Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling tretårnet sølvtøj (22)
Samling tretårnet sølvtøj, bestående af: 9 kagegafler L 13-15 cm, 2 teskeer L 12,5 cm, 3 spiseskeer L 15,5-18 cm, 3 pålægsgafler L 14,5-17,5 cm, 1 brevåbner L 17 cm, 1 spade med kohorn, 2 bægere H 6-9 cm samt lille kop H 5 cm. Samlet vægt: 618 g. Fremstår med brugsspor. (22)
Varenr: 5001573
DKK 1.400 DK, Aalborg, Nibevej 21-05-2018
18:51:00
DKK 1.300
Carl M. Cohr. Herregårdsbestik af sølv (53)
Carl M. Cohr. Herregårdsbestik af sølv. Bestående af: Otte middagsknive. Otte middagsgafler. Otte middagsskeer. Ti frokostskeer. Seks frugtknive. En frokostkniv. Tre frokostgafler. Fire kagegafler. Fem kaffeskeer. Stemplet Cohr monogram samt tre tårne. Vægt ekskl. dele med stålmontering. ca. 1715...
Varenr: 4984410
DKK 6.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 21-05-2018
19:37:00
DKK 4.200
A. Dragsted. Serveringsspade af sølv i vikingestil, anno 1903
A. Dragsted. Serveringsspade af sølv i vikingestil, forgyldt, anno 1903. L. 18,5 cm. Vægt ca. 82 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4999846
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
19:54:00
Carl Peters for Vilhelm Christesen. Tesi af sølv, Frederiksborg-lotteriet, 1874
Tesi af sølv tegnet af billedhugger Carl Peters som sølvpræmie til Frederiksborg-lotteriet. Mesterstempel for Vilhelm Christesen (1822-1899, virksom i København fra 1852), bystempel København 1874 samt bomærke for Frederiksborg-lotteriet og Carl Peters kunstnerstempel. L. 18 cm. Vægt ca. 44 gr. ...
Varenr: 4999760
20:02:00
Antik Rokoko. Stor samling sølvbestik (118)
Antik Rokoko. Sølvbestik bestående af: 9 middagsgafler L. 22 cm (1 m. inskriptioner) 6 frokostgafler L. 20,5 cm 2 knive L. 21 cm 4 store spiseskeer L. 22,5 cm (2 m. inskriptioner) 11 skeer L. 20,3 cm (to designs) 8 skeer L.18,7 cm (7 m. inskriptioner) 11 skeer 17,6 cm (5 m. ...
Varenr: 4991993
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-05-2018
20:13:00
DKK 6.200
Carl M. Cohr. 'Herregård' middagsbestik af sølv til 6 pers. samt serveringsdele (56)
Carl M. Cohr. 'Herregård' middagsbestik af sølv til 6 pers. samt serveringsdele, bestående af: 6 frokost-/dessertskeer (L. 17,8 cm.), 6 kagegafler (L. 13,5 cm.), 6 kaffeskeer (L. 12 cm.), 6 teskeer (L. 14 cm.), 6 middagsgafler (L. 20,5 cm.), 6 middagsskeer (L. 21 cm.), 6 knive med skafter af sølv...
Varenr: 4966513
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:24:00
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 7', kagegafler af sterlingsølv (10)
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 7', ti kagegafler af sterlingsølv. L. 13 cm. Samlet vægt ca. 252 gr. Fremstår med brugsspor. (10)
Varenr: 4999714
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:25:00
Grann & Laglye, Hugo Grün, Hans Hansen m.fl. En samling servietringe af sølv (31)
En samling servietringe af sølv og sterlingsølv udført hos bl.a. Grann & Laglye, Hugo Grün, Hans Hansen, bl.a. i bestikmønstre som 'Fransk lilje', 'H.C. Andersen' og 'Patricia'. Samlet vægt ca. 632 gr. Fremstår med brugsspor, mærker/småbuler og graveringer. (31)
Varenr: 4999890
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:29:00
Cohr 'Herregård' og 'Gl. Herregård' bestikdele af sølv. (36)
Cohr 'Herregård' og 'Gl. Herregård' bestikdele af sølv, bestående af: 12 middagsgafler (L. 21 cm), 12 middagsskeer (L. 21 cm). Vægt ialt ca. 1388 gr. Samt 'Gl. Herregård' 12 middagsknive med skafter af sølv (L. 25,5 cm). Vægt incl. stål ca. 1006 gr. Fremstår med brugsspor. (36).
