Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Anders Pehrsson for Atelje Lyktan. 'Bumling' væglampe
Anders Pehrsson for Atelje Lyktan. 'Bumling' væglampe af hvidlakeret metal, med gitter af plast. Ø 20 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5281661
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
14:31:00
To væglamper af messing med plisserede skærme. (2).
To væglamper af messing med plisserede skærme. L. 70 cm. H. 15 cm. skærme Ø. 30 cm. Fremstår med brugsslitage. (2).
Varenr: 5276948
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
17:49:00
Ifö badeværelseslampe samt Thorn Floodlight (2)
Ifö badeværelseslampe i porcelæn og glas, Hvid H 20 cm. samt Thorn Floodlight model PRT12 23x16 cm. Begge fremstår ubrugte i original emballage. (2)
Varenr: 5285455
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
19:00:00
Væglampe, SLV, model Arlina T5, L. 128 cm
SLV, model Arlina T5 væglampe af børstet metal / alu. samt glas, L. 128 cm - lyskilde maks: G5 T5 energisparepære 28W, materiale: metal / aluminium & glas. I org. emb. Udstillingsmodel, fremstår med håndterings / brugsmærker. NB det første foto er et modelfoto. Vejl, butikspris er 2.322 kr.
Varenr: 5236756

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
19:20:29
Vilhelm Lauritzen. Væglampe. 'Pladespilller-lampetten' fra Radiohuset, messing
Vilhelm Lauritzen. Væglampe af messing med drejeled. 'Pladespilller-lampetten' fra Radiohuset, fremstillet hos Louis Poulsen. L. ca. 19 cm. Fremstår med patina og brugsspor.
Varenr: 5281357
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
19:50:00
DKK 4.800
Svenskt Tenn modell 2389
JOSEF FRANK, vägglampa, Svenskt Tenn, modellnummer 2389, mässing, höjd 33 cm. . HISTORIK: Formgivna av Josef Frank redan vid 1920-talets slut för hans egen firma Haus und Garten i Österrike, ritningen tog han sedan med sig till Sverige när han började arbeta för Svenskt Tenn 1934.
Varenr: 5282020
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
19:55:00
Se mere
Claus Bonderup. Fire væglamper af bruneret metal, model Selene (4)
Claus Bonderup. Fire væglamper af bruneret metal med skærme af mat hvidt opalglas, model Selene. Fremstillet hos Focus Lighting. L. 40 cm, skærm Ø 33,5 cm. Vægbeslag medfølger. Fremstår med manglende inderskærme. Brugsspor/patina. (4)
Varenr: 5123168
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
20:12:00
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af teak
Erik Hansen for Le Klint. Væglampe / sakselampe af teaktræ med plisseret skærm. H. 40 cm. Fremstår med få brugsspor.
Varenr: 5285728
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27-03-2019
20:57:00
DKK 1.200
Vittoriano Viganò for Astep. Væglampe model VV Cinquanta Twins.
Vittoriano Viganò for Astep. Væglampe model VV Cinquanta Twins med stamme af messing, hvidlakeret skærme. Justerbare skærme. Formgivet 1951. Relanceret 2017. Fremstillet for Astep. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto.
Varenr: 5258590

DKK 4.400 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
21:00:00
Carl Fagerlund vägglampor
CARL FAGERLUND, vägglampetter, 1 par, Orrefors, mässing samt klar glasmassa, höjd ca 17 cm
Varenr: 5283358
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
10:36:00
Se mere
Wandleuchte / Deckenleuchte, von Domus der 1960/70er Jahre
Wandleuchte / Deckenleuchte, von Domus, der 1960er Jahre. Wandhalterung aus Metall mit Brennstelle, Lampenschirm aus Lunopal. Holzrahmen, Bezeichnet, Maße ca: B. 40 cm. H. 80 cm. Gebrauchsspuren. Wasserflecken auf Lampenschirm.
Varenr: 5200273
DKK 1.490 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
13:11:18
DKK 298
Design Fritz Kurz för Orrefors
VÄGGLAMPETT, design Fritz Kurz, Orrefors, 1900-talets mitt, klarglas, i form av blad, höjd ca 29 cm
Varenr: 5283529
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-03-2019
17:14:00
Se mere
Schwarze Wandleuchte, schweizer Fabrikat zugeschrieben
Wandleuchte mit zwei, nach oben und unten gerichteten Brennstellen, Die Gestaltung der Fassung weist auf einen schweizer Leuchten Fabrikat hin. Metall-Gehäuse, schwarz lackiert. Innenseite des Lampenschirmes weiß lackiert.H. ca. 28 cm, D. 27 cm.Gewöhnliche Alters- und Lagerspuren. Teilweise ...
Varenr: 5263857
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
19:10:00
DKK 298
Erik Hansen/ Le Klint, sakselampe af egetræ
Erik Hansen/ Le Klint, sakselampe af egetræ. Formgivet 1952. Fremstillet hos LeKlint. H. 32 cm. Fremstår med brugsspor. Ekstra fatning medfølger.
Varenr: 5283079
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-03-2019
19:12:00
DKK 700
Vägglampa
VÄGGLAMPA, 1900-talets mitt, mässing, dekorerat glas, längd ca 107 cm
Varenr: 5283610
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
20:10:00
Se mere
Friis & Moltke. Et par ACTA L53 væg / loftslamper (2)
Friis & Moltke. Et par ACTA L53 væg / loftslamper. Ø 32 cm. Grå. TC-F 36W kompaktlysrør. Fremstillet hos Lampas. NB. De første to fotos er modelfoto. Udstillingsmodel med minimale brugsspor. (2)
Varenr: 5283713

