Vurdering
12345...8»   Varer pr. side   214 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Carl M. Cohr. Samling Herregaard bestik af sølv(88)
Carl M. Cohr. Samling Herregaard bestik af sølv. bestående af. tolv knive med montering af stål L. 22,5 cm. Elleve skeer L. 21,5 cm. tolv skeer L. 18 cm. Tolv skeer L. 20,5 cm. elleve kagegafler L. 13,5 cm. otte teskeer L. 11,5 cm.Seks mokkaskeer L. 10 cm. Fem hummergafler L.18,5 cm. fem ...

Varenr: 6106177
DKK 13.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
09:40
DKK 10.000
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 2' sølvtøj (74)
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 2' sølvtøj bestående af, 10 gafler L. 20 cm. 10 gafler L. 18 cm. 7 Skeer L. 20,5 cm. 7 skeer L. 18 cm. 10 Knive L. 25 cm. Tre med skade ved skafte. 10 knive L. 21 cm. Sauceske L. 17,5 cm. Stegegaffel L. 21 cm. Lagkagekniv L. 27,5 cm. Spade L. 16,5 cm. 8 teskeer L. 12 ...

Varenr: 6113246
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
11:15
DKK 8.000
Carl M. Cohr m.fl. Samling skeer af sølv. (18)
Carl M. Cohr m.fl. Samling skeer af sølv bestående af, stor serveringsske L. 27 cm. Fire skeer L. 23 cm. Sauceske L. 17 cm. Fransk lilje spade og ske L. 23-23,5 cm. Ske L. 20 cm. Syv teskeer L. 12 cm. To skeer L. 13,3-13,5 cm. Samlet med brugsspor. Fremstår med brugsspor. (18)

Varenr: 6113249
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
11:33
Cohr. Herregaard bestik af sølv (45)
Cohr. Herregaard bestik af sølv bestående af; 11 knive L. 22,5 cm. 11 gafler L. 19 cm. 5 skeer L. 17,8 cm. 12 teskeer L. 11,8 cm. 6 kagegafler L. 13,5 cm. Samlet vægt uden stålmontering ca. 1130 g. Fremstår med brugsspor. (45)

Varenr: 6117663
DKK 5.600 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
13:33
DKK 4.400
Pottageske og spade af dobbeltriflet sølv(2)
Samuel og/eller Jacob Prahl: Pottageske og spade af dobbeltriflet sølv. Samuel P. mester og hofguldsmed i København 1825-1885, sønnen Jacob P. mester i København 1863-1891. Vægt L. 28 og 33,5 cm.352 g. (2)

Varenr: 6116658
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
15:49
Carl M. Cohr, 'Dobbeltriflet', kagegafler af sølv (10)
Carl M. Cohr, 'Dobbeltriflet', ti kagegafler af sølv. L. 13 cm. Samlet vægt ca. 250 g. Fremstår med brugsspor. (10)

Varenr: 6123625
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
18:30
Svend Toxværd, 'Christiansborg', middagsknive med skafter af sterlingsølv (12)
Svend Toxværd, 'Christiansborg', middagsknive med skafter af sterlingsølv (áf af alm. tretårnet sølv), blade af rustfrit stål. L. 21,5 cm. Samlet vægt ca. 1072 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 6123739
18:39
W. & S. Sørensen, 'Patricia', middagsknive med skafter af sølv (12)
W. & S. Sørensen, 'Patricia', tolv middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 22 cm. Samlet vægt ca. 722 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 6123151
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
18:48
W. & S. Sørensen, 'Musling', bouillonskeer af sølv (12)
W. & S. Sørensen, 'Musling', tolv bouillonskeer af sølv. L. 14,5 cm. Samlet vægt ca. 326 g. Fremstår med brugsspor, 8 stk. med gravering. (12)

