Kategorie
Zeit
Schätzpreis
   Waren pro Seite   14 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Jens Juul Eilersen. Sofa, Model LIFT
Jens Juul Eilersen. Two-seater sofa, Model LIFT, upholstered in black leather, angled legs in brushed stainless steel. Back cushions and pillows with down filling, seat with cold foam and down top. Adjustable back piece. L. 150 cm. D. 90 cm. H. 82 cm. Recently professionally reupholstered by ...

Warennr.: 5783428
EUR 2.685 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
09:11
EUR 2.148
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair, sort læder.
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Hvilestol betrukket med sort læder, Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll med fane herfra. H. 89/45 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker.

Warennr.: 5905714
EUR 1.208 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:31
EUR 805
George Nelson. Et par sideborde, hvide. (2)
George Nelson. Et par sideborde med firpas fod i hvidlakeret aluminium, bordpladen af hvidlaminat med synlig kant i birkefinér. H. 57 cm. Ø 43 cm. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

Warennr.: 5634913
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:47
EUR 403
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSS, sort polypropylen. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks stabelstole med originale skaller af sort polypropylen med minimale brugspor, fremstillet hos Vitra, eftermonteret på stabelstel af forkromet stål fra Vitra med brugsspor. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSS. H. 81/45 cm. (6)

Warennr.: 5930442
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:23
EUR 510
Arne Jacobsen. Sechs Stühle ’Oxford’, Modell 3171, schwarzes Leder (6)
Arne Jacobsen. 1902- 1971. Sechs Stühle ’Oxford’, Modell 3171, 5-Stern-Drehfußkreuz aus Aluminium und verchromtem Stahl. Ausführung: Fritz Hansen 2004 mit Label von dort. H. 93/46 cm. Sitz und Lehne mit schwarzem Leder neu bezogen; dies erfolgte nicht bei Fritz Hansen, sondern von ...

Warennr.: 5937750
EUR 3.356 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:26
EUR 2.550
Arne Jacobsen. Runder Couchtisch mit Platte aus furniertem Rio-Palisander
Arne Jacobsen. Runder Couchtisch mit Platte aus furniertem Rio-Palisander, Gestell aus Aluminium, 3-Stern-Fuß mit profiliertem Schaft. Modell 3513. Frühes Modell. Ausführung: Fritz Hansen, Januar 1964 mit Label von dort. H. 47,5 Ø 109 cm. Geringer Verschleiß in Anbetracht des Alters, restaurierte...

Warennr.: 5932881
EUR 2.416 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:43
EUR 1.879
Kurt Østervig. 'Easy Chair' Sessel mit Fußhocker (2)
Kurt Østervig 1912-1986. 'Easy Chair' Sessel, Herrenmodell 12, mit Fußhocker, mit XXX Wollbezug, schräge Beine aus Teak. B. 100 cm. T. 90 cm. H. 94 cm. Sitzhöhe 45 cm. Entwurf: 1961. U. a. präsentiert im Museum of Modern Art. Relanciert von Modern Danish Furniture, nummeriert. Neuwertig, ohne ...

Warennr.: 5705596

Neuware
EUR 2.953 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
20:45
EUR 1.477
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord Ø. 145cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord med plade af hvid laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 145 cm. Pladen fremstår professionelt nylakeret med brugsspor på alukant.

Warennr.: 5898242
EUR 1.074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30.11.2021
19:53
EUR 805
Charles Eames. Armstol i glasfiber, sædepolstret med sort læder, model DAR
Charles Eames. Vintage armstol med skal af glasfiber, sædepolstret med sort læder. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller, model DAR. Oprindeligt stel udskiftet med original Wirestel i sortlakeret stål, 'Eiffel' fra Vitra. H. 83/45 cm. Skal fremstår med skruehuller mindre afslag...

Warennr.: 5900659
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
20:16
EUR 349
Charles Eames. Set of six shell chairs, multicolour, Model DSW (6)
Charles Eames 1907-1978. A set of six shell chairs. Original multi-coloured vintage shells in structured fibreglass with age-related signs of wear and light marks. Designed in 1948. Produced by Vitra for Herman Miller Model DSW. Retrofitted with original Vitra Dowelleg frame in natural maple and ...

Warennr.: 5900656
EUR 3.221 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
20:18
EUR 2.282
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Paar 'Tulip' Lounge-Chairs, schwarzes Leder (2)
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Paar 'Tulip' Lounge-Chairs. Sessel mit schwarzem Leder bezogen, Mit 3-Stern-Drehfuß aus Aluminium. Ausführung: Walter Knoll mit Bezeichnung von dort. H. 89/45 cm. Geringer Verschleiß, leichte Fehlstellen. (2)

Warennr.: 5943055
EUR 2.416 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
20:33
EUR 1.611
George Nelson. Sofabord, hvid, Ø. 72 cm
George Nelson. Side- og sofabord med firpas fod i hvidlakeret aluminium, bordpladen af hvid laminat med synlig kant i birkefinér. H. 42 cm. Ø 72 cm. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker

Warennr.: 5474350
20:40
EUR 242

Warennr.: 5474349
20:51
EUR 242
Charles Eames. Cafebord
Charles Eames. Cafebord firpasfod af forkromet aluminium, cirkulær plade af hvid laminat. Fremstillet hos Vitra. Etiket herfra under pladen. H. 72,5 Ø 70 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5705842
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 02.12.2021
16:37
EUR 537