Vurdering
1234»   Varer pr. side   120 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Silverbestick
BESTICK, silver, A B Erlandsson, Kristianstad, 1900-talets första hälft, bestående av: 6 matskedar, 6 bordsskedar, vikt ca 579 g

Varenr: 5912861
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
11:02
Se mere
Silver
SILVER (48) i form av skedar sockertång m m, längd mellan ca 10-21 cm, vikt ca 1461 g

Varenr: 5912865
DKK 3.656 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
11:10
Se mere
Bestick silver svensk rund
BESTICKSERVIS, silver, modell Svensk rund, ca 96
delar, bestående av: 13 matgafflar, 13 matskedar, 13 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 13 bordsskedar, 5 smögåsgafflar, 6 dessertskedar, 9 teskedar, 12 kaffeskedar, vikt exklusive knivar ca 2863 g

Varenr: 5912903
DKK 11.698 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
12:38
Se mere
Silverbestick modell Haga
BESTICK, 27 dlr, silver, modell Haga, variernade tillverkare, bestående av: 5 matgafflar, 3 matknivar, 3 bordsgafflar, 4 bordsknivar, 11 bordsskedar, såsslev, vikt exkl. knivar med rostfria blad ca 872 g

Varenr: 5912935
DKK 2.924 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
14:06
Se mere
Carl. M. Cohr. 'Ambrosius', seks knive med skafter af sølv (6)
Carl. M. Cohr. 'Ambrosius', seks knive med skafter af sølv, L. 22 cm. Samlet vægt ca. 416 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varenr: 5913882
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
16:35
Samling sølvbestik med stålmontering vægt 1030 gr. (16)
Samling serveringsdele, knive mm. i sølv med stålmontering. (en ostehøvl fra Georg Jensen skal monteres) Ialt 16 dele. Total vægt 1030 gr. Med brugsspor (16)

Varenr: 5819635
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
19:07
Silverbestick
BESTICK, mm, silver, 21 dlr, 18/1900-tal, varierande modeller och tillverkare, vikt ca 429 g

Varenr: 5913065
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
19:08
Se mere
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', galfer og skeer af delvist forgyldt sterlingsølv (12)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', 6 frokostgalfer og 6 dessertskeer af delvist forgyldt sterlingsølv. L. 17,5 og 18 cm. Samlet vægt ca. 596 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 5914372
DKK 4.200 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:10
Bestick silver Disa
BESTICKSERVIS, silver, "Disa", Mema GAB, formgiven av Linus Holst, ca 40 delar, bestående av: 9 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 5 smörgåsgafflar, 8 teskedar, 11 kaffeskedar, skrapa, total vikt ca 862 g

Varenr: 5913079
19:22
Se mere
Georg Jensen, hammerslået sølvbestik af sterlingsølv 'Continental' (100)
Georg Jensen, hammerslået bestik af sterlingsølv 'Continental' fra 1906 bestående af 16 frokostgafler l.17,5 cm, 9 frokostknive l.19 cm, 5 middagsknive l.20 cm, 13 dessertskeér l.17 cm, 1 middagsgaffel l.19 cm, 4 frugtknive l.17 cm, 2 kagegafler l.14 cm, 3 teskeér l.12,5 cm, 9 mokkaskeér l.11 cm,...

Varenr: 5865298
DKK 28.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
19:22
DKK 6.200
P. Frigast. Håndsmedet fiskeserveringssæt af sølv, anno 1934 (2)
P. Frigast. Håndsmedet fiskeserveringssæt af sølv med gennembrudt skaft udformet som fisk, anno 1934. L. 19 og 21 cm. Samlet vægt ca. 134 g. Fremstår med brugsspor, spade med let bøjet spids. (2)

Varenr: 5908042
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:48
P. Hertz m.fl. To serveringsdele af sølv med vikingeornamentik (2)
P. Hertz m.fl. To serveringsdele af sølv med vikingeornamentik, bestående af serveringsspade og jordbærske med gennembrudt laf, udført i 1901 og 1902. L. 27 og 28 cm. Samlet vægt ca. 216 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 5896201
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:50
W. & S. Sørensen, 'Patricia', serveringsdele af sølv (6)
W. & S. Sørensen, 'Patricia', serveringsdele af sølv bestående af serveringsske (19,5 cm), sauceske (18 cm), stegegaffel (21 cm), dertil dele med monteringer af rustfrit stål bestående af lagkagekniv (24,5 cm) samt 2 serveringsspader (20,5 cm). Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 406 g. Fremstår ...

Varenr: 5889053
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:53
Empire serveringsspade af sølv, København 1820'erne
Empire serveringsspade af sølv med graveret ornamentik, gennembrudt laf, utydeligt københavnerstemplet bl.a. med Christian Næboes guardeinmærke fra 1823-27. L. 28,5 cm. Vægt ca. 82 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5908040
19:58
Horsens Sølvvarefabrik. 'Eventyrserien' børnebestik af sølv (17)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Eventyrserien' børnebestik af sølv, bestående af 11 gafler, to 'skub-oppere', to servietringe samt to knive med skafter af sølv. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 510 g. Fremstår med brugsspor, ujævnheder/mærker, dele med graveringer. (17)

Varenr: 5900083
DKK 4.600 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:01
DKK 2.800
Cohr m.fl. En samling knive m.m. med skafter af sølv i forskellige mønster (33)
Cohr m.fl. En samling knive m.m. med skafter af sølv i forskellige mønster bl.a. 'Louise', 'Tang', 'Empire', mange skønvirkemønstre, med blade af stål m.m., bestående af 16 diverse middags- og frokostknive (20-25,5 cm), 14 diverse dessert-/frugtknive heraf et sæt på 9 'Louise' (ca. 17,5 cm), ...

