Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ljusstakar 1 par
LJUSSTAKAR, 1 par, nysilver, dekor av akantusblad och örnar, omkring sekelskiftet 1900, höjd 30 cm.
Varenr: 5439545
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-09-2019
19:48:00
Se mere
Et par lysestager i form af karper (2)
Et par lysestager i form af karper, udført af metal og horn. H. 23 cm. Fremstår med almindelige brugsspor (2).
Varenr: 5429590
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
20:39:00
DKK 1.200
Silverljusstakar Augsburg 1745-1747
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, rokoko, sannolikt av Jacob Schieler, Augsburg 1745-1747, vriden form, höjd ca 18 cm, vikt inkl inneslutet stearin ca 490 g
Varenr: 5443288
DKK 5.560 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
17:40:00
Se mere
Karl J. Ottesen. Moderne trearmet kandelaber af sølv, Norge
Karl J. Ottesen. Moderne trearmet kandelaber af sølv. Sign. Karl Jørgen Ottesen. H. 26,5 cm. Vægt ca. 736 gr. Ottesen familiens sølvsmedie blev grundlagt i Sandnes, Norge 1940. Fremstår med gravering i bund "Den norske stats oljeselskap a.s 1972 - 1997". Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5443608
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:30:00
DKK 450
Dansk sølvsmed. Et par barokformede lysestager af sølv (2)
Dansk sølvsmed. Et par barokformede lysestager af sølv. H. 17,5 cm. Udfyldning afmonteret. Samlet vægt: ca. 400 gr. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5400998
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:37:00
Ljusstake
LJUSSTAKE, silver, Auran Kultaseppä Åbo 1973, höjd 12 cm, vikt ca 174 g
Varenr: 5444396
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 24-09-2019
13:22:00
Se mere
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 7 st, silver, Kultakeskus, Tavastehus 1960-tal, höjd 7,5 cm
Varenr: 5444427
DKK 2.235 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 24-09-2019
15:00:00
Se mere
Ljusstakar empirstil
ERIC LÖFMAN, ''Classic'' ljusstakar, 1 par, silver, Markströms Guldsmeds, Uppsala 1993, empirestil, fyllda fötter, höjd ca 19 cm
Varenr: 5445772
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-09-2019
14:34:00
Se mere
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 2 par, silver och sterlingsilver, Bröderna Lohne Bergen resp Henning Andersen Köpenhamn, höjd ca 5,5 cm
Varenr: 5445788
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-09-2019
15:22:00
Se mere
Thygesen Jacobsen. Par lysestager i sølv med fyldt fod. (2)
Sølvlysestager. To stager i sølv, med fyldt fod, udført af K.E. Thygesen Jacobsen, stemplet E.T.J 830S. H. 17 cm. (2)
Varenr: 5443481
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2019
20:02:00
A. Dragsted. Et par kandelabre af sølv, 1936 (2)
A. Dragsted. Rococo-stil, et par trearmede kandelabre af sølv, drevet og graveret med rocailler og bladværk, stemplet A. Dragsted København sølvmærket 1936. H. ca, 20,5 cm, B. 29 cm. Vægt 1345 gram (2)
Varenr: 5446618
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2019
20:11:00
Par stager af sølv (2)
Par sølvstager på ovalt fodstykke, , H. 20 cm., stemplet E.T.J. 925 S., 20. årh. Vægt 516 gr. Aftagelig top, med form som H.C. Andersens hat. (2)
Varenr: 5440207
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25-09-2019
20:31:00
Carl M. Cohr. Et par stager af sølv, 1946 (2)
Carl M. Cohr. Et par stager af sølv med kantet fod og lysholder, udført i 1946. H. 8 cm. Udfyldning taget ud. Samlet vægt ca. 206 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5444176
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 26-09-2019
20:35:00