Vurdering
12»   Varer pr. side   56 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vägglampor 1 par
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, sannolikt svensktillverkade, 1900-talets andra hälft, skaft med lindat brunt läder, utfällbar svängbar arm, höjd ca 27 cm

Varenr: 5911708
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24-01-2021
13:46
Se mere
Arne Jacobsen m.fl., 4 væglamper (4)
4 væglamper bestående af en Arne Jacobsen væglampe model AJ50, Ø. 12 cm,. Ledning medfølger ikke. Tre Staff væglamper, Ø. 8,5 cm. Ledning medfølger til to af lamperne. Alle fremstår med almindelige brugsspor. (4)

Varenr: 5910316
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
16:35
DKK 1.200
Jørgen Gammelgaard MINI VIP væglampe
Pandul

 DKK 3.116,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Stor væglampe, muranoglas, kobber, tilskrevet Gino Cenedese
Stor væglampe, muranoglas, kobber, aquarium applique, tilskrevet Gino Cenedese. Tung konstruktion af lakeret metal, kobberplade og håndlavede muranoglas-diffusorer, udstyret med seks E 14-fatninger. Mål ca. H. 133 cm, B. 43,5 cm, D. 12 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Ledningsføringen...

Varenr: 5899581
DKK 8.940 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-01-2021
19:32
DKK 5.588
Minimalistische Wandleuchte der 1960/70er Jahre
Minimalistische Wandleuchte der 1960/70er Jahre. Konstruktion aus lackiertem, vernickeltem und vergoldetem Metall, ausgestattet mit vier Lampenfassungen E 27, im Wandgehäuse eingebauter Kippschalter.Maße ca. H. 47 cm, B. 28 cm, T. 20 cm. Leichte Gebrauchsspuren, Schraubverbindung der Arme ...

Varenr: 5773747
DKK 3.352 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-01-2021
20:04
DKK 298
Jean Prouvé. Væglampe, model Potence
Jean Prouvé. Væglampe af sortmalet metal og træ. model Potence, Designet 1950, lavet af i 2010 for Vitra / Ansorg. Fremstår uden pære. Første foto er modelfoto. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5895000
DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
21:14
Vägglampor 1 par
VÄGGLAMPOR, 1 par, alabaster, höjd 29, längd 29 cm

Varenr: 5912907
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
12:46
Se mere
JONAS BOHLIN Star 1
JONAS BOHLIN, "Star 1", vägglampor, 1 par, Örsjö Belysning, rå mässing, höjd 17 cm

Varenr: 5913005
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
16:46
Se mere
Bronze-Wandlampe im Stil der 1930er Jahre
Bronze-Wandlampe im Stil der 1930er Jahre. Rechteckiger Wandschild mit bekrönender Lilie und zwei abgehenden Leuchterarmen, gekehlte Ränder. Gedrückte Kugelschirme aus Milchglas mit Zackenkrone auf durchbrochenen, blütenförmigen Schalen. 2-flg. elektrifiziert. HxBxT: ca. 50 x 40 x 29 cm. Minimale...

Varenr: 5908972
DKK 2.608 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
18:25
DKK 335
Prismelysekrone og lampetter (3)
Lysekrone med fem lysarme til stearinglys og fire elektriske lyskilder samt lampetter af messing behængt med talrige prismer. 1900tallet. Lysekrone Ø 32 H. ca 22 cm. Brugsspor og enkelte prismer mangler (3)

Varenr: 5902613
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
18:48
Et par væglampetter af bronze
Et par væglampetter af bronze med to lysarme til el. L. 20 cm. (2)

Varenr: 5911512
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 25-01-2021
19:25
Palwa. Et par væglamper i forgyldt messing med krystaller (2)
Palwa. Et par væglamper i forgyldt messing med krystaller. Afbryder af snor. B. 17 cm, H. 25 cm. Fremstillet af Palwa, Tyskland. Fremstår med let patina. (2)

Varenr: 5914318
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:32
Drei Wandleuchten / Lampenschirme, Steinguss (3)
Drei Wandleuchten / Lampenschirme, Steinguss. Set bestehend aus drei halbrunden, treppenartig sich nach unten verjüngenden Wandleuchten aus weiß bemaltem Steinguss, mit einem Drahtseil zur Aufhängung versehen, H.20cm, B.52cm, T.26cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partieller Farbabrieb....

Varenr: 5888416
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:38
DKK 298
Lampor Teater
ARMATURER, 1 par, 1900-talets mitt, stomme i bronserad metall, frostade glas och klara kupor, höjd ca 58, djup 46 cm

PROVENIENS: Gävle Teater. Armaturerna plockades ned under en renovering under 1980-talet

Varenr: 5913172
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
20:55
Se mere
Deckenleuchte / Wandlampe / Leuchte, Opalglas, Stahlblech, Italien
Deckenleuchte / Wandlampe / Lampe, Opalglas, Stahlblech, Italien. Deckenleuchte aus Opalglas mit einem zweigliedrigen flachrunden Schirm und einer Halterung aus weiß lackiertem Stahlblech, mit zwei Brennstellen versehen, H.31cm, D.62cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, vereinzelt ...

