Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lapponia vedhæng, rav mm (3)
Zoltan Popovits for Lapponia. Leddelt halskæde med integreret vedhæng i sterlingsølv og ibenholt "Nuba" i organisk form fra 1988. Længde 40.5 cm, vægt 12 gr. Kalevala Koru "Töyri Bird" vedhæng og kæde af bronze design Kimmo Virkkunen fra 1990. Bird h. 2.8 cm. Kæde l. 70 cm. Rundt hjerte af ...
Varenr: 5405596
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:20:00
Kurt Nielsen, Red Currant par ørestikker og halskæde med vedhæng
Kurt Nielsen, halskæde og matchende ørestikker med "Red Currant" vedhæng, sterling sølv. Længde ca, 6 cm. Længde på kæden er 80 cm., men er justerbar. Vejl. priser er samlet 1.790,-.
Varenr: 5437101

DKK 1.300 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2019
19:27:00
Michaela Frey. Samling smykker. (8)
Michaela Frey. Samling smykker i blå nuancer med emalje, bestående af 4 par af øreclips/ørehængere, to armringe. to halskæder med vedhæng. (8)
Varenr: 5439868
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
20:09:00
Kranz & Ziegler. Smykkesæt med collier og armlænke med perler af bl.a. forgyldt sterlingsølv og rosakvarts (2)
Smykkesæt med collier og armlænke trukket med perler af forgyldt, satineret sterlingsølv, rosakvarts, gule facetslebne sten og hvid-rosa opakke sten af uvis bjergart. L. collier 49 cm, L. armlænke (på elastisk snor) ca. 17 cm. Samlet vægt ca. 184 g. Fremstår med håndteringsspor. (2) Hidrører fra...
Varenr: 5423073
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-09-2019
20:45:00
Halskæde med vehæng og et par ørestikkere af 14 kt. hvidguld (4)
Halskæde med vedhæng af 14 kt. hvidguld prydet med en brillant ca. 0.19 ct. Farve: Top Crystal (I), klarhed: SI. Længde: 41,5 cm. Et par ørestikkere med brillanter, ialt 0.26 ct. Farve: Top Crystal (I), klarhed: VS. Samlet vægt ca. ca. 7,3 g. (4)
Varenr: 5401060
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
20:58:00
DKK 1.200
Kim Buck Droplet örhänge sterlingsilver
KIM BUCK, Droplet, örhänge, sterlingsilver, för Georg Jensen, Danmark, modell no. 453, cabochonslipad rosenkvarts, på krok, längd ca 28 mm, vikt ca 3.6 g, box med inredning original medföljer
Varenr: 5441684
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 22-09-2019
12:28:00
Se mere
Halskæde, øreringe og ring af 8 og 14 kt. guld. (5)
Halskæde, par øreringe og ring af 8 og 14 kt. guld. En halskæde af 8 kt. guld. L.56 cm. Et vedhæng og en ring af 14 kt. guld prydet med en citrin. Ringstr. Ringstr. 61,5 19,5 mm. Et par øreringe af 8 kt guld. Samlet vægt ca. 7,9 g. (5)
Varenr: 5428681
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
14:34:00
DKK 900
Smykkesæt, halskæde, armlænke, ring samt par ørestikker af 14 kt guld
Smykkesæt, bestående af halskæde, armlænke, en ring samt par ørestikker udført i 14 kt guld, prydet med synt. safirer og cubic zirkonia. Ringstr. Ø 18 mm. Længde på halskæde er 45 cm. Længde på armlænke er 19½ cm. Længde på ørestikker 29 mm. Samlet vægt ca. 46,4 gram.
Varenr: 5442570
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
19:06:00
DKK 6.600
Hans Hansen. Smykkesæt med hjerter af sterlingsølv. (4)
Hans Hansen smykkesæt af sterlingsølv, prydet med hjerter, bestående af: Halskæde med hægtelås, L. 50 cm. Armbånd med skruelås, L. 19 cm. Et par øreskruer. B. 1,3 cm. Vægt i alt ca. 111 gr. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 5424949
DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
20:19:00
Couture by Kranz & Ziegler. Smykkesæt med perler og diamanter (2)
Couture by Kranz & Ziegler. Et smykkesæt af 14 kt. guld bestående af en halskæde og et armbånd, hver prydet med en hvid barok ferskvandskulturperle og en brillantslebet diamant på ca. 0.06 ct. Tilsammen ca. 0.12 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS. Justerbar længde: 43-48 cm. og 17,5-20 cm....
