Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
To perkussionspistoler (2)
To perkussionspistoler fra 1800-tallet. En med skjult aftrækker TL 19 cm, en med 8-kantet løb TL 23 cm. Fremstår med brugsspor. Kan frit erhverves. Mekanisk funktionelle. (2)
Varenr: 4975926
DKK 3.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
13:11:00
Darne jagtgevær. Kal. 12/70
Fransk Le Fusil Darne, jagtgevær s/s. Kal. 12/70. Darne non-spring opening rigt prydet med klassisk schroll og florale graveringer. Skæfte i fransk valnød med orginal bagkappe. Serienr 8f458. Fremstår velholdt med alm. aldersrelateret slid på brunering, ingen slør med blanke løb. Ifølge. Jagttegn...
Varenr: 4961762
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2018
15:53:00
DKK 5.600
Haglgevær Fabrique Liege s/s kal 16/70
Haglgevær Fabrique Liege s/s kal 16/70. Våbennummer 11684. PL 75 cm, TL 117 cm, afstand aftrækker til kolbe 37 cm. Doubletrigger. Fremstår med slør. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben pårkævet.
Varenr: 4956640
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
17:38:00
Beretta Model S.685, haglgevær, o/u i kal. 12/70 s/n F39593B
Beretta Model S.685 Gardone VT, haglgevær, o/u i kal. 12/70 s/n F39593B. Singletrick uden ejenctor, skæfte af olieret træ, løbsvælger i sikring, Tl 116 cm., Ll. 71 cm. Italien.
Varenr: 4945671
DKK 2.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2018
18:39:00
DKK 1.900
Luftgevær PCP Kral Arms Puncher kal. 4,5
Luftgevær PCP Kral Arms Puncher kal. 4,5 mm.forberedt til lyddæmper. Justerbart tryk. Max 200 bar. Hastighed 330 M/sek. 2 stk. magasiner. Justerbart aftræk. Pibelængde: 51 cm. Totallængde: 95 cm. I følge loven skal man være minimum 18 år for at erhverve dette luftgevær.
Varenr: 4800845

DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
19:05:00
Jagtriffel ERMA Model EG73 Bøjlespænder kaliber .22 WRM
Jagtriffel ERMA Model EG73 Bøjlespænder kaliber .22 WRM (Winchester Rimfire Magnum) Våbennummer 006198. rørmagasin, justérbar kærv. Totallængde: 95 cm. 46,5 cm løb. 35 cm kolbe med gummikappe. Fremstår med brugsslitage. Våbentilladelse påkrævet.
Varenr: 4965578
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
19:09:00
DKK 950
Haglgevær Nikko 23 s/s kal. 12/76
Haglgevær Nikko 23 s/s kal. 12/76 . Våbennummer: NK00294. PL 71 cm, TL 113,5 cm, afstand aftrækker til kolbe 35,5 cm. Boringer ca 3/4 + 1/4. Singletrigger, ejector og løbsvælger. Fremstår med brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 4948717
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
19:26:00
DKK 4.400
Lille perkussionspistol
Lille perkussionspistol fra midten af 1800-tallet. Mekanisk funktionel. TL 25 cm. Fremstår med brugsspor. Kan frit erhverves.
Varenr: 4975928
DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
19:40:00
DKK 650
Kaskelottænder 'Physeter catadon' (8)
Samling af kaskelottænder. Samlet vægt på tænder er 2855 gram. L. 11-20 cm. Cites certifikater fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse for udlevering. (8)
Varenr: 4943849
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
19:45:00
DKK 5.600
Samling Dansk jagttidende 1889-1968
Samling 'Dansk jagttidende' 1889-1968, heraf 27 indbundne bøger og et stort antal løse magasiner. Aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4947528
DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2018
19:51:00
DKK 450
Winchester Select Field kaliber 12/76, 13BMT02243
Winchester Select Field kaliber 12/76, O/U, 13BMT02243. Singletrick med ejector, skæfte af olieret træ, købsvælger i sikring, indvendige chokes. Belgien. Tl. 121, ll. 76. Stram i lås, blanke løb, brugsspor på skæfte. Jagttegn påkrævet.
Varenr: 4945279
DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2018
20:00:00
Bajonetter samt to sabler (4)
Tysk bajonet fra 2. verdenskrig med skede og læderfrø, lang fransk bajonet samt to sabler, made in India. Fremstår med brugsspor. 40 - 98 cm. (4)
Varenr: 4975916
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2018
20:10:00
DKK 850
Kabyler gevær ca. 1900
Kabyler gevær med dekoration af ben og metal, ca. 1900. L. 141 cm.
Varenr: 2045418
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
20:31:00
Garand D-model Sniper med original teleskop fra 1942
Garand D-model Sniper med original teleskop fra 1942. kal. 30-06. Våbennummer: 3380542. Totallængde: 117,5 cm. Pibelængde: ca. 61 cm. Fremstår med få brugsspor, ren og skarp riffelgang, stram og velfungerende mekanik samt god optik. Omlavet til repeter, SKV2 tilladelse eller jagttegn påkrævet.
Varenr: 4969275
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2018
20:34:00
DKK 7.200
Skuldermonteret jagttrofæ af Nyala 'Tragelaphus angasii'
Skuldermonteret jagttrofæ af Nyala 'Tragelaphus angasii' Højde: 110 cm. Bredde: 41 cm. Fremstår med skade på ene øre,
Varenr: 4979435
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
20:36:00
DKK 700
Flintlåspistol - 1800-tallet
Flintlåspistol fra begyndelsen af 1800-tallet. Mekanisk funktionel. TL 52,5 cm. Fremstår med brugsspor. Kan frit erhverves.
