Kategori  Vurdering
12» ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Marion Jansen, 'Mandrill', 2018
Marion Jansen, 'Mandrill', 2018, pastel på karton, indrammet bag glas, signeret nederst til højre. Mål: H. 50 (64) x B. 70 (95) cm. Fremstår med mindre brugsspor.
Varenr: 5541341
DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-02-2020
15:21:00
DKK 298
Bentemarie Kjeldbæk, figurkompositioner / motiv med hatte (cd) (3)
Bentemarie Kjeldbæk f. 1952, figurkompositioner / motiv med hatte, tegninger, alle sign. 42x29,5 cm. 46x37 cm. Det største med lille rift samt huller efter tegnestifter. U.R. (3)
Varenr: 5578749
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-02-2020
16:00:10
Marion Jansen, 'Meiko/Geisha', 2019
Marion Jansen, 'Meiko/Geisha', 2019, pastel, indrammet bag glas, signeret nederst til højre. Mål: H. 70 (95) x B. 50 (64) cm. Fremstår med mindre brugsspor.
Varenr: 5541344
DKK 5.215 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-02-2020
17:23:00
DKK 298
Marion Jansen, 'Heath Ledger (Joker)', 2017
Marion Jansen, 'Heath Ledger (Joker)', 2017, pastel på karton, indrammet bag glas, signeret nederst til højre. Mål: H. 70 (81) x B. 50 (62) cm. Fremstår med mindre brugsspor.
Varenr: 5541348
18:20:00
DKK 298
Marion Jansen, Milla Jovovich (Leeloo, das fünfte Element)
Marion Jansen, Milla Jovovich (Leeloo, das fünfte Element). Pastel på karton, indrammet bag glas, signeret nederst til højre. Mål: H. 50 cm, B. 70 cm. Fremstår med mindre brugsspor.
Varenr: 5541339
DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-02-2020
19:20:00
DKK 335
Nikita Mirtov, tegning på papir, '3 Gesichter'
Nikita Mirtov, tegning på papir, '3 Gesichter', med monogram nederst til højre: 'NM', dateret: '14'. Billedmål ca.: 20 x 30 cm, mål i alt ca.: 40 x 50 cm.
Varenr: 5574971
19:54:00
DKK 298
Ulf-Håkan Jansson. Oljekrita på papper, kvinna, signerad (Bus)
Ulf-Håkan Jansson (1937-2009) Oljekrita på papper, kvinna, signerad och daterad 1954 46 x 32 cm Ålderslitage, gulnat papper.
Varenr: 5583839
DKK < 1.000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 20-02-2020
19:55:25
DKK 212
Hugo Zuhr oljemålning
HUGO ZUHR (1895-1971): höstlandskap, olja på duk, monogramsignerad, á tergo daterad 66, 65 x 81 cm.
Varenr: 5590669
DKK 2.125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-02-2020
19:04:00
Se mere
Carl Ryd blyerts
CARL RYD (1883-1958): Porträtt av kvinna, signerad och daterad -32, blyerts, ca 31x22 cm
Varenr: 5590705
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 21-02-2020
20:16:00
Se mere
Ritningar
RITNINGAR, 3 st,1900-talets början, "Idéförslag till föreningsuset för för Chalmers Elevkår, Skala 1:100", blanteknik på papper, dagmått 25x36 cm
Varenr: 5590724
DKK 1.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-02-2020
20:54:00
Se mere
Carl Friedrich Deiker, tegning, egern
Carl Friedrich Deiker (1836-1892), tegning, egern, akvarel på papir. To egern i et træ, signeret nederst til venstre, betegnet på bagsiden, 19 x 13 cm (35 x 28 cm).
Varenr: 5573420
DKK 5.215 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-02-2020
21:49:00
DKK 335
Zwei signierte Zeichnungen, 1943 (2)
Zwei signierte Zeichnungen, 1943 Bleistift auf Papier, unter Glas gerahmt, unten rechts signiert. Maße: H. 27 (53), B. 38 (64) cm. Geringe Gebrauchsspuren.
Varenr: 5558968
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-02-2020
12:32:21
DKK 298
Vera Nilsson teckning
VERA NILSSON (1888-1979): Porträtt, signerad och daterad Vera Nilsson 1920, blyerts på smörpapper, bildmått ca 29x14 cm
Varenr: 5590933
DKK 1.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-02-2020
16:50:00
Se mere
Gad Frederik Clement tegning af børn i have. Bly. Sign.
Gad Frederik Clement 1867-1933. tegning af børn i have. Bly. Sign. Clement. lysmål 90 x 69 (100 x 79) cm.
Varenr: 5584855
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2020
17:52:00
Anton Rosen, arkitektur udkast / skitse, Silkeborg papirfabrik 1892
Anton Rosen (1859-1928), arkitektur udkast / skitse til indkørsels parti på Silkeborg papirfabrik 1892. Grafit og akvarel, signeret. H.26,5 x 46 cm (28,5 x 48 cm) Fremstår med nogen skader, folder / foldelinier.
