Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Silverljusstakar rokokostil
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, rokokostil, 1900-tal, balusterformat skaft på klockformad fot, dekor av vridna knäckar, svenska importstämplar, höjd ca 16,5 cm, vikt ca 380 g
Varenr: 5004434
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23-05-2018
12:32:00
Se mere
Supkopp fat Ryssland 1800-tal
SUPKOPP, FAT, silver, 1800-talets slut, Moskva, Mikhail Fyodorovich Sokolov respektive Sergey Agafonov, graverad sekor av blomster, diameter ca 13, höjd ca 6,5 cm, total vikt ca 145 g
Varenr: 5004447
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
13:32:00
Se mere
Ostrongafflar 6 st silver
OSTRONGAFFLAR, 6 st., sterlingsilver, Paris 1900-talets början, fyllt skaft, längd 15,5 cm
Varenr: 5004474
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
15:32:00
Se mere
Varmebækken fra 1800-tallet
Varmebækken fra 1800-tallet. Låg rigt udsmykket. Skaft af lakeret træ, muligvis afkortet l. 90 cm.
Varenr: 4971574
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2018
15:35:00
1 Wandteller, Bronze
1 Wandteller Bronze, reliefierte Szenerie, Ø 39 cm, Gewicht ca. 5,2 kg. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 4988740
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-05-2018
16:29:00
DKK 298
Pokal silver Stockholm 1700-tal
POKAL, silver, sannolikt Anders Lundman (1745-63), Stockholm 1746, spår av förgyllning, tremblerad dekor av blomster, höjd ca 8 cm, vikt ca 50 g
Varenr: 5004512
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
18:16:00
Se mere
Samling sølvtøj, Georg Jensen mf. (9)
Samling sølvtøj. Tre stager, saks, lille skål Ø 7 cm. af Sterling m.m. Samt Georg Jensen fad af sterlingsølv med blomster ornamentik Dessin nr 51B D Ø 11,8 cm. (9)
Varenr: 5002648
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23-05-2018
19:14:00
DKK 850
Georg Jensen kaffeservice i let hammerslået sterlingsølv, hanke af ibenholt afsluttende i perlestaf, dessin nr. 80A (4)
Georg Jensen kaffeservice i let hammerslået sterlingsølv, hanke af ibenholt afsluttende i perlestaf, dessin nr. 80A bestående af: Kaffekande (H. 17 cm), mælkekande (H 9,5 cm), flødekande (H. 6,5 cm), sukkerskål (Ø 9 cm). Stemplet 'Georg Jensen Denmark Sterling'. Samlet vægt ca. 919 gr. Fremstår ...
Varenr: 5004840
DKK 15.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-05-2018
19:30:00
Josef Frank fat mässing
JOSEF FRANK, fat, mässing, i form av ett stiliserat löv, Svenskt Tenn, längd 21,5 cm
Varenr: 5004537
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
19:30:00
Se mere
Kobberkedel samt pejsesæt (5)
Kobberkedel samt pejsesæt. Kobberkedel stemplet MBJ (Mogens Brandt Jacobsen). H. 36 Ø 53 cm. Pejsesæt af messing, bestående af skovl, ildrager og tang samt blæsebælg. (5)
Varenr: 5003974
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
19:34:00
A. F. Rasmussen. To dækketallerkner af sterling sølv. (2)
A. F. Rasmussen. To dækketallerkner af sterling sølv. Stemplet A. F. Rasmussen Sterling Denmark 605E og 605D. Vægt ca. 360 gr. og 508 gr. Fremstår med brugsspor og mærker. (2)
Varenr: 5003908
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-05-2018
20:22:00
DKK 1.800
Karl J. Ottesen. Kandelabre af sølv
Karl J. Ottesen. Trearmet lysestage af sølv. I bunden stemplet 830 S og samt 'Den norske stats oljeselskap 1972-1997'. H. 27 cm. Vægt: 754 gr.
Varenr: 5002952
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
20:33:00
DKK 700
Et par trearmede lysestager af forgyldt bronze, 1800-tallets slutning. (2)
Et par trearmede lysestager af forgyldt bronze, støbt med blomster og bladværk, stamme med montering af blådekoreret porcelæn, 1800-tallets slutning. H. 28 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, let skævhed og mærker. (2)
Varenr: 5004244
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-05-2018
20:40:00
DKK 650
Bägare silver
VAS, BÄGARE, SUPKOPP, 4 st. silver, stor vas samt 2 små bägare i gustaviansk stil, 2 st. supkoppar, samtliga med minnesgravyr, 1900-tal, höjd 5,5-22 cm, vikt ca 540 g
Varenr: 5004574
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23-05-2018
20:44:00
Se mere
A. Michelsen, Grann & Laglye m.fl. Samling årskeer m.m. af sterlingsølv (13)
Samling årskeer m.m. af sterlingsølv bestående af: 8 A. Michelsen skeer hhv. 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961 samt kongeske 1921. 4 Grann & Laglye skeer hhv. 1951, 1952, 1953 og 1954. Hertil en 'Danish Crown' ske med sølvmønt i laffen. Samlet vægt 563 g. Aldersrelaterede brugsspor. (13)
Varenr: 5001245
DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
20:45:00
DKK 1.900
Gundorph Albertus for Georg Jensen: 'Mitra' bestik i stål (47)
Gundorph Albertus for Georg Jensen. 'Mitra' bestik af stål, bestående af: 7 knive, L. 20,5 cm 11 gafler, L. 19 cm 12 skeer, L. 19 cm 12 skeer, L. 17,5 cm. 5 teskeer I alt 47 dele.
