Vurdering
12345...12»   Varer pr. side   334 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Soffa Frankrike 1800-talets andra hälft
SOFFA, Frankrike, 1800-talets andra hälft, fast stoppad rygg och sits, förgylld och bronserad, skuren dekor, längd ca 145 cm

Varenr: 5633833
DKK 2.405 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
10:24
Se mere
Loungemöbel / soffa
BEN VAN BERKEL, Studio Twin Beam, Offecct, loungesoffa, dubbelsidig, vitlackerad stomme, klädsel av skinn i två nyanser, längd ca 150 cm

Varenr: 5633849
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
10:56
Se mere
Sengustaviansk soffa
SOFFA, sengustavianskt provinsarbete, sannolikt Hälsningland, skuren dekor, bemålad, längd 179, sitthöjd 49 cm

Varenr: 5633867
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
11:32
Se mere
Tre-pers. sofa i lakeret bøg.
Tre-pers. sofa med stel i lakeret bøg. Løse hynder polstret i sort læder. B. 195, H. 60, SH. 40 cm. Fremstår med brugsspor

Varenr: 5626626
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
12:41
Stouby: Tremmesofa
Stouby: Tremmesofa med stel af bøgetræ, hynder beklædt med blåligt stof. H 74 cm, SH 44 cm, L 205 cm. Brugsspor og slid på hynder.

Varenr: 5629473
DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
13:11
Hay. 2½-personers modul sofa model Mags
Hay. 2½-pers. modulsofa, model Mags, betrukket med sort uldtekstil. L. 228 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Modelfotos, lille variation i brugsspor, kan forekomme.

Varenr: 5623839
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
13:31
Loungemöbel / soffa
BEN VAN BERKEL, Studio Twin Beam, Offecct, loungesoffa, dubbelsidig, vitlackerad stomme, klädsel av grönt skinn i två nyanser, längd ca 150 cm

Varenr: 5633959
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
14:36
Se mere
Dansk møbelproducent. Daybed
Dansk møbelproducent. Daybed med afrundede hjørner af egetræsfinér med runde ben af bøg h. 28 x 190 x 91 cm. Lameller medfølger

Varenr: 5633266
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
14:37
Sasha sovesofa hvile venstre, opbevaring og udtræk i grå stof.
Sasha sovesofa hvile venstre, opbevaring og udtræk i grå stof. Specifikationer: Materiale: Sawana stof grå 5, opbevaring, udtræk, ben plast sort. Bredde cm 228,00 Højde cm 84,00 Dybde cm 212,00 Max bæreevne kg 110 Sawana stof: 100% polyester, 242g/m2 Martindale >25.000 Pilling note...

Varenr: 5548297

DKK 2.800 DK, Kolding, Trianglen 07-04-2020
15:48
DKK 850
Sofa i sort læder.
Sofa i sort læder, med løse hynder. Ben i forkromet stål. L. 190, H. 70, SH. 40 cm. fremstår med brugsspor, herunder hul i underbeklædning.

Varenr: 5614753
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
16:56
Soffa Ulferts tibro Lennart Bender
LENNART BENDER, soffa, för Ulferts, Tibro, 1900-talets andra hälft, tresitsig. benställning i ek, plymåer i i skinn, längd ca 225 cm

Varenr: 5634074
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
18:26
Se mere
Dansk møbelproducent. Trepersoners sofagruppe ca. 1960 (3)
Dansk møbelproducent. Trepersoners sofa, to personer sofa og lav lænestol betrukket med brunt læder, på stel af forkromet stål.Ca. 1960. Fremstår med almindelige brugsspor, patina og mærker på armlæn.. L. 178 cm. 130 cm. og B 80 cm. (3)

Varenr: 5633282
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
18:35
DKK 2.800
Hans J. Wegner 1914-2007. To-personers sofa model GE-290/2
Hans J. Wegner 1914-2007. To-personers sofa af massiv eg, løse springhynder betrukket med dueblåt møbelstof. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Getama, model GE-290/2 L. 130, H. 73, SH. 39. cm. Fremstår med få brugsspor

Varenr: 5634506
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
18:40
DKK 5.800
Tre stk. Puf, Menu, Model Eave (3)
Tre stk. Puffer fra Menu designet af Norm Architechts Model Eave Pouf Betrukket med Kvadrat Hallindal-stof. H. 40,5 D. 85 L. 85 cm Siddehøjde 40,5 cm. To fremstår i original indpakning (3)

Varenr: 5629345

DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
18:58
Erik Ole Jørgensen. Sofa, model J148
Erik Ole Jørgensen 1925-2002. Sofa med tremmestel af lakeret bøgetræ, løse hynder betrukket med uld. Fremstillet hos Kvist møbler, model J148. B. 152 cm. SH. 39 cm. Nybetrukket med hallingdal uld. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5594833
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
18:59
Deszine Talks. Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Deszine Talks. Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med sort læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, samt to ryghynder. Polstret på koldskum, 50kg pr. m3 i sæde og 30kg pr. m3 i sidehynder og ryg. Bemærk: Sofaen og læder stropperne medfølger ikke. ...

