Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bägare Ferdinand Sehl d.y.
BÄGARE, 2 st., silver, en Ferdinand Sehl d.y. (1756-1780) Stockholm 1760, oidentifierad mästare Stockholm 1796, höjd ca 8, vikt ca 57 g resp 9,5 vikt 53 g
Varenr: 5439469
DKK 1.251 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
15:36:00
Se mere
Silverskål
SKÅL silver, med genombruten dekor, Pember, Birmingham 1840-tal, diameter 17 cm, höjd 7 cm, vikt ca 460 g
Varenr: 5439472
DKK 2.235 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 21-09-2019
15:45:00
Se mere
Silverkaraff och sex glas
KARAFF, GLAS, 6 st., silver/830, Auran Kultaseppä, Åbo 1990, karaffens höjd 18 cm, glasens höjd 5 cm, total vikt ca 470 g
Varenr: 5439479
DKK 2.608 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 21-09-2019
16:18:00
Se mere
Shaker
SHAKER, silver, höjd 28 cm, vikt ca 492 g, Kultakeskus 1973.
Varenr: 5439495
17:18:00
Se mere
Konvolut Silbertässchen 925er (6) und 835er Silber (6)
Konvolut Silbertässchen 925er (6) und 835er Silber (6) schlichtes Design, geometrische Formensprache. Maße: H. 3,5, Ø 5 cm. Gewicht: 370g altersgemäßer Zustand, stellenweise angelaufen
Varenr: 5409616
DKK 2.235 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
18:12:00
DKK 670
Samling tretårnet sølvtøj (44)
Samling tretårnet sølvtøj bestående af Dalgas: 6 stk. spiseskeer L 21,5 cm., 1 stl dessertske L 17,5 cm., 1 stk kompotske L 16,5 cm.. Strand: 4 stk dessertskeer L 18 cm. Musling: 2 stk dessertskeer l 18,5 cm., Træske: 2 stl. dessertskeer L 18 cm., Empise: 2 stk suppesleer L 22 cm., Bernsdorff: ...
Varenr: 5436876
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
18:30:00
DKK 2.800
Samling sølvbestik ca. år 1900 (30)
Samling bestik dele i sølv bestående af: 8 knive monteret med perlemor l. 20.5 cm, 10 gafler l. 18.5 cm, 10 skeer l. 19 cm, 2 serveringsskeer l. 21.5 cm. Sølvvægt 1095 gr. Total vægt incl. knive 1454 gr. Proveniens: Lilliendal ved Mern. (30)
Varenr: 5408542
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:14:00
DKK 850
Tre dele kobber,kedel, kande og stjert (3)
Tre dele kobber, kedel, kande og stjert, 18-1900 tallet. H.8-29 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor, buler.
Varenr: 5411171
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:20:00
Silverbestick Romantik
SILVERBESTICK, Romantik, 60 delar, 12 st gafflar längd 17,5 cm, 12 st knivar längd 20,5 cm, 12 st matskedar 16,5 cm, 12 st efterrättskedar 14 cm, 12 st serveringsgafflar 11,5 cm, vikt totalt ca 2100 g, Hopeakeskus 1980-tal.
Varenr: 5439532
DKK 10.430 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 21-09-2019
19:22:00
Se mere
Pokal silver Norrköping
BÄGARE, silver, Lorenz Georg Weis (1762-1829), Norrköping 1798, invändigt förgylld, samt förgyllning runt kanter, höjd ca 18, vikt ca 317 g
Varenr: 5439534
DKK 2.780 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
19:26:00
Se mere
4 flakonger
FLAKONGER, 4 st, glas och silver, Tyskland, silverhalt 925 och 950, höjd 10-17,5 cm
Varenr: 5439536
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-09-2019
19:30:00
Se mere
Magnus Stephensen for Georg Jensen. 'Fregat' bestik (23)
Magnus Stephensen for Georg Jensen. 'Fregat' bestik- og serveringsdele af sterlingsølv, bestående 11 stk. teskeer, L. 11,8 cm., 12 stk kagegafler, L. 16 cm., (Fremstår ubrugte i originale ubrudte plastposer fra Georg Jensen). Fremstår med ingen/minimale brugsspor. samlet vægt 578 gram. (23)
Varenr: 5433865
DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
19:37:13
Versilberte Metalldose
Versilberte Metalldose abnehmbarer Deckel, reliefartige Darstellung von Kriegern indigener Kulturen, Unterseite mit chinesischen Schriftzeichen versehen, auf der Außenseite mit '102' punziert. Maße: H. 9, Ø 7 cm stellenweise angelaufen.
Varenr: 5409751
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
19:40:00
DKK 298
Satkar nysilver
SALTKAR, 1 par, nysilver, insats i blått glas, genombruten dekor, höjd ca 7,5, längd 10 cm
Varenr: 5439543
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
19:44:00
Se mere
Ljusstakar 1 par
LJUSSTAKAR, 1 par, nysilver, dekor av akantusblad och örnar, omkring sekelskiftet 1900, höjd 30 cm.
