Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Murano glasflacon
Murano glasflacon af polykrom glas. H. 19 cm.
Varenr: 4979413
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
10:21:33
Ytterfoder Wilhlem Kåge
WILHELM KÅGE, ytterfoder, 3 st, "Våga", Gustavsberg, stengods, diam ca 11 m och höjd ca 8 cm
Varenr: 4978943
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
11:38:00
Se mere
Monica Backström glasskålar 2 st
MONICA BACKSTRÖM, skålar, 2 st, Kosta, förgylld invändigt, handmålad utvändigt, signerad MB..., etikettmärkta, höjd ca 12, diameter ca 16 cm
Varenr: 4978968
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
12:40:00
Se mere
Vase af krystal-glas
Stor vase af facetslebet krystal-glas, første halvdel af 1900-tallet. H. 33 cm. Fremstår med brugsspor. Enkelte små chips på kant.
Varenr: 4979785
13:20:48
Per Lütken for Holmegaard vase og askebærger (2)
Per Lütken for Holmegaard vase og askebæger. Vase: H. 26 cm. Askebæger: Ø. 18 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4959198
13:27:00
Rörstrand og Gustavberg. Samling keramiske ørekrukker(5)
Rörstrand og Gustavberg. Samling keramiske ørekrukker med blomsterdekoration. H. fra 14-26 cm. Fremstår med brugsspor, en krukke med misfarvninger(5)
Varenr: 4977268
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2018
13:58:04
Par kinesiske vaser samt par krukker af porcelæn (4)
Par vaser dekoreret med blå underglasur, motiver med blomster og bladværk. Desuden medfølger par sekskantede krukker dekoreret med skrifttegn og bladværk i blå underglasur. Kina, nyere dato. H. 35 og H. 30 cm. (4)
Varenr: 4932981
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2018
14:44:04
B&G, Den Kgl.P. mm. Figurer, vase og fad (4)
Bing & Grøndahl. Vase med julerose nr. 682 2.sort. Dreng med hund nr. 1951, fisk nr. 2266 2.sort. Fajance bordfad Ø38 cm nr. 967/3842 1.sort. (4)
Varenr: 4968032
DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
15:25:00
Samling keramik Höganäs m.fl. (17)
Samling keramik Höganäs m.fl. bestående af diverse serveringsskåle med og uden låg, fade og et større ældre grødfad. Grødfadet h.11 cm Ø 35 cm, største 'gryde' h.22 cm, grønt Höganäs fade l.20 til 36 cm.
Varenr: 4969498
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
15:41:00
Herman A. Kähler. Tre dele keramik med uranglasur (3)
Herman A. Kähler. Tre dele keramik med uranglasur bestående af kande H. 16 cm. Fad Ø. 25,5 cm. Vase H. 15 cm. Fremstår med kanthak samt afslag. (3)
Varenr: 4977080
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
15:43:00
Just Andersen. Jardiniere af diskometal, dessin 164 (2)
Just Andersen. Jardiniere af patineret diskometal med gennembrudt fodstykke dekoreret med bladværk, Stemplet Just, dessin 164. H. 14 L. 30 B. 20 cm . Fremstår med af afslag på metal, samt mærker.
Varenr: 4979756
16:07:00
Kgl P: Juleplatter (6)
Kgl P: Juleplatter årgang 1924-1929. Alle 1. sortering. (6)
Varenr: 4979348
16:12:00
Frank M. Tromborg. Fad af glaseret stentøj
Frank M. Tromborg (f. 1937). Fad af glaseret stentøj. Ø 30,5 cm.
Varenr: 4955058
16:39:00
Kähler keramik. Vase og skåle med turkis glasur (3)
Vase h. 23 cm, Skål Ø25 cm og skål Ø18 cm med turkis glasur fremstillet på Kähler´s keramiske fabrik i Næstved i 1970érne. (3)
Varenr: 4977037
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
17:08:00
DKK 450
Par vaser dekoreret med blå underglasur, motiver med blomster, skrifttegn og bladværk. Desuden medfølger par lågkrukker dekoreret med polykrom glasur med fo-hunde. Kina, nyere dato. H. ca. 22 cm. En lågkrukke med skår på indvendig kant af låg. (4)
Varenr: 4932980
17:17:00
Gunnar Nylund vas modell GH 1942
GUNNAR NYLUND (1904-1997), vas, stengods, Rörstrand, modell GH, 1942, äggskalsfärgad glasyr, signerad Nylund Sverige, höjd ca 24 cm. . Vasen är upptagen på omslaget till Ulf Hård af Segerstads bok "Keramik - sekelskifte till sjuttiotal", 1976.
