Vurdering
12345...13»   Varer pr. side   378 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Børge Mogensen for Fredericia Stolefabrik. Fritstående tre-pers. sofa, model '2213'
Børge Mogensen 1914-1972. Tre-personers sofa, løse hynder i ryg, sæde og sider med dunfyld, ben af massivt teaktræ. Formgivet i 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik, model '2213'. H. 84, Sh. 46, L. 220 cm. Nybetrukket / nyrenoveret. Fremstår ubrugt.

Varenr: 6240735
DKK 56.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-08-2022
20:05
DKK 44.000
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa, model 2213
Børge Mogensen 1914-1972. Tre-personers sofa, løse ryg- og sædehynder med dunfyld. Ben af teaktræ. Model 2213. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2213. H. 76/44. L. 220, D. 80 cm. Fremstår nypolsteret med nye dunhynder ved professionel møbelpolstrer i walnut elegance ...

Varenr: 6238911
DKK 54.000 DK, Kolding, Platinvej 21-08-2022
19:08
DKK 42.000
Annie Hieronimus for Cinna /Ligne Roset. Tre-pers. sofa, læder
Annie Hieronimus. Tre-pers. sofa fuldt betrukket med sort læder. Erhvervet hos RyeVerte i 2021. Fremstillet hos Cinna (Ligne Roset). L 225 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 6235875
DKK 50.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21-08-2022
18:04
DKK 32.000
Le Corbusier. LC2-2 Fritstående to-pers. sofa i sort læder med certifikat
Le Corbusier. LC2-2 Fritstående to-pers. sofa med stel i forkromede stålrør, polstret med sort kedesyet læder fra Cassina. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Fremstillet hos Cassina, stempel samt serienr præget i stel. H. 68 L. 131 D. 73 Sædehøjde 48 cm. ...

Varenr: 6218397

DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2022
20:55
DKK 39.000
Le Corbusier. LC32 Fritstående To-pers. i sort læder med certifikat
Le Corbusier. LC32 Fritstående To-pers. sofa med stel i forkromede stålrør, polstret med sort kedesyet læder fra Cassina. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Fremstillet hos Cassina, stempel samt serienr præget i stel. H. 64 L. 166. D. 73 Sædehøjde 40 cm. ...

Varenr: 6218409

DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-08-2022
20:51
DKK 39.000
Børge Mogensen. Tremmesofa i eg, med originale hynder. model 1789
Børge Mogensen 1914-1972. Tremmesofa model 1789. Stel af sort laseret eg, originalt hyndesæt betrukket med mørkegråt uld stof. Formgivet 1945. Fremstillet hos Fredericia Furniture, mærkning herfra under sæde. H. 85/35. L. 157 cm. Litteratur: F. Sieck: 'Dansk Møbelkunst', beskrevet og gengivet ...

Varenr: 6214577
DKK 46.000 DK, Kolding, Platinvej 22-08-2022
20:01
DKK 28.000
Børge Mogensen. Fritstående To-pers. Kupésofa, model 2192
Børge Mogensen. Fritstående To-pers. Kupésofa betrukket med sort læder, løse hynder med dunfyld, ben af massivt egetræ. Formgivet 1971. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, model 2192. H. 108 Sh. 41. L. 154. D. 90 cm. Fremstår senere ombetrukket.

Varenr: 6115415
DKK 39.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2022
15:48
DKK 29.000
Finn Juhl for One Collection. To-pers. sofa - 'Poeten'
Finn Juhl (1912-1989). 'Poeten' To-pers. sofa overpolstret med knapsyet uld, løs sædehynde betrukket med læder, massive skråtstillede ben af teaktræ. Formgivet i 1941. Udført hos One Collection, med plakette herfra. L. 134, H. 87, sædehøjde 38 cm. Alm. / Let brugspræg. Litteratur: Per H. ...

Varenr: 6141624
DKK 35.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-08-2022
19:59
DKK 25.000
Finn Juhl (1912-1989). 'Poeten' To-pers. sofa overpolstret med knapsyet uld, løs sædehynde betrukket med læder, massive skråtstillede ben af oliebehandlet valnød. Formgivet i 1941. Udført hos One Collection, med plakette herfra. L. 134, H. 87, sædehøjde 38 cm. Alm. / Let brugspræg. Litteratur:...

Varenr: 6141621
20:12
DKK 25.000
Arne Wahl Iversen. Flamingo. Tre-pers. sofa, model SJ15/3, udstillingsmodel
Arne Wahl Iversen. Tre-pers. sofa betrukket med Fiord stof 0571 fra Kvadrat, runde lettere skråtstillede tilspidsede ben af massivt wengé. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Skovgaard Jensen 1903, model Flamingo SJ15/3. L. 192 cm. Udstillingsmodel med minimal brugsspor.

