Vurdering
12345...6»   Varer pr. side   175 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bestik af pletsølv til 12 pers. (98)
Bestik af pletsølv til 12 personer bestående af: 12 middags knive. L. 25 cm. 12 middags gafler. L. 20,5 cm. 12 middags skeer. L. 20,3 cm. 12 frokost knive. L. 22 cm. 12 frokost gafler. L. 18 cm. 12 middags skeer. L. 18 cm. 8 dessert gafler. L. 14,5 cm. 12 teskeer. L. 12 cm. 1 øse. L. 19 ...

Varenr: 6095234
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
12:54
Christian Michelsen. Fad af sølv
Christian Michelsen. Fad af sølv, Ø. 36 cm. Vægt 891 g. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.

Varenr: 6105338
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
13:18
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva' 12 middagsknive med skafter af sølv,
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva' 12 middagsknive med skafter af sølv, L. 20 cm. Vægt inkl. stål ca. 588 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 6092090
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
13:38
DKK 500
Svend Toxværd og Dragsted. Fem sølvstager (5)
Svend Toxværd. Et par udfyldte stager på rund fod i sølv (830) h. 15.5 cm. Svend Toxværd. Par udfyldte stager i sølv (830) på oval fod med løse manchetter h. 12.5 cm A.Dragsted. En udfyldt stage på rund fod med perlestaf i sterlingsølv h. 15 cm. Fremstår med brugsspor og mærker på manchetter. ...

Varenr: 6120601
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
13:44
Georg Jensen. Art Déco cigaret etui af sterlingssølv.
Georg Jensen. Art Déco cigaret etui af sterlingsølv, stemplet GJ (før 1945), dessin nr. 203, Sterling Denmark, ca. 10 x 8 cm. Vægt ca. 141 g. Aldersrelateret ridser samt graveret initialer indvendigt.

Varenr: 6122826
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
15:04
A. Michelsen. En samling juleskeer og julegafler. (12)
A. Michelsen. Samling juleskeer og gafler af forgyldt sterlingsølv bestående af en ske og gaffel fra årgang: 1953, 1960, 1961, 1966, 1968 samt 1976. Fremstår med slitage. ( 12)

Varenr: 6105366
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
15:10
DKK 1.800
Fire par engelske stager af messing, 1800-tallets slutning(8)
Fire par engelske stager af messing, 1800-tallet. H. 20-26 cm. Aldersrelaterede brugsspor iform af skævheder mm. (8)

Varenr: 6116476
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
16:07
En samling div. stager og vaser af sølv. (11)
Fire vaser, tre par lysestager samt bæger af sølv. Vaser H. 16-22,5 cm. Stager 5-8 cm. Alle dele udfyldte. Samt lille bæger af sølv i sknvirkestil. H. 6 cm. Vægt 21 gr. Alle dele med graveringer. (11)

Varenr: 6117101
DKK 2.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
17:25
Et par Empire lysestager af delvis forgyldt bronze. 19 årh. (2)
Et par små Empire lysestager af delvis forgyldt og ciseleret bronze. Rundt sokkel, vasque med vendbar låg/lysholder i form af Guldsmed på 3 dyre poter formede ben, 19 årh. H. ca. 21 cm. Aldersrelateret brugsspor, let bøjede ben. (2)

Varenr: 6122821
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
17:49
DKK 1.200
Frigast 'Savoy' bestik af sølvplet (57)
Frigast 'Savoy' bestik af sølvplet, bestående af: 12 middagsknive 12 middagsgafler 4 dessetskeer 12 kagegafler 12 teskeer 2 ta-ske 1 lagkagekniv 1 sauceske 1 ta-gaffel. Alle dele med alm. brugsspor. (57)

Varenr: 6120683
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
18:15
Seks engelske knive med skafter af sterlingsølv (6)
Seks engelske knive med skafter af sterlingsølv, med Birmingham hallmarks. L. 26 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 504 g. Fremstår med brugsspor, nogle med mellemrum mellem skaft og blad, alle med graveret monogram. (6)

Varenr: 6098067
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
18:28
DKK 1.200
Samling sølv
Par lysestager af sølv samt div bestik af sølv. Vægt af sølv 292 gram. Fremstår med brugsspor, buler og ridser.

Varenr: 6120681
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
18:35
DKK 850
Hans Hansen. Seksten 'Arvesølv nr. 2' knive med skafter af sterlingsølv (16)
Hans Hansen. Seksten 'Arvesølv nr. 2' knive med skafter af sterlingsølv. L. 21 cm, skaft L. 9,4 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 1200 g. Fremstår med brugsspor. (16)

Varenr: 6100829
DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
18:38
DKK 1.900
Evald Nielsen. Frokostgafler af sølv i bestik no. 13: 'Kugle' (6)
Evald Nielsen. Seks frokostgafler af hammerslået sølv i bestik no. 13: 'Kugle'. L. 17,5 cm. Samlet vægt ca. 256 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varenr: 6111754
DKK 1.900 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
18:43
Carl M. Cohr. Moderne kaffekande af sterlingsølv
Carl M. Cohr. Moderne kaffekande af hammerslået sterlingsølv med hank af sort træ, lågknop i form af stiliseret blomst. H. 19 cm. Vægt ca. 616 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6114324
DKK 4.400 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
18:48
DKK 3.400
English Silver House. 'Musling', hummergafler af sølv (9)
English Silver House, København. 'Musling', ni hummergafler af sølv. L. 20 cm. Samlet vægt ca. 418 g. Fremstår med brugsspor. (9)

