Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Rosenthal. Continental, Kaari Grey til 6 personer (22)
Rosenthal. Continental, Kaari Grey stel bestående af: 6 middagstallerkner Ø. 26,5 cm, 6 dybe tallerkner Ø. 23 cm, 6 frokosttallerkner Ø. 20 cm, 2 krukker med hank (en med låg) H. 16-25 cm, 1 skåle, 1 fad B. 33 cm, fremstår med skår. (23)
Varenr: 5259640
DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2019
21:22:00
Mockaservis Bavaria
MOCKAKOPPAR, 24 dlr. Bavaria, 12 koppar med underfat, förgylld dekor
Varenr: 5280161
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26-03-2019
21:23:00
Se mere
Moccaservis Blå Blomst Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst", moccaservis, 38 dlr, bestående av: 12 moccakoppar med 12 tillhörande underfat, 12 assietter, sockerskål med lock, gräddkanna
Varenr: 5281763
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
10:00:00
Se mere
Christineholm Solros matservis
CHRISTINEHOLM, "Solros", matservis, 35 dlr., porslin, 1900-talets slut, bestående av: 6 flata mattallrikar, 6 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 2 uppläggningsfat, skål, 5 muggar, såssnipa med underfat, form samt terrin, mattallrikens diameter ca 26 cm
Varenr: 5281829
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
13:00:00
Se mere
Briger Kapiainen Paratiisi servis
BIRGER KAIPIAINEN, "Paratiisi", servisdelar, 17 dlr, Arabia, Finland, porslin, formgivningsår 1969, bestående av 6 kaffekoppar med fat (+ 3 kaffefat), 10 assietter, 1 tallrik, 1 skål, 2+1 uppläggningsfat, 1+1 lockskålar
Varenr: 5281840
DKK 3.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:22:00
Se mere
Arabia 'Ruska' servicedele af stentøj (46)
Arabia "Ruska" servicedele af stentøj med brun glasur, best. af: 14 middagtall. Ø 25 cm., 14 frokosttall. Ø 20 cm., 10 sidegtall. Ø 18 cm., saucekande med tilhørende underskål, 5 underkopper Ø 12 cm. samt rundt fad Ø 33 cm., Endvidere fad af andet producent Ø 26 cm. (46)
Varenr: 5281689
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
13:28:00
DKK 500
Glasservis Rosendahl
GLASSERVIS, 24 dlr, "Grand Cru", Rosendahl, design Erik Bagger, bestående av: vattenkaraff, 6 dricksglas, 6 mattallrikar, 9 dessertskålar, 2 serveringsskålar
Varenr: 5281862
14:22:00
Se mere
Royal Copenhagen skål
KUNGLIG DANSK, "Musselmalet", skål, helblond, nummer 1019, höjd ca 7, diameter 28 cm
Varenr: 5281878
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
15:10:00
Se mere
Tallrikar Stig Lindberg Pencil
MATSERVIS, 32 dlr, porslin, Stig Lindberg, "Pencil", Gustavsberg, 1950-tal, målad dekor i svart, bestående av: 8 förrättstallrikar (21), 8 mattallrikar (24), 8 djupa tallrikar (18), 8 assietter (17 cm)
Varenr: 5281880
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
15:14:00
Se mere
Matservis Victoria design Anne Rooslien
MATSERVIS, "Victoria", 56 dlr, Fyrklövern, design Anne Rooslien, bestående av: 12 förrättstallrikar, 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 små dessertskålar, såsskål med underfat, terrin med lock, 2 stora serveringsskålar, 2 uppläggningsfat, saltkar, pepparströare
Varenr: 5281901
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
16:10:00
Se mere
En samling service Royal Copenhagen og Aluminia af fajance 'Tranquebar bestående af (150).
En samling service Royal Copenhagen og Aluminia af fajance 'Tranquebar bestående af 1 ovalt fad nr 930. 1 ovalt fad nr 928. 1 rundt fad nr 933, 1rund skål nr 936, 1 sauceskål nr 2391, 1 aflangt fad nr 2839, 15 suppekopper nr 1633, 1 lysestage nr 1158, 1 lysestage nr 1160 limet, 1 lysestage nr ...
