Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Saxbo. Vase af glaseret stentøj 16-IV
Saxbo vase af glaseret stentøj. Mærket Saxbo Danmark 16 IV. H. 13 cm.
Varenr: 5438459
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
15:22:00
DKK 3.600
Michael Andersen fire dele keramik(4)
Michael Andersen fire dele keramik med relief dekoration H. 3,5- 17 cm. (4)
Varenr: 5400809
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
15:24:00
Royal Copenhagen. Flora Danica tallerken af porcelæn, 3551
Royal Copenhagen. Flora Danica tallerken 'Ranunculus aconitifalius L' 20/3551. Ø 17 cm.
Varenr: 5438573
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
15:26:00
DKK 1.700
Vase i terracotta med stiliseret dekoration
Vase i terracotta med stiliseret dekoration i jordfarver h. 25 cm Ø30 cm.
Varenr: 5409575

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
16:08:00
Bengt Edenfalk skål
BENGT EDENFALK (1924-2016), skål, Kosta, signerad KOSTA 58513 Edenfalk, diameter 22 cm, höjd 13 cm
Varenr: 5439501
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-09-2019
17:36:00
Se mere
Aage Birck skål
AAGE BIRCK, skål, stengods signerad, daterad -86, diameter 21 cm, höjd 6 cm
Varenr: 5439522
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-09-2019
19:02:00
Se mere
Kähler. Vase
Kähler. Vase af lertøj, dekoreret i blå og brun glasur. Sign. HAK. H. 28 cm. Fremstår med enkelte glasurreparationer.
Varenr: 5393632
DKK 2.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:24:00
DKK 500
Otto Brauer for Holmegaard. Flaskevase
Otto Brauer for Holmegaard. Vase af grønt glas. H. 37 cm. Fremstår med ridser.
Varenr: 5434940
DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:34:00
Royal Copenhagen. Hvid Magnolia skål
Royal Copenhagen. 'Hvid Magnolia' Skål Ø 27 cm. H 13,5 cm. 2. sort.
Varenr: 5432388
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
19:36:32
Nils Kähler /Gete Petersen. Fiskefad af Nils Kähler med dekorationer af Gete Petersen
Nils Kähler /Gete Petersen. Rektangulært fiskefad af Nils Kähler med dekorationer af Gete Petersen i form af stiliserede fisk og geometriske figur. Fremstillet ved Kähler i 1950/60'erne. Sign. både HAK , Nils og Gete. 30 x 21 H. 6 cm. Fremstår med minimale kantafslag.
Varenr: 5407155
DKK 2.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:58:00
Axel Salto. Vase af stentøj, cd
Axel Salto. Vase af stentøj med stiliserede blomster. Model 20824. Signeret i bund samt monogram. H 17 cm. 1. sortering.
Varenr: 5438380
DKK 20.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
20:15:00
DKK 12.500
Axel Salto. Krukke af stentøj, cd
Axel Salto (1889-1961). Rund krukke med knopper modelleret i spirende stil, dekoreret med sung glasur. Stemplet Salto P169, 1. sort. H. 8 cm, L. 20 cm.
Varenr: 5438382
DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
20:15:00
DKK 9.600
Konvolut Vasen in organischer Form aus der Manufaktur des Pots (7)
Konvolut Vasen in organischer Form aus der Manufaktur des Pots, gefertigt aus Keramik, handstaffiert und glasiert, Maße ca.: 6-17 cm.
Varenr: 5444242
DKK 1.341 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
20:15:00
DKK 298
Cilli Wörsdörfer, Ruscha, Vase / Krug, Modell 'Domino', Keramik, Deutschland, 1950er Jahre
Cilli Wörsdörfer für Ruscha Keramik, Vase / Krug, Modell 'Domino', Deutschland, 1950er Jahre. Bauchiger Korpus mit schmalem Hals und Ausguss, teilweise bemalt, unterseitig bezeichnet, H.44cm, D.21cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 5406200
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:28:00
DKK 298
Lötz bowl and vase
Lötz Witwe Art Deco bowl Nautilus, c. 1900, Bohemia, with metal mounts, diameter: 23 cm, H9 cm, and vase with diameter: 11cm , H 17 cm. Iridescent.
Varenr: 5433590
DKK 14.155 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:33:00
DKK 447
Tapio Wirkkala. Iceberg skål nr. 3347
Tapio Wirkkala (1915-1985) Iceberg skål nr. 3347. Sign. og nummereret i bund. H. 8, L.22 cm.
Varenr: 5439987
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
11:54:00
Par vaser af opalineglas (2)
Par vaser af laksefarvet opalineglas med dekorationer af romerske personer. H. 30 cm. En vase fremstår limet.
Varenr: 5441281
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
12:04:00
Timo Sarpaneva "Festivo" 5 st ljusstakar
TIMO SARPANEVA, Festivo, ljusstakar, 5 st, pressglas, Iittala, Finland, formgivna 1967, höjd ca 32-24-19-12-9 cm
Varenr: 5441683
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
12:26:00
Se mere
Michael Andersen m.fl. En samling keramik (4)
Samling glaseret keramik på i alt fire dele, bestående af: 1 kaneleret kande af Michael Andersen, H. 16 cm. 1 tekande med messinghank m. flet, 1 tekande med orange glasur (1 lille afslag på låget underside). 1 aflangt fad. (4).
Varenr: 5441139
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
12:36:00
BING & GRÖNDAL "Måsen" ytterfoder 3 st
BING & GRÖNDAL, "Måsen" ytterfoder, 3 st, porslin, dekor av måsar, höjd ca 11,5, diameter 14 cm
Varenr: 5441690
12:40:00
Se mere
Vaser 1 par Eichwald
VASER, 1 par, majolika, Eichwald, omkring sekelskiftet 1900, polykrom glasyr, blomsterdekor, höjd 32 cm.
Varenr: 5441721
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22-09-2019
13:50:00
Se mere
Varenr: 5409566