Varenr: 6106358
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
18:58
Et sæt empire skeer af sølv, mester Franciscus Kozlowsky, København 1806 (9)
Et sæt empire skeer af sølv, komplet københavnerstemplet med mestermærke for Franciscus Kozlowsky (f. Polen ca. 1760, borgerskab i København 1798, d. 1847), København 1806. L. 21,5-22,5 cm. Samlet vægt ca. 488 g. Fremstår med brugsspor, flere med buler i laf, nålepunslede navnetræk. (9)

Varenr: 6113159
19:03
Dansk sølvsmed. Et par usædvanlige serveringsskeer af sølv, anno 1909 (2)
Dansk sølvsmed. Et par usædvanlige serveringsskeer af sølv, anno 1909. L. 22 cm. Samlet vægt ca. 168 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6114401
DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:08
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik, 'Eva', middagsknive med skafter af sølv (10)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik, 'Eva', ti middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 20 cm. Samlet vægt ca. 488 g. Fremstår med brugsspor. (10)

Varenr: 6107354
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:28
Cohr m.m. Samling bestik af sølv m.m. (11)
Cohr m.m. Samling bestik af sølv m.m., bl.a. Herregaard, Tranekjær, russisk ske m/ ornamentik m.m., L. 11,5-19 cm. Samt målebægre til spiritus af plet m.m. H. 2,5-9 cm. Brugsspor. Vægt for dele m/ sølv & stål ca. 59 gr. Samlet vægt for dele m/ sølv ca. 179 gr. (11)

Varenr: 6114508
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
19:30
Dele kobber (5)
Kobberkedel, h. 28 cm. Tekande, H. 19 cm. (vedlagt brev fra Nationalmuseet). Samt tre skåle af kobber. Alle dele med brugsspor. (5)

Varenr: 6113920
19:32
Georg Jensen, 'Kaktus', frokostgafler af sterlingsølv (12)
Georg Jensen, 'Kaktus', frokostgafler af sterlingsølv. Tegnet af Gundorph Albertus i 1930, udført efter 1945. L. 16,5 cm. Samlet vægt ca. 586 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 6114335
19:37
DKK 3.400
Horsens Sølvvarefabrik. 'Frijsensborg' bestiksæt i sølv (19)
'Frijsensborg' bestiksæt i hammerslået sølv fra Horsens Sølvvarefabrik bestående af: 2 middagsgafler, L. 18 cm, 2 frokostgafler, L. 17 cm, 5 skeer, L. 18 cm, 4 kagegafler, L. 13,5 cm, 4 kaffeskeer, L. 11,7 cm, 1 kompotske, 1 sukkertang. Samlet vægt ca. 406 g. Fremstår med brugsspor, ...

Varenr: 6114075
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:39
Carl M. Cohr m.m. Skål samt bestik af sølv (3)
Carl M. Cohr skål el. opsats på lav fod samt bestik af sølv fra 1933 m/ gravering H. 7,5 cm Ø 25 cm samt to dele bestik af sølv bl.a. Hugo Grün m.m. L. 10,5-11,5 cm. Brugsspor. Vægt for del m/ sølv & stål ca. 19 gr. Samlet vægt for dele m/ sølv ca. 371 gr. (3)

Varenr: 6112836
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
19:42
Viggo Christensen. Kaffeservice af sølv fra 1935 (3)
Viggo Christensen (1922-37). Kaffeservice af sølv fra 1935 m/ sort greb, æggeformet kaffekande m/ blomsterknop m/ stjert greb & svungen sukker / fløde sæt m/ stjert greb, stemplet m/ stjert greb, VCHR m.m., H. 7-18 cm. Enkelte brugsspor bl.a. lette tryk m.m. Samlet vægt for dele m/ sølv m.m. ca. ...

Varenr: 6116638
DKK 2.600 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
19:43
Carl M. Cohr m.m. Samling bestik af sølv m.m. (44)
Carl M. Cohr, Prahl m.m. Samling bestik af sølv m.m., bl.a. 3 stk. Frederik VIII bestik, 4 stk. Odin bestik, 15 stk. div. bestik bl.a. Herregård, Kugle, Kogle m.m., 3 stk. 1700 & 1800- tallet skeer bl.a. 1762 m.m., 3 stk. skeer m/ mesterstempel, grødske m/ monogram, 6 stk. servietringe m.m., L. ...

Varenr: 6113410
DKK 2.200 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
19:44
Design Asmussen, sæt på 2 dråbestager, 1 dråbe (2)

Varenr: 6112914

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
19:45
Georg Jensen, 'Liljekonval', bouillonskeer af sterlingsølv (6)
Georg Jensen, 'Liljekonval', seks bouillonskeer af sterlingsølv, tegnet af Georg Jensen i 1913, fremstillet i perioden 1945-1951. L. 16,5 cm. Samlet vægt ca. 293 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (6)

Varenr: 6114232
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:45
DKK 1.800
Carl M. Cohr. 'Dagmar' serveringssæt af sølv, anno 1928/29 (2)
Carl M. Cohr. 'Dagmar' serveringssæt af sølv, let hammerslåede skafter, udført 1928/29. L. 27,5 cm. Samlet vægt: ca. 184 gr. Fremstår med brugsspor, overfladeridser. (2)

Varenr: 6111761
DKK 1.300 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:48
Fire hundefigurer af sølv (4)
Fire hundefigurer af sølv i form af bokser, schnauzer, setter og mynde. H. 3,2-4,9 cm. Samlet vægt 134 g. Alm. brugsspor. (4)

Varenr: 6108695
19:50
12345...6»