Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skål med lock silver
SKÅL med lock, sterlingsilver, Tyskland 1900-talets andra hälft, empirestil, hamrad dekor, lockknopp i form av psykopomp, fot med nollgaller, höjd ca 16 cm, vikt ca 422 g
Varenr: 5281805
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:40:00
Se mere
Pejsesæt af messing samt gruekedel af kobber, 20 årh.
Pejsesæt af messing samt gruekedel af kobber. 20 årh. Stedvise brugs- og aldersspor, herunder buler. H. 37, Ø 65 cm. Pejsesæt L. 70-72 cm.
Varenr: 5278437
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
12:02:20
Jacob Ängman silverbestick Rosenholm
JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 47+12+4 dlr, silver, 1960/70-tal, GAB, bestående av: 11 matgafflar, 10 matknivar, 11 matskedar, 12 kaffeskedar, 2 dessertgafflar, 1 dessertsked, medföljer 12 kaffeskedar med dekor av ros, stämplade SG/GEWE 1964, samt 4 kaffeskedar, svenska importstämplar 830, total vikt exklusive knivar i rostfrit blad ca 1300 g
Varenr: 5281849
DKK 4.273 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:40:00
Se mere
Sigvard Bernadotte puderdosa
SIGVARD BERNADOTTE, puderdosa, sterlingsilver, för Georg Jensen, signerad, design nr 278, diamater 8 cm, total vikt 117 g
Varenr: 5281853
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
14:04:00
Se mere
Sahnegießer und Zuckerdose (2)
Sahnegießer und Zuckerdose gefertigt aus 800 Silber (punziert). Auf der Unterseite punziert: MR. Maße ca.: Zuckerdose H. 9 cm, D. 8 cm, Sahnegießer H. 8 cm, L. 8,5 cm, B. 7,5 cm. Gewicht ca.: 255 g. (2)
Varenr: 5248006
DKK 2.235 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
16:15:00
DKK 410
Karaffe
Karaffe gefertigt aus facettierten und gravierten Bleikristall sowie mit einem Deckel und einem Stand aus 800 Silber (punziert). Das Glas ist mit einem Weinlaubdekor versehen, die Silberelemente sind verziert mit C-Schwüngen und Ro­caille. Maße ca.: H. 25 cm, B. 26 cm, 13,5 cm.
Varenr: 5244400
DKK 2.421 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
17:55:00
DKK 1.676
Sahnegießer und Zuckerdose, gefertigt aus 830 Silber (punziert). Verziert mit einem Eierstab-Dekor. Modellnummern: 285011, 285010. Maße ca.: Zuckerdose H. 10 cm, D. 11,5 cm (ohne Henkel), Sahnegießer H. 11,7 cm, L. 13,5 cm, B. 8,5 cm. Gewicht ca.: 488 g. (2)
Varenr: 5248001
DKK 2.608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
18:35:00
DKK 894
Næstvedstage af messing med initialer og årstal 1777
Næstvedstage af messing, balusterformet stamme på rundt profileret fodstykke. Under bunden graveret med initialer og årstal A.P.D. 1777. H. 11 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5283816
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
19:31:00
DKK 650
Samling væglampetter m.m., messing, 1900-tallets 2. halvdel (4)
Samling væglampetter m/ spejl i ramme & væglampetter, messing, 20 årh. 2. halvdel, H. 16-25 cm & L. 34 cm. Brugsspor. (4)
Varenr: 5279554
19:33:00
Carl M. Cohr. 'Herregård' kagegafler af sølv (12)
Carl M. Cohr. 'Herregård', tolv kagegafler af sølv. L. 13,5 cm. Samlet vægt ca. 284 g. Fremstår med brugsspor. (12)
Varenr: 5235668
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
19:47:00
Carl M. Cohr. 'Herregård' frokostbestik til seks pers. af sølv (30)
Carl M. Cohr. 'Herregård' frokostbestik af sølv bestående af 6 frokostknive med blade af rustfrit stål (19 cm.), 6 frokostgafler (17,5 cm.), 6 frokost-/dessertskeer (17,5 cm.), 6 kagegafler (13,5 cm.) samt 6 teskeer (11,5 cm.) Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 1034 gr. Fremstår med brugsspor. ...
