Vurdering
12345...10»   Varer pr. side   281 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bägare mm i silver
BÄGARE, 5 st, ÄGGKOPP, SUPKOPP, silver, supkopp, 1700-tal, stämplad HLB, höjd 3-10,5 cm, vikt ca 290 g

Varenr: 5912851
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
10:30
Se mere
Silverbestick
BESTICK, silver, A B Erlandsson, Kristianstad, 1900-talets första hälft, bestående av: 6 matskedar, 6 bordsskedar, vikt ca 579 g

Varenr: 5912861
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
11:02
Se mere
Silver
SILVER (48) i form av skedar sockertång m m, längd mellan ca 10-21 cm, vikt ca 1461 g

Varenr: 5912865
DKK 3.656 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
11:10
Se mere
Skål
SKÅL, silver, 1900-tal, svenska importstämplar, vikt exkl. glasinsats med slipad dekor, vikt ca 306 g

Varenr: 5912876
11:32
Se mere
Skål samt fat i silver
SKÅL, FAT, silver, MGAB, Uppsala 1933, höjd 7,5, diameter 17-22 cm, vikt ca 353 g

Varenr: 5912896
12:24
Se mere
Bestick silver svensk rund
BESTICKSERVIS, silver, modell Svensk rund, ca 96
delar, bestående av: 13 matgafflar, 13 matskedar, 13 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 13 bordsskedar, 5 smögåsgafflar, 6 dessertskedar, 9 teskedar, 12 kaffeskedar, vikt exklusive knivar ca 2863 g

Varenr: 5912903
DKK 11.698 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
12:38
Se mere
Silverbägare
BÄGARE, 2 st, silver, GAB resp C.G Hallberg, Stockholm, 1900-tal, höjd 15 resp 20 cm, vikt ca 542 g

Varenr: 5912913
13:10
Se mere
Silverbestick modell Haga
BESTICK, 27 dlr, silver, modell Haga, variernade tillverkare, bestående av: 5 matgafflar, 3 matknivar, 3 bordsgafflar, 4 bordsknivar, 11 bordsskedar, såsslev, vikt exkl. knivar med rostfria blad ca 872 g

Varenr: 5912935
DKK 2.924 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
14:06
Se mere
Skålar 2 st
SKÅLAR, 2 st, silver, GAB resp C.G HALLBERG, höjd 6, diameter 12 cm, vikt ca 233 g

Varenr: 5912939
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
14:14
Se mere
Georg Jensen, kaffeservice af hammerslået sterling sølv (3)
Georg Jensen, kaffeservice af hammerslået sterling sølv bestående af Johan Rohde kaffekande med håndtag af ibenholt, dessin nr.533 h.17 cm, flødekande og sukkerskål med låg, håndtag og knop af ibenholt, dessin nr.80, Georg Jensen design fra 1915, h.6 - 7,5 cm, mindre bule i sukkerskål. Samlet ...

Varenr: 5865296
DKK 18.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
14:47
DKK 450
Bägare / supkoppar silver 11 st
BÄGARE / SUPKOPPAR, silver, 11 st, Sverige, 8 st invändigt förgyllda, 1960-/70-tal, höjd ca 4-10,5 cm, totalvikt ca 425 g

Varenr: 5912961
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 25-01-2021
15:08
Se mere
Marcus & Co fat
MARCUS & CO, fat, sterlingsilver, USA, New York, numrerad 2858, diameter ca 31 cm, vikt ca 717 g

Varenr: 5912991
16:18
Se mere
Carl. M. Cohr. 'Ambrosius', seks knive med skafter af sølv (6)
Carl. M. Cohr. 'Ambrosius', seks knive med skafter af sølv, L. 22 cm. Samlet vægt ca. 416 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varenr: 5913882
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
16:35
Empire-stil skrivbordsställ
SKRIVBORDSSTÄLL, förgylld mässing, Empire-stilt, ställ på lejonfötter med sandströare, pennställ och bläckhorn. Glas med slipad dekor, 12,5 x12,5 cm, höjd 18,5 cm

Varenr: 5913029
DKK 1.862 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 25-01-2021
17:44
Se mere
Jugendstil-Konvolut, Zinn, um 1900 (5)
Jugendstil-Konvolut, Zinn, u.a. Imperial - Bitter & Gobbers, Krefeld, Juventa u.a., um 1900. In verschiedenen Ausführungen, u.a. mit Frauenköpfen, Knaben und weiblichen Figuren in vegetabiler Rahmungen im Relief. 5-tlg., bestehend aus einer Rundplatte, 1 Schale, 1 kl. Flötenvase und 2 kl. Ablagen...

Varenr: 5905227
DKK 1.192 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
17:55
DKK 670
Moccaservis
MOCCASERVIS, 3 dlr, silver 800, omkring år 1900, nyrokoko, vikt ca 344 g

Varenr: 5913035
18:06
Se mere
Georg Jensen, serveringsdele hammerslået sterling sølv (7)
Georg Jensen, serveringsdele af hammerslået sterling sølv dessin nr.42 bestående af 1 potageske l.26 cm, serveringsgaffel l.25,5 cm samt 4 silde/pålægsgafler l.15 cm. Stempler 1930-45. Der medfølger en mindre serveringsgaffel dessin nr.71 (rester af gravering på bagsiden) l.17 cm, stempel ...

