Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
De Sede. Daybed / sofa, model DS 80, cognacfarvet læder
De Sede. Vintage daybed med stel af sortlakeret træ, løstliggende madras. originalt betrukket med patineret, cognacfarvet læder. Fremstillet hos De Sede, Schweitz. Model DS-80. H. 37 cm. L. 190 D. 95 cm. Fremstår med almen aldersrelateret brugspatina.
Varenr: 5259162
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:12:00
DKK 15.000
De Sede sofa, model DS 47 De Sede. 3-personers sofa overpolstret med patineret tyre / 'Neck-læder'
De Sede sofa, model DS 47 De Sede. 3-personers sofa overpolstret med patineret tyre / 'Neck-læder'. Siddeflade med udtræk for bedre komfort. Fremstillet hos De Sede, Schweiz. Model DS 47. H. 70/40. L. 180. D. ca. 90 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5259793
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:15:00
DKK 12.500
Feld, element 'Oasis', sofa/siddeelement
Feld, element 'Oasis', sofa/siddeelement, grønt filtbetræk, med producentetiket i siden, H. ca. 94 cm, L. ca. 105 cm, D. ca. 95 cm, fremstår med minimale brugs- og slitagespor.
Varenr: 5283887
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:18:00
DKK 298
Daybed af cognacfarvet læder
Daybed. Polstret med hynde af knapsyet cognacfarvet læder. Ben af poleret stål. L. 180 cm. B. 70 cm. H. 36 cm.
Varenr: 5229212

DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
10:40:00
Sofa med stel af bøgetræ.
Sofa med stel af bøgetræ med tremmer i siderne, polster og hynder med beige alcantara. 2000-tallet. H. 79 cm. Sh. 47 cm. L. 132 cm. D. 77 cm. Fremstår med let brugsslitage.
Varenr: 5285530
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
12:45:34
Soffa
SOFFA, "Häcken", Lammhult, textil klädsel, sitthöjd ca 44 samt 147x75 cm
Varenr: 5281846
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:34:00
Se mere
3-personers sofa, grå
Tre personers sofa, polstret i grå 100% polyester, Med knapper i kontrastfarve, samt to tilhørende puder. stående på ben. L: 202. D: 85 cm. H: 89 cm. Siddehøjde: 41 cm.
Varenr: 5194179

DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
15:06:55
Claesson Koivisto Rune ''Montevideo'' soffa
CLAESSON KOIVISTO RUNE, "Montevideo", soffa, formgiven 2008, Tacchini, Italien, underrede i vitlackerade stålrör, klädda i mörkt skinn, märkt, sitthöjd ca 40 cm, bredd ca 220 cm
Varenr: 5281924
DKK 7.122 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
17:10:00
Se mere
Soffa Englesson
ENGLESSON, soffa, samtida, sk Howardmodell, svängd modell, ljus klädsel, lösa plymåer, svarvade ben i ek med hjultrissor av mässing, etikettmärkt Englesson Design, längd ca 225 cm
Varenr: 5281938
DKK 4.273 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
17:38:00
Se mere
Sofa / sofa suite 'Tatzelwurm', De Sede, modular system DS-600 (8)
Sofa, 'Tatzelwurm', modular system DS-600, designed in 1970, Ueli Berger, Eleonora Peduzzi-Riva, Heinz Ulrich and Klaus Vogt for De Sede, Switzerland, system comprises 8 elements, cover of brown suede, the single parts are joined by hinges and zips, H 73 cm, W (per element) approx. 25 cm, D ...
Varenr: 5279663
DKK 17.135 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
18:15:00
DKK 9.685
Sitzgruppe/Daybed und 2 Sessel. Teak. Für Dyrlund. (3)
Sitzgruppe/Daybed und 2 Sessel. Für Dyrlund. Bestehend aus Zweisitzer, 2 Sessel. Rahmen aus massivem Teakholz, gepolstert mit Kunststoff. Maße ca. B. 155/70/70 cm T. 82/70/70 cm H. 88/83/83 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, fleckig. (3)
Varenr: 5285374
DKK 1.490 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
18:39:13
DKK 298
2Up, 3-personers sofa betrukket med velour-stof, model Marc
Marc 3 personers sofa betrukket med bordeaux-farvet velour stof. Ben af massivt eg. Sofaen har fjer i sæde og ryg. Marc sofaen er designet af Danske 2UP i 2017 © Produktinformation: Betræk: Velour stof Vedligehold: Støvsuges med møbelbørste jævnligt, og ellers kemisk rens. Øvrigt: ...
Varenr: 5208809

