Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Wilhelm von Wright
WILHELM VON WRIGHT (1810-1887) Strömstare. Sign. Tusch, akvarell, gouache 20x19 cm.
Varenr: 5000658
DKK 18.608 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
18:24:00
Se mere
Thorald Brendstrup. Tuschtegning med motiv fra Neapel
Thorald Brendstrup (1812-1883), Tuschtegning med motiv fra Neapel. Sign. monogram Th. B. samt betegnet Neapel 1860. Indrammet bag glas. 22 x 31(28 x 38) cm.
Varenr: 4991013
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-05-2018
19:55:00
DKK 650
Georg Tokarz und Herbert Wilmsmeyer, Konvolut Zeichnungen und Lithografien (6)
Georg Tokarz und Herbert Wilmsmeyer, Konvolut Lithografien und Zeichnungen bestehend aus drei Lithografien von Georg Tokarz, alle signiert, teils bezeichnet und mit Widmung, Maß ca. 39x50 cm und kleiner sowie drei Bleistiftzeichnungen von Herbert Wilmsmeyer, Darstellung von Felsen und ...
Varenr: 4922590
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:07:00
DKK 298
Unbekannter Künstler, Aquarell, Stillleben
Unbekannter Künstler, Aquarell, Stilleben mit Blumen, im Passepartout gerahmt hinter Glas, Gesamtmaß ca. H. 67cm B. 54cm, Abbildungsmaß ca. H.49cm B. 35cm.
Varenr: 4976155
20:14:00
DKK 298
Storm P. To originaltegninger til Ole Bole ABC, ca. 1927 (2) (cd)
Robert Storm Petersen , Storm P. (1882-1949). To original tegninger til den klassiske skolebog 'Ole Bole ABC', udgivet 1927. Tusch og akvarel på papir. Usign. Øverste tegning 15 x 33 cm. , nederste: 19 x 38 cm. (63,5 x 45,5) cm.
Varenr: 4904609
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 21-05-2018
20:15:00
Unbekannter Künstler, Aquarell, 'Rapsfeld', 1995
Unbekannter Künstler, Aquarell auf Papier, 'Rapsfeld', 1995, Landschaftsansicht mit einem Rapsfeld, unten rechts im Bild unleserlich monogrammiert und datiert, gerahmt hinter Glas, Abbildungsmaß 34x45cm, Gesamtmaß 74x64cm.
Varenr: 4975430
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:26:00
DKK 298
Lipschitz, tempera/tuschtegning
Jacques Lipschitz (1891 – 1973). Uden titel. Signeret nederst til venstre. Tempera og tusch på bøttepapir. Arkmål 46 x 41 cm. Motivmål ca. 23 x 32 cm.
Varenr: 4964337
DKK 7.443 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
20:26:00
DKK 819
Unbekannter Künstler, kubistische Frau
Unbekannter Künstler, kubistische Frau mit rotem Haar, Acryl auf Pappe, mittig unten signiert mit Enn, Maße ca. H. 50cm B. 40cm.
Varenr: 4976184
21:03:00
DKK 298
Formentlig Heinz Scholten, maleri, akvarel
Formentlig Heinz Scholten, maleri, akvarel, forestiller et sølandskab med både, indrammet i passepartout bag glas, signeret nederst til højre i billedet, mål i alt ca. H. 41 cm, B. 33 cm, billedmål ca. 28 cm, B. 21 cm.
Varenr: 4976151
21:08:00
DKK 298
Hugo Darnaut. Have. Akvarel på bøttepapir. Omkring 1914
Hugo Darnaut (1851 - 1937 Wien). Have. Akvarel på bøttepapir. Signeret nederst til venstre. Mål ca. 31 x 23 cm. Indrammet. Omkring 1914.
Varenr: 4994624
DKK 4.466 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
17:04:02
DKK 3.163
Per Baagøe. Litografisk tryk 'Dyr, mennesker - natur', cd
Per Baagøe (f. 1946). Litografisk tryk: "Dyr, mennesker - natur", eget tryk 1987, sign. med bly. Indrammet bag glas. 53 x 65 cm. (70 x 80 cm.). Gulnet passpartout, cd.
