Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 44  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Mads Ziegler, Ellipsering af sterling sølv, str. 58
Mads Ziegler, ring udført i sterling sølv, model Ellipse. Ringstr. 18½ mm = Str. 58. Vejl. pris er 1.475,-.
Varenr: 5411382

DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 20-08-2019
12:45:55
Earrings with briliant cut diamonds 0.25ct
Earringsin 19kt white gold set with briliant cut diamonds 0.25ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: SI
Varenr: 5368999
DKK 8.195 BE, Antwerpen 20-08-2019
13:03:00
DKK 410
Diverse skrin, spejl mm. af pletsølv. (8)
Smykkeskrin, lågæske, bæger, spejl, cigaretetur, sukkerskål, flødekande og bakke af pletsølv. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, delvis slidt forsølvning. Spejl L. 29. (8)
Varenr: 5399814
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 20-08-2019
13:15:00
Større samling smykker
Større samling blandede smykker bestående af halskæder, armbånd med forskellige farvede agater. En skønvirke sølvbroche med agater. Halskæder med indfarvet bambuskoral, turkiser og ferskvandskulturperler mfl. En sølvbroche udført af N. E. Fromm. En armlænke af sølv med abelone perlemor. Samlet ...
Varenr: 5394875
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2019
13:23:00
Vedhæng, ring og nål i 14 kt. guld ialt 12 gr. (3)
Vedhæng af 14 kt. guld prydet med rød synt. sten mål incl. øsken h. 3.2 cm B. 1.2 cm. Ring af 14 kt. guld prydet med en rød synt. sten ringstr. Ø17.5/54.5. Nål/Broche af 14 kt. guld med rød synt. sten l. 4.7 cm. Samlet vægt 12 gr. Fremstår med alm. brugsspor. (3)
Varenr: 5409118
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2019
13:39:00
Halskæde og armlænke af 14 kt. guld. (2)
Halskæde og armlænke af 14 kt. guld, prydet med snoninger og kugler. Halskæde med manglende øsken til lås. L. 42 og 17 cm. Vægt i alt ca. 5,2 gr. (2)
Varenr: 5407506
13:58:00
DKK 900
Brillantring af platin, i alt 0.68 ct. Lille ringstr. 49/15,6
Brillantring af platin prydet med 5 baguetteslebne brillanter, i alt 0.68 ct. Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I). Klarhed: SI. Samlet carat på diamanter er stemplet i ringskinnen. 1900-tallets anden halvdel. Vægt ca. 4,9 g. Front B. 0.62 cm. Lille ringstr. 49/15,6.
Varenr: 5384175
DKK 5.600 DK, Vejle, Dandyvej 20-08-2019
14:02:50
DKK 4.600
Klassisk camévedhæng af guld. 1900-tallets begyndelse
Camévedhæng i ramme af 8 kt. guld i form af ung kvinde med opsat hår rigt prydet med vinløv og druer. 1900-tallets begyndelse. Rammemål ca. 4,7 x 4 cm. H. inkl. øsken 6 cm. Vægt ca. 13,4 g. Utydelige og slidte stempler på Øsken..Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5380886
DKK 4.800 DK, Vejle, Dandyvej 20-08-2019
14:09:42
Stor cocktailring i form af edderkoppespind af delvis forgyldt sølv
Stor cocktailring i form af edderkoppespind af delvis forgyldt sølv prydet større rund cabochonsleben safir omkranset af 63 små enkeltslebne piquerede diamanter, i alt ca. 0.25 ct. Samt 42 facetslebne safirer og 64 facetslebne rubiner. Vægt ca. 8 g. Front B. 4,4 cm. Ringstr. 55/17,5. Ringen ...
Varenr: 5394260
DKK 3.600 DK, Vejle, Dandyvej 20-08-2019
14:14:00
Håndlavede ørestikkere m/ citriner. Hvidguldsbelagt sterling sølv (2)
Et par store, håndlavede unika ørestikkere i guld- og hvidsguldbelagt sterlingsølv fattet med 2 intens gule citriner på i alt 26.00 ct samt mindre facetslebne smaragder og ametyster. Mål: 42x16x14 mm. Vægt ca. 12,4 gram (2)
Varenr: 5397412

