Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
   Varer pr. side   18 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Franz Sedivy, figurkomposition, akvarel og gouache, 1931
Franz Sedivy (den yngre, f. 1888-1973): Surreel figurkomposition, akvarel og gouache på papir, dateret 1931, samt signeret FS. Ramme med glas. Symbolladet komposition med bl.a. stjerne, malteserkors, sol og halvmåne. 35 x 21 cm. (38 x 23 cm.) Alm. aldersrelateret stand.

Varenr: 6146239
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2022
18:49
Peter Ilsted. To tegninger (2)
Peter Ilsted (1861-1933). To tegninger, en tænksom ung pige, sign. Peter Ilsted 87, og en bondekone, usign, dateret 29. juli 82. Lysmål: 27 x 20 (35 x 27) og 28 x 22 (37 x 30) cm. (2)

Varenr: 6149601
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2022
20:20
Jes Schrøder. Landskab med vej, tegning (cd)
Jes Schrøder (1951-2005). Landskab med vej, tegning med bly på papir, sign. JS 94. Lysmål: 36 x 46 cm (53 x 61 cm).

Varenr: 6149961
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2022
20:29
Anton Melbye. To tegninger bl.a. kystparti fra Tanger (2)
Anton Melbye (1818-1875). To tegninger, et kystparti fra Tanger sign. A. Melbye samt havneparti sign. AM, bly på papir. Lysmål: 22 x 36 (40 x 53) og 15 x 20,5 (30 x 36) cm. (2)

Varenr: 6149606
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2022
20:45
Claus Bojesen. Figurkomposition (cd)
Claus Bojesen (f. 1948). Figurkomposition. Blæktegning. Sign. Claus Bojesen. 14 x 12,5 cm (25,5 x 23 cm).

Varenr: 6145060
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2022
20:48
Henry Heerup. Portræt af mand. Cd
Henry Heerup (1907-1993) Portræt af mand. Bly på papir. Signeret Heerup. 22 x 15(35 x 25) cm. Fremstår med ridser i papir, løst monteret i ramme.

Varenr: 6144444
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2022
12:30
Tom M. Jensen cd: 5 satiretegninger tusch på pap (5)
Tom Myggen Jensen (1924-2008): 5 satiretegninger tusch og bly på pap. 4 stk. sign. Tom og en Tom 74. Et værk på bagside med tekst ' Symbolsk frise' og beskrivelse af tegning. mål. Mindste 11x44 cm. største 13x67 cm. (5)

Varenr: 6137768
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-01-2022
20:30
Harald Sonesson cd. Original illustration. Rasmus Klumps venner i ørknen
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration . Rasmus Klumps venner i ørknen. Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 24x32 cm. ( uindrammet)

Varenr: 6130572
DKK 3.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-01-2022
19:05
DKK 2.800
Harald Sonesson cd. Original illustration. Rasmus Klumps venner
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration. Rasmus Klumps venner . Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 25x24 cm. ( uindrammet)

Varenr: 6130583
DKK 3.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-01-2022
19:05
Rune Christensen. To originaltegninger samt et tryk (3) (cd)
Rune Christensen (f. 1980). To tegninger, pen på papir, signeret Rune, 38,5 x 29 cm (42 x 32 cm), samt et litografi, signeret Rune, nr. 30/50, 38,5 x 29 cm (42 x 32 cm). (3)

Varenr: 6144260
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-01-2022
20:44
DKK 6.000
Tom Krøjer. Motiv fra markedsplads, Isla de Margarita (cd)
Tom Krøjer (f. 1942). Motiv fra markedsplads, Isla de Margarita. Farveblyant på papir. Sign. og dat. Tom Krøjer 96. Lysmål 26 x 26 cm (42 x 40,5 cm).

Varenr: 6149793
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-01-2022
19:13
Tom Myggen Jensen cd: 4 satiretegninger tusch og bly på pap.

Varenr: 6137781
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-01-2022
20:29
Tanya Betty. Blæktegning - til fordel for Danmarks Indsamling 2022
Tanya Betty. Unika tegning håndlavet med fyldepen og sort blæk. B. 29,7 cm. H. 42 cm. Signeret. Indrammet. Galleripris 2.500 dkr. Denne auktion er en del af en større velgørenhedsauktion til fordel for Danmarks Indsamling 2022. Se alle auktionerne her. Alle indtægter går direkte og ...

Varenr: 6144484

DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2022
21:44
DKK 900

Varenr: 6144489

22:10

Varenr: 6144490

22:50
DKK 500
Alfred pedersen. To tegning i bly (2)
Alfred pedersen. To tegning i bly. 30x41(46x57) og 27x32 (44x52) cm.. Ene signeret Alfred Pedersen på forside , begge sign. på bagside.

Varenr: 6152146
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-01-2022
12:35
Fire skitser til til russiske ikoner, 1800-tallet (4)
Fire skitsearbejder til russiske ikoner, 1800-tallet . To forestillende Kristus og to forestillende Sankt Nikolaus, bly på papir. 25-33 x 20-27 (47-51 x 42-51). Fremstår med aldersrelaterede spor, herunder stedvis misfarvning og skader på papiret. (4)

Varenr: 6125835
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-01-2022
13:32
DKK 5.000
Carl Larsson. Båd og bådebro, tegning
Carl Larsson (1853-1919). Motiv med robåd og bådebro, sign. monogram CL. Bly på papir. 16 x 23 cm. (46 x 25) cm. Indrammet bag glas.

Varenr: 6146769
DKK 20.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-01-2022
19:11
DKK 15.000