Kategorie
Zeit
Schätzpreis
123»   Waren pro Seite   65 Ergebnisse Liste Galerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Poul Henningsen. Pendelleuchte 'Zapfen' mit 72 Lamellen aus Kupfer, Ø 60 cm
Poul Henningsen 1894-1967. Pendelleuchte 'Zapfen' mit 72 Lamellen aus Kupfer an 12 Bögen aus verchromtem Stahl. Mit Fassungsgehäuse aus verchromtem Aluminium, Spule sowie Baldachin. Entwurf 1957-1959 für den Langeliniepavillon in Kopenhagen. Ausführung Louis Poulsen. Ø 60 cm. Mit Gebrauchsspuren,...

Warennr.: 6245256
EUR 5.369 DK, Vejle, Dandyvej 17.08.2022
10:02
EUR 3.758
Ph Tischlampe - Spørgsmålstegnet
Poul Henningsen. PH 2/2 'Spørgsmålstegnet', Schirmset aus mundgeblasenem 3-Schicht-Opalglas mit blanker Außenseite und sandgestrahlter Innenseite, , Abdeckplatte, Fuß und Ständer aus gebürstetem unbehandeltem Messing, mit braunem Stoffkabel. Justierbar mit Griff in der Armmitte (lässt sich 45 ...

Warennr.: 6237260
EUR 1.477 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17.08.2022
14:25
EUR 1.181
Poul Henningsen. 'PH Zapfen', Pendelleuchte aus Kupfer, Ø 72 cm
Poul Henningsen 1894-1967. 'PH Zapfen' Pendelleuchte mit 72 Lamellen aus Kupfer an 12 Bögen aus verchromtem Stahl. Komplett mit Fassungsgehäuse aus verchromtem Aluminium, Drahtseilaufhängung, Spule und Baldachin. Entwurf 1957-1959 für den Langeliniepavillon in Kopenhagen. Ausführung Louis ...

Warennr.: 6195071
EUR 6.711 DK, Kolding, Platinvej 17.08.2022
15:01
EUR 5.369
Poul Henningsen. PH5 pendel, lilla
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af lilla lakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Warennr.: 6254875
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.08.2022
16:05
EUR 121
Poul Henningsen. Gulvlampe / standerlampe, model PH 80
Poul Henningsen (1894-1967). PH80 standerlampe / gulvlampe med skærme af akryl, forkromet stamme, monteret på sort fod, afbryder på ledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Ø. 55 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, lille revne i overskærm samt afslag på skærm indvendig.

Warennr.: 6253209
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 17.08.2022
17:15
EUR 268
Poul Henningsen. Leuchte, seltene 'Svanekrone'
Poul Henningsen (1894-1967). Seltene 'Svanekrone', fünfflammig, Fassungsgehäuse aus brüniertem Messing, Schirmhalterung gestempelt PH-2. Mit rot bemalten Schirmen und Bodenschale aus Mattglas. Schirme später bemalt. Spezieller Deckenbaldachin inkl. Neue Kabelmontage. Ausführung: Louis Poulsen, ...

Warennr.: 6219928
EUR 9.396 DK, Vejle, Dandyvej 17.08.2022
19:35
EUR 6.174
Poul Henningsen. Stehlampe, Modell PH 3½ / 2½, Messing metallisiert
Poul Henningsen (1894-1967) für Louis Poulsen. PH 3½ / 2½ Stehlampe. Schaft, Fuß und Messing metallisiertes Fassungsgehäuse,mit Schirmset aus weißem Opalglas. H. 130 cm. Ø 33 cm. Ausstellungsmodell.

Warennr.: 6237500
EUR 1.342 DK, Vejle, Dandyvej 17.08.2022
19:43
EUR 940
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm, Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6247100
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17.08.2022
19:51
EUR 228
Louis Poulsen - PH 3½-2½ Standerlampe.
Poul Henningsen 1894-1967. PH 3½ / 2½ gulvlampe / standerlampe. Stamme, fod samt fatningshus af krom, skærmholder af krom. Monteret med skærmsæt af hvidt opalglas. H. 130 cm. Ø 33 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med defekt overskærm.