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
15:05:00
Berndt Friberg vas
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsberg, 1968, signerad med studiohanden samt årsbokstav J, höjd 9 cm
Varenr: 5441755
DKK 2.085 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22-09-2019
15:14:00
Se mere
Vase af keramik
Vase af stentøj modelleret med blade. 1900'tallets midte. H. 22,5 cm. Fremstår med lille afslag på halsrand.
Varenr: 5352838
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
15:39:00
Cecilia Kraitz
CECILIA KRAITZ, ask med lock, keramik, signerad Cecilia Kraitz 2005, höjd ca 12 cm
Varenr: 5441783
DKK 2.085 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 22-09-2019
16:22:00
Se mere
Gerd Bøgelund for Royal Copenhagen. Fad af stentøj
Gerd Bøgelund. Fad af stentøj med sungglasur. Mrk. 21578. Ø 32 cm.
Varenr: 5438600
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22-09-2019
16:46:00
Royal Copenhagen. Skål med søstjerne af porcelæn
Royal Copenhagen. Skål med søstjerne af porcelæn og blæretang. Mrk. 3497. Ø 16 cm. II sort.
Varenr: 5438736
16:46:00
Keramik vase i Boch Fréres-stil.
Keramik vase i Art-Deco stil rigt dekoreret h. 40 cm.
Varenr: 5410111

DKK 2.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
17:09:00
Nils Kähler, vase 1960'erne cd.
Nils Kähler 1906-1979. Vase af stentøj dekoreret med gul glasur. Sign. Nils, HAK, Danmark. H 24 cm. Fremstår med lille glasurafslag.
Varenr: 5441524
18:48:00
Kähler. Vase og kande med orange glasur. (2)
Kähler. Vase og kande med orange glasur. H. 12-18 cm. Fremstår med brugsspor, glasurafslag på kant og hank på kande og lille afslag på bund af vase.
Varenr: 5441523
18:53:00
 1 2 3 4 5 6  >>