Varenr: 5277011
DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
16:28:00
Kaffeservis Musselmalet Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, "Musselmalet", 38 dlr, halvblond, kaffeservis, bestående av: 12 kaffekoppar (modellnr 1/719) med 12 tillhörande underfat, 12 assietter (modellnr 1/574), sockerskål utan lock (modellnr 1/691), gräddkanna (modellnr 1/521)
Varenr: 5281925
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
17:12:00
Se mere
Set of Chinese porcelain plates, hand-painted with Seladon glaze, probably around 1820 (7)
Set comprising six small and one large plate from the Quing dynasty. Hand-painted with beautiful flower, butterfly and bird motifs with polychrome overglaze colour on mint green ground with golden edge. Reverse side marked with cobalt blue characters. Dia. approx. 14.5 & 19.5 cm, H approx. 2 & ...
Varenr: 5262235
DKK 2.049 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
18:45:00
DKK 298
Birger Kapiainen Paratiisi
BIRGER KAIPIAINEN, "Paratiisi", servisdelar, 9 dlr, Arabia, Finland, porslin, formgivningsår 1969, svartvitt utförande, bestående av 1 tekopp med fat, 1 uppläggningsfat, samt. 7 tallrikar
Varenr: 5281967
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
19:02:00
Se mere
Stig Lindberg Primula
STIG LINDBERG, "Primula", servis, 24 dlr, Gustavsberg, samtliga delar i gulglaserat stengods, bestående av: 9 kaffekoppar, varav 5 med fat, 2 grytor, 2+1+1 serveringsskålar, 1+1 terriner varav 1 med lock, 11 assietter, 1 tallrik, 2 djupa tallrikar, samt. 1 tillbringare
Varenr: 5281979
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
19:14:00
Se mere
Bing og Grøndahl. Mågestel middags service.(25)
Bing & Grøndahl. Mågestel m/ guld. 6 bouillonkopper m/ låg & under tallerkener. 13 fisketallerkener. Blandet sortering. (25)
Varenr: 5282828
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
19:17:00
Bing & Grøndahl. Musselmalet. Restaurationsservice, tallerkener (16)
Bing & Grøndahl. Musselmalet. Restaurationsservice, bestående af 8 frokost samt 8 suppetallerkener. Fremstår med brugsspor. (16)
Varenr: 5277287
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
19:30:00
Set of Chinese porcelain, plate with various motifs, probably seventeenth/eighteenth century (15)
Set comprising fifteen porcelain plates, partly with inspection mark. Chinese export goods, probably from the Kangxi Period (1654-1722), finely hand-painted underglaze in blue and white, eleven plates with typical flower basket motif. Field partly decorated on underside with abstract line ...
Varenr: 5261519
DKK 14.900 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
19:46:00
DKK 7.450
Set of antique Chinese porcelain, decorative plates with flower basket motifs, probably 17th/18th century (10)
Ten plates from China. Probably from Quing dynasty, created in the Kangxi Period (1654-1722). Centre of plate with typical flower basket motif in underglaze blue and white, hand-painted. Underside with double ring mark, marked with the character ‘Qi’. Dia. approx. 21 cm, H approx. 3 cm. The ...