Varenr: 5233205
DKK 3.800 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
19:53:00
DKK 1.900
Christoph Lenz (1829-1915), bronze figure, 'Stehende Nonne'
Christoph Lenz (1829-1915), bronze figure, 'Stehende Nonne', three-dimensionally shaped, made of bronze, brown patina, signature on plinth: 'CH. LENZ'. Approx. dimensions: H 39 cm, W 10 cm. Condition commensurate with age with wear.
Varenr: 5285202
DKK 11.175 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
19:55:00
DKK 5.588
Frigast, Hans Hansen, Grann & Laglye m.fl. Blandet bestikdele af sølv (47)
Blandet bestikdele af sølv bestående af: Otte Frigast 'Delfin' kaffeskeer, Hans Hansen 'Arvesølv no. 4' kompotske, Grann & Laglye 'Charlottenborg' otte kaffeskeer samt fem kagegafler, Cohr 'Dobbeltriflet ni spiseskeer, to middagsskeer, potageske, to middagsgafler, herudover 11 dele blandet ...
Varenr: 5285443
DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:56:00
Johan Rohde for Georg Jensen. Kongemønster div. servering og ta´ tøj (13)
Georg Jensen. Johan Rohde (1856-1935) designet i 1915. Kongemønster - Acorn. Forskellige stempler fra 1930 og frem bestående af: Dele af sølv: 1 stor jordbærske. L 25 cm 1 potageske L . 22,8 cm 1 sauceske L. 19 cm. 2 spader L.16,5 cm 1 sukkerske L14,5 cm 2 pålægsgafler L. 16,2 cm ...
Varenr: 5285319
DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:56:00
DKK 5.600
Georg Jensen. Tre serveringsdele af sølv og sterlingsølv (3)
Georg Jensen. Tre serveringsdele bestående af 'Akkeleje' serveringsspade af sølv anno 1926 (21 cm), 'Relief' marmeladeske af sterlingsølv (10,5 cm) samt 'Blok' serveringsspade med skaft af sterlingsølv og montering af rustfrit stål (15,5 cm), disse to udført i perioden 1933-44. Samlet vægt inkl. ...
Varenr: 5233172
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:00:00
Georg Jensen. Skønvirke serveringsspade af sølv, dessin nr. 42, anno 1928
Georg Jensen. Skønvirke serveringsspade af let hammerslået sølv, anno 1928, dessin nr. 42. L. 15,5 cm. Vægt ca. 46 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5247139
20:00:00
Peter Hertz. Bæger af sølv i barokform, København 1876
Peter Hertz. Bæger af sølv i barokform med tre kugleben, fronten graveret med oval kartouche i form af bladværk, København 1876. H. 12,5 cm. Vægt ca. 162 g. Fremstår med brugsspor, enkelte trykmærker, graveret med monogram og årstal.
Varenr: 5274173
20:00:00
DKK 450
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff' dessertskeer af sølv (6)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff', et sæt på seks dessertskeer af sølv. L. 17,3 cm. Samlet vægt ca. 154 g. Fremstår med brugsspor, nogle med mindre trykmærker i laffet. (6)
Varenr: 5254227
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:02:00
Georg Jensen. Salt- og peberbøsse i hammerslået sterlingsølv (2)
Georg Jensen. Salt- og peberbøsse i hammerslået sterlingsølv, dessin nr. 180, udført hos Georg Jensen efter 1945. H. 9 og 9,5 cm. Samlet vægt: ca. 107,5 gr. Fremstår med brugsspor, ridser/mærker, det ene låg med knækket top. (2)
Varenr: 5269554
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:03:00
Boris Frödman-Cluzel bronsskulptur
BORIS FRÖDMAN-CLUZEL (1878-1969), kvinnlig krigare, patinerad brons, gjutarstämpel Herman Bergman, monogramsignerad BFC, höjd 31 cm
Varenr: 5282029
DKK 8.547 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
20:04:00
Se mere
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. Diverse dele serveringsbestik med skafter af sølv (28)
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. Diverse dele serveringsbestik med skafter af sølv i forskellige mønstre bl.a. 'Lotus', 'Rigsmønster' og 'Karina', bestående af 8 diverse serveringsspader, sauceske, 3 diverse serveringsskeer, to sæt salatbestik, lille brødkniv, ostekniv, citruskniv, 4 oplukkere, 3 ...
