Vurdering
   Varer pr. side   7 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hinrich Wilhelm Wentzel, barok standur 1760 (5)
Hinrich Wilhelm Wentzel, barok standur i hvidmalet kasse af fyrretræ, buet profileret top, urkrans af tin med sorte romertal, forgyldte hjørneornamenter af bly, øverst med 'delfiner', navneplade mærket 'Hinrich Wilhelm Wentzel 1760. Der medfølger tre lodder, pendul og optræksnøgle. H.221 x 59 x ...

Varenr: 5912671
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
15:09
P. Smith, hvid bemalet standur 1763
Hvid bemalet standur, urskive med messing påsætninger, af tin med sorte bemalet romertal mrk Paaske (?) Smith og Anno 1763, Nøgle pendul og lodder medfølger. H. ca. 228 cm. Senere hvid bemaling.

Varenr: 5910476
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2021
19:20
George III standur, John Edward, Alloa, Scotland, ca. 1800
George III standur i kasse af mahogni ilagt med bl.a. rodtræ, lågen flankeret af delvist kannelerede og snoede kvartsøjler, svanehalsformet top prydet med fugl af messing, glaslågen flankeret af kannelerede søjler, urskive af messing, timekrans med araber og romertal, sekund- og datoangivelse med...

Varenr: 5913402
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:19
DKK 850
Peder Fischer, standur i barokkasse 17-1800 tallet (6)
Peder Fischer, Nyborg/Assens (1756-1816). Standur i bemalet og guldstafferet barok urkasse, profileret svanehals top, sideruder, urskive med buet top, 'Tempus Fugit' med bevægelig fugl, tinkrans med sorte romertal, hjørneornamenter af bly, skiven mærket Peder Fischer. Der medfølger pendul, to ...

Varenr: 5916196
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-01-2021
15:29
Golvur England 17/1800-tal
GOLVUR, 17/1800-tal, England, fodral i valnötsfanér, urverk märkt Daniel Seddon, Frodsham, lod, pendel samt nyckel medföljer, höjd ca 222 cm

Varenr: 5915972
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 27-01-2021
19:18
Se mere
Wolverhampton George III standur, ca. 1790
Wolverhampton George III standur med kasse af eg med kannelerede kvartsøjler, letbuet låge med messingomkranset rude, svungen, profileret top prydet med spir af messing, glaslåge flankeret af kannelerede søjler. hvidemaljeret urskive med bemalet dekoration og motiv af dreng og får ved træ, ...

Varenr: 5868038
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-01-2021
20:52
DKK 450
Golvur England 1800-tal
GOLVUR, 1800-talets första hälft, England, bemålad urtavla, slag, sekundvisare, dekor i mässing, höjd 206 cm, nyckl, lod samt pendel finns

Varenr: 5917579
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-01-2021
19:54
Se mere