Vurdering
12345»   Varer pr. side   148 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Matskedar silver
MATSKEDAR, 13 st., silver, varierande mässtar, 1800-talets mitt, modell Olga, längd ca 22,5 cm, vikt ca 1070 g

Varenr: 5633876
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
11:50
Se mere
Julskedar 20 st silver
JULSKEDAR, 20 st., silver, Mema, Uppsala, omkring 1970/80-tal, längd ca 15, medföljer originalaskar, total vikt ca 540 g

Varenr: 5633887
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
12:12
Se mere
Silver 42 dlr
SILVER, ca 44 dlr, mestadels mocca/kaffeskedar, beståenda bl.a av: 1 skålfat, Mema, Uppsala, 1976, 6 moccaskedar, modell Princess, Ceson, 5 moccaskedar, genombuten dekor av blomster, 6 kaffeskedar, modell Franska Liljan, MGAB, 14 moccaskedar, MAB, 1 brevkniv, 1 årssked, Georg Jensen, 1 penna samt 1 brevkniv, stämplad 830, soppslev, mm, total vikt ca 725 g

Varenr: 5633945
DKK 1.718 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
14:08
Se mere
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fire fiskeknive (4)
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fire fiskeknive af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915. L. 20,7 cm, vægt 220 gr. Stempler fra 1930érne. (4)

Varenr: 5633413
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
18:56
Quistgaard. Champagne bestik (23)
J.H. Quistgaard 'Champagne' middagsbestik af sølv udført hos O. V. Mogensen, bestående af 12 middagsknive med blade af rustfrit stål og 11 middagsgafler. L. 21 og 18,5 cm. Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 1750 g. Fremstår med lettere brugsspor. (23)

Varenr: 5633531
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
19:28
Rosenholm bestik af sølv. (143)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Rosenholm' bestik af sølv, bestående af: 13 dessertskeer, 11 spiseskeer, 12 middagsgafler, 12 frokostgafler, 13 kagegafler, 12 middagsknive, 12 frokostknive, 7 smørknive, 20 kaffeskeer, 5 mokkaskeer, 10 pålægsgafler, 3 sauceskeer, 2 ...

Varenr: 5616453
DKK 16.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
19:35
Kaffeskedar, silver
KAFFESKEDAR, 11 st., silver, Mema, Uppsala 1970/80-tal, total vikt ca 187 g; originalförpackning

Varenr: 5634129
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
19:38
Se mere
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' Fiskebestik af sterlingsølv. (12)
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fiskebestik af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915. Bestående af: seks fiskeknive, L. 20,7 cm samt seks fiskegafler, L. 16,5 cm. Varierende alder/stempler. Samlet vægt 625 gr. (12)

Varenr: 5633412
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
19:57
DKK 3.400
Samling serveringsdele med skafter af sølv i forskellige mønstre bl.a. 'Ruth' (22)
Hugo Grün m.fl. Samling serveringsdele med skafter af sølv i forskellige mønstre, monteringer af rustfrit stål, bestående af et sæt på 10 dele i et bladmønster heraf 2 serveringsspader (19 cm), større og mindre salatsæt (19,5 og 17 cm), 2 små og smalle skeer (13 cm), oplukker (10,5 cm) og ...

Varenr: 5628380
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
19:58
GAB / Guldsmedsaktiebolaget, Sverige m.fl. 'Olga' m.m. bestik af sølv (85)
GAB / Guldsmedsaktiebolaget, Sverige m.fl. 'Olga', bestik af sølv, bestående af: 9 middagsknive (L. 26 cm), 6 middagsknive (25 cm), 6 frokostknive (22 cm), 15 middagsgafler (21 cm), 5 frokostgafler (18 cm), 9 frokost-/dessertskeer (18 cm), 13 kagegafler (14,5-15 cm), 7 ...

