Vurdering
12»   Varer pr. side   42 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
M. Drewes, Hauseingang
M. Drewes, Hauseingang, Aquarell, 1987, signiert und datiert, ca. 37 x 46 cm, hinter Passepartout und Glas gerahmt, mit Rahmen ca. 59 x 66 cm.

Varenr: 5878969
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
12:02
DKK 298
Frede Fabek . Akvarel/tusch . Julemanden ønsker glædelig jul
Frede Fabek f. 1927. Akvarel/tusch . Julemanden ønsker glædelig jul. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 21x30 (27x37 cm.)

Varenr: 5520358
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
14:37
Frede Fabek. Akvarel . Julemotiv med engle på snor
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med engle på snor. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)

Varenr: 5493938
DKK 1.300 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
16:17
Frede Fabek cd. Akvarel på papir, ' jul i Oslo, Norge '
Frede Fabek f. 1927. Akvarel jul i Oslo, Norge. Motiv med vartegn fra Oslo by. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabek med Jule akvareller fra Danske og Norske byer. U.R. lysmål 33,5x24 (39x28,5 cm.)

Varenr: 5149978
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
17:04
Frede Fabek cd. Akvarel på papir, ' jul i Hillerød '
Frede Fabek f. 1927. Akvarel 'jul i Hillerød'. Motiv med vartegn fra Hillerød by. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabek med Jule akvareller fra Danske og Norske byer. Sign. FABEK . U.R. lysmål 37x25,5 (43,5x31,5 cm.)

Varenr: 5149993
18:44
DKK 700
Frede Fabek. Akvarel Motiv med dreng og pige med kælk
Frede Fabek f. 1927. Akvarel Motiv med dreng og pige med kælk. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)

Varenr: 5493918
19:06
Sven Dalsgaard. Komposition, bly og oliekridt (cd)
Sven Dalsgaard (1914-1999). Komposition, bly og oliekridt . Abstrakt komposition fra 1985. 29 x 21 ( 56 x 46 ) cm (cd)

Varenr: 5886714
DKK 5.800 DK, Aalborg, Nibevej 25-01-2021
19:06
DKK 500
Frede Fabek. Akvarel . Julemotiv med julemand på cykel
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med julemand på cykel. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)

Varenr: 5506431
19:17
Frede Fabek . Akvarel/tusch . Julemanden som lastbil
Frede Fabek f. 1927. Akvarel/tusch . Julemanden som lastbil. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 21x30 (37x28 cm.)

Varenr: 5520359
19:27
Helga Radener-Blaschke, filtpen på papir, 'Gruppe mit drei Frauen'
Helga Radener-Blaschke, filtpen på papir, 'Gruppe mit drei Frauen'. Malet i midten af 1960'erne, med ægthedscertifikat, mål ca.: 29,8 x 41,2 cm.

Varenr: 5907824
DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-01-2021
DKK 298
Holger Bunk, tegning, sovende mand
Holger Bunk (f. 1954), tegning, sovende mand, oliekridt på papir. Forestiller en sovende mandlig figur i interiør med vindue og rosafarvet tæppe, 65 x 49 cm (74 x 58,5 cm).

Varenr: 5832548
DKK 3.725 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:23
DKK 298
Holger Bunk, tegning, portræt af en siddende mand
Holger Bunk (f. 1954), tegning, portræt af en siddende mand, oliekridt på papir. Siddende mandlig figur i interiør med blå baggrund, 65 x 49 cm (74 x 58,5 cm).

Varenr: 5832544
20:24
DKK 298
Holger Bunk, tegning, portræt af en mand
Holger Bunk (f. 1954), tegning, portræt af en mand, oliekridt på papir. Mand i trekvart profil med bispestav på gul baggrund, 65 x 48 cm (74 x 58,5 cm).

Varenr: 5832545
20:24
DKK 298
Heinz Kroh, tegning, 'Auftritt der Tanzbären'
Heinz Kroh (1881-1972), tegning, 'Auftritt der Tanzbären', akvarel på papir. Forestiller gadescene med dansende bjørne og en lang række tilskuere, signeret nederst til venstre, betegnet på bagsiden, 33 x 39 cm (52 x 57,5 cm).

Varenr: 5794934
DKK 3.352 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:25
DKK 298
Bengt Lindström, drawing, Untitled
Bengt Lindström (1925-2008), drawing, Untitled, mixed media on paper. Abstract composition with figurative elements in red and blue, signature at lower right, as well as adhesive label on reverse side, 75x55cm (110x91cm).

