Vurdering
12345...16»   Varer pr. side   452 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Engelsk lommeur af sølv, James Ariell, Thomas Carpenter, London, 1800
Engelsk lommeur i kasse af sølv, udført af Thomas Carpenter, London, 1800. Hvidemaljeret urskive med arabertal. Urværket signeret James Ariell London. Ø 5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, mindre emlajeafslag. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5619214
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
09:53
DKK 700
Omega herrarmbandsur
OMEGA, armbandsur, guld på stål, manuell, plexiglas, boettnr. 2792-2 SC, cal 283, armband i läder (ej original), diameter 35 mm

Varenr: 5633828
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
10:14
Se mere
Golvur 1700-tal
GOLVUR, 1700-tal, furu, urtavla märkt Mattsjon, Mora, höjd ca 212, övre delens mått ca 46x26 cm

Varenr: 5633881
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
12:00
Se mere
Omega Seamaster
OMEGA, armbandsur, Seamaster, ca 1984, quartz, mineralglas, dag och datumvisning, nr 196.0221, 396.0924, cal 1425, originalarmband, viklås nr 1387/1/397, diameter 35,5 mm. . Extra länkar medföljer

Varenr: 5633884
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
12:06
Se mere
Omega Genève 18k
OMEGA, herrarmbandsur, Genève, 18k guld, ca 1960/70-tal, manuell, plexiglas, läderarmband, diameter ca 30,5 mm

Varenr: 5633888
DKK 3.436 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
12:14
Se mere
Vægur og barometer af messing (2)
Maritimt vægur med optræk og barometer, urkasser af messing. Ø14 cm. Brugsspor, bule og optræksnøgle mangler. Lauritz.com ikke for funktionaliteten. (2)

Varenr: 5621297
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
13:07
Fickur 2 st bl.a. Longines
FICKUR, 1 par, silver 800, varav en Longines, "Grand Prix", emaljtavla, märkt 38408, resp" Ancre De Precision", 15 rubis, märkt 10119, diameter 50-51 mm

Varenr: 5633961
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
14:40
Se mere
Invicta herrearmbåndsur af forgyldt stål.
Invicta herrearmbåndsur med urkasse af forgyldt stål. Ø. 44 mm. Hvid urskive med logo, stregindex og kik til værk. Mekanisk urværk med automatisk selvoptræk. Monteret med rem af brunt krokopræget læder og spænde af forgyldt stål. Kommer med boks og certifikat. Uret gik på vurderingstidspunktet ...

Varenr: 5589634
DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
14:51
Damur Certina guld
CERTINA, damur, 18 k guld, 1970-tal, manuell, safirglas, integrerad länk i 18 k, diameter ca 18 mm, längd ca 180 mm, vikt ca 18,5 g

Varenr: 5633979
DKK 4.124 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
15:16
Se mere
Cartier Tank damarmbandsur
CARTIER, damur, Must de Cartier Tank, sterlingsilver, 1980-tal, manuell, mineralglas, krona med cabochonslipad spinell, boettnr. 3 116605, läderarmband med stålspänne (ej orignal), 20x28 mm

Varenr: 5633994
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
15:46
Se mere
Vægur, Menu spaces, Norm Architects
Væg ur fra Menu, designet af Norm Architects. Hvid marmor skive, visere i messing. Ø 30 D. 3,5 cm. Original emballage

Varenr: 5628636

DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
17:19
Samling ass. armbåndsure (20)
Samling ass. armbåndsure, mange forskellige typer, mekanisk urværk med selvoptræk. Urene af metal, gummi og læder. Ubrugte (ingen æsker) dog kan mindre opbevaringsspor forekomme. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5599329

DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
18:52
DKK 450
ORIS Big Crown Pointer Date Classic
Armbåndsur fra ORIS, model: Big Crown Pointer Date Classic. Ref.: 7463 B. Automatisk urværk Oris 644 med glasbund, urkasse i rustfrit stål. Sølvfarvet urskive med guldfarvede visere og arabertal, datovisning, lille sekund på kl. 9, konvekst kunststofglas. Diameter uden krone 36 mm, urrem ...

