Vurdering
1234»   Varer pr. side   97 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Carl M. Cohr. 'Saksisk' bestikdele af sølv (55)
'Saksisk' bestikdele af sølv bestående af: 9 middagsknive med skafter af sølv, L. 22,5 cm, 6 frugtknive med skafter af sølv, L. 18,5 cm, 1 middagsgaffel, L. 20, 7 middagsskeer, L. 20,5 cm, 2 dessertskeer, L. 16,8 cm, 9 kagegafler, L. 13,5 cm, 9 teskeer, L. 12 cm, 6 kaffe-/mokkaskeer, L. ...

Varenr: 6098559
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
12:39
DKK 4.800
Bestik af pletsølv til 12 pers. (98)
Bestik af pletsølv til 12 personer bestående af: 12 middags knive. L. 25 cm. 12 middags gafler. L. 20,5 cm. 12 middags skeer. L. 20,3 cm. 12 frokost knive. L. 22 cm. 12 frokost gafler. L. 18 cm. 12 middags skeer. L. 18 cm. 8 dessert gafler. L. 14,5 cm. 12 teskeer. L. 12 cm. 1 øse. L. 19 ...

Varenr: 6095234
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
12:54
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva' 12 middagsknive med skafter af sølv,
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva' 12 middagsknive med skafter af sølv, L. 20 cm. Vægt inkl. stål ca. 588 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 6092090
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
13:38
DKK 500
A. Michelsen. En samling juleskeer og julegafler. (12)
A. Michelsen. Samling juleskeer og gafler af forgyldt sterlingsølv bestående af en ske og gaffel fra årgang: 1953, 1960, 1961, 1966, 1968 samt 1976. Fremstår med slitage. ( 12)

Varenr: 6105366
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
15:10
DKK 1.800
Frigast 'Savoy' bestik af sølvplet (57)
Frigast 'Savoy' bestik af sølvplet, bestående af: 12 middagsknive 12 middagsgafler 4 dessetskeer 12 kagegafler 12 teskeer 2 ta-ske 1 lagkagekniv 1 sauceske 1 ta-gaffel. Alle dele med alm. brugsspor. (57)

Varenr: 6120683
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
18:15
Seks engelske knive med skafter af sterlingsølv (6)
Seks engelske knive med skafter af sterlingsølv, med Birmingham hallmarks. L. 26 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 504 g. Fremstår med brugsspor, nogle med mellemrum mellem skaft og blad, alle med graveret monogram. (6)

Varenr: 6098067
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
18:28
DKK 1.200
Samling sølv
Par lysestager af sølv samt div bestik af sølv. Vægt af sølv 292 gram. Fremstår med brugsspor, buler og ridser.

Varenr: 6120681
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
18:35
DKK 850
Hans Hansen. Seksten 'Arvesølv nr. 2' knive med skafter af sterlingsølv (16)
Hans Hansen. Seksten 'Arvesølv nr. 2' knive med skafter af sterlingsølv. L. 21 cm, skaft L. 9,4 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 1200 g. Fremstår med brugsspor. (16)

Varenr: 6100829
DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
18:38
DKK 1.900
Evald Nielsen. Frokostgafler af sølv i bestik no. 13: 'Kugle' (6)
Evald Nielsen. Seks frokostgafler af hammerslået sølv i bestik no. 13: 'Kugle'. L. 17,5 cm. Samlet vægt ca. 256 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varenr: 6111754
DKK 1.900 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
18:43
English Silver House. 'Musling', hummergafler af sølv (9)
English Silver House, København. 'Musling', ni hummergafler af sølv. L. 20 cm. Samlet vægt ca. 418 g. Fremstår med brugsspor. (9)

Varenr: 6106358
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
18:58
Et sæt empire skeer af sølv, mester Franciscus Kozlowsky, København 1806 (9)
Et sæt empire skeer af sølv, komplet københavnerstemplet med mestermærke for Franciscus Kozlowsky (f. Polen ca. 1760, borgerskab i København 1798, d. 1847), København 1806. L. 21,5-22,5 cm. Samlet vægt ca. 488 g. Fremstår med brugsspor, flere med buler i laf, nålepunslede navnetræk. (9)

