Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
1234»   Varer pr. side   96 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Horsens Sølvvarefabrik, 'Rokoko', stort middagsbestik af sølv (88)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Rokoko', middagsbestik af sølv bestående af 12 fiskeknive (21 cm), 14 middagsknive med blade af rustfrit stål (21,5 cm), 12 middagsgafler (20 cm), 12 middagsskeer (20,5 cm), 12 dessertskeer (17,5 cm), 14 kagegafler (14,5 cm), 2 diverse serveringsskeer (24,5 og 19,5 cm), ...

Varenr: 6117132
DKK 26.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
11:11
DKK 20.000
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik, 'Rosenholm', frokostknive med skafter af sølv (8)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik, 'Rosenholm', otte frokostknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 20 cm. Samlet vægt ca. 482 g. Fremstår med brugsspor, knivblade med klistermærker. (8)

Varenr: 6148227
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
12:51
Stegegaffel & serveringsske af sølv fra 1924 (2)
Stegegaffel & serveringsske af delvist hammerslået sølv fra 1924, guardeinmrk C. F. Heise, L. 22-23 cm. Brugsspor. Vægt for dele af sølv ca. 109 gr. (2)

Varenr: 6143130
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
13:00
Horsens Sølvvarefabrik, 'Lotus', knive med skafter af sølv (13)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Lotus', 13 knive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål, bestående af: 8 middagsknive, L. 22 cm. Samt 5 frokostknive, L. 19,5 cm. Samlet vægt ca. g. Fremstår med brugsspor, knivblade med klistermærker. (13)

Varenr: 6148229
13:14
DKK 700
W. & S. Sørensen. Seksten 'Ascot' knive med skafter af sterlingsølv (16)
W. & S. Sørensen. Seksten 'Ascot' knive med skafter af sterlingsølv. L. 21 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 850 g. Fremstår med brugsspor, knivblade med klistermærker. (16)

Varenr: 6148204
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
13:20
DKK 900
Carl M. Cohr, 'Elite', knive med skafter af sølv (6)
Carl M. Cohr, 'Elite', fem middagsknive og en frokostkniv med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 22 cm og 18,5 cm. Samlet vægt ca. 470 g. Fremstår med brugsspor, knivblad med klistermærke. (6)

Varenr: 6148219
13:25
Dansk sølvsmed. 'Musling' middagsknive med skafter af sølv. (12)
Dansk sølvsmed. 'Musling' tolv middagsknive med skafter af sølv, L. 25 cm. Vægt incl. stål ca. 1070 gr. Fremstår med brugsspor, graverede med monogrammer, knivblade med klistermærker. (12)

Varenr: 6148220
13:29
C.M. Cohr. Tolv 'Saksisk' middagsknive med skafter af sølv (12)
C.M. Cohr. Tolv 'Saksisk' middagsknive med skafter af sølv. L. 25 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 1026 g. Fremstår med brugsspor, knivblade med klistermærker. (12)

Varenr: 6148176
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
13:33
DKK 950
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 2' sølvtøj (74)
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 2' sølvtøj bestående af, 10 gafler L. 20 cm. 10 gafler L. 18 cm. 7 Skeer L. 20,5 cm. 7 skeer L. 18 cm. 10 Knive L. 25 cm. Tre med skade ved skafte. 10 knive L. 21 cm. Sauceske L. 17,5 cm. Stegegaffel L. 21 cm. Lagkagekniv L. 27,5 cm. Spade L. 16,5 cm. 8 teskeer L. 12 ...

