Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
   Varer pr. side   25 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Frede Fabek . Akvarel. Jul i Danmark.
Frede Fabek f. 1927. Akvarel. Jul i Danmark. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 30x21 (38x27 cm.)

Varenr: 6115009
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2022
11:01
Frede Fabek . Akvarel/tusch . Julemanden som lastbil
Frede Fabek f. 1927. Akvarel/tusch . Julemanden som lastbil. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 21x30 (37x28 cm.)

Varenr: 6115015
11:02
DKK 500
Harald Sonesson cd. Original illustration. Rasmus Klumps venner
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration. Rasmus Klumps venner . Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 25x24 cm. ( uindrammet)

Varenr: 6130583
DKK 3.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2022
14:17
CHRISTEL. 12 stk. pin up girls. Komplet sæt i flot kvalitet i etui.

Varenr: 6146779
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-01-2022
19:28
DKK 1.700
Jørn Mathiassen. 'Massa Peter' Seks akvareller cd (6)
Jørn Mathiassen. Seks akvareller fra 1975, forestillende slaver. Akvarellerne er lavet til brug for en tv-udsendelse ved filmatisering af Preben Ramløvs bog "Massa Peter" i 1978 om Peter von Scholten og Dansk Vestindiens slaveri. 18 x 24 (45 x 30) cm. Brugsspor, én ramme med revnet glas.

Varenr: 6146610
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2022
20:21
Franz Sedivy, figurkomposition, akvarel og gouache, 1931
Franz Sedivy (den yngre, f. 1888-1973): Surreel figurkomposition, akvarel og gouache på papir, dateret 1931, samt signeret FS. Ramme med glas. Symbolladet komposition med bl.a. stjerne, malteserkors, sol og halvmåne. 35 x 21 cm. (38 x 23 cm.) Alm. aldersrelateret stand.

Varenr: 6146239
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2022
20:31
Preben Hornung, Inge Hørup m.fl. Tegninger på papir (3)
Preben Hornung, Inge Hørup og ubekendt kunstner:Tegninger i bly, tusch og mixed media på papir. Signerede. Heraf de 2 daterede 1984 og 1993. Preben Hornung tegning i bly, sign. Hornung. Brugs- og aldersspor. Enkelte småpletter og skjolder. Mål: P.H: Lys 9x17(23x31 cm), 'Fynske Popler': 35x50 incl...

Varenr: 6139928
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2022
20:52
Franz Sedivy, figurkomp. Akvarel, 1918
Franz Sedivy (den yngre, f. 1888-1973): Figurkomposition, symbolladet tempelscene med dæmonisk ypperstepræstinde. Akvarel og gouache på papir. Ramme med glas. Signeret FS, samt dateret 1918. Bagside betegnet/betitlet 'La Papesse Noir'. Bladmål: 35 x 28 cm.(43 x 33 cm.) Alm. aldersrelateret stand.

Varenr: 6146238
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2022
21:05
Harald Sonesson cd. Original illustration. Rasmus Klumps venner på skibet 'Mary'
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration. Rasmus Klumps venner på skibet 'Mary'. Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 29x24 cm. ( uindrammet)

Varenr: 6130575
DKK 3.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-01-2022
15:38
Harald Sonesson cd. Original illustration. Mumitroldene
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration. Mumitroldene . Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 36x32 cm. ( uindrammet)

Varenr: 6130604
DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-01-2022
15:42
Claus Bojesen. Figurkomposition (cd)
Claus Bojesen (f. 1948). Figurkomposition. Blæktegning. Sign. Claus Bojesen. 14 x 12,5 cm (25,5 x 23 cm).

Varenr: 6145060
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-01-2022
17:55
Henry Heerup. Portræt af mand. Cd
Henry Heerup (1907-1993) Portræt af mand. Bly på papir. Signeret Heerup. 22 x 15(35 x 25) cm. Fremstår med ridser i papir, løst monteret i ramme.