Varenr: 5635733
DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
19:00
DKK 3.725
Kienzle, Modell: Da Vinci Moonphase
Kienzle, Modell: Da Vinci Moonphase. Gefertigt mit einem Gehäuse aus Edelstahl, Automatikwerk mit Glasboden, Zwiebelkrone, konvexes Mineralglas, Elfenbeinfarbiges Zifferblatt mit schwarzen Zeigern und römischen Ziffern, Mondphase und 3 zusätzliche Zifferblätter. Kal. 091.23. Original ...

Varenr: 5635846
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
19:10
DKK 335
Ingersoll, Modell: Buffalo II
Herrenarmbanduhr aus der Manufaktur Ingersoll, Modell: Buffalo II. Automatikwerk, Edelstahlgehäuse, Mineralglas, Glasboden, cremefarbenes Zifferblatt mit Leuchtzeigern und arabischen Ziffern. Zwiebelkrone und mattierte Lünette, Monatsanzeige auf 12 Uhr, Wochentag auf 9 Uhr, Datum auf 3 Uhr, ...

Varenr: 5635889
DKK 1.341 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
19:20
DKK 335
Windgassen Automatik
Herrenarmbanduhr aus der Manufaktur Windgassen. Automatikwerk mit Glasboden, Edelstahlgehäuse, Ziebelkrone, konvexes Mineralglas, cremefarbenes Zifferblatt schwarzen Zeigern und römischen Ziffern. Original Lederband mit Dornschließe. Maße ohne Krone ca.: 39 x 14 mm. Armband: 20 mm. Auf dem ...

Varenr: 5635878
DKK 1.118 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
19:30
DKK 298
Heinrich Moeller, Kienzle Superia, Uhr / Kaminuhr, Messing, Glas, Deutschland, 1930er Jahre
Heinrich Moeller für Kienzle Superia, Uhr / Kaminuhr, Messing, Glas, Deutschland, 1930er Jahre. Runde Standuhr auf einem schmalen, rechteckigen Messingfuß stehend, mit einem schwarzen Ziffernblatt, oberseitig im Ziffernblatt mit Herstellerbezeichnung, H.21cm, D.18cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...

Varenr: 5621654
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
19:35
DKK 335
Jean d'Eve, Modell: Quarta
Jean d'Eve, Modell: Quarta, Nr.: 09.2463 / 001 2175. Quartzwerk, Gehäuse aus Edelstahl vergoldet, weisses Zifferblatt mit schwarzen und roten Zeigern, flaches Saphirglas. Original Lederband mit vergoldeter Faltschließe. Maße ca.: 30 x 28 x 6,5 mm. Anstoß: 18 mm. Zum Zeitpunkt der ...

Varenr: 5635791
19:40
DKK 372
Standuhr / Kaminuhr / Uhr, Holz, Messing, 19. Jahrhundert
Standuhr / Kaminuhr / Uhr, Holz, Messing, 19. Jahrhundert. Standuhr aus dunkel lasiertem Holz mittels Boulletechnik verziert und mit Messingapplikationen versehen, H.36cm, B.18cm, T.10cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell stärkere Lösung des Messings, sowie partielle Risse im ...

Varenr: 5621675
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
19:40
DKK 335
Uhrenmännchen / Uhr, Gusseisen
Uhrenmännchen / Uhr, Gusseisen. Standuhr mit der Darstellung eines Mannes mit Zylinder, rotem Jackett und grünen Kniestrümpfen, vor seiner Brust eine Uhr mit Federaufzug, sowie auf seinem Rücken eine bemalte Uhrenattrappe tragend, auf einen Gehstock gestützt, auf einer rechteckigen Plinthe ...

Varenr: 5622208
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
19:41
DKK 335
Rado HyperChrome Automatic herrearmbåndsur af stål
Rado HyperChrome Automatic herrearmbåndsur, ref. 01.763.0254.3.020, serienummer 14895624.Urkasse og lænke af stål, blå urskive med pileformede indeks, tre visere samt dato. Mekanisk urværk med automatisk optræk cal. 763. Ø 42 mm.Der medfølger inder- og yderboks, certifikat stemplet i 2018 mm.Uret...

