Vurdering
   Varer pr. side   6 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jørgen Peter Arboe. Barok standur 1700-tallet
Jørgen Peter Arboe. Barok standur i kasse af bemalet træ med farvet glas i lågen 1700-tallet. Urskive i messing og tin sign. J.P. Arboe 1774. Medfølgende to lodder, nøgle, pendul samt optræksnøgle. Lette brugsspor og alderspatina. H. 200 cm B. 48 cm.

Varenr: 6123072
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
13:30
DKK 11.000
Gustav Becker, standur i kasse af eg, 1920'erne
Gustav Becker, standur i kabinet af fineret eg, antageligt omkr.1920'erne. 2 kædehængte lodder & pendul. Messingbeklædte. Kabinet med udskåret ornamentik, Stedvise brugs- og aldersspor, bl.a. lille smule limrester omkr. ene perlestaf på front. H. 193. B. 54 cm. (ved fod)

Varenr: 6122198
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
14:32
Westminister Clock, København, standur af palisander
Westminister Clock, København. Standur med kabinet af palisander, massivt og fineret. Art deco-stil, men formentlig fra tiden omkr. 1970'erne. Tre kædehængte lodder. Brugsspor. H. 184. B. 43. D. 24 cm.

Varenr: 6122034
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
20:34
Standur i kasse af hvidmalet og guldstafferet træ, ca. 1800
Standur i kasse af hvidmalet og guldstafferet træ, skive af messing, timekrans af tin. Pendul og to lodder medfølger. H. 224 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6118592
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-11-2021
20:07
Lille standur
Lille standur med kasse i bemalet træ med blomsterdekoration mærket C. Varder , København. nøgler medfølger H. 175 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6123629
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-11-2021
20:47
H. Rasmussen. Standur af bemalet træ, slut 1700-tallet
H. Rasmussen. Fynsk standur af bemalet træ, slut 1700-tallet. Såkaldt 'en-peger'. 1. døgsnværk. top med udskæringer. Messing urskive med graveringer, timekrans og signeret ring af tin.. Medflg. 2 mindre lodder, optræksnøgle og pendul. H. 208 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6114797
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-12-2021
10:52