Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vase, Keramik, wohl Frankreich, um 1960
Langhalsige Keramikvase, bronzefarben gefasst und krakeliert, wohl Frankreich um 1960, unterseitig geprägt 'CMAH', H.33cm, D.10,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, teilweise patiniert, partielle Beschmutzung und kleine Schäden an der Lasur.
Varenr: 4975113
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
13:11:52
DKK 298
Snorre Læssøe Stephensen for Royal Copenhagen, bordur af porcelæn 1960
Snorre Læssøe Stephensen for Royal Copenhagen 1960, bordur af porcelæn dekoreret med brun glasur. Batteridrevet værk. H. 17 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5004118
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2018
14:11:00
DKK 500
2 große Henkelkrüge, Keramik und Steingut (2)
2 große Henkelkrüge, Keramik und Steingut , bauchiger Korpus. Höhe 30 cm und 42 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 4987695
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-05-2018
14:29:45
DKK 298
Vase m/ lavaglasur & stentøj, mrk. fra Illums Bolighus.
Vase m/ lavaglasur & stentøj, mrk. fra Illums Bolighus i bunden & utydeligt stemplet i bunden, H. 40,5 cm. Brugsspor.
Varenr: 4998074
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
15:23:00
Artdeco Vasen (7). Diverse Gläser aus Frankreich. Um 1930.
Artdeco Vasen (7). Diverse Gläser aus Frankreich. Bleikristall gefärbt. Um 1930. Maße ca. von H.15 cm bis 22 cm. Kein Chip. Zeitgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 5003722
DKK 1.489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-05-2018
16:38:59
DKK 447
Vas Mintons
MINTONS, vas, tidigt 1900-tal, England, flintgods, glaserad i grönt och blått, undertill märkt Mintons, höjd ca 45 cm
Varenr: 5004497
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
17:12:00
Se mere
Samling glaskunst (5)
Samling glaskunst bestående af tre vaser med rødt overfang og mærkat 'handmade' H 9 cm. H 21 cm. og 31 cm.samt to askebægre fra Murano Italien i polykrome farver, H. 6 cm og 7 cm. Fremstår med brugsspor,
Varenr: 5005109
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-05-2018
18:00:00
Kähler, stort fad
Kähler, fad af lertøj med uranglasur. Fremstillet hos Kähler, sign. i bund HAK. Ø. 39 cm. H. 10 cm. Fremstår med enkelt mindre overfladisk glasurafslag under kanten (ej synlig stående).
Varenr: 5003174
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 23-05-2018
18:30:00
Kjell Engmann. Kosta Boda. Opsats i glas
Kjell Engmann for Kosta Boda, opsats af farvet glas, H. 27 cm. Ø. 30 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5004844
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-05-2018
18:30:00
Rikke Stenholt. Vase, matteret glas
Rikke Stenholt (f. 1963). Vase af matteret glas. Usign. H. 37. Fremstår med minimale chip på halsrand.
Varenr: 4988658
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
19:06:00
Carl Hallier for Royal Copenhagen. Skål
Carl Hallier for Royal Copenhagen. Skål af glaseret stentøj. Sign monogram og nummereret 29/85K. Ø 31 cm.
Varenr: 5004338
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
19:17:00
DKK 950
Samling glaskunst. Louise Campbell m.fl. (3)
Samling glaskunst. Louise Campbell m.fl.. Vaser: Campbell H. 17 cm. Øvrige vaser H. 22, 26 cm. (3)
Varenr: 5002698
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23-05-2018
19:28:00
Alvar Aalto Savoyvaser
ALVAR AALTO, "Savoy", vaser, 1 par, rökfärgad resp. vit glasmassa, Iittala, märkta ALVAR AALTO IITTALA, höjd ca 16 cm
Varenr: 5004538
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-05-2018
19:32:00
Se mere
Millefiori vase, med monogram: CP Murano
Millefiori vase, med monogram: CP Murano. Rødt glas med gule årer og millefiori-indeslutninger. Med monogram og nummerering på undersiden: 242-1214. Mål ca.: 29 x 17 x 10 cm. Vasen fremstår i aldersrelateret stand med meget svage brugsspor.
Varenr: 4997359
DKK 3.722 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-05-2018
19:34:00
DKK 819
Gunnar Nylund. Vase af stentøj
Gunnar Nylund for Bing & Grøndahl. Vase af stentøj, dekoreret med brun glasur. Sign. Model Nylund, nr. 2196. H. 26 cm.
Varenr: 5004065
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
19:37:00
DKK 500
Edvin Öhtström "Flickan och duvan", vas, Orrefors
EDVIN ÖHRSTRÖM, "Flickan och duvan", vas, Orrefors 1972, Ariel, dekor i blått, signerad ORREFORS Ariel Nr 126 G Edvin Öhrström, höjd 19,5 cm
Varenr: 5004563
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
20:22:00
Se mere
Per Lütken for Holmegaard. Stor næbvase af glas
Per Lütken for Holmegaard. Stor næbvase af glas H. 35,5 cm. Mærket i bund: Holmegaard 1953.
