Vurdering
12345...7»   Varer pr. side   181 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bernhard Bloch, ett par vaser, jugend
BERNHARD BLOCH, vaser, ett par, jugend/ art noveau, Österrike, omkring 1900, glaserade i grönt och aprikos, dekor i relief med kvinnoansikten och blommor samt blad, stämpelmärkta och signerade BB 3746, höjd 31 cm

HISTORIK: Företaget grundades 1869 och var specialicerat på tillverkning av lergods och fajans.

Dessa vaser inköptes av nuvarande ägares far på resa i Tyskland omkring 1952.

Varenr: 5947690
DKK 3.541 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
10:20
Se mere
Staffordshire 'Willow' Dyreryg fad i fajance
Staffordshire 'Willow' Dyreryg fad i fajance med transfer print. Monteret til ophæng mål 55 x 43.5 cm.

Varenr: 5930174
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-02-2021
10:39
Farstaskål, Wilhelm Kåge, Gustavsberg studio 1958
WILHELM KÅGE, skål på fem små fötter, Gustavsberg studio 1958, Farsta, ristad och inpressad dekor, glaserad i bruna och svartbruna nyanser, stämpelmärkta GUSTAVSBERG STUDIO FARSTA och ristat KÅGE Ö, höjd 4,5, diameter 17 cm

Varenr: 5947742
DKK 2.833 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
11:08
Se mere
Miniatyrer Gunnar Nylund, Rörstrand
GUNNAR NYLUND, miniatyrer 6 st, Rörstrand 1950-60-tal, unika, olika former och glasyrer i blått, brunt och grått, signerade R SWEDEN G.N. och olika unikatbeteckningar, höjd 4,5-7,5 cm

Varenr: 5947767
DKK 2.125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
11:27
Se mere
Kirsten Clemann, cd. Opsats/ potteskjuler samt stor skål i glaseret stentøj. (2)
Kirsten Clemann (1932-2014). Unika. Stor frugtskål/ dejfad af blåglaseret stentøj, Ø. 38 cm, H. 10,5 cm. Sign.. Clemann samt potteskjuler/ opsats med to stager. H. 27 cm, B.29 cm sign. KC under bund. (2)

Varenr: 5878582
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-02-2021
12:34
Isak Isaksson, vas av stengods
ISAK ISAKSSON, vas av stengods, egen verkstad, kristallglasyr i blått och gråviolett, signerad Isak Unik, höjd 17 cm

Varenr: 5947850
DKK 1.416 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
12:38
Se mere
Peter Tybjerg. Skulpturel vase af stentøj.
Peter Tybjerg. Skulpturel vase af stentøj. H. ca. 40 cm. Ø ca. 42 cm. Signeret i bunden.

Varenr: 5910827
DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-02-2021
12:56
Urna Bode Willumsen
URNA, Bode Willumsen, egen verkstad, Danmark 1937, stengods, glasyr i blått och grönt, signerad HH 4-6-1937 B Bode Willumsen, locket signerat HB, höjd med lock 22 cm

Varenr: 5947871
13:02
Se mere
Kinesisk vase i porcelæn med blåt motiv på celadon glasur
Stor kinesisk vase i porcelæn med fugle- og blomstermotiv i blå på grønlig celadon glasur, H. 42,5 cm, Ø. ca. 22 cm.

Varenr: 5876063
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-02-2021
13:18
Andersson & Johansson, golvvas, Höganäs
ANDERSSON & JOHANSSON, Höganäs, golvvas, 1940-tal, handdrejat lergods, glaserad i vitbeige

Varenr: 5947903
13:26
Se mere
Kerstin Hörnlund, skål, Rörstrand 1980-tal
KERSTIN HÖRNLUND, skål, Rörstrand 1980-tal, unik, stengods, målad polykrom dekor, signerad R Kerstin Hörnlund, med utställningsnumrering, höjd 21, diameter 32 cm

Varenr: 5947918
13:37
Se mere
Skålfat Gunnar Nylund, Rörstrand
GUNNAR NYLUND, skålfat, Rörstrand 1940-tal, stengods, glaserad i violett och grönt, stämpelmärkt R SVERIGE NYLUND, höjd 10, 36 x 25 cm

Varenr: 5947920
13:39
Se mere
Ole Bjørn Krüger. Unika vase af glaseret stentøj
Ole Bjørn Krüger (1922-2007). Unika vase af glaseret stentøj, usigneret. H. 33 cm. Dette emne er en del af boet efter billedhugger og keramiker Ole Bjørn Krüger. I løbet af februar udbydes en større samling af kunstnerens egne unikke keramiske værker Se auktionerne her

Varenr: 5944914
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-02-2021
14:00
DKK 450
2 champagnekannor, 1900-talets början
CHAMPAGNEKANNOR, 2 st, 1900-talets början, rikligt slipad dekor, höjd 32 och 35 cm

Varenr: 5947941
14:03
Se mere
Gunnar Nylund, fat, "Flambé", Rörstrand
GUNNAR NYLUND, skålfat, "Flambé", Rörstrand 1930-tal, stengods, målad dekor av flöjtblåsande kvinna, stämpelmärkt ALP LIDKÖPING SWEDEN MODELL NYLUND DEKOR W-BERG UNIK 1019.W. höjd 5, diameter 31 cm

