Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...18»   Waren pro Seite   513 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Ludwig Mies van der Rohe. Et par frisvinger stole, model BRNO, Knoll International (2)
Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969), Et par frisvinger stole, stel af forkromet fladstål, betræk og armovertræk af sandfarvet læder. Fremstillet hos Knoll International, model BRNO, Formgivet i 1929/30. H. 78/44 cm. Fremstår med lette brugsspor og mærker. (2)

Warennr.: 5700358
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 06.07.2020
14:42
EUR 94
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Kontorstol, model FK-84

Warennr.: 5582414
EUR 1.020 DK, Vejle, Dandyvej 06.07.2020
14:54
EUR 295

Warennr.: 5582417
14:54
EUR 201

Warennr.: 5582411
14:55
EUR 201

Warennr.: 5582413
14:55
EUR 228
Arne Jacobsen. A pair of bar stools, black aniline leather, model 3187 (2)
Arne Jacobsen. A pair of 'Series 7' barstools with moulded shells in plywood, frames in chrome-plated tubular steel. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen, model 3187, reupholstered in black aniline leather H. approx. 100 cm. Seating height approx. 67 cm. Reupholstered by a professional ...

Warennr.: 5660553
EUR 1.477 DK, Vejle, Dandyvej 06.07.2020
15:05
EUR 752
Ludwig Mies van der Rohe, Skammel til 'Barcelona stol'
Ludwig Mies van der Rohe, Skammel til 'Barcelona stol' med stel af forkromet stål, løse hynde betrukket med brunt knapsyet læder, stel udspændt med kernelæderremme. Fremstillet hos Knoll international, ikke stemplet. H. 37. B. 57. D. 59 cm. Formgivet til Verdensudstillingen i Barcelona 1929. ...

Warennr.: 5628176
EUR 1.020 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06.07.2020
17:44
Poul Kjærholm. Stool, model PK33
Poul Kjærholm. Stool, frame in mat chrome-plated spring steel, fitted with cushion upholstered in black leather. Designed 1959. Produced by Fritz Hansen, model PK-33. H. 34 cm. Ø 53 cm. Literature: 'Poul Kjærholm', Arkitektens Forlag, pictures and discussed p. 100-103. Reupholstered by another ...

Warennr.: 5390402
EUR 2.349 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06.07.2020
17:59
EUR 1.946
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol, anilin læder

Warennr.: 5593720
18:00
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol betrukket med cognacfarvet anilin læder, fuldpolstret, stel på fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i Danmark med læder.

Warennr.: 5651985
EUR 940 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06.07.2020
18:45
EUR 295
Hans J. Wegner. Freestanding three-seater 'Cigar' sofa, Model GE-240, in oak and cognac-coloured leather
Hans J. Wegner 1914-2007. Freestanding sofa, 'The Cigar', solid oak frame. Produced and labelled by Getama, Model GE-240/3. Designed in 1955. L. 175 cm. loose cushions professionally upholstered in cognac-coloured semi-aniline leather.

Warennr.: 5529985
EUR 4.295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06.07.2020
19:00
EUR 2.148
Panton 1926 - 1998. Hvilestol / spisebordsstol, model system 123,
Verner Panton. Spisestol, overpolstret med blåt stof. Monteret på drejelig trompetfod af støbt aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, model system 123. SH. 43 cm. Fremstår med brugsslitage på stof. Husk at du fortsat kan byde og købe på online auktion hos Lauritz.com. Vi kan extraordinært ...

Warennr.: 5587257
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06.07.2020
19:08
Charles Eames. Soft Pad Bürostuhl, Modell EA-217, schwarzes Leder
Charles Eames. Soft Pad Bürostuhl, Modell EA-217, Ausführung Vitra. Entwurf 1969. Bezug aus schwarzem Leder, 5-Stern-Fußkreuz und Armlehnen aus verchromtem Aluminium. Höhenverstellbar mit Kippfunktion. Mit normale Gebrauchsspuren, Kanten mit Schrammen. Armlehnen sind neu poliert.