Varenr: 5002166
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
20:40:00
DKK 450
Schale. Keramik weiß glasiert. Asien.
Schale. Steinzeug weiß glasiert. Herkunft: Asien. Maße ca. D. 11 cm. H. 9 cm. Im Holzschachtel. Gerinfügige Gebrauchsspuren.
Varenr: 5003690
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2018
11:14:42
DKK 298
Vas Höganäs
VAS, 1800-talets senare del, majolika, ristad fjälliknande dekor, undertill märkt Höganäs 700 samt initialerna GA vilka troligtvis står för drejaren Gustaf Ahlberg, född 1839, höjd ca 26, diameter 32 cm
Varenr: 5005459
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-05-2018
12:30:00
Se mere
Nils Thorsson for Kgl. P / Royal Copenhagen, unika m.m. (3)
Nils Thorsson for Kgl. P / Royal Copenhagen, unika bestående af bojan af keramik med blåviolet dekoration h.17 cm, lille skål af porcelæn med indvendig dekoration og keramiklignende glasur på ydersiden h.7 cm Ø 17,5 cm, mikrochip på fodrand. Desuden lille skål af porcelæn nr.101 i japansk stil ...
Varenr: 5004107
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2018
13:26:00
Samling Kähler keramik med turkis glasur (30)
Samling Kähler keramik med turkis glasur iform af: kaffekop, underkopper, the krus,lysestager, fade, the kop, the kande,skåle, klokke, små vaser, salt kar, æggebæger(30) Fremstår med afslag, Dette er en del af en stor samling Kähler keramik i form af vaser, lamper, skåle, fade mm. Samlingen ...
Varenr: 4998015
14:06:00
DKK 700
Svend Hammershøi for Kähler, vaser (3)
Svend Hammershøi 1873-1948. 3 vaser dekoreret med grønturkis glasur. Udført hos Herman A. Kähler. Sign. HAK. H. fra 11,5 til 15,5 cm. Den største vase med mikrochip på fodrand, den amfora formede med reparation på topkant samt flere kantafslag på den anden mindre vase.Dette er en del af en stor ...
Varenr: 5005842
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2018
14:45:00
Mogens Andersen for Royal Copenhagen, stentøjsvase
Mogens Andersen for Royal Copenhagen, vase nr. 22437 af stentøj med dekoration på begge sider, signeret i bund MA, 1.sort. H.25,5 cm.
Varenr: 5004104
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2018
14:55:00
Svend Hammershøi for Kähler, vaser m.m. (8)
Svend Hammershøi 1873-1948. 6 vaser og en bordstage af keramik dekoreret med askeglasur. Udført hos Herman A. Kähler. Sign. HAK. H. fra 4 til 16,5 cm. Alle dele med afslag af varierende størrelse.Dette er en del af en stor samling Kähler keramik i form af vaser, lamper, skåle, fade mm. Samlingen ...
Varenr: 4998014
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2018
15:15:00
DKK 950
Royal Copenhagen, Sakesæt af fajance (7)
Royal Copenhagen, Sakesæt af fajance bestående af lille kande med prop h.12,5 cm og 6 bægre h.4,3 cm. Kanden med dataring i bunden. 1.sort.
Varenr: 5004124
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2018
15:55:00
Seguso. Murano kande og skål (2)
Seguso. Murano mælkekande og sukkerskål. H. 10 / 15 cm. Sættet stammer fra glasfabrikken Segusos lager i Murano. (2)
Varenr: 4985301
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2018
15:57:27
Stor vase af porcelæn dekoreret med havescene. Kina, af nyere dato
Stor vase af porcelæn dekoreret med polykrom glasur i form af havescene samt blomster og bladværk. Kina, af nyere dato. H. 59 cm.
Varenr: 4939510
16:01:19
Art Déco Konvolut von Lampen und Büro Accessoire (11).
Art Déco Konvolut von Büro Accessoires und LAmpen aus Frankreich (11). Um 1930. Diverse Lampen, Bücherstützen, Aschenbecher aus Marmor und Glas. Alle gegenstände um 1930. Die lAmpe sind elektrifiziert. Ein Ersatz Globus dabei.Altersgebrauchsspuren.
Varenr: 5004344
16:43:27
DKK 372
Art Déco Vase (2).
Art Déco Vasen (2). 1930er Jahre. Barolac Glass. Satiniertes Pressglas mit Rosen-Reliefdekor. Maße 28 x 15 cm und 27 x 20 cm. Kein Chip, zeitgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 5004342
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2018
16:44:12
DKK 335
Kgl. P / Royal Copenhagen Peters Jul tallerkner (8)
Kgl. P / Royal Copenhagen, tallerkner af porcelæn med motiver af Pietro Krohn fra Peters Jul. Ø 19 cm. Alle 1. sortering. (8)
Varenr: 5004108
16:55:00
DKK 500
 1 2 3 4 5 6  >>