Varenr: 5400327
DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
20:30:00
DKK 1.200
Konvolut Ring 750er Gold, Medallion aus Walzgold
Ring in 750er Gold: 8g, mit Emaille verziert, Ringgröße: 54, minimale Tragespuren. Biedermaier Medallion aus Walzgold mit Emaille und zwei kleine Perlen, mit Blumenstrauß-Motiv, 35x30mm. Zustand: mit Gebrauchsspuren und kleineren Dellen auf die Rückseite.
Varenr: 5304618
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:38:00
DKK 1.192
Jens Johs. Aagaard. To sæt ørestikker + vedhæng af 14 kt. tofarvet guld med brillanter (6)
To smykkesæt fra Jens Johs. Aagaard bestående af hver et par ørestikker og et halskædevedhæng af 14 kt. tofarvet guld prydet med små brillanter. L. vedhæng 1,9 cm. Samlet vægt 7,6 g. Lette brugsspor. (6)
Varenr: 5404169
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:41:00
Smykkesæt af 14 kt. guld, Stråmønster, halskæde og matchende armlænke (2)
Smykkesæt udført i 14 kt. guld, Stråmønster, bestående af halskæde og matchende armlænke, Lukke er forsynet med sikkerheds hasper. længde henholdsvis 44½ og 19½ cm. Samlet vægt ca. 48,6 gram. Fremstår med et løst strå.
Varenr: 5417253
DKK 13.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
20:52:00
DKK 4.200
Herman Siersbøl m.fl. Smykkesæt m.m. i sterlingsølv og sølv (6)
Smykkesæt i sterlingsølv fra Herman Siersbøl bestående af collier og et par øreclips med bladdekoration, L. collier 41 cm. Endvidere en blomsterbroche fra John Larsen samt et par filigranøreclips i sølv. Samlet vægt 34 g. Brugsspor. (6)
Varenr: 5429675
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:30:00
Samling herresmykker, manchetknapper og slipseklips
Samling herresmykker bestående af sæt med par manchetknapper og et slipseklips af 830sølv med spektrolite, er stemplet 830 og LBS samt RL. Samt sæt af forgyldt sterling sølv og sterling sølv, bestående af slipseklemme og par matchende manchetknapper med monogram. Ligger i tilhørende originale ...
Varenr: 5443801
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-09-2019
20:31:00
Sæt øreringe, brocher samt ringe af guld med ædelsten (6)
Smykkesæt bestående af: Et par vifteformede øreclips af 14 kt. guld prydet med lys, rund kulturperle, højde: 25 mm. Bladformet broche udført i 14 kt. guld prydet med ciselering og rund, lys kulturperle, 60x17 mm. Ring udført i 14 kt. guld prydet med en rund ametyst perle, ringstr. ...
Varenr: 5429868
DKK 4.600 DK, Herning, Engdahlsvej 23-09-2019
20:52:00
Ring og vedhæng af 14 kt. hvidguld med safir og brillanter. (2)
Ring og vedhæng af 14 kt. hvidguld prydet med safir og brillanter ialt ca. 0.22 ct. Farve:Top Crystal (I), klarhed: VS-SI. Ringstr. 53,5 ø 17,0 mm. Vedhæng L 1,5 cm. Samlet vægt ca. 3,5 g. (2)
Varenr: 5436299
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2019
13:39:00
DKK 700
Et par ørestikker og et vedhæng med safir og brillanter (3)
Et par ørestikker og et vedhæng af 14 kt. hvidguld prydet med safir og brillanter, ialt ca. 0.34 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS-SI. L. 1,2 cm. Vedhæng L 1,8 cm. Samlet vægt ca. 4,8 g. (3)
Varenr: 5436300
14:49:00
DKK 1.300
Randers Sølv, smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke (2)
Randers Sølv, smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af halskæde og matchende armlænke. Længde henholdsvis 44 og 21 cm.
Varenr: 5407658

DKK 1.100 DK, Kolding, Trianglen 24-09-2019
18:48:00
Vintage Akoya saltvands kulturperle kæde samt øreclips (3)
Smykkesæt med perler, bestående af: vintage perlekæde trukket med akoya saltvands kulturperler, knude mellem hver perle og monteret med klås af 14 kt guld fra K.Vilhelm B. Andersen, L. 43 cm, perle Ø 6,8 mm samt perle øreclips med skruelås af 14 kt guld. Fremstår med almindelig brugsspor. (3)
Varenr: 5438378
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-09-2019
18:55:00
Christina Watches, smykkesæt med ring og par ørestikker med aftagelige vedhæng
Christina Watches, smykkesæt, bestående af ring samt matchende ørelokker med aftagelige vedhæng, udført i forgyldt sterling sølv, prydet med hvide topaser. Ringstr. Ø 18,25 mm = str. 57. Ligger i gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Otterup Guldsmedie.
