Vurdering
123»   Varer pr. side   88 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Italiensk teservice. Barraud messeri & c. 1930-37(11)
Italiensk teservice i glaseret keramik med hjortefigurer fra Barraud messeri & c. (bmc), 'servizio da tè', sesto fiorentino, ca. 1930-37 bestående af: Tepotte, L. 21,5 cm, Sukkerskål. L. 17 cm, Flødekande, L. 17 cm, Fire kopper, Ø. 8 cm, Fire underkopper/ tallerkner Mørket under bund....

Varenr: 6220068
DKK 2.000 DK, Kolding, Platinvej 05-10-2022
10:57
Bing & Grøndahl. ' Empire ' service af porcelæn (53)
Bing & Grøndahl. service af porcelæn, 'Empire', bestående af: 7 stk bouillon kopper nr 247. 2 sort( to kopper med rep . på hank. 10 underkopper nr 104, 2 sort 6 store kopper nr 104, 22 sort ( en med hak) 9 kaffekopper nr 102, 1 sort 14 underkopper nr 102 1 -2 sort. 1 kaffekande 91A, 2 ...

Varenr: 6278838
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-10-2022
12:51
Rørstrand. Service, 'Blå Koka' (140)
Rørstrand. Blå Koka. Servicedele af porcelæn best. af: 32 middagstallerkener, 32 dybe frokosttallerkener, 40 kagetallerkener, 18 underkopper, 14 kaffekopper, 2 sukkerskåle, 1 flødekande samt 1 fad. I alt 140 dele. Fremstår med brugsspor herunder kan enkelte mindre afslag fremkomme. (140)

Varenr: 6270962
DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-10-2022
19:20
Aluminia. Service, 'Anne Sofi' (49)
Aluminia. Service af fajance, 'Anne Sofi', bestående af: 15 middagstallerkener, 10 suppetallerkener, 7 frokosttallerkener, 2 kagetallerkener, 7 sidetallerkener, 4 ovale fade L. 28-38 cm, sauceskål, 2 terriner, skål. I alt 49 dele. Fremstår med brugsspor, herunder dele med krakelering, ...

Varenr: 6263638
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-10-2022
19:29
Bing & Grøndahl. Tema. Diverse dele stel (40)
Bing & Grøndahl. Tema. Diverse dele stel, bestående af: 1 skål nr. 512 2. sort. Ø 19 cm 1 låg Ø 23 cm 1 smørnæb nr. 311 2. sort. Ø 11 cm 1 smørboks uden låg 582 1. sort. 8 x 12 cm 1 flødekande nr. 303 2. sort. H. 10 cm 1 sukkerskål nr. 302 1. sort. Ø 8 cm 5 kopper nr. 475 1. sort. 4 ...

Varenr: 6262490
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
19:30
DKK 500
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Fredensborg. Diverse dele stel (81)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Fredensborg (nr. 597). Diverse dele stel af porcelæn, bestående af: 1 oval terrin m/ låg & hanke nr. 9347 1. sort. L. 25 cm 1 kabaret fad m/ fire rum nr. 9174 1. sort. Ø 28 cm 1 skål nr. 9183 1. sort. Ø 22 cm 1 kantet skål nr. 9044 1. sort. 22 x 26 cm 1 asiet nr. ...

Varenr: 6265510
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 05-10-2022
19:45
DKK 850
Et sæt dækketallerkener af glas (33)
Et sæt på 33 dækketallerkener af presset glas med struktur på bagsiden, glatte på forsiden. Ø 32 cm. Fremstår med brugsspor. (33)

Varenr: 6279872
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-10-2022
19:45
Rörstrand. 'Ostindia' service. (22)
Rörstrand. 'Ostindia' service bestående af: 12 middagstallerkner, Ø. 27 cm, salt/peber sæt (mangler prop i bund) 2 sovseskåle, L. 18 cm, to smørbrikker, to skåle, 24x27 cm, samt to stegefade, L. hhv. 27 samt 36 cm. Enkelte minimale glasurafslag på kant af nogle tallerkner. (22)

Varenr: 6279973
DKK 1.000 DK, Kolding, Platinvej 05-10-2022
19:52
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet bonbonniere, 400
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet bonbonniere af porcelæn 400. Låg 1. sort, skål 2. sort.

