Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
TSM møbel. To-personers sofa.
TSM møbel. To-personers sofa. Designet er udført i massivt bøg og hyndesættet betrukket med Texas Lux 100 antracit stof. Mål: L. 150 cm. D. 71 cm. Sh. ca. 46 cm. Fremstår i original emballage. Tremmesofa designet i forlængelse af FDB’s møbelklassikere. Møblerne blev produceret på Tarm stole-...
Varenr: 5257699

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2019
11:43:00
Eyes Wood loungechair fra Erik Jørgensen - Til fordel for Dansk Design Støtter
Eyes Wood loungechair fra Erik Jørgensen - Til fordel for Dansk Design Støtter. Design: Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. Betrukket med uldstof og ben I egetræ. Knapperne i naturlæder. Mål: H 72 x B 65 x D 72 x Sh 38,5 cm Vejl. pris: DKK. 9.628 Til fordel for Dansk Design ...
Varenr: 5363543

DKK 7.600 DK, Herlev, Dynamovej 27-06-2019
16:45:00
DKK 3.800
Chinesische Holzbank
Chinesische Holzbank helles Mangoholz mit zwei Metallplatten mit chinesischen Schriftzeichen. Maße: ca. H. 100 cm, B. 119 cm, T. 55 cm. restaurierungsbedürftiger Zustand, starke Lackabsplitterung, Spaltrisse im Holz, Armauflage abgebrochen.
Varenr: 5355893
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-06-2019
19:00:00
DKK 559
Rødmalet slagbænk
Rødmalet slagbænk med tremmeryg, opklappeligt sæde med rum til opbevaring nedenunder, højre armlæn kan slås ned således sidde/liggepladsen bliver større. H. 70, SH. 30, B. 157/193, D. 75 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder ridser og afslag i malingen.
Varenr: 5368667
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-06-2019
19:00:00
Hans J. Wegner. Fire-pers. sofa, model GE-236/4
Hans J. Wegner. Fire-pers. sofa, med stel af egetræ, løse springhynder betrukket med blå/sort nistret stof, H. 80 B. 232 sædehøjde ca. 40 cm. Fremstillet hos Getama, model GE-235. Fremstår med brugsspor på betræk samt en lille reparation på den ene ben
Varenr: 5361380
DKK 17.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2019
19:06:00
DKK 8.400
Erik Ole Jørgensen. Fritstående tre-personers sofa, model EJ 220
Erik Jørgensen, fritstående tre-pers sofa model EJ-220, med løse hynder, betrukket med spraglet møbelstof, ben af bøg. L. 210, D. 85, Sh. 40 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor.
Varenr: 5369170
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
19:31:00
Hans J Wegner. To-pers. sofa, model AP66/2 i massiv eg
Hans J. Wegner. To-pers. sofa, senere ombetrukket med lyst nistret stof, løse hynder. Stel af massivt egetræ. Fremstillet hos AP-Stolen, model 66/2. L. 134 cm.
Varenr: 5339827
DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2019
19:34:00
Møbelproducent. 2½-pers sofa, sort læder
Møbelproducent. 2½-pers. sofa, betrukket med sort læder, runde ben af stål. L. 190 D. 86 cm.
Varenr: 5362731
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-06-2019
19:38:00
Bernh. Pedersen & Søn, Daybed i eg
Bernh. Pedersen & Søn, daybed no. 115, Big, i massiv eg. Tapsamlet understel. L. 200, B. 90, H. 32 cm. udstillingsmodel. Fremstår med meget få brugsspor.
Varenr: 5289344
DKK 4.600 DK, Herlev, Dynamovej 27-06-2019
19:42:00
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med sort læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, samt to ryghynder. Polstret på koldskum, 50kg pr. m3 i sæde og 30kg pr. m3 i sidehynder og ryg. Bemærk: Sofaen og læder stropperne medfølger ikke. (5)
Varenr: 5354789

DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
19:42:00
Jasper Morrison. Tre-personers fritstående 'KILE' sofa, model 2702. L. 225 cm
Jasper Morrison. Fritstående sofa, model '2702 KILE' med ben i natur eg, betrukket med uld (stofgruppe 5). H. 70 L. 225 D. 83 cm. Fremstillet hos Fredericia Furniture år 2017. Fremstår med enkelte afslag på to ben, ellers minimale brugsspor.
Varenr: 5294772
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
19:42:00
DKK 5.000
Michael Christensen, Rough#3 Bænk, med sort Gloss 100% Trevira CS fra Kvadrat og Paul Smith knapper.
Bænk. Betrukket med sort Gloss 100% Trevira CS fra Kvadrat og Paul Smith knapper. Stel af tilspidsede ben i eg og Hynde er monteret på masiv træplade. L. 120 cm. B. 45 cm. H. 44 cm. Specifikationer Stof: Gloss 2 Designer: Nanna Ditzel 100% Treira CS Fluorcarbon Vægt pr. meter....
Varenr: 5356005

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2019
19:43:00
Børge Mogensen. Fritstående vintage Kupésofa, model 2193
Børge Mogensen 1914 - 1972. Fritstående Tre-pers. Kupésofa, original polstret med sort patineret læder, løse hynder med dunfyld, ben i mahogni. Formgivet 1971. Fremstillet hos Fredericia Furniture 1988 med plakette herfra. Denne model 2193 produceres ikke mere. L. 216 cm. Polstring fremstår med ...
Varenr: 5333414
DKK 42.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
19:45:00
DKK 21.000
Erik Ole Jørgensen. Fritstående 3 pers. sofa, model EJ-315/3 i læder
Erik Ole Jørgensen (1925-2002). Fritstående 3 pers. sofa, model EJ-315/3. Stel af massiv bøg, løse hynder med velkro, betrukket med cognacfarvet læder med hæftede knapper. H. 76, B. 210, D.78 sædehøjde 44 cm. Fremstår med almindelig brugsspor.
Varenr: 5344744
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-06-2019
19:55:00
DKK 10.000
Børge Mogensen. Tre-pers. sofa, model 2213
Børge Mogensen (1914-1972). Tre-pers. sofa, fritstående, betrukket med sort læder med kedesyning, løse hynder med dunfyld, ben af massivt teaktræ. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2213 med mærkat herfra. H. 76/44. L. 220. D. ca. 82 cm. Fremstår med brugsspor, slitage ...
Varenr: 5351688
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-06-2019
20:00:00
DKK 8.200
Varenr: 5354791

20:00:00
Sir Norman Foster, 3-personers sofa model ’Foster 500’ og par loungestole model ’Foster 510’, fremstillet hos Walter Knoll (3)
Loungesuite/siddegruppe, loungesofa model ’Foster 500’ med et par lænestole model ’Foster 510’, britisk design af Sir Norman Foster, fremstillet hos Walter Knoll. Formgivet i 2004. Trærammekonstruktion med betræk af cognacfarvet læder, løstliggende puder fastgjort med velcrobånd. Ben af børstet ...
Varenr: 5337736
DKK 8.195 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-06-2019
20:04:00
DKK 4.098
J. Kastholm & P. Fabricius, lounge sofa model FK 6722 / 6720-2 for Kill International
Lounge sofa model FK 6722 / 6720-2, Danish design by Jørgen Kastholm & Preben Fabricius for Kill International. Designed in 1968. Structure of matte chrome-plated flat steel, bodies and loose cushions with cover of brown leather. Wound leather strap arm rests. Approx. dimensions: W 143 cm, H 79...
Varenr: 5358934
DKK 23.840 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-06-2019
20:05:00
DKK 11.920
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa, model 201
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa med løse hynder i ryg og sæde, betrukket med lyst uld, hvilende på runde tilspidsede ben af massivt egetræ L. 200 cm. SH. 42 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 201. Fremstår med enkelte pletter samt brugsspor.
Varenr: 5361061
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-06-2019
20:07:00
DKK 4.200
Børge Mogensen. Fritstående to-personers sofa, model 2212 i sort læder
Børge Mogensen. To-pers. sofa, fritstående med let patineret ben af massiv mahogni. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2212. H. 76/44. L. 158. D. ca. 82 cm. Fremstår med minimale brugsspor, professionel nybetrukket i sort læder.
Varenr: 5342714
DKK 26.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
20:07:00
DKK 13.000
Børge Mogensen to personers sofa, 2208, original betrukket med brunt læder.
Børge Mogensen 1914-1972. To-pers. sofa, sider, ryg og løse hynder betrukket med let patineret, brunt læder, hynder med dunfyld, Ben af egetræ. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 2208. L. 128 cm. Sh 42 cm.
Varenr: 5344643
DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2019
20:13:00
DKK 6.000
Tre-pers. sofa, mørkegrå møbelstof
Tre personers sofa, betrukket med mørkegrå møbelstof, stående på ben af lakeret gummitræ. Mål: H. 78 L. 200 D. 81,5 cm. Leveres i original indpakning.
Varenr: 4971700

