Vurdering
1234»   Varer pr. side   115 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skål samt urna Laholm keramik
JANI (Jane Wåhlstedt & Nils Larsson), Laholm keramik, skål samt lockurna/potpurri, dim ca 12 cm resp höjd 17 cm

Varenr: 5633837
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
10:32
Se mere
Samling kobber (5)
Samling kobber effekter kasseroller H. 11,5 Ø 21,5 cm, H. 7,5, Ø 14 cm. To blomsterskjuler på fødder H. 11 Ø 30 cm og H. 12,5 Ø 15 cm. Potte H. 10 cm Ø 19 cm. (5)

Varenr: 5623620
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
13:00
Amalric Walter. Assiet af glas, cd
Amalric Walter 1870-1959. Assiet af gult glas med skarabæer, sign. L. 16 cm.

Varenr: 5596162
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
14:28
Gunnar Nylund hänkelvas
GUNNAR NYLUND, vas med hänkel, 1940-/50-tal, Rörstrand, signerad med röstrandsmärkate samt GN, höjd ca 34 cm

Varenr: 5633977
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
15:12
Se mere
Skålfat Mari Simmulson Upsala Ekeby
MARI SIMMULSON, skålfat, Upsala Ekeby, 1960-tal, chamotterat lergods, dekor av kvinna och solros i vitt, brunt, violett, gult, rosa, blått och grönt, märkt mari simmulson, höjd 5, 22 x 22 cm

Varenr: 5633983
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
15:24
Se mere
Kunglig Dansk servis
ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst", porslin, 60 dlr, bestående av: 12 mattallrikar, 13 djupa, 12 bordstallrikar, 11 assietter, 3 uppläggningsfat, 6 askfat, skål på fot, lövformat fat, tillbringare

Varenr: 5633998
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
15:54
Se mere
Birger Kaipiainen tav Viola fat
BIRGER KAIPIAINEN, TVÅ FAT, "Viola", Arabia, 1963/67, 14 x 13,5 cm, 28 x 25 cm

Varenr: 5634028
DKK 2.235 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
16:54
Se mere
Vaser mm Japan
VASER, SKÅLAR, FAT, porslin, Japan, samtida, 30 dlr, varierande dekor, höjd 4-13 cm

Varenr: 5634039
17:16
Se mere
Keramik vase
Keramik vase i Art-Deco stil rigt dekoreret h. 40 cm Ø34 cm.

Varenr: 5413571

DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
17:50
Wilhelm kåge
WILHELM KÅGE, karaff Gustavsberg, Argenta, stämplad Gustavsberg Argenta Made in Sweden, höjd ca . 30 cm

Varenr: 5634079
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
18:36
Se mere
Ernst. Vase af lavaglaseret stentøj
Ernst. Vase af lavaglaseret stentøj. Sign. i bund Ernst, Denmark, Faxe samt Håndarbejde. H. 14 cm. Fremstår med små afslag på glasur på hals.

Varenr: 5629512
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
18:41
Vas Argenta Kåge
WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg, stengods, på tre fötter, grön glasyr med silverdekor, signerad GUSTAVSBERG ARGENTA A47 MADE IN SWEDEN, höjd 22 cm

Varenr: 5634089
18:56
Se mere
Vas murano
VAS, glas, Murano, Italien, millefiori, höjd ca 15 cm

Varenr: 5634101
19:10
Se mere
Royal Copenhagen. Bowle af porcelæn
Royal Copenhagen. Bowle af porcelæn dekoreret i blåt. H. 15 cm. Ø 33 cm.

Varenr: 5631890
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 07-04-2020
19:30
To store glas gulvvaser (2)
To store gulvvaser af grøn iriseret presset glas med motiver i relief, H. 80 Ø 18 og H. 65 Ø 16 cm. Ukendt producent. (2)

Varenr: 5629175
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
19:44
Herman Kähler. Stor grønglaseret kande med proveniens fra H. A. Brendekilde
Stor kande af keramik med udtrukket tud og med udvendig heldækkende grøn glasur. H. 31,5 cm. Fremstår med glasurfejl ('boblet' parti på korpus) Stammer fra kunstneren H. A. Brendekildes hjem. Brendekilde (1857-1942) var kunstnerisk medarbejder ved Kählers værksted i perioden 1885-1907.

Varenr: 5566979
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:02
DKK 4.200
KPM, Henkelvase / Pokalvase / Bodenvase, Porzellan
KPM, Henkelvase / Pokalvase / Bodenvase, Porzellan. Hohe Bodenvase in Pokalform, weiß glasiert, mit zwei volutenförmigen Henkeln und einem runden, hohen Standfuß versehen, H.72cm, D.36cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, geringfügige Kratzer im Porzellan, unten am Rand partiell bestoßen.