Varenr: 6140001
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
13:33
DKK 8.000
Horsens Sølvvarefabrik / W. & S. Sørensen. 'Karina', tolv middagsknive med skafter af sølv. (12)
Horsens Sølvvarefabrik / W. & S. Sørensen. 'Karina', tolv middagsknive med skafter af sølv, L. 21,5 cm. Samlet vægt ca. 918 g. Fremstår med brugsspor, knivblade med klistermærker. (12)

Varenr: 6148232
13:37
W. & S. Sørensen. 'Orchidé' middagsknive (7)
W. & S. Sørensen. 'Orchidé' syv middagsknive med skafter af sølv, L. 21,7 cm. Samlet vægt ca. 486 gr. Fremstår med brugsspor, knivblade med klistermærker. (7)

Varenr: 6148196
14:56
DKK 500
Samling gammelriflet sølvbestik. 1800-1900 tallet(8)
Samling gammelriflet sølvbestik. 1800-1900 tallet. L. 14-28,5 cm. Samlet sølvvægt 470 g. Flere dele med indgravering.(8)

Varenr: 6135363
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
17:11
Frigast. Bestik af sølvplet (113)
Frigast. Bestik af sølvplet, bestående af: 23 middagsgafler, 6 suppeskeer, 5 frokostgafler, 22 frokostskeer, 12 kagegafler, 8 pålægsgafler, 24 teskeer, 2 potageskeer, flødeske, sauceske, kagekniv, 2 kagespader, serveringsgaffel, 2 sukkerskeer, 2 marmeladeskeer, saltske. I alt 113 dele. Fremstår...

Varenr: 6147132
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2022
19:05
Georg Jensen. Samling juleskeer af forgyldt sterlingsølv (10)
Georg Jensen. Samling juleskeer af forgyldt sterlingsølv, bestående af: 1971, 1973, 1974, 1975, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1984. Alm. brugspræg, herunder ridser. (10)

Varenr: 6148872
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2022
19:15
Georg Jensen, 'Liljekonval', bouillonskeer af sterlingsølv (6)
Georg Jensen, 'Liljekonval', seks bouillonskeer af sterlingsølv, tegnet af Georg Jensen i 1913, fremstillet i perioden 1945-1951. L. 16,5 cm. Samlet vægt ca. 293 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (6)

Varenr: 6145500
DKK 2.200 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:17
DKK 1.700
P. Frigast, 'Savoy'. Bestik af sølvplet (178)
P. Frigast, 'Savoy'. Bestik af sølvplet, bestående af: 23 middagsknivce, 13 middagsgafler, 12 suppeskeer, 5 frokostknive, 27 frokostgafler, 25 frokostskeer, 29 kagegafler, 22 teskeer, 3 sauceskeer, 3 serveringsgafler, 2 potageskeer, serveringsske, øloplukker, 3 kagespader, 5 pålægsgafler, 3 ...

Varenr: 6146549
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2022
19:19
Dansk sølvsmed. Fiskebestik af sølv i empireform (16)
Dansk sølvsmed, 1900-tallets begyndelse. Fiskebestik af sølv i empireform bestående af 8 fiskeknive og 8 fiskegafler. L. 22 og 18 cm. Samlet vægt ca. 778 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (16)

Varenr: 6140330
DKK 4.600 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:19
DKK 3.600
Cohr. 'Dobbeltriflet' sølvbestik (69)
Cohr. "Dobbeltriflet" bestik udført i sølv, bestående af: 12 middagsknive L. 20,5cm, 2 frokostknive L. 18,5cm, 1 frugtkniv L. 16cm, 1 lagkagekniv L. 26cm, 12 middagsgafler L. 18,5cm, 1 frokostgaffel L. 17cm, 122 dessertskeer L. 17,5cm(3stk svensk sølv), 6 kagegafler L. 13cm, 10 teskeer L. 11,5cm ...

Varenr: 6149021
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2022
19:20
DKK 6.200
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', middagsbestik af sterlingsølv til 6 pers. (30)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', middagsbestik af sterlingsølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (23 cm), 6 middagsgafler (19,5 cm), 6 middagsskeer (20,5 cm), 6 kagegafler (14,5 cm) samt 6 teskeer (13,5 cm). Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 1622 g. ...