Varenr: 5002591
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:37:00
DKK 3.800
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff' middagsskeer af sølv (6)
Seks middagsskeer, 'Bernsdorff' udført hos Horsens Sølvvarefabrik af hammerslået sølv. L. 21 cm. Samlet vægt ca. 300 gr. Fremstår med brugsspor, mærker, en med gravering. (6)
Varenr: 4999639
20:37:00
Carl M. Cohr. 'Herregård' middagsbestik af sølv til 6 pers. med serveringsdele (31)
Carl M. Cohr. 'Herregård' middagsbestik af sølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (22,5 cm.), 6 middagsgafler (20,5 cm.), 6 middagsskeer (20,5 cm.), 6 kagegafler (13,5 cm.), serveringsske (17,5 cm.), serveringsspade (17 cm.), marmeladeske (13,5 cm.), dertil øvrige dele med ...
Varenr: 5002594
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:38:00
DKK 3.400
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. 'Siena', bestik af stål og porcelæn. (24)
Bjørn Wiinblad (1918-2006) for Rosenthal. 'Siena', bestik af stål og porcelæn bestående af: 8 grill knive L. 19,5 cm. 8 gafler L. 20 cm. 8 skeer L. 20 cm. Brugsspor. (24).
Varenr: 5001196
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:42:00
DKK 1.800
Frantz Hingelberg, Aarhus. To serveringsskeer af sterlingsølv. (2)
Frantz Hingelberg, Aarhus. To serveringsskeer af sterlingsølv, skafter prydet med ornamentik, på bagside med præget inskription i relief 'A/A Hotaco 1918 18. dec. 1958'. L. 21,5 cm. Vægt ca. 176 gr. Fremstår med brugsspor. (2).
Varenr: 4987570
20:44:00
Russisk serveringsspade af sølv, omkr. 1880
Russisk serveringsspade af sølv dekoreret med graveringer og delvist satineret overflade, stemplet med mestermærke for antageligt Richard Muller (1873-1897, Riga). L. 25,5 cm. Vægt ca. 80 gr. Fremstår med brugsspor og gravering.
Varenr: 4999838
20:47:00
Carl M. Cohr. 'Herregård', bestikdele af sølv (28)
Carl M. Cohr. 'Herregård', bestikdele af sølv bestående af 12 knive med blade af stål (20,5 cm.), 5 frugt-/dessertknive med blade af stål (16 cm.), to diverse serveringsskeer (25 og 18 cm.), to diverse sauceskeer (17,5 og 15,5 cm.), to diverse serveringsspader (22 og 16 cm.), serveringsspade med ...
Varenr: 4999917
20:49:00
DKK 1.200
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen, 'Champagne' bestik til 4 personer (25)
Bestik af sølv, 'Champagne' tegnet af Jens Harald Quistgaard, udført hos O.V. Mogensen, bestående af 4 middagsknive med blade af stål (21 cm.), 4 middagsgafler (19 cm.), 4 dessertskeer (17 cm.), 4 kagegafler (14 cm.), 4 kaffeskeer (11 cm.), serveringsske med montering af stål (17 cm.), to diverse...
Varenr: 4999744
20:55:00
DKK 3.200
Dessertskedar 12 st silver Möllenborg 1861
DESSERTSKEDAR, 12 st., silver, 11 av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1861, en stämplad GAB, Stockholm 1924, snäckmodell, längd 18 cm, vikt 542 g
Varenr: 5003319
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
10:45:00
Se mere
Samling bl. sølvbestik (46)
Samling bl. sølvbestik i form af: spiseskeer, gafler, serveringsdele, kaffeskeer mm. Fremstår med brugsspor og dele med inskription. Samlet vægt 1916 gr. Ialt 46 dele
Varenr: 4990420
DKK 3.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
13:11:00
Blandet sølvbestik (9)
Blandet sølvbestik bestående af: 3 knive (1 Evald Nielsen), 1 cigarklipper, 3 skeer samt 2 kagespader med håndtag i horn. Fremstår med brugsspor. (9)
Varenr: 4978608
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
13:11:00
Bestick "Rosenholm"
JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 106 dlr, silver, GAB, varierande årschiffer, bestående av: 6 sillgafflar, 24 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar med stålblad, 2 matgafflar, 13 bordsgafflar, 12 bordsknivar med stålblad, 2 matskedar, 10 bordsskedar, 2 smörknivar med stålblad, osthyvel med stålblad...
