Vurdering
123»   Varer pr. side   66 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dino Martens, Murano glasvase 1950'erne
Dino Martens (1894-1970). Murano glasvase med tynde sorte striber, usigneret. H.41 cm. Aldersrelateret stand, småridser / mærker.

Varenr: 6254439
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
11:03
P. Ipsen. Par Amfora vaser dessin '33' (2)
P. Ipsen Kiøbenhavn. Par Amfora vaser dessin '33'. Dekoreret i farver med figurscenerier. H. 26 cm. Fremstår dybt patineret, afslag på base og øverste randAfbildet og beskrevet side 14 og 15 i katalog P. Ipsens Enke 1872. (2)

Varenr: 6136950
DKK 12.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17-08-2022
13:50
DKK 5.000
Maria Heintzelmann, CD. Krukke af glaseret porcelænsler
Maria Heintzelmann (1946-2013), CD. Krukke af grønglaseret porcelænsler, prydet med stilisereret bladværk. Sign. Maria Heintzelmann. H. 37 cm. Maria Heintzelmann er uddannet på Århus Kunstakademi og var bl.a. medlem af kunstnergruppen De Novo.

Varenr: 6241470
DKK 3.000 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
15:13
Stor sort Holmegaard vase
Stor sort Holmegaard vase h.55,5 cm.

Varenr: 6217413
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
17:16
Gudrun Meedom Bæch (1915-2011). Unika skål af glaseret keramik
Gudrun Meedom Bæch (1915-2011). Unika skål af glaseret keramik, signeret i bund dateret 1978. H. 9 cm Ø 17,5 cm. Fremstår med chip på rand (3mm)

Varenr: 6252483
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 17-08-2022
18:00
DKK 700
Lillian Binderup for Saxbo fad af stentøj, 1966
Lillian Binderup, stor rundt fad af stentøj, dekoreret i brune nuancer, stemplet Saxbo, Denmark, sign. Lillian og dateret 66, H. 8,5 Ø 42 cm.

Varenr: 6254108
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
18:23
DKK 1.200
Samling keramik m/ metalmontering (8)
Otte dele keramik med grøn glasering samt metalmontering. Seks Kander, H. fra 9,5 til 17 cm, fad, Ø. ca. 27,45 cm samt skål med hank. Små glasurafslag på mindste kander og manglende metaldel på fad. (8)

Varenr: 6219734
DKK < 1.000 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
19:11
Vagn Ove Jorn, skål af glaseret keramik (cd)
Vagn Ove Jorn (1917 - 2012). Skål af glaseret keramik, signeret og dateret 2003. H.6 cm Ø 17 cm.

Varenr: 6246891
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
19:30
Flemming Ross. Thurøpige af keramik
Flemming Ross. Thurøpige af keramik, dekoreret opsats / urtepotteskjuler glaseret i grå-grønne nuance. H. 42 cm. Fremstår med få brugsspor

Varenr: 6253846
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
19:33
DKK 950
Herman A. Kähler. Vase samt urtepotteskjuler af glaseret lertøj (2)
Herman A. Kähler. Vase samt urtepotteskjuler af lertøj, dekoreret i flerfarvet glasur, stemplet HAK i bunden. H. 20-22 cm. Ø. 17-26,5. Vase med enkelt afslag på munding. Urtepotteskjuler med mindre glasurafslag samt afslag på munding. (2)

Varenr: 6251914
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
19:36
Jais Nielsen, bojan/krukke af stentøj nr. 2964
Jais Nielsen, krukke af stentøj, Kgl. P. Kgl. P. Jais Nielsen firesidet stentøjsvase/bojan dekoreret med sung glasur og med religiøse motiver nr. 2964, sign. Jais, højde 22 cm. 1 sortering.

Varenr: 6244236
DKK 3.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
20:05
DKK 2.800
Bode Willumsen Unika vase af grønligt glaseret stentøj.
Bode Willumsen (1895-1987). Unika vase af grønligt glaseret stentøj. Sign. monogram BW. D. Fra eget værksted. H. 11,5 cm.

Varenr: 6254304
20:20
Arne Bang. Vase desing nr. 29
Arne Bang. Vase af grønglaseret stentøj, hank dekoreret med bladværk. Sign. AB, design nummer 19. H. 14 cm.