Varenr: 6113159
19:03
Dansk sølvsmed. Et par usædvanlige serveringsskeer af sølv, anno 1909 (2)
Dansk sølvsmed. Et par usædvanlige serveringsskeer af sølv, anno 1909. L. 22 cm. Samlet vægt ca. 168 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6114401
DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:08
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik, 'Eva', middagsknive med skafter af sølv (10)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik, 'Eva', ti middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 20 cm. Samlet vægt ca. 488 g. Fremstår med brugsspor. (10)

Varenr: 6107354
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:28
Cohr m.m. Samling bestik af sølv m.m. (11)
Cohr m.m. Samling bestik af sølv m.m., bl.a. Herregaard, Tranekjær, russisk ske m/ ornamentik m.m., L. 11,5-19 cm. Samt målebægre til spiritus af plet m.m. H. 2,5-9 cm. Brugsspor. Vægt for dele m/ sølv & stål ca. 59 gr. Samlet vægt for dele m/ sølv ca. 179 gr. (11)

Varenr: 6114508
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
19:30
Georg Jensen, 'Kaktus', frokostgafler af sterlingsølv (12)
Georg Jensen, 'Kaktus', frokostgafler af sterlingsølv. Tegnet af Gundorph Albertus i 1930, udført efter 1945. L. 16,5 cm. Samlet vægt ca. 586 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 6114335
DKK 4.400 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:37
DKK 3.400
Horsens Sølvvarefabrik. 'Frijsensborg' bestiksæt i sølv (19)
'Frijsensborg' bestiksæt i hammerslået sølv fra Horsens Sølvvarefabrik bestående af: 2 middagsgafler, L. 18 cm, 2 frokostgafler, L. 17 cm, 5 skeer, L. 18 cm, 4 kagegafler, L. 13,5 cm, 4 kaffeskeer, L. 11,7 cm, 1 kompotske, 1 sukkertang. Samlet vægt ca. 406 g. Fremstår med brugsspor, ...

Varenr: 6114075
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:39
Carl M. Cohr m.m. Samling bestik af sølv m.m. (44)
Carl M. Cohr, Prahl m.m. Samling bestik af sølv m.m., bl.a. 3 stk. Frederik VIII bestik, 4 stk. Odin bestik, 15 stk. div. bestik bl.a. Herregård, Kugle, Kogle m.m., 3 stk. 1700 & 1800- tallet skeer bl.a. 1762 m.m., 3 stk. skeer m/ mesterstempel, grødske m/ monogram, 6 stk. servietringe m.m., L. ...

Varenr: 6113410
DKK 2.200 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
19:44
DKK 1.300
Georg Jensen, 'Liljekonval', bouillonskeer af sterlingsølv (6)
Georg Jensen, 'Liljekonval', seks bouillonskeer af sterlingsølv, tegnet af Georg Jensen i 1913, fremstillet i perioden 1945-1951. L. 16,5 cm. Samlet vægt ca. 293 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (6)

Varenr: 6114232
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:45
DKK 1.800
Carl M. Cohr. 'Dagmar' serveringssæt af sølv, anno 1928/29 (2)
Carl M. Cohr. 'Dagmar' serveringssæt af sølv, let hammerslåede skafter, udført 1928/29. L. 27,5 cm. Samlet vægt: ca. 184 gr. Fremstår med brugsspor, overfladeridser. (2)

Varenr: 6111761
DKK 1.300 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:48
Carl M. Cohr m.m. Fire spader af sølv bl.a. fiskespade m.m. (4)
Carl M. Cohr m.m. Fire spader af sølv bl.a. fiskespade af hammerslået sølv m/ ornamentik m.m., L. 15-26 cm. Brugsspor. Vægt for del m/ sølv m.m. ca. 111 gr. Samlet vægt for dele m/ sølv ca. 159 gr (4)