Varenr: 6141222
DKK 8.600 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:26
DKK 6.600
Div. dele sølvbestik mm (23)
Samling diverse dele sølvbestik, heriblandt: Skål Ø 22,5 cm, med inskription. Georg Jensen, Dessin 41, marmeladeske. Evald Nielsen, bestik nr. 14, kagespade, sterling (lille kanthak). 'Tang', kagespade, sukkertang. mm. I alt 23 dele. Vægt 905 g, dele med stålmontering ej medvejet. Samlet vægt ...

Varenr: 6142496
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2022
19:28
Tre tesier af sølv, de to med stand (5)
Tre tesier af sølv, de to med stand heraf en rigt ornamenteret tysk og en 'dobbeltriflet', den tredje har hank af sort træ. L. 14,5-15,5 cm. Samlet vægt ca. 286 g. Fremstår med brugsspor, den dobbeltriflede med gravering. (5)

Varenr: 6138246
DKK 1.900 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:29
Horsens Sølvvarefabrik. Tolv 'Patricia' middagsknive med skafter af sølv (12)
Horsens Sølvvarefabrik. Tolv 'Patricia' middagsknive med skafter af sølv, L. 22 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 750 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 6131854
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:39
DKK 1.300
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 5' 24 knive med skafter af sterlingsølv, middags og frokost (24)
Hans Hansen. 24 'Arvesølv nr. 5' knive med skafter af sterlingsølv, hhv. 12 middagsknive, L. 22 cm, og 12 frokostknive. L. 20 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 1666 g. Fremstår med brugsspor. (24)

Varenr: 6131868
DKK 3.400 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:44
Dansk sølvsmed, 'Strand', potageske af sølv, anno 1920
Dansk sølvsmed, 'Strand', potageske af sølv, anno 1920. L. 38 cm. Vægt ca. 204 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6145468
19:47
DKK 1.300
Hans Hansen. Seksten 'Arvesølv nr. 2' knive med skafter af sterlingsølv (16)
Hans Hansen. Seksten 'Arvesølv nr. 2' knive med skafter af sterlingsølv. L. 21 cm, skaft L. 9,4 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 1200 g. Fremstår med brugsspor. (16)

Varenr: 6138227
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:49
DKK 1.800
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik, 'Eva', middagsknive med skafter af sølv (10)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik, 'Eva', ti middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 20 cm. Samlet vægt ca. 488 g. Fremstår med brugsspor. (10)

Varenr: 6138248
19:53
DKK 700
Cohr, P. Hertz mfl. Samling dobbeltrifflet sølvbestik(84+1)
Cohr mfl. Samling dobbeltrifflet sølvbestik bestående af elleve kagegafler L. 13 cm. Tretten teskeer L. 14 cm. Ti skeer ca. L.18 cm. Ti skeer ca. L. 21 cm. Seks skeer L. 17 cm. syv gafler L. 17,5 cm. Fire pålægsgafler L. 14 cm. Fem gaffelskeer 'Sporks' ca. L. 20 cm. Fire knive med stålmontering ...

Varenr: 6135486
DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
19:55
DKK 11.000
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', frokost- og middagsknive med skafter af sterlingsølv (24)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', 12 frokostknive og 12 middagsknive med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål. L. 20,5 og 23 cm. Samlet vægt ca. 1828 g. Fremstår med brugsspor, buler. (24)

Varenr: 6134084
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:59
Grann & Laglye m.fl. En samling serveringsdele med skafter af sølv i forskellige mønstre (25)
Grann & Laglye m.fl. En samling serveringsdele med skafter af sølv i forskellige mønstre bl.a. 'Musling', 'Strand' og 'Hamlet', monteringer af rustfrit stål eller plast, bestående af 4 smørknive, 4 diverse serveringsspader, stegegaffel, ostehøvl, osteskærer, ostekniv, salatsæt, 4 diverse gafler ...

Varenr: 6135253
20:05
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik, 'Eva sæt knive med skafter af sølv. (12)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik, 'Eva', knive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 20 cm. Samlet vægt ca. 546 g. Fremstår med brugsspor, knivblade med klistermærker. (12)

Varenr: 6148197
20:08