Vurdering
1234»   Varer pr. side   110 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen. Stor musselmalet helblonde opsats
Royal Copenhagen. Stor musselmalet helblonde opsats nr. 1011. 1. sort. H. 24 cm. Ø. 28 cm

Varenr: 5913523
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
10:51
DKK 8.600
Kirsten Clemann, cd. Opsats/ potteskjuler samt stor skål i glaseret stentøj. (2)
Kirsten Clemann (1932-2014). Unika. Stor frugtskål/ dejfad af blåglaseret stentøj, Ø. 38 cm, H. 10,5 cm. Sign.. Clemann samt potteskjuler/ opsats med to stager. H. 27 cm, B.29 cm sign. KC under bund. (2)

Varenr: 5878582
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-01-2021
13:02
DKK 450
Gunnel Sahlin vas
GUNNEL SAHLIN, vas, Kosta Boda, osignerad, H ca 17 cm

Varenr: 5912946
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25-01-2021
14:28
Se mere
Meissen fat
MEISSEN, fat, 3 dlr., porslin, Tyskland, polykrom dekor, delvis i relief, förgylld kant, ett fat med genombruten dekor, längd ca 18,5-30 cm

Varenr: 5912981
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
15:48
Se mere
Sven Palmqvist skål
SVEN PALMQVIST, skål, Kantara, Orrefors, rött glas, signerad, höjd ca 7,5 cm

Varenr: 5913000
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
16:36
Se mere
Vase af Böhmiske krystalglas
Vase af Böhmiske af rødt og klart facetslebet glas, H. 27 cm. Ø. 21 cm.

Varenr: 5905140
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
16:50
Holmegaard, Herstal mm. Samling diverse glas (6)
Holmegaard Jakob E. bang, Herstal mm. Samling diverse glas vaser, skåle kande mm. H. 9 til 35 cm. (6)

Varenr: 5912541
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2021
16:51
Herendporslin
HEREND, 3 dlr., porslin, Ungern, bestående av 2 vaser samt 1 fat, polykrom dekor med blommor, förgylld kant, höjd vaser ca 15,5, längd fat ca 28 cm

Varenr: 5913018
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
17:22
Se mere
Golvvas av Ann Wåhlström
ANN WÅHLSTRÖM, golvvas, för Kosta Boda Atelier, i lila glasmassa, osignerad, höjd ca 70 cm

Varenr: 5913028
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
17:42
Se mere
Marguerite Friedlaender, Vase 'Halle' für KPM, 1931
Marguerite Friedlaender, Vase 'Halle' für KPM, 1931 Weißes Porzellan, bauchiger Korpus auf konischem Standring, mit konischem Hals. Unterglasurblaue Zeptermarke am Boden. H. ca. 31 cm. Minimale Altersspuren.

Varenr: 5911365
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
18:04
DKK 298
Herend porslin
HEREND, 8 dlr., porslin, Ungern, bestående av bl.a bonbonjär, fat, gräddkanna, polykrom dekor med blommor, förgylld kant, höjd ca 2-12 cm

Varenr: 5913046
18:28
Se mere
Per Lütken for Holmegaard. Høj vase 'Najade' 33 cm
Per Lütken for Holmegaard. Høj vase 'Najade' 33 cm fremstillet i slutningen af 1970érne. 2.sort.

Varenr: 5878629
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
18:52
Aluminia. Kakaokrukke med låg (2)
Aluminia. Kakaokrukke med låg af fajance dekoreret med blomster og frugter og teksten "Kakaopulver ' Galle & Jessen". Mrk. 615/693. 1. sort. H. 30 cm. Fremstår med hårrevner samt låg med reparationer. (2)

Varenr: 5867646
DKK 1.300 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
19:24
Axel Salto for Royal Copenhagen. Lille glaseret skål med reliefmønster
Lille skål dekoreret med indridset stiliseret planteornamentik under grå-beige glasur. Uden nr., men samme model som nr. 20690 (et indridset nr., 122?, anes under bølgelinjerne). Under bunden stemplet Salto og mærket med bølgelinjer for Royal Copenhagen. H. 4,5 cm, Ø 8 cm.

Varenr: 5916269
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:04
DKK 4.400
Bing & Grøndahl. Musselmalet jardiniere med svejfet gennembrudt fane.
Bing & Grøndahl. Musselmalet jardiniere med svejfet, gennembrudt kant, fødder modellerede i form af sammenslyngede delfiner. H. 16 L. 37 cm 1.sort. Fremstår med afslag på ene hank.