Varenr: 6123426
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
18:57
DKK 1.900
Lille skrin af sølv, låg med festligt sceneri i relief
Dansk sølvsmed, 1900-tallet. Lille skrin af sølv, låg med festligt sceneri i relief, indvendigt forgyldt. L. 8,5. B. 7 cm. Vægt ca. 112 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6114596
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
18:58
DKK 700
Carl M. Cohr, 'Dobbeltriflet', serveringsdele af sølv (5)
Carl M. Cohr, 'Dobbeltriflet', serveringsdele af sølv bestående af større og mindre sauceske (19 og 16,5 cm), serveringsske (21 cm), stegegaffel (18,5 cm) samt serveringsspade med montering af rustfrit stål (18,5 cm). Samlet vægt inkl. den med stål ca. 302 g. Fremstår med brugsspor. (5)

Varenr: 6123272
19:06
A. Fajardo, Mexico. Et sæt portvinsbægre af sterlingsølv (6)
A. Fajardo, Mexico 1900-tallet. Et sæt på seks portvinsbægre af sterlingsølv. H. 9 cm. Samlet vægt ca. 512 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varenr: 6114098
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:07
Heinrich Otto. 'Musling' stor empire serveringsske af sølv, anno 1838
Heinrich Otto (f. Fredericia 1800 - d. 1868, borgerskab København 1825). 'Musling' stor empire serveringsske af sølv, udført 1838. L. ca. 41 cm. Vægt: ca. 195 gr. Fremstår med brugsspor, gravering på bagside af skaft.

Varenr: 6091603
DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:11
Horsens Sølvvarefabrik, 'Bernsdorff', kagegafler og sukkertang af sølv (13)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Bernsdorff', tolv kagegafler og en sukkertang af sølv. L. 13,5 og 7 cm. Samlet vægt ca. 218 g. Fremstår med brugsspor. (13)

Varenr: 6123616
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:15
Aage Steffensen. Sukker- og flødesæt af sølv (2)
Aage Steffensen (1876-1929). Sukkerskål og flødekande af sølv med stilelementer fra barok og empire, flødekanden med stjerthank af træ, udført 1919 og 1920. H. 6 cm. Samlet vægt ca. 238 g. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden. (2)

Varenr: 6114304
19:16
Tysk sølvsmed. Cigaretetui af sterlingsølv med blå emalje
Tysk sølvsmed. Cigaretetui af sterlingsølv med blå emalje. 10,5 x 8 cm. Vægt ca. 142 g. Fremstår med brugsspor, små emaljeafslag, indvendig gravering.

Varenr: 6124148
19:32
P. Hertz. Prydsske af forgyldt sølv, historicisme, 1896
P. Hertz. Prydsske af forgyldt sølv i renæssanceform med laf i form af muslingeskal, skaft med musicerende engel / bevinget figur, historicisme, 1896. L. 19 cm. Vægt ca. 70 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6114600
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:34
Kande af sølv
Kande af sølv, skævknækket korpus. Stemplet. H. 25 cm. Vægt 585 g. Fremstår med løst låg, split mangler.

Varenr: 6126991
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
19:35
Horsens Sølvvarefabrik. 24 'H.C. Andersen' knive med skafter af sølv, middags og frokost (24)
Horsens Sølvvarefabrik. 24 'H.C. Andersen' knive med skafter af sølv, hhv. 12 middagsknive, L. 21,5 cm, og 12 frokostknive, L. 19,2 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 1466 g. Fremstår med brugsspor. (10)

Varenr: 6124144
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:38
Carl M. Cohr, 'Dobbeltriflet', serveringsdele af sølv bestående af større og mindre sauceske (19,5 og 16,5 cm), serveringsske (21 cm), stegegaffel (18,5 cm) samt serveringsspade med montering af rustfrit stål (18,5 cm). Samlet vægt inkl. den med stål ca. 312 g. Fremstår med brugsspor. (5)

Varenr: 6123299
19:42
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', middagsbestik af sterlingsølv til 6 pers. (30)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', middagsbestik af sterlingsølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (23 cm), 6 middagsgafler (19,5 cm), 6 middagsskeer (20,5 cm), 6 kagegafler (14,5 cm) samt 6 teskeer (13,5 cm). Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 1622 g. ...