DKK 1.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2019
14:14:00
Brillantarmbånd af 18 kt. hvidguld
Brillantarmbånd af 18 kt. hvidguld, ovale leddelte og gennembrudte led prydet med 225 små hvide brillant- og enkeltslebne diamanter, i alt ca. 1.35 ct. Stemplet FDJ 750 med Birmingham import gold Hallmarks. 1900-tallets slutning. Vægt ca. 14,1 g. B. 0,74 cm. L. 18,5 cm.
Varenr: 5375577
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-08-2019
14:14:47
DKK 6.400
Samling løse ædelstene, tourmaliner, morganitter og ametyster
Samling løse facetslebne ædelstene bestående af tourmaliner, morganitter og ametyster.
Varenr: 5410039
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2019
14:23:00
Sølvsmed Kurt Nielsen, Halskæde med mini Moon vedhæng med grå agat
Sølvsmed Kurt Nielsen, halskæde med mini "Moon" vedhæng prydet med gra agatperle, diam. Ø 10 mm. udført i sterling sølv. Længde på halskæden er 80 cm. men er justerbar. Vejl. pris er 1.690,-. Ligger i gaveæske fra Kurt Nielsen.
Varenr: 5407556

14:24:00
Guldarmbånd 18 kt. - 17,8 g.
Italiensk vintage armbånd af 18 kt. guld, monteret med kasselås med enkelt sikkerhedshaspe. L. 18,2 cm. B. 1,5 cm. Vægt: 17,8 g. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 5398628
DKK 4.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 20-08-2019
14:30:00
DKK 3.200
Vintage ringe af 14 kt. guld 12.9 gr. (3)
Vintage ringe i form af: Glat ring i 14 kt. guld med ciseleringer på sider samt inskription, ringstr. Ø16.75/53. Ring i 14 kt. guld isat en synt. spinel ringstr. Ø15.5/48.5. Ring af 14 kt. guld prydet med tre ferskvand kultur perler, ringstr. Ø17/53. Samlet vægt 12.9 gr. Fremstår med alm. ...
Varenr: 5409121
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2019
14:40:00
Alliancering, 14 kt hvidguld, 0.09 ct
Brillantring/ smal alliancering udført af 14 kt hvidguld, prydet med brillanter på tilsammen ca. 0.09 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI1. Ringstr. ca. 16 mm/ 50. Stemplet FHP /585.
Varenr: 5331272

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2019
14:45:00
Marianne Dulong sølvarmbånd
Marianne Dulong sølvarmbånd med rhodochrosite sten Armbånds størrelse: 17.5 Samlet vægt: 2.55g
Varenr: 5327135

DKK 1.490 BE, Antwerpen 20-08-2019
14:55:00
DKK 298
Vintage ring, 14 kt guld, 5,5 gr.
Vintage ring udført af 14 kt guld med aflang, facetsleben blå/ grøn sten, , H. 1,7 cm, ringstr. ca. 18 mm/ 56,5. Vægt ca. 5,5 gram. Leveres i ældre smykkeetui. Arvestykke, dansk kaptajnsfrue, købt ca. 1940'erne i USA:
Varenr: 5410199
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2019
15:00:00
Brillantring af 14 kt hvidguld 0.25 ct
Brillantring af 14 kt hvidguld 0.25 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: SI. Str. 46 ø 14.50 mm. Vægt: 2,4 gr. Model Starlight. Stempel 585Bee
Varenr: 5400717
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2019
15:00:01
Ring with Aquamarine & brilliant cut diamonds 0.40ct
Ring in 19kt white gold with Aquamarine & brilliant cut diamonds 0.40ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: SI Ring size: 55/17.6
Varenr: 5369027
DKK 11.175 BE, Antwerpen 20-08-2019
15:01:00
DKK 410
løs brillantslip diamant 0,40ct
løs brillantslip diamant 0,40ct Farve: (I) Top Crystal Clarity: VVS ledsaget af et IGI certifikat
Varenr: 5403644