DKK 2.800 DK, Helsingør, Støberivej 27-06-2019
20:15:00
Børge Mogensen. To-pers. sofa, model 2342
Børge Mogensen. To-pers. sofa, stel af massiv eg, løse hynder med dunfyld betrukket vegetabilsk læder. Fremstillet af Fredericia Furniture, model BM 2342. H. 80 D. 76 L. 140 cm. Ekstra hyndersæt medfølger.
Varenr: 5364190
DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2019
20:22:00
DKK 8.000
Hans J. Wegner. Fritstående 'Cigar' sofa i cognac anilin læder, model GE-240
Hans J. Wegner 1914-2007. To-personers fritstående sofa, model GE240, 'Cigaren', med stel af massivt egetræ. H. 75, B. 122, Sh. 38 cm. Formgivet i 1955. Fremstillet og stemplet hos Getama. De originale hynder fremstår professionel ombetrukket i dyb, cognacfarvet anilin læder.
Varenr: 5315157
DKK 25.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
20:22:00
DKK 13.000
Le Corbusier. Sofa model LC2, to-personers
Le Corbusier 1887-1965. Sofa fra Cassina Le Corbusier. To- personers sofa model, LC2, med stel i forkromet stål, hynder med sort læder. L. 130 cm. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Fremstillet hos Cassina, stempel herfra nr. Certifikat medfølger. Fremstår ...
Varenr: 5351588
DKK 30.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27-06-2019
20:27:00
DKK 15.000
Peter Barreth for Versus. Chaiselong sofa model Loose (3)
Peter Barreth for Versus. Chaiselong sofa model Loose: Bestående af tre moduler, betrukket med lyst grå Ritz Silver møbelstof Stående på justerbar ben af aluminium og sort plast. Måler L. 250 D. 90/140 H. 64 Sh. 40 cm. Fremstillet i Danmark hos Danish Design Supply. Udstillingsmodel med ...
Varenr: 5370956

DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2019
20:30:00
DKK 7.400
Arne Jacobsen. To-pers. lufthavnssofa, model 3302
Arne Jacobsen 1902-1971. To-personers sofa, model 3302 'Lufthavnssofa' med stel af forkromet metal, betrukket med sort semi anilin læder fra Arne Sørensen. L. 125 H. 73 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litt. Carsten Thau & Kjeld Vindum: "Arne Jacobsen" 1998 s. 466. Fremstår ...
Varenr: 5348289
20:33:00
DKK 10.000
De Sede, Schweitz. Fritstående Lounge sofasæt, model DS-11. (5)
De Sede, Schweitz. Fritstående Lounge sofasæt, model DS-11, best. af hjørne- samt fire enkelte moduler, originalt betrukket med patineret læder. Fremstillet hos De Sede. H. 61/36. B. 64/110 cm. Fremstår med alm. brugsspor og patina. (6)
Varenr: 5354313
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-06-2019
20:34:00
DKK 10.000
Stouby. Tre-pers sofa, model Metropole.
Stouby. Tre-pers sofa, model Metropole betrukket med sort anilin læder, ben i børstet aluminium, L. 195 cm.
Varenr: 5319087

DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2019
20:35:00
DKK 5.000
Finn Juhl. Fritstående sofa model Baker
Finn Juhl 1912-1989. Fritstående sofa model Baker. Fuldt polstret med grønt uldstof, på stel af eg. H. 98 cm. B. 190 cm. D. 80 cm. SH 42 cm. Formgivet 1951 til Baker Furniture Inc. i USA. Fremstillet ved One Collection. Fremstår med enkelte mærker på ben samt mindre pletter og brugsspor.
Varenr: 5359128
DKK 35.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-06-2019
20:38:00
DKK 17.500
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>