Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bruno Mathsson & Piet Hein superellips
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, bord, superellips, fanerat i björk, 4 förkromade spännben i metall, etikettmärkt "Bruno Mathsson International", höjd ca 70,5 cm, skivans mått 180x90 cm
Varenr: 5003356
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
12:48:00
Se mere
Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord, eg, model 826, årgang 1966
Arne Jacobsen 1902-1971. Cirkulært spisebord med bordplade af egefinér, monteret på stamme og sekspasfod af metal. H. 71. Ø 145 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i Marts 1966. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Varenr: 5004145
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
13:56:11
DKK 8.200
David Rosén, matbord Futura
DAVID ROSÈN, Futura, matbord, stomme i bok, skivan fanérad i mahogny, lådor med mässingshandtag, uppfällbara klaffar, höjd 72 cm, nyckel saknas, 133-200 x 80 cm
Varenr: 5003423
16:18:00
Se mere
Dansk møbelarkitekt. Spisebord i palisander med to tillægsplader(3)
Dansk møbelarkitekt. Spisebord fineret med palisander, bordplade med udtræk, to tillægsplader med sarg medfølger. H. 74 cm, Ø. ca. 120 cm, to plader, hver á 49,5 cm. Lette brugsspor, herunder enkelte trykmærker og minimale afslag i finer. (3)
Varenr: 5001371
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
16:56:00
Unikt kolosal plankebord i Suarwood
Unikt plankebord af massivt olieret Suar Wood med live edge kanter, monteret på kraftigt stel af sort pulverlakeret jern. L. 350 cm B. 88-99 cm. H. ca. 77 cm. Pladen er ca. 8 cm tyk. Fremstår med tørre revner. GUANACASTE (ENTEROLOBIUM CYCLOCARPUM), også kendt som Suar wood, Rain Tree eller ...
Varenr: 4995433

DKK 25.000 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
17:00:00
DKK 5.200
Matgrupp design Kerstin Hörlin-Holmquist
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, "The Eden Collection", matgrupp/terassgrupp, vitlackerat ribbat trä, metallskodda svängda fötter, bestående av: bord med infällda glasskivor, höjd 73, längd 175, bredd 87 cm, samt sex stolar, sitthöjd 43 cm
Varenr: 5003440
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22-05-2018
17:12:00
Se mere
Georg Appeltshauser for Draenert, spisebord
Georg Appeltshauser. Model Casanova med to tillægsplader a 50 cm. der kan svinges ind under pladen når de ikke er i brug. Højglas-forkromede stel og ben. H. 74 L. 174 B. 94 cm. Fremstår med brugsspor
Varenr: 4991305
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
18:16:00
Thygesen & Sørensen. Tre armstole samt lille spisebord, bøgetræ(4)
Thygesen & Sørensen. Tre armstole samt cafebord / spisebord. Udført af formbøjet bøgetræ.. Fremstillet hos Botium med mærkat herfra. Bord H. 70, Ø.60 cm. Stole H.70, B.54, SH. 45 cm Stole betrukket med blåt uld, enkelte pletter på betræk samt brugsspor, ridser og skrammer.(4)
Varenr: 5003043
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
18:23:00
Retro møbler bord med fire stole - grey og stof (5)
Retro møbler: Bord med grey /grå bordplade af laminat med sort kant på stel at sort lakeret metal med fire stole betrukket med nistret stof. Bord H. 72 x 120 x 60 cm. Stol sædeh. 48 cm. (5)
Varenr: 4992290

DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
18:25:00
BoConcept spisebord. (5)
BoConcept spisebord af lakeret møbelplade/MDF. Udtræk og fire tillægsplader a´ 50 cm. H. 74 cm. B. 185-385 cm. D. 92 cm. Fremstår med brugsspor. (5)
Varenr: 4996854
18:28:00
Ubekendt producent spisebord med stel i aluminium og plade i klart glas
Ubekendt producent spisebord med stel i aluminium og plade i klart glas L 170 cm. B 100 cm. H 76 cm.
Varenr: 4985436

DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
18:42:00
Seks Spisestuestole af mahogni, Hepplewhite stil (6)
Seks stole med skjoldformet udskåret ryg, sæder betrukkede med grønt stribet betræk. H. 99 cm B. 52 cm sh. 44 cm. 1900-tallet. Fremstår med brugsslitage og mærker
Varenr: 5003748
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
18:53:00
Barstole i Amerikansk valnød finér (4)
Barstole betrukket med sort skai og beklædt med amerikansk valnød finér udvendigt. Ben af forkromet metal. Hæve/sænke højde 60/80 cm. Model 81. Fremstår i original emballage. (4)
Varenr: 4787215

