Vurdering
123»   Varer pr. side   75 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling keramik og stentøj (6)
Samling keramik bestående af: To 'Eslau' unika 2000 skåle. nr. 405/2000 og 131/2000. H. 13 cm. Ø 21 og 28,5 cm. Fulby urtepotteskjuler i glaseret stentøj. H: 18 Ø 23,5 cm. Skål med mat sort ydre og glaseret indre. Ø 18 cm. Jens Harald Quistgaard Nissen 'Relief' opsats H. 5 cm. Ø 19 cm. samt fad ...

Varenr: 6116342
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
13:11
Kai Nielsen og Just Andersen. vase og figur(2)
Kai Nielsen (1882-1924) for Ipsens Enke. Figur af grønglaseret porcelæn, på sokkel mærket 'Venus Kalipygos' nr. 888, H. 22 cm. Fremstår med reparation på fødder. Just Andersen vas af diskometal D1522 H. 10 cm fremstår med afkortet top.(2)

Varenr: 6123617
15:41
L. Hjort. Jeanne D'Arc figur og vase med vædderhoveder i sort terracotta (3)
Sort terracotta vase udført hos L. Hjorth med dekoration i form af vædderhoveder, nr. 784, H 23 cm (fremstår med reparationer ved horn) Sort terracotta figur forestillende Jeanne Dárc, nr. 597. Fremstår med rep. på ansigt, finger, slitage på tæer samt flere afslag på sokkel. H. 37 cm. (3)

Varenr: 6116757
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
16:14
Nils Thorsson Aluminia, Marselis vase, stor
Nils Thorsson for Aluminia, Marselis vase af blå glaseret fajance. Dekoreret med rillet mønster. Signeret i bunden NT i monogram for Nils Thorsson. Nr. 2649. H 29 cm.

Varenr: 6119312
16:19
Saxbo, Michael Andersen. Vaser af keramik (2)
Saxbo og Michael Andersen vaser. Michael Andersen: stemplet 450H. H. 23 cm. Fremstår med brugsspor på bundkant. Saxbo vase i lys harepels glasur. Sign. E. St. N. for Eva Stæhr-Nielsen. 112 Saxbo Denmark. H. 19 cm. Fremstår med skår.

Varenr: 6122688
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
16:23
DKK 950
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Fire platter (4)

Varenr: 6056962
DKK 1.300 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
18:07
Otto Brauer for Holmegaard og Fyens Glasværk. (4)
Otto Brauer for Holmegaard og Fyens Glasværk bestående af: To gulvvaser med høj hals, fladt mundstykke, blæst i rødt og grønt glas med hvidt overfang. H. 30 cm. (den grønne fremstår med revne). En gulvvase med høj hals, fladt mundstykke, blæst i blå glas. H. 37 cm. En gulvvase, blæst i grønt ...

Varenr: 6119818
DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
DKK 1.700
Arnoldi for Kähler. Unika vase.
Per Arnoldi f. 1941 for Kähler. Vase af keramik i org kasse fra Kähler, dekoreret med blå og hvid glasur, sign. monogram A, samt HAK. H. 32 cm.

Varenr: 6122552
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
20:02
DKK 3.200
Bing & Grøndahl. Empire jardinere
Bing & Grøndahl. Empire jardinere med gennembrudt kant. 1900-tallets første halvdel. H. 17 cm., L. 40 cm. 2. sort. Fremstår med enkelte hårrevner, enkelt mindre afslag ved kant samt et greb med slibninger.

Varenr: 6116847
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
20:10
DKK 4.600
Astrid Gate for Johansfors, 'Lille Sommerfugl'. Kunstvase af glas (3)
Astrid Gate for Johansfors, 'Lille Sommerfugl'. Kunstvase af glas udført i 'Exclusive Edition' med oplag på 49 eksemplarer. Sign. Astrid Gate nr. 46/49, Special Edition. H. 24,5 cm. Ø. 14 cm. Originalt certifikat samt sokkel med indbygget lys, medfølger. (3)

Varenr: 6116969
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
20:15
Salviati, Venedig. Vase i blå muranoglas.
Salviati. Vase i blå muranoglas. Signeret Salviati under bunden. H. 22 cm. Fremstillet af Salviati, Venedig, Italien. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6100558
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:18
Art Deco vase
Art Deco vase af matteret glas. H. 24 cm, Ø ca. 17 cm. Fremstår med brugsspor, små afslag.

Varenr: 6100740
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:18
Antonio Pavia. Askebæger af messing, glas og plast

Varenr: 6034011
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:29
Erik Magnussen for Ipsen's enke. Opsats samt 2 fade (3)
Erik Magnussen for Ipsen's enke. Opsats H. 31 cm, Ø 28,5 cm samt 2 fade Ø 30 cm. Fremstår med små afslag (3)

Varenr: 6085465
DKK 3.600 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:52
Royal Copenhagen. Juleplatter mm. (34)
Royal Copenhagen. Juleplatter fra år 1959-1991 (1960 mangler), 1. sort. på nær år 1965 som er 2. sort, jubilæumsplatte fra år 1775-1975, 1. sort. samt platte nr. 1171, 1. sort. (34)

Varenr: 6122096
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
21:00
Royal Copenhagen. Stor vase med sejlbåd og fyrtårn, nr. 1307/860
Royal Copenhagen. Stor vase af porcelæn, prydet med sejlbåd og fyrtårn, nr. 1307/860. 1. sort. H. 30 cm. Ø. ca. 25 cm.

