Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Et par George III stager sterlingsølv, mester Joseph Tibbitts, Sheffield 1776 (2)
Et par Georg lll stager af sterlingsølv, firsidet stamme på kvadratisk fod, dekoreret i relief med klassicistiske figurer og motiver som guirlander og akantusblade, stemplet med mestermærke for Joseph Tibbitts, Sheffield anno 1776. Udfyldte med træ. H. 28,5 cm. Samlet vægt ca. 1418 g. Fremstår ...
Varenr: 5279633
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
20:19:00
DKK 10.500
Ljusstakar silver Borgila
BORGILA, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, Stockholm 1947, höjd ca 18,5 cm, total vikt ca 593 g
Varenr: 5284938
DKK 4.273 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-03-2019
15:06:00
Se mere
Ceson. Et par moderne svenske lysestager af sølv, anno 1995 (2)
Ceson. Et par moderne svenske lysestager af sølv. Stemplet med Ceson, trekroner og V10 (1995). Udfyldte. H. 18 cm. Fremstår med brugsspor. (2).
Varenr: 5250363
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-03-2019
20:16:30
Wilens m.fl. To par lysestager af sølv (4)
To par lysestager af sølv, det ene med trappeformede manchetter og fodstykker, stemplet WILENS 1947. Det andet schweizisk. H. 10,5 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 5235222
20:20:00
DKK 650
Silverljustakar 1 par Auran Kultaseppä Oy
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Auran Kultaseppä Oy, Åbo 1938, höjd 8 cm
Varenr: 5285836
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 30-03-2019
10:15:00
Se mere
Ceson. Et par moderne svenske lysestager af sølv, anno 1990 (2)
Ceson. Et par moderne svenske lysestager af sølv. Stemplet med Ceson, trekroner og Q10 (1990). Udfyldte. H. 18 cm. Fremstår med brugsspor. (2).
Varenr: 5222228
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 31-03-2019
20:19:00
Svend Toxværd, par lysestager af sølv. (2)
Svend Toxværd, et par lysestager af sølv på runde hvælvede fodstykker med perlestaf. Udfyldte. H. 16 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 5287936
20:33:00
To væghængte stager af sølvplet (2)
To væghængte stager af sølvplet. H. 14 cm. B. 20 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 5266844
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2019
20:38:00
Leuchter / Kerzenständer, 835er Silber
Armleuchter / Kerzenständer, 835er Silber. Drei-armiger Kerzenständer in gewundener kannelierter Form, Standfußes punziert, H.22cm, B.30cm, Gewicht: 717,2 Gramm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, leichte Oxidation, Kratzer, sowie Kerzeneinsätze locker, einer fehlend.
Varenr: 5282702
DKK 3.352 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-03-2019
20:47:00
DKK 1.676
Lysestage, 835 sølv
Lysestage, 835 sølv, med fem svungne arme, foden er stemplet, H. 22 cm, B. 30 cm, vægt: 1601,9 g. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, oxidering, delvist med små ridser, en indsats mangler.
Varenr: 5282701
DKK 6.332 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-03-2019
20:57:00
DKK 3.166