Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jørgen Bo & Jan Gehl for Fog & Mørup (8)
Jørgen Bo & Jan Gehl for Fog & Mørup, designet i 1968, 'Bo' Syv væglamper af messing / mat opalglas, H. 28 cm, Ø 7,5 cm. Et glas fremstår med revne. En ekstra bund medfølger. Fremstår med brugsspor (8)
Varenr: 5000853
DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-05-2018
18:21:00
Væglampetter, Orrefors / Lyfa, model Gefion (2)
Orrefors / Lyfa, Gefion væglampetter, krystal og messing, H. 28 cm. B. 12 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 4999500
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
18:29:00
DKK 700
1800-tals vägglampetter
VÄGGLAMPETTER, ett par, Frankrike 1860/70-tal.. Förgylld och patinerad brons, för fyra ljus. Höjd 93 cm.. . Proveniens:. Beställda till inredingen av presidentens slott, för Finlands blivande kung Friedrich Karl. Inredningen såldes sedermera av Stockmann.. . Utställningar:. Riddarhuset, 2017, Hel...
Varenr: 5000693
DKK 59.547 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
19:34:00
Se mere
Tobias Grau. Wandlampe 'Eve'.
Tobias Grau. Wandlampe 'Eve'. Wandlampe aus Aluminiumguß und eloxiert. Elektrifiziert. Mit Montageanleitung. Maße ca. D. 20 cm. Minimalste Gebrauchsspuren.
Varenr: 4969324
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
19:51:00
DKK 298
Louis Poulsen, lamper/væglamper, model nr. 33058 (3)
Louis Poulsen (1894-1967), lamper/væglamper, nr. 33058, Danmark 1960’erne. Konstruktion af metal, hvidlakeret udvendigt, rosafarvet indvendigt, med klæbeetiket indvendigt, en lyskilde hver, Ø på lampeskærmen 30 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist ridser. (3) ...
Varenr: 4975368
DKK 3.722 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:00:00
DKK 1.675
Palwa, væglampe, metal/glas
Palwa, væglampe, konstruktion af messing med glasprismer, med i alt 3 lyskilder, med producentetiket og nummerering ’K1707 W3’, mål: L. 44 cm, B. ca. 32 cm, D. ca. 16 cm, fremstår med brugsspor, delvist ridser på metallet og glasset.
Varenr: 4836771
DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:00:00
DKK 298
Palwa, loftslampe/hængelampe, metal/glas
Palwa, stor hængelampe, svungen, rødlig og guldfarvet lakeret metalkonstruktion med hvide glasprismer delvist i blomsterform, med producentetiket og nummerering ’2V1344CK', 5 lyskilder, mål: L. ca. 136 cm, Ø 40 cm, fremstår med brugsspor, ridser og delvist oxidationsspor på metallet, ...
Varenr: 4836798
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:00:00
DKK 298
Par maritime væglamper af messing (2)
Par håndlavede maritime væglamper af messing H. 30 cm. D. 27 cm. Fremstår nye og ubrugte.
Varenr: 4998620

DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
20:35:00
DKK 450
Louis Poulsen. 15 væglamper, samt 3 pendler. (18)
Louis Poulsen. 15 væglamper, samt 3 pendler. H. 30. Ø. 16 cm. Fremstillet ved Louis Poulsen, ca. 1980. Fremstår med brugsspor, bl.a lidt rust på kanter, enkelte med buler. (18)
Varenr: 4995643
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-05-2018
10:57:55
Vägglampetter England
VÄGGLAMPETTER, 1 par, 1900-talets andra hälft, Georg III-stil, England, brunbetsat trä samt mässing, trearmade, höjd 47 cm
Varenr: 5003361
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
13:06:00
Se mere
Väggljusstakar Nils Fougstedt
NILS FOUGSTEDT, vägglampetter, 1 par, Firma Svenskt Tenn 1924, krön i form av sjöjungfrun, signerade på baksidan, höjd ca 24 cm
Varenr: 5003369
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
13:30:00
Se mere
Bent Karlby. 'Pan-Opticon' og 'Pandean', væglamper(4)
Bent Karlby for Lyfa, 'Pan Opticon', to væglamper i aluminium, L. 60 cm. Brugsspor med mærker og ridser, den ene uden ledning. Bent Karlby for Lyfa. To 'Pandean' væglamper af aluminium, indvendig med gul lakering. L. 36 cm. Brugsspor, herunder mærker og ridser, ene fatning med defekt, samt ene ...
Varenr: 5002266
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
16:37:00
Taklampa mässing
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft, mässing, 7 armad, glasskärmar, höjd ca 54, diameter 71 cm
Varenr: 5003443
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
17:21:00
Se mere
Appliquer Louis XVI-stil
APPLIQUER, 1 par, 1800-talets slut, Louis XVI-stil, förgylld brons, dekor av blomster och bladgirlanger, krönta av pilkoger samt fackla, höjd ca 42 cm
Varenr: 5003479
19:10:00
Se mere
Et par udendørs væglamper af kobber og messing (2)
Et par udendørs væglamper af kobber og messing, med skærme af glas. H. ca. 25 cm. Fremstår nye og ubrugte.
