Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling tretårnet sølvtøj (44)
Samling tretårnet sølvtøj bestående af Dalgas: 6 stk. spiseskeer L 21,5 cm., 1 stl dessertske L 17,5 cm., 1 stk kompotske L 16,5 cm.. Strand: 4 stk dessertskeer L 18 cm. Musling: 2 stk dessertskeer l 18,5 cm., Træske: 2 stl. dessertskeer L 18 cm., Empise: 2 stk suppesleer L 22 cm., Bernsdorff: ...
Varenr: 5436876
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
18:30:00
DKK 2.800
Samling sølvbestik ca. år 1900 (30)
Samling bestik dele i sølv bestående af: 8 knive monteret med perlemor l. 20.5 cm, 10 gafler l. 18.5 cm, 10 skeer l. 19 cm, 2 serveringsskeer l. 21.5 cm. Sølvvægt 1095 gr. Total vægt incl. knive 1454 gr. Proveniens: Lilliendal ved Mern. (30)
Varenr: 5408542
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:14:00
DKK 850
Silverbestick Romantik
SILVERBESTICK, Romantik, 60 delar, 12 st gafflar längd 17,5 cm, 12 st knivar längd 20,5 cm, 12 st matskedar 16,5 cm, 12 st efterrättskedar 14 cm, 12 st serveringsgafflar 11,5 cm, vikt totalt ca 2100 g, Hopeakeskus 1980-tal.
Varenr: 5439532
DKK 10.430 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 21-09-2019
19:22:00
Se mere
Magnus Stephensen for Georg Jensen. 'Fregat' bestik (23)
Magnus Stephensen for Georg Jensen. 'Fregat' bestik- og serveringsdele af sterlingsølv, bestående 11 stk. teskeer, L. 11,8 cm., 12 stk kagegafler, L. 16 cm., (Fremstår ubrugte i originale ubrudte plastposer fra Georg Jensen). Fremstår med ingen/minimale brugsspor. samlet vægt 578 gram. (23)
Varenr: 5433865
DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
19:37:13
Peder Gustav Pedersen.Skønvirke fisk sølvbestik 1917/18 (13)
Skønvirke fisk sølvbestik, seks fiskeknive L. 20 cm, seks fiskegafler L. 19 cm, samt stor serveringsske L. 36,5 cm. Udført hos Peder Gustav Pedersen i 1917 og 1918. Samlet vægt ca. 824 g. Fremstår med brugsspor, bestik med graveringer. (13)
Varenr: 5436322
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
20:14:00
DKK 1.300
Matskedar 11 st silver
MATSKEDAR, 11 st, silver, olika modeller bla snäck, bla tidigt 1900-tal, längd ca 22 cm
Varenr: 5441715
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
13:38:00
Se mere
Gråsten bestik af sølv (22)
Gråsten bestikdele bestående af: 6 middagsknive ( med stål), 6 spiseskeer, 5 middagsgafler, 5 theskeer, i tre-tårnet sølv fra 1956. Vægt af sølv, Samlet vægt 820 gr. Alm. brugsspor (22)
Varenr: 5442893
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
15:38:59
Holland Aldwinckle & Slater bestick
HOLLAND ALDWINCKLE & SLATER, bestickschatull med bestickuppsättning i silver, London 1909, bestående av: 12 gafflar, 12 knivar, pistolhandtag, fyllda handtag, gaffel längd ca 18 cm, kniv längd ca 20,5 cm, bestickschatull ca 8x36x25 cm
Varenr: 5441845
DKK 2.780 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-09-2019
18:42:00
Se mere
Bestick silver Prins Albert
BESTICK, 36 dlr, silver, GAB, Stockholm, modell Prins Albert, bestående av: 6 bordsknivar med stålblad (ca 21 cm), 6 bordsskedar (ca 18,5), 6 bordsgafflar (ca 17,5), 6 dessertgafflar (ca 14,5), dessertknivar med stålblad (ca 18), vikt exkl. knivar med rostfria blad ca 857 g
Varenr: 5441851
DKK 4.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-09-2019
19:01:00
Se mere
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen. 'Champagne' bestik af sølv(39)
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen. 'Champagne' bestik af sølv bestående af otte gafler L.17 cm, otte gafler L.19 cm, otte skeer L.17 cm, otte theskeer L.14 cm, fem dele div. ta-tøj L.18-22,5 cm, samt to dele ta-tøj med stålmontering 11-19 cm. samlet ren sølvvægt 1870 g. excl. dele med ...