Varenr: 5003221
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-05-2018
21:00:00
Skrin silver
CIGARILLASK, silver, insats i cederträ, svenska kontrollstämplar 1935, lock med graverat monogram, mått 14x10x4,5 cm
Varenr: 5004598
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23-05-2018
21:32:00
Se mere
Ask med lock silver G A Dahlgren Malmö
ASK MED LOCK, silver, G. A. Dahlgren (1913-1933), Malmö 1916, senjugend, punsad och ciselerad dekor av rosor, hamrat lock, benknopp, diameter ca 11 cm, höjd 5 cm, vikt ca 329 g
Varenr: 5004609
21:54:00
Se mere
Sammlung Art Déco Kerzenständer (7). Metall. Holz/Metall.
Sammlung Art Déco Kerzenständer (7). 1930er Jahre. Aluminium, Metall und Holz. Maße ca. H. von 20 bis 35 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 5004203
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2018
11:10:59
DKK 335
Silverföremål 25 st
BESTICK, UPPLÄGGNINGSBESTICK, SERVETTRING, 25 dlr, silver, Sverige och mestadels Danmark, 1800-/1900-tal, bl a Hertz, bestående av: soppslev med träskaft (Stockholm 1850), 2 uppläggningsskedar, 7 matskedar, sked med genombrutet skaft, 6 kaffeskedar, smörkniv, ostkniv, kniv, sked, tesked, gaffel,...
Varenr: 5005454
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-05-2018
12:15:00
Se mere
Ljusstake silver Eric Råström
ERIC RÅSTRÖM, ljusstake, silver, CG Råström, Stockholm 1976, höjd ca 18 cm, vikt ca 179 g
Varenr: 5005457
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24-05-2018
12:24:00
Se mere
2 skrin af bronze, 20 årh (2)
2 skrin af patineret bronze, 20 årh. Støbte motiver med kroscene med hestevogn og Valdemar Sejr i Estland, 1219; sidstnævnte i standkisteform, samt med logo for Iron Art, København. Begge med indsats af træ. Mål ca.: 19 x 14 x 6,5 og 21 x 9 x 9 cm. Alm. brugsspor. (2)
Varenr: 5001579
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-05-2018
15:10:00
Teburk i silver
TEBURK, silver, 18/1900-tal, lock med graverad vapendekor, höjd 11, 17x10 cm, vikt ca 347 g
Varenr: 5005509
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-05-2018
15:18:00
Se mere
Stager af messing, slut 1800-tallet samt 1900-tallet (5)
Stager af messing, slut 1800-tallet samt 1900-tallet. Heraf 2 kammerstager og 1 engelsk stage. Brugs- og aldersspor, herunder engelsk stage med buler. H. 10, 17 og 30 cm. (5)
Varenr: 5004295
15:56:00
Ljusstake senbarock 1700-talets mitt
LJUSSTAKE, mässing, sexkantig fot, senbarock, 1700-talets mitt, balusterformad fot, höjd 10,5 cm
Varenr: 5005524
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-05-2018
16:09:00
Se mere
Pletbestik
Pletbestik bestående af 12 skeer L 21 cm, 12 skeer L 19 cm, 1 fiskegafler L 17 cm, 12 fiskeknive L 20 cm, 7 serveringsdele, 12 kagegafler L 13 cm, 8 theskeer L 13 cm, 13 knive L 20 cm, 12 knive L 22 cm, 12 gafler L 19 cm og 12 gafler L 17 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte lidt anløbne.
Varenr: 5002208
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2018
16:56:00
Wiwen Nilsson istång
WIWEN NILSSON, istång, silver, Lund 1966, längd ca 14,5 cm, vikt ca 54 g
Varenr: 5005559
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24-05-2018
18:06:00
Se mere
Fransk Lilje. Bestikdele af sølvplet (52)
Fransk Lilje. Bestikdele af sølvplet bestående af: 12 middagsskeer, 13 middagsgafler, 7 dessertskeer samt 20 kaffeskeer. (52)
Varenr: 4992802
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2018
18:13:00
Matskedar silver
MATSKEDAR, 9 st., snarlika, silver, 1800-tal, bl a Markström, Öström, Kling, gammal fransk modell, längd ca 19-21, vikt ca 337 g
Varenr: 5005564
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-05-2018
18:21:00
Se mere
Koksspand af kobber
Koksspand af kobber, inderspand af zink. H.70 cm
Varenr: 5006347
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2018
19:19:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>