Warennr.: 5633260
EUR 1.879 DK, Roskilde, Store Hedevej 06.07.2020
19:14
EUR 1.181
Erling Torvits. spisestol af palisander
Erling Torvits. spisestol af massiv palisander, sæder betrukket med cogancfarvet læder. sædehøjde ca 45 cm. Fremstillet hos Sorø Stolefabrik, 1960'erne. Litt. Mobilia, 1964

Warennr.: 5640091
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06.07.2020
19:30
Hundevad. Reol af palisander
Hundevad. Reol af fineret palisander, front med flytbar hylder. Sort sokkel. H. 113 cm. B. 138 cm. D. 30,5 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5688285
EUR 174 DK, Herlev, Dynamovej 06.07.2020
19:30
Henning Kjærnulf six chairs in teak (6)
Henning Kjærnulf six chairs with frames in solid teak, top-rails veneered with teak, seats upholstered in black pure aniline leather. Seat height 46 cm. Newly reupholstered by another professional Danish furniture upholsterer in Denmark in black pure aniline leather.

Warennr.: 5691777
EUR 1.342 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06.07.2020
19:35
EUR 1.101
Børge Mogensen. Par lænestole af bøgetræ, Model 4290, (2)
Børge Mogensen 1914-1972. Par lænestole af bøgetræ, løse hynder betrukket med sort læder. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 4290. Mål: H. 81 cm. Sh. 38 cm B 70 cm. Fremstår nypolsteret hos anden professionel møbelpolster med sort anilin læder. (2)

Warennr.: 5645481
EUR 1.074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06.07.2020
19:40
EUR 215
Øivind Slaato for Louis Poulsen. Pendel, model Patera 450
Øivind Slaato for Louis Poulsen. Pendel, model Patera 450. Hvidlakeret. Fremstår i original uåbnet emballage. Modelfoto.

Warennr.: 5635820

Neuware
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06.07.2020
19:48
EUR 564
Hans J. Wegner. Freistehendes 2-Sitzer-Sofa, Modell CH-102
Hans J. Wegner 1914-2007. Freistehendes 2-Sitzer-Sofa, Modell CH-102, Kufen und sichtbarer Rahmen aus gebürstetem Stahl, komplett mit grauem Leder 'Thor 301' bezogen. Ausführung Carl Hansen & Søn, von dort bezeichnet. L. 151 cm, T. 77 cm H. einschl. Rückenpolster 72 cm. Ausstellungsstück, ...

Warennr.: 5362384

Neuware
EUR 4.698 DK, Helsingør, Støberivej 06.07.2020
19:49
EUR 2.416
Arne Vodder. Paar Sessel mit Fußhocker, Teak (3)
Arne Vodder 1926-2009: Paar hochlehnige Sessel aus massivem Teak sowie ein Fußhocker, verstellbare Lehne und Sitz. Mit Lammwolle bezogen. Ausführung: Bovirke. H. 100 cm. B. 72 Sitzhöhe 37cm. Von professionellem, dänischem Möbelpolsterer in Dänemark neu bezogen. (3)

Warennr.: 5693437
EUR 6.711 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06.07.2020
19:50
EUR 3.356
Illum Wikkelsø. Sofabord i palisander med sideudtræk
Illum Wikkelsø. Sofabord udført i fineret palisander, afsluttet på tilspidsende ben. Ender med udtræksplader, hvoraf den ene med formica. H. 50 cm, L. 150 cm, B. 60 cm. Brugsspor, bordplade med hak.

Warennr.: 5493969
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06.07.2020
19:52
Inger Klingenberg: A set of four chairs in teak, model 193. (4)
Inger Klingenberg 1932-1997. A set of four chairs in solid teak, seats upholstered in cognac-coloured pure aniline leather. Produced by France & Søn, model 193. Sh. approx. 43 H. 75 cm. Reupholstered by a Danish professional furniture upholsterer in Denmark in pure cognac-coloured aniline ...