Varenr: 6170936
DKK 35.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-08-2022
19:00
DKK 12.000
Le Corbusier, Jeanneret, Perriand. Chaiselongue model LC 4, certifikat
Le Corbusier, Jeanneret, Perriand. Chaiselongue med stel af forkromet stål, vugge af sortlakeret stål, hynde af ponyskind, nakkepude af sort læder. Fremstillet hos Cassina med mærke på base samt stemplet præget på stel LC4. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i ...

Varenr: 6218415

DKK 34.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2022
20:47
DKK 23.000
Børge Mogensen. To-pers. sofa, model 2212, Indian Red elegance læder
Børge Mogensen 1914-1972. To-pers. sofa model 2212. Betrukket med Indian Red elegance læder, løse hynder i sæde, sider og ryg; ben af massivt teak. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia Furniture.Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster i Danmark.

Varenr: 6186631
DKK 34.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-08-2022
19:23
DKK 27.000
Jens Juel Eilersen. Baseline modulsofa med chaiselong, nybetrukket, sort læder (4)
Jens Juel Eilersen. Baseline modulsofa med chaiselong betrukket med sort læder. Fremstillet ved Eilersen A/S, Skamby. L. 405 Sh. ca. 36 D. 100/160 cm. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolstrer med sort læder. Et midtermodul med svage nuanceforskel/struktur forskel på læder. (4)

Varenr: 6198749
DKK 33.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-08-2022
09:48
DKK 25.000
Hans Olsen. Daybed/sofa.
Hans Olsen, bænk/daybed med tre lave stole af teak, sæder og ryg med udspændt stjerneflet. Bord og stole er løst monteret på bænk, således at sættet kan arrangeres forskelligt samt endnu en bænk/daybed. Fremstillet hos Jørgensen Møbelfabrik . Ca. 1956-57. l. 195 b. 69 cm. Litt. "250 danske ...

Varenr: 6235211
DKK 32.000 DK, Kolding, Platinvej 20-08-2022
08:09
DKK 25.000
Hans J. Wegner. Tre-personers sofa, model AP62 af palisander
Hans J. Wegner (1914-2007). tre-personers sofa, model AP62, stel af massivt palisander, polstret med sort læder Udført hos Anker Petersen, AP stolen, København.mål: L. 195 cm. Sh. 40 cm. Fremstår med brugsspor, læder med patina. Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel ...

Varenr: 6238830
DKK 30.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-08-2022
16:02
DKK 24.000
Jamie Hayon for Fritz Hansen. Model 'Favn JH3'. Tre. pers. sofa
Jamie Hayon (født 1974) for Fritz Hansen. Model 'Favn JH3'. Tre. pers. sofa betrukket med originalt stof steel-cut trio fra Kvadrat-farvekode: 0236, ben af børstet aluminium, to mindre løse puder. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 88, B. 221, D. 93, Sh. 41 cm. Fremstår med brugsspor og to mindre ...

Varenr: 6222197
DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2022
11:01
DKK 17.000
Arne Jacobsen. To-pers. sofa, model 3302
Arne Jacobsen 1902-1971. To-pers. sofa model 3302 "Lufthavnssofa" med stel af forkromet stål, betrukket med limegrønt uld. H. 71 cm. B. 125 cm. SH. ca. 39 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med enkelte pletter og brugsspor. Litt. Carsten Thau & Kjeld Vindum: " Arne Jacobsen" 1998 s. 466

Varenr: 6177063
DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2022
09:44
DKK 22.000
Jens Juel Eilersen. Baseline modulsofa med chaiselong, nybetrukket, brunt anilin
Jens Juel Eilersen. Modulsofa med chaiselong betrukket med brunt anilin læder. Fremstillet ved Eilersen A/S, Skamby. L. 327 SH. ca. 32 D. 100/160 cm. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolstrer med brunt anilin læder. Enkelte manglende skruer til samlebeslag.

Varenr: 6186853
DKK 28.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-08-2022
12:25
DKK 15.000
BruunMunch / Illums Bolighus. 3 pers. sofa, model Boah
BruunMunch / Illums Bolighus. Tre-pers. sofa, løse dunfylds hynder betrukket med Dunes cognac anilinlæder fra Sørensen læder A/S. Ben af sortlakeret metal. Model Boah. L. 206. model fotos. Fremstår i original emballageVejledende udsalgspris: 46.000 kr.Illums Bolighus har i samarbejde med ...

