Vurdering
12345...12»   Varer pr. side   358 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Hans Hansen. 'Arvesølv 5' . Frokostsæt, kagegafler mv. (22)
Hans Hansen (1884-1940) 'Arvesølv 5'. Alle dele stemplet med Hans Hansens signatur. Guardin-stemplet af Johannes Siggaard (1932-1960) samt tretårs- og årstalsstemplet. Stort set alle dele påstemplet i begyndelsen af 1930érne. Fabrikeret på Hans Hansens eget værksted i Kiolding. Alle dele fremstår...

Varenr: 6238259
DKK 3.200 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
16:08
George Jensen m.fl. Korpussølv, bestik og serveringsdele
Georg Jensen m.fl. Div. korpus sølv, Bestik og serveringsdele. Alle i forskellige mønstre. Smedet i både sølv og sterlingsølv. Flere dele fremstår med stål laffer samt indgraveringer. Vægt inklusiv dele af stål 1037 gram. Brugsspor.

Varenr: 6280704
DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
16:33
DKK 2.800
W&S. Sørensen. Teskeer og kandistang af sterlingsølv (7)
W&S. Sørensen. Teskeer og kandistang af sterlingsølv. Teskeer L. 10 cm. Kandistang L. 10,5 cm. Samlet vægt ca. 92 g. Æske medfølger. (7)

Varenr: 6263427
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
16:33
Hans Hansen 'Arvesølv 5'. Sølv. Frokost- og dessertsæt mv. til seks personer (25)

Varenr: 6238198
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
16:39
DKK 2.800
Dobbeltriflet sølvbestik. mv. fremstillet af diverse sølvsmede (27)
Diverse skeer i dobbeltriflet. Midddags, dessert og kaffeskeer (18) samt ni kaffeskeer i 'Musling' (9). Fremstillet af diverse sølvsmede. Fremstår med brugssport og slidtage. Alle dele fremstår md indgraveringer. Samlet vægt 819 gram. (27)

Varenr: 6239459
DKK 3.400 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
16:49
Hans Hansen 'Arvesølv 5' diverse serveringsbestik i sølv (7)
Hans Hansen (1884-1940) 'Arvesølv 5'. Sjælden puncheske i sølv stemplet med Hans Hansens signatur. Guardin-stemplet af Johannes Siggaard (1932-1960) samt tretårs- og årstalsstemplet 1931. Fabrikeret på Hans Hansens eget værksted i Kolding. Indgravet 'N' på bagsiden. Sættet består af diverse ...

Varenr: 6239433
DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
17:02
Johannes Siggaard. Håndsmedet Fiskebestik. sølv. Tretårns stemplet (19)47.
Johannes Siggaard (1932 - 1960). Håndsmedet Fiskebestik. sølv. Dekoreret med bladornamentik og fisk.Tretårns stemplet (19)47. L. 25 cm. Brugsspor. Vægt 235 gram

Varenr: 6257930
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
17:11
Ottar Hval. Norsk Art Deco kaffeservice. (3)
Ottar Sverre Hval (1903 - 1965) Norsk Art Deco-sølv. Kaffeservice dekoreret med typisk Art Deco ornamentik. Sættet består af Kaffekande med bakkelit håndtag og bakkelit udsmykning ved lågkant samt sukkerskål og flødekande. Sukkerskål fremstår med to mindre buler på begge perlestaferede hanke. ...

Varenr: 6248317
DKK 4.400 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
17:22
Hans Hansen. 'Arvesølv 5' Middagsbestik til seks personer. m.v. (19)

Varenr: 6238329
17:32
En samling diverse sølvskeer, gafler m.v. Heriblandt Hans Hansen (15)
En samling af diverse sølvskeer, gafler m.v. Herunder fire håndsmedede gafler tegnet af Fermanda Hensen (sølvsmed i København 1911-1937). Disse med uglemotiv. Desuden sukkertang, Musling, Stemplet Hans Hansen. Alle dele med indgraveringer fremstår med brugsslidtage. (15).

Varenr: 6233323
17:50
P. Hertz. mfl. Skønvirke kaffe/teservice af sølv. 19/20 årh.(4)
P. Hertz. Skønvirke kaffe/teservice af sølv. best. af: kaffe og tekander samt sukkerskål og flødekande, korpus med svungne riller og blade motiver på fire kuglefødder, de 2 sidste stemplet P. Hertz. København 1899, kaffe og tekander stemplede København 1918 og 1927. Vægt i alt ca. 1214 g. ...

