Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Silverljusstakar rokokostil
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, rokokostil, 1900-tal, balusterformat skaft på klockformad fot, dekor av vridna knäckar, svenska importstämplar, höjd ca 16,5 cm, vikt ca 380 g
Varenr: 5004434
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23-05-2018
12:32:00
Se mere
Ljusstake silver Eric Råström
ERIC RÅSTRÖM, ljusstake, silver, CG Råström, Stockholm 1976, höjd ca 18 cm, vikt ca 179 g
Varenr: 5005457
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24-05-2018
12:24:00
Se mere
Tore Eldh ljusstakar 1 par
TORE ELDH, ljusstakar, 1 par, silver, stämpelsignerade T Eldh, CESON, Göteborg 1988, fyllda fötter, höjd ca 8 cm
Varenr: 5006802
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2018
10:09:00
Se mere
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, oktagonal form, fot med cirkulära etage, CGH, Stockholm 1944, höjd 18 cm, vikt ca 317 gram
Varenr: 5006815
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2018
10:48:00
Se mere
Ljusstakar 1 par GAB
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, GAB, Enköping, 1967 och 1970, fyllda fötter, höjd ca 13 cm
Varenr: 5006869
14:03:00
Se mere
Svend Toxsværd. Tre lysestager (3)
Svend Toxsværd. Tre ovale lysestager af sølv, stemplet Sv.T 830. H. 8-12 cm. Udfyldte (3)
Varenr: 5007382
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2018
15:08:06
DKK 450
Ljusstakar Guldsmedsaktiebolaget
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, rokokostil, GAB, Stockholm 1960, höjd ca 19 cm, fylld fot
Varenr: 5006899
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2018
15:39:00
Se mere
Ljustakar
LJUSTAKAR, 7 st, silver, 2+2+3, bland annat Befa, fyllda fötter, höjd mellan 6,5-8,5 cm
Varenr: 5006950
18:30:00
Se mere
Ljusstakar 1 par Classic
ERIC LÖFMAN, ljusstakar, 1 par, silver, Mema, Lidköping, 1991, Classic modell, fasetterat skaft, rund fot, dekor av pärlbård, fyllda fötter, höjd ca 16,5 cm
Varenr: 5006954
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2018
18:42:00
Se mere
Ljusstakar 1 par Classic
Varenr: 5006956
18:48:00
Se mere
Ljusstakar Råström
RÅSTRÖM, ljusstakar, 1 par, silver, CGR, Stockholm 1946, kantband i relief, höjd ca 18 cm, vikt ca 364 g
Varenr: 5007014
20:52:00
Se mere
CG Hallberg ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, C.G. Hallberg, silver, Stockholm 1883, skaft i form av amoriner, höjd ca 19 cm, fylld fot
Varenr: 5008201
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2018
17:36:00
Se mere
Ljustakar rokokostil
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 1900-talets första hälft, importstämplar, höjd 18 cm
Varenr: 5008261
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2018
20:04:00
Se mere
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, klockformad pipa, godronnerad dekor, fyra tassfötter på kvadratisk platta, Italien/Firenze, svenska importstämplar, höjd 9,5 cm, fyllda fötter
Varenr: 5008695
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2018
20:08:00
Se mere
Rey Urban ljusstake i silver
REY URBAN, ljusstake, sterlingsilver, Stockholm 1980, höjd 5,5, 8,5x8,5 cm, vikt ca 222 g
Varenr: 5008717
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2018
20:52:00
Se mere
Georg Jensen. Et par lysestager, model Kaktus (2)
Georg Jensen. Et par lysestager, model Kaktus, dessin 749. Georg Jensens smediestempler fra efter 1945. Tegnet af Gundorph Albertus i 1930. Vægt 101 gr. (2)
Varenr: 5007457
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-05-2018
18:28:00
Par lysestager, sterlingsølv (2)
Par lysestager, sterlingsølv Med kannelerede, korintiske søjler Stempel = mesterstempel (William Hutton & Sons Ltd) Løbende løve, panterhoved, f Periode = Edward 7., 1901 - 1902 Vægt ca. (udfyldt fod) 2.520 gram Mål: højde ca. 29 cm, fod 11,8 x 11,8 cm Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4991321
DKK 9.676 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2018
19:28:00
DKK 1.265
Jakob Grimminger. Et par lysestager i sølv, 1900-tallets første halvdel (2)
Et par skævknækkede lysestager i sølv med udfyldt fod. H. 22,5 cm. Udført af Jakob Grimminger, Schwabisch Gmund. (2)
Varenr: 5007539
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2018
20:48:00
DKK 1.800
Kandelabrar silver
KANDELABRAR, 1 par, silver, rokokostil, 4 ljushållare, vridet skaft på klockad fot, fyllda, svenska importstämplar, höjd ca 30 cm
Varenr: 5010782
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 30-05-2018
21:29:00
Se mere