Vurdering
12345...12»   Varer pr. side   344 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Wilhelm Volck og Kjeld Jacobsens Guldsmedje. To ringe af 14 kt. guld med syntetisk safir, spinel og diamanter (2)
To ringe af 14 kt. guld, hhv. en ring af hvidguld fra Kjeld Jacobsens Guldsmedje prydet med en facetsleben spinel flankeret af to enkelslebne diamanter på tilsammen ca. 0.05 ct. , farve: Wesselton (H), klarhed: VVS, og en ring af gulguld fra Wilhelm Volck prydet med en facetsleben syntetisk ...

Varenr: 5616296
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
09:14
DKK 500
Kaffeservis Eric Råström
ERIC RÅSTRÖM, 3 dlr kaffeservis, bestående av 1 kaffekanna, 1 gräddkanna, 1 sockerskål, stämplade E. Råström, Stockholm 1943, kanna med handtag i bakelit, runt fotkanterna vågband i relief, höjder mellan 20-10 cm, totalvikt ca 549 g

Varenr: 5633861
DKK 5.498 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
11:20
Se mere
Rosenholm
JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", moccaskedar, silver, 13+3 st, vikt ca 195 g

Varenr: 5633863
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
11:24
Se mere
Matskedar silver
MATSKEDAR, 13 st., silver, varierande mässtar, 1800-talets mitt, modell Olga, längd ca 22,5 cm, vikt ca 1070 g

Varenr: 5633876
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
11:50
Se mere
Julskedar 20 st silver
JULSKEDAR, 20 st., silver, Mema, Uppsala, omkring 1970/80-tal, längd ca 15, medföljer originalaskar, total vikt ca 540 g

Varenr: 5633887
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
12:12
Se mere
H. Mathiesen. Funkis kande af sterlingsølv og bakelit
H. Mathiesen, Holbæk (Sølvmedje 1936 - 1973). Funkis kande af sterlingsølv med fod og hank af bakelit. H. 14 cm. vægt 265 gram. Med to buler på korpus.

Varenr: 5620079
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
12:15
Parti silverbägare 6 st
BÄGARE, 6 st., silver, varierande ålder samt silverhalt, bl.a. Sverige, Italien m.m. högsta höjd ca 12-5,5 cm, totalvikt ca 584 g

Varenr: 5633896
12:30
Se mere
Josef Frank karmstol
JOSEF FRANK, karmstol, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 695, valnöt, klädsel i svart skinn, pärlspikning, sitthöjd 45 cm

Varenr: 5633909
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
12:56
Se mere
Grann & Laglye. Skønvirke kande og tekande af hammerslået sølv (2)
Grann & Laglye. Skønvirke kande og tekande med korpus af let hammerslået sølv, kugler og kanneleret dekoration. Københavnerstempler fra 1926/32. H.17/20 cm. Samlet sølvvægt ca. 890g. Fremstår med defekt hængsel på tekanden. (2)

Varenr: 5629452
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
13:54
Vinkanna mässing
VINKANNA, mässing, Mughal, indo-persisk, 1700-tal, höjd ca 17 cm

Varenr: 5633941
14:00
Se mere
Bricka silver
BRICKA, sterlingsilver, Spanien, 1900-tal, med hänklar, spanska stämplar, längd ca 44 cm, vikt ca 725 g

Varenr: 5633943
14:04
Se mere
Silver 42 dlr
SILVER, ca 44 dlr, mestadels mocca/kaffeskedar, beståenda bl.a av: 1 skålfat, Mema, Uppsala, 1976, 6 moccaskedar, modell Princess, Ceson, 5 moccaskedar, genombuten dekor av blomster, 6 kaffeskedar, modell Franska Liljan, MGAB, 14 moccaskedar, MAB, 1 brevkniv, 1 årssked, Georg Jensen, 1 penna samt 1 brevkniv, stämplad 830, soppslev, mm, total vikt ca 725 g

Varenr: 5633945
DKK 1.718 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
14:08
Se mere
Axel Holm. Skrin af sterlingsølv m/ gravering
Axel Holm. Skrin af sterlingsølv m/ gravering indvendigt i låget 'Aktieselskabet De Danske Spritfabrikker 1928 m.m.', stemplet, H. 3,5 cm, 13 x 19 cm. Brugsspor bl.a. mindre tryk i låg. Samlet vægt inkl. træ ca. 699 gr.