Varenr: 5768987
20:58
DKK 298
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe, bøgetræ
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af massivt bøgetræ, plisseret skærm af plast. Formgivet 1952. Fremstillet hos Le Klint, model 332/34. H. 39,5 cm, L. 39-92 cm. Fremstår med brugsspor, mindre spor efter maling, lettere gulnet skærm.

Varenr: 5911316
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-01-2021
21:15
DKK 1.700
Carl Fagerlund/ Orrefors. To væglamper model Gefion (2)
Carl Fagerlund. Par væglamper / lampetter af messing med skærme af klart, presset glas. Model Gefion. Fremstillet hos Lyfa og Orrefors. H. 28 cm. (2)

Varenr: 5914162
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
13:20
Joachim Lepper for Louis Poulsen. To Saturn væglamper
Joachim Lepper for Louis Poulsen. To Saturn væglamper af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 34 cm. Der medfølger 4 pærer (2)

Varenr: 5915217
16:46
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af eg
Erik Hansen. Sakselampe af massivt eg, H. ca. 40 cm. Med tilhørende plisseret skærm. Formgivet 1952. Fremstillet hos Le Klint. Fremstår med alm. brugsspor

Varenr: 5914174
DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
17:07
Jens + Laub for Nemo Lighting. Væglampe model Constellation Venus.
Jens + Laub for Nemo Lighting. Væglampe model Constellation Venus af aluminium. Ø. 27 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 1.395 DKK. Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle udstillingsmodeller her.

Varenr: 5698696

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
18:06
Vägglampa
VÄGGLAMPA, 1960-tal, svartmålad metall, samt opalglas, längd ca 44 cm

Varenr: 5914586
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2021
18:10
Se mere
Lampetter
LAMPETTER, ett par, omkring 1900-talets mitt, stomme av mässing, behängd med prismor, höjd ca 40 cm

Varenr: 5914633
19:58
Se mere
Trilux, Wandleuchte / Deckenleuchte, Acrylglas, Deutschland, 1950er Jahre
Trilux, Wandleuchte / Deckenleuchte, Acrylglas, Deutschland, 1950er Jahre. Längliche Wandleuchte aus milchig-weißem Acrylglas, rückseitig mit Herstellerprägung versehen, H.10cm, L.72cm, B.11cm, altersgemäße Reibespuren, zum Teil beschädigte Halterung und Verfärbungen rückseitig, sowie minimale ...

Varenr: 5915095
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:17
DKK 335
Wandleuchte / Lampe, Glas, Messing, Italien
Wandleuchte / Lampe, Glas, Messing, Italien. Wandleuchte mit einem Gestell aus Messing und zwei getönten, oktogonalen Glasscheiben, mit zwei Brennstellen ausgestattet, rückseitig mit Klebeetikett versehen, H.27cm, B.17,5cm, T.15cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.

Varenr: 5848755
20:48
DKK 298
Vägglampa Josef Frank
JOSEF FRANK, vägglampa, modell 2484, Svenskt Tenn, mässing, med skärm, justerbar höjd

Varenr: 5915798
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27-01-2021
13:14
Se mere
Joachim Lepper for Louis Poulsen. To Saturn væglamper af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 34 cm. (2)

Varenr: 5915223
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-01-2021
15:19
Johannes Hammerborg golvlampa Fog og Mörup
JO HAMMERBORG, golvlampa, omkring 1960-talet, Fog & Mørup, stomme beklädd med fätat läder, foten med aluminium samt gjutjärn, kup av opalglas, höjd ca 170 cm

Ingår i temaauktionen Modern Belysning

Varenr: 5915859
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 27-01-2021
15:24
Se mere
Jens Møller Jensen for Louis Poulsen. 'Albertslund' udendørs væglampe
Jens Møller Jensen for Louis Poulsen. 'Albertslund' udendørs væglampe, hvidlakeret, L. 50 cm.

Varenr: 5910824
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2021
15:55
Arne Jacobsen AJ
ARNE JACOBSEN, "AJ", vägglampa, Louis Poulsen, Danmark, formgivningsår 1957, lackerat stål, höjd ca 25 cm

HISTORIK: Arne Jacobsen designade AJ-lampan för SAS Royal Hotel i Köpenhamn (Radisson Collection)

Varenr: 5915876
16:00
Se mere

Varenr: 5915219
17:20
Vägglampor
VÄGGLAMPOR, ett par, stomme av gulmetall, 1900-talets slut, reglerbar arm, bredd 43 cm

Varenr: 5915920
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 27-01-2021
17:30
Se mere
12»