Vurdering
12»   Varer pr. side   41 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Necklace and ring with white zirconia
Sif Jakobs necklace and ring set in 925 sterling silverAdorned with white zirconia in pavé settingsChain length: 88cmPendant: 2,8 cmRing: 17,5/55Retail price: 2900 DKK

Varenr: 5205811

DKK 1.862 BE, Antwerpen 07-04-2020
12:18
DKK 298
Herman Siersbøl. Smykkesæt af 14 kt guld med kulturperler (3)
Herman Siersbøl. Smykkesæt af 14 kt satineret guld prydet med akoya saltvandskulturperler bestående af en broche med tre perler. B. 4,0 cm. H. 3,4 cm. Et par øreklips prydet med hver en perle. H. 2,0 cm. Øreklips er ustemplet, er testet til 14 kt guld. Samlet vægt 10,3 g. Fremstår med minimale ...

Varenr: 5617268
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
14:06
DKK 1.900
Smykkesæt med røgkvarts, ørestikker samt vedhæng, dertil en halskæde af forgyldt sterling sølv
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af vedhæng samt matchende ørestikker, hver prydet med en dråbeformet briolettesleben røgkvarts. Samlet vægt ca. 2,8 gram. Der medfølger en halskæde af forgyldt sterling sølv. Ligger i gaveæske.

Varenr: 5583751

DKK 2.600 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
19:35
DKK 450
Couture by Kranz & Ziegler. 14 kt. Smykkesæt med perler og diamanter (2)
Couture by Kranz & Ziegler. Et smykkesæt af 14 kt. guld bestående af en halskæde og et armbånd, hver prydet med en hvid barok ferskvandskulturperle og en brillantslebet diamant på ca. 0.06 ct. Tilsammen ca. 0.12 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS. Justerbar længde: 43-48 cm. og 17,5-20 cm....

Varenr: 5400327
DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:19
DKK 650
Georg Jensen smykkesæt 'Heritage', 'Årssmykket fra 2002'. Halskæde, vedhæng og øreclips af sterlingsølv
Georg Jensen. 'Heritage', 'Årssmykket fra 2002'. Halskæde og vedhæng af sterlingsølv i form af stiliseret blomst med sølvperle i center. Ø. ca 18 mm. Samt 'Heritage', årssmykke. Øreclips fra 2002 i form af blomst, udført i 925 sterlingsølv, delvis oxyderet. Ø 1,7 cm. Medfølgende original æsker. ...

Varenr: 5627619
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:25
DKK 650
Brillantsmykkesæt af 18 kt. delvis satineret hvidguld. (3)
Brillantsmykkesæt af 18 kt. af delvis satineret hvidguld bestående af halscollier og et par tilhørende ørehængere prydet med blade sat med 612 små brillantslebne diamanter, i alt 0.666 ct. Samlet carat er stemplet i halscollier. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Samlet vægt ca. 38 g. ...

Varenr: 5612202
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:40
DKK 12.500
N. E. From. Smykkesæt af sterlingsølv med monteringer af guld (3)
N. E. From. Smykkesæt af sterlingsølv, prydet med monteringer af guld i organisk design, bestående af vedhæng, B. 3,8 gr. samt et par øreclips, L. 2,8 cm. Samlet vægt: ca. 38,3 gr. Fremstår med brugsspor. (3)

Varenr: 5633751
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:55
Smykkesæt af guld - ringe, øreringe samt broche (6)
Smykkesæt bestående af: Ring udført i 14 kt. guld prydet med en rund facetslebet Madeira citrin. Ringstr. 15/47.5. Vægt: 3.4 gram. Alliancering udført i 14 kt. guld prydet med fem cubic zirkoner, ringstr. 18/56. Vægt: 2.7 gram. Solitairering udført i 14 kt. guld prydet med en cubic zirkon, ...

Varenr: 5635767
DKK 3.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08-04-2020
13:55
DKK 450
Smykkesæt af 8 kt. guld, vedhæng samt par ørestikker
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af vedhæng og matchende ørestikker med vedhæng. Samlet vægt ca. 2 gram. (2)

Varenr: 5586399

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-04-2020
19:08
Smykkesæt af guld med ametyster (5)
Smykkesæt af guld med ametyster bestående af halskæde og ring af 14 kt. guld prydet med en facetsleben ametyst. Mål på ametyst: 12,7 x 10,0 mm. Ringstr. 57 ø18,1 mm. Halskæde L. 41 cm. Hertil vintage vedhæng af 8 kt. guld prydet med en facetsleben ametyst. Mål på ametyst: 13,7 x 19,8 mm. L. på ...