Varenr: 6278167
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-10-2022
20:36
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet stel af porcelæn (14)
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet steldele af porcelæn bestående af: Ovalt fad 99 (3. sort), asiet med fllæsekant 140 (1. sort), 2 tallerkner 180 (1. sort), tallerken af jernporcelæn dekoreret med tallet 7 331 (1. sort), 4 kaffekopper 80 (1. sort), 3 underkopper 80-93 (1. sort), en underkop ...

Varenr: 6278050
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-10-2022
20:37
DKK 900
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde bouillonkopper 764 (5+5)
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde 5 bouillonkopper 764 dertil 5 underkopper 524-703-764. 1. sort. Låg mangler og en underkop med afslag (5+5)

Varenr: 6278020
20:48
Grethe Meyer for Royal Copenhagen, dele 'Blåkant' (172)
Grethe Meyer for Royal Copenhagen/ Aluminia, dele 'Blåkant' bestående af: blandet sortering 34 stk, kaffe kopper 20 stk. underkopper 21 stk. store kaffe kopper 22 stk. underkopper 2 stk. te kopper, en med fejl i hank 2 stk. bouillon kopper 3 stk. under kopper 21 stk. kage tallerkener 1...

Varenr: 6270912
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-10-2022
20:52
DKK 900
Samling Julestel fra Mariehult sweden mm. (50)
Samling Julestel fra Mariehult sweden med kristtjørn mønster bestående af 12 stk. dybe tallerkener 12 middagstallerkener 2 stk. ovale fade 2 stk. kartoffel skåle samt kinesisk kaffeservice iform af: 10 par kaffekopper 12 kagetallerkener. Fremstår med brugsspor, dele med brændingsfejl.

Varenr: 6250879
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-10-2022
14:19
Schlaggenwald 'Brun Blomst' terriner og sovseskål.(5)
Schlaggenwald 'Brun Blomst' terriner og sovseskål bestående af2 Terriner m/låg 38 cm x 23 cm, H. 25 cm og 34,5 cm x 19,5 cm, H. 19 cm1 SovseskålFremstår med brugsspor.(5)

Varenr: 6186314
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-10-2022
14:28
Royal Copenhagen. Fire musselmalede helblonde kagetallerkener og en underkop (5)
Royal Copenhagen. Fire musselmalede helblonde kagetallerkener nr. 1144. Ø. 18 cm (alle med små afslag på spidser) 1.2. og 3.sort. En underkop nr. 1036. (5)

Varenr: 6272440
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-10-2022
14:54
DKK 3.800
Royal Copenhagen. 'Musselmalet riflet' to terriner (2)
Royal Copenhagen. 'Musselmalet riflet' steldele af porcelæn bestående af: Lågterrin 283-2003 L, inkl. hanke 28 cm (låg 1. sort, terrin 3. sort) lågterrin 360 L. inkl. greb 34 cm (1. sort). Afslag under greb på terrin 360 (2)

Varenr: 6257969
DKK 2.400 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-10-2022
17:31
Mats Theselius. Carrier for a Carrot, 'Excalibur'
Mats Theselius (f. 1956, SWE). 'Carrier for a Carrot, Excalibur'. Gulerodsholder med integreret dip-skål af gult glaseret keramik. Stemplet Candelarte samt Mats Theselius. 12 x 11 x 7 cm.

Varenr: 6270226
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-10-2022
19:27
Bing og Grøndahl. Mågestel service (87)
Bing og Grøndahl. Mågestel samling service af porcelæn best. af: 10 kaffekopper, nr. 102, 2. sort., 11 underkopper, nr. 102, 2. sort., 12 desserttallerkener, nr. 28A, herunder 8 desserttallerkener = 2. sort. og 4 = 1. sort., 12 middagstallerkener, nr. 25, 2. sort., 12 dybe middagstallerkener, nr....

Varenr: 6254080
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-10-2022
19:53
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde steldele (8)
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde steldele af porcelæn bestående af: Stor opsats 1022, H. 17,5 cm , fad / underfad 1062, Ø 25 cm, buketholder 1044, H. 7 cm, Ø. 12 cm, 3 dybe tallerkner 1078, tallerken 1084, tallerken 1085. 1. sort. Alle dele med skår (8) Alle dele med skår (8

Varenr: 6278232
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-10-2022
20:35
DKK 500
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde terrin 602
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde lågterrin 602, H. 24, Ø inkl. hanke 30 cm, 1. sort.