Varenr: 5630895
DKK 11.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
19:42
Gucci 'Marina Chain'. Dameur i stål med perlemorsskive med brillanter, 2010'erne
Damearmbåndsur fra Gucci, model Marina Chain, ref.nr.: 121.5, i urkasse af stål, perlemorsskive prydet med brillantbesatpunktindeks, safirglas, monteret med lænke af stål, quartz urværk. Ø. 26 mm.Indvendig max L. ca. 18 cm. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com ...

Varenr: 5600739
DKK 2.200 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
19:46
Baume & Mercier 'Catwalk'. Dameur i stål med brillantbesat skive, 2000'erne
Damearmbåndsur fra Baume & Mercier, model Catwalk, ref.nr.: MV045219, i urkasse af stål, two-tone sølvfarvet skive prydet med brillantslebne diamanter, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med lænke med dobbelt foldespænde, quartz urværk. Mål: 20,9 x 23,8 mm. Indvendig L. ca. 16,5 cm. ...

Varenr: 5610845
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
19:49
Jean d'Eve
Jean d'Eve, herrearmbåndsur, urkasse i rustfrit stål, forgyldt. 5 separate kvartsurværker, urskive med hvid struktur, sorte visere og arabertal. Nr.: 012472. Mål uden krone ca. 35 x 35 x 6 mm. Urrem bredde: 18 mm. Original dornlås. På vurderingstidspunktet gik uret ikke, batteriet skal ...

Varenr: 5635768
DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
19:50
DKK 298
Maurice Lacroix 'Masterpiece Phases de Lune'. Herreur i stål med sort skive, 2010'erne
Herrearmbåndsur fra Maurice Lacroix, model Masterpiece Phases de Lune, ref.nr.: MP 6439, cal. 2824-2, i tonneau-formet urkasse af stål, sort skive med romertal, måned-, ugedag- og datofunktion, månefase, safirglas, monteret med original lænke af stål med dobbelt foldelukke, automatisk urværk. ...

Varenr: 5619263
DKK 12.500 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
19:50
DKK 4.200
Raymond Weil 'Shine'. Dameur i stål med talrige brillanter, 2010'erne
Damearmbåndsur fra Raymond Weil, model Shine, ref.nr.: 1500, i rektangulær urkasse af stål, brillantbesat sølvfarvet satineret skive, lynette prydet med brillanter, safirglas, monteret med stållænke, quartz urværk. Mål: 19,4 x 34,6 mm. Fremstår med lettere brugsspor. Uret gik på ...

Varenr: 5619345
DKK 8.400 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
19:50
Balmain. Dameur i stål med sølvfarvet skive og diamanter, 2000'erne
Damearmbåndsur fra Pierre Balmain, ref.nr.: 3355, i urkasse af stål, sølvfarvet skive med romertal og stregindeks, urkasse prydet med diamanter, mineralglas, monteret med original stållænke med dobbelt foldelukke, quartz urværk. Mål: ca. 24 x 34 mm. Indvendig L. ca. 16,5 cm. Fremstår med lettere ...

Varenr: 5587891
DKK 3.200 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
19:51
Väggur
VÄGGUR, LJUSLAMPETTER (3), 1900-talets mitt, Urtavlan märkt G Danielsson, Stockholm, träskuret och förgyllt, klockans höjd ca 50 cm

Varenr: 5634143
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
19:52
Se mere
Breitling 'Chronomat'. Herrechronograf i guld og stål med blåviolet skive, 1990'erne
Herrearmbåndsur fra Breitling, model Chronomat, ref.nr.: 81950, i urkasse af stål med monteringer af guld, blåviolet skive med forgyldte arabertal, datoangivelse ved 3" position, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, safirglas monteret med senere rem med spænde af stål, ...

Varenr: 5598555
DKK 10.500 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
19:54
DKK 6.000
Longines 'Flagship'. Herreur i stål med hvid brillantbesat skive, ca. 2017/18
Herrearmbåndsur fra Longines, model Flagship, ref.nr.: L4.774.4, cal. L619.2, i urkasse af stål, hvid skive prydet med brillantbesat punktindeks, datoangivelse ved 3" position, riflet optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original lænke af stål med dobbelt foldelukke, automatisk urværk. ...

Varenr: 5593220
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
19:54
DKK 500
12345...16»