Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
   Varer pr. side   7 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Svend Toxsværd. Par lysestager. (2)
Svend Toxsværd. Par lysestager af sølv. Stemplet SvT. H. 12,5 cm. Udfyldte. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6147290
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-01-2022
20:02
K. & E. Carlson. Et par svenske lysestager af sølv, Sverige 1967. (2)
K. & E. Carlson. Et par svenske lysestager af sølv, glat stamme og fod, base prydet med stiliseret bladværk og ornamentik, udfyldte. Stemplet monogram for K. & E. Carlson, udført 1967. H. 15,5 cm. Fremstår med brugsspor, to små trykmærker. (2)

Varenr: 6144038
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
15:15
Anton Michelsen. Et par lysestager af sølv i nyrokoko, 1852 (2)
Et par lysestager af sølv med balusterformet stamme og bred fod, drevet med slynget ornamentik i nyrokoko, rocailler og muslingeskaller med punslede detaljer. Stemplet for Anton Michelsen, f. 1809, mester i København 1840, d. 1877, samt Københavnsmærke anno 1852, guardeinstempel og månedsmærke ...

Varenr: 6128667
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:34
DKK 10.000
Johann Christoph Demessieur, et par sølvstager i nyrokokostil 1800 tallet (2)
Johann Christoph Demessieur, hofjuvelér i Berlin 1822-60. Et par sølvstager i nyrokokostil med løse lysmanchetter, begge har været udfyldte i bund, nu kun den ene. Graveret med våbenskjold og begge stemplet J. Demessieur 12 Löth. H.25 cm, vægt med udfyldt fod 574,4 g og uden 337,3 g. ...

Varenr: 6147515
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-01-2022
15:14
Par svenske sølv lysestager i rokoko stil (2)
Par svenske sølv lysestager i rokoko stil, rigt udsmykket med rocailler, blomster og bladværk. Begge med løse manchetter. H. 26 cm. Fremstår med brugs- og håndteringsspor, den ene stage med let skævhed samt lille hul. Udfyldte. Samlet vægt, inklusive udfyldning: 1043 gram. (2)

Varenr: 6146603
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2022
16:28
DKK 1.300
Stor kandelaber af sølv 1930
Stor kandelaber af sølv, 1930. Med fire arme samt med plas til lys i midten. Kan deles i to dele. H: 52 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, mindre revner og skævheder. Totalvægt inkl. bly i bunden: 1710 gr.

Varenr: 6063148
DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
20:13
DKK 5.000
Et par Art Nouveau kandelabre af pletsølv (2)
Et par Art Nouveau kandelabre af pletsølv, rund base på fire fødder med bladmotiver samt maskaroner, stamme i form af kvinde i løse gevandter der holder grene. Tre lyspiber, H. 56 B. 36 cm. Aldersrelateret brugsspor, blade med løshed ved grene. (2)

Varenr: 6148209
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2022
20:20