Varenr: 5619182
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
S. Schultz, Cohr. 10 skeer af sølv, 1928 (10)
Cohr. 10 middagsskeer af sølv. Stemplet S. Schultz, C. M. Cohr samt tre tårne 1928. L. 20,5 cm. Samlet vægt: 410 gram. (10)

Varenr: 5633527
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
DKK 650
Bestick
BESTICK, 15 dlr, silver, delvis Palmgren, Möllenborg, 1800-talets andra hälft, modell Olga, bestående av: 9 matgafflar, 6 bordsskedar, längd ca 18-22 cm, vikt ca 1080 g

Varenr: 5634152
20:01
Se mere
Robert F. Mosley. 10 knive af engelsk sølv, Sheffield (10)
Robert F. Mosley, Sheffield, England. 10 middagsknive med skæfter af sølv. L. 22 cm. Samlet vægt. 537 gram. (10)

Varenr: 5633509
20:02
Christian Rasmussen fiskebestik af sølv (9
Christian Rasmussen fiskebestik af sølv, bestående af 9 knive (L. 21 cm) Samlet vægt ca. 549 g. Fremstår med brugsspor, (9)

Varenr: 5631942
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:05
Antik Rococo bestik af sølv (25)
Antik Rococo bestik af sølv bestående af : Spade 23,5 cm. 2 suppeskeer. L 20,5 cm 1 serveringske L. 20,5 cm 5 dessertskeer L. 17,5 cm 10 dessertskeer L. 16,5 cm 6 theskeer L. 12 cm Alt med gravering. Vægt ca 600 gr. (25)

Varenr: 5631958
DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:07
Gundorph Albertus for Georg Jensen. 'Kaktus' spisebestik af sterlingsølv til seks pers. (43)
Gundorph Albertus for Georg Jensen. 'Kaktus' spisebestik af sterlingsølv til seks pers., bestående af: 6 middagsknive med skafter af sterlingsølv, blade af rustfrit stål (23 cm), 6 middagsgafler (18,5 cm), 6 frokostknive med skafter af sterlingsølv, blade af rustfrit stål (20 cm), 6 frokostgafler...

Varenr: 5616908
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:08
DKK 500
P. Hertz, København. 'Dobbeltriflet' jordbærske af sølv, anno 1857
P. Hertz, København. 'Dobbeltriflet' jordbærske af sølv, gennembrudt laf med indvendig forgyldning, udført 1857. L. 28,5 cm. Vægt: ca. 135,6 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5633478
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:10
Georg Jensen, 'Bernadotte', kaffeskeer og kagegafler af sterlingsølv (14)
Georg Jensen, 'Bernadotte', elleve kaffeskeer og tre kagegafler af sterlingsølv. Designet af Prins Sigvard Bernadotte i 1939. L. 11 og 13,5 cm. Samlet vægt ca. 284 g. Fremstår med brugsspor. (14)

Varenr: 5589139
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:11
DKK 650
Carl M. Cohr. 'Herregård' serveringsdele af sølv (12)
Carl M. Cohr. 'Herregård' serveringsdele af sølv bestående af serveringsske (20 cm), stegegaffel (22,5 cm), marmeladeske (10,5 cm), sukkertang (11,5 cm), serveringsspade (15,5 cm), saltske (7,5 cm), dertil dele med montering af rustfrit stål bestående af salatsæt (19,5 cm), sauceske (18 cm), ...

Varenr: 5594353
20:12
DKK 700
W. & S. Sørensen m.fl. Samling brevknive og cigarklippere med skafter af sølv og sterlingsølv (8)
W. & S. Sørensen m.fl. Samling brevknive og cigarklippere med skafter af sølv og sterlingsølv, monteringer af stål, bestående af 6 brevknive heraf en delvist forgyldt i 'Krone'-mønster, samt 2 cigarklippere. L. 16-23 cm. Samlet vægt ca. 462 g. Fremstår med brugsspor, 2 brevknive med graveringer. ...