Warennr.: 6254519
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.08.2022
20:11
EUR 295
Poul Henningsen. Pendelleuchte 'PH Zapfen', gebürsteter Stahl, Ø 72 cm
Poul Henningsen 1894-1967. Pendelleuchte 'PH Zapfen' mit 72 Lamellen aus gebürstetem Stahl an 12 Bögen aus verchromtem Stahl. Komplett mit Fassungsgehäuse aus verchromtem Aluminium, Drahtseilaufhängung, weißem Stoffkabel, Spule und Baldachin. Entwurf 1957-1959 für den Langeliniepavillon in ...

Warennr.: 6252078
EUR 5.369 DK, Kolding, Platinvej 17.08.2022
20:15
EUR 4.027
Poul Henningsen. Skærmsæt til 3/2 bordlampe, hvidt opalglas
Poul Henningsen 1894-1967. Skærmsæt til 3/2 bordlampe af hvidt opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Original emballage. Modelfotos. (3)

Warennr.: 6229153

Neuware
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 17.08.2022
20:27
EUR 403
Poul Henningsen / Louis Poulsen. PH 2/2 'Spørgsmålstegnet'. Limited Edition Tischlampe

Warennr.: 6218452

Neuware
EUR 1.544 DK, Vejle, Dandyvej 17.08.2022
20:28
EUR 1.154
Poul Henningsen. Pendelleuchte 'PH Zapfen' Kupfer Ø 48 cm
Poul Henningsen 1894-1967. Pendelleuchte 'PH Zapfen' mit 72 Lamellen aus Kupfer an 12 Bögen aus verchromtem Stahl. Komplett mit Fassungsgehäuse in verchromtem Aluminium, Drahtseilaufhängung, weißem Stoffkabel, Spule und Baldachin. 200 W Birnen inkl. Entwurf 1957-1959 für den Langeliniepavillon in...

Warennr.: 6247173
20:37
EUR 3.758
Poul Henningsen. PH 4/2,75/3 Stehlampe
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/2,75/3 Stehlampe. Verchromter Schaft, abdeckplatte und -schraube, Fuß aus bemaltem Metall, Oberschirm aus gelb bemaltem Kupfer, Mittel- und Unterschirm aus Mattglas. Ausführung: Louis Poulsen, 1930er. H. 159 cm. Altersbedingter Verschleiß und Fehlstellen, neues ...

Warennr.: 6225142
EUR 4.027 DK, Vejle, Dandyvej 17.08.2022
20:45
EUR 2.685
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel, monochrome blue
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel i farven "monochrome blue". Fremstillet ved Louis Poulsen. Modelfoto. Udbydes i original emballage. Udstillingsmodel uden brugsspor.

Warennr.: 6233472
EUR 591 DK, Kolding, Platinvej 17.08.2022
20:50
EUR 456
Poul Henningsen. Pendelleuchte 'PH Zapfen' mit 72 Lamellen aus Kupfer, Ø 84 cm, Nummernzertifikat
Poul Henningsen 1894-1967. Pendelleuchte 'PH Zapfen' mit 72 Lamellen aus Kupfer an 12 Bögen aus verchromtem Stahl. Komplett mit Fassungsgehäuse aus verchromtem Aluminium, Drahtseilaufhängung, weißem Stoffkabel, Spule und Baldachin. Inkl. 500 W Birnen, Adapter und Nummernzertifikat. Entwurf ...

Warennr.: 6227767
EUR 6.711 DK, Vejle, Dandyvej 18.08.2022
20:49
EUR 4.564
Poul Henningsen. PH 4½-4 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH 4½-4 pendel med skærme af hvidt opalglas, fatningshus af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Warennr.: 6246788
EUR 1.074 DK, Kolding, Platinvej 20.08.2022
09:21
EUR 805
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Model Kuglen / Louvre. Pendel
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Model Kuglen / Louvre. Pendel med lamelskærme af hvidlakeret metal, fatningshus af forkromet aluminium, Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 65. Ø. 60 cm. Fremstår med brugsspor, buler, skævheder og afskalning på fatningshus. Litt.: Tænd! ...

