Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Georg Jensen sterlingsilver, sockertång
JOHAN ROHDE, modell Konge / Acorn, sockertång, sterlingsilver, Georg Jensen, Denmark, svensk importstämpel, längd 10 cm, vikt ca 26 g
Varenr: 5279934
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
16:09:00
Se mere
Großes Konvolut versilberte Besteckteile mit Tablett, teilweise mit Initialen (127)
Großes Konvolut versilberte Besteckteile, darunter Messer, (Suppen-)Löffeln, (Kuchen-)Gabeln, Zuckerzangen und Zuckerlöffel, Käsemesser und -Gabel. Einige Teile mit den Initalen "EW" versehen. Griffe in verschiedenen Stilen gestaltet. Messer, Löffeln und Gabeln in unterschiedlichen Größen. ...
Varenr: 5216462
DKK 1.118 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
18:37:00
DKK 298
Sammlung von Teelöffeln, Mylius Norway, 830er Silber (12).
Kaffeelöffel (12), punziert 830er Silber, mit Künstlermonogramm N.M., Gewicht: ca. 116 gr. Suppenlöffel
Varenr: 5271778
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2019
19:21:00
DKK 298
Fischbesteck 800er Massivsilber. Deutschland.
Fischbesteck 800er Massivsilber für 6 Personen (12). Jeweils punziert, Krone Halbmond. Bestehend aus 12 Gabeln (L. 21 cm) und 12 Messer (L.21 cm). Gewicht: insg. ca. 840 g. Alters- und Gebrauchsspuren. (12)
Varenr: 5271804
DKK 2.980 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2019
19:21:00
DKK 1.490
Georg Jensen. 'Kongemønster' bestikdele af sølv og sterlingsølv (29)
Georg Jensen. 'Kongemønster' / 'Acorn' bestikdele af sølv og sterlingsølv bestående af: br>Fem middagsknive, L. 22 cm., tre middagsskeer, L. 19,5 cm., fire spiseskeer, L. 17,5 cm., tre middagsgafler, L. 19 cm., fire frokostgafler, L. 17 cm., tre teskeer, L. 13 cm., kaffeske, L. 11 cm., seks ...
Varenr: 5272959
DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2019
19:32:00
DKK 5.000
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, silver cutlery (44)
Cutlery following a design by Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Model: Romanze. Made of 925 silver (hallmarked) and silver-plated metal. The cutlery comprises the following items: 13 knives with handle of 925 silver. 6 soup spoons of 925 silver. 13 forks of 925 silver. 6 coffee spoons of ...
Varenr: 5257210
DKK 29.428 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
19:45:00
DKK 14.155
Georg Jensen. 'Tuja', bestik af stål (28)
Georg Jensen. 'Tuja', bestik af stål bestående af:6 desertskeer L. 17,5 cm, 6 middagsgafler L. 19 cm, 2 frokostgafler L. 17 cm, 6 kagegafler, 5 teskeer, 2 pålægsgafler samt 1 smørkniv. (28)
Varenr: 5278904
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-03-2019
19:48:00
Cohr m.fl. Diverse dele serveringsbestik med skafter af sølv (28)
Cohr m.fl. Diverse dele serveringsbestik med skafter af sølv i forskellige mønstre som 'Herregård', 'Tang' og 'Bernsdorff', monteringer af rustfrit stål og horn, bestående af to diverse osteknive, ostehøvl, sauceske, stegegaffel, 4 serveringsspader (to er ens), salatsæt, et sæt på fire ...
Varenr: 5273356
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:05:00
DKK 700
Georg Jensen. 'Dobbeltriflet' bestik af sølv (48)
Georg Jensen. 'Dobbeltriflet' bestik af sølv, best. af: 12 middagsknive, L. 22 cm., 12 frokostknive, 12 moccaskeer, salatsæt, kagespade, kagekniv, L. 25,5 cm., kartoffelske, 8 dele div. tagtøj. Samlet vægt inkl dele med stålmontering: ca. 2900 gr.
Varenr: 5258255
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
20:05:00
DKK 9.200
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff' potageske af sølv, anno 1938
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff' potageske af sølv, anno 1938. L. 31 cm. Vægt ca. 152 g. Fremstår med brugsspor, indridsede tal på bagsiden.