Varenr: 5438849

DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-09-2019
19:07:00
Mads Ziegler, Palm Spring, smykkesæt med armlænke og en ring, str. 58
Mads Ziegler, Palm Springs, smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af armbånd samt ring hver prydet med brillant, på 0,02 ct. Samlet ca. 0.04 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. ø 18½ mm. = str. 58. Længde på armlænke er justerbar på ca. 16, 17½ og 19 cm. Vejl. priser er ...
Varenr: 5421591

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-09-2019
19:27:00
Toftegaard. Halscollier og armlænke af sterlingsølv (2)
Toftegaard. Halscollier og armlænke af sterlingsølv, begge med let satinerede låse, L. 48 og 19 cm. Samlet vægt ca. 80 g. Fremstår med håndteringsspor. Hidrører fra virksomhedsophør. (2)
Varenr: 5397155
DKK 3.400 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2019
19:52:00
Par manchetknapper, samt par kraveknapper, klassisk knude af 14 kt. guld
Par manchetknapper, samt par kraveknapper, hver i form af klassisk knude, udført i 14 kt. guld. Samlet vægt ca. 6,9 gram.
Varenr: 5445237
DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 24-09-2019
20:08:00
DKK 450
A. Michelsen, Georg Jensen m.fl. En samling 'Marguerit' smykker af forgyldt sterlingsølv med hvid emalje (6)
A. Michelsen, Georg Jensen m.fl. En samling 'Marguerit' smykker af forgyldt sterlingsølv med hvid emalje, bestående af broche (Ø 32 mm), broche/vedhæng (32 mm), et par øreclips (18 mm) samt vedhæng med halskæde (Ø 36 mm, L. på kæde 49 cm). Samlet vægt ca. 45 g. Fremstår med brugsspor. (6)
Varenr: 5434319
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2019
20:18:00
Mursten smykkesæt samt Omega damearmbåndsur og tre ringe af 14 kt. guld. (6)
'Mursten' smykkesæt af 14 kt. guld, bestående af halskæde i forløb og armbånd, begge med lås med sikkerhedshaspe. Halskæde L. 39 cm. Armbånd L. 19 cm. Samlet vægt ca. 45,0 gr. Omega Genève damearmbåndsur i kasse af 14 kt. guld, sølvfarvet urskive med timemarkeringer, monteret med 'Mursten' lænke...
Varenr: 5439632
DKK 13.000 DK, Kolding, Trianglen 24-09-2019
20:26:00
DKK 11.000
Chopard Set , jewellery set, 'Happy Diamonds', ring and necklace, 750 gold (2)
Chopard Set , jewellery set, 'Happy Diamonds', ring and necklace of 750 gold, 15.5g, ring and pendant each with a freely flexible diamond between sapphire glasses in heart shape, inside with reference number 82/4854, ring size: 55, necklace length: 43cm.
Varenr: 5440291
DKK 19.370 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-09-2019
20:31:00
DKK 298
Mursten smykkesæt af 8 og 14 kt. guld. (2)
'Mursten' smykkesæt af guld, bestående af: Halskæde i forløb af 8 kt. guld, lås med sikkerhedshasye. L. 46,5 cm. Vægt ca. 26,5 gr. Armlænke af 14 kt. guld, Chr. Veilskov, lås med sikkerhedshaspe. L. 17,5 cm. Vægt ca. 10,7 gr. (2)
Varenr: 5446308
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 25-09-2019
11:56:10
Set af guld 14 kt med mabéperle (3)
Set af guld 14 kt, ring og ørestikker med mabéperler. Diam: 14,4 mm. Ringstr. 53 ø 16.75 mm. Samlet vægt: 9,4 gr. (3)
Varenr: 5438733
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2019
15:33:00
Ole Lynggaard. En 'Laura' lås/vedhæng af 18 kt. guld
Ole Lynggaard. En 'Laura' lås/vedhæng af 18 kt. guld. Passer til Ole Lynggaards låse. Stemplet Ole 750. Mål: 2,0 x 2,1 cm. Vægt ca. 7,6 g.
Varenr: 5429814
DKK 9.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2019
19:58:00
 1 2  >>