Varenr: 4968479
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-05-2018
19:27:00
Serguey Jelezky. Stillleben Day 23
Serguey Jelezky. Stillleben Day 23. Olie på lærred. Signeret nederst til højre. Fremstår med tidsrelaterede brugsspor.
Varenr: 4934334
DKK 4.838 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
19:46:00
DKK 298
Fujio Akai, ohne Titel, Aquarell auf Seide
Fujio Akai (geb. 1945), ohne Titel, Aquarell auf Seide, abstrakte Komposition, in Gold eingefasst und gerahmt, Bildmaß: H. 24 cm, B. 27 cm, Maß mit Rahmen: H. 40,5 cm, B. 50,5 cm.
Varenr: 4997247
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
19:53:00
DKK 298
Johann H. Kretzschmer, beim Verlassen des Bootes, Aquarell auf Papier, 1853
Johann H. Kretzschmer (1811-1890), beim verlassen des Bootes, Aquarell auf Papier, 1853, Darstellung von einer Personengruppe mit Kapitän beim Verlassen eines Bootes, gerahmt in Passepartout hinter Glas, Bildausschnitt: H. 24 cm, B. 20,5 cm, Maße mit Rahmen: H. 44,5 cm, B. 39 cm.
Varenr: 4997290
20:01:00
DKK 558
Hann Trier, ohne Titel, Bleistift auf Papier, 1959, Zeichnung
Hann Trier (1915-1999), ohne Titel, Bleistift auf Papier, abstrakte Komposition, 1959, monogramiert 'hT' und datiert unten rechts, gerahmt in Passepartout hinter Glas, Bildmaß: H. 14 cm, B. 17cm, Maß mit Rahmen: H. 32 cm, B. 35 cm altersgemäße Verfärbungen am Papier.
Varenr: 4997328
20:07:00
DKK 298
Oidentifierad konstnär 5 teckningar
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarellerade teckningar, 5 st, monterade i 2 ramar, signerade och daterade O Montelius 87, bildyta innanför passepartout 10,5x7 respektive 11x11,5 cm
Varenr: 5003508
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
20:08:00
Se mere
F. M. Bajohr. Blei und Aquarell auf Bütten. Signiert.
Varenr: 4982627
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
20:14:00
DKK 298
Yvonne Perrin, Gemälde, zweiseitig, Stadtansicht
Yvonne Perrin (1905-1967), Gemälde, zweiseitig, Acryl auf Papier / Aquarell, abstrakte Darstellung einer Stadtansicht in Acryl und eine abstrakte Darstellung einer Gruppe von Frauen in Aquarellfarbe, unten rechts im Bild signiert, gerahmt hinter Glas, Abbildungsmaß 41x53cm, Gesamtmaß 54,5x67cm, ...
Varenr: 4975431
20:23:00
DKK 298
Willy Lorenz, tegning/blyanttegning, ’Portrait einer jungen Frau in einem Kleid der Jahrhundertwende’, 1970
Willy Lorenz (1901-1981), tegning på papir, ’Portrait einer jungen Frau in einem Kleid der Jahrhundertwende’, 1970. Knæstykke af en siddende ung kvinde, signeret og dateret nederst til højre, betegnet med klæbeetiket på bagsiden, indrammet bag glas, billedmål 42 x 32 cm, mål i alt 65 x 55 cm.
Varenr: 4975421
DKK 5.210 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:32:00
DKK 298
Jörg Immendorff, personlig hilsen til Hartmut ’Haky’ Ritzerfeld, på A4-ark
Jörg Immendorff (1945-2007), personlig hilsen til Hartmut Ritzerfeld, med blyant på A4-ark ’Hallo Haky, wünsche Dir alle Liebe der Jörg’, indrammet bag glas, 44 x 34 cm, et knæk i glasset og en mangel øverst til højre.