Varenr: 6254040
DKK 2.800 DK, Aalborg, Nibevej 17-08-2022
20:30
DKK 1.200
Stor lågkrukke samt bordfad (2)
Lågkrukke med messingmontering dekoreret med transferprint h. 53 cm. Rundt fad i porcelæn prydet med påfugle, blomster og bladværk Ø34 cm ca. 1900 (2)

Varenr: 6227509
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
16:47
Vægrelief og figur i keramik (2)
Vægrelief i keramik 'Eva i paradisets have' ubekendt sign. samt 1948. H. 34 x 24 cm (med hårrevne) Figur i keramik iform af siddende person h. 19 cm. Sign. LA. Fremstår med tørrevner (2)

Varenr: 6222354
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
16:58
Birte Troest Vase af keramik(1)
Birte Troest f.1943 Vase af keramik dekoreret i sort, grå og hvide nuancer H. 29 cm.

Varenr: 6211734
17:07
Saxbo. Stor vase model 271 med harepelsglasur
Saxbo. Stor vase dekoreret med harepelsglasur stemplet monogram, Saxbo Danmark og nr. model 271 H. 32,5 Ø ca. 27 cm. Enkelte småridser.

Varenr: 6251875
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-08-2022
18:02
DKK 7.000
Glasskål / Glasfad
Glasskål / Glasfad af klart glas med blå/hvid dekoration. Signeret i bund. H. 16 cm. Ø. 57 cm.

Varenr: 6228390
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-08-2022
19:40
Antonio Pavia. Askebæger af messing, glas og plast

Varenr: 6034011
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-08-2022
20:03
Venini. Skål af glas fra 70'erne
Venini. Skål af glas med brune nuancer fra 70'erne. Ø 35 cm, H. 11 cm. Fremstillet af Venini, Italien. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6146155
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-08-2022
20:15
Nils Thorson for Royal Copenhagen. Skål af stentøj
Nils Thorsson 1898-1975 for Royal Copenhagen. Skål af stentøj dekoreret med solfataraglasur nr. 20352 sign. monogram. H. 6 cm 1. sort.

Varenr: 6233688
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-08-2022
13:39
Kunstglas. Stor vase iform af et ansigt
Kunstglas. Stor vase af flerefarvet glas i form af et kvindeansigt. H. 37.5 cm. Usign.

Varenr: 6137399

DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-08-2022
15:05
Seguso vetri D'arte. Vase fra 60'erne
Seguso vetri D'arte. Vase fra 60'erne i blå og rødt muranoglas. H. 28 cm, B. 10 cm. Fremstillet af Seguso, Murano, Venedig. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6244217
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-08-2022
20:22
Bjørn Wiinblad. Sovseskål m/ øse, blåglaseret (2)
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Sovseskål el. saucefugl m/ øse, blåglaseret, sign. 5.3 monogram 75 DANMARK, H. 10 cm., B. 17 cm & øse L. 19 cm. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 6238837
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-08-2022
20:24
Kgl. P / Royal Copenhagen. Kongelige mindeplaketter (4)
Kgl. P / Royal Copenhagen, fire ovale silhouet plaketter af porcelæn med krone og forgyldning med kongelige portrætter af: Christian IX 1818-1906, Christian IX In memoriam 1818-1906, Kejserinde Dagmar, 26. november1847 - 1927 (krakélering på silhouet) Prinsesse Marie 1865-1909. Fremstår ...

Varenr: 6254268
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2022
12:09
Connie Walther mfl. Tre skåle af glaseret keramik(3)
Connie Walther mfl. Tre skåle af glaseret keramik. Connie Walther opsats H. 14 cm. Sign i mongram. Samt to skåle med ubekendt signatur.(3)

Varenr: 6253409
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20-08-2022
13:38
Ubekendt kunstner. Kvadratisk fad af stentøj

Varenr: 6098561
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2022
13:49
Samling tidlig Michael Andersen Keramik.(4)
Samling tidlig Michael Andersen Keramik bestående af1 Skål beige/blå glasur H. 9 cm, Ø. 29 cm1 Vase beige/blå glasur H. 12 cm, Ø. 17 cm1 Vase beige/sort glasur H. 27 cm1 Lampe blå glasur H. 29 cm(53 cm inkl. fatning og skærmholder)Fremstår med brugsspor.(4)

Varenr: 6239541
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2022
14:39
Michael Andersen, Bornholm. Kande
Michael Andersen, Bornholm. Kande med flerfarvet dekoration h. 26 cm.

Varenr: 6252804
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2022
15:19
Ipsens Enke, lågkrukke og bordlampe (2)
Ipsens Enke, lågkrukke nr.784 h.22 cm og bordlampe nr.97 h.57 cm. (2)

Varenr: 6245148
15:29
123»