Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 27  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kai Kristiansen. Fire stole model 31 i palisander (4)
Kai Kristiansen. Et sæt på fire stole, model 31, i palisander, sæde samt rygstykke monteret med uldstof. H. 45/75 cm. Fremstår med brugsspor.(4)
Varenr: 5419666
DKK 4.600 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
09:15:57
DKK 3.400
Par stole i teak (2)
Par stole i massiv teak, rygstykker i formbøjet finer, sæder betrukket med grå uldstof. H. 79, Sh. 45, B. 46 cm. Fremstår med brugsspor, herunder skrammer, mindre finerskader og en reparation (2).
Varenr: 5442104
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
09:43:00
Fire barstole i industrielt design (4)
Fire barstole i industrielt design. Udført i laseret træ og sort malet jern, sæde af flet. H. 111 B. 45 Sh. 76 cm. (4)
Varenr: 5381540

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
10:35:00
Sædehynder til Arne Jacobsen skalstol, model Myren. (6)
Sædehynder til Myren betrukket med sort læder, bagside med antiskrid. Bemærk, stol medfølger ikke. (6)
Varenr: 5326900

DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
10:51:00
Seks hynder til Arne Jacobsens stole, model 3107/3207 (7éren)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) af farvet blå læder. Bagside med skridsikret materiale. Bemærk, stol medfølger ikke. (6)
Varenr: 5326897

DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
11:14:00
Space Copenhagen for Fredericia Furniture. Barstol, model Spine.
Space Copenhagen for Fredericia Furniture. Barstol, model Spine. Udført i sortlakeret eg, og forsidepolstret med brun anilin læder. SH. 74 cm. H. 104 cm. Udstillingsmodel med minimale brugsspor.
Varenr: 5408531

11:33:00
Charles Eames. Kontorstol med sort læder, model EA117
Charles Eames 1907-1978. Kontorstol med stel af poleret aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul, betræk af sort læder, vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Model EA-117. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med enkelte ridser samt lette brugsspor.
Varenr: 5434350
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
11:40:00
Rokokostil. Fire stole af nøddetræ (4)
Rokokostil. Fire stole af nøddetræ med fogyldt dekoration, svungne cabrioleben og udskæringer i form af bladværk og rocaille. H. 82, SH. 45 cm. Aldersrelaterede brugsspor, samt en med brud på ryglæn. (4)
Varenr: 5430938
12:24:00
Bent Hansen, Otte sædehynder til Eames DSR/DSW-stole (8)
Bent Hansen, Otte sædehynder til Eames DSR/DSW-stole, sort/brun uld. Sandwich opbygning: bagside med skridsikker gummibund, koldskum i midten og uld som top. Vejledende udslagspris samlet ca. 2.800 dkk. (8) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive designmøbler, belysning og ...
Varenr: 5427440

DKK 1.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2019
12:25:00
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik. Stol model 'Langue Avantgarde'
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik. Spisestol model Langue Avantgarde Dining Chair, Stel af sortlakeret stål, ryg og sæde sort plast beklædt med rosa farvet stof. Fremstillet for NORR11. H. 78 cm., B. 50 cm., D. 51 cm., siddehøjde 46 cm.
Varenr: 5401681

12:27:00
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, sort original læder
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort original læder. Returdrej. Fempas stjernefod af aluminium. Forkromet. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007. SH. 48 cm. Fremstår med få brugsspor. Se også varenummer: 5432391, 5432394, 5432393.
Varenr: 5432392

DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
12:28:00
DKK 900
lloyd loom scandinavia. Et sæt på seks armstole. (6)
Et sæt på seks armstole af lyst flet. Sædehynde af råhvidt læder Fremstillet hos Lloyd Loom Scandinavian, bagpå¨plakette herfra. siddehøjde 52 cm. H. ryg 93 cm B. 93 cm. Fremstår med brugspræg. (6)
Varenr: 5390509
DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
12:34:00
Arne Jacobsen. 7'er par barstole, model 3187 (2)
Arne Jacobsen 1902 - 1971: Par barstole 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3187. Siddehøjde 60 cm. H. ca. 93 cm. Fremstår nybetrukket med sort pure anilin læder ved anden dansk professionel møbelpolster i ...
Varenr: 5417450
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
12:42:00
DKK 500
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Cognac læder. (6)
Varenr: 5331432

DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
13:07:00
Dulton Beat folding chair, Yasu Sasamoto
Yasu Sasamoto for Dulton Beat folding chair. Barstol af rustfrit stål, delvis forkromede og cremefarvet lakeret sæde. Justerbar højde Max.: 59cm Min.: 43cm, B. 37 cm. Leveres i original emballage.
Varenr: 5442510