Varenr: 5560230
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-02-2020
18:47:00
Wilhelm Camphausen
WILHELM CAMPHAUSEN (1818-1885), tillskriven, teeckning, figurmotiv, signerad, daterad -50, bildmått 13,5x18,5 cm
Varenr: 5591003
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22-02-2020
19:17:00
Se mere
Sven Dalsgaard, tusch, akvarel og bly
Sven Dalsgaard (1914 - 1999), tusch, akvarel og bly på papir. Sign. og dateret Sven Dalsgaard 1978. 58 x 41 (76,5 x 58,5) cm.
Varenr: 5589767
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 22-02-2020
19:25:00
Henry Heerup, 'Paa Livsvejen' (cd)
Henry Heerup (1907-1993), 'Paa Livsvejen', grafisk tryk, usign. 22 x 20,5 (43 x 40) cm. NB. Trykketeknik ændret 18.02
Varenr: 5591345
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 22-02-2020
20:01:00
Nils Nilsson Skum teckning
NILS NILSSON SKUM (1872-1951): Slädfärd med renar, signerad samt daterad 14/4 1922, blandteknik ca 23c30 cm, bildtext av Skum i nederkanten
Varenr: 5591087
DKK 4.249 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-02-2020
20:40:00
Se mere
Mads Stage offset tryk Piet Hein (4)
Mads Stage 1984 offset tryk med tekst af Piet Hein bestående af fire nummeret offset tryk i original omslag. (4)
Varenr: 5591178
20:54:00
Anders Palmér krita
ANDERS PALMÉR (född 1958): Fårgrupp, signerad Palmér, krita, bladstorlek ca 24x38 cm
Varenr: 5591134
DKK 2.125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-02-2020
21:27:00
Se mere
Victor Uytterschaut
VICTOR UYTTERSCHAUT (1847-1917), tillskriven, teckning, strandmotiv, signerad, daterad 14 aout (augusti) -09, bildmått 14x24,5 cm
Varenr: 5591146
21:39:00
Se mere
Nicolas Poignon, valmuer,
Nicolas Poignon (f. 1963), valmuer, 2017. Kul på bøttepapir. Signeret nederst til højre. Mål: ca. 33,6 x 25,1 cm.
Varenr: 5565766
DKK 4.842 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2020
19:06:00
DKK 298
Nicolas Poignon. Rückkehr aus Afrika II.
Nicolas Poignon (* 1963 Nancy). Rückkehr aus Afrika II. 2017. Kohle auf Büttenpapier. Rechts unten signiert. Maße ca. 20 x 29 cm. Nicolas Poignon studierte Kunst und Grafik an der École Superieur des Arts Graphiques in Paris, schloss ein Studium der Malerei an der ENSAV La Cambre, Brüssel an....
Varenr: 5565801
DKK 3.725 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2020
19:08:00
DKK 298
2 Bll. Alan Sundberg, Kompositionen (2)
2 Bll. Alan Sundberg (geb. 1948), Kompositionen, Aquarell bzw. Gouache mit Bleistift und Collage, 1979/80, beide signiert und datiert, bis ca. 18 x 26 cm, beide hinter Glas gerahmt, mit Rahmen bis ca. 40 x 49 cm. (2)
Varenr: 5557661
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2020
19:09:00
DKK 820
Hanns Schimansky. Uden titel
Hanns Schimansky. Uden titel. 1996. Blyant og kridt på velin. Bemalet på begge sider. Signeret og dateret nederst til højre. Mål ca. 21 x 30 cm.
Varenr: 5579366
DKK 8.940 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2020
19:19:00
DKK 298
Nicolas Poignon, 'City Erinnerung'
Nicolas Poignon, (f. 1963, Nancy - bor i Berlin), 'City Erinnerung', 2015. Kul på bøttepapir. Signeret nederst til højre. Mål: ca. 51 x 35 cm. Monteret bag passepartout.
Varenr: 5538987
19:40:00
DKK 335
Tillskriven Egron Lundgren. Akvarell/teckning. Kvinna med vattenkanna (Bus)
Tillskriven Egron Lundgren (1815-1875) Akvarell/Teckning Kvinna med vattenkanna. 21,5 x 16 cm, Text a tergo ´Tillhör Gerda Lundgren´, ´Egron Lundgren´ samt födelsedatum.Åldersslitage gulnat papper.
Varenr: 5583841
DKK 2.125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 23-02-2020
19:41:00
DKK 212
Unbekannter Künstler, Zeichnung, Hahn
Unbekannter Künstler, Zeichnung, Hahn, Acryl auf Papier. Darstellung eines Hahnes mit buntem Gefieder, unten rechts unleserlich signiert, unten links bezeichnet, 69x48cm (92x69cm).
Varenr: 5591912
DKK 1.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2020
20:04:00
DKK 298
Janusz Przybylski, tegning, 'Popularna', 1985
Janusz Przybylski (1937-1998), tegning, 'Popularna', akryl på papir, 1985. Abstrakt portræt på polykrom baggrund, signeret og dateret nederst i midten, betegnet på bagsiden, 76 x 56 cm.
Varenr: 5455306
DKK 2.980 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2020
20:11:00
DKK 335
12»