Kategori  Vurdering
12345...12» ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hyndesæt til Børge Mogensen lav hvilestol, model 2256 'Slædestolen' og skammel. Betrukket med sort uldstof. (3)
Varenr: 5406818
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2020
12:01:00
Tre-pers. sofa af mahogni og nøddetræ
Tre-pers. sofa af mahogni og nøddetræ, H. 89 cm. Sh. 49 cm. B. 260 cm. Fremstår med svungen armlæn og ben. Almindelige brugsspor, ridser og mærker samt tørrerevner på ramme, samt slitage på stof og finer afslag.
Varenr: 5585714
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2020
12:48:00
Minny 3 personers sofa i stof gråblå
Minny 3 personers sofa i stof gråblå. Specifikationer: Materiale: Kuba stof grå/blå 14, ben træ bøg, lak. Bredde cm 200 Højde cm 85 Dybde cm 92 Sæde D cm 60 Sæde H cm 48 Leveres samlet Vægt 50 kg. Kuba stof: 100% polyester, 353g/m2 Martindale >25.000 Pilling note = ...
Varenr: 5542626

DKK 2.400 DK, Kolding, Trianglen 23-02-2020
14:10:00
To-pers. sofa af sømbeslået skind
To-personers sofa beklædt sømbeslået sort kunstskind, ben af massiv mahogni, sæde med med udspændte lærredsgjorde og fjedre. 1900-tallets midte. H. 73, Sh. 38, B. 140, D. 65 cm. Fremstår med brugsspor, herunder overfladiske mærker og stedvise skrammer.
Varenr: 5580228
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2020
14:22:00
Ole Gjerløv knudsen & Torben Lind. Moduline, to-pers. sofa, palisander og læder
Ole Gjerløv knudsen & Torben Lind. Moduline, to-pers. sofa med stel af palisander, sæde og ryg betrukket med sort patineret knapsyet læder, H. 70 B. 128 cm. Fremstillet hos France & Søn. Fremstår med alm. brugspræg, og skal rep. i flere syninger.
Varenr: 5589694
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-02-2020
14:27:53
Sofa af oversøisk træsort, empire-stil, 20 årh.
Sofa af oversøisk træsort med udskæringer, empire-stil, nyere betræk med brokadestof, 20 årh. H. 102 cm. L. ca. 220 cm. B. 41 cm. Fremstår med brugsspor, flere afslag samt stof med pletter.
Varenr: 5591591
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
14:44:00
DKK 850
Sofitalia. Italiensk design, hjørnesofa i brunt skind
Sofitalia, italiensk design. 4 pers. hjørnesofa i brunt skind med tilhørende puder. H. 80 cm. Sektion 1: L. ca. 226 cm. Sektion 2: L. ca. 226 cm. Sædehøjde 40 cm. Fremstår med brugsspor samt læder med ridser.
Varenr: 5592623
14:45:05
Hay. 2½-personers modul sofa model Mags
Hay. 2½-pers. modulsofa, model Mags, betrukket med sort Hallingdal uldtekstil fra Kvadrat. L. 228 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Modelfotos, lille variation i brugsspor, kan forekomme. Vedrørende eftersyn så er der udstillet en sofa i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes...
Varenr: 5591453
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
14:56:00
De Sede, Schweitz. Fritstående Lounge sofasæt, model DS-11. (7)
De Sede, Schweitz. Fritstående Lounge sofasæt, model DS-11, best. af to hjørne- samt fem enkelte moduler, originalt betrukket med brunt patchwork læder. Fremstillet hos De Sede. H. 66/40. B. 80/63. D. 80 cm. Medfølgende samlebeslag. Fremstår med lette brugsspor og patina. (7)
Varenr: 5538971
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2020
15:04:00
DKK 1.900
Philippe Starck for Cassina. Sofa med chaiselongue, model 'Mister'. (2)
Philippe Starck. Fritstående sofa betrukket med original rødt 'Pelle Extra' læder, løse hynder i sæde og ryg. Fremstillet hos Cassina, model 'Mister' fra serien '235 - 236 Mister'. H. 80/37. L. 210/157. D. 106 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (2)
Varenr: 5424564
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2020
15:13:00
DKK 15.000
Børge Mogensen. To-pers. sofa i eg, model 2259
Børge Mogensen (1914-1972) To-personers sofa af egetræ, hynder i uld. L. 124, cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, og mærket herfra, model 2259. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 5517484
DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 23-02-2020
15:38:00
Tre-pers. sofa, mørkegrå møbelstof
Tre personers sofa, betrukket med mørkegrå møbelstof, stående på ben af lakeret gummitræ. Mål: H. 78 L. 200 D. 81,5 cm. Leveres i original indpakning.
Varenr: 5530205

DKK 2.800 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2020
15:50:00
Varenr: 5351246