Varenr: 6272676
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
18:21
Christian F. Heise. Opsat af tretårnet sølv
Christian F. Heise. Opsat af tretårnet sølv, med glasindsats, svagknækket korpus, fra 1919. Stemplet med tre tårne og monogram. H. 10 cm. Ø 20 cm. Fremstår med aldersspor.

Varenr: 6263449
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:25
En samling bestik af sølv og sterlingsølv, delvist med emalje, bl.a. A. Michelsen. (38)
En samling bestik af sølv og sterlingsølv, delvist med emalje, bl.a. A. Michelsen ske udført i anledning af Dronning Margrethes og Prins Henriks bryllup 10/6 1967 og tre juletheskeer af forgyldt sterlingsølv, 1983, 1986,og 1988. Samlet vægt ca. 574 gr. Fremstår med brugsspor, dele med ...

Varenr: 6240636
DKK 2.600 DK, Kolding, Platinvej 07-10-2022
19:02
DKK 1.900
Tias Eckhoff for Georg Jensen. ' Cypres' Middssæt i Sterling sølv (61 dele, 5 poser)
Tias Eckhoff (1926 - 2016) for Georg Jensen. ' Cypres' Middagssæt i Sterling sølv bestående af 12 Middagsgafler. 13 Middagsknive med stålklinger 12 Middagsskeer 12 Kagegafler 12 Kaffeskeer

Varenr: 6247150
DKK 18.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
19:36
DKK 12.000
Herregård. sølv bestik (24)
Cohr. 'Herregård' Sølvbestik. Seks middagsgafler. Seks middagsskeer, Seks frokostgafler. Seks dessert skeer. ( Vægt 1153 gram. Brugsspor. (24)

Varenr: 6257893
DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
19:43
DKK 5.000
Hans Hansen. Middagsbestik i sterling sølv og sølv 'Arvesølv nr 17' (39)
Hans Hansen 'Arvesølv nr 17' Sterling sølv og sølv. Sættet består af: 6 middagsknive (med rustfri stålklinger) 6 maddagsgafler 5 frokostknive (med rustfri stålklinger) 5 frokostgafler 5 dessertskeer - Tretårnsstemplet (19)34 4 kagegafler 6 kaffeskeer (tretårnsstemplet (19)34 1 ...

Varenr: 6268539
DKK 9.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
19:59
DKK 6.400
Svend Toxsværd m.fl. Sølvbestik i 17 dele. Bl.a. 'Christianborg' (17)
Sølvtestik i 17 dele bl.a. otte dele i mønstret 'Christiansborg' - fremstillet af bl.a. Svend Toxsværd, samt gafler og skeer i andre dessin.Fraset 'Christiansborg' fremstår de øvrige dele stort set med indgraveringer på bagsiden. Ialt 336 gram. Brugsspor. alle

Varenr: 6268542
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
20:01
Cito/ Dansk Guldindustri. Et par udfyldte stager af sølv (2)
Cito/ Dansk Guldindustri. Et par udfyldte stager af sølv med profileret stamme og perlestafferet rundt fodstykke. H. 19 cm. Vægt: ca. 458 gr. Stagerne fremstår med brugsspor, kraver med skævhed. (2)

Varenr: 6280694
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-10-2022
20:06
L. Holm. Serverings bestik i sølv. fem dele.
L. Holm. Serverings bestik i fem dele i let hammerslået sølv bestående af Fiskesæt (Længde hhv 25 og 27,5 cm), stegegaffel (L 23,5 cm) samt to store serverings skeer (Længde hhv 22,5 og 26 cm). Mesterstemplet L. Holm Tretårnsstemplet 1929. Vægt 560 gram.

Varenr: 6253859
20:48
DKK 1.900
Cohr kaffeservice i sølv. (3)
Cohr kaffeservive i sølv. Ligeknækket form. Sættet består af kaffekande, sukkerskål og flødekande. Alle tre dele monterede med kabriolformede ben og rocaille ornamenterede hanke. Kaffekande desuden forsynet med kæmninger og gadroneringer. Delene stempet (19)42 og 43. samt Guardeinstemplet ...