Varenr: 5003370
DKK 10.038 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
13:33:00
Se mere
Tias Eckhoff for Georg Jensen. 'Cypress' bestik af sterlingsølv (109)
Tias Eckhoff for Georg Jensen. 'Cypress' bestik af sterlingsølv bestående af, 12 middagsknive L. 22,5 cm. 12 middagsgafler L. 19 cm. 12 Skeer L. 18 cm. 12 knive L. 20 cm. 24 gafler L. 17 cm. 12 skeer L. 18 cm. 12 teskeer L. 12,7 cm. 2 stegegafler L. 21 cm. 2 pålægsgafler L. 17,3 cm. 2 frugtgafler...
Varenr: 4980812
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
16:32:17
DKK 17.500
Dessertskedar 12 st silver 1800-tal
DESSERTSKEDAR, 12 st., silver, 7 st. av Alfred Ambrosius, Stockholm 1876 och 5 st. av Anders Lundqvist, Stockholm 1849, engelsk snäckmodell, längd 18,5 cm, vikt 528 g
Varenr: 5003442
17:18:00
Se mere
Bestikserie af sølv (73)
Bestikserie af sølv bestående af: - 12 middagsgafler L. 21 cm - 6 frokostgafler L. 17.5 cm - 12 middagsskeer L. 21 cm - 3 dessertskeer L. 18 cm - 12 fiskeknive L. 19 cm - 12 skafter til middagsknive - 12 bestikholdere B. 7 cm - 2 sauceskeer L. 17 cm - serveringsske L. 22 cm - ...
Varenr: 4997458
DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
19:44:00
DKK 950
Østrisk bestikservice af sølv (35)
Østrisk bestikservice af sølv bestående af: - 5 middagsgafler L. 22 cm - 6 suppeskeer L. 21,5 cm - 6 middagsknive m. knivblad af stål L. 25.5 cm - 6 frokostgafler L. 19.5 cm - 6 frokostknive L. 22 cm - 6 teskeer L. 14.5 cm. Stemplet med Dianahovede samt Wien mærke. Vægt ca. 1369 gram ...
Varenr: 4943570
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
20:06:00
DKK 2.800
skedar slev
MATSKEDAR, SOPPSLEV, KAKTÄNGER, KOMPOTTSKEDAR, TESIL, silver, 17-1900-tal, längd 13-33 cm, total vikt inkl soppslev med träskaft ca 850 g
Varenr: 5003517
20:26:00
Se mere
Samling sølvskeer, antikke (8)
Samling bestående af 8 sølvskeer, antikke, vægt i alt ca. 436 g. Mål: L. ca. 19 cm.
Varenr: 4944572
DKK 13.398 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:45:00
DKK 298
Johan Rohde för Georg Jensen
JOHAN ROHDE, bestick, 3 dlr, sterlingsilver, modell "Konge", Georg Jensen, bestående av: salladsbestick med blad av horn, kapsylöppnare
Varenr: 5003546
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22-05-2018
21:24:00
Se mere
Elfenbeinfeuerzeug
Feuerzeug integriert in Elfenbeinschnitzerei, Reliefbild mit der darstellung der Jagdgöttin Diana mit männlichen Putto und Tiere. Maße: Höhe ca. 12 cm, Durchmesser ca. 5,5 cm.
Varenr: 4944574
DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
21:31:00
DKK 335
Frugtskål, art deco, sølv
Stor frugtskål, art deco, massivt 835 sølv: 1083 g, Hammerschlag Deyle, mål: skål ca. 33 x 23 x 10 cm, fod ca. 24 x 14 x 8 cm.
Varenr: 4944573
DKK 14.142 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
21:43:00
DKK 298
Silverskedar
BORDSSKEDAR, 12 st., silver, vikt ca 695 g
Varenr: 5004407
DKK 9.266 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
10:32:00
Se mere
 1 2  >>