Varenr: 5441415
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:24:00
DKK 4.200
Bestick silver modell "Disa"
BESTICKUPPSÄTTNING, 105 delar, silver, modell "Disa", i schatull, MGAB, Uppsala ca 1950-talets början, bestående av: 9 matgafflar, 8 matskedar, 9 matknivar, 13 bordsgafflar, 13 bordsknivar, 12 bordsskedar, 9 smörgåsgafflar, 9 smörgåsknivar, 7 teskedar, 13 kaffeskedar, 2 sillgafflar, syltsked, silvervikt förutom knivar med stålblad 2240 gram
Varenr: 5441882
DKK 6.950 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
19:32:00
Se mere
Georg Jensen, Ernsts Sølvvarefabrik Assens m.m. Old Danish & Kugle m.m. Samling bestik, sølv / sterlingsølv (7)
Georg Jensen, Ernsts Sølvvarefabrik Assens m.m. Old Danish & Kugle m.m. Samling bestik, sølv / sterlingsølv, bestående af GJ 5 dele Old Danish, ESA potageske m/ gravering fra 1920 stemplet ERNST m.m., L. 11-40 cm. Brugspræg. Samlet vøgt for stål ca. 11 gr. Samlet vægt for sølv ca. 214 gr. ...
Varenr: 5440659
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
19:35:00
Georg Jensen. Dobbelt riflet bestik af sterlingsølv (17)
Harald Nielsen1892-1977 for Georg Jensen. Dobbelt riflet bestik af sterlingsølv bestående af: Steggaffel L. 20 cm, serveringsske L. 20 cm, 3 gafler L. 17 cm, ske L. 18 cm, 5 skeer L. 17 cm, 6 teskeer L. 12,5 cm. Vægt 795 gram (17)
Varenr: 5438668
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:37:00
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fire serveringsdele af sterlingsølv. (4)
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fire serveringsdele af sterlingsølv, bestående af: pålægsgaffel (L. 16,5 cm), to serveringsskeer (L. 15-16,5 cm). Vægt ialt ca. 112 gr. Samt en oplukker med skaft af sterlingsølv. Vægt inkl. stål ca. 58 g. Designet af Johan Rohde 1915. Udført efter ...
Varenr: 5440984
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
19:45:00
DKK 1.700
Georg Jensen. 'Konge' sæt kaffeskeer af sølv og sterlingsølv (8)
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge' sæt kaffeskeer af sølv og sterlingsølv, L. 11 cm. Samlet vægt: ca. 124 g. Designet af Johan Rohde 1915. Varierende alder. Fremstår med brugsspor. (8)
Varenr: 5440997
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
19:50:00
DKK 850
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fem serveringsdele af sterlingsølv. (5)
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fem serveringsdele af sterlingsølv, bestående af: en pålægsgaffel (L. 16,5 cm), en kompotske (L. 9,5 cm), en marmelade/serveringsske (L. 15 cm). Vægt ialt ca. 84 gr. Samt en sildegaffel (L. 15,5 cm) og en oplukker med skafter af sterlingsølv. Vægt inkl....
Varenr: 5440934
19:55:00
Danske sølvsmede, 'Bernsdorff', serveringsdele af sølv (4)
Danske sølvsmede, 'Bernsdorff', serveringsdele af hammerslået sølv bestående af serveringsske (26 cm), sauceske (17,5 cm) samt to diverse serveringsspader (20,5 og 21 cm). Samlet vægt ca. 244 g. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 5420885
20:00:00
DKK 450
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', sauceske af sterlingsølv
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', sauceske af sterlingsølv, let hammerslået laf, designet af Johan Rohde 1915. L. 20 cm. Vægt ca. 84 g. Udført i perioden 1933-1944. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5437106
20:00:00
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen, 'Bernadotte' spisebestik af sterlingsølv. (62)
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen, 'Bernadotte' spisebestik af sterlingsølv, bestående af: 9 middagsgafler (L. 19 cm), 7 frokostgafler (L. 18 cm), 8 skeer (L. 18,5 cm), 2 smørknive (L. 15 cm), 10 kaffe/teskeer (L. 12,5 cm), 1 serveringsske (L. 20,5 cm), 1 pålægsgaffel (L. 15 cm). Vægt ialt ca. ...