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-03-2019
20:26:00
DKK 500
To væglamper/Wall Appliques, Murano-glas, formentlig Barovier & Toso (2)
To væglamper/Wall Appliques, Murano-glas, formentlig Barovier & Toso. Konstruktion i messing med form som gren, hvid-transparent glas. Mål ca.: H. 76/35 cm, B. 60/20 cm, D. 17/14 cm. Fremstår med få brugsspor, på den ene lampe mangler vægholderen. (2)
Varenr: 5263288
DKK 6.705 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-03-2019
20:40:00
DKK 3.352
Vägglampor Falkenbergs belysning
VÄGGLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft, Falkenbergs belysning, modell 8132, stomme av mässing, skärmar och raster av grön respektive vit plast, diameter ca 20 cm
Varenr: 5283633
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
20:56:00
Se mere
Væglamper / loftlampe, Studio Italia Design, model Bubble, Ø 47 cm
Studio Italia Design, model Bubble væglamper / loftlampe af chrom metal & mat glas, Ø 47 cm, H. 17 cm - lyskilde maks: 4 stk 33W, materiale: glas / metal. I org. emb. Udstillingsmodel, fremstår med lettere håndterings / brugsmærker. NB det første foto er et modelfoto. Vejl, butikspris er ...
Varenr: 5262490

DKK 3.200 DK, Odense, Kratholmvej 29-03-2019
15:10:00
Mats Thorén & Lars Bylund for Louis Poulsen 'Malmø' T 5 væglamper (2)
Mats Thorén & Lars Bylund: 'Malmø' To grålakerede uplight væglamper model T5/16 39 W et kasse med lysstofrør medfølger. Fremstillet hos Louis Poulsen, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)
Varenr: 5281225
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-03-2019
17:37:00
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL5.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL5, farve: offwhite og krom, H. 55 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. Modelfoto.
Varenr: 5269686

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-03-2019
19:58:00
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL6.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL6, farve: white og krom, H. 56 cm. Udstillingsmodel. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. Afbryder mangler.
Varenr: 5287773

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2019
13:14:41
DKK 500
Fire væglampetter med prismer (4)
Par væglampetter af messing/forgyldt bronce, behængt med prismer. samt 2 uden prismer. Fremstår med brugsspor, enkelte løse prismer medfølger (4)
Varenr: 5275975
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-03-2019
14:53:31
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL5, farve: white og krom, H. 55 cm. Udstillingsmodel. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. Mangler øverste beslag (upper cap)
Varenr: 5270079

15:30:41
DKK 450
FLOS, Romeo Babe K W af Philippe Starck, sølv (2)
Philippe Starck for FLOS, Romeo Babe K W væglamper / spots, aluminium, glas, plast & polycarbonat, Ø 11 cm, H. 17 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5278427
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-03-2019
15:41:07
DKK 450
Lampeproducent. Væglampe
Lampeproducent. Væglampe af egetræ. H. 22 cm.
Varenr: 5278528
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-03-2019
15:44:07
Arne Jacobsen. AJ væglampe
Arne Jacobsen. Væglampe af sortlakeret metal. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ-væg. H. 24,5 cm.
Varenr: 5283236
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-03-2019
15:51:46
DKK 1.700
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe, eg, model 324
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af egetræ, model 324. Formgivet 1952. Max længde 92 cm. Alm. brugsspor, uden skærm.
Varenr: 5287347

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-03-2019
17:19:00
Wandlampen (2)
Paar Wandlampen gefertigt aus Messing und Glas. Elektrifiziert jeweils eine Fassung E14. Maße jeweils ca.: H. 27 cm, D. 8 cm. Die Lampen befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren und Kratzern, die Unterseite eines Glaskolbens ist bestoßen, es fehlen Scherben. Die ...
Varenr: 5238550
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30-03-2019
18:18:00
DKK 298
Flos, væglampe, model Pochette
Flos, Pochette væglampe af forkromet metal. H. 15 L. 20. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5282533

DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-03-2019
18:35:00
 1 2 3  >>