Varenr: 6144444
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2022
08:03
Tom M. Jensen cd: 5 satiretegninger tusch på pap (5)
Tom Myggen Jensen (1924-2008): 5 satiretegninger tusch og bly på pap. 4 stk. sign. Tom og en Tom 74. Et værk på bagside med tekst ' Symbolsk frise' og beskrivelse af tegning. mål. Mindste 11x44 cm. største 13x67 cm. (5)

Varenr: 6137768
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-01-2022
18:20
Tom Myggen Jensen cd: 4 satiretegninger tusch og bly på pap.

Varenr: 6137781
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-01-2022
15:07
Søren Hjorth Nielsen. Skakspillende herrer. cd
Søren Hjorth Nielsen (1901-1983). Skakspillende herrer. Tusch og hvide forhøjninger på papir. Sign.: 'Hjort Nielsen 1937'. Fremstår med rifter samt skjold på papir. 26 x 34,5 (40 x 47) cm. Monteret i ramme med passepartout, rammeglas med revne.

Varenr: 6147363
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
15:48
Ludvig Jacobsen. 'Hos Sukkerbageren paa Store Kjøbmagergade'. cd
Ludvig Jacobsen (1890-1957). 'Hos Sukkerbageren paa Store Kjøbmagergade'. Bly, pen og akvarel på papir. Sign. og dateret: 'Ludvig Jacobsen 35'. 36 x 26,5 (39,5 x 30) cm.

Varenr: 6146091
17:00
Poul Bjørklund. Modelstudie af liggende kvinde, tegning (cd)
Poul Bjørklund (1909-1984). Modelstudie af liggende kvinde, tegning, sign. Poul Bj. 40. Bladmål: 49 x 57 cm (55 x 63 cm). Fremstår med et afrevet hjørne.

Varenr: 6145418
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2022
19:07
Otto Dickmeiss. 'De røde sko'. cd.
Otto Dickmeiss (født 1969). 'De røde sko'. Illustration til H.C. Andersens 'De røde sko'. Gouache på papir. Sign. og dateret i bly: 'Otto Dickmeiss - 08'. 30 x 40 cm. (cd)

Varenr: 6148845
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2022
20:04
Roald Als , original satiretegning, cd
Roald Als, original satiretegning, indrammet, Statsministeren / Team Rynkeby, sign. Roald Als. 43x38 cm. (27x20cm.)

Varenr: 6139920
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2022
20:42
Rune Christensen. To originaltegninger samt et tryk (3) (cd)
Rune Christensen (f. 1980). To tegninger, pen på papir, signeret Rune, 38,5 x 29 cm (42 x 32 cm), samt et litografi, signeret Rune, nr. 30/50, 38,5 x 29 cm (42 x 32 cm). (3)

Varenr: 6144260
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2022
20:59
DKK 8.000
Carl Larsson. Båd og bådebro, tegning
Carl Larsson (1853-1919). Motiv med robåd og bådebro, sign. monogram CL. Bly på papir. 16 x 23 cm. (46 x 25) cm. Indrammet bag glas.

Varenr: 6146769
DKK 20.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-01-2022
19:23
DKK 15.000
Jens Søndergaard (cd). Tre modelstudier, bly på papir
Jens Søndergaard (1895 - 1957). Tre modelstudier, 1 stk. Sign. Jens S. 2/12-38. 39 x 20 cm. 1 stk dateret 23/3-30. 28 x 19 cm. 1 stk usigneret. 39 x 21 cm. Alle sat i samme ramme 54 x 78cm.

Varenr: 6148332
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-01-2022
19:25
DKK 450
Tanya Betty. Blæktegning - til fordel for Danmarks Indsamling 2022
Tanya Betty. Unika tegning håndlavet med fyldepen og sort blæk. B. 29,7 cm. H. 42 cm. Signeret. Indrammet. Galleripris 2.500 dkr. Denne auktion er en del af en større velgørenhedsauktion til fordel for Danmarks Indsamling 2022. Se alle auktionerne her. Alle indtægter går direkte og ...

Varenr: 6144484

DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2022
21:44
DKK 700

Varenr: 6144489

22:10
DKK 950

Varenr: 6144490

22:50
DKK 450