Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bemalet standur
Standur i senere bemalet urkasse med tandsnit foroven. Bemalet urskive. Lodder og pendul medfølger. H. 205 x 46 cm. Med skrammer og afskallinger
Varenr: 5432042
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
15:55:00
Bornholmerur, Christian Bistrup Rønne 1800 tallet (4)
Bornholmerur barokform i urkasse af eg, urskive med tinkrans og sorte romertal, mærket: Christian Bistrup (Rønne 1793-1877) No.409 A.M.S samt utydeligt, lodder og pendul medfølger. H.218 x 45 x 25 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor.
Varenr: 5440828
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:28:00
Dansk standur i kasse af egetræ
Dansk standur i kasse af egetræ med udskåret front. Urskive af kobber. To lodder og pendul medfølger. Nøgle mangler. H. 204 cm B. 50 cm. 1930érne. Med aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5431947
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
18:39:00
Whitfield ur/standur, egetræ, England, omkring 1790
Whitfield ur/standur, egetræ, England, omkring 1790. Træ, metal, glas. Kasseformet konstruktion med aflåseligt kvadratisk hus og glasopsats. Volutformet afslutning, forgyldt urskive i metal, timeangivelse med romertal, ornamentale minut- og sekundvisere, H. 210 cm, B. 42 cm, D. 17,5 cm, fremstår ...
Varenr: 5422615
DKK 3.725 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:28:00
DKK 298
Benjamin Smith Alfreton, ur/standur, egetræ/mahogni, England, omkring 1820
Benjamin Smith Alfreton, ur/standur, egetræ, mahogni, metal, glas, England, omkring 1820. Kassseformet konstruktion med aflåseligt urhus og glasopsats med slanke søjler, volutformet afslutning, urskive i metal, timeangivelse med romertal, ornamentale minut- og timevisere, hvid urskive med ...
Varenr: 5422614
20:29:00
DKK 298
Golvur 1800-tal
GOLVUR; urfodral i rokokostil, 1800-tal, urverk med 2 lod, pendel och vevnyckel, H ca 212 cm
Varenr: 5443057
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23-09-2019
12:10:00
Se mere
Engelsk George III standur, Thomas Baker, Blandford, omkr. 1800
Engelsk George III standur i kasse af eg, front med intarsia i lysere træ, urskive af messing med separat sekundviser og datorude, timekrans betegnet 'ThoBaker, Blandford', omkr. 1800. H. 202 cm. Lodder, pendul, optræksnøgler og dørnøgle medfølger. Værket fungerer ifølge rekvirent. Fremstår med ...
Varenr: 5427351
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
14:45:00
Golvur 1800-tal
GOLVUR, 1800-tal, bemålat fodral, lod och pendel finns, höjd 217 cm
Varenr: 5443167
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
17:20:00
Se mere
Skotsk mahogni standur 1800 tallet (4)
Skotsk standur i kasse af mahogni med profileret svanehalstop med spir, bemalet urskive med sorte romertal mærket J.A. Cowans, East Linton, glaslågen flankeret af fritstående søjler, halvsøjler langs buet dør ind til lodder, fyldning nederst. Pendul og lodder medfølger. H.213 x 45 x d.24 cm. 1800...
Varenr: 5431890
DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-09-2019
17:52:00
Golvur 17/1800-tal
GOLVUR, 17/1800-tal, stomme i bemålad furu, höjd ca 201 cm, lod, pendel samt nycklar medföljer
Varenr: 5444383
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-09-2019
12:38:00
Se mere
Hans Munch. Empire 'Mand' standur af fyrretræ, 1800-tallet
Hans Munch 1820-1893. Empire 'Mand' standur i kasse af guldstafferet fyrretræ. Hvidmalet skive med romertal, sign. Hans Munch. H. 198 cm. To lodder og pendul medfølger.