Varenr: 5628468
20:13
Bendix Johan Schnee m.fl. Empire rejsebestik af sølv, anno 1807
Bendix Johan Schnee (f. 1771 - d. 1822, borgerskab 1796) m.fl. Empire rejsebestik af sølv, bestående af ske, kniv med skaft af sølv, gaffel samt bæger, udført 1807 af mindst to forskellige mestre. Samlet vægt inkl. montering: ca. 160 gr. Medfølges af fittet rejseetui. Fremstår med brugsspor, ...

Varenr: 5382900
20:14
Georg Jensen.'Konge/Acorn' Fiskebestik af sterlingsølv. (12)
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' fiskebestik af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915. Bestående af: seks fiskeknive, L. 20,7 cm samt seks fiskegafler, L. 16,5 cm. Varierende alder/stempler. Samlet vægt ca. 634 g. (12)

Varenr: 5633411
20:15
Evald Nielsen. 'Bestik no. 13' serveringsske af hammerslået sølv
Evald Nielsen. 'Bestik no. 13' serveringsske af hammerslået sølv, L. 24 cm. Vægt: ca. 114 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5633484
20:15
DKK 500
Evald Nielsen. Frugt-/dessertknive af sølv i bestik no. 2: 'Porcelæn' (4)
Evald Nielsen. Frugt-/dessertknive af hammerslået sølv (også bladene) i bestik no. 2: 'Porcelæn', udført i 1915. L. 17 cm. Samlet vægt ca. 132 g. Fremstår med brugsspor og graveringer, let bøjede spidser. (4)

Varenr: 5589080
20:19
Kaffe- och mockaskedar i silver
KAFFESKEDAR, 12 st., GAB, Stockholm 1960-tal, längd 11,5 cm, MOCKASEKDAR, 12 st., silver, längd 9 cm, i etui totalvikt ca 195 g

Varenr: 5634171
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
20:20
Se mere
Carl. M. Cohr m.fl. 'Frederik d. VIII' bestikdele af sølv (63)
'Frederik d. VIII' bestikdele af sølv, bestående af: 8 middagsknive (L. 25,5 cm), 8 middagsgafler (21 cm), 8 middagsskeer (21 cm), 9 frokostknive (20,5 cm), 8 frokostgafler (17,6-18,3 cm), 8 frokost-/dessertskeer (18 cm), 6 kagegafler (13,5 cm), 6 teskeer (13,5 cm), 6 ...

Varenr: 5617129
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:22
DKK 1.200
Cohr m.fl. Samling ostehøvle, serveringsspader og sildegafler med skafter af sølv i forskellige mønstre (15)
Cohr m.fl. Samling serveringsdele med skafter af sølv i forskellige mønstre, monteringer af stål, bestående af 5 ostehøvle bl.a. en i 'Empire' (ca. 21 cm), 5 serveringsspader bl.a. en med Brønderslev byvåben (17,5-20,5 cm) samt 5 sildegafler (ca. 15 cm). Samlet vægt ca. 804 g. Fremstår med ...

Varenr: 5628441
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:22
W. & S. Sørensen, 'Lotus', frokost- og middagsknive med skafter af sølv (12)
W. & S. Sørensen, 'Lotus', seks frokostknive og seks middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 19,5 og 22 cm. Samlet vægt ca. 878 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 5628535
DKK 1.300 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:22
DKK 450
Cohr, 'Saksisk', middagsbestik af sølv til 6 pers. (30)
Cohr, 'Saksisk', middagsbestik af sølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (20,5 cm), 6 middagsgafler (19 cm), 6 skeer (18 cm), 6 kagegafler (13,5 cm) samt 6 teskeer (11,5 cm). Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 1200 g. Fremstår med brugsspor. (30)

Varenr: 5613489
DKK 4.600 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:24
DKK 1.900
Georg Jensen. 'Konge' sauceske samt pålægsgaffel af sølv og sterlingsølv (2)
Georg Jensen. 'Konge' sauceske, L. 19 cm. samt pålægsgaffel, L. 15 cm. af sølv og sterlingsølv. Udført hos Georg Jensen i forskellige perioder. Samlet vægt: ca. 110 gr. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 5633541
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:25
DKK 950