Varenr: 5621671
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:02
DKK 372
Nissen, Langå. Samling skåle, serveringsdele af bøg m.m. (30)
Nissen, Langå. Samling skåle, serveringsdele af bøg m.m., bestående af: 2 cabaretfade med 8 skåle af grønt glas (40 x 27 cm og 27 x 27 cm), 2 skåle (H. 13-13,5 cm , Ø 22-30,5 cm), serveringsbræt m. fordybninger (L. 30 cm), skærebræt, saltkværn samt smørebræt med monteringer af støbejern, 11 stk. ...

Varenr: 5628334
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:03
Jørgen Lai Knudsen. Kugleformet skulptur af glaseret stentøj. (cd)
Jørgen Lai Knudsen. Kugleformet skulptur af glaseret stentøj. Sign. i bunden Lai samt dateret '83. H. 22 cm. Ø 28 cm. Fremstår med lille glasurafslag på enkelt 'knop'.

Varenr: 5593764
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:16
Stig LIndberg vas
STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg, fajans, signerad Gustavsbergs studiohand, höjd ca 30 cm

Varenr: 5634169
20:18
Se mere
Valdemar Pedersen for Bing & Grøndahl. Stor vase af keramik. (cd)
Valdemar Pedersen for Bing & Grøndahl. Stor vase af keramik, dekoreret med glasur i dueblå nuancer, gyldne og mørke nister. Sign. Vald. Pedersen 1-1. H. 31 cm. Fremstår med hårrevne i nederste del af vasen.

Varenr: 5577014
20:27
Vier Glasvasen / Vasen, Kristallglas (4)
Vier Glasvasen / Vasen, Kristallglas. Konvolut bestehend aus drei runden Glasvasen mit reliefiertem Korpus und einer Vase auf einem rechteckigen Fuß, H.20-38cm, D.14-16cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell geringfügige Kratzer im Glas, sowie eine Bestoßung. (4)

Varenr: 5622176
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:37
DKK 298
Vase, Keramik, 1950er Jahre
Vase, Keramik, 1950er Jahre. Bauchige Bodenvase mit einer schmalen Öffnung, grün glasiert und hellgrün kannelliert, unterseitig mit '454/50' editiert, H.50cm, D.32cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell geringfügige Kratzer und Farbabplatzungen, sowie minimale Gussfehler.

Varenr: 5620016
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:37
DKK 298
Gjøvik Glasværk. Karaffel af dybblåt glas, Norge 1800-tallet
Gjøvik Glasværk. Karaffel af dybblåt glas med hvid spiralsnoning, Norge 1800-tallets første halvdel. H. 24 cm.

Varenr: 5601445
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:46
DKK 5.200
Fünf Krüge, Keramik, Siebenbürgen, Rumänien (5)
Konvolut bestehend aus fünf teilweise bemalten Keramikkrügen, mit Henkeln versehen, H.21-31cm, D.16,5-22cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Oxidationsspuren und starke Farbabplatzungen, sowie Bestoßungen in der Keramik. (5)

Varenr: 5625047
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:18
DKK 335
Bartmann-krus, ler
Bartmann-krus, ler. Bartmann-krus af ler med brun glasering og rundmavet korpus, kort hals, smal åbning og hank, med relief på fronten: skægget ansigt, desuden prægninger på korpusset, H. 41 cm, Ø 27 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist med revner i leret.

Varenr: 5608616
DKK 6.705 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:29
DKK 298
Bålskål i kristall
BÅLSKÅL, 1900-talets första hälft, sannolikt Böhmen, Tjeckien, höjd ca 40, diamater ca 30 cm

Varenr: 5634260
DKK 1.718 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
21:49
Se mere
Lalique, cooler / Champagne cooler / sparkling wine cooler, model 'Ganymède', designed in 1955, France
Lalique, cooler / Champagne cooler / sparkling wine cooler, model 'Ganymède', designed in 1955, France. Body of thick-walled glass with relief style depiction of Ganymede, servant to the gods, handmade, below with engraved lettering 'Lalique France', original box included, inside with ...

Varenr: 5538822
DKK 14.900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:50
DKK 447
Bertil Vallien
BERTIL VALLIEN Kosta, 2 flaskor samt 2 skålar, höjd 8-27 cm

Varenr: 5635073
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 08-04-2020
13:10
Se mere
Otto Brauer vase med kugle (2)
Otto Brauer for Kastrup/Holmegaard. Vase med høj hals og fladt mundstykke af brunt glas med blå 'knop' H vase 48 cm. (2)

Varenr: 5635026
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-04-2020
13:14