Varenr: 5865299
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
18:12
Absolut Vodka sterlingsilver
FLASKA, sterlingsilver, ""Absolut Vodka"", Per Agendis AB (Cris), Stockholm, 1993. Vikt ca 487 g.

Varenr: 5913057
DKK 7.311 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-01-2021
19:00
Se mere
Samling sølvbestik med stålmontering vægt 1030 gr. (16)
Samling serveringsdele, knive mm. i sølv med stålmontering. (en ostehøvl fra Georg Jensen skal monteres) Ialt 16 dele. Total vægt 1030 gr. Med brugsspor (16)

Varenr: 5819635
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
19:07
Silverbestick
BESTICK, mm, silver, 21 dlr, 18/1900-tal, varierande modeller och tillverkare, vikt ca 429 g

Varenr: 5913065
19:08
Se mere
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', galfer og skeer af delvist forgyldt sterlingsølv (12)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', 6 frokostgalfer og 6 dessertskeer af delvist forgyldt sterlingsølv. L. 17,5 og 18 cm. Samlet vægt ca. 596 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 5914372
DKK 4.200 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:10
Bestick silver Disa
BESTICKSERVIS, silver, "Disa", Mema GAB, formgiven av Linus Holst, ca 40 delar, bestående av: 9 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 5 smörgåsgafflar, 8 teskedar, 11 kaffeskedar, skrapa, total vikt ca 862 g

Varenr: 5913079
19:22
Se mere
Georg Jensen, hammerslået sølvbestik af sterlingsølv 'Continental' (100)
Georg Jensen, hammerslået bestik af sterlingsølv 'Continental' fra 1906 bestående af 16 frokostgafler l.17,5 cm, 9 frokostknive l.19 cm, 5 middagsknive l.20 cm, 13 dessertskeér l.17 cm, 1 middagsgaffel l.19 cm, 4 frugtknive l.17 cm, 2 kagegafler l.14 cm, 3 teskeér l.12,5 cm, 9 mokkaskeér l.11 cm,...

Varenr: 5865298
DKK 28.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
19:22
DKK 6.200
Dansk sølvsmed, København. Empirebæger af sølv, anno 1814
Tøndeformet empirebæger af sølv, glat korpus med senere graveringer, indvendigt forgyldt. Stemplet med Københavns bymærke anno 1814, guardeinstempel og månedsmærke. H. 7 cm. Vægt 68 g. Fremstår med senere graveringer.

Varenr: 5886694
19:43
Sammy, Hong Kong m.fl. Lille skål samt æske af sølv med mønter (2)
Sammy, Hong Kong m.fl. Lille skål af sterlingsølv, prydet med monteret kinesisk sølvdollar, Ø. 8,5 cm. samt oktagonal æske af sølv, prydet med Christian VII speciedaler, Ø. ca. 8 cm. Samlet vægt: ca. 223,5 gr. Fremstår med brugsspor, æske med graveringer under bunden. (2)

Varenr: 5890595
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:45
Axel Salomonsen, København, bæger af sølv i barokform, 1950erne
Barokform bæger af sølv, korpus rigt dekoreret med blomster og bladværk, på tre kugleformede fødder, stemplet med mesterstempel for Axel Salomonsen, København, ca. 1950. H. 7,5 cm. Vægt ca. 90 gr.

Varenr: 5886708
19:48
DKK 450
P. Frigast. Håndsmedet fiskeserveringssæt af sølv, anno 1934 (2)
P. Frigast. Håndsmedet fiskeserveringssæt af sølv med gennembrudt skaft udformet som fisk, anno 1934. L. 19 og 21 cm. Samlet vægt ca. 134 g. Fremstår med brugsspor, spade med let bøjet spids. (2)

Varenr: 5908042
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:48
Dansk sølvsmed. Et par kandelabre af sølv, anno 1939 (2)
Dansk sølvsmed. Et par kandelabre af sølv med ligeknækket korpus, hver med fire lysarme, anno 1939. H. 27 cm. Den ene med udfyldning, den anden mangler. Vægt på den uden udfyldning ca. 490 g. Fremstår med brugsspor, enkelte små huller og buler på fodstykket af den uden udfyldning. (2)

Varenr: 5896199
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:49
DKK 850
P. Hertz m.fl. To serveringsdele af sølv med vikingeornamentik (2)
P. Hertz m.fl. To serveringsdele af sølv med vikingeornamentik, bestående af serveringsspade og jordbærske med gennembrudt laf, udført i 1901 og 1902. L. 27 og 28 cm. Samlet vægt ca. 216 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 5896201
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:50
W. & S. Sørensen, 'Patricia', serveringsdele af sølv (6)
W. & S. Sørensen, 'Patricia', serveringsdele af sølv bestående af serveringsske (19,5 cm), sauceske (18 cm), stegegaffel (21 cm), dertil dele med monteringer af rustfrit stål bestående af lagkagekniv (24,5 cm) samt 2 serveringsspader (20,5 cm). Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 406 g. Fremstår ...

Varenr: 5889053
19:53
12345...10»