Varenr: 6114129
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:43
DKK 7.200
En samling serveringsdele m.m. med skafter af sølv (14)
En samling serveringsdele m.m. med skafter af sølv bestående af bl.a. salatgafler og -skeer, små serveringsskeer, ostehøvle, neglebåndstrimmer, brevkniv m.m. Samlet vægt inkl. montering ca. 534 g. Fremstår med brugsspor, mærker, brevkniven med gravering. (14)

Varenr: 6124152
19:50
DKK 700
Dansk sølvsmed. Fiskebestik af sølv i empireform (16)
Dansk sølvsmed, 1900-tallets begyndelse. Fiskebestik af sølv i empireform bestående af 8 fiskeknive og 8 fiskegafler. L. 22 og 18 cm. Samlet vægt ca. 778 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (16)

Varenr: 6107223
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:52
En samling serveringsdele med skafter af sølv (8)
En samling serveringsdele med skafter af sølv, bl.a. 'Old Danish' og 'Ambrosius', bestående af to serveringsskeer (kartoffel og oliven(?)), en serveringsgaffel, en ostekniv, to frugtknive, en ostehøvl og en sildegaffel. Samlet vægt inkl. montering ca. 330 g. Fremstår med brugsspor, ostekniven med...

Varenr: 6119501
19:56
DKK 450
Carl M. Cohr m.fl. Samling diverse skeer m.m. af sølv (15)
Samling diverse skeer m.m. af sølv i diverse mønstre, bl.a. 'Fransk lilje', 'Tang' og Antik 'rococo', udført hos forskellige danske sølvsmede, bl.a. Carl M. Cohr og Guldbrandsen. Heriblandt også en 'Frijsenborg' lagkagekniv med blad af stål. Samlet vægt inkl. stål: ca. 636 g. Fremstår med ...

Varenr: 6038771
20:01
DKK 1.800
Ramsden & Carr. Et par Arts and Crafts knivbukke af sterlingsølv, London 1911 (2)
Omar Ramsden & Alwyn Carr (1898-1919). Et par engelske Arts and Crafts knivbukke af sterlingsølv prydet med Tudor-rose, London 1911. L. 6 cm. Samlet vægt ca. 56 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6127492
20:02
DKK 700
Carl M. Cohr Stort kaffe og theservice af sterlingsølv. tegnet af H.P. Jacobsen (1892-1963) (7)
Et stort moderne Cohr kaffe og the service af Sterling sølv, glat korpus med svungne sider, kaffekande, thekande samt mælkekander med hanke og lågknop af sort bakelit. Bestående af kaffekande (vægt ca. 686 gr. H. 20,5 cm.), Thekande (vægt ca. 696 gr. H. 15 cm.), stor mælkekande (vægt ca. 496 gr. ...

Varenr: 6126866
DKK 25.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:09
DKK 20.000
En samling druesakse af sølv (4)
En samling druesakse af sølv, en sterlingsølv, bestående af en rigt ornamenteret tysk fra Hanau med figurer og tre med monteringer af stål. L. 13,5-15 cm. Samlet vægt inkl. stål ca. 180 g. Fremstår med brugsspor, en med revne i siden. (4)

Varenr: 6123943
20:09
English Silver House. 'Musling', skaldyrsgafler af sølv (12)
English Silver House, København. 'Musling', tolv skaldyrsgafler af sølv. L. 13 cm. Samlet vægt ca. 350 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 6106351
20:10
DKK 1.900
Horsens Sølvvarefabrik. 'Frijsensborg' bestiksæt i sølv (19)
'Frijsensborg' bestiksæt i hammerslået sølv fra Horsens Sølvvarefabrik bestående af: 2 middagsgafler, L. 18 cm, 2 frokostgafler, L. 17 cm, 5 skeer, L. 18 cm, 4 kagegafler, L. 13,5 cm, 4 kaffeskeer, L. 11,7 cm, 1 kompotske, 1 sukkertang. Samlet vægt ca. 406 g. Fremstår med brugsspor, ...

Varenr: 6114075
20:11
12345...8»