Vurdering
1234»   Varer pr. side   95 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gad Frederik Clement. Tegning af børn i have
Gad Frederik Clement 1867-1933. Børn i have. Bly på papir. Sign. Clement. Lysmål 90 x 69 (100 x 79) cm.

Varenr: 6001811
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20-04-2021
14:04
Hugo Birger teckningar
HUGO BIRGER (1854-1887): (2) Teckningar, monogramsignerade, den ena daterad 1874, samramade, blyerts och tusch, rammått ca 22x26,5 cm

Varenr: 6001433
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 20-04-2021
15:06
Se mere
Lage Lindell krita
LAGE LINDELL (1920-1980): Väggskiss, till utsmyckningen av Världssportutställningen i Stockholm 1949, färgkrita, ca 9,5x27,5 cm

PROVENIENS: Hans Eklunds samling (Stockholms Auktionsverk, tryckt katalog "Ny realitet" 22 mars 2006, ingår i någon av posterna 129-131, sid. 17-18)

Ingår i temaauktion: Lars Lundins samling

Varenr: 6001458
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20-04-2021
16:02
Se mere
Helga Radener-Blaschke, akvarelfarver på papir, 'Sizilianische Stadt'
Helga Radener-Blaschke, akvarelfarver på papir, 'Sizilianische Stadt'. 1969, med ægthedscertifikat, mål ca.: 47,2 x 35,6 cm.

Varenr: 5904590
DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-04-2021
18:48
DKK 298
Daniela Löbbert, Zeichnung, 'Blind for a White Wall II', 2009
Daniela Löbbert (geb. 1979), Zeichnung, 'Blind for a White Wall II', Filzstift auf Papier, 2009. Komposition mit Streifen in fünf Farbtönen, 29x21cm (44,5x35cm).

Varenr: 5931552
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-04-2021
20:33
DKK 298
István Szönyi, Zeichnung, Abstrakte Berglandschaft
István Szönyi (1894-1960), Zeichnung, Abstrakte Berglandschaft , Aquarell auf Papier. Darstellung einer abstrakten Berglandschaft mit einem Gewässer im Mittelgrund und zwei Häusern im Vordergrund, unten links in Blei signiert, 24x30,5cm (43x50cm).

Varenr: 5979718
DKK 3.725 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-04-2021
20:58
DKK 298
Panamarenko, pencil / paper, 'Submarine'
Panamarenko (Henry van Herwegen), pencil / paper, 'Submarine', hand-signed, framed behind glass, Image dimensions approx.: 17 x 40 cm, Frame dimensions approx.: 36 x 48 cm.

Varenr: 6002532
DKK 14.900 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-04-2021
21:10
DKK 372
Panamarenko, pencil / paper, 'Eiland'
Panamarenko (Henry van Herwegen), pencil / paper, 'Eiland', hand-signed, framed behind glass, Picture dimensions approx. 17 x 40 cm, Frame dimensions approx.: 36 x 48 cm.

Varenr: 6002533
21:25
DKK 372
Carl Fischer. Herreportræt (cd)
Carl Fischer (1887-1962). Herreportræt, kridt på papir. Sign. og dat. Carl Fischer 31. 59 x 47 (64 x 53) cm. stedvis misfarvning af papiret.

Varenr: 5982650
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2021
08:36
Oljemålning Axel Olsson
AXEL OLSSON (1919-2001): Stadsmotiv från Kristianstad, signerad Axel Olsson, olja på duk, ca 66 x 44 cm

Varenr: 6002587
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21-04-2021
10:38
Se mere
Siri Derkert
SIRI DERKERT (1888-1973): Damporträtt, signerad, blyerts på papper, a tergo teckning av fågelmotiv, 47x39 cm

Varenr: 6002602
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 21-04-2021
11:18
Se mere
Martinus Rørbye. Interiør fra kro
Martinus Rørbye (1803-1848). Interiør fra 1600-tals kro, bly pen og lavering på papir. Sign. og dat. M. Rørbye marts 1826. 26 x 38 (41 x 54) cm. Lettere misfarvning af papiret.

Varenr: 5978298
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2021
11:50
DKK 3.200
August Malmström akvarell
AUGUST MALMSTRÖM (1829-1901): Skogsparti, akvarell,
ej signerad, intyg i form av sterbhusetikett på baksidan, ca 22x14 cm

Varenr: 6002685
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-04-2021
14:34
Se mere
Jørgen Sonne. Studie af ungt par, bly på lærred
Jørgen Sonne (1801-1890). Studie af ungt par, i baggrunden kystparti. Sign. på bagsiden Jørgen Sonne. Bly på lærred. 30 x 34 cm. Indrammet bag glas. Empire ramme af forgyldt træ.