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
13:19:46
Dansk produceret vendbare hynder til Hans J. Wegners 'Kinastol, model FH4283 i sort læder (2)
Et par vendbare hynder til Hans J. Wegner's Kinesiske stol betrukket med knapsyet, sort læder. Fremstår ubrugte uden brugsspor. NB! Stole medfølger ikke. (2)
Varenr: 5306688

DKK 2.600 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
13:20:00
Sæt på seks sæde-hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole.(6)
Sæt på seks sæde-hynder i Cognac farvet læder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. Modelfoto, bemærk stol medfølger ikke,
Varenr: 5398014

DKK 1.900 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
13:20:00
DKK 450
Seks stole, kunstskind. (6)
Seks stole polsteret med kanalsyet kunstskind. Skråstillede ben af sortlakeret jern. SH. 45 cm. H. 85 cm. B. 52 cm. Fremstår usamlet i original emballage. Modelfoto(6)
Varenr: 5377640

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
13:26:00
Welling & Ludvik for Fredericia Furniture. Fem stole/armstole, model `Pato. (5)
Welling & Ludvik for Fredericia Furniture. To stole, samt tre armstole, model `Pato. Alle med forskellige polstertype. To stole med pletter på sædet. Firepasfod i sort og hvidlakerte metal. Udstillingsmodeller med lette brugsspor. (5)
Varenr: 5378531

13:50:00
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik. Spisestol model 'Langue Stack'
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11. Stol model Langue Stack Dining Chair, polstret med blå velour, med stel af messing rør. H. 79 cm. B. 50 cm. Sh. 45 cm. Fremstillet for NORR11. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5401691

13:56:00
Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3107 (6)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3107. Betrukket med koskind, bagside med antiskrid (6)
Varenr: 5334528

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
14:02:00
Arne Jacobsen. 7'er stole (4)
Arne Jacobsen. 7'er stole af formspændt krydsfinér, betrukket med sort kunstlæder, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Stærke brugsspor. (4)
Varenr: 5441243
DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
14:03:18
To armstole i eg. Start 1900-tallet. (2)
To armstole i eg, sæde og ryg betrukket med sømbeslået stribet uld. Start 1900-tallet. H. 103 cm. Fremstår med brugsspor samt pletter på betræk. (2)
Varenr: 5411629
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
14:11:00
Dulton / Yasu Sasamoto. skamler, 'Tanden / wisdomtooth''
Dulton 'Wisdom' skammel, udført i cremefarvet lakeret metal. Sign Dulton/ Yasu Sasamoto model No. 100-115. Mål. H. 48 cm. Ø 28 cm. Fremstillet hos Dulton.
Varenr: 5280643

14:24:18
Hiromichi Konno for Fritz Hansen. Sæt på syv stole, model Rin (7)
Hiromichi Konno for Fritz Hansen. Sæt på syv stole, model RIN HK10 med drejelig firpasfod af poleret aluminium, skal af støbt plast med grå sædepolstring. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2011 med mærkat herfra, 'Brown Label'. H. 76/45 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og patina. (7)
Varenr: 5424841
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
14:46:00
DKK 950
Læderhynder til Nanna Ditzel Trinidadstole. Grønt læder (6)
Læderhynder til Nanna Ditzel Trinidadstole. Sæt på seks stk. Betrækket er fremstille af grønt dækfarvet læder,polstret med skumgummi. Patenteret design med pyntestikninger og montering ved at hyndens kiler trykkes ned i stolens udfræsninger. (6)
Varenr: 5431917

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
14:47:43
Seks italiensk design stole (6)
Seks italiensk design stole, betrukket med gråt møbelstofmonteret på ben af sortlakeret træ, sædehøjde ca. 47 cm. Fremstår med minimale (6)
Varenr: 5434231
DKK 13.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
14:48:45
Seks italiensk design stole, grå velour monteret på ben af træ, sædehøjde ca. 47 cm. Fremstår med minimale (6)
Varenr: 5430112
DKK 16.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
14:48:51
DKK 650
Læderhynder til Nanna Ditzel Trinidadstole. Sandfarvet læder (6)
Læderhynder til Nanna Ditzel Trinidadstole. Sæt på seks stk. Betrækket er fremstille af sandfarvet dækfarvet læder,polstret med skumgummi. Patenteret design med pyntestikninger og montering ved at hyndens kiler trykkes ned i stolens udfræsninger. (6)
Varenr: 5410173
14:49:10
DKK 450
Arne Jacobsen. Et par barstole, anilin 'Vacona' læder (2)
Arne Jacobsen. Et par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér, betrukket med cognacfarvet anilin læder, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3197. H. ca. 112 cm. sædehøjde ca. 79 cm. Modelfotos. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer ...
Varenr: 5412210
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
14:51:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 27  >>