Varenr: 5439545
19:48:00
Se mere
Grundtvigstage samt to messingstager, 1800-tallet (3)
Grundtvigstage / Syvarmslysestage af malm, design. Chr. Carl Peters (1822-99), 1860'erne. H. 51 cm. Par lysestager af messing, balusterformet stamme, stemplet J.C.P. Hansen, Eneret Kjøbenhavn. Ca. 1870. H. 25,5 cm. Sidstnævnte par fremstår med let skævhed i fod. (3)
Varenr: 5434770
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
19:58:00
DKK 650
A.F. Rasmussen. To brødkurve af sterling sølv(2)
A.F. Rasmussen. Et par ovale brødkurve af sterlingsølv. L. 27 cm. Samlet vægt 790 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5436944
20:11:00
Just Andersen. To fade af bronze (2)
Just Andersen (1884-1943). Fad af patineret bronze, nr. 1773, Ø 31,5 cm. Fad af patineret bronze, nr. BX4, Ø 19 cm. Fremstår med brugsslitage og ridser; begge med inskription på underside. (2)
Varenr: 5434767
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
20:12:00
To par franske og danske malmstager (4)
To par franske og danske malmstager. H. 18-22,5 cm. Fremstår med let skævhed og buler. (4)
Varenr: 5434772
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
20:14:00
Peder Gustav Pedersen.Skønvirke fisk sølvbestik 1917/18 (13)
Skønvirke fisk sølvbestik, seks fiskeknive L. 20 cm, seks fiskegafler L. 19 cm, samt stor serveringsske L. 36,5 cm. Udført hos Peder Gustav Pedersen i 1917 og 1918. Samlet vægt ca. 824 g. Fremstår med brugsspor, bestik med graveringer. (13)
Varenr: 5436322
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
20:14:00
DKK 1.300
Adolphe Jean Lavergne, bronzefigur.
Adolphe Jean Lavergne. Figur i patineret bronze i form af stående slangetæmmer. Slangepind fremstår med brud, samt lidt løs højre arm. H. 53 cm.
Varenr: 5438740
DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-09-2019
20:27:00
DKK 3.200
Ljusstakar Barock
LJUSSTAKAR, 2 st, snarlika, mässing, 1700-tal, barock, höjd ca 19,5 cm
Varenr: 5439599
DKK 1.737 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:38:00
Se mere
Snapsglas i silver
TOLV STYCKEN SNAPSGLAS, sterling silver, invändigt förgyllda, höjd 8,5 cm, vikt totalt ca 500 g, Sovjetunionen, finska importstämplar 1988, i orginalförpackning.
Varenr: 5439604
21:48:00
Se mere
Sparbössa 1900-talets början
SPARBÖSSA, förgylld metall, 1900-talets början, Wiklunds, Östergötlands Enskilda Bank, undertill märkt W Wiklunds WAB Stockholm, höjd ca 16 cm, nyckel medföljer
Varenr: 5441713
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
13:34:00
Se mere
Absa. Tangmønster bestik. Sølvplet. (69)
Absa. Tangmønster bestik af pletsølv bestående af: 5 teskeer, 2 pålægsgafler, 14 kagegafler, 2 saltskeer, 12 frokostgafler, 6 middagsgafler, 12 middagsskeer, 6 suppeskeer, 2 kagespader, 2 kartoffelskeer i forskellige størrelser, 2 sovseskeer, 1 si samt 4 skeer i forskellige størrelser. (69)
Varenr: 5436229
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
13:37:41
Matskedar 11 st silver
MATSKEDAR, 11 st, silver, olika modeller bla snäck, bla tidigt 1900-tal, längd ca 22 cm
Varenr: 5441715
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
13:38:00
Se mere
Kinesisk og kinesisk stil. En samling samling sølv (7)
En samling sølv og sølvholdigt materiale bestående af: Vase af sølv/sølvholdigt materiale med kinesiske stempler H. 17 cm samt 6 teskeer af sterlingsølv prydet med kinesiske skrifttegn, vifte, buddha m.fl. L. 6 cm. Vægt 115 g. Æske til teskeer medfølger (7)
Varenr: 5438605
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
13:49:00
Kanderlaber mässing 1800-tal
KANDELABER, mässing, sk Blekingestake, för tre ljus, 1800-tal
Varenr: 5441724
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22-09-2019
14:04:00
Se mere
Kobberspand med dekoration
Kobberspand med dekoration på kuglefødder H.30 cm. Fremstår med brugsspor
Varenr: 5429708
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
14:28:00
Henning koppel för Georg Jensen
HENNING KOPPEL, "Taverna", traktörpanna med lock, märkt Georg Jensen Design HK Denmark, diameter 26 cm, höjd ca 9 cm
Varenr: 5441758
15:20:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >>