Vurdering
12»   Varer pr. side   39 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, rødkridt og kul på papir (4)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. Ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand.

Varenr: 6189683
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2022
19:23
Marna Rix. nøgenstudie. Pastel.
Marna Rix (1937). Nøgenstudie. Pastel Sign MR.88. Mål . Lysmål 27 x 42 cm ( 42 x cm ) c.d.

Varenr: 6209694
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2022
Ubekendt kunstner. To akvareller (2)
Akvarel, landskab sign. V.P 20. H. 33 x 38.5 cm (50x54) Akvarel, hus ved vej sign. V.P.30. H. 30.5 x 38.5 cm (48x54) (2)

Varenr: 6211651
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2022
15:43
Kristoffer Martensen Portræt af skater bly på papir
Kristoffer Martensen (f. 1989). Portræt af skater bly på papir, usign. 30 x 40 cm (37 x 47 cm). (cd). Proveniens: Købt på Gallery Hjorth

Varenr: 6200992
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2022
18:17
Michael Kvium . Komposition' The Surprice' Bly og oliekridt på papir
Michael Kvium f. 1955. Komposition' The Surprice' , Bly og oliekridt på papir. sign. Kvium samt dateret 96. 24 x 24 (33x 33) cm.

Varenr: 6212194
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2022
19:42
DKK 5.800
Ib Spang Olsen. 'Spar på energien - det lønner sig ...' (cd)
Ib Spang Olsen (1921-2012). 'Spar på energien - det lønner sig ...'. Blæktegning, udkast. Usign. 49,5 x 70 cm. Monteret på baggrundspap.

Varenr: 6211691
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2022
20:39
Michael Kvium cd, Komposition med mennesker, bly på papir
Michael Kvium (f. 1955), Komposition med mennesker, bly på papir, sign. Kvium 84. 39x29 cm. (57,5x46,5 cm.)

Varenr: 6212185
DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2022
20:42
DKK 5.600
Christen Købke. Landsbykirke, tegning
Christen Købke (1810-1848). Landsbykirke, tegning med bly på papir, usign. Bladmål: 12 x 18 cm (17 x 23 cm).

Varenr: 6196508
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2022
20:43
DKK 12.000
Lorenz Frølich. En diligence ankommer til Carlsbad, tegning

Varenr: 6196509
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2022
20:59
Vibeke Chatham. Komposition (cd)
Vibeke Chatham, 20./21. årh. Komposition. Mixed media på lærred. Sign. V. Chatham. 77,5 x 58 cm. UR

Varenr: 6211692
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2022
21:26

Varenr: 6211688
21:41

Varenr: 6211689
21:41
Tom Myggen Jensen cd: 4 satiretegninger tusch og bly på pap.

Varenr: 6137781
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-05-2022
16:16
Robert Büchtger, to portrætter, kul på papir (2)

Varenr: 6189697
16:38

Varenr: 6189680
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-05-2022
17:16
Preben Hornung cd. Tegning på papir. Model

Varenr: 6202846
DKK 4.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-05-2022
17:49
DKK 3.800
Stine Maria Aalykke. 'Voices inside my head'. cd
Stine Maria Aalykke. 'Voices inside my head'. Tusch og pen på papir. Sign. og dateret: 'Stine Maria Aalykke 2006'. 100 x 147 (104 x 151) cm.

Varenr: 6196335
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2022
18:13
Fritz Kraul. Vinterlandskab med to personer
Fritz Kraul (1862-1935). Vinterlandskab med to personer. Akvarel og bly på papir. Sign. og dateret: 'FKraul 1895'. 18 x 34 (24 x 40) cm.

Varenr: 6203048
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2022
16:07
Preben Hornung cd. To tegninger /skitser på papir.
Preben Hornung (1919-1989) cd. To tegninger / skitser med bly og kridt på papir, ene sign. P.Hornung 1942. Indrammet bag glas. Mål henholdsvis: 26 x 20.5 cm og 13,5x21.5 cm (55x32.5)

Varenr: 6203102
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-05-2022
17:32
Robert Büchtger, modelstudier, kul og rødkridt på papir (6)
Robert Büchtger (1862-1951). Modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. Ark fra 44 x 10 cm til 52 x 40 cm. Aldersrelateret stand. (6)

Varenr: 6203954
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-05-2022
18:45
Wilhelm Marstrand, Constantin Hansen og Joakim Skovgaard. Tegninger (4)
Wilhelm Nicolai Marstrand (1810-1873) Tegning/skitse af lille dreng 10.5 x 5.8 cm (16.2x11) usign. Constantin Hansen (1804-1880) Tegning/skitse af siddende dreng h. 17 x 9.5 cm (20x12) usign. Joakim Skovgaard (1856-1933) tegning/skitse af køer h. 7.5 x 26.5 cm (17x35.5) og en tegning betitlet ...

Varenr: 6203914
19:03
Carl Larsson. Båd og bådebro, tegning
Carl Larsson (1853-1919). Motiv med robåd og bådebro, sign. monogram CL. Bly på papir. 16 x 23 cm. (46 x 25) cm. Indrammet bag glas.

Varenr: 6205855
DKK 10.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28-05-2022
19:27
DKK 5.000
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, kul på papir (6)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul på papir, signerede. Ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand. (6)

Varenr: 6203930
19:30
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir (6)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. Ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand. (6)

Varenr: 6203944
19:54
Alfred pedersen. To tegninger i bly (2)
Alfred pedersen. To tegninger i bly. 30x41(46x57) og 27x32 (44x52) cm.. Ene signeret Alfred Pedersen på forside , begge sign. på bagside.

Varenr: 6152146
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-05-2022
20:31
Valdemar Irminger. Komposition
Valdemar Irminger (1850-1938). Komposition, tusch på papir, sign. V. Irminger. 18x27 cm (33,5x41,5 cm). Gulnet. Indrammet bag glas.

Varenr: 6192433
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-05-2022
07:52
Torben Ebbesen (cd). Tre skitser til skulpturer (3)

Varenr: 6209112
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2022
19:27
Helge Hall (cd). Fem illustrationer, tusch og bly på papir (5)
Helge Hall (1907 - 1983). Fem illustrationer. Tusch og bly på papir. 25 x 35 cm. U.r. Illustrationer til Gustav Esmann: Hjort og Michelsen, Selskabet Bogvennerne. (5)

Varenr: 6213183
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-05-2022
15:20
John Kenn Mortensen. Tegning, uden titel - til fordel for Ungdommens Røde Kors
John Kenn Mortensen (f. 1978). Tegning, uden titel. Blyant og tush på papir. H. 36 cm. B 28,5 cm. Signeret af kunstneren. Indrammet. “Mine værker er en slags hyldest til verdens outsidere ... Jeg har ikke en klar intention for hver enkelte tegning. Men … jeg håber, de ensomme og utilpassede ...

Varenr: 6205739

DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-06-2022
13:04
DKK 1.300
Rasmus Aagaard. 'Croquis' - til fordel for Ungdommens Røde Kors
Rasmus Aagaard. 2018. 'Croquis'. Tegning på papir. H. 41 cm. B. 31 cm. Signeret og dateret af kunstneren. Indrammet. Rasmus Aagaard, der har en bachelorgrad i Filosofi, er kunstnerisk uddannet fra The Drawing Academy i Viborg og har bl.a. studeret figurmaleri i Skt. Petersborg. Rasmus er ...

Varenr: 6205719

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-06-2022
13:30
12»