Vurdering
12»   Varer pr. side   31 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Væglampe af metal
Væglampe i industrielt design. Vægbeslag og stamme af jern med skærm af emaljeret metal. H. 50 cm. D. 50 cm. Skærm Ø. 36 cm. Fremstår med patina og enkelte emaljeafslag.

Varenr: 6125401
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
19:10
DKK 450
Loftlamper / spots, Louis Poulsen, Magasin af Vilhelm Wohlert (9)
Vilhelm Wohlert for Louis Poulsen, Magasin (143201) downlight af hvidlakeret metal m/ dåsefatninger, H. 13 / 16 cm, Ø 10,5 cm. Fremstår med brugsspor. (9)

Varenr: 6108968
DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
19:37
Jørgen Gammelgaard MINI VIP væglampe
Pandul

 DKK 3.116,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Sakselampe m/ Le Klint skærm, fyrretræ, 1900-tallets 2. halvdel
Sakselampe m/ Le Klint skærm (tryk), fyrretræ, 20. Årh. 2. halvdel, L. 35 cm. Brugsspor.

Varenr: 6126433
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
19:56
Mazzega. Væglampe fra 70'erne i glas og metal
Mazzega. Væglampe fra 70'erne i matteret glas og metal. H. 25 cm, B. 25 cm. Fremstillet af Mazzega, Italien. Fremstår med brugsspor, let overfladerust. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6100737
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:07
Thorn & Jakobsson. Væglampe, model 'Oyster' i hvidt metal
Thorn & Jakobsson. Væglampe, model 'Oyster' i hvidt metal. Monteringsvejledning, skruer samt afstandsstykker til montering medfølger. B. 45 cm, H. 19 cm. Fremstillet af Thorn & Jakobsson, Danmark. Fremstår med minimale brugsspor

Varenr: 6112548
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:07
Limburg. Et par væglamper i glas og messing (2)
Limburg. Et par væglamper i glas og messing. H. 38,5 cm B. 13,5 cm. Fremstillet af Limburg, Glashütte, Tyskland. Fremstår med få brugsspor (2). Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6077000
DKK 6.800 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:08
DKK 5.000
Raak Amsterdam. Et par væglamper fra 70'erne (2)
Raak Amsterdam. Et par væglamper fra 70'erne i grå og hvid metal. H. 47 cm, B. 47 cm. Fremstillet af Raak, Amsterdam med mærkat herfra. Fremstår med brugsspor, skrammer. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (2)

Varenr: 6085271
20:09
DKK 3.800
Et par østrigske væglamper i glas (2)
Et par østrigske væglamper i glas og metal. H. 36 cm, B. 13 cm. Fremstår med brugsspor (2)

Varenr: 6101505
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:10
DKK 3.800
Kaiser. Væglampe i matteret glas fra 70'erne

Varenr: 6100733
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:15
Et par franske kugleformede væglamper i glas fra 70'erne (2)
Et par franske kugleformede væglamper i glas og farvet metal fra 70'erne. H. 32 cm, B. 20 cm. Fremstår med brugsspor, afskalninger. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (2)

Varenr: 6109778
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:17
DKK 6.000
Arne Jacobsen. Et par væglamper. Stor model Eclipta, Ø 45 (2)
Arne Jacobsen (1902-1971). Et par 'Eclipta' væglamper, Ø 45 cm. Hertil ekstra lampehus. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med almindelige brugsspor, kun en medfølgende fatning/bagkapsel. (2)

Varenr: 6125844
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-12-2021
20:24
Par væglamper (2)
Par væglamper af kobber og hhv. teak og teakbejdset pine. L. 19.5 cm. (2)

Varenr: 6122529
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-12-2021
20:43
Bagués, Paris. Væglampe af messing fra 50'erne
Bagués, Paris. Væglampe af messing fra 50'erne med 2 lyskilder. H. 43 cm, B. 32 cm. Fremstillet af Bagués, Paris, Frankrig. Fremstår med patina.

