Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
123»   Varer pr. side   69 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Morsdag platter (14)
Bing og Grøndahl 'Mors Dag' Platter fra 1971-1975, samt 1977 og 1978. Royal Copenhagen 'Mors Dag' platter fra 1971-1973, 1975-1979. Fremstår med smuds. (14)

Varenr: 6138184
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
15:55
Samling div keramik (4)
Ubekendt kunstner skål af stentøj, indvendig blå glasur H 11cm Ø19,5 cm. Figur af keramik til blomster. sign i monogram H. 28 cm. Par vaser af keramik med ansigter. Usign H 21 cm (4)

Varenr: 6108664
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-01-2022
18:00
Johan Pilar. To Jugendstil / Art nouveau vaser, start 1900
Johan Pilar (1870-1930) Et par jugendstil / art nouveau vaser, Wien omkring 1900. Poseidon og Nymfe i bølgen. Fajance/majolika. Mærket 'J. Pilar' og 'Reproduktion Reserve' (beregnet til eksport) samt produktionsnumre. Fremstår med reparationer, afknækket finger, manglende spyd.

Varenr: 6146395
DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2022
18:20
Seks organiske prydvase m/ blomster m.m., porcelæn, 1900-tallet (6)
Seks organiske prydvase m/ blomster m.m. - 1 stk. stemplet SPM (Schmeisser Porzellan Manufaktur) betegnet ' Partie im Schlossgarten m.m.' - motiv fra slotshave m/ bænk, 2 par vaser - det ene m/ ornamentik & det andet m/ transfer dekor. i form af adelspige -, alle er rigt dekoreret af guld, ...

Varenr: 6139894
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
19:03
Aluminia. Fire vaser af Fajance (4)
Fire vaser af Fajance, Aluminium, To Veronica vaser nr. 2699/2700, H.18 - 13 cm D. 10-7,5 cm. To vaser 'Dorrit' og 'Knud' H. 12 cm. D. 6,5 cm. Fremstår med brugsspor og krakelering i fajance.

Varenr: 6148487
19:19
Arne Bang. Lågkrukke af stentøj. Cd
Arne Bang (1901-1983) Lågkrukke af stentøj, glaseret i blå og grønlige nuancer, låg dekoreret med frugter og blade. Sign. monogram AB, H. 14 cm. Fremstår med brændingsfejl indvendigt i låg samt kantafslag på lågets halsrand.

Varenr: 6142884
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
19:26
Skønvirke lågvase af glaseret keramik ca.1910
Skønvirke lågvase af glaseret keramik, umærket ca.1910. H.36 cm Ø ca. 25 cm. Aldersrelateret stand, glasurafslag samt afslag på lågets inderkant.

Varenr: 6143840
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2022
19:28
Eva Stæhr Nielsen, vase af stentøj fra Saxbo
Eva Stæhr Nielsen (1911-1976). Glaseret vase af stentøj med svagt lodret mønster. Sign. E. ST.N. Stemplet Saxbo 119. H. 23 cm Ø 8 cm.

Varenr: 6149085
19:35
KPM m.m. Opsats m/ kvinde samt lille opsats, porcelæn (2)
KPM opsats klassisk figurgruppe m/ kvinde ('Allegorie der vier Jahreszeiten') i gevandter holdende gennembrudt oval skål & dreng af porcelæn, dekoreret i guld & farver m/ blomster m.m., stemplet bl.a 1 07 m.m., H. 44 cm, B. 13 / 25 cm. Samt lille opsats m/ rep. af porcelæn, stemplet, H. 25 cm, Ø...

Varenr: 6139887
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
19:43
DKK 900
Par art nouveau vaser i bemalet glas(2)
Par art nouveau vaser i bemalet glas. H. 41 cm. Fremstår med brugsspor, malingsbortfald.(2)

Varenr: 6147274
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
19:53
Prydvaser el. lågvaser, fajance, 1900-tallet (4)
Prydvaser el. lågvaser rigt dekoreret m/ transfer dekor, guld m.m., fajance, alle mrk. OXFORD, 20. Årh., H. 47- 48 cm & H. sokkel m/ stjerne 11,5 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor bl.a. rep. ved fod m.m. (4)

Varenr: 6139881
19:54
Antonio Pavia. Askebæger af messing, glas og plast

Varenr: 6034011
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
20:03
Rørstrand & Rørstrand Atelje. Carl Harry Stålhane & Gunnar Nylund. Vaser, stentøj (3)
Rörstrand & Rörstrand Atelje. Carl Harry Stålhane & Gunnar Nylund. Vaser af glaseret stentøj, CHS hvid konisk vase 2. sort. (m/ hårrevner) H. 24 cm, CHS buttet vase 2. sort. H. 20 cm & GN høj vase (mangler topkant) m/ ornamentik H. 31 cm. Enkelte brugsspor. (3)

Varenr: 6124240
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
20:20
Axel Salto for Royal Copenhagen. Vase af stentøj nr. 21474. 1. sort
Axel Salto (1889-1961) for Royal Copenhagen. Vase af stentøj modeleret i spirende stil, dekoreret med bjørneglasur. Sign. Salto, nr. 21474. H. 8,5 cm, 1. sort. Fremstår med en del luftbobler i glasur.