Varenr: 5274351
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:06:00
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. 'Kent' middagsknive med skafter af sølv (13)
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. 'Kent' middagsknive med skafter af sølv, L. 21,7 cm. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 678 gr. Fremstår med brugsspor. (13)
Varenr: 5262378
20:14:00
DKK 850
J.H. Quistgaard, 'Champagne', frokostgafler af sølv (8)
Otte frokostgafler af sølv, 'Champagne' tegnet af Jens Harald Quistgaard, udført hos O. V. Mogensen. L. 17 cm. Samlet vægt ca. 368 g. Fremstår med brugsspor. (8)
Varenr: 5274828
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:15:00
H. Willadsen-Nielsen. Frokostbestik af sølv med serveringsdele, til 6 pers. (27)
H. Willadsen-Nielsen, København. Frokostbestik af sølv bestående af 6 frokostknive med blade af stål (19,5 cm), 6 frokostgafler (17,5 cm), 6 frokost-/dessertskeer (17,5 cm), sauceske (17,5 cm), 2 diverse serveringsskeer (19,5 og 25,5 cm), marmeladeske (14,5 cm), 2 pålægsgafler (14,5 cm), dertil ...
Varenr: 5232831
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:16:00
Matskedar i silver
MATSKEDAR, 12 st., silver, svenska kontrollstämplar, total längd ca 18 cm, vikt ca 425 g, etui
Varenr: 5280097
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
20:19:00
Se mere
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 4', serveringsdele af sterlingsølv (5)
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 4', serveringsdele af sterlingsølv, bestående af tesi (L. 15 cm), sauceske (17 cm), serveringsspade (18,5 cm), skubber (9,5 cm), oste-/frugtkniv (19 cm) Samlet vægt inkl. stålmontering: ca. 264 g. Fremstår med brugsspor, ridser efter skuresvamp, fire dele med ...
Varenr: 5263249
DKK 1.600 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:19:00
DKK 700
Horsens Sølvvarefabrik, 'Wedellsborg', store middagsknive med skafter af sølv (10)
Horsens Sølvvarefabrik. Tolv store 'Wedellsborg' middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 24,5 cm. Samlet vægt ca. 854 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (10)
Varenr: 5272697
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:23:00
Horsens Sølvvarefabrik. 'Lotus', fiskeserveringssæt af sølv (2)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Lotus', fiskeserveringssæt af sølv, L. 22,5 cm. Samlet vægt ca. 208 g. Fremstår med brugsspor, graveringer. (2)
Varenr: 5277222
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:24:00
DKK 450
P. Hertz. Serveringsspade af sølv, anno 1899
P. Hertz. Serveringsspade af sølv, gennembrudt og graveret med bladværk, anno 1899. L. 24 cm. Vægt ca. 172 g. Fremstår med brugsspor, gravering på bagsiden af skaft.
Varenr: 5263958
20:26:00
DKK 450
Cohr m.fl. 'Saksisk', serveringsdele med skafter af sølv (9)
Serveringsdele, 'Saksisk' udført hos Cohr med skafter af sølv og monteringer af rustfrit stål, bestående af lagkagekniv (28,5 cm), salatsæt (18 cm), serveringsske (22 cm), 3 serveringsspader (20 og 22 cm) og sildegaffel (17 cm), dertil en lagkagekniv i en variation af mønstret udført hos anden ...
Varenr: 5272686
20:29:00
DKK 900
Horsens Sølvvarefabrik. 'Rokoko' sæt frokost- og middagsknive med skafter af sølv (12)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Rokoko' seks stk. frokostknive og seks stk. middagsknive med skafter af sølv, L. 19 og 21,5 cm. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 706 gr. Fremstår med brugsspor, enkelte med lettere afstand mellem blad og skaft. (12)
Varenr: 5262381
20:29:00
DKK 500
W. Green. Spisebestik af sølv. (68)
W. Green. Spisebestik af sølv, bestående af: 12 middagsgafler (L. 20 cm), 12 frokostgafler (L. 17,3 cm), 12 middagsskeer (L. 20 cm), 12 frokost/dessertskeer (L. 17,5 cm), 12 kaffe/teskeer (L. 11,5 cm), 1 sauceske, 4 serveringsskeer (L. 14-20-21-25 cm), 1 stegegaffel (L. 21 cm), 1 serveringsspade ...
