Vurdering
   Varer pr. side   21 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Frede Fabek. Akvarel Motiv med dreng og pige med kælk
Frede Fabek f. 1927. Akvarel Motiv med dreng og pige med kælk. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)

Varenr: 6115003
DKK 1.300 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
14:05
DKK 700
Frede Fabek. Akvarel . Julemotiv med nissedreng i vindue
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med nissedreng i vindue. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)

Varenr: 6115004
14:12
DKK 650
Frede Fabek . Akvarel/tusch . Julemanden ønsker glædelig jul
Frede Fabek f. 1927. Akvarel/tusch . Julemanden ønsker glædelig jul. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 21x30 (27x37 cm.)

Varenr: 6115010
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
18:30
Henrik Olrik. 'Glæde over Danmark'
Henrik Olrik (1830-1890). 'Glæde over Danmark. af Poul Møller. Erindring om den 7 September 1864. Illustreret nodeark. Blæk på papir. Sign. H. Olrik. Lysmål 31.5 x 39 cm (48,5 x 56 cm).

Varenr: 6118466
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
19:52
Mogens Lassen.cd akvarel og print (51)
Mogens Lassen akvarel og print 1original akvarel/blå H.27,5/B.28,5 1 original akvarel/rød H.25/B.28,8 Print H.20*20/31*45 antal print 49 (51)

Varenr: 6112218
DKK 3.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
20:19
Knud Hansen. 'Gadebillede'. cd
Knud Hansen (1936-1988). 'Gadebillede'. Kul, blyant og tusch på papir. Sign. og dateret: 'Knud Hansen, 1975'. 36,5 x 50 (50 x 70) cm. Fremstår med skader på glasset.

Varenr: 6123797
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-11-2021
10:29
DKK 450
Harald Sonesson . Original illustration fra 'Rasmus Klump og lille Spøjs'
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration fra “Rasmus Klump og Lille Spøjs", 1997. Bly, tusch og vandfarve på papir. Sign. Harald Sonesson. Lysmål 24×23 (37 x35 cm.) Dette værk er en del af temaauktioner over Originalillustrationer af Harald Sonesson til Rasmus Klump tegneserier. Harald ...

Varenr: 6114995
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-11-2021
16:11
DKK 2.800
Frede Fabek . Akvarel. Jul i Danmark.
Frede Fabek f. 1927. Akvarel. Jul i Danmark. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 30x21 (38x27 cm.)

Varenr: 6115009
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-11-2021
16:41
Frede Fabek f. 1927. Akvarel Solsort på Stakit
Frede Fabek f. 1927. Akvarel Solsort på StakitDenne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabek med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 25 cm x 18 cm (30 cm x 22,5 cm.)

Varenr: 6115040
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-11-2021
18:41
DKK 500
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Jul og nytårsmotiv år 2000
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Jul og nytårsmotiv år 2000 Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 21x30 (27x36cm.)

Varenr: 6115020
19:06
Frede Fabek. Akvarel . Julemotiv med engle på snor
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med engle på snor. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)

Varenr: 6114998
DKK 1.300 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-11-2021
19:11
DKK 650
Kurt Westergaard & Dorte Holm Jensen, tegninger samt bog (10)
Kurt Westergaard (1935-2021), 9 tegninger samt bog af Dorte Holm Jensen med illustr. af Kurt Westergaard. Mål. på største 31,5x22 cm. U.R. Fremstår med håndteringsmærker. (10)

Varenr: 6123107
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2021
14:59
Oluf Høst cd. Tegning, pastel og akvarel på papir
Oluf Høst 1884-1966 cd. Tegning, pastel og akvarel på brevpapir, komposition betegnet 'Bornholmsk sol', med proveniens bagpå. Mål 8x12 cm (18,5x22,5 cm)

Varenr: 6110044
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-12-2021
15:04
Kurt Westergaard & Torben Nielsen, akvarel, tegninger samt bog (14)
Kurt Westergaard (1935-2021), 1 akvarel, 12 tuschtegninger samt bog af Torben Nielsen med illustr. af Kurt Westergaard. Mål på største 33x23 cm. U.R. Fremstår med håndteringsmærker. (14)

Varenr: 6123099
DKK 2.200 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2021
15:20
DKK 450
Frede Fabek . Akvarel . julekrans og stjernehimmel
Frede Fabek f. 1927. Akvarel. Jule/vinter motiver bestående af Julekrans og stjernehimmel. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 34 x 26 (40 x 31 cm.) og 32 x 21 (38 X 27 cm.)

Varenr: 6115043
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-12-2021
15:23
Else Madsen, 4 blytegninger, 1 akvarel & bog (6)
Else Madsen, 1 akvarel, 4 tegninger samt bog af Marianne Boye med illustr. af Else Madsen. Mål på største 34x25 cm. U.R. Fremstår med håndteringsmærker. (6)

Varenr: 6123110
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2021
15:27
Kurt Westergaard & Torben Nielsen, akvarel, tegninger samt bog (11)
Kurt Westergaard (1935-2021), 1 akvarel, 9 tuschtegninger samt bog af Torben Nielsen med illustr. af Kurt Westergaard. Mål på største 33x22 cm. U.R. Fremstår med håndteringsmærker. (11)

Varenr: 6123096
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2021
15:53
Franciska Clausen. Julekort / tegning. cd
Franciska Clausen (1899-1986). Julekort / tegning. Komposition med grankvist og stjerner. Farvekridt på papir. Betegnet bag på indramningen: 'Julekort till herr Reuterswärd, Julen 1952 Sverige, från Franciska Clausen Aabenraa Danmark...'. Herudover er bag på indramningen vedhæftet en fotokopi af ...

Varenr: 6121613
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2021
16:40
Franciska Clausen. Komposition. Original collage. cd
Franciska Clausen (1899-1986). Komposition. Original collage. Betegnet bag på indramningen: 'Julkort 1973 till Britt o. Oscar Reutersvärd, LUND, från Francisca Clausen, signeret och skrivet på baksisidan av målningen. Åbenrå - Danmark'. 15 x 10,5 (37,5 x 25) cm.

Varenr: 6121614
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2021
16:48
Palle Nielsen. Byparti. cd
Palle Nielsen (1920-2000). Byparti. Pen på papir. Sign. 'P.N.' og dateret '12/11/76'. 12 x 29,5 (34 x 51) cm.

Varenr: 6121608
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2021
19:51
DKK 1.900
N. P. Bolt. Danserinde, pastel på papir,
N. P. Bolt. Danserinde, pastel på papir, sign. N. P. Bolt samt dateret Lysmål 53x43 cm. ( 678x57)

Varenr: 6122415
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-12-2021
18:14