Varenr: 6277907
20:38
DKK 1.200
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde chokoladekande, saltbøsse og sovseskål (3)
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde steldele af porcelæn bestående af; Chokoladekande 722 (1. sort) og sovseskål med fast underfad 587 (2. sort), saltbøsse med prop 712 (2. sort). Manglende låg (3)

Varenr: 6277967
20:38
DKK 950
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde tallerkner, 572 (13)
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde tallerkner af porcelæn, 572 Ø 22,5 cm. Otte 1. sort, fire 2. sort og en 3. sort (13)

Varenr: 6278204
20:40
DKK 1.900
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde, fade af porcelæn (3)
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde fade af porcelæn bestående af: Ovalt fad 533 L. 36,5 cm, 2 ovale fade 534 L. 40,5 cm (heraf én 2. sort). Er intet andet angivet i parentes, så 1. sort. Fad 533 med minimalt afslag på fodrand (3)

Varenr: 6277919
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-10-2022
20:55
DKK 1.700
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde fiskefad, 537
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde fiskefad af porcelæn 1/537. L. 59,5 cm, B. 24,5 cm. 1. sort. Minimalt glasurafslag.

Varenr: 6277883
DKK 5.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 06-10-2022
21:05
DKK 5.000
Lyngby. Middags- og kaffeservice (54)
Lyngby. Middags- og kaffeservice med guld kant bestående af seks dybe tallerkener, fire underkopper, to sovsekander med underfad, en skål, seks sidetallerkener, ti middagstallerkener, ti desserttallerkener, et stort ovalt fad, to mindre ovale fade, fem kaffekopper og syv askebæger. Fremstår ...

Varenr: 6275495
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
12:15
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' kaffe- og teservice (48)
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' kaffe- og teservice bestående af syv tallerkner nr. 576 (heraf tre af 1.sort. og fire af 2.sort.), en tallerken nr. 653 (1.sort.), en underkop nr. 535-656-669 (1.sort.), en underkop nr. 525-626-656 (4.sort.), seks underkopper nr. 713 (heraf fem af 1.sort. og en af ...

Varenr: 6255003
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:16
Royal Albert 'Old contry roses' servicedele af porcelæn. (90)
Royal Albert 'Old contry roses' servicedele af porcelæn best. af: 5 ovale fade, 1 rundt fad med hanke, 2 opsats, 1 smørkrukke med underfad, 1 bladformet fad , 2 askebægre, 1 kaffekande, 4 diverse små fade, 2 sukkerskåle, 2 flødekander, 16 kaffekopper, 17 underkopper, 18 frokosttall, 18 kagetall. ...

Varenr: 6278262
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
20:22
Royal Copenhagen / Kgl. porcelæn. Musselmalet 'helblonde'. 12 kagetallerkener, sukkerskål samt mælkekande (14)
Royal Copenhagen / Kgl. porcelæn. Musselmalet 'helblonde' kaffeservice af porcelæn bestående af: 12 kagetallerkener nr. 1/1087. 1. sort, Ø. 17,5 cm., en sukkerskål nr. 1/1112. 1. sort, H. 7,5 cm., samt en mælkekande nr. 1/1032. 1. sort, H. 10,5 cm. (14)

Varenr: 6270982
DKK 4.000 DK, Kolding, Platinvej 07-10-2022
20:36
Royal Copenhagen. Musselmalet 'helblonde'. 12 middagstallerkener (12)
Royal Copenhagen. Musselmalet 'helblonde'. 12 middagstallerkener af porcelæn, heraf 5 stk. nr. 624 1. sort, 6 stk. nr. 1/1084 2. sort samt 1 stk. nr. 1/1084 3. sort (denne med afslag på fodrand). Ø. 25 cm. (12)

Varenr: 6270972
DKK 6.000 DK, Kolding, Platinvej 07-10-2022
20:50
DKK 4.200
Rörstrand. Samling 'Ostindia' service (86)
Rörstrand. Samling 'Ostindia' service bestående af femten underkopper, Ø. 16 cm., ni underkopper, Ø. 15 cm., atten underkopper, Ø. 13 cm., en kagetallerken, Ø. 16 cm., fem tekopper, Ø. 10 cm., tre kaffekopper, Ø. 9,5 cm., femten kaffekopper, Ø. 8 cm., fire æggebægere, H. 5 cm., et saltkar, L. 9,5...

Varenr: 6280716
21:16
DKK 2.800
123»