Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Aldo Londi vas
ALDO LONDI, vas, Rimini blu-serien, Bitossi, Italien 1960/70-tal, glaserat stengods, höjd 45 cm
Varenr: 4977629
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2018
10:30:00
Se mere
Maggie Wibom bordslampa
MAGGIE WIBOM (1899-1961), bordslampfot, glaserat lergods imed krackelerad dekor, monogramsignerad samt Stockholms keramik, höjd med lamphållare ca 59 cm
Varenr: 4977643
11:12:00
Se mere
Gunnar Nylund for Rörstrand m. fl. To dele af glaseret stentøj. (2)
Gunnar Nylund for Rörstrand. Rund skål af glaseret stentøj. Sign. GN, Sweden. Ø 26 cm. Ubekendt kunstner. Figur af glaseret stentøj. Utydeligt sign. H. 20 cm. (2)
Varenr: 4978300
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-04-2018
11:35:09
Normann, Wedgwood m.fl. En samling dekorative effekter (5)
Normann, Wedgwood m.fl. En samling dekorative effekter bestående af; Normann Flip Bordspejl H. 33 cm. Wedgwood fad Ø. 34,5 cm. Royal Delft Blue1653 lågkrukke, spejl indvendig i låget H. 22 cm. To vaser fra Rosendahl H. 22 cm.Fremstår med kanthak. Glasvase H. 27 cm. Fremstår med brugsspor. (5)
Varenr: 4969542
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2018
12:17:00
Ilse Claesson vaser Rörstrand
ILSE CLAESSON, vas, skålfat, för Rörstrand, art deco, vasens höjd 20 cm, skålfatets diameter 30 cm
Varenr: 4977683
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2018
13:00:00
Se mere
Holmegaard Glasværk. Vaser og skåle (10)
Holmegaard Glasværk. Samling vaser og skåle i blåt og grønt glas overvejende fra 1950érnes. Fremstår med brugspor og kalkaflejringer (en vase med lille afslag) største h. 27.5 cm. (10)
Varenr: 4971879
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2018
13:01:00
P. Ipsens Enke. Samling terracotta (5)
P. Ipsens Enke. Samling terracotta bestående af: askebæger nr. 230, askebæger nr. 299, fad med sæler nr. 143 (fejlfrit) Fad med elefant og krokodille nr. 274, vase nr. 477. Delene fremstår med kraftige afslag, limninger mm. (5)
Varenr: 4978407
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2018
13:16:00
Royal Copenhagen og B&G vaser af porcelæn (2)
Royal Copenhagen vase nr 2629 - 2129 H. 28 cm 2 sort. Bing og Grøndahl. Vase med dekoration i relief. nr. 6436 H. 23, 2 sort. (2)
Varenr: 4976058
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24-04-2018
15:00:00
Større samling vaser mm. af glaseret keramik (19)
Større samling vaser mm. af glaseret keramik. Overvejende Danico, enkelt dele usign. 20.årh. 1.halvdel. Fleste med skader. Største H. 24.5 cm (19)
Varenr: 4978398
15:17:41
P. Ipsen. Vase af terracotta
P. Ipsen. Vase af terracotta dekoreret med klassisk sceneri. Stemplet i bunden: P. Ipsen. 1800-tallets midte. H. 57 cm. Fremstår med udvisket dekoration.
Varenr: 4970779
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24-04-2018
15:21:00
DKK 3.400
Vas Bing & Gröndahl jugend
BING & GRÖNDAHL, vas, jugend, Danmark, porslin, dekor av blommor, märkt, höjd 18 cm
Varenr: 4977743
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2018
15:28:00
Se mere
Samling Hans Peter Knudsen keramik (27)
Samling Hans Peter Knudsen keramik bestående af: Vaser, skåle, barselspotte, krus, piv-i-røv fugl mm. Fremstår med brugsspor. H op til 33 cm. (27)
Varenr: 4976013
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2018
15:31:00
DKK 500
Frantisek Pazourek for Curt Schlevogt, Art Deco vase af malakit glas
Frantisek Pazourek for Curt Schlevogt, Art Deco vase fra 'Ingrid' serien, af grønt malakit glas, vinhøst motiv med dansende kvindefigurer, h.12,5 cm.
Varenr: 4978495
16:31:00
DKK 500
P.Ipsens Enke. Samling keramik med blå glasur (7)
P.Ipsens Enke. Samling keramik med blå glasur i form af vaser, fade og askebæger. Med rep. og afskallinger (7)
Varenr: 4978322
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2018
17:18:00
DKK 1.300
Nils Thorsson for Aluminia, 'Marselis' løgformet vase af fajance
Nils Thorsson for Aluminia, 'Marselis' løgformet vase af fajance med blå glasur, nr. 2633. Sign. monogram. H. 13,5 cm.