Varenr: 4998031

DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:51:00
Sæt væglamper fra Missoni fremstillet hos Arte Vetro Murano (4)
Sæt væglamper fra Missoni fremstillet hos Arte Vetro Murano. Formentlig formgivet i 1980'erne. Konstruktion med vægholdere og monteringer af matsort lakeret metal, diffusor af blåt/grønt glas, med hvidt underfang. Udstyret med hver en lyskilde. Betegnet med ætset stempel. Mål ca. H. 22 cm, B. 39 ...
Varenr: 4902409
DKK 11.909 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2018
19:55:00
DKK 372
Klassisk engelsk messing væglampe med to lyskilder
Klassisk engelsk messing væglampe med to lyskilder med farvede opalglasskærme. Mrk. 'Jans nr 202 mad in England' H 24 cm B 40 cm. 1900'tallet.
Varenr: 4995107
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
20:01:00
Franca Stagi & Cesare Leonardi, par væglamper model Jeep fremstillet hos Lumenform (2)
Par væglamper model Jeep, italiensk design af Franca Stagi & Cesare Leonardi fremstillet hos Lumenform. Formgivet i 1969. Konstruktion med flere indstillinger af gult lakeret metal, diffusor af riflet, støbt glas. Betegnet i glasset. Mål ca.: H. 33 cm, B. 18 cm, D. 14 cm. Fremstår med lette ...
Varenr: 4952763
DKK 13.398 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2018
20:25:00
DKK 1.675
Et par olielamper, G.V. Harnisch Efterfølger af Messing (2)
Et par olielamper, G.V. Harnisch Efterfølger grundlagt 1841, af Messing, nr. 25026 og 24553 til vægmontering. H. 34 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5004082
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
13:15:00
Baguès, lamper/væglamper, krystalglas og messing, 1900-tallet (2)
Baguès, lamper/væglamper, 1900-tallet. Trearmet konstruktion af messingholdere med blomsterkrukke og blomsteragtige udsmykninger af krystalglas, tre lyskilder i alt, L. 63 cm, B. 55 cm, D. 21 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist små ridser og en løs glasblomst, der ...
Varenr: 4979759
DKK 3.722 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:00:00
DKK 2.419
Lampen / Wandleuchten, Bronze (2)
Paar Lampen / Wandleuchten, vergoldete Bronze, Konstruktion mit Krug als Bekrönung, zwei Brennstellen, L.46cm, B.26cm, T.13cm, minimale Gebrauchsspuren. (2) Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität.
Varenr: 4979766
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:00:00
DKK 298
Baguès, lamper/væglamper, bronze, 1900-tallet (3)
Baguès, lamper/væglamper, 1900-tallet, lueforgyldt bronze. Konstruktion med kogle som afslutning foroven, med tre lyskilder hver, L. 53 cm, B. 35 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, misfarvninger, lampeholderne er meget brugt, lampeskærmene er delvist bølgede, med ...
Varenr: 4979770
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:00:00
DKK 298
Petitot, lamper/væglamper, art deco stil, Frankrig (2)
Petitot France, par lamper/væglamper i art deco-stil, glas og messing, bajonetfatning af forniklet messing, betegnet med 'Petitot' på bagsiden af glasset, H. 33,5 cm, B. 31 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist små ridser i metallet. (2)
Varenr: 5003774
DKK 5.955 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:00:00
DKK 484
Luxo. Fire sengelamper (4)
Luxo. Fire sengelamper af blålakeret metal. L. 37 cm. Ø skærm 19 cm. Brugsspor og mindre skævheder. To lamper mangler en skrue. Vægbeslag og strømstik mangler. (4)
Varenr: 5004638
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
20:06:00
Vägglampor
VÄGGLAMPOR, 9 st, 1960-tal, mässing med blågråtonade glaskupor, med genomrbutna insatser i mässing, höjd ca 27 cm
Varenr: 5004562
DKK 2.780 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
20:20:00
Se mere
Jo Hammerborg for Fog og Mørup, Alfa væglamper (2)
Jo Hammerborg for Fog og Mørup, Alfa væglamper af lakeret metal, skærmlængde ca 15 cm. Fremstår med alm. brugsspor (2)
Varenr: 5002913
20:40:00
Samling kobberlamper (4)
Damling kobberlamper bestående af Agterlanterne H 44 cm. Portlampe H 37 cm. to stk. hjørnelamper H 24 cm. Alle modificeret fra petroleum til el. (4)
Varenr: 5004884
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2018
18:43:00
Varenr: 4995102
20:01:55
Et par klaverstager af messing. (2).
Et par klaverstager af messing, rigt støbt med ornamentik, blomster og bladværk. 1900-tallet. H. 12 cm. L. 23,5 cm. (2).
Varenr: 4960366
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2018
20:02:00
Peill und Putzler, Lampen / Wandleuchten, Glas, wohl 1950er Jahre (2)
Peill und Putzler, Paar Lampen / Wandleuchten, Opalglas, wohl 1950er Jahre, halbrunde Konstruktion mit jeweils einer Brennstelle, L. 25 cm - T. 12 cm, eine Wandleuchte am oberen Rand mit Abbruchstelle, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 4514360
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2018
20:10:00
DKK 298
 1 2  >>