Varenr: 5277775
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:30:00
DKK 6.000
Cohr, Grann & Laglye m.fl. Diverse dele serveringsbestik med skafter af sølv (22)
Cohr, Grann & Laglye m.fl. Diverse dele serveringsbestik med skafter af sølv i forskellige mønstre som 'Ambrosius', 'Lilje' og 'Christiansborg', med monteringer af rustfrit stål eller horn, bestående af 3 osteknive (de to ens), en citruskniv, 3 diverse salatsæt, ostehøvl, 2 diverse ...
Varenr: 5273083
20:36:00
Jacob Christian Smith. 'Dobbeltriflet' potageske af sølv, Aalborg 1800-tallets midte
'Dobbeltriflet' potageske af sølv, stemplet med lødighedsmærke, bymærke for Aalborg samt mestermærke for Jacob Christian Smith (1811-1876, borgerskab i Aalborg 1837). L. 37 cm. Vægt ca. 190 g. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5274349
20:42:00
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge' forskærersæt med skafter af sterlingsølv (2)
Georg Jensen. 'Konge' forskærersæt med skafter af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915. Udført hos Georg Jensen i perioden 1930-45, bestående af forskærerkniv, L. 31,5 cm. samt stegegaffel, L. 27 cm. Vægt i alt incl. monteringer: ca. 310 gr. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5275699
20:46:00
DKK 2.800
W. & S. Sørensen. 'Rita' middagsknive med skafter af sølv (6)
W. & S. Sørensen. 'Rita' middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 21,5 cm. Samlet vægt inkl plast ca. 418 g. Fremstår med let varierende brugsspor, tre er endnu i ubrudt, original plastikemballage. (6)
Varenr: 5283676
20:55:00
DKK 650
P. Frigast m.fl. Serveringsdele med skafter af sølv (11)
P. Frigast m.fl. Serveringsdele med skafter af sølv i to forskellige bestikmønstre, monteringer af rustfrit stål, bestående af i det gennembrudte mønster: stegegaffel (21,5 cm), serveringsske (21 cm), 3 serveringsspader (16,5 og 20 cm) samt marmeladeske (13 cm), i det andet mønster: serveringsske...
Varenr: 5273329
20:56:00
Horsens Sølvvarefabrik. Empire. Fiskebestik, sølv (8)
Horsens Sølvvarefabrik. Empire. Fiskebestik af sølv fra 1931, 1934 & 1955, 4 fiskegafler & 4 fiskeknive, alle m/ graveringer, L. 19-22 cm. Enkelte brugsspor. samlet vægt for dele m/ sølv ca. 339 gr. (8)
Varenr: 5279222
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
21:05:00
Horsens Sølvvarefabrik, 'Kent' middagsbestik af sølv til 6 pers. (18)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Kent' middagsbestik af sølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (21,5 cm), 6 middagsgafler (18,5 cm) og 6 middagsskeer (19 cm). Samlet vægt inkl. stål ca. 778 g. Fremstår med brugsspor. (18)
Varenr: 5250321
DKK 2.800 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:10:00
Grann & Laglye m.m. Samling af sølv & sterling bl.a. saltkar, strøbøsse m.m. (16)
Grann & Laglye m.m. Samling af sølv & sterling bl.a. svensk saltkar m/ Gammelriflet ske & strøbøsse m/ blåt glas af sølv & sterling H. 4,5-8,5 cm, 10 Christiansborg skeer L. 11,5 cm samt 2 marmelade skeer L. 13 cm. Brugsspor & graveringer. Samlet vægt for dele m/ sølv ca. 229 gr. (16)
Varenr: 5280391
21:20:00
Jacob Ängman silverbestick Rosenholm
JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 47+12+4 dlr, silver, 1960/70-tal, GAB, bestående av: 11 matgafflar, 10 matknivar, 11 matskedar, 12 kaffeskedar, 2 dessertgafflar, 1 dessertsked, medföljer 12 kaffeskedar med dekor av ros, stämplade SG/GEWE 1964, samt 4 kaffeskedar, svenska importstämplar 830, total vikt exklusive knivar i rostfrit blad ca 1300 g
Varenr: 5281849
DKK 4.273 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:40:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7  >>