DKK 7.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
18:50:00
DKK 3.800
Lounge Suite / Lounge Sitzgruppe in Teak: Sofa und Sessels in Teak von Komfort Möbel (3)
Lounge Suite / Lounge Sitzgruppe in Teak: Sofa und Sessel in Teak von Komfort Möbel. Holzrahmenkonstruktion, Teak, lose aufliegende Kissen mit hellem, leicht meliertem Bezug. Maße ca: Gebrauchsspuren (3)
Varenr: 5283163
DKK 2.608 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
19:15:00
DKK 633
Tre- pers. sofa, model DDS-115. Cognanc anilinlæder
Tre-pers. sofa oprindeligt designet og udviklet til Illums Bolighus 75 års jubilæum. Løse dunfylds hynder betrukket med Dunes cognac farvet anilinlæder fra Sørensen læder A/S. Ben af sortlakeret metal. Model DDS-115. H.73 L. 206 B. 88 cm. Fremstillet i Danmark hos Danish Design Supply. Model...
Varenr: 5285152

DKK 26.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-03-2019
19:18:00
DKK 16.000
Kaare Klint 1894-1954. Tre-personers sofa på ottebenet stel af mahogni, model 6092
Kaare Klint 1894-1954. Tre-personers sofa på ottebenet stel af mahogni. Betrukket med stribet satinvævet uldkamgarn med keder af rødbrunt skind. Model 6092. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. L. 200 cm. Litt. Grethe Jalk: Dansk Møbelkunst gennem 40 år, bind 2 s. 153. Fremstår med lettere ...
Varenr: 5284471
DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
19:20:00
DKK 7.400
Dansk møbelproducent sovesofa teak 1950'erne
Dansk møbelproducent sovesofa med gavle af teaktræ, resten polstret med grønt uopskåret mekka med knappolstring. H.76 x 200 x d.87 cm, udslået madrasmål 185 x 116 cm. 1950'erne. Aldersrelateret stand med brugsspor, flere knapper med manglende stof.
Varenr: 5284327
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
19:22:00
De Sede sofa, fritstående sofa DS-76 (3)
De Sede sofa, fritstående sofa DS-76, bestående af tre moduler H.70, L.290, SH 40 cm. Fremstår med brugsspor og patineret læder (3)
Varenr: 5284042
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:25:00
Illum Wikkelsø. Sofa samt stol, model 'Plexus' (2)
Illum Wikkelsø. Sofa samt stol, model 'Plexus' af mahogni. Monteret med rørflet på sider og ryg. Stol, H. 70, B. 73, Sh. 39 cm. Sofa, H. 70, L. 130 cm. Begge polstret med råhvidt uldstof. Fremstår med almindelige brugsspor. (2)
Varenr: 5235106
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:39:00
Anderssen & Voll for Muuto, Oslo, to-personers sofa
Anderssen & Voll for Muuto. to-personers sofa, model 'Oslo'. betrukket med grønt møbelstof stående på grå lakeret metal ben. Mål: H. 78 D. 73 L. 150 cm. Udstillingsmodel.
Varenr: 5285278

DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:44:00
DKK 6.000
Børge Mogensen to personers sofa, 2208, original betrukket med brunt læder.
Børge Mogensen 1914-1972. To-pers. sofa, sider, ryg og løse hynder betrukket med let patineret, brunt læder, hynder med dunfyld, Ben af mahogni. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 2208. L. 128 cm. Sh 42 cm.
Varenr: 5242042
DKK 13.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-03-2019
19:50:00
DKK 6.600
Illum Wikkelsø. Tre-pers. sofa, model V11
Illum Wikkelsø. Tre-pers. sofa, originalt betrukket med læder, kegleformede ben af fineret palisander. Fremstillet hos Holger Kristiansen. V11 serien. L. 230 cm. Naturlig patinering.
Varenr: 5258615
DKK 40.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
19:58:00
DKK 26.000
Hans J. Wegner for APstolen. Daybed model AP36, stål og uld kamgarn, fremstillet i få eksemplarer
Hans J. Wegner 1914-2007. Daybed model AP36 med ben af forkromet stål. Designet før 1959. Fremstillet af APstolen. Litteratur: Katalog APstolen 1963. H. 40 cm. L. 190 cm. B. 85 cm. Sjælden model yderst sjældent udbudt til salg. Senere professionelt ombetrukket med 100% uld kamgarn, mindre ...
Varenr: 5248928
DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
20:00:00
DKK 15.000
Loungestole 024, Kho Liang Ie, fremstillet hos Artiford, coffee table 869, 1964 (3)
To lænestole model 024 (formgivet i 1964) og et sidebord model 869 af Kho Liang Ie, fremstillet hos Artiford. Konstruktion af forkromet fladstål og lakerede trælægter, puder med stofbetræk. Med label på undersiden: 'Artiford design: Kho Liang Ie'. Sofabord med stel af fladstål og bordplade med ...
Varenr: 5282975
DKK 8.940 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
20:00:00
DKK 4.470
Jaime Hayon. Sofa model JH-3 'Favn'
Jaime Hayon født 1974. Tre-personers fritstående sofa model JH3 'Favn', sofa og løse puder betrukket med gråt uld, ben af satinpoleret aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket herfra. H. 89 cm. L. 222 cm. D. 87 cm. Brugspor, enkelte skjolder.
Varenr: 5284617
DKK 18.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
20:00:00
DKK 9.000
Flemming Lassen. Sofa betrukket med Lammeskind
Flemming Lassen 1902-1984. Sofa med svungne armlæn og knapsyet ryg, ben af lakeret bøg. Fremstillet af Snedkermester Jacob Kjær. H. 74 cm. L. 164 cm. D. 70 cm. Litteratur: Lignende lænestol præsenteret på Københavns Snedkerlaugs møbeludstilling i 1940 på Kunstindustrimuseet. Afbildet i 'Dansk ...
Varenr: 5248935
DKK 100.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
20:00:00
DKK 46.000
Marc 3 personers sofa betrukket med støvet grønt velour stof. Ben af massivt eg. Sofaen har fjer i sæde og ryg. Marc sofaen er designet af Danske 2UP i 2017 © Produktinformation: Betræk: Velour stof Vedligehold: Støvsuges med møbelbørste jævnligt, og ellers kemisk rens. Øvrigt: ...
Varenr: 5208788

20:05:00
DKK 3.800
Finn Juhl. To-personers sofa, model 4600
Finn Juhl. To-personers sofa, model 4600, betrukket med to farver knappolstret uldstof. Ben i oliebehandlet teak. L. 130 cm. SH.40 cm. Designet i 1946. Fremstillet hos Onecollection. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5250578
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
20:05:00
DKK 12.000
Hans J. Wegner. Fire-pers. sofa, model GE-236/4
Hans J. Wegner. Fire-pers. sofa, med stel af egetræ, løse springhynder betrukket med blå/sort nistret stof, H. 80 B. 232 sædehøjde ca. 40 cm. Fremstillet hos Getama, model GE-235. Fremstår med brugsspor på betræk samt en lille reparation på den ene ben
Varenr: 5259093
DKK 17.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-03-2019
20:07:00
DKK 8.400
Mogens Hansen. Tre pers. sofa i læder, model 321
Mogens Hansen. Fritstående tre-pers. sofa betrukket med sort semi-anilin læder, rygpuder med dunfyld. Sæde hynder med koldskum og dunfylds top. Stående på ben af børstet stål L. 217, H. 77, D. 82, sæde-H 45 cm. Fremstår med alm. brugspræg.
Varenr: 5284264
DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-03-2019
20:08:00
Tre-pers. sofa, lysegrå møbelstof
Tre personers sofa, betrukket med lysegrå møbelstof, stående på ben af lakeret gummitræ. Mål: H. 78 L. 200 D. 81,5 cm. Leveres i original indpakning.
Varenr: 4971673

DKK 2.800 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:09:00
DKK 650
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>