Varenr: 6243916

DKK 26.000 DK, Kolding, Platinvej 21-08-2022
19:14
DKK 18.000
PSnr. 117706/07 Wendelboe. Maho Sofa med Chaiselong
Wendelboe. Maho Sofa med Chaiselong. Todelt. Betrukket med Novona col. 2. Ben af sortlakeret stål. 396 x 145 cm. Modul nr. 10(L:256 cm. D:100 cm. Ryg Højde:78,5 cm.) med to brede ryghynder inkl. bakkebord og et modul nr. 25 (L:140 cm. D:145 cm. Ryg Højde:78,5 cm.) med en bred ryghynde. ...

Varenr: 6147172

DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2022
14:57
DKK 12.500
Emil Thorup for Handvärk. Tre-pers. modulsofa med puf (4)
Emil Thorup for Handvärk. Tre-pers. modulsofa med puf, stel af sort pulverlakeret stål, betrukket med sandfarvet soho møbelstof. H. 75 B. 312 D. 194/100 Sh. 38 cm. Udstillingsmodel med håndteringsmærker. (4) vejl. Udsalgspris 35999,/

Varenr: 6077123

09:10
DKK 18.000
Børge Mogensen to pers. sofa læder model 2212
Børge Mogensen (1914-1972): To-pers. sofa med ben af mahogni, originalt betrukket med rødbrunt læder. Model 2212. Formgivet 1963. L. 157 cm. SH. ca. 42 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6181211
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2022
13:44
DKK 20.000
Børge Mogensen. Tre-personers fritstående sofa i læder, model 2209
Børge Mogensen 1914-1972. Fritstående sofa med cognacfarvet læder, løse hynder med dunfyld, ben af teak. Formgivet 1963. L. 185 H. 83,5 SH. 43 D. 80 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2209. Fremstår nypolstret ved anden professionel møbelpolstrer med cognacfarvet semi anilin læder,...

Varenr: 6161732
DKK 25.000 DK, Kolding, Platinvej 21-08-2022
09:54
DKK 18.000
Eva Solo. Hjørnesofa med open end. Model YOGA.
Eva Solo. 3 - delt Hjørnesofa med open end. Model YOGA. Betrukket med møbelstof, Stel af pulverlakeret metal. Mål. 275x235x90 cm. Udstillingsmodel. Designet af Claus Jensen og Henrik Holbæk fra Tools®.

Varenr: 6208270

DKK 24.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-08-2022
20:13
DKK 10.000
Børge Mogensen (1914-1972): To-pers. sofa med ben af egetræ, betrukket med mørkebrunt læder. Model 2212. Formgivet 1963. L. 158 cm. SH. ca. 41 cm. Fremstår med mærker, ridser og brugsspor.

Varenr: 6184754
DKK 24.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-08-2022
14:03
DKK 18.000
Børge Mogensen. To-pers. sofa, model 2208, cognacfarvet anilin læder
Børge Mogensen 1914-1972. To-pers. sofa model 2208. Betrukket med cognacfarvet anilin læder, løse hynder i sæde og ryg; ben af massivt teak. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia Furniture.Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster i Danmark.

Varenr: 6186630
DKK 24.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-08-2022
19:24
DKK 18.000
Arne Jacobsen 1902-1971. To-pers. sofa model 3302 "Lufthavnssofa" med stel af forkromet stål, betrukket med Hallingdal uld nr. 220. H. 71 cm. B. 125 cm. SH. ca. 39 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med med brugsspor samt begynde mørnet skum. Senere ombetrukket med uld og knapsyet ryg. ...

Varenr: 6181199
DKK 23.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2022
17:11
DKK 18.000
Børge Mogensen. Tremmesofa, model 1789, bøgetræ
Børge Mogensen. Tremmesofa med stel af massivt bøgetræ, hynder betrukket med knapsyet brunt læder. Formgivet i 1945. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 1789. L. 160 cm. Fremstår med lettere brugsspor foruden en defekt hyndestrop samt defekter på spændestropper.

Varenr: 6226536
DKK 22.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20-08-2022
18:46
DKK 16.000
Børge Mogensen. To-pers. sofa, model 2212, rødbrunt læder
Børge Mogensen (1914-1972): To-pers. sofa originalt betrukket med rødbrunt læder, løse hynder, ben af massiv mahogni. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik med stempel heraf. Model 2212. Formgivet 1963. L. 158 Sh. 46 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6205028
DKK 22.000 DK, Kolding, Platinvej 21-08-2022
20:50
DKK 17.000
Emil Thorup for Handvärk. Tre-pers. modulsofa (3)
Emil Thorup for Handvärk. Tre-pers. modulsofa, stel af sort pulverlakeret stål, betrukket med sandfarvet møbelstof i fløjl. H. 75 B. 312 D. 100 Sh. 38 cm. Udstillingsmodel med håndteringsmærker. (3) vejl. 32999,-

Varenr: 6077156

DKK 21.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2022
15:14
DKK 16.500
12345...13»