Varenr: 5941749
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-04-2021
16:04
Kennet Helgaard. Mixed media på pap
Kennet Helgaard. Mixed media på pap sign. Kennet Helgaad betitlet 'Red dots' h. 49 x 62.5 cm (63x76)

Varenr: 6000593
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-04-2021
17:51
Marie Tissot blandteknik
MARIE TISSOT, blandteknik, signerad, ca 23x17 cm

Varenr: 6002777
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21-04-2021
18:18
Se mere
Albin Amelin
ALBIN AMELIN (1902-1975): Hamnarbetare, signerad Amelin, kolteckning, ca 50x40 cm, med dedikation

Varenr: 6002782
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-04-2021
18:28
Se mere
Bjørn Ignatius Øckenholt (f. 1965), tegning - Til fordel for Ungdommens Røde Kors
Bjørn Ignatius Øckenholt (f. 1965), tegning Bjørn Ignatius Øckenholt. Blyant og tusch på papir. Første lag med blyant fra udstillingen ’Små og mindre helte’, Vestjyllands kunstmuseum 2015. Andet lag i tusch fra ’Nøgenhed er gratis’ (graphic novel) 2018. 70 x 100 cm. Signeret og dateret (2015) af...

Varenr: 6003123
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2021
18:46
DKK 900
Wilhelm Marstrand, tegninger 1800 tallet (2)
Wilhelm Marstrand (1810-73). To tegninger / skitser, mandsportræt i bly med tekst, signeret med monogram, ark h.15 x 10,5 cm (36,5 x 30 cm) og anden lille skitse antagelig Adam og Eva, usigneret, ark h.17,5 x 11 cm (h.25 x 19 cm)

Varenr: 6002257
19:52
Christian Johann Kröner, Gouache, Landschaft mit Rehen und Hirschen
Christian Johann Kröner (1838-1911), Gouache, Landschaft mit Rehen und Hirschen, Gouache auf Papier. Darstellung eines bewaldeten Exterieurs mit mehreren Rehen und Hirschen, unten links signiert und unleserlich datiert, sowie rückseitig auf Klebeetikett bezeichnet, 27x32cm (35x41cm).

Varenr: 5971654
DKK 3.352 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-04-2021
20:20
DKK 298
Jim Avignon, tegning, 'Multitasking'
Jim Avignon (f. 1968), tegning, 'Multitasking', gouache på papir. Mandlig figur med bar overkrop, som telefonerer og børster tænder på gul baggrund, betegnet på billedet, 96 x 77 cm (112 x 94 cm). Fremstår stedvist med knækspor.

Varenr: 5952702
DKK 4.098 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-04-2021
20:36
DKK 335
Giuseppe Granzo, tegning, abstrakt komposition
Giuseppe Granzo (f. 1951), tegning, abstrakt komposition, blandingsteknik på papir. Abstrakt komposition i rød, sort, hvid og gul, signeret nederst til højre, betegnet nederst til venstre som edition 174/200, 59 x 68,5 cm (84,5 x 94 cm).

Varenr: 5819236
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-04-2021
20:54
DKK 298
Unbekannter Künstler, Zeichnung, Flugabwehrplatz
Unbekannter Künstler, Zeichnung, Flugabwehrplatz, Gouache auf Papier. Darstellung eines Flugabwehrplatzes mit einem Angehörigen der Streitkräfte, malend vor einer Staffelei im Vordergrund, 37,5x53cm (55x73,5cm).

Varenr: 5941563
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-04-2021
21:08
DKK 298
Panamarenko, pencil / paper, 'Aeromodellor'
Panamarenko (Henry van Herwegen), pencil / paper, 'Aeromodellor', hand-signed, framed behind glass, Image dimensions approx.: 17 x 40 cm, Frame dimensions approx.: 36 x 48 cm.

Varenr: 6002535
DKK 14.900 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-04-2021
21:18
DKK 335
Unbekannter Künstler, Zeichnung, Abstraktes Stillleben, 1986
Unbekannter Künstler, Zeichnung, Abstraktes Stillleben, Buntstift auf Papier, 1986. Abstraktes Stillleben in Grün, Rot und Schwarz, unten links datiert und mit Widmung versehen, 36x47cm (55,5x62cm).

Varenr: 5958453
DKK 1.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-04-2021
21:31
DKK 298
Manfred Schling, tegning, 'Zeichen Rosa', 1985
Manfred Schling (f. 1951), tegning, 'Zeichen Rosa', blandingsteknik på papir, 1985. Abstrakt komposition i grå, sort og rosé, signeret og dateret øverst til venstre, 60 x 63 cm.

Varenr: 5935821
DKK 2.794 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-04-2021
21:37
DKK 298
Manfred Schling, tegning, 'Lautes Konzert', 1980
Manfred Schling (f. 1951), tegning, 'Lautes Konzert', blandingsteknik og skrift på papir, 1980. Abstrakt komposition med skrift og avisudklip, betegnet på bagsiden, 56,5 x 75,5 cm.

Varenr: 5935820
21:38
DKK 298
Peter Wirth, tegning, uden titel
Peter Wirth (1956-2003), tegning, uden titel, blandingsteknik på papir. Abstrakt komposition i grøn, rød og beige, signeret nederst til højre, 58 x 78,5 cm.

Varenr: 5935819
21:39
DKK 298
Peter Wirth (1956-2003), tegning, uden titel, blandingsteknik på papir. Abstrakt komposition i grøn, hvid og okker, signeret nederst til højre, 58 x 78 cm.

Varenr: 5935818
21:41
DKK 298
Peter Kuckei, tegning, uden titel, 1986
Peter Kuckei (f. 1938), tegning, uden titel, gouache på trykt katalog, 1986. Abstrakt komposition i blå på uddrag fra katalog, signeret og dateret nederst til højre, 63 x 44 cm.

Varenr: 5935806
DKK 2.421 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-04-2021
21:42
DKK 298