Vurdering
12345...11»   Varer pr. side   305 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Diverse bakker af pletsølv (19)
Diverse bakker af pletsølv bestående af et sæt på 4 flaskebakker og 6 glasbakker med perlestaf, en flaskebakke og en glasbakke i rokokoform, en større og to mindre bordskånere samt 4 ovale bakker, heraf er de tre et sæt. L. 8,5-23 cm. Fremstår med brugsspor. (19)

Varenr: 6273838
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-10-2022
12:12
Marianne Leonhard Ring: Bronze skulptur (2)
Marianne Leonhard Ring (f. 1958). Bronze skulptur H 36 cm vægt 9,3 kg. Signeret MLR. Piedestal af bemalet træ H 114 cm. Brugsspor. (2)

Varenr: 6207507
DKK 25.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-10-2022
15:39
DKK 15.000
Heimbürger bestikdele af sølv (35)
Fritz Heimbürger. Bestikdele af sølv fra perioden 1909-1930, med monogram bestående af: otte knive l. 21 cm otte gafler l. 17.9 cm, otte skeer l. 18 cm, otte mokkaskeer, 1 sauceske, to serveringsskeer. Sølvvægt 999 gr. Total vægt incl. knive 1418 gr. Med alm. brugsspor (35)

Varenr: 6248037
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-10-2022
15:44
Design Asmussen, sæt på 2 dråbestager, 2 dråber (2)

Varenr: 6170967

DKK 2.400 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
16:34
Design Asmussen, sæt på 3 dråbestager, 1, 2 og 3 dråber (3)

Varenr: 6170953

DKK 3.600 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
17:04
Design Asmussen, sæt på 2 dråbestager, 1 dråbe (2)

Varenr: 6170965

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
17:34
DKK 1.200
Div. bestikdele af sølv samt smørknive med skafter af sølv. (30)
10 tyske dessertskeer af sølv, L. 14,3 cm. Vægt ca. 250 gr. 14 diverse bestikdele af sølv. L. 10,5-17,5 cm. Vægt ca. 336 gr. Salatske med skaft af sølv. L. 14 cm. Vægt ca. 37 gr. 6 smørknive med skafter af sølv. L. 17 cm. Vægt ca. 209 gr. Fremstår med brugsspor, enkelte dele med graveringer. ...

Varenr: 6276605
DKK 3.000 DK, Kolding, Platinvej 05-10-2022
18:59
Div. ta´tøj af sølv (13)
Div. ta´tøj af sølv bestående af : to sauceskeer, to spader, to thesier, støske, potageske, ostehøvl med stål, lagkagekniv med stål, en salatske med horn, oplukker med stål,vægt af sølv 429 gr. (13)

Varenr: 6278150
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-10-2022
19:00
DKK 1.200
Div. bestik af sølv (27)
Div. bestik af sølv, skeer, gafler,i forskellige str. vægt af sølv 897 gr. (27)

Varenr: 6278148
DKK 3.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-10-2022
19:09
Carl M. Cohr, 'Herregård', serveringsdele af sølv (15)
Carl M. Cohr, 'Herregård', serveringsdele af sølv bestående af serveringsspade (18,5 cm), sauceske (16,5 cm), marmeladeske (13,5 cm), to diverse pålægsgafler (14,5 og 12 cm), de øvrige dele med monteringer af rustfrit stål bestående af lagkagekniv (26,5 cm), serveringsske (20,5 cm), stegegaffel ...

Varenr: 6265864
DKK 2.200 DK, Vejle, Dandyvej 05-10-2022
19:12
'Dobbeltriflet' seks fiskeknive af sølv, anno 1931 (6)
'Dobbeltriflet' seks fiskeknive af sølv, udført af ukendt dansk sølvmester. Københavnerstemplet, anno 1931. L. 21,5 cm. Vægt: ca. 342 gr. Knivene fremstår med brugsspor. (6)

Varenr: 6257231
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 05-10-2022
19:19
DKK 1.900
Dobbeltriflet bestik af sølv (25)
Dobbeltriflet bestik af sølv, 13 frokostgafler, 12 theskeer vægt 744 gr. (25)

Varenr: 6278159
DKK 2.600 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-10-2022
19:21
Dansk sølvsmed. Funkis saucekande af sølv med flethank, anno 1934
Dansk sølvsmed. Funkis saucekande af sølv, hank prydet med flet, udført 1934. L. 15 cm. Vægt: ca. 137,7 gr. Fremstår med brugsspor, gravering under bund.