18:20:00
Børge Mogensen to personers sofa, 2208, original betrukket
Børge Mogensen 1914-1972. To-pers. sofa, sider, ryg og løse hynder betrukket med patineret sort læder, hynder med dunfyld, ben af teak. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 2208. L. 128 cm. Sh 42 cm. Fremstår med patina.
Varenr: 5532658
DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2020
18:24:00
DKK 1.800
Dansk møbelproducent. Tre pers. sofa, 1970'erne
Dansk møbelproducent. Tre pers. sofa betrukket med brunt patineret læder, løse hynder med dunfyld, understof af kanvas, ben af bejdset bøgetræ. L. 216 cm, SH. 38 cm. Fremstår med almindelig brugsspor/ patina på hynder.
Varenr: 5591375
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23-02-2020
18:30:00
DKK 450
Hans J. Wegner. tre-pers. sofa, GE-285/3
H.J. Wegner. tre-pers. sofa, GE-285/3. tre-pers. sofa med stel af masiv bøgetræ og løse hynder, nybetrukket med sort læder. Formgivet 1985. Fremstillet hos Getama, Model GE-285/3. H, 74, L. 186, Sh, 44 cm. Fremstår med brugsspor på stel.
Varenr: 5376289
DKK 13.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2020
18:43:00
DKK 650
Flemming Lassen. To-pers. sofa model Mingle.
Flemming Lassen. To-pers. sofa model Mingle. Polstret med grå møbelstof, på ben af massiv egetræ. Designet i 1935 B. 152, D. 68, H. 79 cm. Produceret af By Lassen. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5467860
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2020
18:46:00
DKK 4.200
Mogens Hansen. Tre-pers. sofa model MH 261/3
Mogens Hansen. Tre-pers. sofa model MH 261/3 betrukket med sort anilin læder, ben af børstet stål. H. 76, L. 227, D. 93 cm. Fremstillet 2008. Fremstår med aldersvarende patina og brugsspor. Oprindelig kvittering foreligger.
Varenr: 5581785
DKK 9.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-02-2020
18:49:58
DKK 4.600
Bænk i sort bemalet træ.
Bænk af massivt antik bemalet træ med vintage look. L: 200 cm. H: 180 cm. D: 44 cm. Model foto.
Varenr: 5514517

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2020
18:58:00
Chaiselong sofa, venstrevendt, Light Grey
Chaiselong sofa, venstrevendt. bestående af to moduler. Betrukket med 'Andie Light Grey' stående på egetræs ben. Martindale 100.000 H. 82. L. 202 D. 93/150 Sh. 43 cm. Udstillingsmodel Vejl. udsalgspris kr. 7.999,-
Varenr: 5585101

DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2020
19:07:00
DKK 950
Tre-personers sofa
Tre-personers sofa med blåt uldstof. B. 189 cm. Sh. 36 cm. H. 69 cm. Med løse hynder og ben af bøgetræ. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5574324
19:12:00
Hay, Mags sofa, modul U-sofa med sort uld
Hay. Modulsofaer, model Mags, betrukket med sort Hallingdal uldtekstil fra Kvadrat. L. 320x220 cm. D. 95 cm. SH. 40 cm. Der medfølger 5 puder (disse er ikke fotograferet med sofaen) samt 2 sæt samlebeslag. Fremstår med lettere defekter ved samlinger i bunden samt alm. brugsspor. Modelfotos, ...
Varenr: 5567401
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
19:16:00
DKK 650
2Up, 3-personers sofa betrukket med velour-stof, model Marc
Marc 3 personers sofa betrukket med bordeaux-farvet velour stof. Ben af massivt eg. Sofaen har fjer i sæde og ryg. Marc sofaen er designet af Danske 2UP i 2017 © Produktinformation: Betræk: Velour stof Vedligehold: Støvsuges med møbelbørste jævnligt, og ellers kemisk rens. Øvrigt: ...
Varenr: 5518878

DKK 7.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-02-2020
19:20:00
DKK 850
Børge Mogensen briks/daybed af eg
Børge Mogensen briks/daybed af fineret eg med skuffer. H. 40, B. 194, D. 74 cm. Fremstår med brugsspor, hynder og madras medfølger ikke
Varenr: 5586225
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2020
19:20:00
De Sede Exclusiv. Fritstående modul-sofa, model DS 76. (4)
De Sede Exclusiv. Fritstående modul-sofa, model DS 76, af fire moduler,hvor af tre moduler er med sovesofa funktion, betrukket med sort læder. Fremstillet hos De Sede, Schweiz med original logo på understof. Hver H. 69/38. B. 92. D. 96 cm. Udslået som sovemodul Hver H. 20. L. 190/220. B. 92 cm. ...
Varenr: 5424539
DKK 22.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2020
19:22:00
DKK 10.500
Peter Hvidt. Sofa, model FD45.
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Sofa. Model FD451. Daybed / sofa with frame and legs of teak wood, sides woven. Loose, with new Kwadrat fabric. Made by France & Daverkosen with stamp on frame. Approx. dimensions: H 77/41cm, L 188 cm, D 80 cm. Sofa was restored, apart from the woven arm ...
Varenr: 5540769
DKK 18.252 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2020
19:32:00
DKK 633
De Sede. To- personers sofa.
De Sede. To-personers sofa overpolstret med patineret, kraftigt tyre / 'Neck-læder' (4-5 mm). Siddeflade med udtræk for bedre komfort. L. 165 cm. H. 73 cm. D. 90 cm. SH. 34 cm. Fremstillet hos De Sede, Schweiz.
Varenr: 5488380
19:35:00
Anderssen & Voll for Muuto, Rest, 2-personers sofa
Anderssen & Voll for Muuto, Model 'Rest', to-personers sofa betrukket i møbelstof 'Fiord 961' Stående på egetræs ben. H. 72 L. 200 cm Leveres i original indpakning. Udleveres i en kolli indpakket.. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris kr. 24.995,-
Varenr: 5492761

DKK 16.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2020
19:38:00
DKK 4.400
Daybed / bænk, Velour, messinge ben
Daybed / bænk, betrukket med mat Beige velour, stående på messinge ben. H. 84 L. 171 B. 86 Sh. 46 cm. Fremstår som udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris kr. 4.999,-
Varenr: 5585063

DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2020
19:39:00
To-pers. sofa betrukket med uld.
To-pers. sofa betrukket med cremefarvet uld. Stel af bejdset bøg. H. 82, B. 124, SH. 42 cm. Fremstår med brugspor.
Varenr: 5565384
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2020
19:40:00
12345...12»