Varenr: 5412685
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24-09-2019
19:47:00
DKK 450
J.S. Riis standur i kasse af grønmalet træ, 1800-tallet
J.S. Riis (1789-1873) Standur i kasse af grønmalet træ, hvidmalet skive med romertal, sign. J.S. Riis, Rønne. Borgeskab 1819. H. 204 cm. Medfølger to lodder og pendul.
Varenr: 5412683
DKK 3.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24-09-2019
19:56:00
Engelsk standur i kasse af fineret mahogni, 1800-tallets begyndelse
Engelsk standur i kasse af fineret mahogni, hvidmalet skive med romertal, sign. George Baird, Carlisle. Dato- og sekundviser. H. 208 cm. Pendul og to lodder samt urnøgle medfølger.
Varenr: 5412681
20:06:00
Standur i kasse af egetræ, 1700-tallets slutning
Standur i kasse af egetræ, hvidmalet skive med romertal, sekundviser, sign. William Lassetere Arundel. To lodder og pendul medfølger. H. 193 cm.
Varenr: 5412684
20:06:00
Mora standur i kasse af grønmalet træ, 1800-tallets begyndelse
Mora standur i kasse af grønmalet træ dekoreret med blomster, foroven krone, forneden lyre. Hvidmalet skive med arabertal, sign. A.A.S Mora for mester Andersen Andersson. Fra Dalarna 1800-tallets begyndelse. To lodder og pendul medfølger.
Varenr: 5412680
20:17:00
Hans Sonne. Standur i kasse af grønmalet og guldstafferet træ
Hans Sonne. Standur i kasse af grønmalet og guldstafferet træ. Skive af rødmalet metal, timekrans af tin med romertal, foroven plakette sign. H. Sonne No. 127. H. 203 cm. Medfølger to lodder og pendul. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5412686
20:27:00
Christopher Galle standur i kasse af fyrretræ, 1700-tallets sidste halvdel
Christopher Galle standur i kasse af fyrretræ, skive af bemalet metal, timekrans af tin med romer- og arabertal, hjørneornamenter af forgyldt bly (et hjørneornament mangler) Foroven plakette sign. Christopher Galle, Næstved. Christopher Galle fik borgeskab 1763. H. 220 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5412679
20:40:00
Georg d. III standur af egetræ, 1800 tallet
Georg d. III standur af egetræ, urkasse og toppen med helsøljer med messing kapitaler, rigt ornamenteret urskive med romertal og minutviser mrk. Schmidt Gelting, lodder og pendul medfølger. Aldersrelateret slitage, mærker, ridser og mangler. H. 216 cm.
Varenr: 5415392
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-09-2019
10:13:58
Standur af udskåret eg med Junghans urværk 1959
Standur af rigt udskåret eg udført på bestilling af billedskærer H. Fischer i 1959, Junghans urværk, der medfølger pendul og tre lodder samt avisudklip om H. Fischer og uret. Efterset og repareret i 2012. H.185 x 80 x d.35 cm.
Varenr: 5444046
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-09-2019
12:23:57
Ottho Arboe. Standur
Ottho Arboe (1719-1773). Standur med kasse af bemalet og guldstafferet træ, urkrans af tin med romer- og arabertal, herover plakette sign. Ottho Arboe Rønne. H. 223 cm. Urværk 1700-tallet, urkassen fra slut 1900-tallet. Et pendul, to lodder og optræksnøgle medfølger. Nøgle til urkassen mangler; ...
Varenr: 5378652
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-09-2019
19:16:00
Golvur 1700-tal
GOLVUR, 1700-tal, fodral i ek, 2 delat, urtavlan märkt Johan Wallin Åsaka, höjd 207 cm
Varenr: 5445899
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-09-2019
19:32:00
Se mere
Golvur 1800-tal
GOLVUR, 1800-talets början, bemålat i svart, detaljer i guld, skuren dekor, höjd ca 200 cm
Varenr: 5446024
21:43:00
Se mere