DKK 2.200 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2018
19:10:00
Poul Kjærholm. Arbejdsbord/professor- og elevbord
Poul Kjærholm. Arbejdsbord/professor- og elevbord, løst monteret med patineret bordplade, stel af vinkeljern. Udført for Kunstakademiets Arkitektskole i København, fremstillet af Rud. Rasmussen. Litt.: Harlang m. fl. : Poul Kjærholm, Arkitektens forlag 1999, s. 176. H. 68, L. 186 B. 85 cm. ...
Varenr: 5003832
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:19:00
Kurt Østervig. Spisebord af massiv egetræ med udtræk, to tillægsplader. (3)
Kurt Østervig. Spisebord af massiv egetræ, plade med udtræk, to finerede tillægsplader medfølger. Fremstillet hos KP Møbler. H. 71 L. 160/260 cm B. 120 cm. Tillægsplader á 50 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (3)
Varenr: 5004038
DKK 5.600 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
19:19:00
Dansk møbelproducent. Spisebord, teak/egetræ
Dansk møbelproducent. Spisebord med cirkulær plade med udtræk fineret med teaktræ, stel med sarg af fineret egetræ, runde tilspidsede ben af massivt egetræ. 1960'erne. H. 75 Ø 115 cm. Fremstår med brugsspor, udtræk går meget stramt, tillægsplader mangler.
Varenr: 5004177
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
19:23:00
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. To-delt bord
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. To-delt bord af ahorn bestående af to halvcirkulære borde. Fremstillet hos Botium Møbler. H. 73,5 cm. Ø 135 cm. Fremstår med brugsslitage og mærker. (2)
Varenr: 4990662
19:27:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært spisebord, 240 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse bord med plade af ege finér, monteret med fem spændben af forkromet stål. H. 71 L. 240 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med lettere brugsspor og mindre skjolder på plade.
Varenr: 5001098
DKK 2.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
19:32:00
DKK 700
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af olieret eg,120 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt olieret egetræ. H. 45 cm., B. 120 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ.
Varenr: 4950274

DKK 3.600 DK, Herning, Engdahlsvej 22-05-2018
19:35:00
DKK 950
PremiumOak. Dansk produceret plankebord af massivt egetræ 180 cm.
PremiumOak. Dansk produceret plankebord af massivt antik olieret egetræ. Medestel af matsort lakeret metal. H. 72,5 cm., B. 180 cm., D. 89 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. PremiumOak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ.
Varenr: 4956607

DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-05-2018
19:36:00
DKK 3.600
Omann Jun. Spisebord, palisander (4)
Omann Jun. Spisebord fineret med palisander, cirkulær plade med udtræk, tre tillægsplader. Model 55. H. 72 cm. L. 120 cm. + 4 x 50 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 4996645
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:36:00
Farstrup. Konferencebord / spisesbord
Farstrup. Konferencebord af bøgetræ, plader ilagt gråt laminat. H. 73 cm. L. 138 cm. B. 90 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser / mærker.
Varenr: 4979915
19:46:00
Gubi. Spisebord model Y
Gubi. Spisebord model Y. Hvidlakeret stel. Plade af hvid laminat. H. 72 cm. L. 180 cm. D. 90 cm. Udstillingsmodel. Mærker kan forekomme.
Varenr: 5003086

DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:47:00
Retro møbler bord med fire stole - Ivory og ass.(5)
Retro møbler: bord med ivory bordplade af laminat med sort kant på stel at hvidlakeret metal med fire stole i forskellige farver. Bord H. 70 x 80 x 80 cm. Stol sædeh. 45 cm. (5)
Varenr: 4993183

19:49:00
Poul Kjærholm. Taburet, model PK 91
Poul Kjærholm. Taburet, model PK91 med stel i satinbørstet rustfrit stål, udspændt med kanvas. H. 41 cm. B. 59 cm. D. 39 cm. Formgivet 1961. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5003634
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:53:00
DKK 7.800
Dansk Møbelproducent. Stort cirkulært spisebord med udtræk og tillægsplade. Model ’uNité sort, Ø120’.
Dansk Møbelproducent. Stort cirkulært spisebord med udtræk og tillægsplade. Model ’uNité’. Bord og tillægsplade udført i 22 mm MDF kerne belagt med sort højtryks-laminat. Affasede og klar lakerede kanter. Skråtstillede, koniske hvidolieret egeben. Bordet måler: Ø: 120 cm, H. 75 cm. Tillægsplade:...
Varenr: 4972947

DKK 7.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
19:56:00
DKK 1.200
Retro møbler: Bord med Ivory/ creme bordplade af laminat med sort kant på stel at sort lakeret metal med fire stole betrukket med ass farver. Bord H. 72 x 120 x 60 cm. Stol sædeh. 48 cm. (5)
Varenr: 4992485

20:08:00
Poul M. Volther. Spisebord model C35
Spisebord Designet af Poul M. Volther for FDB. Model C35. Bordplade med sort laminat plade. Stel af massivt lakeret bøg. H. 72. L. 82x82. Farveforskel på ben.
Varenr: 5005049
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-05-2018
20:12:00
DKK 700
Dansk snedkerarbejde. Spisebord, massiv røget egetræ med tillægsplader (3)
Dansk snedkerarbejde. Spisebord af massiv røget egetræ, let skråtstillede ben. Medfølges af 2 tillægsplader af finer (47x104.5 cm.). Tykkelse af bordplade: 3 cm. Bredde: 104.5 cm. Længde: 229 cm.
Varenr: 4971268
DKK 8.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-05-2018
20:17:00
DKK 1.700
Dansk møbelproducent. Spisebord / køkkenbord, palisander
Dansk møbelproducent. Spisebord / køkkenbord af fineret palisander, kvadratisk plade med hollandsk udtræk, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 73 L. 85-166 B. 85 cm. Fremstår med slitage, ujævnheder på topplade.
Varenr: 5001191
20:18:00
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>