Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Engelsk standur i kasse af mahogni, 1800-tallet.
Engelsk standur i kasse af mahogni, urhus med svanehalstop og søjler, urskive med romertal, dekoreret med blomster, samt mrk. H. Walker, Lancaster. Lodder, pendul og optræksnøgle medfølger. Nøgle til urkasse. H. ca. 210 cm. Aldersrelateret stand. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5002984
DKK 1.400 DK, Herning, Engdahlsvej 21-05-2018
20:57:00
DKK 450
Engelsk standur af mahogni 17/1800-tallet
Engelsk standur. Urkasse af mahogni med stregindlægning . Urværk med bemalinger i form af personer samt med romertal. Lodder, pendul samt optrækkernøgle medfølger. H. 206 cm. Lauritz.com indestår ikke for urværkets funktionalitet. Fremstår i aldersrelateret stand, ene søjle på urværkskasse er ...
Varenr: 5002714
DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
15:23:00
DKK 500
Barok standur i kasse af blå lakeret træ, 1700-tallet
Barok standur i kasse af blå lakeret træ, dekoreret i farver og guld med kineserier, skive med gennembrudte hjørne ornamenter, timekrans af tin med romertal, plaquette med initialer og årstal A.F.L. 1779. (Antageligt Anders Fogelin f 1724, verksam som pistolsmed och urmakare i Angeredshestra ...
Varenr: 4977104
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
16:31:57
Farnworth, Nottingham. George III standur af mahogni, 1700-tallets slutning/1800-tallets begyndelse
Farnworth, Nottingham. George III standur i kasse af mahogni med indlægninger af frugttræ. Svanehalsformet top, flankeret af runde hjørnesøjler. Urskive af messing dekoreret med indgraveringer og ornamentik. Timekrans med romer og arabertal. Separat sekundvisning. Månefase med bemalet skive ...
Varenr: 4996643
DKK 3.400 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
18:30:00
Rokoko stil standur med intarsia og slebet glas
'Tempus Fugit' standur i kasse fineret med rosentræ, indlagt med intarsia, lodder og pendul medfølger, H. 199 B. 41 D. 25 cm.
Varenr: 5001601
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
18:54:00
Ball 999 Hamilton,lommeur, 585 guld
Lommeur Ball 999 (Hamilton), 585 guld, vægt i alt med urværk: ca. 97 g. Ø: 50 mm. Urkasse med gravering.
Varenr: 4944582
DKK 7.071 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
21:09:00
DKK 1.675
Antikt lommeur, 3 kapsler, 585 guld, med stopur
Antikt lommeur uden producentnavn, urværk med kvarterrepetition, med stopfunktion. Urkasse og alle tre kapsler i massivt 585 guld, diameter: ca. 5 cm, vægt i alt: ca. 104 g. Emalje-urskive med arabiske tal. Fremstillet før 1900.
Varenr: 4944587
DKK 26.052 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
21:11:00
DKK 1.675
Standur / bornholmerur, 1800/1900-tallet
Standur / bornholmerur, 1800/1900-tallet. Urskive med romertal og kasse af massivt mørkt træ. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. H. 189, B. 33, cm.
Varenr: 4991074
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
14:45:00
Standur
Standur med kasse af egetræ. H 208 cm. Pendul, 2 lodder og nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4988579
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2018
13:24:00
Standur, træ, Tyskland
Ur, standur, træ, høj, firkantet, kasseformet konstruktion, korpus med en låge, delvist med glas, kan aflåses, en nøgle medfølger, langt pendul og to lodder af messing, rund urskive med sorte romertal, H. 206 cm - B. 46 cm - D. 27,5 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, ...
Varenr: 4748650
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2018
20:17:00
DKK 298
Bornholmerur og standur (2)
Bornholmerur og standur i almuebemalede kasser af fyrretræ, det ene ur med blyindfattet glas i lågen, urskiver med romertal. Der medfølger pendul og lodder til begge ure. 1960-70'erne. H.188-199 cm. Brugsspor.
Varenr: 5006172
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2018
14:11:00
Dansk standur i kasse af hvidmalet træ, 1800-tallet
Dansk standur i kasse af hvidmalet træ, skive af hvidmalet metal med romertal. 1800-tallet. H. 220 cm. Medfølgende to lodder, pendul og optrækkernøgle. Fremstår med brugsspor, afskalninger på skive.
Varenr: 4985519
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-05-2018
19:48:00
Dansk standur i kasse af hvidmalet og guldstafferet træ, skive af messing, timekrans af tin med romer- og arabertal. 1800-tallet. H. 199 cm. Medfølgende to lodder og pendul. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5006680
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26-05-2018
17:27:00