Varenr: 5947968
DKK 1.770 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
14:23
Se mere
Rolf Sinnemark, vas, Rörstrand 1980-tal
ROLF SINNEMARK, vas, Rörstrand 1980-tal, porslin, dekor i svart och vitt, stämpelmärkt R Rolf Sinnemark 3, höjd 14 cm

Varenr: 5947979
DKK 1.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-02-2021
14:31
Se mere
Vas Gunnar Nylund Rörstrand
GUNNAR NYLUND, vas, Rörstrand 1940-tal, stengods, harpälsglasyr i bruna nyanser, signerad R SWEDEN G.N., höjd 31,5 cm

Varenr: 5948028
15:16
Se mere
Unik vas Carl-Harry Stålhane, Rörstrand 1961
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrand 1961, unik, stengods, glaserad i brunt och gulsvart, signerad R -60 CH Stålhane (egenhändig signatur) SWEDEN J 468 (unikbeteckning), höjd 17 cm

Varenr: 5948060
15:40
Se mere
ISAK ISAKSSON, vas av stengods, egen verkstad, utvikt mynningskant, kristallglasyr i brungrått med blå flagor, signerad Isak Unik, höjd 17,5 cm

Varenr: 5948061
15:41
Se mere
Alf Wallander, vas, Rörstrand
ALF WALLANDER, vas, Rörstrand omkring 1910, flintgods, koppartryckt dekor i blått mot vit fond, stämpelmärkt Rörstrand, höjd 38 cm

Varenr: 5948078
16:02
Se mere
Jais Nielsen og Jørgen Mogensen for Royal Copenhagen. Vaser af stentøj (2)
Jais Nielsen og Jørgen Mogensen for Royal Copenhagen. Vaser af stentøj dessin nr. 2370 hhv. 21925, første modelleret i relief med figurscener fra 'Jonas og Hvalen', H. 15,5 og 13 cm. Dekoreret med sungglasur, 1. sort. Jais vase med lille afslag ved fodrand. (2)

Varenr: 5945047
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-02-2021
16:14
Arnold Krog for Royal Copenhagen, 'Skærsommernatsdrøm' fiskefad
Arnold Krog (1856 - 1931) for Royal Copenhagen, 'Skærsommernatsdrøm' fiskefad. Nr. 69/9511. Mål: ca. 62 x 25 cm.

Varenr: 5946691
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-02-2021
16:43
DKK 3.200
Orrefors. Glasbowle med øse samt glas (12)
Orrefors. Glasbowle i klart glas med øse samt glas. Motiv i form af vindrueranke, samt bygninger med spir. Glasbowle: H. ca. 25 cm. Ø. ca. 19 cm. Glas: H. ca. 8,5 cm. Fremstår med minimalt chip ved øse hul. (12)

Varenr: 5946802
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-02-2021
16:44
Saxbo kugleformet vase af stentøj
Saxbo kugleformet vase af stentøj med brun harepelsglasur. H. ca. 9,5, Ø. 11,5, Åb. 4,3 cm. Mærket 'Saxbo' samt model nr. '95'.

Varenr: 5946796
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-02-2021
16:44
ISAK ISAKSSON, vas av stengods, egen verkstad, kristallglasyr i blått och vitt, signerad Isak Unik, höjd 28 cm

Varenr: 5948141
16:50
Se mere
Fanny Garde for Bing & Grøndahl. 'Mågestel'. To vaser af porcelæn (2)
To vaser af porcelæn fra 'Mågestellet' designet af Fanny Garde (1855-1928) for Bing & Grøndahl. Nr. 204. 2. sortering. Fremstår med brugsspor. Mål: 15 x 10 cm. (2)

Varenr: 5947418
16:51
Royal Copenhagen. Fiskefad af porcelæn
Royal Copenhagen. Fiskefad af porcelæn dekoreret med fisk og vandplanter. L. 61,5 cm. B. 25 cm. Fremstår med lille glasur revne.

Varenr: 5947633
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-02-2021
16:56
Gunnar Nylund, miniatyrer, Rörstrand
GUNNAR NYLUND, miniatyrer 7 st, Rörstrand 1950-60-tal, unika, olika former och glasyrer i brunt, grönt och blåsvart, signerade R SWEDEN GN och R SVERIGE GN och olika unikatbeteckningar, höjd 2,5-8,5 cm

Varenr: 5948157
17:09
Se mere
Bägare, 1800-tal
BÄGARE, 1800-tal, Sverige, gröntonat glas, vriden form, höjd 21,5 cm

PROVENIENS: Östgötskt samlarhem

Varenr: 5948191
17:35
Se mere
Isak Isaksson unik vas av stengods
ISAK ISAKSSON, vas av stengods, egen verkstad, kristallglasyr i turkose och blågrönt, signerad Isak Unik, höjd 27 cm

Varenr: 5948192
17:36
Se mere
12345...7»