Varenr: 5634694
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-04-2020
19:43
Smykkesæt i 8 kt. guld og sterlingsølv med røgtopaser (6)
Smykkesæt bestående af et vedhæng i 8 kt. guld fra Aagaard med dråbeformet røgtopas i kæde af forgyldt sterlingsølv, et par ørestikker i 8 kt. guld med facetslebne røgtopaser og et par ørehængere i forgyldt sterlingsølv med dråbeformede, facetslebne røgtopaser. Vedhæng H. 2,3 cm, L. kæde 45 cm, ...

Varenr: 5603729
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
19:55
Vintage halskæde og øreclips prydet med talrige koraller, ca. 1950'erne (3)
Vintage halskæde prydet med talrige koraller, monteret med lås af metal, L. ca. 47 cm. samt et par øreclips med montering af metal, udført ca. 1950'erne. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5615005
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
20:05
Robert Valentin Olsen, København. Ametyst- og kulturperlering samt øreclips af 14 og 18 kt. guld. 1960'erne (3)
Robert Valentin Olsen, København. Ametyst- og kulturperlering af 18 kt. guld samt et par øreclips af 14 kt guld, hver prydet med større facetslebne ametyster omkreanset af mindre runde saltvandskulturperler. Ring: Vægt ca. 10,7 g. Perle Ø ca. 4,09 mm. Front B. 1,94 cm. Ringstr. 64/20,5. ...

Varenr: 5610574
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
20:17
DKK 3.400
Georg Jensen. Smykkesæt: Halskæde og ringe (3)
Georg Jensen. Smykkesæt bestående af: Halskæde med runde perler af blodsten, centreret vedhæng samt lås udført i sterlingsølv. Længde: 40 cm. Vægt: 31.4 gram. Georg Jensen. Ring med punslet overflade udført i 18 kt. guld. Ringstr. 16/50. Vægt: 5.4 gram. Georg Jensen. Ring udført i 18 kt. guld....

Varenr: 5593056
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08-04-2020
20:55
DKK 1.900
Bræmer-Jensen og Jens Hougaard Design. 14 kt. smykkesæt med ametyster (4)
Bræmer-Jensen: Halskæde med vedhæng og øreclips af 14 kt. guld med cabochonslebne ametyster. L. 42 cm. Øreclips: 2,1 cm. Jens Hougaard Design: Cross-over ring af 14 kt. guld i moderne design med to cabochonslebne ametyster. Ringstr. 55. Samlet vægt: 37,5 g. Æske til øreclips medfølger. (4)

Varenr: 5546745
DKK 7.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 09-04-2020
13:40
Smykkesæt, ring samt vedhæng af 8 kt. guld
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af ring og matchende vedhæng. Ringstr. Ø 17 mm. = str. 53. Samlet vægt ca. 2,4 gram. (2)

Varenr: 5586349

DKK 1.300 DK, Odense, Kratholmvej 09-04-2020
14:43
Randers Sølv, smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke
Randers Sølv, smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af halskæde og matchende armlænke. Længde henholdsvis 45 og 19½ cm. Samlet vægt ca. 59 gram. (2)

Varenr: 5634817
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 09-04-2020
15:45
DKK 450
Smykkesæt med rosenkvarts, 8 kt. guld, par ørestikker og vedhæng, dertil en forgyldt halskæde af sterling sølv
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af et par ørestikker samt et matchende vedhæng prydet med cabochonsleben rosenkvarts. Samlet vægt ca. 5,5 gram. Der medfølger en kraftig anker halskæde af forgyldt sterling sølv. L. 50 cm. Ligger i gaveæske.

Varenr: 5602196

DKK 3.400 DK, Odense, Kratholmvej 09-04-2020
19:27
DKK 500
Smykkesæt i 8 kt. guld og sterlingsølv med zirkoner (5)
Smykkesæt bestående af et vedhæng i 8 kt. guld med en facetslebet zirkon i kæde af forgyldt sterlingsølv, et par ørestikker i 8 kt. guld med zirkoner og en ring af 8 kt. guld med pavé af zirkoner. Vedhæng H. 1,5 cm, L. kæde 45 cm, ørestikker mål 1,5 x 0,7 cm, ring str. 51. Fremstår med ...

