Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bornholmer / standur, Lars Kum
Dansk bornholmer / standur i empirekasse af bemalet fyrretræ. Bemalet urskive med romertal samt inskription L. Kum . Lars Kum f. 1778, borgerskab i Rønne 1804. H.191 cm. Pendul og lodder samt optræknøgle medfølger. Fremstår med rep. på kant af låge i hængselsiden. Lauritz.com indestår ikke for ...
Varenr: 5284333
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
12:48:00
Fransk kaminur, 1800-tallet
Fransk kaminur af forgyldt bronze. Rigt udsmykket med figur, stiliseret blomster og bladværk. Fjederophængt pendul. Urskive med romertal. Optræksnøgle medfølger. H. 40 B. 50 D. 18 cm. 1800 tallets anden halvdel. Fremstår med brugsspor, afknækket viser medfølger. Urskive med krakeleringer. ...
Varenr: 5283909
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:32:00
Golvur England
GOLVUR, England, 1800-tal, fodralet fanérat i mahogny, bemålad urtavla med otydliga märkningar, höjd ca 205 cm
Varenr: 5282128
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 27-03-2019
21:43:00
Se mere
Golvur England
GOLVUR, s.k Long case clock, 1780-tal, Wales, fodral fanérat med mahogny, urtavla med dekor av gårdar och slott samt svarta romerska siffror, otydligt märkt Llangollen, roterbar del med måne, nautiskt motiv samt slott, höjd ca 217 cm, medföljer två lod samt pendel och nyckel
Varenr: 5283514
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
16:36:00
Se mere
Engelsk standur i kasse af blåmalet og guldstafferet træ, 1700-tallet
Engelsk standur i kasse af blåmalet og guldstafferet træ, skive af rødmalet metal med romer- og arabertal. Sign. R. Drake, Beaminster. Sekund og datoviser. H. 214 cm. Medfølgende to lodder og pendul. H. 214 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5284201
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 28-03-2019
20:16:00
Bornholmer standur i kasse af rosamalet og guldstafferet træ, 1800-tallets begyndelse
Bornholmer standur i kasse af rosamalet og guldstafferet træ, skive af blåmalet metal, timekrans af tin sign. monogram M.P.N, Rønne. Mester Mogens Peter Nielsen får borgeskab 1805. Medfølger to lodder og pendul. H. 208 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5284246
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 29-03-2019
19:42:00
Bornholmer standur i kasse grå- og hvidmalet træ, 1800-
Bornholmer standur i kasse af grå- og hvidmalet træ, hvidmalet skive med romertal, sign. M. Clausen, Hasle. Mester Morten Clausen, borgeskab i Hasle 1839. Medfølgende to lodder og pendul. H. 205 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5284157
19:48:00
Dansk barok standur i kasse af rødmalet træ, 1700-tallet
Dansk barok standur i kasse af rødmalet træ, skive af messing, timekrans af tin sign. Johs. Hansen, Copenhagen. Mester Johannes Hansen, København får bevilling 1757 til at rense og reparere, bevilling 1770 til at fremstille ure. Medfølger to lodder og pendul. H. 240 cm. Fremstår med brugsspor og...
Varenr: 5283998
DKK 4.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 29-03-2019
19:48:00
Mora standur i kasse af gråmalet træ med dekorationer, 1700-tallets slutning
Mora standur i kasse af gråmalet træ med dekorationer i form af bladværk og ornamentik samt anno 1784. Rødmalet skive med timekrans af tin. H. 192 cm. Medfølger lod og pendul.