15:07:00
DKK 372
Mads Ziegler, 2 ringe af sterling sølv med diamanter, 2in1 ring samt 3in1 ring, str. 56
Mads Ziegler, 2 ringe str. 54, udført i sterling sølv, begge med diamanter: 2in1 ring er prydet med ialt ca. 0.025 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Vejl pris er 1.250,- samt 3in1 ring, prydet med ialt ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton/H. klarhed: SI. Vejl. pris er 2.450,-. Ligger i én gaveæske....
Varenr: 5391845

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2019
15:12:00
Halssmykke af sølv med summerfugler og vedhæng(2)
Halssmykke af sølv med summerfugler med blå emalje Stempel VB. L: 53,5 cm., et vedhæng i form af en camë af plastic og metal. (2)
Varenr: 5399701
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2019
15:21:49
Vintage guldring med turkis, 7,5 gram
Vintage guldring udført i 14 kt guld med cabochonsleben turkisperle. Ringstr. ca. 19 mm/ 60. Vægt ca. 7,5 gram. Købt af medsejlende kaptajnsfrue ca. 1960'erne.Leveres i ældre smykkeæske.
Varenr: 5410201
15:25:00
Samling sølvsmykker. Siersbøl armlænke m/ kors, Michelsen broche, mm (5)
Samling sølvsmykker bestående af: Herman Siersbøl armlænke med vedhæng i form af kors, L. 19 cm, sterling sølv. Anton Michelsen broche, bladformet, L. 6,3 cm, sterling sølv.. Blomsterbroche H. 6,5 cm, stemplet MFA/ NYBG/ 9235. Ring af antik sølvknap, 830 S, ringstr. ca. 17,25/ 54 samt nyere ...
Varenr: 5410198
15:32:00
DKK 450
Mads Ziegler, par Organ ørestikker af guld
Mads Ziegler "Organ", ørestikker udført i 8 kt. guld prydet med cubic zirkonia. Vejl. pris er 1.675,-. Ligger i gaveæske.
Varenr: 5382889

15:39:00
Halssmykke i 14 kt. guld med ametyst 22 gr.
Halssmykke i 14 kt. guld med leddelt kæde l. 40 cm med integreret vedhæng h. 6.5 cm prydet med en cabochonslebet ametyst mål 1.8x1.3 cm. Vægt 22 gr.
Varenr: 5408641
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2019
15:40:00
Vintage perlering, 14 kt guld samt par ældre vielsesringe, 14 kt guld (3)
Vintage perlering udført af 14 kt guld prydet med to kulturperler, Ø. ca. ringstr. 17,2 mm/ 53,5. Dertil to vielsesringe fra 1942 af 14 kt guld, mindste gennemklippet, Ringstr, hhv: 19mm/ 59,5 og 20,75 mm/65. Samlet 4,1 gram (3)
Varenr: 5409746
15:42:00
DKK 700
Ring af 14 kt. guld og sølv med smaragder og diamanter.
Ring af 14 kt. guld og sølv prydet med smaragder og rosenslebne diamanter. Diam. på front 2,1 cm. Ringstr. 57 ø 18,1 mm. Vægt ca. 5,8 g.
Varenr: 5360301
15:45:00
DKK 650
Vintage kinesisk guldring m/ skrifttegn, 11,5 gram
Kraftig guldring udført af 14 kt guld fra 1950/ 1960'erne med rød sten med skrifttegn, ringstr. ca. 19 mm/ 60,vægt ca. 11,5 gram. Leveres i ældre smykkeetui.
Varenr: 5410200
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2019
16:30:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 44  >>