Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
   Varer pr. side   7 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
George III og IV standur af mahogni- og elmetræ, ca. 1795 og 1825
George III og IV standur i kasse af mahogni- og elmetræ med snoede hjørnesøjler, ca. 1825 med George III urværk, skive af messing med romertal. Time, sekund- og datoangivelse, graveret med ornamentik og fugl, sign. Heny. Hawkins, Plymouth for Henry Hawkins, mester i Plymouth 1795. H. 213 cm. ...

Varenr: 6148303
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-01-2022
20:03
DKK 950
Bürk Præcisions ur i kasse af egetræ
Bürk Præcisions ur i kasse af egetræ. Urskive af metal, mrk. "Bürk" med pendul ophæng. H. 83 cm. B. 32 cm. D. 17 cm. Nøgle til kabinet medfølger

Varenr: 6118220
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-01-2022
08:47
Dansk standur i kasse af hvidmalet træ, 1800-tallet
Dansk standur i kasse af hvidmalet træ. H. ca. 200 cm. Nøgle, to lodder og pendul medfølger. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6145593
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23-01-2022
18:10
DKK 900
Engelsk standur mrk. Wakefield Ayton Banks
Engelsk standur mrk. Wakefield Ayton Banks i kasse af mahogni med intarsia med kannelerede søjler. Skive med arabertal med angivelse af dato og sekunder udsmykket med blomster og landskabsscene. 1800-tallets begyndelse. Fremstår med lodder og pendul. Nøgle medfølger ikke. H 210 cm. B 55 cm. D 30 ...

Varenr: 6139120
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2022
17:01
Tre Ældre vægure (3)
Tre Ældre vægure . Med kasser i mahogni og bemalet træ. H. 80-90 cm. Fejl og mangler kan forekomme. (3)

Varenr: 6147977
DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2022
13:00
DKK 1.200
Aitchison, Falkirk, skotsk standur 1800 tallet (6)
Aitchison, Falkirk, skotsk standur i mahognikasse, svanehalstop med ørnespir, bemalet urskive med sorte romertal signeret Aitchison, Falkirk. Der medfølger optræks og dørnøgle, pendul og lodder. H.225 x 50 x d.24 cm. Første halvdel af 1800 tallet. Aldersrelateret stand, et hængsel løst i ...

Varenr: 6149638
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2022
19:51
DKK 450
Standur
Standur, bemalet urkasse, hvid urskive med romertal, H 200 cm. Lodder, optrækkernøgle, pendul Fremstår med brugsspor, Fejl og mangler kan forekomme. H 185 cm.Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6147403
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-01-2022
19:54