Varenr: 5912696
DKK 1.700 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-01-2021
20:07
DKK 850
WILHELM KÅGE Argenta
WILHELM KÅGE, skål samt vas, 2 dlr, Argenta, Gustavsberg, handmålad dekor i silver, skålen med modellnr 907, vasen 978, höjd på vas ca 14,5 cm skålens höjd ca 9, diameter 19,5 cm

Varenr: 5913139
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
20:22
Se mere
Gulvvase fra Kähler med gul uranglasur 1930érne.
Gulvvase med gul/orange glasur fremstillet på Kähler´s keramiske fabrik, Næstved i 1930'erne. H. 48 cm. Med meget små glasur afskallinger på kantrand

Varenr: 5866632
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
20:25
Drei Vasen / Balustervasen, Keramik (3)
Drei Vasen / Balustervasen, Keramik. Konvolut bestehend aus drei Keramikvasen in Balusterform, jeweils mit schwarzen Bemalungen auf gelbem Grund mit den Darstellungen von Fischen und Elefanten, gerahmt von linerarer und floraler Ornamentik, mit gleichmäßig ausgeprägtem Craquelé versehen, ...

Varenr: 5866805
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:27
DKK 335
Gunnar Wennerberg
GUNNAR WENNERBERG, "Gunnar", fat, 3 st, såssnipa, porslin, Gustavsberg, 1900-talets början, jugend, längd ca 24-37 cm

Varenr: 5913145
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
20:28
Se mere
Francesca Mascitti-Lindh keramik skål
FRANCESCA MASCITTI-LINDH, SKÅL, signerat F.M.L Arabia, keramikglaserad i blått, höjd 10 cm

Varenr: 5913146
20:29
Se mere
Golvvas av Ann Wåhlström
ANN WÅHLSTRÖM, golvvas, för Kosta Boda Ateljer, i grön glasmassa, signerad, höjd 70 cm

Varenr: 5913151
20:34
Se mere
Kande/vase til vineddike, 'Aceto Di Vino', ler
Kande/vase til vineddike, 'Aceto Di Vino', ler. Vase af ler med rundmavet korpus og to hanke, polykrom glasering med vin- og putti-motiver, H. 70 cm, L. 70 cm, B. 56 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist med afslag.

Varenr: 5853063
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:47
DKK 298
KPM, Vase / Bodenvase, Porzellan
KPM, Vase / Bodenvase, Porzellan. Bodenvase aus Porzellan in Weiß mit einem länglichen Korpus, einem schmalen Hals und einer runden Öffnung, unterseitig mit Manufakturmarke versehen, H.65cm, D.20cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.

Varenr: 5854444
20:53
DKK 335
Samling keramik 5 dlr
SAMLING KERAMIK, 5 dlr, bestående av vaser, bl a Josef Ekberg för Gustavsberg daterad 1928 höjd ca 18 cm, Yngve Blixt för Höganäs daterad 1932 höjd ca 10 cm, L.Hjort Denmark höjd ca 10 cm, Skottorp Stengods höjd ca 8 cm samt vas signerad SM, höjd ca 18 cm

Varenr: 5913178
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 25-01-2021
21:01
Se mere
Terriner 3 st keramik
TERRINER, 3 st, keramik, 1900-tal, dekor av and, hare och kanin, längd ca 20 cm

Varenr: 5913189
21:12
Se mere
Tue Poulsen keramik
KNABSTRUP, vaser och skålar, 4 st, formgivna av Tue Poulsen för Knabstrup, Danmark 1960-tal, 2 etikettmärkta, 3 stämplade i godset Knabstrup Atelier, brunglaserat stengods, höjd ca 3, 4, 6, 32 cm, klotvas i brun glasyr av Cecilia Bynke medföljer, höjd 14,5 cm

Varenr: 5913207
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-01-2021
21:30
Se mere
Stig Lindberg vaser 2 st
STIG LINDBERG, vaser, 2 st, glaserat stengods, Gustavsberg, stämplade Drejargods Stig L, höjd 13,5 resp 14,5 cm

Varenr: 5914474
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2021
13:08
Se mere
Studioglas, Hartmut Müller, Vase, Studioglas, 1986
Studioglas, Hartmut Müller(1944), Vase, Studio Essen,1986. Vase in Tütenform auf leicht ansteigendem Rundfuß mit wolkigem Pulverein- u. Aufschmelzungen. Farbl. überfangener polychromer, amorpher Zischendekor. Innenwandung matt geätzt mit geschliffenem geometr. Dekor. HxDm: 24,5 x 13,5 cm. ...

Varenr: 5834071
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-01-2021
15:00
DKK 298
Bjørn Wiinblad for Rosenthal Studio Linie. Et par vaser (2)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal Studio Linie. Et par vaser af porcelæn dekoreret med gylden ornamentik. H. 24,5 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 5913399
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
16:11
Vas Josef Ekberg
JOSEF EKBERG, vas, Gustafsberg, flintgods, sk sgraffito, blomsterdekor mot ljusblå fond, signerad samt daterad 1924, höjd ca 21 cm

Varenr: 5914561
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2021
17:06
Se mere