Vurdering
12»   Varer pr. side   40 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Norr11. Industrial Wall lamp, Large/Black
Norr11. Industrial Wall lamp, Large/Black. Aluminium. Højde: 37,5 cm. Diameter: 42,5 cm. I emballage, åbnet. Ridser og mærker kan forekomme. Modelfoto.

Varenr: 5466566

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
13:16
Claesson Koivisto Rune, zwei Wandleuchten Lean für Muuto (2)
Claesson Koivisto Rune, zwei Wandleuchten Lean für Muuto. Aluminium und Stahl, weiß pulverbeschichtet. H. ca. 31 cm, Dm. 16,4 cm, L. 17 cm. Ausstellungsstücke (2)

Varenr: 5375464
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07-04-2020
13:32
DKK 298
Väggljusstakar i smide, 1 par
VÄGGLJUSSTAKAR, 1 par, 1900-talets slut, smide, höjd ca 27 cm

Varenr: 5634034
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
17:06
Se mere
Laoni belysning. Væglampe / uplights
Laoni belysning. Væglampe / uplight af metal og forkromet metal med skærm af kobbolt blåt glas. B. 38 D. 16,5 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5611069
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 07-04-2020
20:53
Arne Jacobsen. Et par væglamper, model Eklipta, Ø 35 cm (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Par væg-/loftslamper med skærme af hvidt opalglas. Ø 35 cm. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen, model 'Eklipta'. Fremstår med brugsspor, bagstykker præget af udendørsbrug, det ene desuden med let skævhed. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)

Varenr: 5629121
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:55
DKK 900
Asmussen stager, Carl F væglampe samt Abo Randers væglampe (5)
Carl F for Orrefors væglampe ad glas og messing 28x12 cm. Abo Randers væglampe af messing og opalglas, H. 22 cm. samt 3 Asmussen dråbelysestager, H. 13 / 17 cm. Brugspræg. (5)

Varenr: 5633345
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-04-2020
11:57
DKK 450
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Fire Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (4)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, Fire væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (4)

Varenr: 5634507
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 08-04-2020
12:41
Væglampe / Sakselampe, palisander
Sakselampe med stel af palisander, plisseret skærm medfølger. 1960´erne. H. 38 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 5631255
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-04-2020
19:32

Varenr: 5375439
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08-04-2020
19:34
DKK 298
Arne Jacobsen. Et par væglamper, model Eclipta, Ø 45 cm (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Par væg-/loftslamper med skærme af hvidt opalglas. Ø 45 cm. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen, model 'Eklipta'. Fremstår med brugsspor, bagstykker præget af udendørsbrug, det ene desuden med let skævhed. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)

Varenr: 5629123
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
DKK 950
Fog og Mørup. Et par 'Tulipan' væglampetteraf messing. (2)
Fog & Mørup. Et par 'Tulipan' væglampetter af messing, hver med to lysarme, med montering til el, ledningerne afklippet. H. 16 cm. B. 22 cm. D. 13 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 5605285
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 08-04-2020
20:37
Lampetter 1900-tal
LAMPETTER, 1 par, mässing, 1900-talets första hälft, två ljuspunkter vardera, höjd ca 44 cm

Varenr: 5635399
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
21:30
Se mere
Vägglampor 1 par
VÄGGLAMPOR, 1 par, rokokostil, 1900-tal, gjuten metall, längd inkl. lampsockel 35 cm. . HISTORIK: Har enligt uppgift hängt på Stora Hotellet Umeå som uppfördes 1894-95.

Varenr: 5636097
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 09-04-2020
11:22
Se mere
Claesson Koivisto Rune, zwei Wandleuchten Lean für Muuto. Aluminium und Stahl, grau pulverbeschichtet. H. ca. 31 cm, Dm. 16,4 cm, L. 17 cm. Ausstellungsstücke (2)

Varenr: 5375437
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 09-04-2020
12:18
DKK 335
Arne Jacobsen 1902-1971. Par væg-/loftslamper med skærme af hvidt opalglas. Ø 35 cm. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen, model 'Eklipta'. Fremstår med brugsspor, bagstykker præget af udendørsbrug. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)

Varenr: 5629116
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-04-2020
20:15
DKK 500
Arne Jacobsen. Tre væglamper, model Eklipta, Ø 45 cm (3)
Arne Jacobsen 1902-1971. Tre væg-/loftslamper med skærme af hvidt opalglas. Ø 45 cm. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen, model 'Eklipta'. Fremstår med brugsspor, bagstykker præget af udendørsbrug, det ene desuden med let skævhed. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (3)

Varenr: 5626829
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-04-2020
20:07
DKK 850

Varenr: 5375431
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-04-2020
10:48
DKK 298

Varenr: 5375393
10:49
DKK 298
Industrilampa
INDUSTRILAMPA, 1930/40-tal, industridesign, skärm i mässing, samt magnetfäste i järn, ledad arm, L ca 50 cm

Varenr: 5636766
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 11-04-2020
11:28
Se mere

Varenr: 5375463
11:53
DKK 298

Varenr: 5375436
12:43
DKK 298

Varenr: 5375438
12:47
DKK 298
Claus Bonderup & Thorsten Thorup "Quatro" Focus
CLAUS BONDERUP & THORSTEN THORUP, "Quatro", 4 st, Focus, koppar, plexiglas, mått 27x15x15 cm

Varenr: 5636856
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 11-04-2020
17:32
Se mere
Paar Wandleuchten von Preico Leuchten Leinau, 1970er Jahre (2)
Paar Wandleuchten, 1970er Jahre. Messing und Kristallglas. Altersgemäße Gebrauchsspuren. Maße ca.: H. 16 cm, B. 18 cm. (2)

Varenr: 5296273
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-04-2020
19:40
DKK 298
Kaj Gottlob. Par væglamper af messing og opalglas (2)
Kaj Gottlob (1887-1976). Et par væglamper med skærme af opalglas, montage af messing, H. 28, fremspring 28 cm., skærm Ø 23 cm. Fremstillet hos Fog & Mørup, 1950'erne. Fremstår med alders- og brugsspor, skærmkanter med naturlige ujævnheder. Det ene skærm med minimal chipafslag. Begge fatningshuse ...

Varenr: 5625514
DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-04-2020
19:59
Andrea Castelli, Fabio Rezzonico, Wandlampe 'Stilio' für Segno
Wandlampe Modell Stilio, italienisches Design von Andrea Castelli und Fabio Rezzonico für Segno. Konstruktion aus verchromtem Metall und Mattglas. L. ca. 19,5 cm. Gebrauchsspuren.

Varenr: 5507730
DKK 1.490 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-04-2020
20:01
DKK 298

Varenr: 5375434
20:13
DKK 298

Varenr: 5520122
20:13
DKK 298
Geschwungene Wandleuchte aus Stahl, 1970er Jahre
Geschwungene Wandleuchte aus Stahl, 1970er Jahre. Maße: ca. H. 30 cm, B. 15 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren. Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.

Varenr: 5296283
20:45
DKK 298
Sakselampe af metal.
Sakselampe af blåmalet metal. L. 60 - 115 cm. Fremstår med brugsspor, afskalning. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5637118
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-04-2020
20:57
12»