Varenr: 4978337
17:44:00
DKK 850
Samling B&G og Royal Copenhagen porcelæn (3)
Samling B&G og Royal Copenhagen porcelæn bestående af: Royal Copenhagen art nouveau vaselandskab & gårde, porcelæn, nr. 2873 / 2040 1. sort., H. 34 cm. Royal Copenhagen vase med stedmoderblomster nr. 2920/4055 1. sort H 18,5 cm. B&G åkandefad nr. 2359 Ø 27 cm. 1. sort. Siggn S.J. (3)
Varenr: 4976944
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-04-2018
18:00:00
Royal Copenhagnen, Bing & Grøndahl. Samling vaser (9)
Samling vaser af porcelæn. Royal Copenhagen. vase nr. 1484/237(2. sort), Vase nr. 53/15(1. sort), Vase nr. 2671/1227(2.sort). Bing & Grøndahl. Vase nr. 201(2.sort), Vase nr. 1302/6239(1.sort), Vase nr. 1302/6251(1.sort), Vase nr. 550/5243(1.sort), Vase nr. 547/5743(2.sort), Vase 8695/243(1.sort)....
Varenr: 4977996
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-04-2018
18:15:00
Michael Andersen, Bornholm. Vaser og kande (4)
Michael Andersen. Vase med blå glasur h. 7.5 cm. Krukke med gul glasur h. 9 cm (glasurafskalling) Vase med grøn glasur h. 13 cm. Kande med blå glasur h. 13 cm (limet hank og glasurafskallinger) (4)
Varenr: 4978363
18:19:00
DKK 500
Nils Thorsson for Aluminia. 'Marselis' vase, nr. 2631
Nils Thorsson for Aluminia: 'Marselis' vase af fajance nr. 2631, dekoreret i let relief med blå glasur. H. 20 cm.
Varenr: 4978332
18:35:00
DKK 1.200
Vas Kunglig Dansk Theodor Kjölner
THEODOR KJÖLNER, golvvas, för Kunglig Dansk, märkt C19, signerad, dekor med gårdsmotiv, höjd 42 cm, sockel medföljer
Varenr: 4977820
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2018
18:44:00
Se mere
Tilsk. Michael Andersen Bornholm, jugendvase,
Tilsk. Michael Andersen Bornholm, jugendvase, blymajolika med løbeglasur. dekoration i form af egeløv, ant. formgivet af Daniel Andersen. Ca.1910.
Varenr: 4977059
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-04-2018
19:00:00
Fad, tallerkner og krus af glaseret keramik, Spanien/ Portugal 17-/1800 tallet (3)
Fad, to tallerkner og krus af glaseret keramik. Spanien/Portugal, 1700-/1800-tallet. Fad Ø 33 cm. Tallerkner Ø 22 cm. Krus H. 12 cm. Ø 8 cm. Fremstår med enkelte glasurafslag. (3)
Varenr: 4975231
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2018
19:27:00
Gunnar Nylund, to vaser i form af fugl delvist glaserede fugle.
Gunnar Nylund, to vaser i form af fugl delvist glaserede fugle. ca. 1960. H.328 cm. ´Signeret GN monogram (2)
Varenr: 4977068
19:30:00
DKK 500
Per Lütken for Holmegaard, unika glasskål
Per Lütken 1916-1998 Unika glasskål for Holmegaard. Indridset Holmegaard og monogram (Per Lütken), dateret 1955. H: 15 cm. 33x24 cm.
Varenr: 4976753
19:45:00
Tablett mit Kleeblattdekor, versilbert
Tablett mit Kleeblattdekor, Fläche Keramik, blau dekoriert mit Kleeblattmuster, Außenring versilbert mit aufgelegtem Kleeblattrelief, Durchmesser ca. 38 cm, Verschmutzungen, Kratzer, allgemeine Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 4932728
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2018
20:07:00
DKK 298
Grøn vase, keramik, formentlig Frankrig
Grøn vase, keramik, formentlig Frankrig. Korpus i form som en omvendt tragt, med to triangel-hanke, grøn-grå strukturdannende lasur, omkring vasens hals/mund er der lagt et gennembrudt guldornament med blomster-/plantedekoration, med indridset markering ’BACHE’ på undersiden, H. 12 cm, B. 12 cm, ...
Varenr: 4975073
DKK 5.210 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2018
20:15:00
DKK 298
Orivit, vaser, jugendstil, glas med tinmontering, Tyskland (2)
Orivit, Tyskland, par vaser, jugendstil, glas med tinmontering, 1900/1901, ovoide vaser af klart glas, tinmontering med flad fod, tre pyntegreb og kvindehoved-motiv, begge med producentprægning og nummerering, H. 30 cm-Ø 13 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist med små ...
Varenr: 4969591
DKK 8.932 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2018
20:18:00
DKK 335
Zwei Teller / Wandteller, asiatisch
Teller / Wandteller, asiatisch, Porzellan, polychrom bemalt, florale und ornamentale sowie figurative Gestaltung, größerer Teller mit Halterung, H. 5-6cm, D. 34-40cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Bestoßungen und Farbabplatzungen. (2)
Varenr: 4954398
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2018
20:23:00
DKK 298
Bjørn Wiinblad 1918-2006. Figurvase, model L 12
Bjørn Wiinblad 1918-2006. Figurvase af glaseret keramik, model L12, signeret. H. 44,5 cm.
Varenr: 4972489
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-04-2018
20:34:00
Rudolf Sieck, Nymphenburg, par platter (2)
Nymphenburg, par pynteplatter, motiv ’Weiher’ og ’Abend’, formgivet af Rudolf Sieck, 1906, diameter à ca. 21,5 cm, fremstår med minimal slitage. (2)
Varenr: 4932722
20:39:00
DKK 298
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>