Varenr: 6269081
DKK 1.100 DK, Vejle, Dandyvej 05-10-2022
19:24
DKK 850
Carl M. Cohr, 'Herregård', serveringsdele af sølv (16)
Carl M. Cohr, 'Herregård', serveringsdele af sølv bestående af serveringsske (20,5 cm), strøske/lille jordbærske (17 cm), marmeladeske (14,5 cm), pålægsgaffel (14,5 cm), saltske (7,5 cm), de øvrige dele med monteringer af rustfrit stål bestående af lagkagekniv (27,5 cm), ostehøvl (23 cm), 2 ...

Varenr: 6265878
19:27
DKK 1.800
Horsens Sølvvarefabrik/ W. & S. Sørensen. 'Windsor' middagsknive med skafter af sølv til 12 pers. (12)
Horsens Sølvvarefabrik/ W. & S. Sørensen. 'Windsor' middagsknive med skafter af sølv til 12 pers. L. 21 cm. Samlet vægt: ca. 758 gr. Samlingen fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 6272107
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 05-10-2022
19:27
Horsens Sølvvarefabrik/ W. & S. Sørensen. 'Kent' middagsknive med skafter af sølv til 12 pers.(12)
Horsens Sølvvarefabrik/ W. & S. Sørensen. 'Kent' middagsknive med skafter af sølv til 12 pers. L. 22 cm. Samlet vægt: ca. 614 gr. Samlingen fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 6272094
19:35
Just Andersen. Samling vaser m.m. (22)
Just Andersen (1884-1943). Samling Just Andersen, tin, bl.a. 1 stk. vase nr. 2727 H. 16 cm 1 stk. vase nr. 1457 / 17.? H. 17 cm 1 stk. vase nr. 2762 H. 11 cm 3 stk. vaser nr. 2645 H. 12,5 cm 1 stk. vase nr. 2495 H. 16 cm 2 stk. stage & bæger nr. 2788 H. 7 cm & nr. 2785 H. 7 cm 1 stk. ...

Varenr: 6271400
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
19:39
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. Samling citrus-, oste- og frugtknive (21)
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. Samling citrus-, oste- og frugtknive med skafter af sølv og enkelte sterlingsølv i forskellige mønstre, bl.a. 'Rokoko' og 'Musling'. Bestående af: 4 osteknive (19-21 cm), 12 frugtknive, heraf tre større (11,5-16,5 cm), 4 citrusknive (13,5-14,5 cm) samt 1 smørkniv (16 ...

Varenr: 6265867
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-10-2022
19:42
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. 'Bernadotte' kaffeskeer af sterlingsølv (12)
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. 'Bernadotte' sæt på 12 kaffeskeer af sterlingsølv, L. 11 cm. Udført hos Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt: ca. 183,3 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 6269084
DKK 1.600 DK, Vejle, Dandyvej 05-10-2022
19:42
DKK 1.200
Just Andersen. Samling figurer, vaser m.m. (14)
Just Andersen (1884-1943). Samling Just Andersen, diskometal / bronze m.m., bl.a. 3 stk. figurer bl.a. fisk m.m. - nr. 1900 H. 17 cm / 1518 H. 11 cm / 1360 H. 6 cm 4 stk. vaser - nr. 1399 H. 12 cm / lille vase stemplet BR. H. m.m. H. 7 cm / D118 H. 9 cm 2 stk. LB skål & tændstikholder, nr. ...

Varenr: 6271398
19:49
DKK 700
Just Andersen. Samling kande, bægre m.m. (38)
Just Andersen (1884-1943). Samling Just Andersen, tin m.m., enkelte m/ gravering, bl.a. 5 stk. kander / kaffekander - nr. 2527 H. 22,5 cm, 2238 H. 17,5 cm, 2 stk. 1952 H. 10 cm & 2197 H. 14 cm 9 stk. bægre - nr. 2677 H. 13,5 cm, 1643 / 95 H. 9 cm, 2473 / 8 H. 8 cm, 1673 / 75 H. 8 cm, 2 stk. 113...