Varenr: 6147297
DKK 16.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-01-2022
09:34
DKK 13.000
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Fire platter (4)

Varenr: 6056962
DKK 1.300 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2022
10:56
Kgl. P / Royal Copenhagen, musselmalet helblonde urtepotteskjuler nr.1048
Kgl. P / Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde urtepotteskjuler nr. 1048. 1. sort. Formgivet af Arnold Krogh. H.19 cm, Ø 19,5 cm. Én snegl med mikrochip på et følehorn.

Varenr: 6149939
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2022
11:47
DKK 15.000
Otto Bauer. Vase af grønt overfangsglas
Otto Bauer. Vase af grønt overfangsglas, indvendig med hvidt opalineglas. Udført hos Kastrup/ Holmegaard. H. 43 cm.

Varenr: 6150116
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25-01-2022
18:07
Luigi Onesto for Murano. Vase af flerfarvet glas
Luigi Onesto (f. 1935) for Murano. Vase af flerfarvet glas grøn, lila og rød. underfang. Signeret i bunden L. Onesto Murano. H. 28 B. 24 cm. vægt ca. 7,9 kg.

Varenr: 6149132
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2022
18:44
DKK 3.200
Ipsens Enke keramik vaser samt en Hjorth vase (7)
Ipsens Enke keramik vaser samt en Hjorth vase alle med dyremotiver. H. fra 6,5 til 21 cm.

Varenr: 6150095
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2022
18:51
DKK 1.300
Royal Copenhagen Fad nr. 1060 2. sort.
Royal Copenhagen Musselmalet helblonde fad nr. 1060, L. 34 cm. (2 sort.)

Varenr: 6149424
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2022
19:26
DKK 8.400
Royal Copenhagen Jardiniére/frugtkurv
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde oval jardiniére/frugtkurv. Nr. 1/1059 H. 11,5 cm, L. 30 cm. 2. sort. Fremstår med skår.

Varenr: 6149425
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2022
19:26
Daum Nancy. Lille skål af farvet glas
Daum Nancy. Lille skål af farvet glas i form af blade og rose. Ø ca. 7 cm. Mrk. Daum, France.

Varenr: 6148775
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25-01-2022
19:34
Eva Stæhr-Nielsen for Royal Copenhagen. Vase af stentøj
Eva Stæhr-Nielsen (1911-1976) for Royal Copenhagen. Vase af stentøj dekoreret med glasur samt prydet med streg ornamentik. H. 15,5 B. 21 D. 9 cm. Sign. monogram E.S.T.N. nr. 22317. 1.sort.

Varenr: 6149665
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2022
19:41
Schierholz. Kandelaber & to opsatse, porcelæn (3)
Schierholz. Fire-armet kandelaber & to opsatse m/ runde gennembrudte skåle af porcelæn, rigt dekoreret m/ putti, pige, blomster, bladværk, guld m.m., kandelaber H. 43, opsats H. 36, Ø 24 cm & lille opsats H. 23, Ø 15 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. chip på blomster m.m. (3)

Varenr: 6139893
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2022
19:44
Michael Andersen. Vase af keramik
Michael Andersen. Vase af keramik med riflet korpus og blå glasur. H. 14,5 cm. Ø. 16 cm.

Varenr: 6149303
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2022
19:44
DKK 1.200
Nils Thorsson for Aluminia. Stor 'Solbjerg' vase, nr. 1577 af fajance 7, af stentøj
Nils Thorsson (1898-1975) for Aluminia. Stor 'Solbjerg' vase af fajance modelleret med cirkelmønstre i relief, dekoreret med okseblodsglasur, stemplet Aluminia nr. 1577. H. 34 cm.

Varenr: 6149171
19:45
Bing & Grøndahl m.m. Prydvaser & lågvase, porcelæn (3)
Bing & Grøndahl. Prydvaser med hanke & maskeroner af porcelæn, dekoreret med forgyldninger, blomster m.m., den ene m/ rep. ved fod, H. 34 cm. Samt Fürstenberg prydvase m/ låg el. lågvase med hanke i form af vædder af porcelæn, dekoreret med forgyldninger, blomster m.m., defekt ved ene hank, H. 45...

Varenr: 6139892
19:49
Rörstrand, Arabia m.fl. Samling keramik (16)
Rörstrand, Arabia m.fl. Samling keramik bestående af diverse vaser mm. H: 11-39 cm. Fremstår med brugsspor. Enkelte ting med skår.

Varenr: 6148280
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2022
20:14
Samling glas (16)
Samling glas og flasker. H: 6-57 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6148274
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2022
20:28
Stor karaffel samt vase af muranoglas (2)
Stor karaffel af gult muranoglas H. 45 cm, B. 19 cm samt vase af grønt muranoglas H. 20 cm, Ø 7 cm. Fremstår med lette brugsspor. (2)

Varenr: 6123549
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2022
20:36
DKK 1.800
123»