Vurdering
   Varer pr. side   16 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vægur og barometer af messing (2)
Maritimt vægur med optræk og barometer, urkasser af messing. Ø14 cm. Brugsspor, bule og optræksnøgle mangler. Lauritz.com ikke for funktionaliteten. (2)

Varenr: 5621297
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
13:07
Vægur, Menu spaces, Norm Architects
Væg ur fra Menu, designet af Norm Architects. Hvid marmor skive, visere i messing. Ø 30 D. 3,5 cm. Original emballage

Varenr: 5628636

DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
17:19
Väggur
VÄGGUR, LJUSLAMPETTER (3), 1900-talets mitt, Urtavlan märkt G Danielsson, Stockholm, träskuret och förgyllt, klockans höjd ca 50 cm

Varenr: 5634143
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
19:52
Se mere
Euvray, Uhr / Wanduhr, Holz, Perlmutt, Neufchâteau, Frankreich
Euvray, Uhr / Wanduhr, Holz, Perlmutt, Neufchâteau, Frankreich. Konstruktion aus einem geschwungenen Holzkorpus mit Perlmuttintarsien, Ziffernblatt aus Metall mit römischen Ziffern und zwei ornamental gestalteten Zeigern, Schlüssel und Pendel beiliegend, rückseitig mit Wandaufhängung, auf dem ...

Varenr: 5602274
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:07
DKK 298
Tårnur beklædt med grønpatineret metal og kobber, ca. medio 1900-tallet
Firesidet tårnur beklædt med grønpatineret metal samt patineret kobber, hver side med stor kvadratisk urskive af akrylplast med streginddeling, monteret med elektrisk værk. Let pyramideformet top. Uret har tidligere været monteret på taget af en bygning. Det indvendige af tårnet indholder ...

Varenr: 5565763
DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-04-2020
17:02
Väggur gustaviansk stil
VÄGGUR, 4 st, gustaviansk stil, 1900-tal, bl a, Westerstrand, bronserade, nycklar samt 1 st pendel saknas, höjder ca 47-66 cm

Varenr: 5635206
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 08-04-2020
18:10
Se mere
Väggur
VÄGGUR, 1900-talets mitt, förgyllt trä och pastellage, skulpterad dekor bestående av två fiskar samt ett skepp, höjd ca 70 cm

Varenr: 5636351
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 09-04-2020
19:34
Se mere
Väggur
VÄGGUR, 1900-tal, Gustaviansk stil, förgyllt trä och pastellage, skulpterad dekor av b.la två fiskar samt skepp, emaljerad urtavla med arabiska siffror, höjd ca 50 cm,

Varenr: 5636447
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 09-04-2020
21:10
Se mere
Junghans Vægur.
Junghans. Vægur i kasse af lakeret fyrretræ, låge med facetslebet glas. Hvidmalet urskive med romertal. H. 72 cm B. 31 cm. D. 17 cm. Ca. 1920. Nøgle medfølger. Uret er gangbart, men Lautitz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5627708
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-04-2020
16:19
Endler regulator vægur
Endler regulator vægur H 98 cm. Fremstår med brugsspor . Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5636987
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-04-2020
13:33
Gebrüder Resch regulator vægur
Gebrüder Resch regulator vægur H 108 cm. Fremstår med brugsspor . Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5636986
14:33
Thomas Haller regulator vægur
Thomas Haller regulator vægur H 128 cm. Fremstår med brugsspor . Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5636984
16:33
Dansk regulator vægur ca 1850
Dansk regulator vægur fra omkring 1850, kasse af birketræ. H 132 cm. Fremstår med brugsspor . Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5636988
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-04-2020
17:33
Lodregulator 1800-tal
VÄGGUR, sk lodregulator, 1800-talets andra hälft, svarvad dekor, uverk av mässing med vitemaljerad urtavla märkt GB, Gustav Becker, krönt av maskaron, lod och pendel finns, längd ca 110 cm

Varenr: 5636889
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 11-04-2020
19:33
Se mere
Väggur
VÄGGUR, 1920/30-tal, hölje i ek, 2 nycklar medföljer, ca 40x40 cm. . Proveniens: Polisstationen Nikolai, Gamla Stan, Stockholm

Varenr: 5636915
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 11-04-2020
20:51
Se mere
Fransk Vægur i Napoleon III stil ca. år 1900
Fransk Vægur i Napoleon III stil, i sortmalet ramme udskåret med roser, urskive af alabast med blåmalet emalje arabertal, dekoreret med imiteret skildpadde, messing og elfenben indlægninger. H. 51 B. 51 D. 15 cm, Nøgle og pendul medfølger. Aldersrelateret slitage.

Varenr: 5636952
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-04-2020
19:07