Varenr: 5486821

DKK 4.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
19:10
Trepers sofa, mørkebrun læder
Trepersoners sofa med løse hynder, betrukket med mørkebrun læder, ben af sortlakeret træ. H. 72 Sh. 38 L. 190 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser og mærker.

Varenr: 5631675
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
19:11
Illum Wikkelsø. tre pers. sofa model 20.
Illum Wikkelsø. tre pers. sofa model 20 med stel af massiv teak, skumhynder betrukket med patineret sort læder. Fremstillet hos N. Eilersen. H.73 . B.197 . Sh. 41 cm.

Varenr: 5616914
DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
19:27
DKK 900
De sede. Lounge sofa, model DS11 (3)
De sede, Schweiz. Lounge sofasæt bestående af tre moduler. Original betruket med brunt læder. Fremstillet hos De Sede, model DS-11. H 62 cm. L 210 cm. Sh 38 cm. Fremstår patina. (3)

Varenr: 5619327
DKK 7.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
19:30
Hay, Mags, to 2½ - pers. modul sofa med sort uld (2)
Hay.To 2½-pers. modulsofaer, model Mags, betrukket med sort uldtekstil. L. 228 cm. D. 94 cm. Sædeh. 40 cm. Der medfølger 2 puder til hver sofa. Modelfotos, små variationer i brugsspor, kan forekomme.

Varenr: 5396081
DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
19:31
DKK 450
Børge Mogensen. Tre- pers. sofa, model 2523
Børge Mogensen. Tre- pers. sofa betrukket med originalt brunt læder, ben af massivt mørkbejdset egetræ. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2523. L. 188 cm Sh. 42 cm. Fremstår med patina.

Varenr: 5605665
DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
19:35
Peter J. Lassen. Gridmo sofa moduler (3)
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Gridmo møbelmoduler polstret med møbelstof. H. 59 cm. B. 60 cm. D. 69 cm. Fremstillet hos Montana. Udstillingsmodel. Fremstår med få brugsspor. (3)

Varenr: 5629443
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
19:42
DKK 450
Ole Wanscher. Tre-personers sofa brunt læder
Ole Wanscher 1903-1985. Tre-personers sofa betrukket med brunt læder, stel af mahogni. Udført hos snedkermester A. J. Iversen. Mål: L. 204, D. 74, H. 79 cm. Fremstår nybetrukket med læder.

Varenr: 5612457
DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
19:46
Finn Juhl. To pers. sofa betrukket lammeskind.
Finn Juhl. To-personers sofa '46 sofaen' betrukket med Merino lammeskind, ben af bejdset bøg. Formgivet i 1946. Fremstillet hos Carl Brørup. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolstrer. L. 150 cm. H. 82 cm. Sh. 45 cm. Litteratur: 'Finn Juhl Memorial Exhibition 1990', Japan s. 131.

Varenr: 5606843
DKK 50.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
19:48
DKK 2.800
Tateishi Shoiji. Chaiselong
Tateishi Shoiji. Chaiselong/lænestol med krydsbenstel, udført i ege- og valnøddetræ, betrukket med lyst møbelstof. L. 170/182 cm. B. 60/76 cm. H. ryg 95 cm.

Varenr: 5216300

DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
19:50
To pers. sofa overpolstret med brun læder
To pers. sofa overpolstret med brun læder, ben af plast, imiteret træ. Ryg, sider og faste hynder betrukket med brun læder, H. ca. 80 L. 180 D. 105 cm. Fremstår med brugsspor, patinering, enkelte ridser og pletter på læder.

Varenr: 5631839
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
19:51
Nanna & Jørgen Ditzel for Getama. To pers. sofa model Vita.
Nanna & Jørgen Ditzel for Getama. To pers. sofa model Vita med stel af valnød, sæde polstret med Stich 2000. H: 74 cm, L: 146 cm, D: 71 cm, Sh. 42 cm. Fremstillet af Getama, mærkat herfra. Udstillingsmodel. Se også varenummer: 5622451 Vejl. udsalgspris 38.400 DKK

Varenr: 5634283

DKK 23.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
19:55
DKK 11.500
To pers. sofa, sømbeslået
To pers. sofa, ben af bejdset bøg. Betrukket med grøn velour stof. Sømbeslået. H. 70 cm. B. 133 cm. SH. ca. 38 cm. Fremstår med brugsslitage.

Varenr: 5633597
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
19:58
Salongsgrupp
SALONGSGRUPP, 7 dlr, 1900-tales första hälft, sengustaviansk stil, bemålade samt bronserade, skuren dekor, bestående av: 1 par blajfåtöljer, soffa, 3 stolar, salongsbord, soffans längd 125, bordets höjd 77, diameter 84, sitthöjd 42 cm

Varenr: 5634150
DKK 6.873 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
19:59
Se mere
De Sede tre- pers. sofa, model DS 47
De Sede. Tre personers sofa overpolstret med patineret, kraftigt tyre / 'Neck-læder'(4-5 mm). Siddeflade med udtræk for bedre komfort. L. 180 cm. SH. 38 cm. Fremstillet hos De Sede, Schweiz. Model DS 47.

Varenr: 5585623
DKK 17.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
12345...12»