Varenr: 4975923
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
20:41:00
DKK 1.200
Jagtriffel, Ruger M77 Mark II
Jagtriffel, Ruger M77 Mark II kaliber 223 Rem. Udført i rustfri stål samt skæfte i træ. Løb: 54,5 cm. Total: 107 cm. Våbennummer 785-22812. Monteret med FM 3-9x40 kikkert.
Varenr: 4979366
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
20:45:00
DKK 3.600
Haglgevær J.P. Sauer & Sohn S/S kal. 12/70
Haglgevær J.P. Sauer & Sohn S/S kal. 12/70. Våbennummer: 326343. Løbslængde: 72 cm. Totallængde: 113,5 cm. Kolbe: 37 cm. Med markører. Fremstår med rene løb, stram mekanik, uden slør samt med brugsspor. Jagttegn påkrævet.
Varenr: 4979356
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2018
20:45:00
DKK 650
Jagdtrophäe, Rinderschädel mit Rinderkarte (2)
Jagdtrophäen, Hochlandrinderschädel, L.55cm - B.72cm; Rollkarte mit dem Skelett des Hausrinds, 66x102cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Karte mit einigen Knicken. (2)
Varenr: 4837980
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2018
20:48:00
DKK 298
Savage. Venstrehåndsriffel kal. 308 win
Savage. Venstrehåndsriffel kal. 308 win. Våbennummer: J2S709. Pibelængde: 58 cm. Totallængde: 109,5 cm. Kolbe: 34 cm. Fremstår ny og ubrugt. Riffeltilladelse påkrævet.
Varenr: 4979357
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2018
20:48:00
DKK 1.800
Haglbøsse s/s kal. 12/70.
Haglbøsse s/s kal. 12/70. Våbennummer: P5513. Løbslængde: 72,5 cm. Totallængde: 113,5 cm. Kolbe: 37 cm. Fremstår med rene løb, stram mekanik, uden slør samt med brugsspor. Jagttegn påkrævet.
Varenr: 4979355
20:49:00
Jagtgevær Beretta Model S686 Special over-og-under kaliber 12-70 med udskiftelige chokes og mange graveringer. Ejektor, løbsvælger og forgyldt singletrigger.
Beretta Model S686 Special jagtgevær over-og-under kaliber 12-70. Velholdt med ejektor, forgyldt singletrigger og løbsvælger. Udskiftelige chokes, sølvfarvet lås med mange florale roset-graveringer i engelsk stil. Ventileret sigteskinne. Ingen rust og intet bruneringsslid. OAL 115½ cm. 70 cm ...
Varenr: 4971230
DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2018
20:57:00
DKK 5.000
Kavaleriesäbel wohl Spanien
Kavaleriesäbel wohl Spanien, Griff gefertigt aus Metall und wurde mit dem Wappen verziert. Maße ca.: L. 95 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4931558
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-04-2018
21:13:00
DKK 298
Norsk Hørgård splitcane fluestang.
Asbjørn Hørgard 9" modell Nea. Splitcane fluestang klasse 5-6. 3 dele samt eks. topp. Serie nr 97528. Fremstår som ny kun lette spor på enden fra oppbevaring. Bindinger og lakk som nyt. Kommer fra Liaskar samlingen. Original etui medfølger ca 1950 tallet.Vær oppmerksom på at varer som ...
Varenr: 4971595
DKK 2.376 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 25-04-2018
21:26:00
DKK 871
Samerkniv med skede af udskåret renhorn
Samerkniv med skede af udskåret renhorn, graveret med kane og rensdyr, læderbevikling, ca. 10 cm. lang klinge. Totallængde: 29 cm. Jagttegn eller blankvåbentilladelse påkrævet.
Varenr: 4979456
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
11:50:00
Pistol, Smith & Wesson Model 41 i kal. 22 LR. (2)
Pistol, Smith & Wesson Model 41 i kal. 22 LR. TL 23 cm. PL 14 cm. Våbennummer 113375. Lille afslag på greb. Fremstår med brugsspor. Der medfølger 34 patroner. SKV tilladelse påkrævet. (2)
Varenr: 4981295
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
13:06:00
Udstoppet havørn monteret på gren
Udstoppet havørn (Haliaeetus Albicilla) monteret på gren H. 87 B. 30 D. 36 cm. (Fuglens længde ca. 62 cm). Kan frit sælges uden CITES certifikat.
Varenr: 4979954
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
13:11:00
DKK 1.700
Fabrique National Herstal kal 22LR
Fabrique National Herstal kal 22LR pistol, våbennummer 7578107. PL 15,5 cm, TL 27 cm. Fremstår med brugsspor. SKV2 tilladelse påkrævet.
Varenr: 4981247
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
13:47:00
DKK 450
Samling britiske tjenestemedaljer, Første Verdenskrig, samt enkelte mønter (9)
Samling på fem britiske tjenestemedaljer, Bl.a Første Verdenskrig, samt enkelte mønter, heraf enkelt i selv. Fremstår med slitage. (9)
Varenr: 4902478
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
13:50:00
Revolver. Smith & Wesson. kal. 38 special (3)
Revolver. Smith & Wesson. kal. 38 special. 6 skuds tromle. PL. 15 cm. TL. 30 cm. Våbennummer 18054. Fremstår med brugsspor. Der medfølger 65 tomme hylstre og 35 patroner. SKV2 tilladelse påkrævet. (3)
Varenr: 4981263
14:06:00
 1 2 3 4 5 6 7  >>