Varenr: 5600053
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
14:57
Bägare resesett silver Eric Löfman
ERIC LÖFMAN, silver, bägare, resesett i läderfodral, 4 st, MGAB, Uppsala 1977, höjd ca 5,5, total vikt ca 352 g

Varenr: 5634001
16:00
Se mere
Bestick
BESTICK, silver, variende modeller, mästare och länder, 18/1900-tal, bestående av: kaffeskedar, bordskedar, gafflar, vikt ca 1655 g

Varenr: 5634008
DKK 3.436 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
16:14
Se mere
Askfat mm i silver
ASKFAT, 7 st, SALTKAR, 1 par, 12 salt/pepparströare, silver, saltkarens längd 5, fatens diameter 7,5 cm

Varenr: 5634067
18:12
Se mere
Silver
ETUIER, COASTERS, 5 dlr., silver, Danmark, Sverige samt oidentifierbart land, 1900-tal, ca 9-10 cm, 343 g

Varenr: 5634072
18:22
Se mere
Saltkar empire
SALTKAR, silver, 1-par empire, tidigt 1800-tal, oiditifierade stämplar, oval form med uppsvängda hänklar samt godronnerad dekor, höjd ca 6, bredd 14 cm, total vikt ca 227 g

Varenr: 5634085
18:48
Se mere
Opsat i ArtDeco-stil
Opsat i ArtDeco-stil. Base af bronze prydet med guldsmede afsluttende med skål af porcelæn h. 24.5 cm Ø12 cm

Varenr: 5404051

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
18:56
DKK 450
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fire fiskeknive (4)
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fire fiskeknive af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915. L. 20,7 cm, vægt 220 gr. Stempler fra 1930érne. (4)

Varenr: 5633413
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
18:56
Quistgaard. Champagne bestik (23)
J.H. Quistgaard 'Champagne' middagsbestik af sølv udført hos O. V. Mogensen, bestående af 12 middagsknive med blade af rustfrit stål og 11 middagsgafler. L. 21 og 18,5 cm. Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 1750 g. Fremstår med lettere brugsspor. (23)

Varenr: 5633531
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
19:28
Skulptur i brons
SKULPTUR, kvinnlig torso, samtida, brons, höjd ca 16,5 cm

Varenr: 5634121
19:30
Se mere
Miniatyrbil och motorcykel silver
MINIATYRER, 2 st., silver, i form av Porsche 356 samt motorcykel, längd på bil ca 11, motorcykel ca 6 cm, total vikt 111 g

Varenr: 5634125
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
19:34
Se mere
Rosenholm bestik af sølv. (143)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Rosenholm' bestik af sølv, bestående af: 13 dessertskeer, 11 spiseskeer, 12 middagsgafler, 12 frokostgafler, 13 kagegafler, 12 middagsknive, 12 frokostknive, 7 smørknive, 20 kaffeskeer, 5 mokkaskeer, 10 pålægsgafler, 3 sauceskeer, 2 ...

Varenr: 5616453
DKK 16.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
19:35
Kaffeskedar, silver
KAFFESKEDAR, 11 st., silver, Mema, Uppsala 1970/80-tal, total vikt ca 187 g; originalförpackning

Varenr: 5634129
19:38
Se mere
Bordsskedar
MATSKEDAR, 4+2+2+1+1, silver, varierande mästare, 1800-tal, längd ca 21,5 cm, vikt ca 450 g

Varenr: 5634135
19:44
Se mere
En samling diverse bestikdele, kande, kammerstage mm. af pletsølv mm. (80)
Kammerstage, et par lave lysestager og kande samt diverse bestikdele af pletsølv, bl.a. 'Diplomat'. Endvidere diverse bestikdele og souvenirskeer af pletsølv samt dele med skafter af bl.a. teak. I alt 80 dele. Fremstår med brugsspor. (80)

Varenr: 5605312
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 07-04-2020
19:46
Georg Jensen Kaffekande i sterlingsølv no. 71A
Georg Jensen Kaffekande i sterlingsølv no. 71A. Hank af ibenholt. Let hammerslået fod. Stempel 1930-1945. Højde med låg 20 cm. B. 19,5 cm. Vægt 580 g.

Varenr: 5631998
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
19:56
DKK 850
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' Fiskebestik af sterlingsølv. (12)
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fiskebestik af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915. Bestående af: seks fiskeknive, L. 20,7 cm samt seks fiskegafler, L. 16,5 cm. Varierende alder/stempler. Samlet vægt 625 gr. (12)

Varenr: 5633412
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
19:57
DKK 3.400
Samling serveringsdele med skafter af sølv i forskellige mønstre bl.a. 'Ruth' (22)
Hugo Grün m.fl. Samling serveringsdele med skafter af sølv i forskellige mønstre, monteringer af rustfrit stål, bestående af et sæt på 10 dele i et bladmønster heraf 2 serveringsspader (19 cm), større og mindre salatsæt (19,5 og 17 cm), 2 små og smalle skeer (13 cm), oplukker (10,5 cm) og ...

Varenr: 5628380
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
19:58
12345...12»