Varenr: 5875346
DKK 19.370 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:25
DKK 335
Otto Bachmann, Zeichnung, Weiblicher Akt, 1966
Otto Bachmann (1915-1996), Zeichnung, Weiblicher Akt, Graphit auf Papier, 1966. Dartellung eines weiblichen Aktes im Exterieur, umgeben von einer Vielzahl an Menschen, unten rechts in Blei signiert und datiert, 56x45,5cm.

Varenr: 5832534
DKK 1.043 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:29
DKK 298
Thomas Häfner, tegning, tre gratier, 1964
Thomas Häfner (1928-1985), tegning, tre gratier, akvarel på papir, 1964. Polykrom tegning af tre kvindefigurer i et interiør, signeret og dateret nederst til højre, med klæbeetiket på bagsiden, 27 x 47 cm (35 x 59 cm).

Varenr: 5875345
DKK 6.705 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:37
DKK 298
Georg Kolbe, drawing, 'Kauernde'
Georg Kolbe (1877-1947), drawing, 'Kauernde', watercolour on paper. Depiction of a female nude in brown, monogram at bottom, also adhesive label on reverse side, 38x46.5cm (60x69.5cm), partial water stains.

Varenr: 5875330
DKK 59.600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:48
DKK 29.428
Helga Radener-Blaschke, filtpen på papir, 'Sieben Modemädchen'
Helga Radener-Blaschke, filtpen på papir, 'Sieben Modemädchen'. Malet i midten af 1960'erne, med ægthedscertifikat, mål ca.: 41,3 x 29,5 cm.

Varenr: 5907823
20:55
DKK 298
Horst Janssen, drawing, 'Auf Bestellung - Selbst als Esel mit drei Füchsen', 1977
Horst Janssen (1929-1995), drawing, 'Auf Bestellung - Selbst als Esel mit drei Füchsen', pen on paper, 1977. Abstract figurative depiction with three foxes, date and signature at bottom, as well as adhesive label on reverse side, 27x21cm (46x45cm).

Varenr: 5875333
20:56
DKK 410
Mogens Hoff. Strandparti. (cd)
Mogens Hoff (1934-2008). Strandparti. Oliekridt på papir. Sign. og dateret Mogens Hoff 75. 78 x 55 (91 x 68) cm.

Varenr: 5911409
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
15:40
Frede Fabek. Akvarel . Julemotiv med nissedreng i vindue
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med nissedreng i vindue. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)

Varenr: 5493935
DKK 1.300 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
16:14
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med skøjtende piger
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med skøjtende piger. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)

Varenr: 5506430
16:19
Mogens Dam, motiv fra Grønland 'Arktis', olie på lærred
Mogens Dam f.1936. Motiv fra Grønland 'Arktis', olie på lærred, signeret. H.70 x 80 cm. UR.

Varenr: 5901338
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
17:24
Albert Engström teckning
ALBERT ENGSTRÖM (1869-1940): Öfverste Björlin, tusch på papper, monogramsignerad A.E. bildyta innanför passepartout ca 14,5x11 cm

Varenr: 5914575
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2021
17:34
Se mere
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . ' Jul i fiskelejet'
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . ' Jul i fiskelejet' Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 30x21 (36x26cm.)

Varenr: 5525315
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
18:13
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med mor og barn på bro
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med mor og barn på bro Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 30x21 (36x26cm.)

Varenr: 5525312
18:35
Harald Sonesson . Original illustration fra 'Rasmus Klump og lille Spøjs'
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration fra “Rasmus Klump og Lille Spøjs", 1997. Bly, tusch og vandfarve på papir. Sign. Harald Sonesson. Lysmål 24×23 (37 x35 cm.) Dette værk er en del af temaauktioner over Originalillustrationer af Harald Sonesson til Rasmus Klump tegneserier. Harald ...

Varenr: 5494093
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
18:52
DKK 500
Frede Fabek . Akvarel . Jule/vinter motiv
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Jule/vinter motiv . Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 30x21 (38x27cm.)

Varenr: 5889028
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
19:05
Ardy Strüver collage/ blandteknik
ARDY STRÜVER (född 1939): Komposition, signerad Ardy S, collage/ blandteknik, ca 59x43 cm

Varenr: 5914610
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2021
19:12
Se mere
12»