Varenr: 5430830
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:04:00
DKK 11.500
Georg Jensen Messer
Georg Jensen Messer, auf dem Korpus bezeichnet: 'Sterling Silber', mit einem Monogramm: 'GJ'. Maße ca.: L. 24 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 5330099
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
20:05:00
DKK 298
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' seks gafler af sterlingsølv. (6)
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' seks gafler af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915. L. 19 cm. Samlet vægt ca. 364 g. Udført efter 1945. Fremstår med brugsspor. (6)
Varenr: 5440710
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:05:00
DKK 1.200
Carl M. Cohr. 'Herregård' middagsbestik af sølv til 6 personer (21)
Carl M. Cohr. 'Herregård' middagsbestik af sølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (20,5 cm), 6 middagsgafler (19 cm), 6 middagsskeer (19,5 cm), samt tre serveringsdele med montering af rustfrit stål bestående af serveringsske (22,5 cm), sauceske (18,5 cm) samt stegegaffel ...
Varenr: 5399514
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:09:00
DKK 1.200
Georg Jensen. 'Konge' / 'Acorn', seks knive med skafter af sterlingsølv (6)
Georg Jensen. Seks knive, 'Konge' / 'Acorn' tegnet af Johan Rohde i 1915, udført hos Georg Jensen efter 1945, med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål. L. total 20,5 cm. L. på skaft 12 cm. Samlet vægt inkl. stål ca. 310 g. Fremstår med brugsspor. (6)
Varenr: 5440719
20:10:00
DKK 450
A. Michelsen m.fl. En samling bestikdele af sølv og sterlingsølv (9)
En samling diverse bestikdele af sølv og sterlingsølv, flere med emaljedekoration, bestående af en forgyldte serveringsspade fra A. Michelsen (16 cm), en bestikdele med ske i den ene ende og kniv i den anden (20 cm), en 'Sommerfugl' sukkertang graveret med adelsmonogram, 3 'Susanne' ...
Varenr: 5404762
20:11:00
Georg Jensen 'Konge/Acorn'. Salatsæt af sterlingsølv (2)
Georg Jensen 'Konge/Acorn'. Salatsæt med skafter af sterlingsølv, L. 21,5 cm. Designet af Johan Rohde 1915. Stemplet Georg Jensen. Udført efter 1945. Vægt i alt inkl. stål ca. 146 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5440729
DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:15:00
DKK 700
B. Sanderstrøm. Serveringsdele med skafter af sølv (6)
B. Sanderstrøm. Serveringsdele med skafter af sølv, med mønster lignende en variation af 'Saksisk', bestående af: serveringsske (L. 23 cm), sauceske (18 cm), serveringsspade (18 cm), lille salatsæt (16,5 cm), salat-/serveringsske (16,5 cm). Samlet vægt inkl. stål ca. 326 g. Fremstår med ...
Varenr: 5427151
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:17:00
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', otte skeer af sterlingsølv. (8)
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', otte skeer af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915. L. 17 cm. Samlet vægt ca. 364 g. Udført efter 1945. Fremstår med brugsspor. (8)
Varenr: 5440732
20:20:00
F. Hingelberg. Serveringsspade af sterlingsølv
F. Hingelberg. Serveringsspade af sterlingsølv med gennembrudt skaft med stiliseret blad- og kuglemotiv. L. 19,5 cm. Vægt ca. 76 g. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5401125
20:21:00
Carl M. Cohr. 'Lilje' potageske af sølv, anno 1929
Carl M. Cohr. 'Lilje' potageske af sølv, anno 1929. L. 33 cm. Vægt ca. 194 g. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5404077
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:23:00
Georg Jensen. Konge/Acorn, forskærersæt med skafter af sterlingsølv. (2)
Georg Jensen bestik 'Konge/Acorn'. Forskærersæt med skafter af sterlingsølv. Designet af Johan Rohde 1915. Udført efter 1945. Bestående af: Forskærerkniv, L. 32 cm. Stegegaffel, L. 27 cm. Vægt i alt inkl. stål ca. 280 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5440750
20:25:00
 1 2 3 4 5 6  >>