Varenr: 4979080
17:20:00
Se mere
Bjørn Wiinblad løgkrukke cd. (2)
Bjørn Wiinblad 1918-2006 cd. Løgkrukke med låg, dekoreret i polykrom glasur. Dråbeformet, usigneret H. 30 cm (lille afslag på låg)
Varenr: 4968031
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
17:25:00
Vaser 1 par
VASER, 1 par, glas, kristall, höjd 21, diameter 10 cm
Varenr: 4979090
17:40:00
Se mere
Michael Andersen, Bornholm. Gulvvase model 4616 med rillet korpus
Michael Andersen, Bornholm. Gulvvase model 4616 med rillet korpus og lys glasur H. 26 cm. Ø. 34 cm. Fremstillet i 2000 tallet. Stemplet modelnr. Bornholm og byvåben.
Varenr: 4978526
DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
18:40:00
DKK 1.200
Lisa Larson ansiktsvas / ytterfoder
LISA LARSON, ansiktsvas / ytterfoder, Gustavsberg, glaserat stengods, signerad Lisa L Made in Sweden, höjd 25, diameter 16 cm
Varenr: 4979119
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
18:48:00
Se mere
Samling danske og svenske keramik vaser (5)
Gunnar Nylund Vase af stentøj dekoreret med blågrøn glasur. Sign. GN. H. 9 cm., Jens Thirslund for Kähler: vase med brunlig glasur H 8 cm. (små glasurafslag ved foden og mindre clip ved randen.). Klase Höganäs vase af grønglaseret keramik. H. 14 cm. Vase mrk. 'Orsa Keramisk kunst 128' H 11,5 cm. ...
Varenr: 4977154
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2018
19:00:00
Lisa Larson ansiktsvas ytterfoder
Varenr: 4979129
19:09:00
Se mere
Fat Båge
GERTRUD BÅGE, fat, svartglaserat stengods i rakuteknik, signeradt Gertrud Båge, diameter ca 29,5 cm
Varenr: 4979131
19:11:00
Se mere
Knapstrup m.fl. Tre vaser af keramik samt messing stage. (4)
Knapstrup m.fl. Tre vaser af keramik samt messing stage. H. 6-17,5 cm. En vase med kanthak. Brugsspor. (4)
Varenr: 4953270
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
19:27:00
DKK 700
Samling kongelig porcelæn. Vaser, skåle mm. (12)
Samling kongelig porcelæn bestående af vaser, skåle samt figurer. Vaser Bing & Grøndahl nr. 8780/507, 8689/249, 201, Royal Copenhagen nr. 288/43A, Lyngby Porcelæn nr. 743 H. 14-30 cm. Skåle Royal Copenhagen nr. 2465, 3277, 428/2143 samt 429/2883 i fajance Ø. 16,5-24 cm., samt Knud Kyhn bjørne nr....
Varenr: 4969851
DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2018
19:31:00
DKK 500
Schierholz. Opsats af porcelæn dekoreret i farver og guld
Schierholz. Opsats af porcelæn dekoreret i farver og guld med engle, blomster og bladværk, gennembrudt kumme. 1900-tallet. H. 24 cm. Ø. 25 cm. Fremstår med afslag.
Varenr: 4961098
19:39:00
Kgl. P/Bing & Grøndahl juleplatter samt Mors Dags platter (110)
Den Kgl.P. og B&G. Større samling juleplatter, mors dags platter og jubilæumsplatter. Ialt 110 stk. iflg. liste
Varenr: 4977435
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
19:55:00
DKK 700
Wilhelm Kåge argenta
WILHELM KÅGE, ask med lock samt fat, Argenta, 1900-talets mitt, grönglaserat stengods med silvermålad lejonfigur, märkt med silvermålat Gustavsberg Argenta, samt fatet märkt 1196, längd ca 10 samt 21 cm
Varenr: 4979198
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-04-2018
20:18:00
Se mere
Keramik Vase, in der Art von Leach Pottery Studio, wohl um 1950 /1960
Keramik Vase in der Art von Leach Pottery Studio, wohl um 1950 /1960, runde Form ausgehend in einen schmalen Hals mit weiter Trichteröffnung, Rillendekor, gesprenkeltes braune sowie grünlich / braune Überlauflasur, Lasur hat teils glatte und teils sandige Oberflächenstruktur, 24,5cmx11cmx11cm, ...
Varenr: 4975035
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2018
20:20:00
DKK 335
Kai Nielsen
KAI NIELSEN (Danmark, 1882-1924): Figurin, i form av satyr med druvklasar, porslin, design för Bing & Gröndahl, i botten märkta Kai Nielsen -22, höjd ca 13,5 cm
Varenr: 4979202
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
20:22:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>