Warennr.: 6254362
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 20.08.2022
11:31
EUR 537
Poul Henningsen. Skærm 4,5 / 4
Poul Henningsen (1894-1967) Overskærm af glas til PH 4,5/4. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med afslag på overskærmens top (Kan ikke ses ved montering)

Warennr.: 6241253
EUR 779 DK, Herlev, Dynamovej 20.08.2022
11:51
EUR 617
Poul Henningsen. Bordlampe PH5, model 27095
Poul Henningsen. Bordlampe PH5, model 27095. Fem skærme af aluminium lakeret i gråt samt blåt. Fremstillet hos Louis Poulsen. Jubilæumsmodel. H. 62 cm. Ø 45 cm. Fremstår med få brugsspor, herunder på skærmkant.

Warennr.: 6255658
EUR 1.074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20.08.2022
18:46
EUR 671
Poul Henningsen. Par PH 2/1 pendler (2)
Poul Henningsen. Par PH 2/1 pendler med skærme af hvid opalglas, fatninghus af krom. Udført hos Louis Poulsen. Ø 20 cm. Udstillingsmodeller uden brugsspor. Originale æsker samt certifikat medfølger. Første foto er modelfoto.

Warennr.: 6245563
EUR 859 DK, Kolding, Platinvej 20.08.2022
18:52
EUR 671
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH4 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH4 pendel af hvidlakeret metal, Ø. 40 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med ridser, herunder skævheder, uden bundplade,

Warennr.: 6256062
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 20.08.2022
19:01
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendel model 'PH 4½-4'
Poul Henningsen (1894-1967). PH pendel med skærme af hvidt opalglas samt fatningshus af forkromet metal. Ø. 45 cm. Udført hos Louis Poulsen, model 'PH 4½-4'. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6247239
EUR 1.074 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20.08.2022
19:05
EUR 805
Poul Henningsen. PH 2/1 Bombardementskrone
Poul Henningsen. 'PH-Bombardementskronen' aus verchromtem Metall, fünfflammig, mit 2/1 Schirmset aus Opalglas, weißes Kabel und Baldachin. Ø ca. 68 cm. Von Louis Poulsen hergestellt in begrenztem Zeitraum anlässlich des 125-Jahre-Jubiläums mit eingravierter Gestellnummer. Nummernzertifikat nicht ...

Warennr.: 6242704
EUR 2.416 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20.08.2022
19:10
EUR 1.879
Poul Henningsen. Skærmsæt til PH3/2
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Løst Skærmsæt til PH 3/2 af to-lags opalglas. Fremstår med minimale/ingen brugsspor.

Warennr.: 6247551
EUR 456 DK, Herlev, Dynamovej 20.08.2022
19:14
EUR 349
Poul Henningsen. To pendler, PH4 og PH5 (2)
Poul Henningsen (1894-1967). To pendler. PH5 med skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Samt PH4 med hvidlakerede skærme. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor/mærker, mindre skævheder (2)

Warennr.: 6256077
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 20.08.2022
19:18
EUR 174
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel
Poul Henningsen (1894-1967). Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 65 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, løs bundkapsel.

Warennr.: 6235342
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 20.08.2022
19:22
EUR 483
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med almindelige brugsspor, små ujævnheder.

Warennr.: 6253208
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 20.08.2022
19:30
Poul Henningsen.Pendelleuchte 3½/ 3
Poul Henningsen (1894-1967). Pendelleuchte PH 3½/ 3 mit rot lackierten Metallschirme mit einer weiß lackierten Umrollung, Aufhängung und Schirmhalter aus Kupfer, Schrauben auf verkupfertem Messing. Ausführung Louis Poulsen. Lanciert anlässlich des 120. Geburtstags von Poul Henningsen. Ø 33 cm. ...

Warennr.: 6237498
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 20.08.2022
19:30
EUR 537
Poul Henningsen. 6-flammige Bombardementkrone
Poul Henningsen. 6-flammige Bombardementkrone mit Gestell aus Messing, mit 2/1 Schirmset aus Mattglas, ein Mittelschirm aus einlagigem Opalglas, drei Mittelschirme aus zweilagigem Opalglas, mit Blendschirmen. Montage aus Ebonit mit Lampenschirmgestellen. Ø 80 cm. Mitte 20.Jh. Ausführung Louis ...

Warennr.: 6236696
EUR 3.356 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20.08.2022
19:46
EUR 2.148
123»