Warennr.: 5616155
EUR 1.409 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06.07.2020
19:55
Poul Henningsen. PH4/3 Pendelleuchte PAT APPL.
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 Pendelleuchte, Pat Appl., mit Schirmen aus Kupfer, Bajonettfassungsgehäuse mit Federverschluss, gegossenes Lampenschirmgestell gestempelt Pat Appl., mit neuem schwarzen Stoffkabel. Ausführung: Louis Poulsen 1927-29. Ø 40 cm. Gegossenes Lampenschirmgestell später ...

Warennr.: 5702650
EUR 5.369 DK, Herlev, Dynamovej 06.07.2020
19:59
EUR 4.161
Mogens Koch. Skab af mahogni
Mogens Koch (1888-1993). Skabsmodul af massiv mahogni, to låger, bag hvilke hylder/ruminddeling og udtræksbakker. Nøgle medfølger. H 76, 76 x 36 cm. Fremstillet på Rud Rasmussens snedkerier.Topplade med ridser og skrammer.

Warennr.: 5697645
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 06.07.2020
19:59
EUR 403
Charles Eames. A set of six shell chairs, multicolour, model DSW. (6)
Charles Eames. A set of six shell chairs with shells in multicolour polypropylene, mounted on Dowelleg frames in nature-maple and black-varnished steel. Designed in 1948. Produced by Vitra, model DSW. H. 81/45 cm. Displays minor usage-related traces of wear. (6)

Warennr.: 5637738
EUR 2.013 DK, Vejle, Dandyvej 06.07.2020
20:02
EUR 1.101
Verner Panton. Schaukelstuhl / Schaukelsofa, Modell Relaxer
Verner Panton 1926-1988. Schaukelstuhl, Modell 'Relaxer' mit Gestell aus schwarzlackiertem Holz, loses Polster mit schwarzem Vollanilinleder bezogen, neu lackiert. Entwurf: 1974. Von professionellem Möbelpolsterer in Dänemark neu bezogen.

Warennr.: 5462953
20:03
EUR 148
Ernst Kuhn, tilskrevet. Lampebord / sidebord af mahogni, laminat og messing
Ernst Kuhn, tilskrevet. Lampebord af fineret mahogni, monteret med messing samt plade af sort laminat. Antagelig udført hos Lysberg, Hansen & Terp, 1900-tallets midte. H 56, 56 x 31 cm.

Warennr.: 5682422
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 06.07.2020
20:04
Ole Wanscher. Lehnstuhl 'Colonial Chair', Modell PJ 149
Ole Wanscher (1903-1985). Armstuhl 'Colonial Chair' mit schwarz lackiertem Gestell, Sitz aus Geflecht, lose Polster mit schwarzem Anilinleder bezogen. Ausführung P. Jeppesen. Neu bezogen sowie neu lackiert von anderem dänischem Polsterer bzw. Maler. Literatur: Noritsugu Oda 'Danish Chairs'.

Warennr.: 5514210
EUR 2.013 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06.07.2020
20:04
EUR 148
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Et par skabe af mahogni (2 + 2)
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Et par skabe af mahogni, fronter med to låger bag hvilke hylder og udtræksbakker. H. 105,5, B. 101, D. 36 cm. Medfølgende to sokler á H. 10,5 cm. Fremstillet hos Botium, med mærkater herfra. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med brugsspor, ridser/mærker. (2 + 2)

Warennr.: 5686531
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 06.07.2020
20:07
Arne Vodder. Two-seater sofa, model FD161.
Arne Vodder. Two-seater sofa, frame in solid black varnished beech, adjustable seating position, loose cushions upholstered in grey Divina wool. H. 75 cm. Length 144 cm. Seat height 43 cm. Produced by France & Daverkosen, FD model 161. Reupholstered by a professional furniture upholsterer in ...

Warennr.: 5448181
EUR 2.215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06.07.2020
20:07
EUR 725
12345...18»