Varenr: 4983880
DKK 3.722 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:47:00
DKK 1.191
Maria Schmitt-Franken, maleri, olie på lærred, ’Alt-Hamburg’
Maria Schmitt-Franken (1888-1967), maleri, olie på lærred, ’Ansicht von Alt-Hamburg mit Blick durch das Steckelhörnfleet auf die Nikolaikirche', signeret nederst til højre i billedet, indrammet, billedmål 70 x 50 cm, mål i alt: 86 x 66 cm.
Varenr: 4975449
DKK 2.419 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
21:31:00
DKK 298
Klaus Bönninghausen, Lithografie
Klaus Bönninghausen (1933-1998), Farblithografie, abstrakte figürliche Darstellung in Gelb- und Orangetönen auf schwarzem Grund, unten links im Bild signiert, gerahmt hinter Glas, Abbildungsmaß H.75cm B.49cm, Gesamtmaße H.90cm B.70cm.
Varenr: 4975436
21:35:00
DKK 298
Yvonne Perrin, Aquarell
Yvonne Perrin, Aquarell, Darstellung einer abstrahierten Menschengruppe in einer Landschaft, gerahmtes Passepartout, unten rechts mit Bleistift signiert, Gesamtmaß ca. H. 44cm B. 52cm, Abbildungsmaß ca. H. 26cm B. 35cm.
Varenr: 4975427
21:37:00
DKK 298
Yvonne Perrin, maleri, landskab
Yvonne Perrin (1905-1967), maleri, akryl på lærred, abstrakt billede af et landskab med mennesker og dyr, signeret nederst til højre i billedet, indrammet bag glas, billedmål 51 x 43 cm, mål i alt 74 x 64 cm, fremstår med lette slitagespor.
Varenr: 4975429
DKK 3.350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
21:37:00
DKK 298
Albert Engström blandteknik
ALBERT ENGSTRÖM (1869-1940), man på sitt yttersta, signerad Albert Engström, tusch samt kol, ca 36x24,5 cm
Varenr: 5003559
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
21:50:00
Se mere
Mads Stage cd. Blyant og akvarel på masonit
Mads Stage, 1922-2004. Kronborg Slot. Sign. Mads Stage samt dateret 1973. Blyant og akvarel på masonitplade. 65 x 117 cm. Med afslag i bunden samt defekt ramme, alle løse dele medfølger. Iflg. rekvirent. tegnet til kaptajnens kontor på færgen Kronborg, der sejlede mellem Helsingør og ...
Varenr: 5004849
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
11:58:35
Viktor Pavlovich Baturin
VIKTOR PAVLOVICH BATURIN, Kanjon Kobi, Kaukasus,. signerad, olja på duk 30x39 cm.
Varenr: 5004473
DKK 8.932 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 23-05-2018
15:28:00
Se mere
Unbekannter Künstler, Zeichnung / Aquarell
Unbekannter Künstler, Zeichnung / Aquarell, Rückenansicht eines kleinen Jungen neben zwei Damen mit blauen Schirm und einen Herrn mit Zylinder, im Passepartout und gerahmt hinter Glas, Abbildungsmaße 22x18cm, Gesamtmaße 44x34 cm.
Varenr: 4993125
DKK 1.489 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:20:00
DKK 298
Samling politiska karikatyrer av Figge
ANDERS STEN - "FIGGE" (1903-1999): Politiska karikatyrer, ca 75-80 st, signerade, tusch och blyerts, varierande storlekar, häfte "Stenkulor" medföljer, utgiven av Sydsvenska Dagbladet Snällposten 1945, 80 s
Varenr: 5005456
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24-05-2018
12:21:00
Se mere
Kirsten Sikker Hansen cd. To kompositioner, motiv fra Paris, gouache på papir (2)
Kirsten Sikker Hansen. To kompositioner, motiv fra Paris. Gouache/Mixed Media på papir. Signeret og dateret 1988. 40 x 30 cm. (60x42). Indrammet bag glas. (2)
Varenr: 4996501
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2018
14:41:00
 1 2  >>