt ca. 1,8 gram.

Varenr: 5818218

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-06-2021
10:10
35 uindfattede brillanter, ialt 1.53 ct.
35 uindfattede brillanter, ialt 1.53 ct. Farve: gul/brun. Klarhed VS-SI. Fra AIG

Varenr: 6033290
DKK 3.400 DK, Herlev, Dynamovej 18-06-2021
10:28
DKK 850
Et par South Sea kultur perleøreringe af 14 kt.guld. (2)
Et par South Sea perleøreringe af 14 kt. guld. Perlemål ca. 10,5 mm. L. 2,5 cm. Samlet vægt 2,6 g. (2)

Varenr: 6030359
10:38
DKK 650
En uindfattet brillantsleben diamant på 0.81 ct
En uindfattet brillantsleben diamant, ialt 0,81 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed SI1. GIA certifikat medfølger

Varenr: 6033504
DKK 12.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-06-2021
10:39
DKK 3.400
Diamantring af 14 kt. rosaguld
Diamantring af 14 kt. rosaguld prydet med en prinsessesleben diamant på ca. 1.09 ct. Farve: lys gul (Q-R). Klarhed VVS2. flankeret af mindre brillantslebne diamanter på ialt ca. 0.07 ct. Farve: Wesselton- Top Crystal (H-I)- Klarhed SI. tilsammen ialt 1.16 ct. Ringstr. 51, Ø 16,1 mm. Vægt 2,0 g. ...

Varenr: 6033626
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-06-2021
10:40
DKK 8.200
Georg Jensen. Centenary ring af 18 kt. hvidguld med brillant på 0.20 ct.
Georg Jensen. Centenary ring udført af 18 kt. hvidguld. Dessin nr 1493 B, prydet med en brillant på 0.20 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS1. Ringstr. 51, Ø 16,2 mm. Ringstr. er indgraveret i ring. Design Kim Buck for Georg Jensen. Vægt 4,1 g. Alm. brugsspor

Varenr: 6034202
DKK 9.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-06-2021
10:41
DKK 1.200
Smykkesæt af 14 kt. guld med egyptisk skarabæ (3)
Smykkesæt af 14 kt. guld med egyptisk skarabæ bestående af en ring. Ringstr. 54, Ø 17,1 mm. En broche, B. 4,0 cm. Et halskæde af 9 kt. guld. L. 50,0 cm. Vedhæng L. 3,1 cm. Samlet vægt 17,0 g. (3)

Varenr: 6015031
10:43
DKK 500
Diamantring af 14 kt hvidguld
Diamantring af 14 kt hvidguld prydet med en cushion cur diamant på 1.01 ct. Farve: light brown. Klarhed VS2. Flankeret af brillantslebne diamanter på ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed VS-SI. Tilsammen ialt ca.1.10 ct. Ringstr. 51, Ø 16,2 mm. Vægt 2,3 g.

Varenr: 6030896
10:44
DKK 1.200
12345...48»