Varenr: 6113654
19:51
Dansk sølvsmed. Et sæt skønvirke middagsknive med skafter af sølv (6)
Dansk sølvsmed. Et sæt på seks store skønvirke middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 24,5 cm. Samlet vægt ca. 574 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Varenr: 6115820
19:53
Georg Jensen, 'Dronning', frokost- og middagsbestik af sterlingsølv til 8 pers. (dog 7 frokostknive) (76)
Georg Jensen, 'Dronning', frokost- og middagsbestik af sterlingsølv bestående af: 8 middagsknive med blade af rustfrit stål (22,5 cm), 8 middagsgafler (18 cm), 8 middagsskeer (18,5 cm), 7 frokostknive med blade af rustfrit stål (20,5 cm), 8 frokostgafler (17 cm), 8 frokostskeer (17,5 cm), 8 ...

Varenr: 6123977
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:56
DKK 22.000
Dansk sølvsmed, 'Musling', fiskebestik af sølv (18)
Dansk sølvsmed, 'Musling', fiskebestik af sølv bestående af 9 fiskeknive og 9 fiskegafler, udført 1929. L. 21 og 19 cm. Samlet vægt ca. 1042 g. Fremstår med brugsspor. (18)

Varenr: 6100127
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:59
DKK 5.400
12 svenske kagegafler af sølv (12)
12 svenske kagegafler af sølv L 14 cm. samlet sølvvægt 229 gram. (12)

Varenr: 6122538
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
20:05
DKK 500
Georg Jensen, 'Dronning', frokostskeer af sterlingsølv (8)
Georg Jensen, 'Dronning', otte frokostskeer af sterlingsølv, én ældre af alm. sølv. Tegnet af Johan Rohde i 1917, varierende alder. L. 17,5 cm. Samlet vægt ca. 334 g. Fremstår med brugsspor, én med gravering. (8)

Varenr: 6114270
20:09
V. Christesen. Serveringssæt af sølv, historicisme, anno 1876 (2)
V. Christésen. Serveringssæt af sølv, historicisme / stilblandingsperioden, rigt ornamenteret med renæssancestiltræk, anno 1876. L. 31 og 26 cm. Samlet vægt ca. 300 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6116241
20:10
Carl M. Cohr m.fl. Samling diverse skeer m.m. af sølv (15)
Samling diverse skeer m.m. af sølv i diverse mønstre, bl.a. 'Fransk lilje', 'Tang' og Antik 'rococo', udført hos forskellige danske sølvsmede, bl.a. Carl M. Cohr og Guldbrandsen. Heriblandt også en 'Frijsenborg' lagkagekniv med blad af stål. Samlet vægt inkl. stål: ca. 636 g. Fremstår med ...

Varenr: 6038771
20:11
DKK 1.800
Grann & Laglye / Svend Toxværd, 'Salon', middagsknive med skafter af sølv (12)
Grann & Laglye / Svend Toxværd, 'Salon', middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 21 cm. Samlet vægt ca. 926 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 6115827
20:17
DKK 1.700
En samling serveringsdele med skafter af sølv, 'Arvesølv 17' 'Frijsenborg', 'Fransk Lilje' m.m. (8)
En samling serveringsdele med skafter af sølv bestående af 'Arvesølv 17' sildegaffel, 'Frijsenborg' ostehøvl, 'Fransk Lilje' ostekniv, 'Dobbeltriflet' olivenske, og endvidere to serveringsskeer, en ostekniv og en smørkniv. Samlet vægt inkl. montering ca. 400 g. Fremstår med brugsspor, mærker, ...

Varenr: 6119502
20:21
DKK 450
En samling serveringsdele med skafter af sølv (8)
En samling serveringsdele med skafter af sølv, bl.a. 'Old Danish' og 'Ambrosius', bestående af to serveringsskeer (kartoffel og oliven(?)), en serveringsgaffel, en ostekniv, to frugtknive, en ostehøvl og en sildegaffel. Samlet vægt inkl. montering ca. 330 g. Fremstår med brugsspor, ostekniven med...

Varenr: 6119501
20:32
DKK 450