Varenr: 6123554
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:49
DKK 9.600
Tom Ahlström & Hans Ehrlich. 'Brutalist' væglampe, Murano og smedejern
Tom Ahlström & Hans Ehrlich. 'Brutalist' væglampe af Muranoglas og smedejern. H. 72 cm, B. 40 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6109909
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:51
DKK 4.800
Et par franske væglamper fra 1940'erne af håndskåret forgyldt træ
Et par franske væglamper fra 1940'erne af håndskåret forgyldt træ. H. 64 cm, B. 32 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor (2)

Varenr: 6123584
DKK 16.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:52
DKK 11.000
Italiensk væglampe af glas fra 70'erne
Italiensk væglampe af glas fra 70'erne. H. 23 cm, B. 10 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6109665
DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:59
Fransk væglampe fra 70'erne i messing
Fransk væglampe fra 70'erne i messing. H. 50 cm, B. 18 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. NB. Uden glas.

Varenr: 6076996
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
21:00
DKK 5.000
Arne Jacobsen, Væglamper, model 'Eclipta' (2)
Arne Jacobsen, 1902-1971. 'Eclipta' væglamper, Ø 35 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår uden fatning og med brugsspor. (5) OBS tekst ændret!!

Varenr: 6060171
DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2021
12:55
Peter Dudley Best 1892-1984. Bestlite BL 10 væglampe
Peter Dudley Best. Bestlite BL 10 væglampe. Robert Dudley Best tegnede den multi-funktionelle BL10 på opfordring af en diamantsliber i 1930'ernes Birmingham. Hvid/chrom. Hver af armene måler 50 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6114422
DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2021
14:37
DKK 1.200
Tre vintage teak væglamper (3)
Tre vintage teak væglamper med originale skærme. 1960'erne. Fremstår med aldersvarende brugsspor. (3)

Varenr: 6123520
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-12-2021
17:19
Arne Jacobsen. Par AJ Eklipta væglamper. (2)
Arne Jacobsen. Sæt på to AJ Eklipta væglamper i hvid opalglas. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. (2)

Varenr: 6126527
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
19:34
Louis Poulsen Væglampe model 32024
Louis Poulsen Væglampe model 32024. Monteret med glasskærme, grålakeret stål. 24 x 24 cm H. 12 cm. Fremstår med alm. brugsspor, skrammer, mærker.

Varenr: 6063067
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-12-2021
16:51
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af bøgetræ
Erik Hansen for Le Klint sakselampe af eg. H. ca. 40 cm. Formgivet 1952. Fremstillet hos Le Klint, model 332 / 334. Fremstår med brugsspor og mærker på skærm.

Varenr: 6126572
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-12-2021
17:20
Bordlampe i forkromet stål
Bordlampe i forkromet stål med LED spots og snoet base. H. 50 cm. B. 77 cm. Fremstår med ridse.

Varenr: 6126695

19:12
Vilhelm Lauritzen for Louis Poulsen. UD-lampe/ skilt
Vilhelm Lauritzen for Louis Poulsen. UD-lampe/ skilt af messing. Ø. 17 cm. Oprindeligt tegnet til Radiohuset. Fremstår med aldersrelateret patina.

Varenr: 6126492
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-12-2021
19:39
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af egetræ
Erik Hansen for Le Klint sakselampe af eg. H. ca. 31 cm. Formgivet 1952. Fremstillet hos Le Klint. Fremstår med brugsspor, klippet ledning 1 uorig. skærm medfølger.

Varenr: 6126575
Caprani væglampe
Caprani væglampe af formbøjet bøg, vægbeslag af sortlakeret metal. Design by Mads Caprani for Caprani Light A/S, Denmark, 1970'erne. L. 48 cm.

Varenr: 6124339
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-12-2021
20:44
Jean Prouvé, tilskrevet. Væglampe JIB
Jean Prouvé, 1901-1984. Tilskrevet. Væglampe model JIB. sortbemalet stålrør monteret med fatningshus af messing. designet ca. 1942. L. 107 cm. Fremstår med malingsafslag, rust og aldersrelateret slitage.

Varenr: 6126490
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-12-2021
20:53
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af teaktræ
Erik Hansen for Le Klint. Sakselamper af teaktræ, H. vægbeslag ca. 40 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6121452
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 08-12-2021
19:30
Erik Hansen for Le Klint. Par sakselamper, (2)
Erik Hansen for Le Klint. Par sakselamper, væglamper af bøgetræ. Fremstillet hos Le Klint, model 322/34. H. inkl. vægbeslag 39 cm. Monteret med plisseret skærm. Fremstår med brugsspor, buler og mærker på skærme. (2)

Varenr: 6127109
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-12-2021
20:54
12»