Varenr: 6248311
DKK 5.400 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
10:02
To hammerslåede skåle og et lille smørnæb (3)
Grann og Langly (19)18. Smørnæb i sølv med flet på greb L 14 cm. Hans Boile København 1(914-1937): Let hammerslået skål, Ø 12,5 cm. Christian Frederik Heise 1861 - 1932. Hammerslået skål i ligeknækket form. Fremstår med graveringer på undersiden. Samlet vægt inklusiv flet 348 gram. Brugsspor....

Varenr: 6251652
DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
10:28
Gammeltriflede middagsskeer i sølv 12 styk (12)
12 gammelriflede middagsskeer. Fremstår uden sølvmærker eller lødighedsstempler. Udelukkende betegnet NCC13L4G. Positiv Sølvtest foretaget. Fremstår med indgraveringer, brugsslidtage og irringer. Vægt 750 gram (12)

Varenr: 6232949
DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
10:45
Peter Hetz. Sukkerskål og flødekande i sølv med lueforgyldninger. (2)
Sukkerskål og flødekande i sølv, præget med empire guirlander, Begge dele med lueforgyldning indvendig. Stemplet Kongelig Hofleverandør Peter Hertz, København, henholdvis 1904 og 1905. Fremstår med brugsspor. Samlet vægt 324 gram. (2)

Varenr: 6233620
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
10:57
DKK 1.300
Hans Hansen ´Arvesølv 4´ Bestiksæt i sterling sølv (51)
Hans Hansen, Kolding. "Arvesølv 4". Bestiksæt bestående af 12 Middagsgafler 12 Frokostgafler 12 Dessertskeer 12 Kaffeskeer 1 Kartoffelske 1 Kompotske 1 Soveske 1 flødeske Alle dele stemplet: Hans Hansen, Sterling Denmark. samlet vægt 2136 gram. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6223581
DKK 16.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
11:17
DKK 12.000
HC. W sølv dækketallerken, konvertibel til skærebræt (2)
HC W sølvdækketallerken. Kan konverteres til et skærebræt idet en løs teaktræs indsats kan nedfælges i tallerkenen. Fad fremstår med sølv perlestaferinger langs rundkant. . Guardinstemplet for Johannes Sigggard (1932 -1960), Københavnerstemplet (19)35. Ø 33 cm. Fremstår med ridser og brugsspor. ...

Varenr: 6252558
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
11:33
DKK 3.200
Georg Jensen. Bernadotte Sterling-sølvbestik. 6 kagegafler og 10 kaffeskeer. (16)
Georg Jensen Sterlingsølv. 'Bernadotte' .Tegnet af prins Sigvard Bernadotte (1907 - 2022) i 1939. Georg Jensen stemplet for perioden 1945 - 1952.Sættet består af ti kaffeskeer samt seks kagegafler. Brugsspor. Samlet vægt 382 gram

Varenr: 6242915
DKK 4.400 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
11:41
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Dronning' 'Acantus' ' samt 'Konge' (11)
Georg Jensen. 'Dronning' / 'Acanthus'. ti smørknive af sterlingsølv, samt en senneps kniv i Sterlingsølv. Designet af Johan Rohde i 1917. L. 17 cm. samt sennepskniv i 'Konge' L 11,5 cm. Samlet vægt inklusiv stål laffer 375 gram Brugsspor(11)

Varenr: 6252493
11:42
A. Michelsen. Stort pragtbæger / vase i sterling sølv
A. Michelsen. Stort pragtbæger / vase i sterling sølv. Stemplet Michelsen og Københavnerstemplet (19)39. samt 925. Vægt 418 gram

Varenr: 6251645
DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
11:59
Georg Jensen sterling sølvkande. design Jørgen Jensen model 385A
Georg Jensen kande. design Jørgen Jensen model 385A. Hammerslået sterlingsølvkande med ibenholt håndtag. H 17,5 cm. Prydet med vindrueranker ved greb. Stemplet Georg Jensen for perioden 1925-1933. Fremstår med buler, ridser og tryk ved hældetud. Brugsspor. Vægt inklusiv træhåndtag 517 gram

Varenr: 6251649
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
12:06
DKK 15.000
Prahl og A. Salomonsen. Sukkerskål og flødekande (2)
Samuel Prahl (1800-1885) flødekande med hank, Graverede blomster, rocailler, blomster og bladværk. Desuden københavnerstemplet (18)55. Fremstår med navne indgravering samt brugsspor, herunder buler. Desuden sukkerskål med to hanke, monteret med fire kapriol-formede ben, graveret med blomster og ...

Varenr: 6251655
12:29
12345...12»