Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bertil Vallien skål
BERTIL VALLIEN, skål på fot, Kosta Boda, 1980-tal, lysterglasyr, dekor av blå påklipp, signerad Boda 5697 B Vallien, etikettmärkt, höjd ca 23 cm, diameter ca 18 cm
Varenr: 5280162
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
21:24:00
Se mere
Wilhelm Kåge Argenta
WILHELM KÅGE (1889-1960), "Argenta", vaser, ljusstake, 3 dlr., stengods, för Gustavsberg, grön glasyr, dekor i silver, höjd ca 15-18 cm
Varenr: 5280163
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:25:00
Se mere
Bjørn Wiinblad. Tidligt unika fad i glaseret keramik (cd)
Bjørn Wiinblad. Tidligt unika fad i glaseret keramik, gullig-cremefarvet fane, spiralmønster i bunden. Ø 43 cm. Signeret under bunden ' Bjørn Wiinblad Danmark'. Fremstår med aldersrelateret patina, spredte glasurafslag på kant.
Varenr: 5282177
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
09:23:25
Dansk keramik. Vase og bordskål af glaseret stentøj(2)
Dansk keramik: En vase af glaseret stentøj, buttet korpus med lille saml hals, utydeligt sign. H. 20 cm. Keramisk bordskål dekoreret med blå, grå og gul glasur, mrk. Asbo, H. 10 cm, Ø. 27 cm(2)
Varenr: 5282434
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
10:51:08
Karl Hansen Reistrup for Kähler. Oksekrukke af keramik, 1898
Karl Hansen Reistrup 1863-1929 for Kähler. Oksekrukke af keramik med rød lustreglasur, modelleret med seks oksehoveder. H. 20, Ø 25 cm. Mrk. i bund. HAK samt KHR 98. Fremstår med flere glasurafskallinger samt mindre chips.
Varenr: 5277096
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
11:26:00
Gino Cenedese. Sammlung von Schalen, Glas, 1965.
Gino Cenedese. Schalen "vetro a scavo". 1965. Glas geschliffen. Teils mit Signatur auf der Unterseite, teils mit Aufkleber. Maße große Schale ca. H. 17 x D. oben ca. 19 cm. Maße kleine Schale ca. H. 12 x D. 16 cm. Maße grüne Schale ca. 23 x 14,5 cm. Label von Cenedese bis 1945 bis 1950 wurde ...
Varenr: 5224320
DKK 2.980 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
11:46:34
DKK 1.490
Vas Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, stor vas, porslin, underglasyrmålad dekor av Öresund och Kronborgs slott samt båt, stämplad och signerad ROYAL COPENHAGEN DENMARK 2141/131 72, tillverkad mellan 1922 och 1935, höjd 42,5 cm
Varenr: 5281859
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
14:16:00
Se mere
Kresten Bloch for Royal Copenhagen. Vase af stentøj
Kresten Bloch for Royal Copenhagen. Unika vase af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. I bunden mærket med tre bølger og monogram i blåt. H.14 cm. Minimalt glasurchip på fodrand.
Varenr: 5283062
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
14:17:00
DKK 3.400
Steffen Dam, par påfuglevaser(2)
Steffen Dam født 1961. Par 'Påfuglevaser', vaser af transparent petroleumsblåt glas, dekoreret med millifiori. Sign. H. 19 cm og 25 cm. (2)
Varenr: 5276366
14:47:00
Gunnar Nylund skålar
GUNNAR NYLUND, skålar, 3 st, Rörstrand, glaserat stengods, höjd ca 5, längd 10 cm
Varenr: 5281876
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
15:06:00
Se mere
Anna-Lisa Thomson vas Ekeby
ANNA-LISA THOMSON, vas, keramik, 1900-talets mitt, Ekeby, invändigt glaserad, märkt "Ekeby 9", höjd ca 44 cm
Varenr: 5281889
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
15:32:00
Se mere
Rundt keramisk bordfad, 20. årh.
Rundt keramisk bordfad, dekoreret i flerfarvet glasur, Sign. Beth. Ø. 36,5 cm.
Varenr: 5285806
16:27:38
Nils Landberg vas
NILS LANDBERG, vas, Orrefors, slipad klarglasmassa med graverad dekor föreställande pärldykare, undertill märkt Orrefors Landberg 2780, höjd ca 25 cm
Varenr: 5281921
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
17:04:00
Se mere
Lalique vas
LALIQUE, vas, glas, graverad "Lalique France" samt etikettmärkt, höjd ca 10,5 cm
Varenr: 5281952
18:20:00
Se mere
To Riflede Lyngbyvaser (2)
Lyngby porcelæn. Stor riflet vase af porcelæn. H. 38 cm. samt lille vase H 15 cm. 1. sortering. (2)
Varenr: 5285185
DKK 3.200 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
18:40:00
Bay og Søholm. Dansk keramik og glas vaser og fad (3)
Bay og Søholm. Dansk keramik og glas vaser og fad bestående af Gulvvase med riflet dekoration H 40 cm., Flaskeformet vase af grønt glas H 40 cm. Aflangt fad af porcelæn med blå/hvis glasur. L 42 cm. 1960'erne.(3)
Varenr: 5283048
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2019
19:15:00
Royal Copenhagen. Vase af porcelæn
Mega mussel nr 682 Royal Copenhagen. Vase af porcelæn Mega mussel nr 682. H. 20,5 cm. 1. sort.