Varenr: 5261798
DKK 16.018 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
19:50:00
DKK 7.450
Bing & Grøndahl. Samling stel bl.a. Opus uden guld, Leif Ragn Jensen sangfugle m.m. (37)
Bing & Grøndahl. Samling stel bl.a. 12 tall. Opus uden guld nr. 616 & 1 stk. RC 2. sort. Ø 17,5 cm, 12 Leif Ragn Jensen sangfugle kopper - 9 stk. Talgoxe & Hamplingför - nr. 11416 & 11413 / 305 1. sort. samt 13 under tall. nr. 305 1. sort. Brugsspor. (37)
Varenr: 5273093
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
19:55:00
Aluminia/Kgl.P. 'Tranqebar' kaffe- og middagsservice, fajance. 1. sort. (64)
Aluminia/Kgl.P. 'Tranqebar' kaffe- og middagsservice, fajance. 1. sort. Bestående af: 12 middagstall. Ø 25 cm 6 middags dybe tall. Ø 25 cm 9 frokost dybe tall. Ø 21 cm 1 sovseskål 1 stegefad L. 28 cm 1 saltbøsse 1 peberbøsse 1 rund terrin Ø 21 cm 1 oval skål L. 24 cm 1 rund skål Ø 25 ...
Varenr: 5283188
DKK 2.800 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
20:16:00
Royal Copenhagen 'Musselmalet halvblonde' tekande nr. 1/611, før 1923
Royal Copenhagen 'Musselmalet halvblonde' tekande nr. 1/611. 1.sort. Udført før 1923. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5285523
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:28:00
Chinesisches Service für 8 Personen (32)
Chinesisches Service für 8 Personen, gefertigt aus Porzellan, mit einem floralem Muster, unterseitig mit Bodenamrke versehen, bestehend aus: 8 Tassen, 8 Untertassen, 8 Dessertteller, 8 Schalen, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (32)
Varenr: 5285715
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
20:30:00
DKK 298
Royal Copenhagen 'Musselmalet riflet' saucekande, fad og skål. (3)
Royal Copenhagen 'Musselmalet riflet' saucekande nr. 1/200 fad nr. 1/2195 (B. 23 cm), oval skål nr. 1/2 (L. 24 cm). 2.sort. Fremstår med små mærker i glasuren. (3)
Varenr: 5285534
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:35:00
DKK 1.700
Bing & Grøndahl 'Empire' seks dybe middagstallerkener (6)
Bing & Grøndahl 'Empire' seks dybe middagstallerkener. Ø 24 cm. 1-sort. Fremstår med brugsspor. (6)
Varenr: 5283206
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:35:00
Royal Copenhagen Blå Blomst
KUNGLIG DANSK, "Blå Blomst", matservis, 35 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets andra hälft, bestående av: 10 djupa mattallrikar (1621), 6 förrättstallrikar (1623), 12 assietter (1625), 4 ovala uppläggningsfat (1555, 1556, 1557), skål (1522), såsskål (1651) samt terrin (1702), mattallrikens diameter ca 25 cm
Varenr: 5282066
20:41:00
Se mere
Royal Copenhagen 'Musselmalet riflet' 11 kage/sidetallerkener, nr. 1/180. (11)
Royal Copenhagen 'Musselmalet riflet' 11 kage/sidetallerkener, nr. 1/180. Ø 17 cm. 1.sort.
Varenr: 5285546
20:42:00
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' halvblonde kage/sidetallerkener. (6)
Royal Copenhagen 'Musselmalet halvblonde' kage/sidetallerkener, nr. 1/576. Ø 14,5 cm. Fremstår med brugsspor. Blandede sort. (8)
Varenr: 5285562
20:49:00
Royal Copenhagen 'Musselmalet riflet' to store serveringsfade, før 1923. (2)
Royal Copenhagen 'Musselmalet riflet' to store serveringsfade nr. 1/107. Ø 33 cm. Et fad 1.sort. Et fad 2.sort. Udført før 1923. Fremstår med brugsspor, brændingsmærker i glasuren. (2)
Varenr: 5285569
20:54:00
DKK 900
Royal Copenhagen 'Musselmalet riflet' seks tallerker. (6)
Royal Copenhagen 'Musselmalet riflet' seks tallerkener, bestående af: 5 middagstallerkener, nr. 1/176 (Ø 23 cm), 1 dyb tallerken, nr. 1/168 (Ø 21 cm). Middagstallerkener alle 2.sort. Dyb tallerken 1.sort. Fremstår med brugsspor/ridser. (6)
Varenr: 5285572
21:00:00
 1 2 3 4 5  >>