Varenr: 5284569
DKK 3.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 29-03-2019
19:50:00
Dansk standur i kasse af rødmalet og guldstafferet træ, 1800-talets begyndelse
Dansk standur i kasse af rødmalet og guldstafferet træ, hvidmalet urskive sign. A. Seidelin, Slagelse. Mester Anders Seidelin får borgeskab 1808. Medfølger to lodder og pendul. H. 207 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5284394
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 31-03-2019
16:40:00
Bornholmer standur i kasse af grønmalet træ, 1800-tallet
Bornholmer standur i kasse af grønmalet træ, hvidmalet skive med romertal, sign. J.C. Lindtner, Rønne. Mester Johan Casper Lindtner får borgeskab 1857. H. 199 cm. Medfølger to lodder og pendul. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5284449
16:42:00
Dansk standur i kasse grønmalet træ, 1700-tallet
Dansk standur i kasse af grønmalet træ dekoreret med blomster og bladværk. Rødmalet urskive med romer- og arabertal, sign. Bonde Wibye 1769. Mester Bonde Wibye, urmager i Nr. Broby ca. 1760, Brobyværk 1760-1793 og Køng 1793-1815, Fyn. Pendul og lod medfølger. H. 198 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5284621
16:43:00
Dansk standur i kasse af hvidmalet træ, 1800-tallet
Dansk standur i kasse af hvidmalet træ, hvidmalet skive med romertal og årstal 1863. Medfølgende to lodder og pendul. H. 204 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5284507
16:44:00
Svensk empire standur i kasse af mørkbejdset fineret birketræ, 1800-tallets begyndels
Svensk empire standur i kasse af mørkbejdset fineret birketræ, skive af hvidmalet metal, sign. P. Björkman, Christianstad. Medfølgende to lodder og pendul. H. 212 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5284289
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Hammervej 1 31-03-2019
16:47:00
DKK 900
Engelsk standur, mahogni med intarsia, 1900-tallet
Engelsk standur. Urkasse af mahogni rigt prydet med intarsia. Urværkskasse med svanetop. 3 messinglodder, pendul samt optrækkernøgler medfølger. Urværk af messing med tinskive. H. 236 cm. Urkasse fremstår med defekter/mangler herunder glas i ene side af urværkskassen., løse lister. Lauritz.com ...
Varenr: 5287535
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2019
19:44:00
DKK 900
Corum Admirals Cup Seafender 48mm Limited Edition
Corum Admirals Cup Seafender 48mm Limited Edition. Limiterede til 500 stk, uret er nr. 141/500. ref. 960.101.04/0231 AN14, Serie. 2275355. Urkasse måler 48 mm uden krone i kasse af titanium. Bagkasse er med kig til det mekaniske værk med automatisk optræk. Monteret med gummirem (fremstår med ...
Varenr: 5281082
DKK 30.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2019
19:55:00
DKK 15.000
Luke Hawkins, Southwark. Engelsk standur, 1800-tallet
Engelsk standur i kasse af egetræ. Urhus flankeret af par helsøjler med base og kapitæler af messing. Urskive af messing med ornamenterede hjørnedekorationer i form af fabeldyr samt yndlinge holdende kongekroner, timekrans med inddeling i romertal samt arabertal, underskive med ...
Varenr: 5286942
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2019
20:15:00
Uhr / Standuhr, Holz, Metall, Schweden
Uhr / Standuhr, Holz, Metall, Schweden. Hohe kastenförmige Konstruktion mit einer verschließbaren Tür, verglaster Aufsatz, Untersatz, Gewichte, Pendel und Ziffernblatt mit arabischen Ziffern, H.180cm, B.48cm, T.22,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren. Lauritz.com garantiert nicht für die ...
Varenr: 5279518
DKK 3.725 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-03-2019
20:21:00
DKK 1.862
Miniatyrgolvur 1800-tal
MINIATYRGOLVUR, 1800-tal, imitationsmåleri i grönt och brunt, urtavla med romerska siffror, höjd ca 78 cm, pendel och lod finns
Varenr: 5286820
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-04-2019
18:12:00
Se mere
Golvur Jämtland
GOLVUR, omkring 1800, Jämtland, blåmålat med marmorerade lister, speglar med dekor av blommor i rött, krönet med skulpterad krona, höjd ca 216 cm, pendel, vev, 2 lod medföljer
Varenr: 5286864
DKK 4.273 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-04-2019
20:57:00
Se mere
Golvur Stjärnsund
GOLVUR, daterad 1812, Stjärnsund, kurbitsmåleri, höjd ca 230, lod (2, pendel samt nyckel medföljer
Varenr: 5286879
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-04-2019
21:42:00
Se mere
Golvur England
GOLVUR, England, 1700-tal, urtavlan märkt Ant Harrison London, fanérat i mahogny, dekor av intarsia, detaljer i mässing, höjd ca 216 cm, nyckel, lod och pendel finns
Varenr: 5286883
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-04-2019
21:54:00
Se mere