Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12»   Varer pr. side   57 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Bang. Lågkrukke af stentøj. Cd
Arne Bang (1901-1983) Lågkrukke af stentøj, glaseret i blå og grønlige nuancer, låg dekoreret med frugter og blade. Sign. monogram AB, H. 14 cm. Fremstår med brændingsfejl indvendigt i låg samt kantafslag på lågets halsrand.

Varenr: 6142884
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2022
12:53
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Fire platter (4)

Varenr: 6056962
DKK 1.300 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2022
15:06
Bing & Grøndahl. Par urtepotteskjulere (2)
Bing & Grøndahl. Par urtepotteskjulere af porcelæn med blomstermotiver samt guldbelægning. Fremstår med slitage på guld. (2)

Varenr: 6146034
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2022
15:27
DKK 500
Bing & Grøndahl. Par prydvaser (2)
Bing & Grøndahl. Par prydvaser med hanke dekoreret med maskeroner, malede gengivelser af Thorvaldsens 'Dagen' og 'Natten'. H. 34, B. 17 cm. Fremstår med aldersrelaterede håndterings- og brugsspor. Den ene vase fremstår med kraftige reparationer og skår i bunden.Reparationskvittering medfølger fra...

Varenr: 6146379
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2022
15:34
Rørstrand & Rørstrand Atelje. Carl Harry Stålhane & Gunnar Nylund. Vaser, stentøj (3)
Rörstrand & Rörstrand Atelje. Carl Harry Stålhane & Gunnar Nylund. Vaser af glaseret stentøj, CHS hvid konisk vase 2. sort. (m/ hårrevner) H. 24 cm, CHS buttet vase 2. sort. H. 20 cm & GN høj vase (mangler topkant) m/ ornamentik H. 31 cm. Enkelte brugsspor. (3)

Varenr: 6124240
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2022
19:20
Samling div keramik (4)
Ubekendt kunstner skål af stentøj, indvendig blå glasur H 11cm Ø19,5 cm. Figur af keramik til blomster. sign i monogram H. 28 cm. Par vaser af keramik med ansigter. Usign H 21 cm (4)

Varenr: 6108664
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 18-01-2022
19:44
DKK 500
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Baca & Tenera. Diverse fade, fajance (5)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Baca & Tenera. Diverse firkantede fade af fajance, dekoreret i brun og blå glasur, Johanne Gerber nr. 780 / 2884 2. sort. 22 x 22 cm, Nils Thorssen nr. 719 / 2884 1. sort. 22 x 22 cm, Nils Thorssen nr. 719 / 2885 1. sort. 26 x 26 cm, Beth Breyen nr. 168 / 2884 1. sort. ...

Varenr: 6114957
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2022
DKK 450
Venini. Skål af glas fra 70'erne
Venini. Skål af glas med brune nuancer fra 70'erne. Ø 35 cm, H. 11 cm. Fremstillet af Venini, Italien. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6146155
DKK 5.800 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2022
20:03
DKK 4.600
Nils Thorsson for Royal Copenhagen. Unika Vase af stentøj.
Nils Thorsson for Royal Copenhagen. Unika Vase af stentøj, ovalt formet og dekoreret med solfataraglasur. H. 24 cm. I bunden signeret med tre bølger samt monogram NT. 1 sort. NB! Tekst ændret. Fremstår med to små afslag i bundring samt minimal hårrevne i topkant.

Varenr: 6146209
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2022
20:03
DKK 5.400
Salviati, Venedig. Vase i blå muranoglas.
Salviati. Vase i blå muranoglas. Signeret Salviati under bunden. H. 22 cm. Fremstillet af Salviati, Venedig, Italien. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6146424
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2022
20:32
Pino Signoretto. Vase i muranoglas fra 70'erne
Pino Signoretto (1944-2017). Vase i muranoglas fra 70'erne. H. 37 cm, Ø ca. 22 cm. Signeret i bunden. Fremstillet af Signoretto, Venedig, Italien. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6145849
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2022
20:37
DKK 9.600
Aluminia. Skønvirke kugleformet vase af fajance
Aluminia. Skønvirke kugleformet vase af fajance. Dekoration Heibergs Blaa Blomster. Nr. 838/431. Formgivet af Harald Slott-Møller i 1905. H. 17 cm. 2. sort. Enkelt hårrevne.

Varenr: 6144639
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2022
20:37
Palshus. Vase af stentøj
Palshus. Vase af stentøj. Mærket i bund 'KAS Glostrup Julen 1969'. H. 10 cm.