Varenr: 6271399
19:52
Jens Harald Quistgaard for O. V. Mogensen. 'Champagne' sæt kagegafler samt serveringsdele af sølv (14)
Jens Harald Quistgaard for O. V. Mogensen. 'Champagne' tolv kagegafler af sølv, L. 14 cm. samt serveringsspade og lagkagekniv med skafter af sølv. Samlet vægt uden dele med monteringer: ca. 378 g. Fremstår med brugsspor. (14)

Varenr: 6269132
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-10-2022
19:54
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen 'Bernadotte' bestikdele af sterlingsølv samt 'Kaktus' dessertske. (10)
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen 'Bernadotte' bestikdele af sterlingsølv bestående af: 1 sauseske (L. 18,5 cm), 1 serveringsske (L. 18,5 cm), 1 marmelade/kompotske (L. 15 cm), 1 salatgaffel (L. 15,5 cm). Samt serveringsske (22,5 cm) med skaft af sterlingsølv. Desuden medfølger fire dele ...

Varenr: 6253306
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-10-2022
20:09
Div. bestik af sølv (45)
Div. skeer af sølv , sukkerskeer, theskeer, kaffeskeer saltskeer. pålægsgaffel m.m vægt 577 gr. ( en saltske af stål Mitra. (45)

Varenr: 6278146
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-10-2022
20:14
Horsens Sølvvarefabrik, Carl M. Cohr m.fl. En samling diverse bestikdele af sølv og pletsølv (25)
Horsens Sølvvarefabrik, Carl M. Cohr m.fl. En samling diverse bestikdele af sølv og pletsølv bestående af syltetøjsskeer, kaffeskeer, souvenirskeer med emaljedekor, pålægsgafler, frugtkniv med skaft af sølv, saltskeer, flødeske, servietring mm. Heraf bl.a. mønstrene 'Bernstorff', 'Empire' og ...

Varenr: 6278968
20:17
Strøbøsse samt pokal/vase af sølv. (2)
Strøbøsse af sølv, Hugo Grün, svungen og skævknækket korpus, på svungne ben. H. 22,5 cm. Samt bæger/pokal af sølv, drevet med ornamentik samt med graveret inskription. H. 20 cm. Samlet vægt ca. 575 gr. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6277830
DKK 1.800 DK, Kolding, Platinvej 05-10-2022
20:19
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 5' frokost og middagsbestik i sølv og sterlingsølv (84)
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 5' bestik i sterlingsølv bestående af: 12 middagsknive og 12 frokostknive med skafter af sterlingsølv, L. hhv. 22 og 19 cm., 12 middagsgafler og 12 frokostgafler, L. hhv. 17,8 og 16 cm, 12 middagssker og 12 dessertskeer, L. hhv. 19 og 17 cm., 12 diverse serveringsdele. ...

Varenr: 6269524
DKK 18.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-10-2022
20:29
DKK 14.000
Kinesiske icetea-spoons (sugerør) og moccaskeer af sølv, 20. årh. (18)
Tolv moccaskeer af sølv med skaft i form af bambus prydet på skaftende med stiliserede gennembrudte kinesiske figurer som Buddha, kinesisk mønt, tempel, vifte mv. L. 9,3 cm. samt seks icetea-spoons med hult skaft i form af bambus, som kan anvendes som sugerør, alle prydet med figurative vedhæng i...

Varenr: 6278949
DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 05-10-2022
20:33
Just Andersen. Samling stager m.m. (27)
Just Andersen (1884-1943). Samling Just Andersen, tin m.m., bl.a. 2 stk. stager nr. 1419 H. 14 cm, L. 17,5 cm 2 stk. stager nr. 2621 H. 5,5 cm 2 stk. stager nr. 2684 H. 12 cm 2 stk. stager nr. 2649 H. 7,5 cm 2 stk. stager nr. 1659 H. 5,5 cm 2 stk. stager nr. 2732 H. 11 cm 2 stk. stager nr....

Varenr: 6271401
20:39
Elefant. Figur af patineret bronze
Elefant. Figur af patineret bronze. Utydeligt stempel. H. 32 cm. Fremstår med afknækkede stødtænder samt ridser.

Varenr: 6244073
DKK 4.000 DK, Kolding, Platinvej 05-10-2022
20:42
12345...11»