Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Spiegel mit barocken Snitzornament, bemalt.
Spiegel mit barocken Schnitzornament. Weichholz mit metallische Farbe bemalt. Schnitzornament älter (18. Jahrhundert). Spiegelglas alt. Maße ca. Spiegel) 55 x 45 cm. Rahmen: 77 x 67 cm. Zeitgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 4982943
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
09:58:54
DKK 819
Spiegel mit Perlstab Dekor
Spiegel mit Perlstab Dekor, Rahmen gefertigt aus Holz, gold gefasst. Maße ca.: H.123,5 cm, B. 78 cm, T. 3 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügen Gebrauchspuren.
Varenr: 5002603
DKK 1.489 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-05-2018
12:00:00
DKK 335
Schminktisch / Frisiertisch der 1960er Jahre, Dänisches Möbelproduzent, Rio Palisander
Schminktisch / Frisiertisch der 1960er Jahre, Dänisches Möbelproduzent. Konstruktion aus Rio Palisander Furnier, mit Glassplatte, mit Schubladen, kippbares Spiegel. Maße ca: H. 110 cm, B. 78 cm, T. 39 cm. Gebrauchsspuren. CITES - Bescheinigung vorhanden.
Varenr: 4990371
DKK 1.861 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
12:30:00
DKK 633
Nyrokoko spegel
SPEGEL, nyrokoko, omkring 1900, mahognyfanerad, krön med skuren dekor, 165x65 cm.
Varenr: 5000648
DKK 2.233 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
18:04:00
Se mere
Kinesiska speglar
SPEGLAR, ett par, Kina, ramar ombyggda till speglar, 1800-tal, 74x49 cm.
Varenr: 5000671
DKK 4.466 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
18:50:00
Se mere
Vægspejl med hylde i guldlook
Vægspejl af metal med hylde i guldlook. H 76,5 cm B 46 cm. Fremstår ubrugt i original kasse. Med uregelmæssigheder i metallet. Modelfoto.
Varenr: 4988275

DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2018
20:00:00
Stort forgyldt spejl nyrokoko ca.1860
Stort forgyldt spejl, ramme rigt udsmykket med rocailler, kæmninger og engle, nyrokoko ca.1860. H.120 x 127 cm. Fremstår med nyere forgyldning og spejlglas, nogle reparationer på ornamentik.
Varenr: 4995731
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
13:01:54
DKK 500
Konsolskab samt spejl med hylde, 1800-tallet (2)
Konsolskab af nøddefiner med svungen front hvori skuffe samt låge, Nøgle medfølger. H. 82 B. 72 D. 34 cm. Spejl med hylde, mahogni H. 140 D. 57 D. 26 cm.Fremstår med aldersrelateret brugsspor og slitage.
Varenr: 5002719
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
13:43:00
DKK 950
Yasu Sasamoto. 'Dulton', spejl
Dulton Body Mirror design Yaso Sasamoto, justérbart ovalt spejl med stel af forkromet metal , grå glasfiberbagside. H. spejl 128-168 cm, justérbart stel med vippefunktion monteret med hjul. Udleveres i 2 kolli.
Varenr: 4829563

DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
14:04:00
Spegel empire
SPEGEL, empire, Johan Martin Berg, mästare i Göteborg 1803-ca.1837, etikettmärkt, 174x74 cm
Varenr: 5003383
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 22-05-2018
14:15:00
Se mere
Royal Copenhagen, Preben Holm m.fl. Samling piber, bl.a. håndlavede, mm. (14 + div.)
Samling piber, flere håndlavede, af trærod, merskum samt porcelæn bestående af: Royal Copenhagen. Pibe med tilhørende holder af musselmalet porcelæn, nr. 1/5077. 1. sortering. Desuden Graco, Chacom, Larsen, Larsen & Stigart, Charatan's Make, Kriswill, Comoy's, Preben Holm, Fribourg & Treyer. ...
Varenr: 4996880
DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
14:26:00
Spegel empire
SPEGEL, empire, A. Björner, Göteborg, förgylld delvis bemålad, krön med örn, höjd ca 110x51 cm
Varenr: 5003409
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
15:33:00
Se mere
Spegel gustavisnsk stil
SPEGEL, 1900-talets första hälft, gustaviansk stil, delvis förgylld dekor, höjd ca 89x45 cm
Varenr: 5003490
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
19:32:00
Se mere
Spiegel, goldfarbener Holzrahmen
Spiegel mit beschnitztem goldfarbenem Rahmen, H.73cm, B.62cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer und einige Bestoßungen sowie Farbabrieb.
Varenr: 4999382
DKK 2.791 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:00:00
DKK 298
Spiegel, intarsiertes Holz
Spiegel, Holzrahmung intarsiert, florale und geometrische Formen, sowie Metallverzierung, Außenmaß H. 91 cm, B. 120 cm, Innenmaß H. 59 cm, B. 106 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Spuren von Abrieb, Holzbalken des Rahmens schließen zum Teil nicht nahtlos aneinander an.
Varenr: 5001551
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:00:00
DKK 298
Spiegel mit plastischen Putten, gold- und bronzefarbene Fassung
Spiegel, hochrechteckig, gold- und bronzefarbene Fassung, 20. Jh. Hochrechteckige Form, reich ornamentierter und reliefierter Rahmen partiell in Anlehnung an Jugendstil, Friesbänder, plastische Blattvoluten und Muschelornamente, applizierte vollplastische Puttofiguren mit Musikinstrumenten, ...
Varenr: 4962310
20:52:00
DKK 335
Chr. d. VIII spejl af mahogni, 1800-tallets midte
Chr. d. VIII spejl af (fineret) mahogni, 1800-tallets midte. Karnisbuet spejlramme. Alm. aldersrelateret stand m. enkelte finerrevner på kant. H. 171. B. 65 cm.
Varenr: 5003140
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2018
21:15:00
Bjerringbro Møbelfabrik, skrivebord af teak
Bjerringbro Møbelfabrik: Skrivebord af (fineret) teak. Front med 2 skuffer. Skuffegreb af sort plast. Brugsspor. Ene ben med let åben samling. H. 73,5 cm. 75 x 150 cm.
Varenr: 5003141
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2018
21:30:00
Bordsspegel
BORDSSPEGEL, 1800-talets slut, nyrenässans, gjutjärn, delvis bronserad och bemålad dekor, på baksidan daterad 1896, höjd ca 75 cm
Varenr: 5004401
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
10:08:00
Se mere
Spiegel, schwarz, 1970er Jahre
Spiegel mit schwarzem Holzrahmen, oben mit Bügel aus Messing zur Aufhängung. Maße ca: H. ca. 70 cm, B. 70 cm. Wenig Gebrauchsspuren.
Varenr: 4959081
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-05-2018
11:54:56
DKK 298
Spiegel der 1970er Jahre
Spiegel, 1970er Jahre, Kunststoffrahmen in Altweiss. Auhängung längs und quer möglich. Maße ca: H. 123 cm, B. 60 cm. Wenig Gebrauchsspuren.
Varenr: 4959082
11:57:15
DKK 298
Spegel 1800-tal
SPEGEL, senempire, 1800-tal, bronserad, pastellagedekor, kvicksilverfolierat glas, 147x120 cm
Varenr: 5004501
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
17:28:00
Se mere
Spejl/vægspejl, solblomst
Spejl med træramme. Stort design-vægspejl med form som en solblomst, konstruktion af snedkerplade med små, bladormede trædele, i midten rund spejlflade, H. 189 cm, Ø 110 cm, D. 6 cm, fremstår med minimale brugs- og slitagespor, delvist med ridser.
Varenr: 4972883
DKK 7.443 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
19:55:00
DKK 298
Murano spejl med muslingeelementer
Murano spejl, italiensk, 1900-tallet, mål med ramme og afslutning foroven, H: 1,28 m, B: 87 cm, D: 3 cm; mål på spejlet: H: 65 cm, B: 46 cm, muslingeornamenter af glas, fremstår med aldersrelaterede brugsspor, patina, ridser.
Varenr: 4979745
DKK 3.722 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:00:00
DKK 1.042
Dulton Body Mirror design Yaso Sasamoto, justérbart ovalt spejl med stel af forkromet metal , rød glasfiberbagside. H. spejl 128-168 cm, justérbart stel med vippefunktion monteret med hjul. Udleveres i 2 kolli.
Varenr: 4936277

DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
20:01:00
Uno & Östen Kristiansson, stort bordspejl/spejl fremstillet hos LUXUS Vittsjö
Stort bordspejl/spejl, svensk design af Uno & Östen Kristiansson fremstillet hos LUXUS Vittsjö. Formgivet omkring 1960. Ramme af mørkt træ, trebenet fod af rustfrit stål, kan drejes og vippes. Mål ca.: Ø 45 cm, B. 46,5 cm, H. 51 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4981179
DKK 8.188 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-05-2018
20:05:00
DKK 335
Konvolut zwei Spiegel
Konvolut zwei Spiegel, Rahmen gefertigt aus Holz. Maße ca.: 16 x 36 cm, 30 x 47 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4995699
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-05-2018
20:05:00
DKK 298
Spejl/vægspejl med japanske motiver og figurer
Spejl/vægspejl, glas/spejl, træ, polykromt bemalet. Konstruktion af en guldbemalet træramme med 12 billedfelter og en central spejlflade, bemalet med japanske motiver og figurer, 130 x 99 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, afslag, ridser, delvist små blinde steder.
Varenr: 4979723
20:47:00
DKK 298
Spiegel / Wandspiegel mit ornamentalem Rahmen, 20. Jahrhundert
Spiegel / Wandpsiegel, 20. Jahrhundert. Hochrechteckiger ornamental gestalteter Holzrahmen mit floraler Bekrönung, goldfarben gefasst, Spiegelglas, H.125cm B.65cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer, Bestoßungen sowie Farbabrieb.
Varenr: 4979671
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:56:00
DKK 298
Spegel 1800-tal
SPEGEL, senempire, 1800-tal, bronserad, pastellagedekor, kvicksilverfolierat glas, 157x114 cm
Varenr: 5004597
21:30:00
Se mere
 1 2  >>