Varenr: 5273303
20:07:00
Axel Salomonsen. Stor serveringsfad, kaffekande, sukker og fløde af sterling sølv (4)
Axel Salomonsen , Copenhagen 1933-1977. Stor serveringsfad, rigt udsmykket. L. 64 cm., B. 38,5 cm. Håndtag af ben. Kaffekande H. 21 cm., sukker H. 13 cm. og flødekande H. 10,5 cm. ligeledes rigt udsmykket og håndtag af ben. Alle dele stemplet : Sterling 925s Ax.s. Fremstår med alm. brugsspor. ...
Varenr: 5251419
DKK 18.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-03-2019
20:11:00
DKK 9.000
Hans Hansen. Sæt med tekande, sukkerskål og flødekande af hammerslået sterlingsølv, dessin 340 (3)
Hans Hansen. Sæt med tekande med hank af bakelit, sukkerskål og flødekande af hammerslået sterling sølv, dessin 340. Stemplet Hans Hansen, Sterling Denmark. Dessin nr. 340. Fremstillet i 1961. Kande H. 14 cm. Sukkerskål H. 9 cm. Flødekande H. 7,5 cm. Samlet vægt: 1219 gr. (3)
Varenr: 5278356
DKK 14.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:12:00
DKK 7.000
Presburg & Zoon. Hollandsk bakke af sølv, Amsterdam 1967
Hollandsk bakke af sølv, kvadratisk med gennembrudt gallerikant, lave ben på hjørnerne, stemplet med mestermærke APz3 for Presburg & Zoon, Amsterdam 1967. 20 x 20 cm. Vægt ca. 362 g. Fremstår med brugsspor, enkelte små stødmærker.
Varenr: 5274434
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:14:00
Aage Weimar for Evald Nielsen. Sauceske og serveringsske af sterlingsølv, bestik nr. 29: 'Funkis' (2)
Sauceske og serveringsske af sterlingsølv, bestik nr. 29: 'Funkis' designet af Aage Weimar, udført hos Evald Nielsen. L. 18 og 25 cm. Samlet vægt ca. 176 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5250605
20:16:00
Georg Jensen. 'Bernadotte' kaffeskeer af sterlingsølv (12)
Tolv kaffeskeer af sterlingsølv, 'Bernadotte' tegnet af Sigvard Bernadotte i 1939, udført hos Georg Jensen efter 1945. L. 10,5 cm. Samlet vægt ca. 182 gr. Fremstår med brugsspor. (12)
Varenr: 5274946
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:18:00
DKK 650
Stort møntlågkrus i barokform, af sølv, ca. 1900
Stort lågkrus af sølv, ca. 1900 Stort lågkrus af sølv i barokform, rigt prydet med drevne blade og blomster og mønter, ben og gæk i form af løver, ca. 1900. Uidentificeret mestermærke og lødighedsangivelse 13 1/3 L, engelske importstempler. Antagelig fremstillet af Jacob Magnus Aage Steffensen ...
Varenr: 5279627
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:18:00
DKK 7.800
Horsens Sølvvarefabrik. 'Dobbeltriflet' fiskebestik af sølv til 3 pers. (6)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Dobbeltriflet' fiskebestik af sølv bestående af 3 fiskeknive og 3 fiskegafler. L. 21 og 19 cm. Samlet vægt ca. 264 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (6)
Varenr: 5254272
DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:19:00
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff' middagsgafler af sølv (6)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff', et sæt på seks middagsgafler af sølv. L. 20 cm. Samlet vægt ca. 240 g. Fremstår med brugsspor. (6)
Varenr: 5254237
20:20:00
Gundorph Albertus for Georg Jensen. 'Mitra' bestik af stål (25)
Gundorph Albertus for Georg Jensen. 'Mitra' bestik af stål bestående af: 6 gafler (L- 18,5 cm), 6 skeer (L. 19 cm), 6 knive (L. 23 cm), 6 kaffe/teskeer (L. 13 cm), 1 stegegaffel (L. 21,5 cm). Fremstår med brugsspor. (25).
Varenr: 5285230
20:20:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>