Varenr: 5892887
20:03
A. Michelsen m.fl. Samling juleskeer- og gafler m.m. af sterlingsølv og forgyldt sterlingsølv (45)
A. Michelsen m.fl. Samling juleskeer- og gafler m.m. af sterlingsølv og forgyldt sterlingsølv med emaljedekoration, bestående af: Juleskeer: årg. 1936, 1937, 1970, 1971 (2 stk), 1972 (4 stk.), 1974 (3 stk.), 1976 (2 stk.), 1978 (2 stk.), 1979 (3 stk.), 1980 (2 stk.), 1982 (5 stk.), 1986. ...

Varenr: 5906192
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:05
DKK 3.400
Georg Jensen, 'Pyramide', middagsbestik af sølv og sterlingsølv til 6 pers. (30)
Georg Jensen, 'Pyramide', middagsbestik af sterlingsølv, nogle ældre dele af alm. sølv, bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (22,5 cm), 6 middagsgafler (18 cm), 6 middagsskeer (18,5 cm), 6 dessertskeer (16,5 cm) samt 6 kagegafler (14 cm). Tegnet af Harald Nielsen i 1926. ...

Varenr: 5900436
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:06
DKK 5.200
Silverbestick
BESTICK, silver, 1900-tal, olika modeller och smeder, vikt ca 646 g

Varenr: 5913125
20:08
Se mere
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. En samling lagkageknive med skafter af sølv (12)
Horsens Sølvvarefabrik, Svend Toxværd m.fl. En samling lagkageknive med skafter af sølv i mønstre som 'Lotus', 'Herregård' og 'Saksisk', to med gennembrudt dekoration, blade af rustfrit stål. L. 23-28,5 cm. Samlet vægt ca. 1010 g. Fremstår med brugsspor, to med forskubbet blad, den ene af disse ...

Varenr: 5908044
DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:08
Horsens Sølvvarefabrik, 'Bernsdorff', middagsbestik af sølv til 6 pers. (18)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Bernsdorff', middagsbestik af sølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (21,5 cm), 6 middagsgafler (20 cm) samt 6 middagsskeer (20 cm). Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 948 g. Fremstår med brugsspor. (18)

Varenr: 5886192
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:09
Carl M. Cohr, 'Dobbeltriflet', kagegafler af sølv (10)
Carl M. Cohr, 'Dobbeltriflet', ti kagegafler af sølv. L. 13 cm. Samlet vægt ca. 240 g. Fremstår med brugsspor. (10)

Varenr: 5906078
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:11
DKK 450
Hans Hansen, 'Arvesølv nr. 2', knive og salatsæt med skafter af sterlingsølv (18)
Hans Hansen, 'Arvesølv nr. 2', 16 store frokostknive og et salatsæt med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål. L. 20,5 og 16,5 cm. Samlet vægt ca. 1284 g. Fremstår med brugsspor. (18)

Varenr: 5914384
DKK 3.600 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:16
Dansk sølvsmed. 'Rosenholm' middagsbestik af sølv til 12 pers. (36)
Dansk sølvsmed. 'Rosenholm' middagsbestik af sølv til 12 pers., bestående af 12 gafler, L. 20,5 cm., 12 skeer, L. 20,8 cm. samt 12 knive med skafter af sølv, L. 20,5 cm. Samlet vægt af dele af sølv: ca. 1.445 gr. Fremstår med brugsspor. (36)

Varenr: 5881610
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:17
Horsens Sølvvarefabrik, 'Bernsdorff', kagegafler af sølv (12)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Bernsdorff', tolv kagegafler af sølv. L. 15 cm. Samlet vægt ca. 264 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 5908046
20:18
DKK 850
Ole Hagen for A. Michelsen, 'Ida', kagegafler af sterlingsølv (12)
Ole Hagen for A. Michelsen, 'Ida', tolv kagegafler af sterlingsølv. L. 14,7 cm. Samlet vægt ca. 368 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 5900609
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:21
Horsens Sølvvarefabrik, 'Bernsdorff', serveringsdele af sølv (8)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Bernsdorff', serveringsdele af sølv bestående af sauceske (18 cm), serveringsske (22,5 cm), serveringsspade (20 cm), 2 smørskeer (13,5 cm) samt 3 kompot-/marmeladeskeer (15,5 og 13 cm). Samlet vægt ca. 236 g. Fremstår med brugsspor. (8)

Varenr: 5914377
DKK 1.700 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:24
DKK 950
Horsens Sølvvarefabrik. Børnebestik fra 'Eventyrserien' af sølv (11)
Horsens Sølvvarefabrik. Børnebestik fra 'Eventyrserien' af sølv med forskellige motiver fra H.C. Andersens eventyr, bestående af 3 skeer, 3 gafler, 'gaffelske'/'spork', æggeske, 3 'skub-oppere' samt servietring. L. på bestikdele 11-14,5 cm. Samlet vægt ca. 302 g. Fremstår med varierende grad af ...

Varenr: 5906088
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:26
DKK 950
Dobbeltriflet serveringssæt af sølv, 1800-tallet (2)
Dobbeltriflet serveringssæt af sølv, kun stemplet med lødigedsmærke 13, 1800-tallet.. L. 23,5 og 28 cm. Samlet vægt ca. 152 g. Fremstår med brugsspor, begge med lille hul for enden af skaftet, på gaflen desuden bule og revne ved hullet. (2)

Varenr: 5892863
DKK 1.100 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:27
A.P. Bergs Sølvvarefabrik, 'Bellahøj', middagsknive med skafter af sølv (12)
A.P. Bergs Sølvvarefabrik, 'Bellahøj', tolv middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 21,5 cm. Samlet vægt ca. 1194 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 5908049
DKK 1.900 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:28