Varenr: 6145124
20:48
DKK 500
Seguso vetri D'arte. Vase fra 60'erne
Seguso vetri D'arte. Vase fra 60'erne i blå og rødt muranoglas. H. 28 cm, B. 10 cm. Fremstillet af Seguso, Murano, Venedig. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6146164
DKK 11.500 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2022
20:52
DKK 9.000
Italiensk glasdesigner. Polykrom murano vase fra 70'erne
Italiensk glasdesigner. Polykrom murano vase fra 70'erne dekoreret med blomster. H. 38 cm, B. 42 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6145898
DKK 6.600 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2022
20:59
DKK 5.000
Aluminia. Juleplatter af fajance - 'Julen 1905' & 'Jul 1909' (2)
Aluminia. Stor juleplatte 'Jul 1909', udført af fajance, dekoreret i farver samt relief, nr. 686/612, Ø. 29,5 cm. Juleplatte 'Julen 1905' af fajance, dekoreret med "De hellige tre konger" i farver samt relief. nr. 415/390. H. 23,5 cm. L. 27 cm. 'Julen 1905' fremstår med enkelte glasur- / afslag.

Varenr: 6146101
21:46
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Morsdag platter (14)
Bing og Grøndahl 'Mors Dag' Platter fra 1971-1975, samt 1977 og 1978. Royal Copenhagen 'Mors Dag' platter fra 1971-1973, 1975-1979. Fremstår med smuds. (14)

Varenr: 6138184
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2022
09:47
Antonio Pavia. Askebæger af messing, glas og plast

Varenr: 6034011
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-01-2022
20:14
Royal Copenhagen. Gulvvase
Royal Copenhagen. Vase nr. 2854/131. H. 43 cm. 3. sort.

Varenr: 6147117
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2022
20:26
Royal Copenhagen. Vase, 4. sort
Royal Copenhagen. Vase, decoreret med glasur i røde og brune nuancer. H. 8 cm. 4. sort. Fremstår med nogle brændingsfejl i glasur samt små brændingsrevner på undersiden.

Varenr: 6146435
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2022
20:49
Axel Salto for Royal Copenhagen. Vase af stentøj nr. 21474. 1. sort
Axel Salto (1889-1961) for Royal Copenhagen. Vase af stentøj modeleret i spirende stil, dekoreret med bjørneglasur. Sign. Salto, nr. 21474. H. 8,5 cm, 1. sort. Fremstår med en del luftbobler i glasur.

Varenr: 6147297
DKK 16.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 19-01-2022
21:20
DKK 13.000
Erling Heerwagen fad.
Erling Heerwagen Fad i glaseret stentøj med fuglemotiv. Sign. Erling Heerwagen, dateret 1977. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6147279
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-01-2022
19:26
DKK 500
Niels Thorsson for Royal Copenhagen. Skål af keramik.
Niels Thorsson for Royal Copenhagen. Skål af brunlig glaseret keramik, mærket under bund 8452/9393, 17X15,2 cm., H. 8,6 cm. 1. sort.

Varenr: 6140120
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20-01-2022
19:51
Royal Copenhagen. Champagnekøler/urtepotteskjuler med privatmalet dekoration
Champagnekøler/urtepotteskjuler på svejfet model med flettet kant prydet med guldstaffering og privatmalet dekoration i form af brogetfarvede blomsterbuketter . Mærket for Royal Copenhagen, men uden nr. H. 16,5 cm, B. 24,5 cm. Brugsspor, lidt slid på guldstaffering, indv. kalkaflejringer.

Varenr: 6129253
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:22
Eva Stæhr Nielsen, vase af stentøj fra Saxbo.
Eva Stæhr Nielsen (1911-1976). Glaseret vase af stentøj med mønster. Sign. E. ST.N. Stemplet Saxbo 255. H. 20 cm. Ø 14 cm. Fremstår med brugsspor. (cd)

Varenr: 6147304
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-01-2022
20:25
DKK 2.800
Stor karaffel samt vase af muranoglas (2)
Stor karaffel af gult muranoglas H. 45 cm, B. 19 cm samt vase af grønt muranoglas H. 20 cm, Ø 7 cm. Fremstår med lette brugsspor. (2)

Varenr: 6123549
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:34
DKK 1.800
Art Deco vase
Art Deco vase af matteret glas. H. 24 cm, Ø ca. 17 cm. Fremstår med brugsspor, små afslag.

Varenr: 6100740
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:35
Erik Magnussen for Ipsen's enke. Opsats samt 2 fade (3)
Erik Magnussen for Ipsen's enke. Opsats H. 31 cm, Ø 28,5 cm samt 2 fade Ø 30 cm. Fremstår med små afslag (3)

Varenr: 6085465
DKK 3.600 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:37
Arne bang. Kuglevase
Arne Bang (1901-1983). Kuglevase af stentøj med rillet - kanneleret korpus med glasur i gyldne farver. H. 13 cm, signeret med monogram AB samt 6 under bund.

Varenr: 6147288
DKK 6.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20-01-2022
20:50
DKK 5.600
L. Hjort. Jeanne D'Arc figur og vase med vædderhoveder i sort terracotta (3)
Sort terracotta vase udført hos L. Hjorth med dekoration i form af vædderhoveder, nr. 784, H 23 cm (fremstår med reparationer ved horn) Sort terracotta figur forestillende Jeanne Dárc, nr. 597. Fremstår med rep. på ansigt, finger, slitage på tæer samt flere afslag på sokkel. H. 37 cm. (3)

Varenr: 6116757
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-01-2022
10:51
12»