Varenr: 5284784
19:16:00
DKK 500
En samling skåle af glaseret lertøj. 1800-1900 tallet. (12)
Fad af delvis glaseret lertøj, dekoreret med løgplante i blåt og grønt på lys bund. Ø 27,5 cm. Glasurafslag. Samt 10 større og mindre skåle af glaseret lertøj med marmoreret glasur. Ø 19-28 cm. Skål af lertøj med lysegrøn glasur. Ø 28,5 cm. 1800-1900 tallet. Dele med afslag og hårrevne. (12)
Varenr: 5225363
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
19:17:00
Vas Legras överfång
VAS, Legras, Frankrike, dekor av blad, signerad på livet Legras, höjd 13 cm
Varenr: 5281992
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
19:27:00
Se mere
Miniatyrer friberg Stålhane och Andersson
MINIATYRER, 5 st, stengods, bl.a. Friberg, Carl Harry Stålhane samt John Andersson, Gustavsberg, Rörstrand samt Höganäs, höjd 3-9 cm
Varenr: 5281995
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
19:30:00
Se mere
Bjørn Wiinblad, unika løgkrukke, signeret (cd)
Bjørn Wiinblad 1918-2006 cd. Løgkrukke med låg, dekoreret i polykrom glasur med relief mønster. Signeret på siden. H.19,5 cm.
Varenr: 5285371
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
19:37:00
DKK 1.800
Anna-Lisa Thomson ''Paprika'' golvvas
ANNA-LISA THOMSON, "Paprika", golvvas, 1900-talets mitt, delvis glaserat stengods, undertill märkt Upsala Ekeby, monogramsignerad ''ALT'', 1081, höjd ca 51 cm
Varenr: 5282011
19:46:00
Se mere
Effie Hegermann-Lindencrone for Bing & Grøndahl. Vase nr. 2178/32
Effie Hegermann-Lindencrone (1860-1945) for Bing & Grøndahl. Unika vase dekoreret med krakelé glasur og julerose. Sign. med monogram og nr. 2178/32. H. 34,5 cm.
Varenr: 5282649
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
19:47:00
DKK 1.700
Arne Bang. Riflet skål af stentøj nr. 120
Arne Bang. Skål af stentøj modelleret med riflet korpus, dekoreret med grønlig glasur. Sign. monogram AB samt nr. 120. H. 5 cm., Ø 13 cm.
Varenr: 5282487
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:48:00
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl m.fl. En samling vaser af porcelæn og fajance (9)
En samling vaser af porcelæn, bestående af : fire fra Royal Copenhagen, tre fra Bing & Grøndahl, en fra Lyngby Porcelæn samt en fra Aluminia af fajance dekoreret med svaler over vand, fremstillet for Irma i 1913. H. 13-25 cm. En 2. samt en 3. sort. fra Bing og Grøndahl. Fremstår med brugsspor, ...
Varenr: 5283720
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:03:00
Svend Hammershøi for Kähler, vase og fad af glaseret keramik (2)
Svend Hammershøi for Kähler. Fad af Niels Kähler. Fad og vase af glaseret keramik. Mål på skål: Ø. 24 cm. Mål på vase: H. 15 cm. Fremstår med glassur-afslag (2)
Varenr: 5280615
DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-03-2019
20:19:00
DKK 950
Jordbærsæt, skål og kande samt opsats af opalineglas. (3)
Jordbærsæt, skål Ø 24,5 cm., H. 8 cm., kande H. 21,5 cm., samt opsats H. 17 cm., Ø 23,5 cm. af opalineglas. ca. 1900. Fremstår med enkelte minimale chip afslag, slid på guld kant. (3).
Varenr: 5261085
DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 27-03-2019
20:55:00
Vase, Glas, wohl Böhmen
Vase, Glas, wohl Böhmen, gläserne Vase in lila, geschwungene Ränder, Serviettenform, H.30cm, B.28cm, altersgemäße Reibespuren und partiell Kratzer.
Varenr: 5281742
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:09:00
DKK 298
Lyngby Porcellæn. Rillet gulvvase, porcelæn, 2. sort
Lyngby Porcellæn. Rillet vase af porcelæn, 2. sort., H. 37 cm, Ø 20,5 cm. Fremstår m/ brugsspor.
Varenr: 5281366
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
21:12:00
Goebel
GOEBEL, vas, porslin, Tyskland, märkt deposé, höjd ca 32 cm
Varenr: 5282144
21:59:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6  >>