Varenr: 5603730
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-04-2020
19:55
Aagaard m.fl. Solitairevedhæng og ørestikker af 14 kt. hvidguld (4)
Smykker af 14 kt. hvidguld bestående af et solitairevedhæng fra Jens J. Aagard prydet med en brillantsleben diamant på ca. 0.22 ct. Farve: Cape (M-N), klarhed: SI. H. 1,4 cm. Hertil veneziakæde, L. 42,5 cm. Endvidere et par ørestikker prydet med hver en brillantsleben diamant på ca. 0.20 ct. ...

Varenr: 5636990
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-04-2020
20:09
Gabriel & Co. Brillantsmykkesæt af 18 kt. hvidguld. (3)
Gabriel & Co. Brillantsmykkesæt af 18 kt. hvidguld i form dråbeformet af vedhæng og et par ørestikker prydet med talrige små hvide brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.32 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Samlet vægt ca. 9,4 g. Vedhæng: H. 4 cm. B. 1,12 cm. Kæde L. 40, 5 cm. Ørestikker: ...

Varenr: 5637023
DKK 13.500 DK, Vejle, Dandyvej 09-04-2020
20:29
Par ørestikker og matchende vedhæng med cubic zirkonia, 8 kt. guld
Par ørestikker og matchende vedhæng med cubic zirkonia, udført i 8 kt. guld.

Varenr: 5582467

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 10-04-2020
13:51
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af vedhæng og matchende ørestikker prydet med cubic zirkonia. Samlet vægt ca. 1,2 gram. (2)

Varenr: 5586402

DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 10-04-2020
13:52
Tahiti pearl set in 14k gold
Tahiti pearl necklace and earrings in 14k yellow goldPearls in round shapePearl Size: 11x12mmTahitian grey colourLuster: Good. Clean surfaceChain: 18k yellow gold. Length: 45cmJewellery box and certificate included.

Varenr: 5579984

DKK 3.725 BE, Antwerpen 10-04-2020
14:10
DKK 484
Smykkesæt, ring, vedhæng og par ørestikker, 8 kt. guld
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af ring og matchende vedhæng og ørestikker. Ringstr. Ø 16½ mm. Samlet vægt ca. 3,6 gram.

Varenr: 5586356

DKK 1.600 DK, Odense, Kratholmvej 10-04-2020
15:13
Smykkesæt med rosenkvarts, 8 kt. guld, par ørestikker og vedhæng, dertil en halskæde af forgyldt sterling sølv
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af et par ørestikker samt et matchende vedhæng prydet med cabochonsleben rosenkvarts. Samlet vægt ca. 5,5 gram.

Varenr: 5496656

DKK 3.400 DK, Kolding, Trianglen 10-04-2020
15:51
Kurt Nielsen, halskæde og matchende ørestikker med "Red Currant" vedhæng, sterling sølv. Længde ca, 6 cm. Længde på kæden er 80 cm., men er justerbar. Vejl. priser er samlet 1.790,-.

Varenr: 5623742

DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 10-04-2020
15:58
Liisa Vitali smyckesset
LIISA VITALI (1918-1987), smyckesset, 4 dlr, bestående av: örhängen, 1 par, ring, armband, 14 k guld, märkta NW, 585, 1970, ringstorlek ca 15,5 mm/, armbandets diameter ca 6 cm, totalvikt ca 10,9 g

Varenr: 5636618
DKK 3.436 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-04-2020
16:51
Se mere
Randers Sølv, smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke (2)
Randers Sølv, smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af halskæde og matchende armlænke. Længde henholdsvis, armlænke 18½ cm. Halskæde justerbar mellem 43 og 45 cm. (2)

Varenr: 5631635

DKK 1.100 DK, Kolding, Trianglen 10-04-2020
20:34
Randers sølv, smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke med cubic zirkonia (2)
Randers sølv, smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke med cubic zirkonia. Længde henholdsvis 45 og 21 cm. (2)

Varenr: 5631904

DKK 1.300 DK, Odense, Kratholmvej 10-04-2020
20:54
12»