Varenr: 6117239
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
21:08
DKK 700
Kresten Bloch - Knud Andersen for Royal Copenhagen. Vase af stentøj
Kresten Bloch (1912-1970) for Royal Copenhagen. Vase af stentøj dekoreret med okseblodsglasur monteret med stand og låg af forgyldt og patineret bronze udført af Knud Andersen. H. 25 cm. inkl. monteringer. Sign monogram KB, Royal Copenhagen, begge bronze monteringer stemplet monogran KA. 1. ...

Varenr: 6113290
DKK 38.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-11-2021
08:14
DKK 30.000
Per Lütken for Holmegaard. 'Flamingo' orkide vase
Per Lütken for Holmegaard. 'Flamingo' orkide vase i gørn glas med klart overfang h. 22 cm. Sign. monogram samt 1959.

Varenr: 6123735
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-11-2021
13:04
Royal Copenhagen. Flora Danica tallerken, 20/3549
Royal Copenhagen/ Kgl.P. Flora Danica tallerken nr. 20/3526 af porcelæn med takket fane, dekoreret i farver og guld. Motiv 'Lamium intermedium Fr' L. Ø 26,5 cm. 1. sort.

Varenr: 6115484
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-11-2021
15:09
Eva Brandt keramik (7)
Eva Brandt (F. 1954), syv dele porcelæn bestående af seks krukker H. 5 -15 cm, samt skål H. 7 cm, Ø 27 cm. Alle sign. Eva 13.

Varenr: 6122516
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-11-2021
16:06
DKK 3.200
Per Linnemann Schmidt for Palshus. Gulvvase af stentøj.
Per Linnemann Schmidt for Palshus. Gulvvase af stentøj. Dekoreret med ornamentik i relief. Udført hos Palshus. Sign. i brænding Palshus. H. 54 cm.

Varenr: 6119313
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-11-2021
16:27
Kähler vase/krukke i keramik ca. år 1900
Vase/krukke med to hanke fra Kähler´s keramiske værksted i Næstved. Dekoreret med motiver i relief på begge sider. H. 20 cm. Mrk. monogram i bunden. Med brændingsfejl samt små afslag på kantrand

Varenr: 6119725
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-11-2021
16:28
Conny Walther samling keramik (5)
Conny Walther samling keramik: Urtepotteskjuler H. 11 L. 28 cm. Par vaser H. 14 og 24 cm. Par f ade Ø 22,5 og 28,5 cm. Fremstår med brugsspor. (5)

Varenr: 6122574
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-11-2021
17:05
DKK 500
Dahl Jensen, Royal Copenhagen. Krukke og skål af krakelé porcelæn samt fig. 892 (3)
Dahl Jensen, Royal Copenhagen. Krukke af krakelé porcelæn nr. 204/627. sign. E. Henriksen. Skål af krakelé porcelæn nr.459/2528. Samt fig. 892. 'Kirkegængerske' sign. LP. (3)

Varenr: 6121794
17:56
Palshus og Søholm. Et par skåle samt vase af keramik (3)
Palshus. Et par skåle med harepelsglasur, sign. PLS 1132B. H. 6,5 cm. Samt vase af stentøj med dråbe-relief fra Søholm, dessin nr. 2114-1. H. 13 cm. Alle dele dekoreret i gyldenbrune nuancer. Fremstår med brugsspor, Palshus-skålene hver med et chip på øverste kant. (3)

Varenr: 5770023
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-11-2021
18:19
Gerd Bøgelund for Royal Copenhagen. Fad af stentøj
Gerd Bøgelund for Royal Copenhagen. Fad af stentøj, dekoreret med solfatara glasur. Udført hos Royal Copenhagen. Ø. 34,5 cm.

Varenr: 6122566
19:05
Michael Andersen & Søn. Vase og kande (2)
Michael Andersen & Søn. Vase med turkis glasur prydet med kvinde i relief h. 20 cm. Kande med turkis glasur med kvinde i relief h. 26 cm. Med rep. på kant (2)

Varenr: 6123713
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-11-2021
19:08
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl samt Lyngby Porcelæn. Samling vaser af porcelæn (9)
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl samt Lyngby Porcelæn. Samling vaser af porcelæn. H. 16-25 cm. Alle B&G vaser (4 stk.) 2-3. sortering. Resten 1. sort. (9)

Varenr: 6119122
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-11-2021
19:21
Vicky Steptoe cd for kähler, unika 'Cocoon' Vase
Vicky Steptoe f.1952 cd, unika 'Cocoon' Vase af glaseret lertøj fremstillet for Kähler Keramik, h.23 cm, Ø 27 cm. Signeret.

Varenr: 6120385
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-11-2021
19:34
Rørstrand & Rørstrand Atelje. Carl Harry Stålhane & Gunnar Nylund. Vaser, stentøj (3)
Rörstrand & Rörstrand Atelje. Carl Harry Stålhane & Gunnar Nylund. Vaser af glaseret stentøj, CHS hvid konisk vase 2. sort. (m/ hårrevner) H. 24 cm, CHS buttet vase 2. sort. H. 20 cm & GN høj vase (mangler topkant) m/ ornamentik H. 31 cm. Enkelte brugsspor. (3)

Varenr: 6124240
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-11-2021
19:51
DKK 1.700
123»